REMISE TIMMAN TEGEN KARPOV Acceptabele tijd van v. d. Horst-Boesclioten Lauda wederom ongenaakbaar I echte jjeans José Damen snel op vlinderslag Springen „Pegasus" V olleybalbekers voor Starlift en Van Houten .VAN LEEUWEN KLOPT ALLE FAVORIETEN IN HILVERSUM EYKENI BOY HAY JE IN ZOLDER K.O. MAANDAG 17 MEI 1076 TURIJN José Damen heeft tij dens internationale zwemwedstrijden in Turijn de 100 m vlinderslag ge wonnen ïn 1.05,05. Ineke Ran werd derde in 1.05,52. Annelies Maas be haalde twee overwinningen, op de 200 m vrije slag in 2.06,03 (Neder lands adspirantenrecord) en op de 400 m vrije slag in 4.26.92. Ineke Ran nam de 100 m vrije slag voor haar rekening in 58.53 seconden. Vrijwel de gehele Amerikaanse zwem- top is di't weekeinde in Santa Clara begonnen aan de laatste krachtme ting voor de Olympische Spelen van Montreal. John Hencken won de 200 m schoolslag in 2.23.07 en Bruc# Fur- niss zorgde op de 400 rr. vrije slag voor de op twee na beste seizoentijd met 3.58,36. De grote verliezer was de drievoudige crawlwereldkampioen Tim Shaw. Deze werd op de 400 m vijfde in 4.04.55 en op de 200 m in 1.56.76 zelfs zevende. Winnaar van de 200 m werd Furniss in de uitsteken de tijd van 1.53,06. AMSTERDAM Op de Am sterdamse Bosbaan hebben dit weekeinde enkele zeer belang rijke selectiewedstrijden plaats gevonden met het oog op de Olympische Spelen van Mon treal. De 13 ingeschreven stuur- manloze tweeën roeiden vanwe ge het belang van deze races slechts met vier ploegen tegelijk over de baan en kwamen via voorwedstrijden en halve fina les tot een finale met Dudok van Heel, Aegir, Nautilus en Nereus. Spannend Ondanks de ongelooflijk span nende eindsprint in de halve fi nales werd de eindstrijd een duidelijke overwinning voor de Neredden Van der Horst en Boe- schoten, de bronzen medaille winnaars bij de wereldkam pioenschappen in Notting ham. Nautilus kon alleen de eerste kilometer de leiding ne men, maar moest daarna toe zien hoe Nereus een voorsprong van twee lengtes opbouwde en finishte in de zeer acceptabele tijd van 6.49.3. In het andere belangrijke nummer, de twee met stuurman, maakten de fa vorieten de Dudok van Heel- roeiers Van de Pas en Vianen met stuurman Jonker een voor treffelijke indruk. Zij wonnen met grote voorsprong in de re cordtijd van 7.09.9, Laga's beide tweeën kwamen pas 10 seconden later over de finish. Aegir reali seerde nog een goede tijd in de vier zonder stuurman met 6.09.0 en bleef daarmee ook weer Laga (6.14.5) voor. Een zeer snelle tijd maakte de Nereusacht samengesteld uit alle goede Neureustweeën, bui ten mededinging meeroeiend bij de senior a-achten. De 5.46,3 was maar enkele seconden bo ven het nationale baanrecord. Verhoudingsgewijs sneller dan de de roeiers nog 1 lichte vieren zonder stuurman. Het Spaarne, de kampioen van vorig jaar. die sinds een week cp een plaats gewijzigd is, kwam met een fantastische eindsprint opnieuw tot een overwinning en deed dit in een schitterende re cordtijd: 6.19.0, Skadi/Laga zat met 6.19.4 ook onder het oude baanrecord. Skif De elite skif werd een ruime zege voor Rob Robbers. De harde mee-wind was koren op de molen van de technische Leythe-sculler. Een snelle start in het nog rustige water van de eerste 500 meter bracht een kleine voorsprong. Halverwege, toen de concurrenten, waaron werd