Engeland dringt inflatie terug naar 18,9 pet Uflfifl Dat wordt weer een goeie avond vanavond. zeker de VARA. Nederland staat in het midden in Euro-Arabische dialoog bij tÊESHMSSEMÊ Wel sterke prijsstijging Nieuwe brand in tanker La Coruna in vogelvlucht in vogelvlucht pSï,41-Jarige2rrmrhf h r De BritSe-han!Wraet het bUi" ^oJr^wordrZifSk Sd^ten^rSï^ulïtoort! $hs*£enwn"le ARAFAT DAAGT SYRIË UIT ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? ZATERDAG 15 MEI 1976 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) De Euro- Arabische dialoog welke voor de eerste maal op het niveau van am bassadeurs wordt gehouden van 18 tot> 21 mei in Luxemburg, past uit stekend in de evenwichtige politiek die Nederland ten aanzien van het Midden-Oosten voert, aldus is gis teren in welingelichte kringen in Den Haag gezegd. De dialoog tussen de landen van de Europese Gemeenschappen en de landen van de Arabische Liga is vo rig jaar juni gestart maar slechts op het niveau van deskundige amb tenaren. De gesprekken worden ge voerd op basis van de zogenoemde "Dublin-formule", waarbij de dele gaties slechts uit twee bestaan: een "Europese" en een "Arabische" de legatie. Deze formule was door de Westerse landen voorgesteld omdat zij de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO niet als gesprekspartner wilden erkennen De bijeenkomst zal worden ge opend met het afleggen door de twee delegaties van een verklaring. Namens het Europa yan de negen zal een Luxemburger verklaren dat de landen van de EG een oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten voorstaan op basis van de ver klaring die de negen op 6 november 1973 (na de oktober-oorlog) hebben gepubliceerd. Volgens deze verkla ring heeft elke staat het recht bin nen veilige en erkende grenzen te leven, moet een einde komen aan de territoriale bezetting door Israël en dient bij een oplossing van het conflict rekening te worden gehou den met de "legitieme rechten" van de Palestijnen. Daarnaast zal herin nerd worden aan de verklaring die Italië namens de EG vorig jaar 3 november heeft afgelegd in de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties, waarin nog eens nadruk kelijk de centrale betekenis van de Palestijnse eisen bij een oplossing in het Midden-Oosten door de EG werden erkend, maar tevens het recht van Israël op een garantie voor zijn grenzen werd onderstreept. De negen willen de politieke as pecten van de dialoog beperkt hou den tot de inleidende verklaringen, maar de Arabische landen, die veel belangstelling hebben voor con crete samenwerking met het Europa van de negen menen dat de econo mische samenwerking niet los ge zien kan worden van de politiek- Op de agenda staat een viertal belangrijke wensen van Arabische zijde. De landen van de Liga willen een voorkeursbehandeling van Ara bische produkten die naar de Euro pese Gemeenschappen worden ge ëxporteerd. De negen hebben zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat de Arabische landen niet bena deeld worden en dat er al speciale overeenkomsten met een aantal Arabische landen bestaat en dat er andere in voorbereiding zijn. De Arabieren vragen bescherming en garantie voor Arabische investe ringen in Europa. De negen vinden dat dit op basis van wederkerigheid moet kunnen gebeuren. Daarbij wensen vooral Algerije en Tunesië nog een betere regeling van de mdgratie naar Europa. Dit is echter volgens de EG-landen vol doende geregeld in de zogenoem de Maghreb-overeenkomst (de over eenkomst tussen de EG en Tunesië, Algerije en Marokko). Tot slot hebben de Arabische lan den grote belangstelling voor de overdracht van technologie. Een zaak die volgens de Europese landen beter in grotere internationale ver gaderingen en organisaties zoals de Unctad geregeld kan worden. De Arabische wens om spoedig op het niveau van ministers te ver gaderen kan volgens de negen pas gehonoreerd worden als de omstan digheden dit rechtvaardigen. Wat Nederland betreft: Den Haag ziet de dialoog als een nuttig Instru ment wat weer kan leiden tot nau were