Voor Sheridan maar één doel: Montreal BlOUSOn: modieus suède bij een langen f Voetbal wel degelijk cultuur LannraterU Proef depaté van Patébakker Stegeman. Belangrijke wedstrijden voor Top en Ons Eiland ttMiü Basketbalcoach bijzonder gemotiveerd Koersen Duindigt De modieuze vrouw kiest een Prisma. PR IS AA^\ DONDERDAG 13 MEI 1976 PAGINA 17 DELFT Voor Bill Sheridan, de trainer/coach van het Ne derlands basketbalteam, staan de komende dagen zo grote be langen op het spel, dat hij even geprikkeld reageert wanneer zijn opdrachten niet wordt uitgevoerd zoals hij dat zou willen. De ploeg, in Delft verzameld bij Jan Loorbach. de enige echt lange één van de laatste trainingen voor man. Sheridan: "Harry Kip heeft het toernooi in Sofia, dat zal be- de lengte van een center. Hij is goed slissen over de uitzending naar het maar nog geen totaal-speler zoals voor-Olympisoh toernooi in Hamil- een Golomejev van Bulgarije. In Ne- ton, krijgt een uitbrander. Iets dat derland hebben we zo'n figuur niet. dc beminnelijke Amerikaan niet snel Bert Rragtwijk van Delta Lloyd is in doet. "Voor de laatste keer. Het zijn feite de enige die in de richting komt. geen kleine jongens waar we straks tegen moeten spelen, het zijn de Russen en de Joegoslaven." Het lijkt te helpen. Opeens is de motivatie er weer en worden de ingestudeerde spelletjes zo goed uitgevoerd dat Bill Sheridan niets dan lovende woorden laat horen. Sheridan later: "ach. die jongens realiseren zich heus wel waar ze mee bezig zijn. Ze weten wat er op het spel staat, maar soms verslapt de concentratie". Onzekerheid Voor Bill Sheridan (34) is er naast Hamilton nog een grote onzekerheid. Dat is zijn eigen toekomst. Nadat het Nederlands team eventueel in Hamilton heeft gespeeld, eindigt het contract van de Amerikaan met do Nederlandse Basketball Bond. Bo vendien liet.zijn club Punch een paai* weken geleden weten naar een an dere trainer uit te kijken, zodat Bill Sheridan in begin juli zonder werk zal zijn. Het lijkt echter «lsof dat probleem hem nauwelijks raakt. "Ik ben niet belangrijk. Het gaat om het team. Dat is nu het enige dat be langrijk is voor het basketbal in Ne derland." Bill Sheridan heeft de na tionale ploeg in twee Jaar een be hoorlijk stuk aanzien gegeven. Van uit het niets werd Nederland tiende tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap vorig jaar in Belgra do. Sheridan: "We hebben de afge lopen twee jaar één ding bereikt. De grote landen weten nu dat we er zijn en dat is al heel wat. We zijn dan in Belgrado wel niet bij de eer ste zes gekomen, maar iedereen was wel verrast. En het resultaat is dat we nu uitnodigingen krijgen voor grote toernooien, zoals dat in Praag vorig jaar Kerstmis en nu in Sofia. Spel technisch zijn we zover dat we tegen de toplanden in Europa kun nen spelen. Als we nu tegen een land als Bulgarije of Tsjecho-Slo- wakije staan weet iedereen dat het een echte wedstrijd zal worden en geen partij waarin maar van één kant wordt gebasketbald." Moeilijk Sheridan, nu drie Jaar in Neder land heeft het niet gemakkelijk ge had. Vooral dit seizoen waren er de nodige problemen. Eerst wilde Theo Kinsbergen, eigenaar/coach van landskampioen Kinzo, zijn spelers niet beschikbaar stellen. Toen die zaak was opgelost, bedankte de Amerikaanse Nederlanders van Kin zo (Cramer, Ten Hoeve en Fopma) voor de eer en tenslotte kwamen er moeilijkheden met Herman Pluim, die na een welles nietes-spelletje uiteindelijk toch bereid waa het Oranje-shirt aan te trekken. "Die problemen zijn uit de wereld. Ik heb dan misschien nu niet het aller sterkste team by elkaar maar wel een sterke ploeg, die zijn mogelijk heden kent." Sheridan had de kans om Danny Cramer aan