RIJVERS BEGAAN MET LIEVERDJES Feyenoord: simpele zege met grote „opdoffer..." Ivic opvolger Michels Ajax overtuigt niet Olm apart Gele kaart voor Michel van de Korput Wim Jansen meldt zich af voor duel Oranje Scorebord MAANDAG 17 MEI 1976 SPORT SPORT SPORT SPORT FC Amsterdam komt er met 0-2 nog genadig af tegen PSJ AMSTERDAM Opgewekter dan ooit heeft Kees Rijvers zich gisteren een keer niet negatief uitgelaten over een tegenstan der. In tegendeel, nadat PSV heel simpel het met angst en be ven tegemoet geziene duel met FC Amsterdam won, leek Rij vers zelfs met het lot van de lieverdjes begaan. „Ik begrijp die Stoop niet", hoorden verbaasde omstanders Rijvers op een ge geven moment lispelen, „het zou mij niet zijn overkomen". Jet is wat met die enkels van mij. k ga er zo doorheen, heb er dan •oveel last van dat ik uit het veld noet, maar ben meestal ook weer \o genezen. Ik kan in ieder geval \eker spelen tegen België en dat niet van Wim Jansen worden w-jezegd. Hij heeft definitief moe- ■>\en-\en afhaken, terwijl het van Wil- \y van de Kerkhof nog bepaald )ren liet zeker is of hij zaterdag mee .hte <can doen. We willen Jiatuurlijk winnen in België, al was het al leen maar voor de premie, maar 9 zoals het er nu naar uitziet zul- \en we toch met een heel ander middenveld moeten spelen. Het zit er natuurlijk in, want zoioel ,tM voor Feyenoord als voor PSV is ha* belangrijk dat Jansen en v. d Kerkhof in ieder geval over twee weken fit zijn. In die directe con- a,, frontatie ivordt de competitie be- slist, waarbij het voor ons dan wo erg link is dat v. d. Korput gis- teren „geel" heeft gekregen. Nor- naai doet hij erg weinig dat niet door de beugel kanben ik de speler die hier en daar nog wel eens schopjes uitdeelt. Nu hij die gele kaart heeft gekregen gaat net er link voor ons uitzien. Als hij daarvoor een wedstrijd ge- >r* schorst wordt zullen we iceer moe- n- ten gaan schuiven in de verdedi- ging. Op Ramljak hoeven we daarbij niet te rekenen. Die is 9- pas teruggegaan naar Joegosla vië om zich daar aan zijn lies te laten opereren, dus die zullen we wel enige tijd kwijt zijn. Nee, we zullen moeten schuiven met het materiaal dat er nu is. En dat terwijl het achter net zo aardig ging. Ook tegen Roda JC weer, dat er bepaald de beuk niet kon ingooien zoals we hadden ver wacht. Daar zijn we dus gemak kelijk doorheen gerold, maar het is de vraag of we daarvoor over neertien dageri niet de rekening gepresenteerd krijgen. Als we moeten gaan schuiven, met als enige voordeel dat Edström er ivellicht niet bij is. kan dat inder daad wel eens gebeuren. Daarom is maar te hopen dat v. d. Korput mild behandeld zal worden. Er liangt voor Feyenoord waar schijnlijk veel vanaf. Waar Rijvers op doelde was het feit dat andere dicht by de eerste divisie aangelande ploegen al op za terdag in actie kwamen. „En zonder uitzondering wonnen", riep Rijvers uit ..Die Jongens van Amsterdam speelden verkrampt. Logisch, de ge dachte om te móeten winnen maakte ze stijf van angst". Pim van der Meent moet dat ook zo hebben aan gevoeld. Lang voor de matige arbiter Pijper inrukken aangaf, spaarde hy tegen zijn natuur in zijn stembanden en vloog er geen