„Kraken" straks verboden Glazenwasser doodt weduwe (68) bij ruzie ...en gisteren toegelicht programma bssss*1 Het Naardermeer opnieuw door trein in brand Mercury, de betrouwbare AANDAG 17 MEI 1976 NEDERLAND I 18.15 Nederl. voor buit. werkn. (slot) (Teleac) 18.45 Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Het intieme leven van de zilvermeeuw (VARA) 19.30 FC Avondrood (VARA) 20.20 2 voor 12 (VARA) 21.00 Akt. dok. (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Beryls lot (VARA) 22.45 Gedicht (VARA) 22.46 Symbiose 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Run, Joe, run (TROS) 19.30 Doctor Who (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Baretta (TROS) 21.15 Eendracht met volle zeilen (TROS) 22.00 Aktua TV (TROS) 22.55 Journaal (NOS) De 75e uitzending van Zienswij ze stuurde gisteravond de kijkers naar bed met de boodschap dat begrippen hel, vagevuur en hemel allerminst hebben afgedaan, al worden ze dan wel anders gehan teerd imdien een protestant er over praat, dan wel een katholiek of een spiritist. Bij het gekozen uit gangspunt, te weten of genoemde begrippen nog wel hanteerbaar zijn in het licht van de moderne religieuze en wetenschappelijke ontwikkelingen, kan de keuze van de gesprekspartners verwonderen. De Rooms-katholieke filosoof dr. P. den Ottolander liet duide lijk weten niets met de nieuwlich terij in de kerk op te hebben, en ook de protestantse Ir. A. Cram- winckel was van een generatie die In de oude denkwijzen was opge groeid. Alleen mevrouw W. Wit haar, de spinitiste, bleek met haar denkbeelden minder aan een vast patroon gebonden. De hel kwam overigens zowel in de visie van ir. Cramwinekel als in de opvattin gen van. mevrouw Withaar niet Wel wilden zij beiden aan een soort vagevuur, een soort van her senspoeling na de lichamelijke dood, tijdens welke men door goed menende, verwante geesten gehol pen wordt, bij het terugzien op het aardse leven, zijn fouten in te zien. Dr. Den Ottolander zag die hel wel ritten voor lieden, die als vijand van God sterven, waarbij hij in het midden liet of, en zo ja, hoeveel mensen er als een vijand van God de dood in gaan. Voor een uitschieter had zater dagavond Rudi Carrell evenmin gezorgd met zijn vijfde en laatste show van de serie waarvoor de VARA hem had geëngageerd. Der Rudi had ditmaal geen risico ge nomen. Voor de uitgenodigde pa ren, die zijn programma moesten maken, had hij de winnende pa ren uit de vier vorige shows ge vraagd. Succes verzekerd, moet hij hebben gedacht. Zo pakte het ech ter niet uit. Daarvoor waren de spelletje, zelfs voor een televisie show, al te infantiel. GERARD PAQUES Rond de gaffelschoener De Eendracht zendt de TROS om 21.15 uur op Nederland 2 een amusementsprogramma uit. Aanwezig zijn onder andere John Woodhouse, George Baker Selection, de Westduitse zanger Heino en de Enqelse oroev Sailor. De aflevering van FC Avondrood om 19.30 uur op Nederland 1 is gelukkig niet de laatste. In een gesprek met groepsleider Wim Bosboom hebben Frits Barend en Henk van Dorp alle problemen uitgepraat en gaan door met het programma. Van avond de verkiezing van de beste en de slechtste scheidsrech ter van het afgelopen seizoen. TROS-Aktua besteedt om 22.00 uur op Nederland 2 aandacht aan de problemen in de oostelijke mijnstreek van Limburg. Ook een reportage over de ramp met de olietanker in Spanje. MAANDAG 17 MEI Hilversum I EO: 18.00 (S) WIJ hebben woord voor de wereld: gew. 18.19 Ulte. van de KVP. EO: 18.30 Nws 16.41 (S) EO-med. en grammofoon- de: gewijde muz. 9.10 Schoolradio. 10.00 De letter M: op de middenberm van het Nederlands gebeuren. (11.00 Nws.), 18.45 (S) De Trekvogels. 19.00 12.4® Uitzending m KRO: 13.00 Nws. 13.11 Echo. 18.46 Nieuwe levensstijl: informatieve serie. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wacht- (S) EO-Metterdaad: het 21.40 Tegen de Revoluatde Evangelie: progr. n.a.v. de honderdste sterfdag van Groen van Prinsterer. 