„Met rechtshulp voor de kleine man is het nog bitter slecht gesteld" 'Verenigde Staten zijn bepaald geen oase van gelijkheid Amerikaanse criminoloog Joseph E Scott Rechter zit in de VS zelf in het complot ATERDAG 22 MEI 1976 LEIDEN Dit jaar bestaan de Verenigde Staten tweehon derd lange jaren. De Grondwet, waaruit de Amerikaanse onderwijzer altijd een stukje voorleest, voordat de less oeginnen, bestaat iets korter, maar naar eerbiedwaardigheid jewogen is er niet of nauwelijks verschil. Sterker nog, de Constitutie geldt als een klassiek traktaat van hoe een vrij zolk de democratie i'n een aantal rechten en instellingen ver- laait. Van de Verenigde Staten wellicht vele, maar van de [Constitution" nauwelijks een kwaad woord, doewel, Joseph E. Scot/t, 32 jaar en associate-professor aan le staatsuniversiteit van Ohio in Columbus wijdt zender noeite, maar heel attractief anderhalf uur aan de grote af stand die de praktijk scheidt van de theorie in de Ameri kaanse samenleving. Scott is criminoloog en „ruilde" drie paanden met een vakgenoot aan de Leidse Universiteit; nisschien staat dus op dit moment Hans Willemse een ver- llaggever van de krant in Columbus te woord. 1 frjn vakgebied, de criminologie, verraadt het onderwerp fan dit gesprek. Hoe is in de praktijk de gang van zaken •ond mensen die de wet overtreden? Zijn de Verenigde Sta- en inderdaad die gigantische oase van gelijkheid, zoals een 1 >ppervlakkig lezer van de constitutie of een weinig achter- tochtige natuur zou kunnen denken? cott vindt dat de Verenigde Sta ten dat niet zijn. „De vrijheden )n de instellingen waren er eigen- fok alleen voor de rijke mensen", >,egt hij, %,het Hooggerechtshof looral in de periode van opper- •echter Warren, heeft vanaf het \egin van de jaren zestig een aan- nal uitspraken gedaan die ook toor arme mensen de weg pro beerde te banen naar hun rech- \en. Op het gebied van het ge- \rag van de politie heeft het wel teat geholpen. Maar met de fechtshulp voor de kleine man js het nog altijd bitter slecht ge steld. Het zijn de maatstaven van ie middenklasse, ivaarop de pro cedures zich afspelen. En voor de \niddle class handelen arme men- ien natuurlijk niet goed. HAN MULDER Daarom moet de politie die ar- fnen onderwijzen en dat meent ze te moeten doen door ze te arreste ren en ze respect bij te brengen, pen jongeman uit de middenklasse die gepakt wordt voor één of ander klein vergrijp, wordt naar zijn ou- Iders gebracht, omdat de politieman èrvan overtuigd is dat die ouders hun kind een reprimande zullen fe;even; een kind van de lagere klas je gaat de gevangenis in, opgeslo ten, omdat ze in diens ouders geen jvertrouwen hebben. Dat laat de po litie tegenover de hogere klasse wel uit het hoofd. Want die weten de Weg en voordat zo'n politieman er erg jin heeft, heeft hij een klacht we- gens een foutieve arrestatie aan zijn [broek" Hal verwegen ,t j Met tweehonderd jaar Amerika is jnen nog maar halverwege. Scott (prijst het theoretische kader, waarin jallerlei individuele vrijheden en irechten zijn vervat, maar waar het in de Verenigde Staten aan schort, pijn de garanties dat de burger die rechten ook kan waarmaken. Scott ivindt in dit verband een uitspraak van het Hooggerechtshof uit de zes- tiger jaren van groot belang, waar bij de politie de verplichting kreeg, alvorens het verhoor te beginnen de pndervraagde te wijzen op zijn recht om een advokaat te eisen en op zijn recht om niet verplicht te 1 'zijn, te antwoorden. „Allemaal leuk en aardig, maar de armen weten niet of nauwelijks wat ze met zo'n verklaring aan moeten. En een ad vokaat vertrouwen ze niet, want die Izegt toch maar, dat ze moeten be kennen om zo snel mogelijk van een dergelijk armeluis-zaakje af te zijn". Scott heeft vroeger al eens uitgebreid door Europa gereisd en bestudeerde I toen met name de systemen die in Scandinavië worden toegepast. Ook ontmoette hij toen in Nederland pro- fessor Nagel en sindsdien zijn het goede bekenden. De vraag of men als verdachte van een zwaar