de selectie toe te voegen. Cramer ging tijdelijk terug naar de Verenigde Staten in verband met zijn 6tudie, maar is inmiddels weer be schikbaar. Bill Sheridan deed echter geen beroep op hem. "Danny is als dertiende speler opgegeven voor Ha milton en ik kan hem er dus zo bij halen, maar heb het nu nog niet willen doen omdat deze ploeg erg hard werkt en goed op elkaar is in gespeeld." nog erg jong en mist de ervaring. Mijn derde probleem zijn de guards, de opbouwers. Ik kan Dek ker en Ombre nu eenmaal geen hele wedstrijd laten spelen. Jan Sikking doet het goed, maar daarnaast moet ik vaak een lange man het spel laten verdelen." Niet klaar Er is dus nog wel wat te verbeteren. Bill Sheridan lijkt na twee Jaar nog lang niet klaar met zijn taak. Maar hij laat voorlopig de toekomst voor wat het is. "Er is nu maar een doel: de Olympische Spelen halen. Daar werk ik naar toe, daar werken deze twaalf jongens voor". Echte jonge modedeze blouson vijf fijne kleuren waarvan er altijd wel één past bij de lange rok die zo goed staat. Kleuren: grijs, zwart, 4. i bruin, brique, beige. Maten Cr 36 t/m 44. Ook de prijs is jong: i.jT~ geheel in leer met denim 198.— Zo ziet u maar weer, Lambert de Jong heeft een leuke collectie nappa, suède, bont en regenmantels. Reden genoeg dus om eens te komen kijken. donkerste^g 3, leiden, telefoon 071-12140< r Onzekerheid over toekomst deert Bill Sheridan niet. 'Mon treal' is belangrijker. Urdy Mareprys 2040 meter: 1. My- lene D <G. v. Eykelenborg) 2.53,8 1.25,2. 2. Noureddine, 3. Nanette. Winn 10.20, p. 1.90 2.60 2.00, koppel 82.70, trio 785.70. Bedevilprys 2120 meter: 1. Onette Maaldrift <H. Langeweg) 3.01.8, 1.25.8, 2. Orville Terraise, 3. Orion Dakota. Winn .6.20, pi. 1.30 2.20 1.50, koppel 45.40. Sceptreprijs 2120 meter: 1. Oerma- na G (M. v d. Togt) 2.56.8, 1.24.2. 2. Maestro Voome, 3. Natalie Hanover. Winn. 6.60, OL. 2.10 3.60 2.50, koppel 29.40, trio 286.80. Door Nico Scheepmaker Wat me altijd zo voor Henk Terlingen inneemt, is de grote stelligheid waarmee hy dingen op het scherm beweert. Zondag in Studio Sport memoreerde liy dat premier Den Uyl in het VARA-programma in de Rooie Haan gezegd had dat het kabi net met zulke ernstige bezuini gingen bezig was dat het eigen lijk ongerijmd waa dat de KNVB nu om 25 miljoen gulden kwam vragen. „En dat is natuurlyk een stand punt waar geen speld tussen te krijgen is", voegde Terlingen daar met grote stelligheid aan toe. En hij vervolgde: „En nu zijn er al een aantal hoogmogende voetbalheren geweest die gezegd hebben: het Holland Festival moet toch ook doorgaan en voetbal is er voor de sociaal zwakkeren, maar dat zyn na tuurlijk geen argumenten". Tweemaal „natuurlijk". Maar waarom Den Uyls' opvatting .natuurlijk" 'een standpunt is waar geen speld tussen te krijgen is: al is, zou je kunnen zeggen, van de hogere voetbalheren „na tuurlijk" geen argumenten zijn, vertelde hy er helaas niet bij. Ik vind het helemaal niet zo natuur lyk. Sterker nog: ik vind dat zo wel Den Uyl als Terlingen het by het verkeerde eind hebben. Laten we eerst eens bekijken hoe de situatie op het ogenblik is: al is, zou je, kunnen zeggen. „Het" voetbal wordt weliswaar nog niet gesubsidieerd maar me nige voetbalclub wordt al wel gesubsidieerd. Er zyn heel wat steden waarvan de gemeenteraad, uit chauvinistische overwegingen, om electorale redenen (welke party zou graag de voetballief hebbers tegen zich in het harnas jagen door subsidie te weigeren), of gewoon uit angst dat de stad beroofd zal worden van haar enige erediviseclub (wat niet goed is voor het prestige, en ook de werksfeer in de stad niet ten goed zal komen: onderzoekingen hebben uitgewezen dat er in de dagen volgend op een