bekwaam uitgebouwd tot ruim zes seconden aan de finish. Punt en Robbers hebben nu af doende bewezen Neerlands snelste dubbelt wee te zijn en moeten, samen met dc winnaars in de andere hoofdnummers, maar gauw in het buitenland gaan kijken of een Olympische uitzending haalbaar is. der koppelgenoot Punt. Skif- headwinnaar Van Schelven en Steigenga van Asopos, op het ruwe water worstelden, hep Robbers nog verder uit. Zijn tijd 7 min. 14 sec. betekende een persoonlijk record. Harald Punt van Njord werd tweede, Steigen ga derde en van Schelven vierde. Gisteren voeren de Dudok van Heel-roeiers Van Vianen en Van der Pas een schitterend natio naal record in de gestuurde twee. Het Leidse dubbeltwee-duo Punt/Robbers bevestigden hun vorm van de trials enkele weken geleden en wonnen overtuigend. Roeiend in een onbekend schip, omdat de hen beloofde boot toch niet beschikbaar was, gingen zij zeer fel van start en verwierven direkt een voorsprong. Deze Njord Van Njord en Die Leythe valt verder te vermelden, dat het hoofdnummer gewonnen werd door Njord, in combinatie met Laga in de Senior B-acht. Njords lichte vier werd zaterdag tweede vlak achter kampioen Het Spaarne. Het lichte Leythe- duo Klerks/Van der Loo werd tweede in de lichte dubbeltwee. Toos Star van Die Leythe werd eerste bij de meisjes skifs; Ellen Sander en Marijke Haanraats wonnen de B-finale van de meisjes dubbeltwee. Ook in het numer jongens dubbeltwee won Die Leythe. Njord won overtui gend de overnaadse vier, terwijl de A-vier stuurmanloos tweede werd. Bij de vrijdag gehouden sprint-wedstrijden won de ju nior-vier van Die Leythe. Handbal DAMES Verburch Animo 65; v. d. Voort Quintus Athene 105; Kwiek Sport Idem Hellas 1013; Ancora Bax Foreholte 75. Hockey DAMES Kampioenschap van Nederland Were Di—Amsterdam 00 (Amster dam kampioen)GHBS Arnhem 0—0: Gr. Studs Upward 4—2; EMHC HGC 0—2. Honkbal HOOFDKLASSE Dorlas Quick Orwo HCAW 65; Lottgering Schoten Tetramin Ni- cols 9—8; OVVO Sparta 11—0; Olga ADO Aktie '68 Kinheim 12—3. Orwo HCAW D. Quick 2—2; T. Nicols Lottgering Schoten 5—1; Sparta OVVO 8—7; Aktie '68 Kin heim Olga ADO 20. WARMOND Ook manege Pega sus in Warmond profiteerde gisteren van de stralende weersomstandighe den tydens springwedstrijden. In to taal werden vier categorieën afge werkt. De uitslagen waren: Parcours 90 cm: 1. Liesbeth Smit met Patrick; 2. Irvy van Gestel met Carlos; 3. Siem Star met Porter; 4. Gerard Verhoog met Zwartkop; 5. mevr. Goedhart met Menuet. Twee manches: 1. Jacomine Ra- vensbergen met Flipper; 2. Anja Kin kel met Magneet en Melanie Longdon met Komeet; 4. Jan van der Hoven met Olympic; Fons de Gyzel met Patrick; Jacomine Rave lisbergen met Jacky en mej. Wermenskerken met White Nose. Teamspringen: 1. Dick en Kees Hul- scher met pers. Mustang en Remon; 2. mej. Wermenskerken met White Nose en J. van Schip met Coline; 3. Jan van Klaveren met Bento en Siem Star met Zofro. Puissance: 1. Aad ten Donkelaar met Zorro; 2. Jacomine Ravensber- gen met Flipper en dhr. Kinkel met Magneet; 4. mej. Wermenskerken met White Nose en Herman van der Berg met Iwan; 6. Jan van Klaveren met Tivee doden tijdens Italiaanse Grand Prix voor motoren AMSTERDAM Wereldkampioen schaken Anatoli Karpov heeft na drie van de zes ronden die de Amsterdamse Euwevierkamp op het programma heeft staan, nog