Lesko: nieuwe dirigent, toch pover Gemeenteraad Voorschoten slikt het -tekort. Padvindersgroep wordt met opheffing bedreigd Van Aken opent Koper molen UITREIKING DIPLOMA'S Commissies vergaderen SPORTDAG ZATERDAG 22 MEI 1976 STAD EN RAND ZATERDAG De Burcht. Antiekmarkt, Stadhuisplein ZONDAG Clubhuis, dansen. 811 1 65. Oegstgeest. kindervoorstelling. 2.30 VOORSCHOTEN "Dit is meer een kaartclub dan een gemeenteraad". PPV-er Drs. H. van Wijk viel gisteravond IVlCulSCIlC QlCllStCll in Voorschoten fel uit tegen enige mede-gemeenteraads leden, die bezwaren gemaakt hadden tegen de 25over schrijding van het krediet bij de verbetering van de sa nitaire ruimten in het voormalige M.O.C.-hoofdgebouw. Vooral de leden van de commissie Financiën waren vol gens Van Wijk te ver gegaan. Artsen LEIDEN "Het ontbreekt Lelden can visie op de plannen voor het winkelcentrum 'Winkelhofin Leider dorp. Dat is het enige argument dat we tot nu toe in de discussie over een mogelijke concurrentie tussen De Kopermolen en Winkelhof van 4 de zijde van de gemeente Leiderdorp hebben gehoord. Ik geloof dat dit soort argumenten louter wordt ge bruikt bij gebrek aan betere. De realisering van het winkelcentrum Kopermolen levert naar mijn me ning voldoende bewijs voor het te gendeel". Met een druk op de knop heeft wethouder Van Aken gisteravond een Kopermolen op schaal" in werking gesteld, waarmee het ge lijknamige winkelcentrum officieel was ge opend. Dat waren de slotwoorden uit de rede die wethouder Van Aken van economische zaken gisteravond hield bij de officiële opening van het win kelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Een opening met veel tromgeroffel (in een overdekte ruim te zoals die van het winkelcentrum klinkt dat altijd wat harder dan in de open lucht, maar de dakconstruc tie bleef overeind) van de Warmond- se muziekvereniging St. Matthias, ondersteund door de bij dit soort evenementen nimmer ontbrekende majorettes, dit keer zelfs in leeftijd variërend van zo'n jaar of drie rot pakweg zestien lentes. Van Aken wees in zijn openings woord ook cp de speciale aandacht die het gemeentebestuur wil gaan ge ven aan de winkels in Leiden-Noord, die door de opening van de Koper molen wellicht in de concurrentie strijd ten onder zouden kunnen gaan De voorzitter van de winkeliers vereniging. de heer De Sitter dank te Van Aken voor de zijns inziens grote aandacht die het gemeentebe stuur van Leiden de Kopermolen in de realiseringsperiode heeft gegeven en omschreef het winkelcentrum in dit verband als "het troeteldier van wethouder Van Aken". Op het parkeerterrein van het cen trum is een kermis opgezet, die de komende dagen nog voor een voort zetting van de feestelijkheden zal zorgen. Inderdaad is de begroting onjuist geweest. Een van de oorzaken daar van was de snelheid waarmee ge werkt moest worden. Drs. Ter Mul (CDA) sprak van onzorgvuldigheid bij de raming. Er was begroot f 98,000 en thans wordt een aanvullend kre diet van f 25.000 gevraagd. De Keu- ning (VVD) vroeg zich af of niet beter een heel nieuw gebouw neerge zet kan worden. Wethouder Eveleens (PPVbetwistte de uitdrukking on zorgvuldigheid bij de raming, in het kader van een extra AW-uitkering moest snel geraamd worden. Die ra ming viel te laag uit. terwijl b.v. de raming van de Raadhuislaan iets te ruim was. Er is gewoon getracht om snel te werken en in antwoord op een vraag van Mr. Goossens (PPV) kon de wethouder meedelen dat de extra geleden al ontvangen zijn. De raad verleende op eervolle wij ze ontslag aan de directeur van de centrale boekhouding, P. C. Kraaye- veld, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De nestor van de raad W. Iestra som de alle kwaliteiten van de scheidende functionaris op, de burgemeester sloot zich daarbij aan in het besef dat op 30 juli nog officieel afscheid geno men kan worden. Afhankelijk van de resultaten van het nog lopende or. ganisatieonderzoek zal nog worden bezien op welke wijze in de ontsta ne vakature zal worden voorzien. LEIDERDORP I)e Leiderdorpse padvindersgroep „Van der Does Liethorp" bestaat dit jaar dertig jaar. In die tijd is de groep uitgegroeid tot de grootste waterwerkgroep van Neder land, met 195 leden, verdeeld in kabouters, welpen, gidsen