overwin ning van Manchester City of Manchester United harder ge werkt werd in Manchester), maar al te graag bereid is enkele ton nen subsidie in de FC bodem loze put te storten. Het bewijs leverde Den Haag, dat twee dagen na Den Uyl en een dag na de 18, haar FC een subsidie van 500.000 gulden per seizoen toezegde. Je moet na tuurlijk wel een beetje mazzelen met de stad waarin je speelt. Zit je in Den Haag of Deventer, dan zit je geramd, maar zit je in Amsterdam of Rotterdam, dan ben je de klos. De „aecond-hand- clubs" van onze beide grootste steden Sparta en FC Amsterdam, zouden niet elk jaar hun beste spelers hoeven te verkopen (Kreuz, Kristensen, Walbeek, Nico Jansen, Geert Meijer, Van der Lem), als zij net als FC Den Haag elk seizoen, een half mil joen kregen bijgespijkerd Het Nederlandse topvoetbal, wordt dus al gesubsidieerd, alleen op een nogal willekeurige, discri minerende manier: Excelsior niet, Go Ahead Eagles wel. Blijft nog de vraag, of die vergelijking met het Holland Festival ,en met de overige subsidies aan de uitvoe rende en creatieve kunsten, wel zo absurd is als Henk Terlingen meende. Ik zie niet Ik begrijp wel dat het op het eerste gezicht een beetje vreemd overkomt als een bedrijfstak waar hoge salarissen worden uitbe taald aan trainers (Michels 20.000 gulden per maand) en aan spe lers die of geblesseerd zyn, of uit vorm, of gedemoraliseerd omdat de tegenpartij reeds in de vijfde minuut een doelpunt maakte, en dan ook nog eens om 25 miljoen vraagt om de clubs in staat te stellen een nog duurdere speler uit Zweden te kopen, maar dat zijn geloof ik de uitschieters die het zicht op de werkelijke situa tie benemen. Wat ik maar zeggen wil, is dit: de gemiddelde betaalde voetbal ler verdient minder dan de ge middelde beroepstoneelspeler dan meer. Ik ken de verschillende sa larissen niet, ik weet alleen heel zeker dat Cruijff meer verdient dan Paul Steenbergen of Ko van Dijk (hoewel weer minder dan James Caan, Marlon Brando en Peter Falk. maar ik weet ook zeker dat Ko van Dijk meer ver dient dan Gerrie Mühren. Toch trekt Gerrie Mühren (met zyn gezelschap) jaarlijks veel meer toeschouwers dan Ko van Dijk (met zijn elftal). De enige reden waarom Gerrie geen subsidie zou moeten krijgen en Ko wel, zou kunnen zijn dat het kluchtspel van Feydeau of Roussin, waar Ko van Dijk net zo in uitblinkt als in Tsjechov en Shakespeare, van een hogere en onmisbaarder orde is dan voetbal. Of dat de prestaties van Theo Olof veel meer waard zijn dan de presta ties van Jantje Peters. Maar wie gelooft dat nog, vandaag de dag? Maar ik vind het ook niet de doodgewoonste zaak van de we reld dat zij wel subsidie krijgen, omdat ze aan „cultuur" doen, en wij voetballiefhebbers niet, omdat voetbal niet tot de cultuur zou behoren. Voetbal behoort wel de gelijk tot de Nederlandse cultuur, zoals ijshockey tot de Canadese cultuur behoort, wielrennen tot de Belgische cultuur, en skiën tot de Oostenrijkse cultuur. Sterker nog: voetbal behoort meer tot de Nederlandse cultuur dan toneel. Nederland beschikt over goede schilders en goede musici, maar ons toneelleven is internationaal gezien niet hoog ontwikkeld. Het voetbal wel. Per vierkante kilo meter heeft Nederland meer geor ganiseerde voetballers dan welk land ter wereld ook, en dan zwijg ik nog maar over de pres taties van Ajax. Feyenoord, PSV en het Nederlands elftal. Als het toneel gesubsidieerd moet worden (en dat moet, vind ik), dan heeft het voetbal mins tens zoveel recht om gesubsidieerd te worden, ondanks de enkele op geschroefde salarissen (die zyn er by toneel ook), en ondanks de „matige belangstelling" voor sommige clubs. Want waarom is 3000 toeschouwers by anderhalf uur