speeksel meer uit de dug.out. Het was alsof Van der Meent begreep dat FC Amsterdam er genadig van was afgekomen met een een 02 marge; dankbaar vonden zijn ogen doelman Jan Jongbloed. In nauwelijks een jaar tijd is vrijwel alle klasse uit FC Amsterdam wegge vloeid. De Amsterdamse lieverdjes, zoals ze nog vorig seizoen model stonden voor een frisse aanpak, vol aanvallend voetbal, bestaan niet meer. Van der Lem, Meyers, Nico Jansen spelen elders, zonder de ge blesseerde libero Husers en met on gemotiveerde mensen als Heinie Otto en invaller Jaap Visser kon PSV met FC Amsterdam doen wat men wilde. Omdat PSV met minstens evenveel punten als Feyenoord in de laatste ronde wil aanlanden was dat niet veel meer dan ten koste van een mi nimum aan inspanningen de wed strijd winnend beëindigen. Op het bij veld van het Olympisch stadion hebben FC Amsterdam en PSV ruim 5000 kijkers weinig plezier gebracht. Waar PSV zich er toe bepaalde om de opponent te laten komen, daar slaagde FC Amsterdam er niet in het spel in die mate te maken dat er sur prises konden worden uitgepakt. Als wedstrijd was FC AmsterdamPSV dan ook na 13 luttele minuten ge daan, nadat Poortvliet als aangever fungeerde en Dahlquist via Jongbloed en de paal het geluk vond: 10. Henk Pijper verbaasde tóen en later door zijn verregaande tolerantie. Duidelijke straf schopgevallen Koopman, die Van der Kuylen neer legde en Deijkers, die Wetzels benen speelde zag Pijper over het hoofd. Zelfs toen amateur-international Kees van Veenendaal eerst Willy van de Kerkhof neerlegde en vervol gens tegen diens achterhoofd schop te, zag Pyper niet, zonder dat dit alles evenwel de uitslag zou beïnvloe den. Uiteindelijk ontging het zowel Pijper als diens grensrechter dat Harrie Lubse een dieptepass van Van Kraay in buitenspelpositie ontving. Nadat Lubse eerst tegen Jongbloed schoot, werkte Van der Kuylen de bal alsnog in het doel: 02. Snijders werd toen door Pijper op geel onthaald omdat hij Van Kraays shirt vastgreep. ROTTERDAM Bert Jacobs, Ro da JC's vurige oefenmeester maakte een uitgebluste indruk. Een beetje bedremmeld, dof voor zich uit starend, zocht de Lim burgse traineT naar oorzaken. Juist hij, die weet dat zijn kracht schuilt in het incidenteel 'opladen' van de Kerkraadse elf, moest er kennen dat Feyenoord geen stro breed in de weg was gelegd. Door Hans Soeters Roda JC, dat slechts baat heeft by PSV's titel prolongatie alléén in dat geval kan ruiken aan voetbal op Europees niveau was, zo liet Ja cobs weten, wel degelyk met de beste bedoelingen naar "de kuip" getogen. „Maar", klonk het met een onbegrij pend ondertoontje, „je denkt dan; nu gaat het lopen, maar dan loopt het niet. Je wilt dan wel, maar het géat gewoonweg niet. Tegen PSV lukte het wél. nu weer niet". Sombere Bert Jacobs gaf het toe FeyenoordRoda JC (30). vooral vanuit het Limburgse aangeprezen als hét duel waarin Roda kon bewij zen ook wel voor zichzelf te kunnen zorgen, was al na een kwartiertje weggezakt tot een slaapverwekkende vertoning. „Een duel" mokte Bert. Jacobs nog wat na. „waarin wy maar wat doelloos rondliepen". En dus liet ook Feyenoord zich ge willig in slaap sussen. Tenslotte had de eerste