Herbin: "Bayern heeft alle geluk van de wereld gehad" Etiënne:arbiter nekt ons Kuiper leidt het echte spet in St Etiënne "maakt" Cup-finale; Bayern strijkt winst op Noord wijk 29 mei en 5 juni tegen de Vogels GLASGOW - Roger Rocher, de voorzitter van Saint Etienne, reageerde gisteravond na de fi nalewedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Bayern München zijn teleur stelling af aan het adres van de Hongaarse scheidsrechter Pa- lotai. "Mijn ploeg heeft een schitterende wedstrijd ge speeld, maar de arbiter heeft ons de das omgedaan. Hij had het doelpunt van Roth nooit mogen toekennen. Roth schoot toen Palotai nog bezig was onze spelers in de muur naar achte ren te verwijzen. Dit was dra matisch want wij verdienden beter. Ik ben ervan overtuigd dat wij de beker-zouden hebben veroverd als we een verlenging hadden geforceerd". De Westduitse Bundestag sloot gisteren een uur eerder dan normaal de vergadering. Dit om de voetbalenthousiasten onder de leden de gelegenheid te geven de wedstrijd Bayern München - Saint Etienne op de televisie te kunnen volgen. De Westduitse journalisten (althans de schrijvende pers) konden de wedstrijd in alle rust volgen. In verband met de Sta king van de typografen ver schenen de kranten ook van daag niet. Het treffen tussen de kam pioenen van Frankrijk en West Duitsland in de finale van het toernooi om de Europacup éér* heeft in "La douce France" een golf van nationalisme losgesla gen, die waarnemers nimmer voor mogelijk hadden gehou den. Minister van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargues heeft zelfs in het openbaar de hoop uitgesproken dat het duel tussen Saint Etinne en Bayern München de betrekkingen tus sen de twee landen niet zou ver slechteren. Diirnberger kopt de bal over Jean-Michel Larqué heen. Scheidsrechter Palotai volgt de actie met belangstelling. Later zou hij de schuld van Etienne's nederlaag krijgen. "Verzoek" van Oudewater wordt morgen nog behandeld GOUDA - Oudewater heeft zich nog niet neergelegd bij het kam pioenschap dat zondag door DOSR in de B-klasse van de Gouds/Leidse competitie is behaald op basis van een beter doelsaldo. De Oudewa- terse club. die gelijk eindigde met DOSR, heeft het sectiebestuur (af delingen) van de KNVB een brief gestuurd met het verzoek om de juistheid van de promotieregeling te controleren. Morgenavond zal het verzoek vau Oudewater, dat een beslissings wedstrijd tegen DOSR claimt, worden behandeld. De kans dat Oudewater door de KNVB in het gelijk wordt gesteld is nagenoeg uitgesloten. In de najaarsvergader ing (van '74 heeft de KNVB zelf een promotieregeling waarin het doel saldo beslissend kan zijn, doorge voerd. Bovendien is OudewaXer in augustus '75 officieel door de afde ling op de hoogte gebracht van de geldende promotieregeling en is dat op een vergadering met alle be trokken clubs in Alphen in januari '76 opnieuw vastgelegd. Wanneer Oudewater echter gelijk krijgt, dan wordt de beslissingswedstrijd tegen Floreant (zondagmiddag om 2.30 op het terrein van Nieuwer- kerk) om uit te maken wie er als "Goudse" club naar de KNVB zal promoveren, uitgesteld. Dan zal eerst DOSR - Oudewater nog ge speeld moeten worden, waarna bij verlies van Oudewater toch het duel tussen Floreant en Oudewater volgt. Wint Oudewater de even tuele wedstrijd tegen DOSR wel, dan promoveren Oudewater en VTL naar de KNVB. Oudewater