niet de afstand van zijn dtie concurrenten kunnen nemen die velen hem wellicht hadden toege dacht. Na zijn alarte winstpunt tegen Browne uit de eerste ronde wist de 23-jarige Rus in het afgelopen weekeinde tegen Olafsson en Timman niet meer dan remise te boeken. Door Alexander Munninghof Tegen Olafsson nam hij zaterdag met zwart genoegen met herhaling van zetten, vanuit een stand die u en ik nog wel hadden doorgespeeld als we Olafsson waren geweest en gdsteren tegen Timman was Karpov's winst- wil wellicht aanwezig, maar-had hij toch niet op het juiste moment de slagvaardigheid dn huis om zijn lichte overwicht in een vol punt om te zet ten. Onder leiding van schaakmeester Hans Ree, die in de stampvolle Bel gische Tent op het Museumplein de partijen van de grootmeesters be dachtzaam becommenitariseerde, be gon men tegen het eind van de vijf uur durende zitting zelfs in iets moois voor Timman te geloven. Maar Karpov verliest nou eenmaal nooit (dat wil zeggen twee, hooguit drie keer per jaar) en dus nam Timman het remise-aanbod van zijn tegen stander maar aan. Dat hij in deze partij van begin af aan de gang van zaken had gedicteerd deed hem en ons allen goed: Timman kan, in deze vorm, het toernooi nog steeds win nen. hij is in ieder geval de meest strijdilusbiigste van de vier. Zijn wran ge, onnodige verlies tegen Olafsson in de eerste ronde, had Timman zater dag al goed gemaakt met een spec taculaire hakpartij tegen de falende Browne, die volgens velen verzuimde op het juiste moment terug te ram- Zelden zullen schaakgrootmeesters zo letterlijk in een glazen huisje zijn opgeborgen als tijdens deze Euwe vierkamp. Zij spelen op de derde ver dieping van het Gogh-museum, maar om tot de speelzaal door te dringen moet Je over een vracht bestempelde en gesigneerde documenten beschik ken. Een voorzorgsmaatregel die in de eerste plaats bedoeld is om het ordeloze schaakvolk uit de geheime schatkamers van het museum weg te houden, maar waardoor tevens een optimale, onwezenlijke rust in de speelzaal zelf is gegarandeerd. De eni ge communicatie wordt onderhouden via een gesloten tv-cdrcuit, waardoor de zaal de gekwelde denkhoofden en de traditionele malligheid van een Browne in tijdnood volop kan meege nieten. Maar de grootmeesters zelf hebben geen weet van wat er alle maal in die Belgische Tent gebeurt: de honderden schakers die er zater dag om het snelschaakkampioen- schap van Nederland speelden (Bohm. Van der Vliet en Van Baar- le werden gedeeld eerste) gingen aan hen voorbij, evenals het eerste offi ciële kampioenschap doorgeefschaak (gewonnen door het Leidse koppel Baart-Smout» een decadente on- vorm van het edele spel, waarbij men het op de vijand buitgemaakte ma teriaal moet doorgeven aan de ploeg genoot, die het op zijn bord op een willekeurig moment en een even wil lekeurig veld in de strijd mag wer pen. Kortom, Je leert, er niets van, maar het is wel vreselijk gek. Revanche ELST Het dames volleybalteam van Van Houten VCH. ongeslagen landskampioen en daardoor al verze kerd van een plaats in het toernooi om de Europese beker, eiste zaterdag middag ook de beker voor zich op. In sporthal De Helste te Eist won de Heerlense formatie van trainer Ger Spijkers voor ongeveer 1500 toeschou wers de finale tegen Chicopee AEC met 31. De setstanden waren: 