soepel uitgevoerde Rotter damse i.anval aangetoond hoe simpel de Limburgse afweer kon worden ontregeld. De inleiding kwam van Wim van Hanegem. die Wim Jansen in vrij positie "hakte" waarna Bram Geilman zich verkeek op de zuivere, maar ogenschijnlijk houdbare schui ver: 1—0. Jacobs, boos: „Een sofgoal natuurlijk, iedereen stond toe te kij- Maar Feyenoord had de juiste weg gevonden. Met Nico Jansen voor Wim Jansen ("Ik kreeg weer last van m'n lies en zal er tegen België dan ook niet by kunnen zijn") stoof Feyen oord in de 37ste minuut knap naar 20. Wéér kwam het idee van Van Hanegem, die op rechts Theo de Jong aanspeelde, maar tevens ruimte maakte voor Martin Vreysen die van dichtbij raak schoot. En toen kwam in feite Feyenoords grootste opdoffer van gistermiddag, waarvan de gevolgen ernstiger kun nen zijn dan het uitvallen van Jan sen en (in de laatste minuut) Wim Rijsbergen. Een halve minuut voor rust, naderde op links Vermeulen het Rotterdamse strafschopgebied, 1. Geels (Ajax) 27 2. Van der Kuylen (PSV) 25 3. Nico Jansen (Feyenoord) 22 4. Jeuring (FC Twente) 19 5. Hazelhekke «De Graafschap), Edström «PSV», Van Leeuwen (FC Den Haag), Lubse (PSV) 15 Vreysen (r.) scoort Feyenoords 20. Pfeiffer (m) en Geilman zijn kansloos. maar werd in volle sprint door Mi chel van der Korput onderuit ge haald. Zonder zich ook maar een «se conde te bedenken toonde arbiter Slem Wellinga de boosdoener de gele kaart. Feyenoords 'libero', die in 90 minuten voetbal slechts deze ene overtreding zou maken, greep ver twijfeld naar z'n zwarte haardos Pre velde later: „Ik begrijp er niks van. want ik heb hem niet eens geraakt. Hy liet zich vallen". Maar hoe dan ook, dat Feyenoord tegen PSV zyn laatste verdediger (die dit seizoen in het C-elftal ook al tegen geel op botste) zal moeten missen, staat wel Proef Feyenoords interim trainer Ad Zonderland (twee jarig contract by FC Den Bosch) nam na afloop Van de Korput in bescherming. „Er wa ren andere overtredingen die voor een gele kaart in aanmerking kwa men maar deze was mijns inziens niet terecht". Om er glimlachend aan toe te voegen: „Gelukkig heb ik al eens een andere proef voor die laat ste verdedigersplaats genomen", daarbij doelend op Wim van Hane gem. Feyenoord nummer 10, die vanuit Los Angeles een "vorstelijke aanbie ding" kreeg, was ook in Feyenoords derde treffer de grondlegger. Ruim een half uur na rust, ontdekte hij de vrij lopende Martin Vrijsen, die op zijn beurt de erg actieve Kreuz aan speelde. Het betekende 30, want Geilman verkeek zich volledig op de effectvolle inzet. Nauwelijks een minuut later miste Feyenoord een unieke kans om de score naar juiste proporties op te voeren. Nico Jansen, die tot dat mo ment weinig meer had gedaan dan wat bedrijvig heen en weer rennen, spurtte achter het passje van Theo de Jong aan, maar werd door Geil man prompt getorpedeerd. Nico Jan sen nam de strafschop zelf, deed dit zo slapjes, dat Geilman de bal uit de hoek kon grabbelen. Strafschop Otto probeert de bal nog voor de doellijn te achterhalen. Tevergeefs; het eerste PSV-doelpunt komt ter wereld zoals Jan Jongbloed (links) en producent Dahlquist kunnen constateren. ROTTERDAM Wim