heeft dus alle baat bij het verzoek dat nu door de KNVB behandeld gaat worden. Voorlopig echter is het duel DOSR-VTL om "Leidse" promotie naar de vierde klasse van de KNVB, voor zondag vastgesteld. Het duel wordt gespeeld op het LFC-terrein (aanvang 14.30 uur). Scheidsrech ter is de heer J. Stoffelen. Overeen komstig de reglementaire bepalin gen wordt de promotie beslist door een wedstrijd, met eventueel een verlenging en indien noodzakelijk strafschoppen. ZEIST - De vertegenwoordigers van de zaterdagkampioenen Noordwijk en IJsselmeervogels hebben gisteren in het sportcen trum in Zeist overleg gehad voor het vaststellen van de wedstrijden om het algeheel zaterdagkam pioenschap. Zaterdag 2y mei wordt de eerste ontmoeting gespeeld in Spakenburg, een week later (5 juni) wordt de return gespeeld in Noordwijk. Beide duels beginnen om om 18.30 uur. Een eventuele be slissingswedstrijd zal op 12 juni worden gehouden. De plaats zal in onderling overleg worden vastges teld indien het nodig blijkt. De strijd tussen de zaterdag- en zon dagkampioen om het algeheel ama teurkampioenschap van Neder land wordt gespeeld op iy en 26 ju ni. GLASGOW - Bayern München heeft gisteravond in een lang niet vol Hampdenpark (ruim 70.000 toeschouwers) de Europa cup-hattrick voltooid. Na overwinningen in de finales van 1974 (na twee wedstrijden tegen Atletico Madrid) en 1975 (Leeds United) werd nu de Franse kampioen Saint Etienne weinig overtuigend met 1-0 bedwongen. De 30-jarige middenveldspeler Franz "Bulle" Roth zorgde dertien minuten na de pauze voor het gouden doelpunt. Dezelfde speler leidde al in 1967 in N'rnberg in het toernooi voor bekerwinnaars tegen Glasgow Rangers de succesperiode voor Bayern München in. Hautain Bij Bayern München kreeg goalt- jesdief Gerd Müller in feite alleen in de tweede minuut een kans op een doelpunt. Hij passeerde Curkovic inderdaad, maar het was Palotai niet ontgaan dat de baardige West duitser daarbij buitenspel stond. Saint Etienne liet zich daardoor niet intimideren en het drong Bayern München al spoedig terug. De meeste acties van de Westduit sers, bij wie Beckenbauer nu eens niet in zijn beste doen bleek, wer den al op het middenveld ontre geld. De Fransen wonnen de meeste per soonlijke duels en keer op keer moesten de wat hautain spelende Westduitsers in de verdediging. Tien minuten voor het eind van de eerste helft was Saint Etienne bij zonder dicht bij een treffer. Bathe- nav schoot van ver tegen de lat en Patrick Revelli had de terugsprin gende bal maar voor het inkoppen. Hij richtte echter precies in de han den van Maier. Pas na deze waar schuwing leek Bayern wakker ge schud te zijn. Uit de kerende aanval mistte Uli Höness het doel slechts op enkele centimeters. Direct daarna passte de mee naar voren gekomen Schwarzenbeck de bal naar Rummenigge. De Westduitse nummer zeven loste een keihard schot, dat via de handen van Cur kovic over de doellijn dreigte te verdwijnen. De Joegoslavier wist zich echter juist op tijd te herstel len. Met nog vijf minuten te spelen moest de lat er opnieuw aan te pas komen om onheil voor Bayern te voorkomen. Na een fraaie voorzet van Saramagna eindigde de kopbal van Santini op het hout. Een mi nuut later schoot Saramagna uit een vrije trap hard in het zijnet. Al met al mocht Bayern München bly zijn dat de stand bij de rust nog in ovenwicht was. Nerveus In de tweede helft