Anna-Kliniek wil garantie 'Schuld van velen op de schouders van één' Buitenom Binnendoor Bestuur en directie: Klein handelde gemeen IJsselmeer moet zijn hufferfunctie houden Bij Akzo chemie 380 arbeidsplaatsen weg ZATERDAG 15 MEI 1976 Raadsman Hermans vraagt vrijspraak voor Frans H MAASTRICHT Frans is de zondebok. Hij is slachtoffer geworden van de erbarmelijke toestanden in de Luecker- heidekliniek. De hoofdverpleger, die de afgelopen drie we ken voor de rechtbank in Maastricht terecht heeft gestaan voor de moord op bejaarde patiënten, heeft alleen insuline gespoten om de pijn van de verpleegden te verzachten. Hem kan geen moord worden toegerekend. Hij dient te worden vrijgesproken. Dit is de mening van de raadsman van verdachte, mr. J. Hermans, en ook van Frans H. zelf. "Ik vraag me af of hier de ware schuldige staat. Als gevolg van de onmacht, ondeskundigheid, jaloezie en frustraties onder het personeel komt de schuld van velen op de schouders van één man terecht, die de zondebok is", zei de verdediger gisteren op de twaalfde en laatste dag van het monsterproces. Noodtoestand In zijn langdurige pleidooi schetste de heer Hermans de wantoestanden in de kliniek. "Patiënten werden ain hun lot overgelaten. De medische be geleiding liet veel te wensen over." Het rapport van prof. Ariëns van de Nijmeegse universiteit, dat gebaseerd is op onvolledige gegevens, toont vol gens hem aan, dat er in de kliniek sprake was van een noodtoestand. De verdediger twijfelde aan de juistheid van de conclusie van de hoogleraar, dat er een causaal ver band bestaat tussen de insuline-in- Jecties, die de verpleger aan zijn pa tiënten gaf, en het overlijden van de bejaarde mensen. "In zijn rapport stelt hy als voor waarde voor de dood van deze men sen dat de toediening van insuline inderdaad heeft plaatsgehad. Voorts zegt prof. Ardëns, dat niet tijdig on derkennen en een niet adequate be handeling van hypoglycaemie (tekort aan suiker door een teveel aan insu line) tot de dood kunnen leiden." Hierdoor is de verdachte in de ogen van zijn raadsman slechts schuldig aan het veroorzaken van hypoglycae mie. waarmee de schuld van ver dachte aan de dood van de patiën ten vervalt. De schuld ligt zijns in ziens bij diegene, die verantwoorde lijk waren voor de medische behan deling van de patiënten. De collega's van Frans, die tijdens het proces als getuige optraden, heb ben niets heel gelaten van verdach te, die de verdediger omschreef als iemand die met zijn beroep was ver groeid en alles over had voor de goede verzorging van zyn patiënten. "Hierdoor is hy het puur zwarte schaap geworden met geen haartje wit", aldus de heer Hermans. Ook Frans beklaagde zich in zyn laatste woord over het gedrag van deze men sen: "Het heeft my erg pyn gedaan, dat hier collega's tegen my hebben getuigd, die veertien dagen vóór myn arrestatie by my thuis waren." Mr. Hermans deed een felle aan val op de verpleegkundigen, die als getuige optraden en gisteren naar het pleidooi waren komen luisteren. Hy sprak van een "weerzinwekkende prestatie", als men deze mensen moet geloven op wat zij zeggen. Het be trof hun beweringen, dat zy Frans al langer verdachten van ongeoor loofde praktyken. "Wat moeten deze mensen als verpleegkundige in deze situatie, waarin verdachte mensen doodspoot, onvoorstelbaar geleden hebben", merkte hy cynisch op, "Ze keken elkaar aan en gingen over tot de orde van de dag. Ze zwegen uit angst voor hun baan." Hy betitelde dit als een laaghartig zwygend ge drag, een ongeloofwaardig zwijgen uit eigen belang". Mr. Hermans viel ook het rapport van de psychiater, dr. J. G. Schnitz- ler, aan, dat werd opgemaakt na uit voerige doorlezing van het proces verbaal.; "Het is een slechte kopie van de getuigenissen", aldus de raadsman. Deze gaf liever de voor keur aan de zienswijze