Jansen van Feyenoord zal zaterdag niet met het Nederlands elftal tegen België spelen. De middenvelder liep don derdag tijdens de training van Feyenoord een liesblessure op. Jan sen stond tegen Roda JC weliswaar in de basisopstelling van Feyen oord, scoorde ook het eerste doelpunt, maar viel in de 33ste minuut uit. omdat de liesblessure niet genezen bleek te zijn. Na de wedstrijd meldde hij zich af bij bondscoach Knobel. Wim Rijsbergen, de voorstopper van Feyeoord, raakte vlak voor het einde van de wedstrijd tegen Roda JC eveneens geblesseerd. Rijs bergen verstapte zich en moest zich met een enkelblessure laten ver vangen door Vos. De blessure van Rijsbergen. die tegen Roda een uitstekende wedstrijd speelde, is echter niet ernstig. Hij zal, indien Knobel hem volgende week opstelt, gewoon mee kunnen spelen. Dat kan Michel v. d. Korput om een andere reden waarschijnlijk niet in het duel PSV-Feyenoord over twee weken. De Rotterdamse libero kreeg gisteren een gele kaart van scheidsrechter Wellinga (die opschreef dat v. d. Korput zijn tegenstander neerhaalde zonder de bedoeling om de bal te spelen)v. d Korput kan daarvoor geschorst worden temeer omdat zijn strafblad niet blanco is. Eerder deze com petitie werd Van de Korput voor een wedstrijd geschorst en kreeg hij een boete van 150 gulden voor een overtreding in de wedstrijd Feyenoord-Excelsior in de C-elftallencompetitie- Gezien het belang van de wedstrijd tegen PSV overweegt Feyenoord de strafzaak van Van de Korput mondeling te laten behandelen. EREDIVISIE FC Twente—Telstar (15/5) 1—0 EindhovenAjax 23 MVV—Sparta (15/5) 1—0 NECExcelsior 11 (Excelsior degradeert) Go Ah. E.—FC D. Haag (15/5) 1—0 FeyenoordRoda JC 30 FC AmsterdamPSV 02 FC UtrechtDe Gr.schap 30 AZ'67NAC 1—1 PSV 32 23 4 5 50 84-25 Feyen. 32 22 6 4 50 79-36 Ajax 32 20 7 5 47 68-34 Twente 32 19 7 6 45 60-26 Roda JC 32 13 10 9 36 38-31 AZ'67 32 14 8 10 36 45-39 NEC 32 10 15 7 35 38-35 D. Haag 32 14 6 12 34 61-48 Telstar 32 7 14 10 28 41-46 Sparta 32 7 14 11 28 31-40 Gr.schap 32 7 13 12 27 39-59 NAC 32 8 10 14 26 25-52 G.A. E. 32 6 13 13 25 41-56 Utrecht 32 8 9 15 25 35-56 Eindhov. 32 7 9 16 23 37-62 Adam 32 7 8 17 22 37-50 MVV 32 8 6 18 22 32-60 Excelsior 32 6 5 21 17 21-57 Excelsior degradeert. EERSTE DIVISIE Helm. Sp.FC D. Bosch 11 Heerenv.FC Groning. 1—1 Wagening.Volendam 31 Willem IISC Amersfoort 5—1 FC Vlaard.FC Dordrecht 20 FC VVV—Vitesse 1—2 HaarlemSC Cambuur.21 (Haarlem kampioen) VeendamPEC Zwolle 10 HeraclesSVV 40 Haarlem 34 22 9 3 53 73-31 VVV 34 21 6 7 48 59-30 Wagen. 34 17 9 8 43 51-24 Fort. SC 34 16 8 10 40 47-43 PEC Zw. 35 13 14 8 40 48-34 Vitesse 34 12 15 7 39 51-34 Groning. 34 13 12 9 38 42-28 Veendam 34 14 9 11 37 40-37 Will. I. 34 12 10 12. 34 51-57 Cambuur 35 12 10 13 34 48-53 D.Bosch 34 11 9 14 31 39-45 Volend. 34 10 10 14 30 43-47 Dordr. 34 11 8 15 30 44-53 Heerenv. 34 11 7 16 29 37-49 H. Sport 34 9 10 15 28 33-49 Heracles 34 11 5 18 27 36-51 Vlaard. 34 6 11 17 23 37-49 Amersf. 