22.25 Bond Bonder Naam. 23.55-24.00 Nws. u. 18.40 (S) Bandstand. nieuws, feiten en achtergronden. 17.55 Med. Hilversum in VARA: Van 7.00-8.00, 12.00-14.00 en 17.00-18.00 Akt. vla Dingen van de Dag. 7.02 (S) Gesodemeurders. een mieters programma. 9.03 (S) Pep-op- drie11.03 (S) Drie draait op verzoek 8p0rtwerel{i 12.03 atje: zoek de plaat 14.03 (S) Spits- beeld. 16.03 (S) LP-Top-20 en de Top- God- LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde. king van kunst, kitsch en recreatie. 19.25 Een twee uit de maat: over on derwijs en opvoeding. 19.45 (S) Met uw instemming: Lied van de week. 20.00 Nws. 20.05 (S) Werken van Han del. 20.30 (S) De Messias, oratorium in dirte delen van Handel. NOS: 23.00 Met het oog op morgen: akt. en Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. AVRO: 19.02 Let's twist again. 20.02 Radiojourn. 20.05 (S) Superclean Dremmachine. 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz-Show. 22.02 Radio- Concertgebouworkest en solisten: klass. muz. 9.00 Nws. 9.02 Aktua-klankbeeld. 9-30 (S) Het kind en wij. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf: klaas, muziek. 12.00 (S) Intermezzo: klass. muziek. 13.00 (S) De meest verkochte klassie ke Tien. 13.30 (S) Koren en korpsen. 4.00 Nws. 14.02 Aktua-spelclal. 14.30 nog? 5.02-7.00 (8) Bent u daar' DINSDAG 18 MEI Hilversum I AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Dag met een gaatje. (7.30 Nws. 7.41-7.55 Radiojour naal). 8.30 Nws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Programmaoverelcht 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) De pla- tenkeuze van Willem Strietman. 10.00 Radio La waalpapegaai10.10 Arbelds- MAANDAG 17 MEI Duitsland 1 17.05 Klnderprogr. 17.55-18.00 Jour naal. (Reg. progT.: NDR: 9.30-10 00 Sesamstraat. 18.00 Sport. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- magazin. 19 26 Sebastlano. misdaadver haal. 19 59 Progr.-overe. WDR: 8.05 tot uit Noordrijnland-Weetfalen. 18.05 tage over beroepskeuze en opleiding in 19.00 Journaal. '19.30 Rechtszaken (!H5 «oor burg«rs beoordeeld. 20.16 Opvoe- muziek. Informatie (15.3 Nws.). Overheidsvoorlichting: 17.20 De Nederlandse Antillen. AVRO: 17.30 Nws. 17.32 Radk>1o<urnaal. 17.50 (S) Orkesten uit de regio. Hilversum U KRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 Het levende woord. 7.25 Badimerie: klass. muz. 7.54 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.11 Echo. 8.30 Auba- Belglë-Ned 18.00 Tl-ta-tovenaar. 18.05 Voor de kleuters. 18.20 Run Joe. Run. Jeugd serie. 18.45 Korte film. 18.50 De Olvm- piade. dokumentalre serie, aansluitend Weistraat. 22.40 De andere film. DEIN HAAG (SP) De politie kan gaan optreden tegen „krakers". Als de Eerste en Tweede Kamer er mee akkoord gaan, wordt het „kraken" van leegstaande woningen straks zonder meer verboden. Zoek ruimte en rust op bet wijde water. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap. Zonder mankeren! Want Mercury ie veilig en betrouw baar. Maak Uw keus bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Van 4 tot 175 pk. rtetonaerhoudl TeK***1 een torenflat in de Domstad gekraakt. ZU keerden zich hiermee tegen de "ongewenste leegstand". De actie was ook een protest tegen de anti-kraak- wet van minister Van Agt (Justitie) die morgen in de Tweede Kamer wordt behandeld. De politie maakte enkele uren later een eind aan de kraak actie. Telkens werden groepjes van vijf krakers door de politie naar beneden gehaald. Sommigen moes ten met harde hand worden afge voerd. ABCOUDE Het „Gein", een uniek natuurgebied tus sen Abcoude \i Amsterdam is gisteren dcX een actie groep geblokkeerd. De actie was bedoeld als een protest tegen het zogenaamde plan- Gaasperdam, een uitbrei dingsplan voor de Bijlmer met 30.000 woningen. Als dit zou doorgaan, loopt het na tuurgebied groot gevaar. Op de