Gesprek van Spanje met de Europese Commissie Volle olietanker na explosie in brand Reagan houdt voorsprong Eanes kandidaat van Soares voor presidentschap Ecologische catastrofe Rabin ziet kans op regeling met Syrië FINSE REGERING STRUIKELT OVER DE BEGROTING Succes voor PLO op de Islamitische conferentie DONDERDAG 13 MEI 1976 WASHINGTON (UPI) - De Repu blikein Ronald Reagan heeft bij de recente Amerikaanse voorverkie zingen voor de presidentskandida tuur van zijn partij zijn kleine voor sprong op president Ford behou den, zo blijkt na het bekend worden van de definitieve uitslagen. Beiden hebben nu weliswaar ieder zes overwinningen behaald, maar het aantal Republikeinse gedele geerden dat achter Reagan staat is groter dan het aantal dat Ford steunt: 426 tegen 331. Er zijn 1130 stemmen nodig voor de aanwijzing van een kandidaat. President Ford won dinsdag ge makkelijk de voorverkiezingen in de staat West-Virginia, hoewel hij daar geen campagne gevoerd had. Hij veroverde 57 procent van de stemmen tegenover Reagan 43 pro cent. In de staat Nebraska moest hij echter met 55 tegen 45 procent de overwinning aan de 65-jarige voormalige gouverneur van Cali- fornië laten. Hoewel hij dat oorspronkelijk niet van plan was, bracht Ford gisteren een bezoek aan de staat Michigan, waar volgende week voorverkie zingen worden gehouden en waar wellicht een beslissing kan vallen. Ford zou eerst niet naar Michigan reizen omdat hij daar een overwin ning al zeker achtte. De koploper van de Democratische gegadigden, Jimmy Carter, moest in Nebraska met 39 tegen 38 pro cent een nederlaag tegen de nieuweling Frank Church, voorzitter van de Senaatscommis sie voor multinationals. Hij won echter de voorverkiezingen in Connecticut van zijn rivaal Udall met 33 tegen 31 procent en blijft de grootste kanshebber voor de be noeming tot presidentskandidaat van de Democraten met 11 over winningen in 14 voorverkiezingen. Carter kan rekenen op de steun van minstens 598 democratische gede legeerden. De andere Democraten Udall, Jackson en Wallace hebben nu respectievelijk 205, 202 en 138 afgevaardigden achter zich. Een democratische gegadigde heeft 1505 stemmen voor verkiezing no dig. STRAATSBURG (ANP) - De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschappen, voert verkennende besprekingen met Spanje over aanpas sing van het bestaande handelsverdrag. Dit heeft Sir Chris topher Soames, in de commissie belast met buitenlandse aangelegenheden, in het Europese parlement meegedeeld. De EG brak de onderhandelingen over de vorming van een vrijhandelszone tussen Spanje en de gemeenschappen af na de doodvonnissen van eind september, maar verklaarde zich in januari bereid deze te hervatten. Vette zwarte rookwolken drijven uit het brandende schip over de zee en de Noordspaanse kust. Maar Spanje, aldus Soames, heeft geen belangstelling meer voor een vrijhandelszone en de regering in Madrid wil „een voldoende demo cratische situatie" creëren om bin nen een a twee jaar met succes %en aanvraag om volledig lidmaatschap te kunnen indienen. Volgens het verdrag waarbij Enge land, Ierland en Denemarkten tot de zeg zijn toegetreden, moeten de buitentarieven van alle negen lan- TEL AVIV (Reuter) - De Israëli sche premier Yitzhak Rabin ziet nieuwe mogelijkheden voor on derhandelingen met Egypte en Sy rië over een beëindiging van de staat van oorlog. De positie van Sy rië binnen de Arabische wereld is aan het veranderen, zo zei Rabin op een bijeenkomst van de Israëlische arbeiderspartij. Druk van de Ver enigde Staten, Saoedi-Arabië en misschien van Egypte zou Syrië kunnen brengen tot onderhande lingen over beëindiging van de staat van oorlog. "Syrië is op het ogenblik verwik keld