samenwerking ook voor het be drijfsleven. Volgens gezaghebbende kringen blijft Nederiand zich echter verzetten tegen een politieke discus sie in de Euro-Arabische dialoog. Minister Van der Stoel heeft her haaldelijk verklaard dat de dialoog het beleid van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kis singer, niet mag doorkruisen. Men verwacht overigens wel dat de dia loog een zaak van lange adem zal worden. De bijeenkomst van volgende week in Luxemburg zal plaats hebben op het niveau van de zgn "algeimene commissie" bestaande uit ambassa deurs. Voor Nederland zit daarin de ambassadeur in algemene dienst, mr. J. G. N. de Hoop Scheffer. LONDEN (ANP) In Groot-Brittannië is in de afgelopen twaalf maanden de inflatie teruggedrongen tot het laagste peil sedert november 1974. Zij bedroeg 18,9 procent. De afgelopen maand vertoonde echter de sterkste prijsstijging sedert juni vorig jaar; het prijsindexcijfer voor de detailhandel nam toe met 1,9 procent. Op jaarbasis betekende dit niettemin een verbetering, want in dezelfde maand vorig jaar bedroeg de stijging 3,9 pro- ceent. LA CORUNA (Reuter) Door een reeks nieuwe ontploffingen en brand in de ramptanker „Urquiola" hebben de o.a. Nederlandse specialisten gis teren hun plan de nog aanwezige olie in andere tankers over te pom pen, voor onbepaalde tyd moeten uit stellen. Men schat dat er zich van de 120.000 ton olie nog zeker 70.000 ton in de tanker bevindt. Volgens een correspondent van het Franse pers bureau AFP, die zich in een v|et tot vlak by de tanker waagde, woedt er binnen in het gedeeltelik onder wa- HMQH Hi ter liggende schip nog 'n felle brand, worden teruggedrongen tot bene- Uit cijfers die het ministerie van De Japanse balans van de zicht- Arbeid gisteren heeft bekend- bare handel sluit over april met gemaakt, blijkt dat de Britse infla- een overschot van 229 miljoen dol- tie, hoewel deze nog steeds veel gro- dollar vergeleken met 687 miljoen ter is dan die in alle andere geïn- dollar over de-voorafgaande maand dustrialiseerde landen, op jaarbasis en 95 miljoen dollar over april ver- Is afgenomen van 21.2 procent in leden jaar, zo heeft het ministerie maart tot 18.9 procent in april. De- van Financiën in Tokio bekendge- ze cijfers waren aanleiding tot maakt» groot optimisme in regeringskrin gen in Groot-Brittannië, en alom De uitvoer steeg in vergelijking wordt voorspeld dat de inflatie te- met aPril vorig jaar met elf procent gen de komende winter beneden de tok 533(> miljoen dollar en de invoer tien procent zal komen, dat wil zeg- met acht procent tot 5107 miljoen gen het streefcijfer dat minister dollar, van Fnandën Dennis Healey heeft genoemd. Het tekort op de Franse handels balans bedraagt over april 328 mil- De aanzienlijke daling van de in- joen frank, met correctie voor sei- flatie zal zich naar verwachting in zoensinvloeden, tegen 857 miljoen mei voortzetten en wellicht zelfs in over maart, zo heeft het ministerie een sneller tempo dan tot dusver van Buitenlandse Handel in Parijs als de nieuwe overeenkomst tussen meegedeeld. Vorig jaar april was er regering en vakbonden, krachtens een overschot van 1627 mil- welke de stijging van de lonen zal joen frank. De invoer bedroeg res- worden beperkt tot viereneenhalf pectievelijk 22.34. 21.78 en 17.49 mil- procent, door de arbeiders zal wor- jard frank en de uitvoer respectie- den geaccepteerd. Wel vreest men velijk 22.02, 20.93 en 19.12 miljard dat de recente koersdaling van het frank, pond sterling op de wisselmarkten een ongunstig effect op de prijzen zal hebben. Met het oog hierop heeft de Britse regering de streef- datum waarop het inflatiepeil moet UDINE Inwoners van Udine, die tijdelijk, gehuisvest zijn in een tentenkamp in Venzone in het door een aardbeving getroffen gebied in Noordoost-Italië proberen iets van hun matrassenbeddegoed en kleren te drogen in de zon na de slagregens, die het toch al zo zwaar getroffen gebied in de afgelopen dagen over zich heen heeft moeten laten gaan. Door de later tot een stórm aanwakkerende regenval werd