stormde Saint Etienne opnieuw onvervaard in de richting van het Westduitse doel. Saramagna waagde een kopbal, Larque mocht een hoekschop ne men en de onvermoeibaar Patrick Revelli zag een schot gesmoord door een been van Schwarzenbeck. Voor het eerst in deze wedstrijd be gonnen de Westduitsers wat ner veus te worden. Tot dan toe stond de routine borg voor ijzige kalmte, ook in de meest gevaarlijke mo menten voor het doel van Maier. En juist in deze periode zorgde de 30- jarige "Bulle" Franz Roth voor op luchting. De man, die vorig jaar in de eindstrijd tegen Leeds United zijn ploeg op de weg naar winst zet te, schoot na een bekeken tikje van aanvoerder Beckenbauer uit een vrije trap langs de Franse muur en ook langs de vertwijfeld uitval lende Curkovic (1-0). Daar was een overtreding van de Argentijn Piazza tegen Gerd Müller aan vooraf gegaan. Bavern-trainer Dettmar Cramer "Pas na het doelpunt kwam er ze kerheid in onze ploeg, die daarna koelbloedig maar niet zonder geluk de voorsprong verdedigde". Gejaagd Hoewel de twijfel na deze tegenslag zeker aan het Franse zelfvertrou wen moet hebben geknaagd, was daar weinig van te merken. Of het moest de iets grotere gejaagdheid zijn. die de pupillen van Herbin in hun acties legden. Daardoor kregen de Westduitsers meer gelegenheid op tijd in te grijpen. Desondanks kwam de Westduitse verdediging van tijd tot Üjd nog onder zware druk te staan. De Deense verdedi ger Hansen slaagdeer nimmer in de wervelende Saramagna in zijn greep te krijgen en Franz Becken bauer was dit keer niet de over heersende figuur die hij anders pleegt te zijn. De Bavern- aanvoerder nam het karwei kenne lijk te nonchalant op en hierdoor leek ook de concentratie van zijn clubgenoten te zijn aangetast. Met name Kapellman en Höness lieten bepaald niet hun beste vorm zien, hoewel laatstgenoemde zich in de tweede helft enigszins herstelde. Door dit alles was het Westduitse middenveld overbelast in de slotfa se, toen de licht geblesseerde Sa ramagna was vervangen door Ro- cheteau (met zijn rechterknie in het verband), zetten de Fransen onder stormachtige aanmoedigingen ("al- lez les verts", donderde het van de tribunes) nog eens alles op alles om er tenminste een verlenging uit te slepen. Patrick Revelli kreeg nog de beste mogelijkheden op 1-1. Maar hij zag zijn kopbal in moei lijke positie in het zijnet belanden en vlak voor het laatste signaal van Palotai vormde Maier op het laatste moment een sta-in-de-weg. Bayern München gaf de overwinning niet meer uit handen. De evenaring van de prestatie van Ajax was een feit. Cramer "Wij hebben nu ons eerste doel bereikt en zullen verder met alle inzet proberen succes te beha len in de competitie en de strijd om de nationale beker". Meer waardering voor doelpunten in Engeland LONDEN - Het bestuur van de En gelse voetballeague wil op de ver gadering van 4 juni voorstellen ex tra punten toe te kennen voor hoge scores. Elk winnend team, dat drie of meer doelpunten maakt, zou een extra punt moeten krijgen. Daarmee zou het Britse voetbal aantrekkelijker kunnen worden. Arsenal wil voorstellen dat de plaats op de ranglijst, zoals in vele andere Europese landen, bepaald wordt door doelsaldo en niet door doelgemidd eld e. De Westduitsers hadden tegen het gehandicapte Saint Etienne. dat zonder de steunpilaren Rocheteau, Svnaeghel en Farison moest aan treden, niet over gebrek