foto een van de afzet tingen: de actie was niet kei hard, als men per se wilde passeren, kon dat. ROTTERDAM (SP) Binmen 24 uur heeft de Rotterdamse politie za terdag de moord opgelost op de 68- jarige Nel Tieman-Tijssen. De wedu we werd rond half negen 's ochtends dood in haar woonkamer aangetrof fen. Ze bleek te zijn gewurgd. Tegen middernacht bekende de 29-Jarige glazenwasser Theo S., gehuwd en va der van drie kinderen, de dader te zijn. Hij vertelde in de woning aan de Brederodestraat ruzie met de vrouw te hebben gekregen. Waarover is nog niet bekend. De man stortte na zijn bekentenis geestelijk in elkaar en was niet meer in staat iets te vertellen. De glazenwasser heeft geen veroordelin gen achter de rug. Wel is bekend dat veel drank hem agressief maakt. Nel Tieman woonde sinds een Jaar of zes met haar doohter in de Rot terdamse wijk Spangen. Zo'n half Jaar geleden verhuisde die docihter naar Schiedam, waar zij als bejaar denverzorgster werkt. Zij kamt nog geregeld op bezoek. Met de overige familieleden heeft de vrouw telefo nisch contact, o.a. met haar 35-jarige zoon in Geleen. Die komt nog voor de politie hem kan waarschuwen ach ter de gewelddadige dood van zijn moeder als hij haar zaterdagmorgen toevallig wil bezoeken. De weduwe leefde een nogal terug getrokken bestaan. Tweemaal per week hielp zij bij twee bejaarden. Weinig buren konden de politie ver der wat over het slachtoffer vertel len. "Ze bemoeide zich met niemand", zegt bovenbuurvrouw Van Ispelen. "Af en toe kwam ze even boven. We hadden altijd een sleutel van haar woning. Als ze weg was verzorgden wij de planten en haar kanaries." Vaak zoekt Nel Tijssen ontspan ning in café The Old Post Horn op het Mathenesserplein. Eigenaar G. van Esch. "Ze kwam hier vrijwel elke morgen, dan dronk ze een kop koffie en gooide een piek in de speelauto maat. Een enkele keer kwam ze ook wel 's avonds laat. Altijd lopend en altijd alleen. Tante Nel was een fijne vrouw. Ik vind het verschrikkelijk wat er gebeurd is." Ook vrijdagavond was Nel Tijssen in het café. Daar onitimoette ze rond half elf Theo S., die af en toe in het café komt. Nel en Theo drinken samen wat en spelen op de gokauto maat. Ieder winnen ze tweemaal een prijs. Na enige tijd lopen ze naar de wo ning in Spangen om nog wat te drinken. Daar ontstaat dan de fatale ruzie. Van een worsteling is geen sprake, de vrouw wordt onmiddellijk gewurgd. Na zijn daad pakt de glazenwasser dertig gulden uit de portemonnee van 'zijn slachtoffer. Dan verlaat hij de woning en gaat naar huis. De buiten deur laat hij openstaan, omdat hij aan de overkant licht ziet branden en bang is dat iemand hem opmerkt als het geluid van een dichtslaande deur wordt gehoord. Om half negen de volgende morgen riet een overbuurvrouw de half ge opende deur. Zij waarschuwt de heer Van Ispelen, die vervolgens de moord ontdekt. De enige stille getuigen zijn twee glazen met een laagje bier, een omver gerolde fles, en een shaggie in de asbak. De politie denkt even, dat de vrouw is getroffen door een hartaanval, maar vertrouwt de zaak niet hele maal, omdat men vage sporen in de Sachsenhausen In het week einde is het voormalige concentra tiekamp Sachsenhausen nu een nationaal gedenkteken ter vermaning en herinnering door de honderd duizendste bezoeker van dit Jaar be zichtigd. Sedert de openstelling in april 1961 is Sachsenhausen bezocht door meer dan 3,5 miljoen bezoekers uit 137 landen. In Sachsenhausen hebben de nazi's in de Tweede We reldoorlog ruim 100.000 personen uit 18 landen vermoord. Juwelen De auto van een ju- welenhandelaar, waarin zich edelse- nen ter waarde van twee miljoen gulden bevonden, is zondag van het parkeerterrein van een hotel in Bonn gestolen. De politie heeft tot dusver geen spoor kunnen vinden hals meent te zien. Gerechtsarts dr. J. Zeldenrust deelt 's middags mee dat de vrouw is gewurgd. Omdat de politie