mis drijf zijn belangen beter gewaar borgd ziet in Europa of in de Ver enigde Staten, vindt Scott moeilijk te beantwoorden. Ook al omdat de rechtssystemen zo verschillend zijn. Na lang aarzelen: „Als ik een mis drijf zou moeten plegen, zou ik het geloof' ik liever in Nederland doen dan in de Verenigde Staten. Om een aantal redenen en niet in de laatste plaats omdat ik hier waarschijnlijk heel wat minder lang hoef te zitten. Wij hebben één van de strengste straftoedelingssystemen. Soms le venslang plus honderd jaar". Ongemak Arm zijn en dus vaak dom en dus aan de kant zitten waar de sla gen vallen, ook als ze door de ma gistratuur worden uitgedeeld, ziehier enig ongemak voor de minder ge slaagde lidmaat van de jai'ige fede ratie aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. Eén ding is onbetwist: Amerikanen houden van het massale, het record. Ook in de criminaliteit en de straf rechtpleging weet men het extrava gante op waarde te schatten. Soott zegt dat de rechtsprocedures van on gewone, de aandacht trekkende zaken soms miljoenen dollars kosten. De zaak-Patricia Hearst was er zo één en ook het proces tegen Manson en zijn volgelingen, de bedrijvers van de bloedige Tate-moorden. „Maar je moet aan de andere kant niet ver baasd zijn dat een rechter op een morgen een paar honderd strafza ken afdoet, omdat hij om half drie moet golven", zegt Scott. De kleine man in de misdaad telt niet mee. Voor het grote werk is meer lief hebberij: grossierders in ernstig cri mineel gedrag kunnen profiteren van „plea bargaining", een vrijwel on vertaalbaar begrip, „bekennen op handjeklap" komt nog het dichtst in de buurt. Onderhandelen Scott legt het uit: „Als ik een groot crimineel ben, die ontelbare misdrijven heeft ge pleegd, word ik liever veroordeeld in de Verenigde Staten dan in Europa. Dan kan ik meer „bargainen", on derhandelen met de politie. Negentig procent van de mensen bekent schul dig te zijn. Die zien af van een zit ting, waar ze te horen krijgen, wat hen precies ten laste wordt gelegd, en waar ze zich verdedigen kunnen. Ze zeggen eenvoudig dat ze schul- da0 zijn, maar- aan 'n iets lichter mis drijf en de rechter veroordeelt je dan daarvoor. Als ik schuldig ben aan honderd inbraken, dan is de politie geïnteresseerd in het ophelderen van die inbraken. En dus zijn ze ge neigd om meer met me te bargai nen dan wanneer ik maar één of twee inbraken op mijn geweten heb. De politie wordt elk jaar beoordeeld. De FBI publiceert elk jaar een mis drijf rapport, waarbij statistieken wor den gevoegd van misdrijven die door de politie zijn opgehelderd. Per stad. Dat betekent dat ieder politiekorps onder enorme druk staat om mis daden op te lossen. Het percentage van opgeloste zaken geldt als aanwij zing van hun efficiency. Ze worden vergeleken met andere steden van ongeveer dezelfde grootte. Dus de burgemeester houdt zich met die sta tistieken bezig, zei de hoofdcom missaris aan het werk en zo gaat het door naar de lagere gelederen. Dus als ik weet dat u honderd in braken hebt gepleegd, ben ik geïn teresseerd om die uit de boeken te schrijven. Ik weet niet precies, welke u gepleegd heeft, maar ze zijn in elk geval onopgelost. Als u ze nou bekend, kan ik noteren „honderd mis drijven opgehelderd". En daarmee ziet mijn politie-apparaat er weer veel beter uit. En ik ben niet van plan om u te helpen en u mij niet, als er niet wat tegenover staat. Wat de politie nu biedt als lokkertje is het laten vallen van de oorspronke lijke tenlastelegging voor een nieu we met minder ernstige vergrijpen. Misschien hebben ze u eerst gedag vaard wegens inbraak en ze maken er na het handjeklap-gedoe met u er insluiping van. Met de aanbeve ling bij de rechter voor clementie om dat u de politie zo fjjai geholpen heeft" De amendementen van de Ame rikaanse Constitutie reppen op meni ge plaats van „due process"; staats rechtsgeleerden mogen over de we zenlijke inhoud van dat begrip reeds vele generaties kibbelen, maar „een behoorlijk proces" valt in elk