Langer uitstel nieuwbouw AZL is catastrofaal" LAAG IN .TEER' EN NICOTINE ZÉÉR I ,AA( Drijfhonden in Groenoordhal I 3 Leiden-Den Haag Centraal F1LAUI Ft AZL tot staatssecretaris: 99 Kritiek tijdens her opening etage AZL Halfords-filiaal HOOFDPRIJS Voor'n mode pruikje pelatti Huisdieren moeten het weer ontgelden 25/2,25 - DONDERDAG 13 MEI 1976 LEIOEN LEIDEN In brieven aan staats secretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen hebben het be stuur en het stafconvent van het Academisch Ziekenhuis Leiden erop aangedrongen de nieuw bouw voor het ziekenhuis niet lan ger uit te stellen. Volgens het bestuur van het stafcon vent is langer uitstel catastrofaal om dat de medische patiëntenzorg onder de huidige omstandigheden niet op een voldoende peil zou kunnen wor den gehouden. Uitstel van de nieuw bouw leidt volgens het bestuur van het AZL tot geldverspilling, aange zien er nu nog steeds geld wordit ge pompt in tijdelijke voorzieningen die nodig zijn om de ergste noden in het ziekenhuis te lenigen. De brieveii van het AZL zijn ver stuurd met het oog op het deze maand te verwachten kabinetsberaad waarin waarschijnlijk een definitieve beslissing zal worden genomen over het al dan niet doorgaan van de tiieuwbouwplannen. Begin juli vorig Jaar werd de nieuwbouw voor het AZL in Den Haag op 'n zijspoor ge zet op sterke aandrang van minis ter Duisenberg (Financiën), die de plannen (toen een half miljard gul den) te duur vond. Staatssecretaris Klein liet vervolgens in samenspraak met het AZL, een studie maken van een drietal varianten voor de nieuw bouw. De bouwcoördinator van het depar tement ir. Doets gaat er intussen vanuit dat nieuwbouw het beste ge realiseerd kan worden op het be staande terrein, waarbij de bestaande bebouwing langzaam maar zeker ge sloopt zou moeten worden. Het be stuur en het stafconvent hebben ge kozen voor een andere variant, waar bij de nieuwbouw zou moeten komen tussen de pre-klinische torens aan de Wassenaarseweg en het huidige ziekenhuisterrein. De bestaande be bouwing zou dan kunnen blijven staan om aan de Leidse universiteit de gelegenheid te bieden daarin de faculteit soc. wetenschappen onder te brengen. Het prijsverschil tussen beide varianten is volgens het AZL overigens nagenoeg te verwaarlozen. Volgons het bestuur van het staf- convent in zijn brief aan staatssecre taris Klein wordt de huidige gezond heidszorgstructuur de laatste decen nia, in toenemende mate gekenmerkt door een „multidisciplinaire en Inte grale aanpak van de geneeskunde". „Daarvoor is het onontbeerlijk dat de diverse specialismen die bij de be handeling van de patiënt betrokken dienen te zijn alsmede de patiënten zelf in één gebouw gehuisvest dienen te zijn. Het stafconvent noemt de huidige situatie van verspreid staan de gebouwen (paviljoenen) onprettig en soms nadelig voor de patiënten. Prof. dr. A. E. v Voorthuisen, voor zitter van het stafconvent, zei giste ren ter toelichting: „Ik wil best er kennen dat het gros van de patiënten hier slechter ligt dan in elk ander ziekenhuis in de buurt. De hele ac commodatie in het Academisch Zie kenhuis is ontoereikend. En dan dat gesleep met patiënten van het ene naar het andere gebouw. Het is schandalig gewoon". Volgens prof. Van Voorthuisen draagt de bestaan de bebouwing er ook toe bij dat de kans dat er in het AZL fouten wor den gemaakt, groter is dan elders. „Er zijn diagnostische verrichtingen die in andere ziekenhuizen al Jaren lang gebeuren en waar wfj hier