Joop Visser laat het corso nooit schieten naaister LEZERS SCHRIJVEN "Je moet steeds weer wat nieuws brengen" eerste verkoper herenkonfektie Ladan zonwering B.V. DONDERDAG 13 MEI 1976 VARIA PAGINA 21 Door Jan Westerlaken LEIDEN - "Midden in de nacht zat ik op de rand van m'n bed. Ik deed geen oog dicht. Constant speelde dat corso door m'n hoofd. Vaak stapte ik er dan maar uit en ging beneden in de kamer wat werken. Met een schetsboek onder m'n neus tekende ik dan praalwagens. En weetje wat nou het gekke is?. Het lukte gewoon veel beter dan over dag. Bovendien schootje lekker op, want er was niemand die je stoor de." Wie met Joop Visser, de Leidse ontwerper, aan de praat raakt over het Rijnsburgse bloemencorso, moet geen haast hebben. Uren ach tereen kan hij erover mijmeren. Gaat het gesprek niet over fleurige bloemen, dan vertelt hij wel hoe de wagens precies in elkaar worden gespijkerd. Twintig jaar ervaring heeft hij nu met het corso. Aan stoppen denkt hij voorlopig niet. Ook niet als hij over vier jaar "pen sioengerechtigd" is. Zolang hij kan niet werken, zal hij zeker het c laten schieten. Is het niet ieder jaar een opgaaf om iets origineels te bedenken? Visser, onderuithangend in een comfortabele bank, bekent eerlijk: "Het valt inderdaad niet mee. Je moet steeds weer wat nieuws bren gen. Ik praat veel met mensen, lees veel en zo probeer ik me een beeld te vormen van wat zij graag zien. Heus, het heeft me echt wel eens hoofdbrekens gekost om een aar dig ontwerp op papier te zetten. Ik heb dan ook niet voor niks nachten lang liggen prakkezeren. Maar het is een hobby van me. Daarom kan ik er niet genoeg van krijgen. ANDERHALVE MAAND Hoe lang is hij bezig geweest om "zijn" praalwagens helemaal rond te hebben? Visser, die een voorliefde heeft voor alles wat groeit en bloeit, telt op z'n vingers. Zegt dan: "Ander halve maand heb ik eerst lopen denken wat ik nu eens op papier zou zetten. Toen ik "het" had ben ik in een kamertje gaan zitten. Met de deur op slot. Ik wilde absoluut niet gestoord worden. Van 's morgens vroeg tot in de late avond heb ik zitten tekenen. Toen waren de ont werpen voor elkaar." Het bestuur van het Rijnsburgse bloemencorso had nauwelijks aan- of opmerkingen te maken. De ge wenste veranderingetjes werden aangebracht en toen kon het op bouwen van de wagens beginnen. In zijn gehuurde hal aan de Everts- enstraat is hij met een paar mede werkers nu aan het timmeren. Is men daar klaar dan verhuist de "stoet" naar Rijnsburg. Daar ko- men de binders in actie en krijgt het geesteskind van Joop Visser Na het corso komen alle spulletjes weer terug. Niets wordt in puin ge hakt. "Want", meent de Leidse ontwerper, "van drie oude praal wagens kunnen we volgend jaar weer éen nieuwe fabriceren. Weg gooien doen we dus niet. Op die manier proberen we een beetje mee te helpen de kosten te drukken." Joop Visser heeft twaalf sprookjes in beeld gebracht voor het corso, dat het motto "Sprookjes-Bloemenland" heeft gekregen. Die wagens zijn: Sneeuwwitje en de ze ven dwergen. Doornroosje, Aladin, De Gelaarsde Kat, Klein Duimpje, Rood Kapje, De Goede Fee, Hans en Grietje, Assepoester en de Tinnen soldaatjes. Witte Zwanen, Ali Baba en z'n veertig rovers. Dit corso rijdt in de eerste week van augustus. Wat kost dit (29-ste) corso en wie betaalt het? "Wat dit corso kost? Ik denkt toch wel, dat we zeker twee ton kwijt zijn. Flora betaalt het leeuwedeel. En dan natuurlijk de gemeenten, die subsidie verstrekken (Rijns burg, Leiden, Oegstgeest, Leider dorp en Noordwijk). Als die bijdra gen wegvallen, ziet het er somber r Leidenadt Joop Visser bezig met het Rijnsburgse bloemencorso. uit r het i zelf ook een "Ach, ik heb het niet slecht. Denk nu niet dat ik er goud aan verdien. Ik vind het maken van een corso gewoon verschrikkelijk leuk werk. Het geeft me voldoening als ik zie hoeveel mensen er straks genieten van al die bloemenpracht. Dan ver geet je al die uren en slapeloze