van de psy choloog, drs. W. H. Derks, die meent dat in de persoon van Frans niets is te vinden wat de verdachtmakin gen rechtvaardigt. Dat verdachte een goede, zorgzame verpleger was, trachtte de verdediger aan te tonen met vele sympathiebe tuigingen van oud_patiënten en fa milie van deze mensen. De officier van Justitie stelde daar later even- zovele brieven tegenover van men sen, die Frans een beul noemden. Dank Mr. Hermans twyfelde sterk aan de Juistheid van het computeronder- zoek van de Nijmeegse universiteit, waaruit blijkt dat de meeste sterf gevallen in diensttyd van verdachte voorkwamen. De opstelling van de cyfers is volgens hem niet Juist, waardoor een scheve verhouding is ontstaan. Gelijke cyfers zyn van toe passing op de andere afdelingen. De verdachte had niet veel te zeg gen, toen hy van de president het laatste woord kreeg. Hy dankte de raadsman, die "gezegd heeft wat ik te zeggen had". LEIDEN Het bestuur en de directie van de Anna-Kliniek zijn zeer verontwaardigd over de antwoorden van staatssecre taris Klein van Onderwijs en Wetenschappen op de deze week gestelde vragen van de WD-fractie in de Tweede Kamer. Zij vinden dat de bewindsman in de hele kwestie rondom de op handen zijnde sluiting van de Anna-Kliniek „gemeen" heeft gehandeld. verklaarde Klein mondeling dat hij het belang van de personeelssituatie bij de Anna-Kliniek wel onderken de en dat de overheid wat dat be treft niet minder zou doen dan in het bedrijfsleven bij dergelijke kwesties gebruikelijk was. Het be stuur van de Anna-Kliniek begreep daaruit dat de overheid voor een goe de regeling zou zorgen voor het per soneel als de Anna-Kliniek gesloten zou worden. In april van dit Jaar liet de staatssecretaris echter weten dat hij zich voor de personele en financiële gevolgen van de sluiting niet verant woordelijk voelde, omdat er naar zijn mening geen sprake was van over heidsingrijpen, zoals eerder door het bestuur van de kliniek was beweerd. Wel ging hij ermee akkoord dat er in het Academisch Ziekenhuis spe ciaal voor de orthopedische afdeling 75 nieuwe formatieplaatsen zouden komen, vijftien minder overigens dan waarom 't AZL had gevraagd. Voor de Anna-kliniek betekent dat echter geen oplossing, aangezien slechts een gedeelte van het personeel van de kli niek deze formatieplaatsen zal kun nen vervullen. Klein verklaarde in de Kamer dat hij zich geenszins verantwoordelijk voelt voor de personele en financiële consequenties van de sluiting van de Anna-Kliniek eind dit jaar. Hij vindt dat dat een probleem is dat door het bestuur van de kliniek moet worden opgelost. Het bestuur van de Anna-kliniek daarentegen is van mening dat de overheid de gevolgen van de sluiting moet opvangen omdat het ministe- rie van Onderwijs en Wetenschappen het plan zou hebben opgelegd om in het. Academisch Ziekenhuis Leiden een orthopedische afdeling met 48 bedden te realiseren. Dit plan zou de sluiting betekenen van de Anna-Kli niek. Het bestuur van de kliniek, dat vanwege de slechte behuizing van de Anna-Kliniek. al eerder bij staatsse cretaris Hendriks een plan tot reno vatie had ingediend, ging wel met het plan van het ministerie van O. en W. akkoord maar dan onder drie voor waarden: de nieuwe orthopedische af deling moest binnen een jaar worden gerealiseerd, alle personeelsleden van de Anna-Kliniek moesten navenante functies krijgen binnen het Acade misch Ziekenhuis en de opleiding van orthopeden moest worden veilig gesteld. Regeling Eind december van het vorig jaar Grof Het bestuur en de directie van de Anna-Kliniek betitelen de argu mentatie die de staatssecretaris in de Tweede Kamer heeft gebruikt in- De Anna-kliniek, die tussen als grof en niet ter zake doen de. Klein beriep zich bij de verde diging van zijn standpunt o.m. op een intentieverklaring die de Anna- Kliniek