in een strijd met het afwij zingsfront (de groepering Pales tijnse organisaties die elke regeling met Israël afwijzen) en met de Fa- tahterroristen in Libanon, waarbij het gebruik maakt van terroristi sche organisaties onder Syrische controle. In de afgelopen week hebben troepen onder Syrische controle in de Libanon meer terro risten gedood dan het Israëlische leger in de afgelopen twee jaar". Volgens Rabin ruimen de pro- Syrische Saika-guerrrillastrijders hun collega's van El Fatah "op zo'n wrede manier uit de weg dat de in ternationale gemeenschap er schande van zou spreken als Israël die methoden hanteerde". De ge beurtenissen in Libanon zouden Syrië en Egypte er toe kunnen brengen onderhandelingen over een beëindiging van de staat van oorlog met Israël te overwegen, zo meende de Israëlische premier. Volgens goedingelichte kringen in Cairo zullen president Sadat van Egypte en president Assad van Sy rië volgende maand in de Saoedi- Arabische hoofdstad Riad probe ren hun politieke meningsverschil len uit de weg te ruimen. Sinds Egypte negen maanden geleden een nieuw interim-akkoord sloot met Israël staan de Syrisch- Egyptische betrekkingen op een laag pitje. Ter voorbereiding op die topconferentie zullen de premiers van beide landen volgende week in Riad overleg plegen. De premiers van Koeweit en Saoedi-Arabië tre den als bemiddelaars op. den per 1 juli 1977 zijn geharmoni seerd. De commissie voert thans besprekingen met Spanje over een voorstel aan de ministerraad over aanpassing van het handelsverdrag aan de uitbreiding van de EG. Spanje, zo merkte Soames op, zou over zes a zeven jaar lid kunnen zijn van de gemeenschap, maar voor dien moet het handelsverdrag wor den aangepast. Resolutie Het parlement toonde zich niet be reid, aan te dringen op amnestie voor alle politieke gevangenen in Spanje, en volledige democratise ring van het regime met zoveel woorden als een voorwaarde voor toetreding te stellen. Het nam EG resolutie aan volgens welke „in ruime mate" amnestie moet worden verleend aan alle poli tieke gevangenen, en herstel van de individuele, politieke en syndica listische vrijheden en spoedige er kenning van het bestaansrecht van „alle" politieke partijen „van fun damenteel belang" is. Socialisten, communisten en christen democraten hadden aanvankelijk amnestie zonder meer gevraagd. Compromis De communisten hadden in het ge heel niet over toekomstig lidmaat schap van de EG willen spreken, de christen-democraten daarentegen hadden de overtuiging willen uit spreken dat Spanje zijn plaats zou vinden onder de landen van de ge meenschap „indien het vastbera den de weg van de democratie kiest". Het compromis dat uit de bus kwam - om de resolutie aanvaard baar te maken voor zo wel conserva tieven en gaullisten, was dat het parlement „nogmaals de wens uit spreekt dat Spanje, zich aan het einde van een ontwikkeling tot een waarlijk democratisch regime" bij de gemeenschappen zal aansluiten. Communisten De fractieleider van de Britse Con servatieven, Peter Kirk, stelde nad rukkelijk dat erkenning van „alle" (lees: ook de communistische) poli tieke partijen niet als absolute voorwaarde voor lidmaatschap van de EG moet worden gesteld (het geen in de resolutie ook niet wordt gedaan) „omdat dit in de toekomst tot moeilijkheden zou kunnen lei den". Ook West-Duitsland was lid van de EG toen de communistische partij er nog verboden was. Ook minister Van der Stoel heeft toelating van de CP niet met zoveel woorden als voorwaarde voor lid maatschap van Spanje willeh stel len, maar heeft op een persconfe rentie met zijn Spaanse ambtge noot, de graaf van Motrico, gezegd dat dit een kwestie is die „in een democratisch debat in Spanje