nachten. Zoiets is niet in geld uit te drukken want anders had ik al be hoorlijk rijk moeten zijn. Ik ben te vreden en dat is me veel waard." Heeft hij, tussen alle bedrijven door, ook al weer nagedacht over het corso, dat volgend jaar moet "Inderdaad," roept Visser uit. "Ik heb al zitten denken aan een opzet over grootmoeders tijd. Zoiets wil ik wel eens in de bloemen zetten. Als ik aan vroeger denk komt de romantiek om het hoekje kijken. Tja," zegt de ontwerper in gedach ten verzonken, "volgend jaar moe ten we geloof ik maar eens in die richting denken." In 1977 maakt hij ook een corso voor het Duitse Siegen. Rubens moet daarin de centrale figuur zijn: de kunstschilder, die hier heeft ge woond. Visser noemt het een leuk object waar wel "iets" van te maken valt. Hoe karakteriseert Visser twintig jaar corso maken? "Het bloemencorso heeft mijn le ven geleid. Door dit ben ik gewor den wat ik nu ben. Het heeft me de weg gewezen in veel zaken, die ik heb aangepakt. Het corso is een stuk van m'n leven gewor den Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven net recht voor om bijdrager, te velgeren dan wel in te korten t Binnenhuis Vaak genoeg is rnen geneigd te denken, dat nieuw bloed in een be stuur een andere kijk op de zaken zal geven. Dat dit niet altijd het geval is. blijkt bij het kerkbestuur van de Heren singelparochie. Na het voor velen onbegrijpelijke en onverwachte vertrek van pastor F. Verlaan, is pater P. de Ridder een plaats in bovengenoemde parochie toegewezen. Wij, als bestuur van de jeugdbewe ging 't Binnenhuis, hadden ge hoopt dat pater De Ridder zqjj pro beren om de problemen, die pastor Verlaan achtergelaten had, op te lossen. Helaas, dit was ijdele hoopt. Via de Leidse Jeugdactie. in de per soon van de heer G. van Pijkeren, is drie maanden lang geprobeerd om een gesprek tussen beide besturen op gang te brengen. Telkens was het antwoord, dat er eerst binnen het kerkbestuur over gesproken moest worden en dat er nog wel contact opgenomen zou worden. Na lang geduld gehad ,te hebben werd ook de hulp van de L.J.A. de grond ingeboord, doordat een ge sprek, waarbij de L.J.A. dan als neutrale partij aanwezig zou zijn, botweg werd geweigerd. Pater De Ridder is ook nog enige malen telefonisch door ons bestuur benaderd. Deze maakte zich er steeds vanaf door te zeggen dat hij nog ingewerkt moest worden in deze parochie, wat volgens hem zo'n twee jaar zou duren. Als leek ga je dan wel twijfelen aan de be kwaamheid van deze persoon. Dejeugdbeweging 't Binnenhuis is, toen het ons onmogelijk werd ge maakt nog in het zaaltje 't Binnen huis de clubs door te laten draaien, op zoek gegaan naar een tijdelijk vervangende ruimte. Deze hebben wij gevonden in de H. Hartschool aan de Lusthofiaan, waar wij door het hoofd de heer R. Reniers gast vrij werden ontvangen. Het inderhaast door het kerkbes tuur opgetrommelde pseudo- bestuur voor de jeugdbeweging blijkt ook over te lopen van de acti viteiten. Op welk gebied deze lig gen is mij niet bekend. Zij liggen in elk geval niet op het gebied van het jeugdwerk. Uit al deze feiten blijkt intussen wel dat en het kerkbestuur én het nieuwe pseudo-bestuur op de ver keerde weg zijn. Een democrati sche lijn willen zij niet volgen en ook "werklust" op het gebied van cfe jeugd blijkt voor hen een onbe kende term te zijn. Toch zal er voor deze kwestie een oplossing moeten komen, en die bereik je niet door domweg je kop in het zand te steken. Namens bestuur jeugdbeweging 't Binnenhuis Frank de Haas, Rembrandtstraat 26, Leiden Abortus Helaas is A. M. van der Mooren (zie Lezers schrijven van 3 mei) niet de enige die legalisering van abortus in verband brengt met eugenetica. De redenering is dat, wanneer abor tus volgens de wet wordt toeges taan. de volgende stap ook gemak kelijk gedaan wordt, nl. gedwon gen aborteren/steriliseren (of zelfs ombrengen) van bevolkingsgroe pen, die op de een of andere reden niet gewenst zijn. Dit