en het Academisch Zieken huis in september 1974 hadden ge daan. In die verklaring stond dat de kliniek en het AZL in de toekomstige nieuwebouw van het academisch zie kenhuis een nieuwe orthopedische afdeling met 46 bedden wilden op richten. Ook verwees de staatssecre taris naar een plan van zijn minis terie van begin 1975 om de Anna- Kliniek met 80 bedden te behoudea dit jaar dichtgaat. Mevrouw mr. Drion, vice-voorzit ter van het bestuur van de Anna- Kliniek, bestrijdt deze argumenten' met grote felheid. „Die intentieverklaring tussen ons en het AZL",, zegt zij, „is gesloten op basis van dé verwachting dat de nieuwbouw van het AZL toen over tien Jaar open zou gaan. dat staat ook in die verklaring. Tussentijds zouden we dan nog de tijd hebben om allerlei personeelsproblemen en andere problemen die met de slui ting van de Anna-Kliniek te maken hebben, te inventariseren en lang zaam maar zéker op te lossen. Maar opeens hoorden wij vorig Jaar dat de bouwcoordinator van het ministe rie van O. en W., ir. Doets, had be sloten om in het AZL een nieuwe orthopedische afdeling te creëren. Wij wisten daar niets van en het AZL wist daar ook niets van. Later hoorden we van staatssecretaris Hendriks dat de renovatie van onze kliniek was aangehouden omdat hij verwachtte naar aanleiding van die nieuwe orthopedische afdeling over eenstemming te kunnen bereiken met zyn ambtgenoot Klein. Maar die overeenstemming is er nog steeds niet. Onverantwoord Ook het andere argument van Klein wordt door het bestuur van de An na-Kliniek bestreden. Begin vorig Jaar kwam de rechterhand van Klein, dr. Wester, met een plan om op korte termijn 30 orthopedische bedden in 't Academisch Ziekenhuis neer te zetten. De medische staf van de Anna-Kliniek zou naar deze nieu we afdeling worden overgeheveld en in 'n veel later stadium zou de Anna- Kliniek 80 bedden kunnen krijgen in de nieuwbouw van het AZL. waar bij het huidige bestuur verantwoorde lijk zou blijven, maar de exploitatie voor rekening van 't AZL zou komen. Het bestuur van de Anna-KMniek vond dat onverantwoord, temeer om dat er van het ministerie geen enkele toezegging werd gedaan dat de posi tie van de Anna-Kliniek zou worden gewaarborgd. Intussen heeft de weinig bereid willige houding van staatssecretaris Klein tot gevolg gehad, dat diverse personeelsleden van de Anna-Kli niek hun ontslag hebben ingediend. Bestuur en directie menen inmid dels dat hij de situatie met zijn re cente antwoorden op de kamervra gen er niet rooskleuriger op heeft ge maakt. „Er is, zoals het er nu uit ziet, geen oplossing voor de problemen waar we nu mee zitten", zegt me vrouw Drion. „Wij willen een garan tie van de overheid in welke vorm dan ook. We hebben die nu niet ge kregen. Dat zou kunnen betekenen dat de Anna-Kliiek vroegtijdig ge sloten wordt. Het enige waar we nog op kunnen hopen is de toezegging van de staatssecretaris dat hij maxi male hulp zal verlenen voor het per soneel. Maar daar kun je natuurlijk ook alle kanten mee uit". HENGELO Studenten van de sociale academie in Enschede hebben gister avond de voorzitter van de onderwijscommissie in de Tweede Kamer, Masman (PvdAeen diplomamaat schappelijk werk overhan digd. Zij wilden er de aan dacht op vestigen dat zij na drie jaren studie „opbouw werk" hiervoor geen diploma krijgen, omdat de wet voor schrijft dat vier studiejaren vereist zijn. Bond weigert medewerking AMSTERDAM Het IJsselmeer moet een beschermd gebied worden. Een waterdrost met belamgryke be- GIRO 2914600 •nv Hé STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527, Gror Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laoa an Cambodja i Cambodja, voegdheden en bijgestaan door een adviesraad zou erop moeten toezien, dat van bescherming inderdaad spra ke is. Dit is de mening van