15-8, 15-12, 11-15, 15-7. Van Houten VCH, dat na twee gewonnen sets de derde verrassend verloor, stelde daarna snel orde op zaken en kwam via een on bedreigde score van 15-7 tot de be kertriomf, die de ploeg de begeerde „doublé" opleverde. Evenals bij de dames kwam de natio nale volleybalbeker bij dc heren m handen van de ploeg, die ook lands kampioen is. Het favoriete Starlift* dat twee weken geleden voor de elfde keer de titel veroverde, liet er tegen Interlance Zaan weinig twijfel over bestaan wie de meeste aanspraak op de trofee kon laten gelden. De supe rieure Rijswijkse vereniging bereikte* na een moeizaam begin, een onbe dreigde zege van 3—1. De setstanden waren: 14-16. 15-6, 15-5. 15-6. ZOLDER De Grote Prijs van België voor Formule I wagens, die gisteren in Zolder is gereden, is geëindigd in een dubbele overwinning voor Ferrari. Eerste werd de Oostenrijker Niki Lauda, gevolgd door Clay Regazzoni (Zwi.). De derde plaats was voor de Fransman Jacques Laffite met Digier. Pijnlijke ribben of niet, het Lauda- festival gaat verder. De "vliegende Oostenrijker" heeft in Zolder nog eens duidelijk gemaakt dat de con currentie, hoe die ook op zijn tenen gaat staan, slechts een bijrol gegund is in de wereld van de Formule 1. Niki Lauda, die vorige week van een tractor viel, leidde in de Grote Prijs van België van start tot finish. Daar mee behaalde hij zijn vierde over winning van dit seizoen in zijn Fer rari. Achter de wereldkampioen, die in deze vorm zijn titel zonder moeite gaat prolongeren, werd Clay Regaz zoni tweede. De winnaar van de Grote Prijs van de Verenigde Staten eindigde bijna vier seconden achter zijn stalgenoot Lauda. James Hunt, die twee weken geleden de winst in de GP van Spanje moest afstaan omdat zijn McLaren te breed was, kon slechts in het begin iets maken. Zijn rol was echter snel uitgespeeld hij verdween halverwege in de pits. Het wedstrijdverloop was klassiek. Lauda, abonnee op een plaats in de eerste startrij, schoot als eerste de bocht in ondanks een bijzonder felle start van Hunt, onmiddellijk bouwde hij aan een veilige voorsprong, Regaz zoni volgde zijn teammakker op een paar seconden. Lafitte, de enige die in Zolder enige weerstand kon bieden aan het Italiaanse fabrieksduo, trok snel naar voren. In het tweede wedstrijdgedeelte scheen Lauda aanvankelijk wat gas terug te nemen. In werkelijkheid hield hij de zaak evenwel stevig in handen. Een snelste ronde in 1.25.98 over het 4.262 kilometer lange circuit en het feit dat in de slijtageslag, die de GP op het circuit van Zolder ge worden is, slechts drie andere cou reurs in dezelfde ronde eindigden, be wijzen de overmacht van Lauda vol doende. De stand voor het wereldkampioen schap is: 1. Niki Lauda (Oos) Ferari, 42 punten; 2. Clay Regazzoni (Zwi) Ferrari* 15 pnt: 3. Patrick Depailler <Fra> Tyrrell 10 pnt; 4. Jochyi Mass (WD1) McLaren 8 pnt.; 5. Jody Scheckter (Zaf) Tyrrell 8 pnt; 6. Jac ques Lafitte (Fra), Ligier 7 pnt.; 7. James Hunt (Gbr) McLaren 6 pnt. MUGELLO Met de dood van twee Italiaanse motorcoureurs, Paolo Tordi '28) en Otello Buscherini (27), viel gisteren en onuitwisbare scha duw over de Grote Prijs van Italië op het circuit van Mugello. Beide coureurs kwamen tijdens de races, dermate ernstig ten val, dat medische hulp niet meer kon baten. Ook in 1973 eiste