en verkenners. LEIDEN Vijfentwintig leerlingen van de middelbare beroepsopleiding voor etaleur/decorateur hebben de afgelopen week een vijf dagen durende stage gelopen bij Vroom en Dreesmami in Leiden. Indachtig het thema „Leven onder de zon" zochten ze goederen uit, zetten ze in een verantwoorde opstelling in de etalages en brachten ze zelfs prijsjes aan. De opleiding is van het Nationaal In stituut voor Middelbaar Economisch en Technisch Onderwijs (Nimeto). De stage van de vierjarige opleiding valt in het derde jaar. Fóto: twee van de leerlingen (voor alle duidelijkheidlinks) gecon centreerd bezig in de etalage. De groep heeft niet alleen een eigen ÏToephuis, maar ook een eigen haven. Aan de Does liggen 12 zeil boten en twee motorvletten afge meerd. Op de zaterdagen van 9.00 tot 19.00 uur, wordt de accommodatie in tensief gebruikt. ZOETERWOUDE In huize „De Weipoort" van de Stichting Ge- miva aan de Vrouwenweg werden gistermiddag de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van de zogenaam de Z-opleiding. Een driejarige cursus die de leerlingen schoolt voor het werk in de zwakzinnigenzorg. De 21 eindexamenkandidaten slaagden al lemaal. De namen zijn: Wil Borst, Anneke Buur, Bertine Elderhorst, Ton ten Broek, Coby Elderhorst, Si- mone Briene, Annemarie Dickhoff, Hannie van Emmerik, Marga Mole naar, Annemiek Alprins. Joke Meyer, Hannie Mooyman, Wil Hoogeboom. Ferry Moerman, Ria Ryns, Carolien Thuis, Bea van Wijk, Marja Stra- ver, Hennie Wessendorp, Joke van Schagen en Marij Vreeburg. Het was voor de eerste maal dat de opleiding in Zoeterwoude werd gegeven. Om ook de financiële kant van het padvinderij-wezen goed in de gaten te houden heeft men inmiddels een stichting gevormd, die voor het be. heer van de financiën en clubhuizen zorgt. De verantwoordelijke leiding is gebundeld in een 28 man tellende groepsraad. Door de stormachtige groei is de groep echter in moelij k- heden gekomen. Het gebrek aan lei ding is daarbij een van de voornaam ste oorzaken. Zo wordt er dringend een schipper vergelijkbaar met aloude hopman gezocht voor de waterpadvindsters. Gebeurt dat niet op redelijk korte termijn dan wordt deze afdeling met opheffing bedreigd. Overigens is het niet eenvoudig om een dergelijke figuur te vinden om dat hij niet alleen leidinggevende ca paciteiten moet hebben, maar ook nog moet kunnen zeilen. Ook op an dere fronten is leiding van harte welkom. Een ander punt is het steeds toene mende tekort aan financiële midde len. De padvinders proberen daaraan zelf het nodige te doen door het organiseren van allerlei acties. Een daarvan is het pannekoekenfeest, dat vandaag wordt gehouden. Verder staan er een donateursactie, de jaar lijks terugkerende oliebollenactie en de actie .Knaak voor een taak" het aan de inflatie aangepaste „Hbitje voor een Karweitje". Tenslot te is er in september een rommel markt. Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Moi'swegkwartier, binnen stad tot City ring en Groenoord): R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, telefoon 120266; Wijk II (Kooi- en Merenwijk)F. B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Pro- fessorenwijk en Tuinstadwijk)W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier)W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp S. P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, praktijk adres Merelstraat, tel. 891000, (za terdag en zondag spreekuur van 12.30—13 uur). Oegstgeest H. A. Reterink. Ter- weeweg 152, tel. 150394. Voorschoten C. Meijer, Chopin- laan 16, tel. 2493, (zaterdag)W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960 (zon dag). Eigen patiënten S. M. Platteel- De Jongh, Diepcnbrocklaan 6, telef. 5417. Warmond F. Walenkamp, Dorp straat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apothekers in de regio Leiden wordt waargenomen van 21 mei tot 28 mei, inclusief Hemelvaartsdag, door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en Apo theek Beker, Ltjtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. Tevens op zaterdag 22 mei tot 1 uur n.m. Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66, telefoon 01717-2525. Wijkverpleging Leiden Stichting Interkruis, Middelweg 38. tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131 Oegstgeest Stichting Interkruis, Lütweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond Zr. R. Tiel, Groene- stege, Friezenhorst 27, Sassenheim, tel. 02522-11643. Advocatenspreekuur Burgerraadsman 7 (zijkant stadhuis). 18.3020.00 uur. Telefoon dagelijks tij- LEIDERDORP Op 24 mei ver gadert de Leiderdorpse commissie be stuurszaken. Deze commissie buigt zich onder andere over de grondslag voor de onroerend-goed-belasting. de ontwerp-gemeenschappelijke regeling voor schooladvies- en school begelei- dingswerk en de wenselijkheid van een gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs. Verder wordt gesproken over de positie van raadsleden en de reorganisatie van de drinkwatervoorziening in Zuid- Holland. De aanvang van de vergade ring die wordt gehouden in het gemeentehuis —is 20.00 uur. Te zelf- der tijd en plaats vergadert ook de Leiderdornse commissie voor ruimte lijke ordening en openbare werken. Daar komt aan de orde het bestem mingsplan Buitenhof I en hont- werp-bestemmingsplan „Oude Rijn". Tenslotte vergadert op 25 mei de Lei derdorpse onderwijscommissie. Ook daar komt het schooladvies- en schoolbegeleidingswerk ter sprake, benevens een subsidieaanvraag van K. en O.-Leiderdorp en een serie onderwij skr edieten. Dienstencentrum Noordeindspleln 2b Dierenhulpdienst honden, katten, vogels, e.d. Leiderdorp. Dag bereikbaar tel. 761944. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Lelden, anvragen hulp voor bejaarden ei langdurig zieken en gezinsverzorging. LEIDEN Het Leids Studen ten Kamerorkest (LESKO) gaf vrijdagavond een concert in het Lak-theater. Ofschoon de opzet het spelen van „eigentijdse" mu ziek nog dezelfde is van 1970, is er sindsdien toch wel enige verandering gekomen. Natuurlijk, er zijn nieuwe mensen, niet al len even virtuoos, maar dat hoeft ook niet, en een nieuwe dirigent, die tenminste nog enige lijn heeft gebracht in een deze keer nogal pover geheel. Wij willen bij een amateurorkest graag vooropstellen dat het uitvoeren van een modern programma belangrijker is dan de wijze waarop dat gebeurt. Maar er zijn wel grenzen aan deze stel ling, en het LESKO zou bij een volgende keer er goed aan doen de maatstaf van de zelfkritiek wat meer te hanteren. Er waren twee uitschieters: Inge van Eerde met een heel loffelijk uitgevoerde fluitsolo van de Ja panse componist Fukushima „Mei", en pianist Frank Nyhoff die zich overtuigend liei horen in dè „Sonate in één deel", van com ponist B. Ashkenazv. „Clockwork" van Benjamin Ashkenazy, gebaseerd op het tik ken van de klok, waarbij het me chanisch element telkens doorbro ken wordt door veranderingen in ritme en dynamiek, heeft mij als geheel weinig kunnen boeien, zij het dan ook dat respect voor de concentratie en de punctueel vol gehouden ritmiek van de uitvoe renden hier voorop staat. Een lof die' ook dirigent Benjamin Ashkenazy toegezwaaid mag wor den. Voor de rest van het program ma kan er beslist geen jubelend geluid meer af. De uitvoering van Lesko was beneden de maat. Niettemin goed dat het is gepro beerd en by een volgende keer. wanneer alles beter verwerkt is zou Lesko wel eens voor verras singen kunnen zorgen. BEP RIJNDERS Ex Animo LEIDEN Door generaties zich zelf gebleven vanzelfsprekendhe den verwerven de titel eeuwigheid. Zo staat het met het Ex Animo in de volwassenheid, zo met de onderbouw van dit aloude koor: Jeugdkoor Klein en Jeugdkoor Groot. En onveranderd Herman de Wolff, die staand aan zijn kla vier die twee jeugd-ensembles be geleidde. Met ervaring en geliefd gezag. Mocht de pianist zo staan de. wel eens een nootje missen, zyn kinderen nimmer. Het mees te van wat hij laat. zingen en zin gend spelen is van hem zelf en daar zijn zeker blijvers bij zoals "Pinkelpinkeltje" en het laatst Russisch hartstochtelijk versnel de "Wij Soldaatjes".Waarna Koor Klein de regie in handen nam in een Poppenbruiloft en Koor Groot in Vakantie-tableuautjes. Allemaal luchtig ordelijk, vast van stem, prettig aansprekend ge nuanceerd en vrijmoedig. De baas beschikte over 'n stel geloofwaar dige acteurs en goede spreekstem men op de planken van de zaal "Den Burcht", waar gretig ge luisterd en gekeken is. KEES VERHOEF Collegium Musicum