voetbal in de regen matiger dan 17 mensen in een goedver- warmde zaal bij twee uur toneel? En denkt u nu niet dat ik schro melijk overdrijf met mijn 17 toe schouwers. Er zijn in het recente verleden wel voorstellingen van gesubsidieerde toneelgezelschappen afgelast omdat er maar enkele mensen in de zaal zaten. Zoiets kan gebeuren. Ik spreek daar geen kwaad van. Maar het maant wel tot voorzichtigheid bij het beoordelen van de vraag of 2000 of 3000 toeschouwers bij een niet erg bijzondere competitiewedstrijd nu eigenlijk weinig is, of mis schien wel veel. Roi Suleprijs (ren) 1800 meter: 1. Albatros (Smith) 1.59, 2. Londontown 3. Maotwain. Winn. 30.30, pl. 1.30 1.40 2.10, koppel 2.30. Polardachsprijs 2040 meter: 1. Ne ver Worry (J. v. Dooyeweerd) 2.49 1.22.8, 2. Noatak, 3. Mark Anjo. Winn. 1.90, pl. 1.80 2.40 3.80, koppel 12.20, trio 123.50. Royal Devilprijs 2800 meter: 1. Mid night Millie (E. Bloem) 3.20.6, 2. High Tree, 3. Patrick. Winn. 3.80, Ol. 2.00 1.80, koppel 2.70. Royal Devilprijs (ren) 2800 meter: 1. Midnight Millie (E. Bloem) 3.20.6, 2. High Tree, 3. Patrick. Winn. 3.80, pl. 2.00, 1.80, koppel 2.70. Enterpriseprijs 2520 meter: 1. Leo Buitenzorg (P. Koppejan) 3.35.2, 1.24.7, 2. Leo Hanover, 3. M. D. Winn. 12 10, pl. 2.60 2.90 1.60 kopp. 49.50, trio 1261.20. Jubileumprijs (ren) 1900 metef: 1. Florian (H. Koullen) 2.09.7, 2. Abko, 3. Flying Dancer. Winn. 2.10, pl. 1.10 1.30, koppel 3.20. Niet gestart: Notie Noblesse. Speedy Countprys 2040 meter: 1. Januska D (B. Schwarz) 2.47.6 1.22.2, 2. Kora Marijke, 3. Maarten D. Winn. 6.20, pl. 2.00 1.90 2.40, koppel 14.30, trio 129.30. Neutronprijs 1600 meter: 1. Kame raad (M. v.d. Leeuwen) 2.09.6 1.21.0, 2 Lento H, 3. Kolja T. Winn. 2.20, pl. 9.80, 5.70 5.80, koppel 13.50. Totalisatoromzet: f312.330,00. Mevrouw Dieben (92) overleden LEIDEN Op 92-jarige leeftijd is gisteren in „Huize Roomburgh" over leden mevr. M. G. B. Dieben-Ko- nings, oprichtster en ere-presidente van de Leidse gymnastiek- en atle tiekvereniging Brunhilde. Mevr. Dieben heeft er zeer veel toe bijgedragen dat de vrouw zich in de sport kon ontwikkelen. Vele tiental len Jaren (tot het eind van de Jaren vijftig) was zy presidente van Brun hilde, dat zij onvermoeibaar en met zeer krachtige hand leidde. Vooral de atletiek had haar grote aandacht en dn die tak van sport behaalde Brunhilde in de Jaren twintig en der tig een reeks van successen. Oplossen Toch zou de komst van Cramer een deel van de problemen van Sheridan oplossen. Hij geeft zelf toe, dat hij een goede tweede schutter (naast Kees Akerboom) best zou kunnen gebruiken. Zo'n speler is Danny Cra mer. Die rol zouden ook Hugo Hax- rewijn en Jimmy Woudstra kunnen vervullen maar bij hen kwam het er, een enkele uitschieter daar gelaten, nog niet uit. Dat gebrek aan een tweede schutter rangschikt Bill She ridan onder de zwakke punten van de ploeg. Onvolkomenheden waarvan de verbeteringen op zijn verlang lijstje staan om de ploeg weer een zetje in de richting van de Europese top te geven. Op die lijst staat ook een aanvaller, die een dominerende rol kan vervullen. Harry Kip is, na het afvallen van Pieter van Tuyll en LEIDEN Het jaarlijkse school- korfbaltoernooi zal dit keer niet rond Pinksteren plaatsvinden, maar wordt a.s. zaterdag 15 mei verspeeld. Niet alleen de datum, maar ook de opzet van het toernooi, dat op Roomburg gespeeld wordt, is veranderd. De la gere scholen spelen dit Jaar namelijk met achttallen wat voor een groot deel niet-korfballers veel aantrekke lijker is. De indeling (geoefend en ongeoefend) is gehandhaafd. Het toernooi begint om 08.30 uur en ein digt rond 16.13 uur. Voor tweedeklasser TOP uit Sas- senheim is de laatste competitiewed strijd