de Grote Prijs van Italië twee doden. Op het circuit van Mon- za overleden toen Jarno Saarinen en Renzo Pasolini aan de gevolgen van een massale valpartij. In de schaduw van deze tragiek werden de races, tellende voor het wereldkampioenschap, hoofdzakelijk door de respectievelieke favorieten gewonnen. Wereldkampioen Angel Nieto (Spa) zegevierde in de 50 cc- klasse op een overtuigende manier. HILVERSUM Siem van Leeuwen heeft gisteren op de draversbaan van Hilversum met "Kameraad" de race om de gouden zweep gewonnen. Voor hij deze uit handen van prins Bern- hard ontving, moest hij een veld met louter favorieten verslaan. Het werd een harde koers waarin Karloff B met Slem Hartman het tempo zo hoog mogelijk hield. Manza Buitenzorg, Largo en Kameraad wis ten bij te blijven. Jojo Buitenzorg had al in de tweede bocht de handicap van 25 meter goedgemaakt. Kees Verkerk bleef in de achterhoede. Mis tral Nora reed zich vast op een in ga lop geraakte Katanja en moest in houden. In het voorlaatste rechte eind nam Largo de leiding om in de bocht bij een incident betrokken te raken. Siem van Leeuwen stuurde Kameraad te vroeg naar binnen. Largo raakte daardoor met het rechtervoorbeen de sulky van Kameraad. Het draverij - comité bestrafte Van Leeuwen niet met terugzetting maar met de maxi male boete van 250 gulden. Largo werd derde. Jojo Buitenzorg had op het laatste rechte eind nog aspiraties, maar de sprint van Kameraad was zo meesterlijk, dat hij anderhalve lengte pakte op weg naar de eind streep. De uitslagen van de zaterdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Rechteren-prijs <2040 meter met autostart): 1. Ossian <H. v. d. Heu vel) 2.53,01.24,8, 2. Nepal, 3. Mona Buitenzorg. Toto winnend: 4,00, plaats: 2,60 1,20 2,10, koppel: 8,10, trio: 129,50. Haarzuilen-prijs (2040 meter met autostart!: 1. Nina (W. Stroopen 2.52,2 1.24.4, 2. Nanika H.. 3 Nora Ilpenstijn. Niet gestart: Musty H. Toto winnende: 2.30, plaats: 1,80 2,70 10,20, koppel: 22,20. Loevestein_prijs (2520 meter): 1. met bijna een halve minuut voor sprong op de Italiaiv Lazzarini. De Venezuelaanse wereldkampioen in de 350 cc-klasse, Johnny Cecotto, was met zijn Yamaha in deze klasse su perieur, in de rangschikking overi gens gevolgd door nog vier andere Yamaha's. De Nederlander Boet van Duimen behaalde een achtste plaats. Henk van Kessel leverde in de 125 cc-klasse met Angel Nieto een ver woede strijd om de derde plaats, waarbij de Nederlander zijn concur rent uiteindelijk voor moest laten. De beide Morbidelli-rijders Bianchi en Pileri gaven in de klasse de toon aan. terwijl favoriet Bianchi de verwachte zege boekte. Walter Villa (Ita) zorg de in de 250 cc-klasse voor een ander Italiaans succes, waarna Barry Shee- ne en Phil Read in de 500 cc-klasse pas op de eindstreep beslisten dat eerstgenoemde won. O De Grote Prijs van Zweden, do vijfde race in de strijd om het we reldkampioenschap motor-cross 500 cc-klasse, is gisteren op het circuit van Vaesteraas gewonnen door de Belg Roger de Coster. De Coster zegevierde in beide man ches, waarbij zijn grote concurrent, de Westduitser Adolf Weil, respectie velijk derde en tweede werd. Ger rit Wolsink stelde met een vijfde plaats en een niet-klassering teleur, hij ein digde uiteindelijk als zevende. Pierre Karsmakers, rijdend met een Ameri