een groot aantal tenten omver geblazen en overstroomd. Sommige overlevenden overkwamen hun angst voor nieuwe bevingen en keerden terug naar hun beschadigde huizen om daar de rtacht door te brengen. Véle kinderen en oudere men sen moesten 's nachts op doorweekte matrassen in slaap zien te komen. Militairen hebben gisteren geulen gegraven om het water in de tentenkampen af te voeren. In de meeste tenten zitten on geveer 60 mensen opeen gehoopt in een ruimte van 10 bij 10 meter. Volgens gezondheidsfunctionarissen zijn de omstandigheden in de tenten „goed", maar is het er overdag te heet en 's nachts te koud. De politie heeft de overlevenden gewaarschuwd voor perso nen, die rondreizen door het rampgebied en aanbieden de beschadigde huizen voor een lage prijs te kopen. De nieuwe eigenaars icillen zodoende grote subsidies van de staat zien los te krijgen. De rechtbank in Udine heeft gisteren drie mannen veroor deeld, die werden betrapt toen zij goederen aan het stelen uit door de aardbeving beschadigde gebouwen. De J r-en-een-half jaar. straffen varieerden tussen drie en Katholieken in Italië kandidaat voor communisten VATIKAANSTAD (ANP) "Ver- Er j Zeven kerkelijke leider in Zuid- Afrika hebben een verklaring uitge geven, waarin zij protesteren tegen twee doodvonnissen in Swakopmund. De verklaring noemt de vonnissen een bijdrage tot verdere escalatie van geweld en tot grotere chaos. De von nissen staan in lijnrechte tegen spraak met de politiek van „ontspan ning", die premier Vorster heeft aan gekondigd. De verklaring is onderte kend door dr. L. de Vries van de Ver enigde Lutherse Kerk in Zuid-West- Af rika. Hij heeft dat gedaan mede namens leiders van de Duits-Evange lisch-Lutherse Kerk, de Rooms-Ka- tholieke Kerk, en Methodistische en de Angliikaanse Kerk. Ook de We reldraad van Kerken heeft de dood vonnissen scherp veroordeeld. De Evangelische Kerk van West- Duitstand zal de Bondsregering drin gend vragen, pressie uit te oefenen op Westduitse bedrijven en onderne mingen om af te zien van iedere nucleaire activiteit in Zuid-Afrika. Dat is een van de resultaten van het overleg dat is gevoerd tussen de Evangelische Kerk en de pan-Afri kaanse kerkenconferentie in Arnold- shain in West-Duitsland. De Raad van Kerken in Neder land heeft dir. Ph. Potter, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, meegedeeld, dat er plannen zijn voor de instelling van een werk groep, die predikanten, priesters en gemeenten bewust moet maken van problemen op het gebied van de toe- i de mensenrechten. Vrije Universiteit i handtekeningenactie in schandaal" heeft de gang gezet die de handhaving evangelische pastoor genoemd, zich heeft. De achtergrond hiervan is dat echte vlucht uit de christelijke van de universiteitsraad. gemeenschap, volgens haar aard brengt, die onverzoenlijk staan te genover het christendom. Vlak by het schip was de hitte- ontwikkeling dan ook zo sterk dat de journalist yiings rechtsomkeert moest maken. In tegenspraak tot eerdere berich ten biykt de „Urquiola", die donder dag strandde en na een serie explo sies in brand vloog, niet in tweeën gebroken. Gisteren kwam het den de tien procent, verlegd "het eind van dit jaar" tot "de ko mende winter". Functionarissen van het ministerie van Financiën noemden gisteren de nieuwe streef datum "zeer realistisch". Het is nu vrijwel zeker, dat gene- den ligt niet alleen de aanwijzing raai Eanes (uit te spreken als ,ja- de premier, i nesj"), de 41-jarige stafchef van het ling wacht tot het nog boven water uitstekende uc stuurhuis op de achtersteven enkele balans is verminderd andere, die Wie aan de handtekeningenactie voort- meedoet, stemt im met de gedachte dat het lidmaatschap van of duide- ïyke sympathie voor de Communis tische Party Nederland onverenig baar is met het bekleden van enige bestuursfunctie aan de Vrye Univer siteit. Hervormde Kerk: beroepen te Al- blasserdam J. C. de Bie Ryssen, te Kinderdijk en te Zwartebroek L. Quist Molenaarsgraaf, te Wyk by Heusden, Middelharnis, Wezep, Ben- nekom en Ussetaiuiden J. ontploffingen die "JZVS, KSen mter uitstekende iten, heeft de steun van zi n party er derhalve od. dat beide nart.iien in ror/i»» oerugneer Jïü? We^d gegeven- waarmee het huidige Portugal Cll ...mnnt-ii I?