de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer. Verenigingsvoorzitter Henri Goverde zei gisteren in een radioprogramma, dat een waterdrost hard nodig is om het IJsselmeer, het natte hart van Nederland, zyn belangryke buffer- funotie te laten behouden. „Het is zeer de vraag of Noordwest-Overijs sel, Waterland en het Naardermeer nog wel die unieke landschappen en natuurgebieden biyven als het IJssel meer verder wordt ingepolderd. Goverde zette zich af tegen de voor standers van inpoldering van de Markerwaard. ,De problemen moe ten worden opgelost en niet ver plaatst", zei hy. UTRECHT Bij AKZO chemie zul len binnenkort, internationaal gezien, 380 arbeidsplaatsen moeten verdwij nen in de indirecte sector (admini stratie, verkoop en research). Naar schatting van de vakbeweging zullen hiervan zeker 300 arbeidsplaatsen in Nederland moeten worden ingeleverd. Een directierapport van AKZO che mie over deze „afslanking" is gisteren in Amersfoort besproken door de ka derleden van de Industriebond NW by AKZO chemie. De kaderleden hebben gezegd, dat het op basis van dit rapport uitge sloten is. dat de Industriebond NW zyn medewerking zal geven aan de voorgestelde reorganisatie. De bond acht de uitgangspunten van het rap port te onvoldoende gefundeerd, de berekeningen te oncontroleerbaar en de keuzemogeiy kheden onvoldoende onderzocht. De directie van AKZO chemie is tot de reorganisatieplannen gekomen, omdat de afdeling vorig Jaar vele miljoenen guldens verlies heeft ge- Andere wegen Van de directie zal een aanvullend rapport worden gevraagd, met een toelichting op een aantal onduideiyke berekeningen, een doorrekening van een aantal alternatieve beleidsmoge- lyfcheden, een aangeven van de pre cieze personele gevolgen van het voorgestelde programma en een in zicht in de investeringspolitiek van AKZO met betrekking tot de vesti gingen van AKZO chemie in binnen- en buitenland. Districts bestuurder J. van der Laan van de bond verwacht dat het by AKZO chemie niet zal biyven by ont slagen in de indirecte sector. Ook in de produktie zyn problemen. Dat geldt volgens hem voor vestigingen in Deventer. Amsterdam, Amersfoort en Dordrecht. Temeer omdat het hier om een eenmalig verlies gaat, ver wacht Van der Laan andere wegen om uit de problemen te kamen. Fiscus De laatste keer hadden we het over de belastingmoraal. Laat nu uitgerekend deze week een meneer uit Duitsland een 6chryven rond sturen, dat hy niet zonder geest driftige lay-out richt aan „de fi nanciële directie!" Dat uitroep teken is niet van mij, maar van die meneer uit Duitsland, Keulen om precies te zyn. In rijn brief maakt hy ons lekker met een Ge- heimrapport-belastingparadyzen. Het is geen mooi Nederlands, ik weet het, maar vertalen is ook een vak. Alles wordt uit de doeken ge daan over fiscale luilékkerlanden, als Nauru, Turk en Caicos, de Caymann Eilanden, Os de Vices of Svalbord, als we diie Duitse meneer eerst even by „voorafbetaling" 135 gulden per cheque, in contanten of per post wissel sturen. En passant mag men dan ook nog voor 75 gulden (eveneens by „voorafbetaling") in een onder rapport vernemen, hoe men snél de doctorstitel in een obscuur land kan verwerven. „Ko pen kan men voor het verwerven van die titels eigeniyk ook niet zeggen", vertelt die meneer, „meestal moet men in de kas van een sociaal werk een bydrage storten en als dank is men de ti tel zeker". Enthousiaste reacties van gebruikers larderen het vouw blaadje uit Duitsland. Zo schrijft een Zwitserse heer: „ik heb zelfs al ondervonden dat hotelsecreta ressen liever by een 100-Dollar Doctor slapen dan by een Mister- onbekend". Een poppedoctor dus. Waar ik heen wil is dat het om de tudn leiden van de fiscus, het zich tooien met titels, waarvoor men niet geblokt maar gedokt heeft en overspel kennelijk een magische driehoek vormen. Over