zelf' moet worden opgelost). Allang De Gaullistische fractieleider Christian de la Malene achtte de tijd gekomen om er aan te herinneren dat Frankrijk al lang associatie van Spanje met de EG wil „om de de mocratisering te bevorderen". Het „hinderlijk volgen" van Spanje door het Europese parlement noemde hij „belachelijk", de „in menging in binnenlandse aangele genheden" verwerpelijk en het „ex cathedra" oordelen over Spanje eveneens omdat „alleen het volk en de regering de snelheid van de de mocratisering kunnen en mogen bepalen". LA CORUNA (UPI) - In de haven monding van het Spaanse La Co- runa is gisteren een met 110.000 ton ruwe olie geladen Spaanse tanker aan de grond gelopen en ontploft. Door de grote hoeveelheid ruwe olie die uit de brandende tanker is weggestroomd wordt de Spaanse noordwestkust bedreigd met een ecologische catastrofe. De 45 opvarenden van de "Urquio- la", die thuisvoer met ruwe olie uit de Perzische Golf, zijn volgens de HELSINKI (DPA) - De Finse rege ring onder minister-president Martti Miettunen is afgetreden. Dit heeft Miettunen gisteravond be kendgemaakt. De uit socialisten, communisten, centrum, liberalen en Zweedse volkspartij bestaande coalitie is uiteengevallen door onoverbrug bare tegenstellingen met betrek king tot de financiering van de vol gende staatsbegroting. Het op 30 november vorig jaar on der pressie van president Kekko nen tot stand gekomen kabinet, is 164 dagen aan het bewind geweest. Economische vraagstukken zoals de verbetering van de betalingsba lans en de strijd tegen de inflatie leidden tot voortdurende conflic ten in de 58ste regering sinds de on afhankelijkheid. Tot een breuk leidde tenslotte het voorstel van Miettunen. de staatsbegroting voor 1977 door een verhoging van de omzetbelasting met twee pet. slui tend te maken. Daartegen hadden in het bijzonder de communisten verzet geboden. De toekomst van de Finse regering hangt in hoge mate van president Kekkonen af. Waarnemers houden het voor mo gelijk, dat de huidige coalitie zon der de communisten wordt voort gezet. Een andere mogelijkheid zou een minderheidsregering zijn van sociaal-democraten of van de par tijen van het politieke midden. maritieme autoriteiten gered. On zekerheid bestaat echter over twee mensen: de gezagvoerder, Franci sco Rodriguez, en een employee van de havendienst. Deze werden als "vermist" opgegeven. De havendienst-functionaris diri geerde de manoeuvres van een aan tal sleepboten die de gestrande tanker vlot poogden te trekken voor er aan boord brand uitbrak. De Urquiola strandde in het smalle kanaal dat de haven van La Coruna met open zee verbindt. Hij is kenne lijk op scherpe rotsen onder water gelopen. De explosie, die zich voordeed na dat de slepers hadden vastgemaakt heeft een enorme brand veroor zaakt. La Coruna, een stand van 240.000 inwoners, gaat volgens Cifra in zijn geheel schuil in ver stikkend vette rookwolken. Een grote olievlek vloeit steeds verder uit vlak onder de kust van Galicië, een gebied met veel bad plaatsen en vissershavens. Hoewel de ontploffing in La Co runa honderden ruiten deed sneu velen hebben zich voor zover be kend aan land geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De explosie vond gisteren kort na 12 uur plaats. Vanochtend was het nog een grote vlammenzee en de hemel was tot op 60 kilometer, bij Santiago de Compostela, zwart van de rook. Een woordvoerder van Naviera Ar- tola, de in Bilbao gevestigde reder van het schip, vertelde: "We doen al het mogelijke om de milieuvervui ling tegen te gaan en mensenlevens te redden. Er is volledige samen werking met de autoriteiten". Inmiddels vertelde de derde offi cier, Miguel Angel Gomez Pena, dat de ramp volgens