geval mede onder de term. De wijze woor den van de „Founding Fathers" die twee eeuwen terug hun federatie stichtten en hun idealen van vrij heid en gelijkheid formuleerden, lij ken in een bizarre lachspiegel terug te ketsen, wanneer bargaining meer blijkt te tellen dan een rechtsgang zonder aanzien des persoons. Ook de Verenigde Staten kennen bureaus, waar arme mensen terecht kunnen voor juridische bij stand. Maar de advokaten staan niet te trappelen, want de vetpot staat niet te pruttelen. Scott weet er alles vair. Hij heeft in zijn nog jongere jaren op een dergelijk bijstandsbu reau in San Francisco gewerkt. Kop dicht Hij zegt: „Wanneer een verdach te die in een cel is opgesloten, zegt dat hij het misdrijf niet heeft ge pleegd, reageert de toegevoegde ad vokaat met „kop dicht, dat wil ik niet horen. Ik wil dat je meewerkt. Vertel me, hoe je het gedaan hebt. Hij wil met andere woorden altijd van je horen, dat je de misdaad pleegde en de manier waarop. Zo'n man werkt al jaren met de officier van Justitie. Kent hem van haver tot gort. Weet wat voor deals hij kan 'maken. Heeft in honderden vrijwel gelijke zaken met dat bijltje gehakt. Dat gaat bij een kopje koffie, maar dan moet hij wel weten, waar hij aan toe is. Ziedaar, waarom negentig procent van de mensen zegt schuldig te zijn. Ze kunnen zich eenvoudig miiet veroorloven om de zaak helemaal voor de rechtbank uit te spitten. Je raddsman is de eerste om te zeggen dat je moet bekennen. Zo'n zaakje uitprocederen, daar moet dik geld bij voor hem. Waar blijf je dan met die mooie uitspraak dat je niet ver plicht bent om tegen jezelf te ge tuigen en dat de politie maar niet alles mag doen. Dat „due process" is daarmee wel een heel lege schelp". Die schelp ziet er overigens aan de buitenkant zeer fraai en bijna ge polijst uit. Zo hebben de wijze man nen van het Hooggerechtshof een jaar of tien terug de uitspraak ge daan dat de politie geen bewijsma teriaal mag gebruiken dat niet con form het boekje verkregen is. Ook niet in het geval van zeer zware misdrijven. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren, wanneer men zonder huiszoe kingsbevel een pand binnendringt. Sterker nog, wanneer men als gevolg daarvan op geheel nieuw en anders geaard bewijsmateriaal stuit dan mag ook dat niet worden gebruikt. Jo seph Scott ontmoette heel wat be zorgde verwondering toen hij dat on langs vertelde bij een college voor de Nederlandse politie-academie: „ze vroegen, moet je op die manier een schuldig persoon op vrije voeten la ten; zelfs wanneer hij een moord heeft begaan? En ik zei, yeah! Als je tenminste niet met wettig ver kregen bewijs op tafel komt. Je kunt als politieman nog vervolgd worden ook. Nou loopt dat zo'n vaart niet. Neem al die onwettige praktijken van CIA, FBI enzovoorts, die de laatste maanden boven water zijn gekomen. In mijn woonplaats Columbus zijn talrijke mensen gedood onder zeer bedenkelijke omstandigheden door politiemensen. Bijvoorbeeld met auto matische vuurwapens, die de politie niet eens mag dragen. Maar ze wor den niet ontslagen, niet vervolgd". Vertrouwen de Spelletje Scott: „Absoluut! De rechter weet wat er aan de gang is. Waarschijn lijk heeft hij al met de advokaat en met de officier van justitie over legd en zijn ze overeengekomen het tenlastegelegde te verminderen. Als u dan voor de rechter komt, stelt hij wel de vraag of er geen belof ten zijn gedaan of afspraken gemaakt en u zegt dan nee, maar hij weet, u weet, de advokaat weet. dat ze er wel zijn. Br is in Amerika dus niet zo iets als justitiële onkreuk baarheid, want de rechter zelf zit in het complot". Scott is ook verbaasd machtige positie van de politie bij het Nederlandse opsporingsonderzoek. „Misschien hebben jullie meer ver trouwen in de politie dan wij", zegt hij, „ik ben er nog niet achter, hoe dat komt. Het is in e,lk geval niet het respect dat Engelsen voor de Bobbies hebben". Maar er zijn toch ook in de Ver enigde Staten nog genoeg Archie Bunkers die in het Amerikaanse rechtssysteem