Lévitan tekent contracten met „Leiden Protest Oudewater toegewezen Timman: fatale slordigheid r>r> Tourstart 1978 definitief U.V.S.-A.F.C. Russische atleten op dreef ZATERDAG 15 MEI 1976 PAGINA 11 Eerst beslissingsduel tegen DOSR om kampioenschap GOUDA Het protest van Ou dewater is door het seotiebestuur afdelingen van de KNVB op reg lementaire gronden toegewezen. Dat betekent dat de beslissings wedstrijden DOSR—VTL en Ou dewaterFloreant die voor zondag waren geprogrammeerd om uit te maken welke Leidse en welke Goudse club uit de gecombineer de Leids/Goudse afdeling zou po- moveren naar de KNVB, worden uitgesteld. Eerst moet nu het duel DOSR-Oudewater gaan beslis sen over het kampioenschap in groep B van die gecombineerde competitie. DOSR had die titel aanvankelijk voor zich opge- ist op basis van een beter doel saldo dat volgens de vooraf ge maakte reglementen (indien no dig) zou beslissen over het beha len van het kampioenschap. Ou dewater, dat destijds net als ie dere andere club de zegen aan die regeling had gegeven, vocht het kampioenschap van DOSR vo rige week aan en protesteerde. Het seotiebestuur afdelingen van de KNVB werd verzocht de juist heid van de promotieregeldng te controleren. Aan de hand van ar tikel 4 lid 2, waarin promotie naar en degradatie uit de KNVB wordt geregeld, werd het protest van Oudewater toegewezen. De autonome afdelingen mogen wel iswaar van het bepaalde in dat artikel afwijken, maar alleen ten zij de promotie naar de KNVB niet in 't geding komt. Die kwam nu wel in 't geding, vandaar dat Oudewater in het gelijk werd ge steld. Die club heeft daardoor dubbel zoveel kans gekregen om te promoveren. Wint Oudewater na melijk het „kampioensduel" tegen DOSR dan volgt (ook voor VTL) automatische klasse-bevordering. Verliest Oudewater dan volgt nog een „Gouds" beslissingsduel tegen Floreant, dat overigens bijzonder teleurgesteld over deze gang van zaken, en dan moet winnaar DOSR nog een extra duel tegen VTL afwerken om uit te maken wie de „Leidse" club wordt die promoveert. DOSR—Oudewater zal waarschijnlijk volgende week zondag op neutraal terrein wor den verspeeld. "Juist om deze in gewikkelde serie beslissingsduels te voorkomen hebben we destijds dat reglement gemaakt", zegt KNVB- afdeling Gouda-voorzitter Bredie. „Iedereen was het er toen mee eens. Daarom komt het ons bij zonder vreemd over dat Oudewater pas is gaan protesteren toen het in de positie kwam waarin het nu is gekomen. Dat vinden wij be paald niet fijn van Oudewater. Ze wisten het vooraf en dat is het 'm nou Juist. Als grote mensen met elkaar afspraken maken, moet je Je daaraan houden. Nu dat niet is gebeurd, kun je spre ken van onbehoorlijk gedrag". Goede prestaties bij Leidse atletiekstrijd LEIDEN De Leidse atletiekkampioenschappen, die gister avond met een bescheiden programma in de Leidse Hout van start gingen, leverden bij de loopnummers een aantal goede prestaties op. Vooral de tijd die Bataven-atleet W,bo Lelieveld op de 1500 m heren neerzette was van prima gehalte, 4.01.4 zonder noemenswaardige tegenstand. Ook Frans Kroone van AV Holland overtuigde met 51.7 sec op de 400 m heren. Op dezelfde afstand liep Jeanet Hendriks (Bataven) bij de dames naar een goede tijd van 60.9 sec. De zaak is beklonken. Tour directeur Felix Lévitan en burge meester Vis schudden elkaar de hand. Sponsor Eimert Teekens kijkt toe. Nederlaag aan het begin van Euwe-schaakvierkamp AMSTERDAM Gisteren is in Amsterdam een begin gemaakt met de Euwe-schaakvierkamp. In de eer ste ronde verloor Jan Timman (Ned) met wit van de IJslander Olafsson. De party tussen de Amerikaan Browne en de Russische wereldkam pioen Karpow werd afgebroken in een stelling die gunstig is voor Kar pow. De nederlaag van Timman, die voor deze party twee toernooien had gespeeld zonder ook maar één partij te verliezen was