ïiJOen ^and8enot«i. dat Groot Nt^la^brMkTbedankt H en Angola) Monflter j. Vroeglndewey nog slechte nieuwe werkkring in vlammen zette. Het doofde echter weer spontaan. Een helicopter heeft inmiddels het lyk geborgen van de 41-jarige Spaanse gezagvoerder Francisco Ro- explosies, vermist. lWBUUa. v„. het enl« bemannings- lans (achtbare overschot op de Japanse handels- het tekort op de Franse handelsbalans is klei ner geworden. De export steeg vai driguez. Hij werd sinds donderdag, mfltotm Ti vlak na de eerste explosies, vermis! SL™'."""f lid dat by de ramp is gedood. Het staat al vast dat de in zee weggelopen olie een verwoestende uitwerking zal hebben op de oester- en mosselcultuur in kreken en on diepten voor de Galicische kust. Op de prachtige stranden van die streek heeft zich reeds een door de golfslag tot „chocolademousse" opgeklopte oliebry vastgezet, zodat ook de toe ristenindustrie een misschien ver nietigende klap krygt. Wil men een ecologisch drama van nog veel groter omvang afwenden, dan is het zaak te voorkomen dat de resterende olie in zee komt. Maar door de nog steeds in de „buik" van de „Urquiola" voortvretende brand was aan overpompen gisteren niet te denken. In afwachting van die veelomvat tende operatie ging men gisteren voort uit schepen en helicopters be strijdingsmiddelen op de olieslicks te spuiten. Deze middelen maken de olie, mits de laag niet te dik is, op losbaar in water. Chemische bestryding van de olie is overigens geen panacee, en wordt door sommige deskundigen be schouwd als een middel dat nog erger is dan de kwaal. De kust rond La Coruna biedt een allertreurigste aanblik. Waar het normaal wemelt van allerlei zee vogels is thana in de wüde omtrek geen vogel te bekennen en in die stilte klotst de pikzwarte derrie ho ger en hoger op het strand. De gemeenteraad i stad met 150.000 inwoners, heeft rekening onzichtbare han del tezamen genomen) sluit over april met een tekort van 135 mil joen pond tegen 104 mil joen pond over maart. dat Soares nen, dat hun 35 procent van de de 1 anderyen met MMc stemmen teleurstellend zyn geweest ten. En in dit verband sprak de (er was op tenminste 42% gerekend) oialistische leider Soares dat PPD en CDS samen niet min- snel o In de bevolking achter tiging nu nog niet duideiyk sten", |27 juni aan het licht niet ten, heeft de steun aan de kandidatuur zegd, die daarmee kan rekenen op drie partyen: de socialisten van Soa res met 35 procent van de stemmen, de sociaal-democraten (PPD) van 1906 tot 1949 carneiro met 24 procent en de chris- ran 1922 tot ten-democraten van het CDS (So- De lopende ciaal-democratische centrum) met 16 der dan 40% betalingsba- percent, samen dus ongeveer drie- zich hebben, is kwart van de stemmen, die by de en zal pas na verkiezingen van 25 april J.L werden komen, uitgebracht. En daarmee zyn de kan sen van Eanes' enige tegenkandidaat van betekenis, de huidige premier is de huidige gang Azevedo, nagenoeg verkeken. De geringe misrekening, keuze van Soares lykt vreemd, want listen samen hadden zy generaal Eanes staat bekend als ge- derheidsregering willen matigd rechte, terwyl admiraal Aze- Het is overigens onjuist te zeggen, vedo als gematigd links te boek staat, dat zy by De Londense „Times" schrijft die 25 voorkeur aan Soares ten toe aan de grote populariteit de stafchef enerzyds en aan diens derhalve op, dat beide partjjen in Cardoso, die sprak over een toaal betekent voor Lissabon een enorme akkoord zyn geko- van een miljoen hectaren. Het ergste financiële last (honderd miljoen gul- In hoeverre dit ook inhoudt, is. dat de bezetters volkomen zyn socialisten erken- petent zyn gebleken het beheer den per maand), afgezien nog 1 gevaariyke verbittering onder de „re- voort te zet- tornados" en de vorming van para militaire organisaties, waardoor de kans op botsingen met de dag