rekening hield met misdrijf, was er meteen na de ontdekking al een begin gemaakt met het buurton derzoek, waaruit de naam van het café en dan die van de glazenwasser naar voren komen. VPRO benoemt voorzitter en directie UTRECHT (ANP) De ledenraad van de VPRO heeft zaterdag in zijn Jaarvergadering mr. L. Laus uit Bloe- mendaal gekozen tot voorzitter van de VPRO. Hij volgt mevrouw drs. F. van den Burg op, die zich bij perio diek aftreden niet herkiesbaar stelde. Tevens werd in deze vergadering de driehoofdige directie gekozen. De he ren A. Kleywegt (hoofd televisie- dienst), Jan Haasbroek (hoofd radio dienst) en F. de Smit (hoofd dienst algemene zaken) die sinds het ver trek van directeur Ter Schegget in 1973 de leiding van het omroepbedrijf hebben waargenomen, vormen nu de directie. Aan deze benoeming ging een langdurig debat vooraf. Vrijwel de gehele ledenraad stelde zich op tegen deze voordracht, afkomstig van het bestuur en het bedrijf en ge steund door de ondernemingsraad van de VPRO. De ledenraad had voorgesteld een nieuwe directeur van buitenaf als "sterke man" de leiding te geven. Uit de ledenraad kwam tenslotte een motie, waarin het be stuur werd verzocht het voorstel te rug te nemen en vóór het einde van het Jaar met een afgerond voorstel voor wijziging van de top-structuur te komen. Paviljoen Gistermorgen vroeg is het pavil joen Savelberg van het sanatorium Hornerheide in Horn (Limburg) tot de grond toe afgebrand. De vieren twintig patiënten die er werden ver pleegd, bleven ongedeerd. Zij wisten zich voor het merendeel zelf te red den. De brand brak omstreeks 05.45 uur uit en veroorzaakte een rookko lom die tot kilometers in de omtrek te zien was. De brandweerkorpsen van Weert, Venlo en Roermond wer den gealarmeerd en ook de ambu lancediensten uit die gemeenten. Over de oorzaak van de brand ia niets bekend. Een kwartier tevoren was nog een verpleegster langs ge weest. Geneesheer-directeur L. Buys schat de schade van de brand op tus sen de drie en vier miljoen gulden. Papierfabriek In het Noordlimburgse Gennep is gistermorgen, door tot nu toe on bekende oorzaak, brand ontstaan in een papieropslagplaats van de pa pierfabriek Page. Naar schatting is daarbij tenminste achthonderd ton papier voor de produktie verloren gegaan. De schade wordt geschat op enige honderdduizenden guldens. Brandstichting De rijkspolitie in het Limburgse Wittem heeft dit weekeinde twee mannen op verdenking van brand stichting aangehouden, de 27-Jarige J.E. en de 23-jarige W. de K., beiden afkomstig uit Maastricht. Zij worden ervan verdacht in de maanden maart en april in Wylre en in Gulpen brand te hebben ge sticht, waardoor, een werkkeet en een schuur in vlammen opgingen. Rond rijdend met een auto zochten zij vol gens de politie objecten uit die naar hun inzichten dienden te branden. Het vuur staken zij aan met benzine. Doodvonnis De districtsrecht bank van de Servische stad Pozare- vac heeft een 33-Jarlge man veroor deeld tot de dood door de kogel, na dat hij schuldig was bevonden aan moord op een medegevangene. Een andere gevangene werd medeplichtig bevonden en tot twintig jaar veroor deeld. Eersbbeldoelde zat een straf van 20 Jaar uit voor een andere moord. Het tweetal had grote hoe veelheden tabak en koffie geleend van him slachtoffer. Omdat zij him schulden niet konden terugbeatlen, vermoordden ze hem met zelfgemaak te messen. Deze week beslist de Tweede Kamer over de „anti-kraak-wet- jes" van minister Van Agt van justitie. Ondanks de talloze pro testen van krakers, kerken en jongerenorganisaties zal de be slissing vrijwel zeker positief uitvallen voor de minister. In elk geval zijn de confessionelen en de WD vóór de „anti-kraak- wetten" en mischien de PvdA ook wel. Minister Van Agt wil het "weder rechtelijk in gebruik nemen van een woning" strafbaar stellen met een boete van hooguit 200 gulden. Daar naast