LEIDEN" Als onderdeel van de viering van het achtste lustrum van het Leids Studentenkoor en -orkest vond gisteren in de Lu therse kerk een concert plaats dat zoveel belangstelling trok, dat het aanvangsuur aanzienlijk verlaat werd om alle belangstellenden een Tlaats te bezorgen. Het lus trum wordt overigens waardig ge vierd. Vóór dit concert had reeds een tournee plaats langs verschil lende „Wij Soldaatjes". Waarna onder München. Mij nu bepalend tot het eerst- noêmd concert moest ik tot mijn spijt verstek laten gaan.voor het gedeelte na de pauze waarin de balletmuziek van Jean Francaix en de volksdansen van Zoltan Kodaly uit Kallo werden uitge voerd. De duur van de pauze, waarin het grote aantal aanwezi gen gelaafd diende te worden, kon ik niet schatten, ongedwongen en feestelijk als alles verliep. Wat bij Collegium Musicum in het oog springt het grote enthou siasme, waarmee André Kaart zijn amateurs aanvuurt. Er waren in Handels Concerto Grosso en kele te verwaarlozen onvolmaakt Ket'sjesi capaciteiten. heden in het concertino, even la ter kwam er dan weer een bijzon der gaaf fragment. Zodoende ont stond toch een bevredigende dia loog tussen Nico van der Meel, clavecimbel en Willem Bijleveld viool enerzijds en het tutti. De Mis in G. van Franz Schu bert mag men als een jeugdwerk uit diens korte leven beschouwen het ontstond met nog drie andere missen voor zijn twintigste jaar. Het werk is ongecompliceerd en bondig van omvang maar wijst toch duidelijk naar de grote me lodieus van zijn laatste Jaren. Jong amateurmateriaal, dat niet getraind is op een onmiddellijke juiste toonplaatsing heeft een aanlooptijd nodig om ingezongen te geraken. Hiertoe bood het Ky rie gelukkig voldoende kans. De verdere vaste miszangen klonken meermalen zeer goed en overtui gend. Soli werden gezongen door Heieen van der Wel, die Voor de ziek geworden Els Loopstra inviel, met vooral in het medium van haar nog in scholing zijnde so praan een mild timbre en legato. Een stem, die stellig iets doet ver wachten. De tenor Nico van der Meel had weliswaar een wat gut turale stem, doch zong zijn par tij evenals de bas Arjan Liesker, beiden geen zanger van beroep, met muzikaal inzicht. HENRI WELBOOREN Anton Kersjes LEIDEN Het tweede concert in de Beethovencyclus begon met 'n zelden gehoorde danssuite. Mu- sik zu einem Ritterballett, waarin Anton Kersjes zich een geestdrif tig pleitbezorger voor dit preten tieloze werkje toonde. Na een wat moeizame podiumwisseling weerklonk het pianoconcert in C in de vertolking van Anton Kuerti. Typisch Amerikaans, vir tuoos in het kwadraat, een prach tig toucher, maar bferekend op effectbejag; Kuerti's cadens in het allegro con brio duurde bijna even lang als het deel zelf, maar sloot hierbij qua opbouw en kwa liteit niet aan. Inhoudelijke op pervlakkigheid werd echter gro tendeels gecompenseerd door de handige presentatie, die bij het publiek kennelijk zwaar woog. De zevende symfonie bracht de ware capaciteiten van Kersjes aan het licht. Van de eerste twee de len kan zelfs een middelmatige dirigent neg wel iets brouwen, maar het is niet voor iedereen weggelegd om volumineuze klan kenbrij van presto en finale op een aanvaardbare wijze te repro duceren. Kersjes kon dat. voor namelijk door speciale aandacht te schenken aan de ritmiek, die trouwens al in het vivace opviel. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest leverde knappe prestaties over de hele linie, bijzondere lof komt toe aan de hoornisten. RON HARMS Mare 45. tel. 149441 (maandag t dag 9.0010.00 uur). LEIDEN Gistermiddag hield de Leidse Apolloschool haar jaarlijkse sportdag. De minderen van de eer ste twee klassen deden spelltjes, die .van de hogere klassen hielden zich bezig met het halen van een sportdiploma. De dag werd besloten met een voetbalwedstrijd tussen een team van de zesde klas en een team van leerkrachten en ouders.'De zes de klas won na een serie strafschop pen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredactéur Han Mulder.. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071134539. Kwartaalabonnement I 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschryving geen administratie- ,en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2