niet eens aan kunnen toekomen", aldus de hoogleraar. Volgens prof dr. A. A. H. Kassenaar. decaan van de medische faculteit, ko men ook het onderwijs aan medische studenten en het wetenschappelijk onderzoek in het gedrang „We heb ben hier topmensen op het gebied van research, die niet uit de voeten kunnen. Ze zitten verspreid over het hele terrein, terwijl het tegenwoordig zo is dat heel verschillende kerels aan hetzelfde probleem werken. Een mul tidisciplinaire 'aanpak. Dat is met die verspreide gebouwen vrijwel onmoge lijk". Volgens het bestuur van het AZL is het geld dat nu besteed wordt aan tijdelijke voorzieningen weggegooid geld, omdat het geen oplossing biedt voor de langere termijn. Tot dusver Is er sinds het begin van de jaren zeventig ongeveer 65 miljoen gulden in tijdelijke voorzieningen geïnves teerd. terwijl het totaalbedrag zou uitkomen op ongeveer 160 miljoen. Bij nieuwbouw, aldus het bestuur in zijn brief, wordt een besparing be reikt van ongeveer 90 miljoen gulden aan tijdelijke voorzieningen. LEIDEN Prof dr. J. de Graeff, hoofd van de afdeling nierziekten van het Academisch Ziekenhuis Leiden en lid van dagelijks be stuur van de afdeling interne ge neeskunde, heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Volksgezondheid. Hij ver weet de overheid een gebrek aan inzicht wat tot uitdrukking zou komen in het uitblijven van een oplossing voor de armzalige huis vesting van *t Academisch Zieken huis. „Deze decentralisatie is be droevend", aldus de hoogleraar. „Als je moet wandelen van de stafkamers van de afdeling nier ziekten naar de afdeling zelf, dan duurt dat twintig minuten". Prof. De Graeff zei verder dat de afdeling interne geneeskunde op het ogenblik in grote onzeker heid verkeert over de huisvesting en dat de toekomst wat dat betreft er ook niet erg rooskleurig uitzag. Prof. De Graeff hield zijn som bere bespiegeling bij de officiële heringebruikneming van de geheel verbouwde vijfde etage van het po likliniekgebouw aan de Wassenaar seweg' Op deze verdieping zijn vijf nieuwe afdelingen ondergebracht, t.w. de niertransplantatie, klini sche oncologie/radiotherapie (waar kankerpatiënten worden behan deld). observatorium, reuma tol ogie en nierdialyse. De verbouwingen konden ten dele worden gereali seerd, dankzij een renteloos voor schot van f 800.000 van de Nier stichting. De heer De Boef, voor zitter van de Nierstichting, ver klaarde gisteren dat met de nieu we nierafdeling een belangrijke bijdrage gestalte heeft gekregen aan de niertransplantatie, waar door deze een nog grotere vlucht kan nemen. Prof. De Graeff („Be ter een goede nierstichting dan een verre, onbereikbare overheid") voegde daaraan toe dat het aantal transplantaties die nu worden verricht, nog ver onder het nood zakelijke aantal van 400 per jaar ligt, namelijk op ruim 150 per Jaar. Leiden doet er 50 a 60 per jaar. De hoogleraar zei dat een transplantatie het eerste Jaar f70.000 kost, maar dat bij een ge slaagde transplantatie de kosten in de daarop volgende jaren nihil zijn. Dit terwijl de nierdialyse (kunstnier) f 60.000 per jaar kost. Tentoonstelling Brakkenclub LEIDEN Op zaterdag 22 mei wordt in de Groenoordhal een inter nationale tentoonstelling gegeven van Brakken. Dit is de officiële verzamel naam van "lopende (jacht)honden", oftewel „drijfhonden". Andere hon den dus dan de zg. staande of appor terende jachthonden. De organisatie van deze tentoon stelling berust bij de Nederlandse Brakkenclub, één van de