argument, dat altijd van stal gehaald wordt door tegenstanders van abortus heeft niets te maken met legalisering van abortus. De eugenetische praktij ken b.v. die ons bekend zijn uit de Tweede Wereldoorlog, zijn die een gevolg van een soepele abortus wetgeving? Integendeel, in die tijd was abortus volledig verboden. De sondanks werd op grote schaal eu genetica toegepast. Je zou de redenering zelfs kunnen omdraaien: Wanneer dc beslissing over abortus aan de vrouw zelf wordt overgelaten betekent dat dat ook de vrouw zelf beslist wanneer ze geen abortus wil. Hoe meer de vrouwen zich daarvan bewust zijn, des te moeilijker zal het zijn voor een overheid of een of andere commissie, op eugenetische gron den te dwingen tot abortus. De si tuatie wordt pas gevaarlijk, wan neer dit soort beslissingen bij een "hogere" instantie komt te liggen. Gedwongen abortus/sterilisatie heeft de minste kans van slagen in een samenleving, die ervan uitgaat dat de verantwoordelijkheid voor het wel of niet krijgen van kinderen bij de mensen zelf ligt. Dus mee gaan met de zienswijze van "Wij :n" leidt niet tot euge- Integendeel. Tiny Kraan, Willemstraat 36, LEIDEN. Bomen Met belangstelling heb ik zaterdag het ingezonden stuk van de heer Penseel in deze krant gelezen. Aan gezien ik ook wordt aangesproken in het betreffende stuk, neem ik de vrijheid te reageren op bepaalde passages. - Ook ik ben een voorstander van veel groen, dit voorop gesteld. - Als de heer Penseel zegt dat mijn bedrijf mede schuldig is aan het parkeerprobleem in de Middelste- gracht, dan mag ik er op wijzen dat mijn wagens altijd binnen het afge zette gedeelte van mijn terrein staan opgesteld. Natuurlijk staan er wel eens enkele wagens aan de Middelstegracht geparkeerd. Maar de heer Penseel zal het met mij eens zijn dat vele automobilisten (als be zoekers van de binnenstad) de grote parkeerhaven aan de Ir. Driessenstraat veelal mijden en dan ter besparing van kosten hun auto in de straten rondom parkeren en met name is dan de Middelste gracht keus nummer één. - In goed overleg is over de juiste plaats van de bomen gesproken. Ik was daar niet tegen. Wél heb ik een bepaalde voorkeur uitgesproken tegen de plaats. Maar door een mis verstand is ten onrechte (op een verkeerde plek) een gat gegraven voor mjjn bedrijf. De boom is daar niet gekomen, gewoon omdat dit niet de juiste locatie was. De boom is echter voor caf Between ge plaatst. En daar met name komt de boom ook beter tot zijn recht. Nu hebben beide café's een grote boom. Het zou tevens leuk zijn om er onder een klein terrasje te ma ken, waarvan ook de heer Penseel dan tydens de mooie zomer ge bruik van kan maken. Bovendien zou dit het straatbeeld van de Mid delstegracht wat verlevendigen. - Het is natuurlijk onzin als de heer Penseel zegt dat ik "zo veel in de melk te brokkelen zou hebben" als eenling bij genomen beslissingen. Ik heb als elk ander die er bij be trokken wilde zijn, van mijn recht gebruik gemaakt om mijn mening weer te geven. Niet meer, niet min der! De heer Penseel schuift mij té veel eer toe. Cor van den Berg Garagebedrijf Middelstegracht Tour (4) Met grote verbazing heb ik uit uw blad vernomen, over de subsidie van honderdduizend gulden, die de stad Leiden beschikbaar stelt voor de start van de Tour de France. Voor de zoveelste maal blundert de Leidse gemeenteraad er weer lustig op los. Een ton voor een reclameop tocht. Een opkikkertje voor een prikkie, zoals raadslid Meijer dat noemt. Terwijl Leiden in de rode cijfers zit. Belachelijk zo'n besluit. Hoeveel Leidse verenigingen ver keren er momenteel niet in finan ciële nood Het is al jaren geleden dat we in Leiden betaald voetbal hadden. Door enorme financiële omstandigheden is daar niets van terecht gekomen, maar schijnbaar kwam het nooit bij de gemeente raad op om te trachten om het be taalde voetbal in Leiden een be staan te doen vinden. Dat CDA-er de heer Van Zijp er warm voor loopt zal niemand