bodig te zeggen dat hij die welbe wust de fiscus benadeelt, ten prooi is aan ernstig zedeiyk verval. Het begint met een Jacht van zwart geld en het eindigt by een hotel poes die herr doctor fluistert. Zeden (1) Nioo Scheepmaker heeft een paar dagen terug in deze krant al be gaafd stilgestaan by de ongestraf te roddel rond van de norm afwij kend zedelijk gedrag .Roddel die carrières kan breken en die alleen maar zo giftig goed gedijt omdat w een royale markt is van vettige voyeurs. Ditmaal was de Britse liberale leider Jeremy Thorpe het slachtoffer, maar de volgende keer is het weer een artiest, een per soon met blauwe bloedlichaampjes of een rechtshalf met bijzondere begaafdheden. De Engelse populaire pers weet er weg mee, maar in onze moeras sen tiert evenzeer deze broeierige wildgroei en zelfs schynt er een scribent rond te lopen die uit de closetpot klautert, juist op het moment dat de bekende Neder lander van de dag bezig is door te trekken. Trouwens, we hebben hier onze eigen affaire van de grote onthul lingen: de KOB-zaak met politici die aan de teugels van het Krem lin spiedend zouden rondgaan. Nu is het doen van sluitende onthullingen een uitstekende journalistieke bezigheid. Wil Je als persorgaan meetellen en au serie ux worden genomen dan moet je echt van tyd tot tyd met fets komen. Daarom kan ik me best voorstellen dat Elseviers Ma gazine de dw&rsgebakken bak steen in de tot dan toe rimpel loze Kaspische Zes heeft gewor pen. Er moest immers nodig weer eens wat gebeuren. Met de Gulf- affaire had men buiten de pryzen gezeten. Misschien omdat Hoo- gendyk zyn blad al dik genoeg vond of omdat er misschien hoognodig nog een stuk over aam beien mee moest. Maar met de KGB-zaak is het weer gelyk één één. Dat is nog eens wat anders dan superbenzine van Gulf, dat is je reinste smeerolie. of zo te plaatsen in de kleinst mogeiyke letter. Het is eigeniyk verbUsterend dat ons rechtssysteem nauweiyks werktuigen heeft om verdacht makingen of vuilspuiterij te tackelen. Misschien geloven dan toch een heleboel mensen in het spreekwoord ,,er wordt geen koe bont genoemd, of er rit wel een vlekje aan". Het meest verderfe- lyke spreekwoord uit het Neder landse taaiarsenaal. Binnenste Buiten (1) De rest van de rubriek van van daag wil ik wyden aan een publl- katie met de naam „Binnenste Buiten", afkomstig van het Cen traal Bureau voor Courantenpu bliciteit (Cebuco) .Binnenste Bui ten" is wat anders dan deze ru briek in steno. Het gaat over „de onderneming en hoe de mensen er van binnenuit en van buitenaf tegenaan kijken. Het is soms fas cinerende lektuur. Zo staat men in een hoofdstuk stil by het Jaar verslag. Het biykt nog altyd meer een pakket cyfers van meer of minder financieel welbevinden. Binnenste Buiten (2) Het rapport becyfert dat 80 pro cent van het verslag die feitelyk informatie vertoont en dat maar zes procent wordt besteed aan de bedrijfsfilosofie inzake de relatie tussen maatschappy en onderne ming. Opmerkelijk is dat jaarver slagen van ondernemingen die minder goed draaien de oorzaak van de tegenspoed bijna uitslui tend wyten aan invloeden van buiten. „Kritische opmerkingen omtrent een eventuele verkeerde bedrijfsvoering op hoger of lager niveau worden niet gevonden". Je zou popelen om daaraan de op merking koppelen dat hier en daar een oliesjeik uiterst welkom bleek om de zwarte piet te ontvangen. Sommige bedrijven hebben ook een sociaal Jaarverslag. Dat gaat dan over het personeel. Verplicht is dat nog niet. Het Cebuco-rap port constateert datdie sociale ver slagen, bedoeld voor de werkne mers, meestal heel wat kariger zyn met financiële gegevens. Soms ontbreken ze geheel en biykt er sprake van in ontspannen sfeer getoonzet proza over het reilen en zeilen van de feestavonden, de Jubilea en de ideeënbus. Onder het motto