grootste rasverenigingen (2200 leden) in ons land. Op de tentoonstelling zullen kampioenschapsprijzen van de Raad van Bejieer op kynologisch gebied worden uitgereikt. In totaal zijn er in Nederland zo'n zestien brakken- rassen. Deze lopende Jachthonden LEIDEN Vanochtend om tden uur is aan de Haarlemmer straat 245 het tiende filiaal ge opend van Halfords. Halfords is een concern dat in Engeland meer dan 300 vestigingen heeft en sinds 2 jaar actief is op het vasteland in Europa. In het fi liaal dat een oppervlakte heeft van 150 m2 zijn onder meer auto- onde rde le nautoaccessoires fietsen en artikelen voor cara van en kamperen. Filiaalchef is de heer F. van Coolwijk. LEIDEN De elf-jarige Gilles Wurfbain, een leerling van de Eerste Leidse Schoolvereniging heeft de hoofdprijs gewonnen van de prijsvraag, verbonden aan de expositie "100 jaar Pro vinciale Waterstaat". De Direc teur-hoofdingenieur van Zuid- Holland overhandigde de prijs winnaar in het. Provinciehuis een electronische rekenmachine. hebben alle gemeen dat ze over een uitzonderlijk groot uithoudingsver mogen beschikken, een zeer sterk ontwikkeld reukorgaan hebben en als ze eenmaal een spoor hebben gero ken, dit luid blaffend aan de jager kenbaar maken. Het grootste brak- kenras wordt gevormd door de „Bloedhond", waarvan er 41 op de tentoonstelling zullen zijn. Deze hond met een afschrikwekkende naam en een imponerend uiterlijk is overigens uitzonderlijk zachtgeaard. Van de Bassethound (ook wel Hush puppy geheten) zijn 101 honden ingeschre ven, evenals de 41 bloedhonden een record in Europa. Verder zijn er 83 exemplaren van de Franse Basset Artésien Normand. 41 Engel e Bea gles, 31 Duitse steenbrakken, 33 Zwit- sere Laufhunae en 11 eveneens Zwit serse Jura- en Bernerlaufhunde. Ver der zijn ingeschreven Duitse Das brakken. Bassets Griffons Vendéens en Bassets Fauves de Bretagne. In totaal zullen er op de tentoonstelling 355 honden te zien zijn, welke wor den gekeurd door twee Engelse, één Zwitserse en zes bekende Nederland se keurmeesters. Demo nstrati.es Voor het begin van de erekeurin- gen zal een twirntag minuten durende demonstratie worden gegeven door één van de drie in Nederland aanwe zige Foxhounds-meutes, te weten de meute van de Jachtvereniging Soest- djjk. Deze meute zal bestan uit 22 foxhounds. Deze honden worden met name in Engeland gebruikt voor de zg. slipjachten te paard. Het is een grote brak (schouderhoogte zestig centimeter», die alleen in meute ver band Jaagt. De tentoonstelling, waar op ook een informatiestand van de Nederlandse Brakkenclub zal zijn, begint om tien uur <de keuringen», 's Middags vinden de erekeuringen plaats. VOORSCHOTEN Op 20 mei wordt in Voorschoten het grofvuil opgehaald in de wijk Noord-Hofland en aan de Hofweg (tussen Voorscho. terweg en Leidseweg) en de Leidse- weg (tussen Voorschoterweg en Vink- weg). v.TONGEREN Leiden. Breestraat 32. tel.071 -125212' PEPERZAK beheerst 't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN LEIDEN Wanneer op zondag 30 mei de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen in wer king treedt, krijgt Leiden een recht streekse verbinding met het nu twee jaar in gebruik zijnde Den Haag Centraal (vervanging van het vroe gere Staatsspoor». Het treinenschema op de zogenaamde "oude lijn" Am sterdam Haarlem Leiden Den Haag Rotterdam ziet er als volgt uit. Tussen Amsterdam en Rotterdam rijden vier Intercity-treinen per uur: lx Intercity Amsterdam Haarlem Leiden Den Haag HS Rotter