verbazen. Vele mensen zullen na deze stunt weer meer gaan fietsen. En een fiets moet men nu eenmaal kopen. Het zou beter zijn, wanneer de raad meer aandacht zou besteden aan urgentere zaken, zoals het verkeer in Leiden. Wanneer gaat men ein delijk iets doen aan de Rijn- en Schiekade, waarmee de gemeente raad de bewoners heeft opge scheept. Een goede daad zou deze gemeenteraad niet kunnen doen. Opstappen en zo snel mogelyk. Hopende dat deze 100.000 gulden alsnog beter zal worden besteed, desnoods aan de Leidse sport en jeugdwerken en niet voor een re clamekaravaan. Dit zouden de PvdA en PPR toch zeker moeten begrijpen. L MIEREMET Rijn- en Schiekade 59, Leiden. Voor ons filiaal in Leiden vragen wij op korte termijn een Wij denken aan een vlotte vernoper van rona de 3U jaar met de nodige ervaring in de herenkonfektie-branche. Hij moet zelfstandig kunnen werken zodat hij de filiaalmanager kan vervangen. De juiste man vindt bij Metro een goede baan in een prettige werk sfeer, goede salariëring en sociale voorzieningen, 5-daagse werk week, hoge korting bij kledingaankopen etc. Persoonlijke sollicitaties na telefonische afspraak. Bel (071) 146380 en vraag naar de Heer Lohman. Met vakantie-afspraken wordt uiteraard rekening gehouden. METRO CENTRUM - Stationsweg 40 - LEIDEN SLEUTELTJES 6,10 tot 20 woorden 21-30 woorden 31-40 woorden 41-50 woorden 9.50 13,25 18,25 Teksten kunnen wij aanne men tot 14.00 uur dag voor plaatsing. Bewijsnummers 0,50 TOUROPERATOR zoekt een jonge AMBITIEUZE ADMINISTRATEUR in de leeftijd van 22-27 jaar Middelbare schoolopleiding en het bezit van het M.B.A.- diploma met verdere studie is vereist. Ervaring op het gebied van ponsbandapparatuur strekt tot aanbeveling. Doorzettingsvermogen en akkuratesse kunnen de basis zijn voor een interessante positie en inkomen. Gulliver-Flytours B.V. Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden, Tel. 071-149446. ,.LAAT 'M NAKIJKEN" Goede schokdempers zorgen voor com fort en veiligheid. Versleten schokdempers beschadigen andere onderdelen Hebben Uw schokdeinpe-s er al 20.000 km opzitten Wij houden een -eids'nspei V en controleren ..et moderne tee'appar, <uur GRATIS op vrijdcg 14 mei van 12 00 tot 20.00 uur; zaterdag 15 mei vu.. o9.i>v..ui 13.00 uur o.a. banden, schokdempers, uitlaat, verlichting en vele andere onderdelen. Garage Van Berge Henegouwen Hogewoerd 169 - Leiden - Telefoon 071-122447 Gevraagd voor spoedige indiensttreding A. machinist voor bandenshovel B. een onderhoudsmonteur voor machinepark Aanmeldingen Aannemersbedrijf GEBR. SCHOULS B.V. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen Pijn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. De wetenschap Kent tegenwoordig scnrompelen ook hardnekkige een middel dat de biizondere ei- aambeien. genschap heeft aambeien te doen Sperti Preparation H is mild en ont- wegdrogen De pijn stopt De zwel- smettend Voor direkte, snelle, af- ling verdwijnt. Dit middel heet Sperti doende behandeling van aambeien Preparation H is er maar één middel: Sperti Pre- Met Sperti Preparation H ver- paration H. zalf en zetpillen "Handelsmerk Ter versterking van onze verkoopstaf zoeken wij contact met een ervaren meubelverkoper Onze gedachten gaan uit naar een energieke jon geman met kennis van de branche en goede ver koopervaring. Ook is er plaats voor een bijrijder/ magazijnbediende Leeftijd vanaf 17 jaar. U kunt uw sollicitatie, telefonisch of schriftelijk, rich ten aan DE KASTENSPECIALIST Hoge Rijndijk 315 Zoeterwoude-Rijndijk. Telefoon 071-144154. schoenenScQOp Lekker rustig uitzoeken, vlug meenemen... Charmante badstofslipper, in hartveroverende kleuren. Vlot en vrolijk; bovendien een zacht prijsje. die ons behulpzaam wil zijn bij het vervaardigen van de doeken voor onze zonnewering. 3 of 4 hele of halve dagen per week. vyerktijd in overleg te regelen. Met vakantieaf spraken wordt rekening gehouden ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21