34 8 7 19 23 37-65 SVV 34 6 9 19 21 31-68 En dat, terwijl Willy Kreuz, bla kend van zelfvertrouwen, al richting witte stip was gelopen om hoogst persoonlijk het vonnis te voltrekken. Zonderland bestraffend in de rich ting van Nico Jansen: „Als een vent slechts speelt moet-ie ook geen straf schop nemen. Ook ik dacht dat Kreuz 'm zou gaan nemen". Feyenoord, dat door Wim van Hanegem toch nog dicht bij een vierde treffer kwam, maakte zich er nauwelijks nog druk EINDHOVEN Tomaslav Ivic, de nieuwe trainer van Ajax moet wel geschrokken zijn van het spel van zyn toekomstige ploeg, al hield hij na afloop zijn mond wijselijk dicht. Ajax zegevierde met 32 over Eind hoven, maar de 'overwinning was al lerminst verdiend. De thuisclub kon zeker aanspraak doen gelden op één winstpunt maar dat zat er niet in. Ook al omdat scheidsrechter Boosten weigerde de bal op de stip te leggen by duidelijke Ajax-overtredingen in het strafschopgebied. Eindhoven toonde zich allerminst geïmponeerd en heeft de hele wed strijd door de beste kansen gehad. In de vierde minuut al schoot de kleine Bleyenberg tegen de paal en een paar minuten later ging de bal bij een scrimmage hoog over. De eerste aanval van Ajax leverde meteen een treffer op, want in de elfde minuut zette Steffenhagen voor, Notten be- AMSTERDAM Ajax heeft gistermorgen de Joegoslaaf To- mislav Ivic voor twee seizoenen gecontracteerd als hoofdtrainer. Ivic was de laatste drie Jaar trainer van Hajduk Split, waar mee hy drie keer kampioen van Joegoslavië werd en waarmee hy ook dit seizoen nog kans op de titel heeft. Ivic verloor met Hajduk in de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen van PSV na verlenging. Het contract van Ivic bij Ajax gaat in op 1 Juli 1976 en zal lopen tot 30 juni '78. In de ko mende weken zal Ivic zich in samenspraak met de naar Bar celona terugkerende Rinus Mi. chels inwerken bij de Amster damse club. Hij werd gistermid dag in Eindhoven aan de spelers van Ajax voorgesteld. Voor Ivic werd gecontracteerd onderhandelde Ajax met de En gelsman Dave Sexton van Queens Park Rangers. Ajax' voorzitter Jaap van Praag zei gistermorgen dat Sexton en Ivic de enige kandidaten waren voor de trainersfunctie by Ajax. trok Geels in het spel en uit een kleine hoek scoorde deze. Het offen sief van de Amsterdammers hield even aan, maar werd snel overgeno men door Eindhoven. Pogingen van Bleyenberg stuitten echter steeds weer op Schrijvers. Ook de jonge Schapendonk liet een uitstekende kans op de gelijkmaker liggen. Op slag van rust werd een overtreding van Lerbi ten opzichte van Warnaar niet bestraft, de Deen mocht door gaan en scoorde beheerst 02. In de tweede helft maakte Willy Senders, die negen weken uit de rou latie is geweest, zijn rentree. Zijn in breng in het Eindhoven-team was groot. In de eerste minuut mikte hij de bal uit een corner op het hoofd van Bloemers en dat betekende 12. Ajax weerstond de Eindhovense druk met moeite en haalde na een kwar tier opgelucht adem toen Arnessen uit de rebound Eindhoven op een 1—3 achterstand zette. Eindhoven bleef echter in de mogelijkheden ge loven en terecht want een kwartier voor het einde bediende Senders, Bleijenberg en deze schoot keihard langs Schrijvers. In de slotfase hield Ajax de bal in de ploeg om de 2—3 vast te houden. Dat lukte al was het .allerminst overtuigend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9