krijgt de politie de bevoegdheid elk gekraakt pand binnen te treden en de kraker met hun spullen te ver wijderen. Jarenlang Is er juridisch geharre war geweest over de vraag of de po litie wel mocht optreden tegen hui- aenkrakers. Nee, zed de Hoge Raad in 1970. In het befaamde "krakersar rest" maakte ons hoogste rechtscol lege uit dat het kraken van een leeg staand huis niet hetzelfde is als huis vredebreuk, omdat zo'n huis niet bij anderen in gebruik is. In gebruik Sinds 1970 kunnen womngeigenaren daarom alleen door de politie gehol pen worden, als zij aantonen dat het huis in gebruik is: verbouwing, te koop, te huur, geregeld post. Ook de woonrudmtewet bood de ei genaar weinig bescherming. Deze wet is nog maar in een klein deel van Nederland van toepassing en geldt niet meer voor de "geliberaliseerde" gebieden. Daardoor kon de bepaling dat een huis alleen met toestemming van burgemeester en wethouders mag worden betrokken, niet tegen de kra kers worden gebruikt. Om deze leemte in de wet op te vullen kwaim minister Van Agt in maart '73 met de anti-kraakwetjfcs. Verhuren Alléén een kraakverbod zou on evenwichtig zijn, gelooft de minister. Dit zou volgens hem voorbijgaan aan de wortel van het "kraak"-kwaad: de leegstand. Om de oorzaak aan te pakken diende hij een ander wets voorstel in. Daarin wordt het de ge meenten mogelijk gemaakt om wo ningen die in verband met sloopplan- nen zijn aangekocht, tijdelijk te ver huren. Zo zou een tijdelijke oplossing voor de meest nijpende gevallen van woningnood geschapen kunnen wor den. Daarnaast wil de minister de gemeentebesturen "aanporren" om woningen die langer dan een half jaar leeg staan te vorderen. Toch zijn de "anta-kraakwetjes" danig afgekraakt- De minister werd een "knieval" voor de eigenaars ver weten. In plaats van het kraken zou Juist de leegstand strafbaar gesteld moeten worden, vinden talloze hulp verleningsorganisaties. Actie Ongeveer 90 leden van de Utrecht se kraakbond hebben zaterdagmiddag enkele leegstaande appartementen in NAARDEN (SP) Opnieuw heeft zaterdagmiddag een felle brand ge woed in het natuurreservaat het Naardermeer. Net al6 op 22 april is de brand ontstaan door een vonk van vastgelopen remmen van een trein. Veel nesten van eenden en van kleine zangvogels gingen verloren. De brand ontstond voor de ogen van ongeveer 40 leden van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie, die toevallig in het gebied waren om langs de spoorberm een brandvrije zone te maken. Brandweercorpsen van de omliggende gemeenten en de leden van het IVN konden voorko men dat het vuur oversloeg naar de kolonies van lepelaars en aalschol- Het treinverkeer van Amsterdam naar Amersfoort liep aanzienlijke vertragingen op. Aanvankelijk werd gemeld dat de vonk afkomstig was uit dezelfde wagon die in april de brand veroorzaakte. Later deelde een woordvoerder van de NS mee dat dit niet het geval was. Veenhuizen Weer door vonken van een trein ontstond zater middag in het natuurreservaat „Het Naarder meer" een fikse brand letterlijk voor de ogen van een werkgroep jongeren, die bezig waren langs de spoorbaan een brandvrije zone te maken. De jongelui konden direct aan de slag om de brandweer een handje te helpen. Gisteravond omstreeks zeven uur is een bos- en heidbrand uitgebroken op de terreinen van de strafinrichting in Veenhuizen in de buurt van het Fochteloerveen, waarvan gedeelten tweemaal eerder dit voorjaar door brand zijn verwoest. De brandweer corpsen van Veenhuizen, Norg en Roden, Appelscha en Oosterwolde rukten uit om het vuur te bestrijden. Om half negen gisteravond was men de brand meester. Met de na blussing werd begonnen. Er is onge- veen tien a vijftien hectare heide met wolgras en vliegdennen verwoest. Een nabijliggend bos kon worden ge spaard. Over de oorzaak van de brand is vooralsnog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5