erg teleurstellend en eigenlijk volkomen onnodig. Timman had de partij rustig opgezet. Na een Engelse opening had hij met wit, zoals het in de hier gekozen variant wel vaker gaat, een licht initiatief, zonder dat zwart zich nu ernstigQ, zorgen hoefde te maken. Olafsson had in de verdediging een openings nieuwtje gebracht dat hem een vrij gemakkelijk spel opleverde en tegen de 20ste zet was remise heel waar schijnlijk. ook al had Timman toen misschien nog aen licht initiatief. Op dat moment beging Timman echter een fatale slordigheid, hij gaf volkomen onnodig een pion weg en stond toen meteen voor een hopeloze taak. Hij kon Olafsson een paar zet ten later nog dwingen de pion terug te geven, maar toen was een zwarte vrijpion al zo ver doorgestoten dat verdediging niet meer mogelijk was. Browne gaat misschien van Kar- pov verliezen en als dat zo is heeft hij dat geheel te wijten aan zijn merkwaardige gewoonte om onge veer de helft van de party in zün laatste vijf minuten bedenktyd uit te spelen. Waarom het deze keer nu ook weer zo ging is werkeiyk een raadsel. Browne kreeg een Bryer- variant van het Spaans op het bord die hü de vorige dag had gezegd te verwachten. Tot de 25ste zet werd een party BrowneSmejkal uit het laatste Hoogoventoernooi nagespeeld, toen week Karpov af en Browne deed een voor de hand liggende zet die hij ook tegen Smejkal had ge speeld. Na al deze door en door be kende zetten had Browne nog een half uur bedenktyd over. De stelling was toen ongeveer gelyk, maar daar na kreeg Browne toch langzamer hand met kleine moeiiykheden te kampen. Erg was het nog niet, re mise bleef lange tijd de verwachte uitslag en nog vlak tegen het einde van de eerste speelzitting had Browne de stelling geiyk kunnen maken met behulp van een elegante tactische wending, zyn vlag stond toen al bijna op vallen, hy zag het Sportcomplex "Kikkerpolder' niet en kwam toen werkeiyk in se rieus nadeel. In de stelling waarin de party werd afgebroken heeft Karpov een pion meer en behoor- lyke winstkansen. In de tweede ronde vandaag speelt Timman met wit tegen Browne en Olafsson met wit tegen Karpov. PARTIJ: c4, c5; Pf3, Pf6; Pc3, Pc6; g3, d5; Dc5:. Pd5:; Lg2, g6: Pd5:, Dd5:: 0—0, Lg7; d3, 0—0; Le3, Ld7; Pd4, Dd6; Pc6:, Lc6:; Lc6:, Dc6:; Tel, De6; Lc5:, Lb2:; Tbl, Lg7; a4, Tfd8; Lc3, b6; Dd2, Td5; Tb5, Tb5:; ab5:, Db3; Tel, Db5:; Da2, e6; Tc7, a5; Tb7, a4; T6:, Da5; Tbl, a3; d4, h5; h4, Da4: Tel, Ld4:: Ld4:, Dd4:; e3. Db2; Tc2, Dc2:. Wit geeft op. Dr. Max Emoe doet de eerste zet voor de Amerikaan Browne. Hoofdklasse K.N.V.B LEIDEN De handtekening van Pélix Lévitan staat: Leiden kan de Tourstart in 1978 niet meer ontgaan. De directeur van de Ronde van Frankrijk tekende gisteren in de bloesemrijke tuin van het Oegstgeestse restaurant De Beukenhof de contracten die onherroepelijk maken dat het „fameuze wielerspektakel" vanuit Leiden zal vertrekken. Door Paul de Tombe "Een fameus spektakel." Zo omschreef Leidens eerste bur ger dr. A. J. Vis het gebeuren dat over twee jaar in de Sleutelstad zal plaatsvinden. De burgemeester ge bruikte die woorden tijdens de ont vangst die B en W gistermorgen voor Lévitan in de Burgerzaal van het stadhuis hadden belegd. Nadat de directeur van Le Parisien Liberé rond acht uur 's ochtends van Schiphol was afgehaald door Joop Riethoven (directeur sportief van de Stichting Tour de France Leiden 1978) en Joop Zoetemelk met vrouw en daarna koffie had ge dronken bij het ouderpaar Zoetemelk in Rijpwetering, ging het clubje richting Leiden. Daar werden Groenoordhal en het mogelijke pro- loog-parcours bekeken door de Ron de-baas. "Te klein", merkte Lévitan op over de hal waar start en finish van de proloog over twee jaar moe ten gaan plaatsvinden. Waarnemend directeur André de Jong had onmid dellijk zijn antwoord klaar. "Dan zet ten we er nog een grote tent