en de politie geloven? Scott gniffelt bij die vraag. „Ik heb begrepen dat dat ook in Ne derland een erg populair televisie programma is. Men identificeert zich ermee. De mensen willen ook graag denken op de manier van Archie. En de peis voedt ze niet op. En dat zou moeten, Want dat is voor de meeste mensen de enige vorming die ze nog krijgen nadat ze de school banken hebben verlaten". Het moet een frustrerende zaak zijn om je in Amerika met crimi nologie en strafrecht bezig te hou den? Enorme haat Scott: „fascinerend maar veront rustend. Enzeker wanneer je kijkt naar de „legal profession", de advo- katen, aanklagers, rechters die zich met het strafrecht bezighouden. Ga maar eens naar een gevangenis en vraag een veroordeelde naar zijn pro ces en zonder uitzondering hoor je, die son of a bitch van een advokaat van mij, hij is de guy die in de nor zou moeten zitten. Een enorme haat. ook tegen de rechter. Omdat ze door hebben dat het een spelletje is dat met ze gespeeld wordt. Maar er zijn natuurlijk geen eenvoudige antwoorden op vragen. Dat realiseer je sterker naarmate je dieper in de materie duikt. Het zou mooi zijn om een eenvoudige samenleving te heb ben, waar je mensen zou kunnen ver trouwen en waar de mensen doen wat van ze verwacht wordt. Maar nu dat niet zo is, worden regels gemaakt om te overtreden. Er is een groeiend aantal mensen dat de wetten als zodanig bekritiseert. Waarom staan we toe dat mensen enorme geldsbe dragen erven? Wat is eigenlijk een misdaad? Is het misschien een mis drijf van de staat om toe te staan dat mensen honger lijden? Was het misdrijf van de staat om in Vietnam te zijn en daar mensen te bombar deren en met napalm te smijten? En als dat zo is, waarom worden er dan geen mensen voor gestraft? En waarom worden politiemensen niet gestraft die in andermans huizen inbreken? En is het inderdaad een misdrijf voor een persoon uit «de la gere klasse om bij de rijken te gaan stelen? En opnieuw, wie zegt eigen lijk dat het een misdaad is?" Vicieuze cirkel Nog meer volzinnen met een vraag teken aan het eind. Scott: „de rijken hebben het appa raat in hun macht dat wetten ont werpt en zij maken wetten die moe ten beschermen, wat zij hebben. De armen hebben op hun beurt niks om te beschermen, maar ze hebben bo vendien geen toegang tot de instan ties om ze te bewegen, .wetten aan te nemen die het mogelijk maken dat ze inderdaad bezit gaan krijgen. Dat is de vicieuze cirkel, waar we mee zitten en je mag dus gerust zeer, zeer kritisch zijn over de wetten die we hebben. Zeker in een land als de V.S., waarin één procent van de bevolking, veertig procent van de to tale rijkdom controleert. In een land waar mensen zijn die miljoenen dol lars verdienen, zonder dat ze een cent inkomstenbelasting betalen. Is dat dan geen misdrijf? Het blijft een hopeloze taak om het publiek de ogen te openen, want we groeien nu eenmaal op met het idee dat alleen bepaalde typen mensen misdadigers zijn. Wij bewonderen mensen die weelde en macht hebben. Je kunt weelde en macht met geld krijgen. Dus adore ren we mensen die geld hebben. En het is niet zo vreselijk belangrijk hoe je dat ged kreeg. Daar heb je het weer, die vicieuze cirkel. Overi gens scheelt dat niet zo verschrikke lijk met de situatie bij Jullie hier in Europa. Set probleem is dat ik in Columbus weken nodig heb om mijn studenten daar enig inzicht in te geven. Ze zijn er thuis niet op ge traind om een open blik op de sa menleving te ontwikkelen. Inte gendeel. Maar dan zie je ze ook snel kritisch en met emotie tegen de sa menleving gaan aankijken. Ik ver tel ze in mijn colleges er bij: je bent nu meer betrokken en tolerant dan je verder ooit in de rest van je leven zal zijn. En het is begrijpe lijk dat ze conservatief worden, want ze zijn in hun later leven het meest gediend met de situatie zoals die nu Joseph E. Scott, telg van de twee eeuwen oude Verenigde Staten. Het valt te bezien of hij op de verjaar dag komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15