a.s. zaterdag tegen Wion van groot belang. By winst promoveert de club in ieder geval maar is afhanke lijk van het resultaat van de wed- Overgangsklasse kampioen Fides Pac ta zal zondag a.s. de resterende 39 minuten van de indertijd gestaakte wedstrijd tegen ZKV moeten uitspe len. Het resultaat van dit duel, dat om 14.00 begint met de stand 33, is namelijk bepalend voor de bezetting van de 6e plaats, (de nummer 6 uit de overgangsklasse speelt tegen een kampioen van de eerste klasse om één plaats in de overgangsklasse). Ook tweede klasser Ons Eiland dient een gestaakte wedstrijd te voltooien. Het betreft hier de laatste 32 minu ten van het duel tegen KOAG en ook hier wordt begonnen met 33. De wedstrijd, die zaterdag om 16.00 be gint, beslist wie van beide teams naar de eerste klasse promoveert. Het schema voor de promotie naar de hoofdklasse is nu ook bekend. Zondag 16/5 Deetos-Allen Weerbaar. Afhankelijk van dit resultaat wordt er vastgesteld, in welke volgorde de wedstrijden van Fides Pacta (uit te gen Allen Weerbaar, thuis tegen Dee- tos) gespeeld zullen worden. Op 14 april Jl. heeft het Konink lijk Nederlands Korfbal Verbond haar 75.000ste actieve lid kunnen in schrijven. Het is Emii TLmmers, dde zioh heeft aangemeld bij het Vlaar- dlngse Oranje Nassau. In korfbal kringen verwacht men binnen niet al te lange tijd zelfs het 80.000ste lid te kunnen inlijven. Kies een Prisma Keus genoeg. Moderne kwaliteitshorloges. De lutherse synode in ons land heeft haar ernstige afkeuring uitge sproken over de procedure die de Raad van Kerken heeft gevolgd'bij de verklaring over de vrijlating van de "drie van Breda". De synode wilde zich niet uitspreken over de vraag of de drie al of niet moeten worden vrij gelaten. Ei- had overlegd moeten wor den met de verzetsorganisaties, de Joodse instanties en de kerken zelf. De voorzitter van de lutherse sy node, ds. W. Bleij, merkte op, dat deze gang van zaken er een voor beeld van is, hoe de Raad van Ker ken opereert. ,,De lutherse kerk komt, zoals de andere kleine kerken, bij de beleidsvorming in de raad al tijd in de verdrukking", zei hij. De Raad van Kerken zal niet reage ren op de lutherse kritiek, zolang hij niet officieel op de hoogte van het lutherse standpunt is gebracht. Hervormde Kerk beroepen te Elburg J. E. de Groot Neerlangbroek, te Nieuw-Lekkerland A. Muilwijk Ouderkerk aan de IJssel, te Opheus- den, Schoonrewoerd en Waarder L. Quist Molenaarsgraaf, te Angeren mevr. M. W. v. d. Berg-Warners, kan didaat Zetten; aangenomen naar Westbroek kand. H. W. Riphagen Reeuwijk; bedankt voor Gameren J, Vroegindewey Katwijk aan Zee. Geref. Kerken: beroepen te Dieren J. Sijtsma Avereest, te Bilthoven T. Pie- terse Gorinchem, te Sint Anna Pa rochie A. Dondorp Grypskerke (Zld), Baptistengemeenten: bedankt voor Rotterdam A. A. Boeschoten Apel doorn. Overleden: ds. P. Op den Velde. chr. geref. predikant Zierik- zee, 54 jaar. Begrafenis zaterdag om 12 uur na rouwdienst om 11 uur in chr. geref. kerk. De Ierse minister van buiten landse zaken, Fitzgewald, heeft ge pleit voor vermindering van de in vloed van de RK kerk op de Ierse samenleving. Hy meent dat. het hoog tyd wordt dat iedere aanleiding voor het verwijt dat de wetten op over matige wijze door de rk leer zijn be ïnvloed. wordt weggenomen. In deze invloed ziet hij een oorzaak van de diepe kloof tussen protestanten en rk in de Ierse republiek. Het Ierse episcopaat is niet van plan, officieel stelling te nemen tegen de opvattingen van de minister. Wel heeft het de eis van rk ouders afge wezen, hun toe te staan, hun kinderen naar een gemengde school in plaats van naar een rk te sturen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17