hem niet aan nala tigheid van de bemanning kan worden geweten. "We lagen praktisch stil toen we hem heel licht over de bodem voel den schrapen", vertelde deze stuurman. "Daarna begonnen we echter slagzij te maken. Toen we 15 graden scheef lagen gaf de gezag voerder ons bevel het schip te ver laten. "Toen we er af waren, en hij was achtergebleven, hoorden we een ontploffing, daarna nog een paar. Ik begrijp niet wat ze veroorzaakt heeft, maar het moet iets te maken hebben gehad met gasdampen die onder druk kwamen", aldus het verslag van de derde officier. LISSABON (Reuter) - De socialis tische partij van Portugal steunt de kandidatuur voor het presi dentschap van Antonio Ramalho Eanes, de 41-jarige stafchef van het leger. Partijleider Mario Soa res maakte dit gisteren in Lissa bon bekend. Eanes, die zich waarschijnlijk eind deze week formeel kandidaat zal stellen, geniet in zijn campagne voor de verkiezingen van 27 juni thans de steun der drie grote par tijen. Socialisten, Christen- Democraten en Volksdemocra ten behaalden bij de onlangs ge houden eerste parlementsverkie zingen samen bijna driekwart van de stemmen. Als tegenkandidaat voor Eanes komt waarschijnlijk premier Jose Pinheiro de Azevedo in de ring. Azevedo heeft al gezegd zich kandidaat te zullen stellen als de verkiezingen een eenmansspel dreigen te worden. Dat is nu met de grote steun voor Eanes het ge val. Soares noemde de andere staatshoofden-in-spe "folkloris tische kandidaten". Hij doelde daarmee op de dramaturg Duarte Crespo, de door beide Trotskisti sche splinterpartijen naar voren geschoven lerares Maria Vieira da Silva en de vroegere Copon- veiligheidscommandant majoor Otelo Saraiva de Carvalho. Deze laatste heeft, zij het met een slag om de arm, positief gereageerd op het verzoek van enkele Lissa- bonse "arbeiderscommissies" op te treden als kandidaat voor revo lutionair links. Eanes, die nu verreweg de beste kansen lijkt te hebben, staat be kend als een man van gematigd conservatieve signatuur. Hij be hoorde tot de groep midden kader officieren die in 1974 met succes een coup uitvoerden tegen het rechtse Caetano- bewind. Eanes raakte echter uit de gratie bij de radicale officieren die vorig jaar in Portugal de boventoon voerden. Dat kwam voor een deel door zijn eigen denkbeelden, voor een ander deel door zijn vriendschap met de thans in bal lingschap levende "overgangs president" Antonio de Spinola. Toen rechtse legerkringen, naar verluidt daartoe aangestookt door De Spinola, vorig jaar mei een mislukte staatsgreep uit voerden zou Eanes geaarzeld hebben daarvan afstand te ne men. Die aarzeling betekende voor hem ontslag als directeur van de staatstelevisie. Eanes heeft over zijn relatie met De Spinola altijd gezegd dat een per soonlijke vriendschap nog geen politieke affiniteit hoeft te bete kenen. Een onderzoek heeft ook uitgewezen dat hem als tv- directeur voor en tijdens de Spinola-coup niets te verwijten viel. Eanes kwam pas tot echte promi nentie toen hij in november een beslissende rol speelde bij het onderdrukken van een door communistische officieren aan gestookte opstand bij het para chutistenkorps. Voor Eanes leed het geen twij fel dat de communistische partij van Alvaro Cunhal met die opstand een "dictatuur van het proleta riaat" had willen vestigen. Hij heeft zich sindsdien herhaalde lijk scherp en onverzoenlijk uit gesproken tegen het politieke "gekuip" van de communisten. Om die reden heeft Cunhal dan ook geprobeerd een kandidatuur van Eanes te voorkomen, zeker een door Soares' grootste partij ge steunde kandidatuur. Cunhals laatste zet in dit spel was het aan bod aan de socialisten om geza menlijk steun te geven aan een burger die als "linkse meerder heidskandidaat" de race had kunnen ingaan. De socialisten kregen van Cunhal carte-blanche bij het aanwijzen LONDEN (Reuter) - De 62-jarige Joe Grimond heeft gisteren voor de tweede maal de leiding van de Britse Liberale Partij op zich ge nomen. Hij zei echter dit slechts te willen doen zolang er nog geen overeenstemming is over de ver kiezing van een nieuwe, perma nente leider van de partij. Grimond heeft hiermee gehoor ge geven aan de eenstemmige uitno diging van andere hooggeplaatste Liberalen, nadat deze kleinste van de drie belangrijke Britse politieke parityen door het aftreden van de 47-jarige Jeremy Thorpe zonder leider was gekomen. Grimond is elf jaar lang. van 1956 tot 1967, leider van de Britse Libe ralen geweest. Hij trad af om een jongere de kans te geven, waarna Thorpe hem opvolgde. Later maakte partijvoorzitster Margaret Wingfield bekend dat op 12 juni in Birmingham een speciale partijconferentie zal worden ge houden waarop nieuwe verkie- Antonio Ramalho Eanes. van een dergelijke kandidaat. Zoals gisteren is gebleken was Soares' partij echter ook op dit vlak niet voor samenwerking met de communisten te porren. Een eventuele kandidatuur voor de zittende president, Francisco da Costa Gomes, is inmiddels volle dig op de achtergrond geraakt. Da Costa Gomes krijgt verba'e steun van de communisten, maar zijn persoon heeft noch binnen de strijdkrachten, noch bij de an dere partijen enig enthousiasme losgemaakt. Het heeft er alle schijn van dat Da Costa Gomes' rol op alle fronten tegelijk uitgespeeld is. Op 30 juni wordt hij 62 en dat is de leeftijd waarop hij afscheid moet nemen als opperbevelhebber der strijd krachten. Dat afscheid betekent tegelijk zijn uittreden uit de revo- lutiomaire raad. Tekenend voor het verbleken van Da Costa Go- mes' ster is dat Soares zijn naam gisteren niet eens meer noemde. ISTANBOEL (Reuter) - De ze vende conferentie van ministers van buitenlandse zaken uit 42 mo hammedaanse landen is gisteren in Istanboel van start gegaan met een succes voor de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. In zijn openingstoespraak erkende premier Soeleiman Demirel van Turkije de PLO formeel als "enig legitiem vertegenwoordiger" van het Palestijnse volk. Op niet te lange termijn zal de PLO een "ver bindingsbureau" in Turkije mogen openen. Demirel deed een poging het Pales tijnse vraagstuk en de kwestie Cy prus onder een noemer te brengen door te gewagen van "onderdruk king en misere" waarvan zowel de Palestijnen als het Turks- Cvprische bevolkingsdeel slachtof fer zouden zijn. Waarnemers interpreteerden De- mirels woorden als een poging van Turkije om de Arabische landen in zake Cyprus aan zijn zijde te krij gen. Griekenland heeft zich recen telijk ingespannen om in de Arabi sche wereld begrip te kweken voor zijn standpunt in de Cyprische kwestie. zingsprocedures moeten worden aangenomen die de partijleden in het land als geheel meer medezeg genschap geven bij de verkiezing van een partijleider. "Ik hoop dat wij op 5 juli zullen we ten wie de nieuwe leider is", aldus mevrouw Wingfield. Grimond heeft alle aansporingen om de taak weer voor onbepaalde tyd op zich te nemen verworpen. Hij zei dat er voldoende potentiële leiders zijn onder de Liberalen in het parlement. De voornaamste reden waarom hij is teruggeroepen is dat de persoon lijke rivaliteit na de- controverse over Thorpe de partij hopeloos zou verdelen. Blijkbaar meent Grimond dat de gemoederen in juli tot rust zullen zijn gekomen en dat dan een per manente leider kan worden geko- Tot dusver maken de 38-jarige Schot David Steel en de 42-jarige John Pardoe de meeste kans.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9