toe- zioh heen grijpende vernie- neemt. Voeg daarby de snel stygende van de veestapel en de oog- inflatie (nu al meer dan dertig pro waardoor sommige bezittingen cent), dan is wel duidelyk, dat de teruggegeven kunnen toekomstige regering voor een bui- Voor de communisten van Cunhal in zaken geen Met de socia- worden omdat ze niet meer bestaan, tengewoon moèiiyke" taak komt te En dan is er nog een ander probleem, staan. Katwyk Zee, voor Heemse J. C. Knajen- brink Vorden. Geref Kerken Vrype- maakt: beroepen te Zuitphen en te Rouveen P. Groenenberg Uithuizen. Chr. Geref. Kerken: beroepen te IJmuiden J. van Amstel Enschede. Geref. Gemeenten: bedankt voor Zwolle A. HoogerlandKrabbendy ke, voor Goudswaard J. M. Kleppe Woer den. Evang.-Luth. Kerk: aangenomen naar Bergen op Zoom (part-time) A. K. v. d. Mey, aanstaand emeritus Haarlem. Baptistengemeenten: aan genomen naar Zelfzyl H. v. d. Werf Doetinchem. afkeer Deze factoren, zo schryft het blad. hebben de generaal klaarblykelyk tot een belangrijke politieke bondgenoot nisten gemaakt van een party die, met de tussen stemmen van slechte 35 procent de verkiezingen pril winst hebben geboekt, al zyn socialis- steeg hun percentage van 12 naar ruim 14. Maar men vergeet dan, dat conumunisitascihe satellietparty, de extreem-links anderzyds. MDP. dit jaar niet aan de verkiezin gen heeft deelgenomen en haar kie- had aangeraden op de comrau- m Cunhal te stemmen. In- wordt Portugals politieke koers sterk beïnvloed door de de bevolking, straks minder- mische toestand, die in enkele jaren f l De Palestynse Beweging der strydkrachten had ge- „Frankfurter Allgemelne Zeitung" leider Yasser Arafat heeft zyn troe- Voerd. En aangezien de socialisten het onlangs formuleerde, „het alge pen gisteren opdracht gegeven de weinig voelen Voor samenwerking acties tegen linksgezinde Libanezen met ppd en CDS. ziet het er naar n" uiit, dat hun voorkeur Eanes grauwe alledaagse sleur alle i te beëindigen. Hierdoor is frontatie tussen Syrië en de Pales tynse bevrijdingsbeweging van Ara fat zeer aannemeiyk geworden. a Arafat beval het Palestynse be- Soares e vrydingsleger (PLA) zich terug te van ultra-linkse invloeden geheel Jaren hadden durven hopen: de rege- trekken uit de noordeiyke havenstad eens met Eanes. die eind november ring heeft namelyk tal van fabrieken Tripoli en posities in te nemen in de vorig Jaar de communistische poging staatsgreep krachtig de kop bergen om zo de activiteiten rechtse christenen tegen te gaan. indrukte en die er trouwens ook in „Times" dezer dagen een uitvoerig Het besluit van de Palestynse lei- geslaagd is de discipline in het leger verhaal over de familie Cruz, in La Coruna, der vormt een rechtstreekse uitda- te herstellen. Van betekenis is. dat Elvas, bestaande uit zesitien personen, ging aan Syrië, dat de meeste PLA- de Portugese president heed wat r de regering in Madrid verzocht de soldaten heeft opgeleid en uitgerust, is dan Damascus heeft de PLA-troepen ge- diger Hm eerste een paarprachtigeteams,'t zal mij benieuwenwie aan de grote flipperkast kooit te staamDat is showEn dan artiesten,artiesten, met als toppers deThree Degrees. Da's nögeens showAliemaal bij Rudi Carroll op Nederland LEn daarna Hoe bestaat het_Man over de vloer en Simon CarmiggeltZetmeteen-maar aan. En neem een passende beslissing: abonnee worden, automatisch perjaar£36,SO.Of in ieder geval lidworeen tientje.Bel 02150-48741 of schrijf Antwoordnn3 Hilvérsum. die hun land, vee en machines nog i symbolische vertegenwoor- altyd niet hebben teruggekregen. Een de natie Zyn politieke plaatseyke .commissie voor landher_ bruikt om haar pogingen een einde macht is niet gering en in feite is vorming" had hun dat bezit in 1974 miljoen gulden) als onmiddellyke te maken aan de Libanese burger- hy degene, die uitmaakt welke rege- ontnomen, ondanks het verzet rampenhulp toe te wijzen. oorlog kracht by te zetten. ring er uit de bus komt. In zyn han- hun elf landarbeiders en zonder dat .DeWiV&tbenjezeli

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9