bij". Waarmee Lévitan akkoord ging De organisator van de Ronde van Frankrijk zag wel een mogelijkheid om in de hal te starten en te finis hen, maar had zo zijn eigen gedach ten over het parcours waarover de proloog moet gaan voeren. "Goed, met een paar punten die erg origi neel zijn", aldus Lévitan. Waarmee hij tijdens de ochtend-ontvangst door het college van Leiden op een be leefde manier wilde zeggen dat er nog wel wat knelpunten in het over zeven kilometer geplande rondje aanwezig zijn. Hij wilde daar overi gens geen al te groot punt van ma ken. Nadat burgemeester Vis ("De Tourstart is goed voor het Leidse imago") hem had toegesproken met woorden als: "de gemeente is niet alleen present maar speelt met een subsidie van 100.000 gulden ook mee", memoreerde Lévitan de gro te stap die het voor zijn organisatie betekent ook eens vanuit Leiden te starten. In het bijzijn van de waarnemend ambassadeur uit Frankrijk, Rauch, en de Franse handelsattaché Leon Joseph, zei hij: "Het zal voor de derde keer zijn dat we met de Tour de Fran ce van Nederlands grondgebied ver trekken. Na Amsterdam en Scheve- ningen wordt dat straks Leiden, dat door de Tourstart veel internationa le bekendheid zal krijgen". Overi gens sprak Lévitan later apart, wel de hoop uit dat de Nederlandse wie- lersportfans dan meer discipline zul len betrachten dan tijdens de Tour start in Scheveningen toen het pu bliek massaal het parcours be trad op het moment dat de tijdrit werd verreden. Lévitan: "Ik heb be grip voor het enthousiasme van het Nederlandse volk voor zo'n evene ment, maar de renners mogen niet de dupe worden. In Leiden moet zo- Iets in ieder geval voorkomen wor den". Lévitan ("In Rotterdam was het destijds zelfs een comple te wanorde") vervolgde 's mor gens met"We komen hier mede om dat Joop Zoetemelk in de omgeving geboren is. En ik ben ervan over tuigd dat Joop. als hij dat ongeluk niet had gehad, de Tour zeker al eens gewonnen zou hebben. Dat zeg ik niet omdat hij erbij is, maar dat meen ik echt. Straks in 1978 kan Joop op eigen terrein bewijzen een waardig coureur te zijn. door de trui in de proloog in bezit te nemen" Een proloog die. in tegenstelling tot eerdere berichten op donderdag 22 juni 1978 zou moeten worden ge houden. Een dag later zal de eer- Overigens viel het accent in het programma gisteravond niet op de senioren maar kwamen vooral de A- en B-junioren aan bod. Opmer kelijk daarbij was het optreden van de broers Kooter van AV Lei den. Bas Kooter nam bij de Jongens B drie titels voor zijn rekening hoog, kogel en speer), Rob Kooter behaalde bij de jongens A twee eerste plaatsen (kogel en speer) ter wijl Hans Kooter bij de Jongens A ook nog wat prijsjes wegsleepte. Bij de meisjes B was Linda Krouwel (Bataven) superieur met drie overwinningen: 400, ver en speer terwijl in deze leeftijdsgroep - nieuwelingen Margredt Kruyer (Holland) bij haar eerste wed strijd-optreden direct een Leidse ti tel greep (kogelstoten). Een sterke indruk lieten Holland-junioren Ru- di van Schooten en Paul Crama op de 400 meter achter. Rudi van Schooten kwam bij de jongens A tot 54.2 sec., Paul Crama bij de jongens B tot 55.5 sec. De Leidse titels kwamen gister avond terecht bij (een H achter de naam betekent Holland, een B be tekent Bataven en een L staat voor AV Leiden) Heren: 400 m.: Frans Kroone <H) 52.4 in serie 51.7, 1500 m: Wy- bo Lelieveld (B) 4.01.4, hoog- Rob Ryskamp <B> 1.85, discus: Gerrit Verdoes (B) 36.22. Dames: 400 m.: Jeanet Hendriks (B) 60.9, 1500 m.: Heieen Haverkort (B) 5.02.8. discus: Mies Kuipers (H) 29.68, ver: Thea Kouwenhoven (B) 4.95. Jungens A: 400 m.: Rudi van Schooten (H) 54.3, in serie 54.2, 1500 m.: Aad Mooyman (B> 4.28.0, hoog: Hennie Hakker (H) 1.70, kogel: Rob Kooter (L) 10.30, speer: Rob Kooter (L) 38.66, .Meis jes A: ver: Tineke de Groot <B) 4.88. kogel: Tineke de Groot (B) 8.31, speer: Heieen Haverkort (B> 26.30. Jongens B: 400 m.: Paul Crama <H) 55.5, 1500 m.: Kees van Manen (L) 4.31.7, hoog: Bas Kooter (L) 1.60, kogel: Bas Kooter (L) 10.55, speer: Bas Kooter (L) 35.06. Meis jes B: 400 m.: Linda Krouwel (B) 64.5, ver: Linda Krouwel (B) 4.68, kogel: Margreiit Kruyr (H) 8.47, speer: Linda Krouwel (B) 25.46. Felix Lévitan tekent. stc etappe op een uitvalsweg van Leiden beginnen. Op weg wellicht naar het zuid-Belgische Poperingen dat toegezegd zou zijn als etappe plaats te mogen fungeren. Lévitan wilde dat gisteren echter nog niet bevestigen "het zal nog wel even du ren voordat daarover beslist wordt". Vast staat inmiddels wel dat ook de benodigde vergunning van de overheid bij de Leidse stichting bin nen zijn. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat meldde zich vlak voor de lunch in De Beukenhof weliswaar af omdat de ministersver gadering was uitgelopen, maar per staatskoerier werden de volmachten dm de contracten te tekenen toch afgegeven. Voor wat betreft de Rijks- weggcdeelten naar Belgie wordt de organisatoren ontheffing ver leend. terwijl minister Van Agt, heeft toegezegd voor politiebegelei ding te zullen zorgen. Waarmee het geheel nog zekerder werd: Leiden fungeert in 1978 als startplaats. KNWU-directeur Nieuwse drukte de tevredenheid van de Nederlandse wielerwereld uit met zijn woorden: "Ik ben erg blij met dit initiatief. We hopen van harte dat het een groot succes zal worden. Waar wij medewerking kunnen verlenen, zul len wij het niet nalaten". Gewichtheffen David Rigert, de 28-jarige Russische wereldkampioen gewichtheffen zwaargewicht heeft tij dens voor-Olympische wedstryden in Kazakstan, drie wereldrecords geves tigd. Hy stootte 180 kilo, drukte 221 kilo en kwam tot een totaal van 400 kilo. Rigert was reeds in het bezit van de oude records met resp. 178, 220,5 en 397,5 kilo. Skiën Rosi Mittelmaier, de twee voudige gouden medaillewinnares van de Olympische winterspelen in Inns bruck en winnares van de wereld beker 1976 heeft een contract gete kend by een Amerikaanse firma (McCormack) en zal haar skicarrière opgeven. Rosi Mittelmaier is by de zelfde Amerikaanse firma in dienst getreden waarby ook de Franse ski ster Jean Claude Killy na de Olym pische Spelen van 1968 in Grenoble zyn gouden medailles heeft verzil verd. SOTSJI Dat bij de Olympische atletiekwedstrijden in Montreal ook wel het een en ander ver wacht kan worden van Russische atleten is bij driedaagse wedstrij den in Sotsji (Krim) duidelijk ge worden. Op de laatste dag van het toernooi werden drie beste wereld en een beste Europese seizoenpres tatie geleverd. Valentina Gerassimova kwam op de 800 meter tot 1 minuut en 58.6 seconden, waarmee zij het Russi sche record, dat sedert de Spelen van München op naam van Niele Sabaite (zilver) stond, met ééntien- de seconde verbeterde. De tweede beste wereldseizoenprestatie kwam op naam van Jonas Grigas. Hij liep de 3000 meter steeple chase ra 8 minuten en 26.8 seconden. Alexan der Barysnikov, die enkele iaren geleden de draaitechniek bij hec kogelstoten itroduceerde, bereikte een. afstand van 21,21 m. Óp de lan ge afstanden bij de dames imponeer den Olympisch kampioen LJoedmilla Bragina met 4.06.2 op de 1500 m en Svetlana Oelmasova met 9.01.6 op de 3000 meter (beste wereldseizoen prestatie). Van goed gehalte waren ook de 13.29.9, die Nyambul (Tanzania) op de 5000 meter liet afdrukken en de 16,67 meter van hinkstapspringer Viktor Sanejev. By wedstryden in Nairobi liep de Keniaan Paul Moses de 10.000 meter in 28.09.8. Alleen de Nieuw- zeelander Dick Quax was dit Jaar sneller op de tien kilometer (27.55.2). In Florence sprong de Italiaan Ri- cardo Fortini 2,21 meter hoog: In Madrid wierp de Pool Bielc- zyk 85,04 meter met de speer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11