kaanse licentie, behaalde dankzij een derde plaats in de tweede manche, uiteindelijk een vijfde plaats. Frans Sigmans wist geen punten te behalen ln de strijd om de wereldtitel. De stand in de strijd om het we reldkampioenschap, na vijf races, is: 1. De Coster 105 punten; 2. Weil 99; 3. Wolsink 75; 4. Karsmakers 52; 5. Jonsson, Schmitz 48; 13. Sigmans 14. Ton van Heugten en Dick Steen bergen hebben gisteren in de zijspan- cross voor het Europees kampioen schap te Lochem de eerste manche gewonnen. In de tweede manohe ein digde het duo uit Amersfoort als zes de. De Oostenrijkers Bruno Schnei der en Werner Fink bleken toen de sterksten, gevolgd door Wil v. d. iaan uit Ter Aar. In het klassement voor de Europese titel hebben Van Heug ten en Steenbergen de leiding met 37 punten voor Schneider en Fink, die 35 punten hebben verzameld. Nolivyr Alkestis (P. Petersen) 3.31,7 1.23,3, 2. Noatak, 3. Mark Anjo. Toto winnend: 2,30, plaats: 1.18 2,10 2,80, koppel: 11,30, trio: 109,20. Royalido-prijs (2100 meter)1. Diamond Bill (H. v. d. Kraats) 2.19,3, 2. Sweet William, 3. Nun's Habit. Niet gestart: Tiwholi en Amberina. Toto winnend: 1,60, plaats; 1,10 1,10, koppel: 2,00. Morgenmiddag om een uur beginnen de grootmeesters aan de tweede helft van de Euwe-vierkamp. Olafsson- Timman en Karpov-Browne staan op het programma: twee duels waarin de zwartspelers, die in de eerste zit tingen als witspselers deze partij ver loren, zeker op revanche uit zullen zijn. Cannenburg-prijs (1600 meter met autostart)1. Lassie (J. Wagenaar) 2.11,7 1.22,3, 2. Dead Heat: Leanne Fort una en Lotus Lagua. Toto win nend: 6.50, plaats: 2,30 3,60 2,30, koppel Lassie Lotus Lagua: 21.60, koppel: Lassie Leanne Fortuna: 11,70. trio LassieLotus Laguna Leanne Fortuna: 186,20, trio: Lassie Leanne Fortuna Lotus Laguana: 170,70. Salkol-prijs (1300 meter): 1. Tatsu- ta (A. Jones) 1.20,7, 2. Prince Wol ter. 3. Yemir. Toto winnend: 2,70, plaats: 1,10—1,20—1.30, koppel: 17,90. Bredero-prijs <2040 meter met autostart)1. Kid Gold O (W. Stroo- per) 2.46,2 1.21,5, 2. Januska D, 3. Loes Areta. Toto winnend: 11,40, plaats: 2,80 2,00 3,60, koppel: 25,20, trio 518,50. Vosberg en-prijs <2040 meter met autostart) 1. Olafski Itenska (A. van der Blonk» 2.51,0 1.23,8, 2. Nant Buitenzorg, 3. Nita P. Toto winnend: 2,00, plaats: 1,70 1.30 2,80, kop pel: 3,50. Santa Liza-prijs <2000 meter): 1. Wilfreds Boy <M. van Gisteren) 2.14,4, 2. Funchal. 3. Hillegonda. Toto winnend: 46,10, plaats: 3,80 1,30 1,40, koppel: 64.90, trio: 399,00. Heukelum-prijs <2120 meter): 1. Koncorde (A. van der Blonk) 2.55,5 1.22.8, 2. Juanita, 3. Kemal Haghe- weyde. Toto winnend: 7,70, plaats; 2,30 2,80 4.60, koppel: 33,50. ...voor girls en boys HAARLEMMERSTRAAT 87 l Lois-Levi's-Levi's-junior ZOLDER Dat kijken naar autoraces ook risico's inhoudt ondervond de Nederlandse top- coureur Bob Hay je. Toen hij in een der bochten van het circuit naar de Belgische Grand Prix stond te kijken ging de Amster dammer plotseling knock-out. Hy was, zo bleek later, geraakt door een onderdeel dat van een van de formule 1-wagens was afgevlogen. Toen hij weer bij kwam bleek hij een fiks gat in het achterhoofd te hebben. Hay- je stoicijns: „Ik heb altijd wel gezegd, in die dingen is het safer dan ernaast.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15