dam Roosendaal België, lx In tercity Amsterdam Haarlem Lei den Den Haag HS Rotterdam Op de foto één van de twee honden die op rijksweg 4 toerden aangereden. De hond, die enkele kneuzingen opliep, staat hier nog in de ambulance van de Dierenhulpdienst LEIDEN Twee honden werden gisterochtend in gewonde toestand en broederlijk naast elkaar liggend aangetroffen in de middenberm van rijksweg 4, nabij Leidschendam. De door de politie getipte Leidse Die renhulpdienst heeft ter plaatse een van de dieren, een dalmatiër, moe ten afmaken. De dalmatiër had een gebroken rug; de andere hond werd met zware kneuzingen voorlopig meegenomen door de Dierenhulp dienst. De eigenaar, van de naar alle waarschijnlijkheid aangereden honden, is tot dusver nog onbekend. Met dit voorval lijkt opnieuw de tyd aangebroken (zomerseizoen), dat de huisdieren het moeten ontgelden. De Dierenhulpdienst: "Er is zoals gebruikelijk weer niets te bewijzen maar het lijkt duidelijk weer op een geval, waarin de hond teveel is ge durende de vakantie en daarom maar aan zijn eigen lot, wordt over gelaten. Ieder Jaar hetzelfde liedje. Breekt de zomer- of wintervakantie Roosendaal Vlissingen. en 2x een sneltrein Amsterdam Haarlem Leiden Den Haag HS Rotter dam en verder als stoptrein naar Dordrecht. De vier stoptreinen die tot dusver per uur reden tussen Rotterdam en Leiden in beïde richtingen worden vervangen door: 2 stoptreinen Rotter dam Den Haag HS Leiden. 2 stoptreinen Rotterdam Den Haag Centraal en 2 stoptreinen Den Haag Centraal Leiden. Verder zullen tus sen Den Haag Centraal en Leiden in beide richtingen twee sneltreinen rij den, die in Leiden de aansluiting ver zorgen met de sneltrein van of naar Amsterdam CS. Om een goede aansluiting te geven op de Intercity-treinen van Amster dam-via Haarlem, Leiden. Den Haag HS. en Rotterdam naar Roosendaal en vervolgens naar België, zal er een pendeltrein lopen tussen Den Haag Centraal en Den Haag HS. In de fo- rensenspits tenslotte zullen enige trei nen tussen Den Haag Centraal en Leiden doorrijden naar Amsterdam. Datzelfde gebeurt op zon- en feest- Zoals al eerder gemeld zullen de treinen komend uit de richting Utrecht Alphen aan den Rijn of vertrekkend in dezelfde richting nu een plaatsje kragen langs het nieu we perron van het Leidse Centraal Station. aan. dan moeten de dieren zichzelf maar zien te redden." De Dieren hulpdienst krijgt per jaar zo'n twaalf a dertienhonderd verzoeken om hulp, waaronder veel van dit soort gevallen. "Wij nemen de bees ten, als ze niet bij de dierenbescher ming of in een asiel terecht komen, mee en verzorgen ze tot ze weer ge zond zijn. Het probleem is echter, dat we ze daarna vaak niet kwijt kunnen, ondanks het feit, dat een "goeie baas" het dier voor niets kan krijgen. Aangezien we financieël niet zo sterk staan moeten we handen vol geld bijleggen. Het geld, dat we wel tot onze beschikking hebben komt voornamelijk van de leden van onze vereniging, dat zijn er ongeveer vijfhonderd, een aantal dat eigenlijk veel te weinig is. Van de gemeente krijgen we geen cent. Gelukkig ver lenen politie en brandweer, maar ook verschillende dierenartsen ons gratis hulp", aldus de de Dierenhulpdienst. Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zyn we erin geslaagd om - met behoud van de smaak - het .teergehalte met nog liefst 35% terug te brengen tot het zéér lage niveau van 7 mg/sig. Het nicotinegehalte was al zeer laag: 0,6.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3