blykbaar dat de modale me dewerker meer geïnteresseerd is in de samenstelling van het kerst- dan van het aandelenpakket. Het Cebuco-rapport signaleert dat aktiegroepen, vakbonden en politici veel eerder en beter gebruik maken van de massamedia dan ondernemers. Dat is een Juiste constatering geloof ik. Men heeft van adequaat reageren geen kaas gegeten en biyft dan mokkend en mopperend achter, moedeloos ter Rotary-lunch de tanden zettend in een boterham van een bakker die ook al niet meer zo heet, als hy geweest is. Naarmate de vakbeweging ge haaider werd in zyn publiciteits strategie, leek menige onderne ming. vooral de kleinere, bedees der te worden. Niet zonder schroom, zeker in de provincie, wordt de krant ingeseind: „laat uw verslaggever maar eens bellen; ik heb wel iets aardigs". Fossielen hebben een lang dood leven en zo kan ik me herinneren dat de een of andere fabrikant van bedrukt wc-papier de hoofdredacteur som meerde tot het maken van zyn ex cuses omdat de expositie die hij aan dit stukje nuttige primaire levensbehoefte had gewyd, te wei nig aandacht had gekregen in de krant. Zeden (2) Handig 2s het natuurlyk om geen namen te noemen. „Een kamerlid van progressieve huize"; dan heb je de keuze uit .een man of 65. Ik kan me trouwens her inneren dat de pypleiding van Gulf in eerste instantie ook lou ter 'een kamerlid' uitboerde en dat toen één of ander eerste-ka- merlid van de PvdA nog een paar dagen onder verdenking was, om dat er in Zwitserland geen tele foons zyn én een van de heren van het wérkeiyke drietal daar net op wintersport bezig was te vervellen. Nee4 handig was het niet van die twee kranten uft het zuiden om wél met namen te komen. Maar nog kwaiyker zou het zyn. wanneer men is gaan publiceren op verdachtmakingen uit een be langhebbende bron. Juist deze maanden zyn we keer op keer verblyd met onthullingen over lastercampagnes van de FBI en CIA in de Amerikaanse Senaat. In de hetze tegen Thorpe schynt Zuid-Afrlka eent troebele rol te hebben gespeeld, aldus byvoor- beeld oud-premier Harold Wilson, by wie men degelyke bronnen mag veronderstellen. Naar rechters lopen in kort ge ding heeft in zo'n geval weinig zin. Rectificatie is ook maar be trekkelijk. Ook in dit geval, waar het gaat om twee op zich fatsoen lijke kranten die een dergelyke rectificatie niet impliciet zouden saboteren door 'em op pagina 37 Binnenste Buiten (3) Terug voor de laatste keer naar het Cebuco-rapport In een hoofd stuk, waarin staffunctionarissen hun mening geven staat dat de «rinstcijfers van grote ondernemin gen een bron van irritatie by het publiek zyn. Daar de pers mil joenenbedragen vermeldt, maar dat niet relateert aan de omzet, lykt de hemel boven de schoor steen inderdaad vaak blauwer dan hy is. Bovendien, zou ik er zelf aan willen toevoegen, doe je de waar heid geen geweld aan, wanneer in een artikel dat de kop draagt "Winst verdubbeld" te lezen staat dat bedrijf X im 1975 twee gulden winst heeft behaald en in 1974 maar één gulden. Een financiële functionaris komt aan het woord die zegt: „Het woord winst is een geladen begrip en een verkeerd begrepen woord; men denkt zodra er winst is, dan is er iets vies aan de hand". Met die klacht overdrijft de functio naris misschien een tikje. Niet de winst wekt waarschynlyk zo zeer de wrevel, als de winst in een tyd dat op net 1 econoom A zegt dat het geïndustrialiseerde westen op de aller definitiefste rand van de allerdefinitlefste afgrond staat, terwyl op net 2 Shell en Philips een bescheiden kwartaalwinst melden. Het komt neer op het ontbreken van dwarsiynen ln de chaos. De informatiestroom wordt hoe langer hoe breder en om dat allemaal te verwerken zou men over vyf levena moeten beschik ken. Maar dat is al bijna een filosofisch vraagstuk. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7