aan geluk te klagen. Lange tijd bepaalden de bijzonder beweeglijke Fransen het spelbeeld. Vooral in de eerste helft zag het er donker voor Bayern uit. Saint Etienne bewees dat het niet toevallig tot in de eindstrijd was doorgedrongen via BK Kopenha gen, Glasgow Rangers, Dynamo Kiev en PSV. Met open aanvallen, die veelal over linksbuiten Sara magna liepen, werd de Westduitse verdediging onder druk gezet. Vlak voor de rust had het Franse over wicht eigenlijk geaccentueerd moeten worden met een treffer. Maar Bathenay en Santini raakten tot afgrijzen van het Franse suppor terslegioen slechts de lat. 30.000 mark CHANGAS DE ONIS - Henme Kuiper heeft er gisteren in de vijf tiende etappe van de Ronde van Spanje voor gezorgd dat het werke lijke spel om de leidersposities is begonnen. Hij gaf halverwege de etappe, die van Gijon naar Changas de Onis over een afstand van 141 kilometer ging, de aanzet tot een ontsnapping van negen renners uit het peloton. Buiten Hennie Kuiper zaten in deze groep de Portugees Agostinho. de Belg Loos en de Spanjaarden Lopez-Carril, Oliva, Nazabal, Ocana, Aja en Pesarrodo- na. In de verzengende hitte van Noord-Spanje gaf Kuiper het tempo in de kopgroep aan, om, na dat eerst een berg van de tweede categorie was bedwongen, in de eindsprint de zege te moeten laten aan de Spaanse veteraan Vicente Lopez-Carril Joaquim Agostinho nam de. leiding in het algemeen klassement over van Dietrich Thu- rau. Kuiper (op 8 seconden) en Ocana (op 31 seconden), met de Baskische bergen in zicht, zijn de belangrijkste concurrenten. De Nederlanders moesten flinke klappen incasseren. Bert Pronk eindigde op 3 minuten 12 seconden maar de overige Nederlanders hadden meer dan achtüen minuten achterstand. Gerrie Knetemann staakte de strijd. UITSLAG 1Lopez-Carril (Spa) 3 uur 52 minu ten en 32 seconden (met bon. 3.52.22), 2. Loos (Bel) z.t. (met bon 3.52.28), 3. Kuiper (Ned) z.t., 4. Agostinho (Port) z.t., 5. Oliva (Spa) z.t., 6. Nazabal (Spa) z.t., 7. Ocana (Spa) z.t., 8. Aja (Spa) z.t., 9. Pesar- rodona (Spa) z.t., 10. Diaz (Spa) op 1.41 min.. 11. Martinez-Heredia (Spa) op 2.08, 12. Esparza (Spa) z.t., 13. Baer (Bel) z.t., 14. Andiano (Spa) z.t., 15. Martins (Port). 22. Dietrich Thurau (Wdl) op 3.12, 23. Bert Pronk (Ned) z.t., 38. Cees Priem (Ned) op 18.06.46. Gerben Karstens (Ned) op 23.17, 50. Aad van den Hoek (Ned) z.t., 51. Fedor den Her tog (Ned) z.t., 54. Henk Prinsen (Ned) z.t., 56. Jan van Katwijk (Ned) z.t., Gerrie Knetemann heeft opge geven. ALGEMEEN KLASSEMENT 1Agostinho (Port) 73 uur, 39 min., 30 sec., 2. Hennie Kuiper (Ned) op 9 sec., 3. Ocana (Spa) op 31 sec.. 4. Pesarrodona (Spa) op 51 sec., 5. Na zabal (Spa) op 1.01 min 6. Aja (Spa) op 1.06, 7. Loos (Bel) op 1.28, 8. Lo pez Carril (Spa) op 1.34, 9. Fuchs (Zwi) op 2.42, 10. Thurau (Wdl) op 3.04,11Baert (Bel) op 3.25,12. Mar tins (Port) op 3.28, 13. Torres (Spa) z.t., 14. Gonzales Linares (Spa) op 3.41, 15. Bert Pronk (Ned) op 30. Cees Priem (Ned) op 18.35, 34. Aad van den Hoek (Ned) op 31.12, 41. Gerben Karstens (Ned) op 46.58,44. Fedor den Hertog (Ned) op 53.18, 47. Jan van Katwijk (Ned) op 59.43, 48. Henk Prinsen (Ned) op 1.00.40. Vredeskoers De vierde etappe van de Vredes koers van Banska Bystrica naar Poprad over een afstand van 141 ki lometer is gewonnen door de Rus Boris Isajew, die in de eindsprint zijn landgenoot Aleksander Goes- jatnikov versloeg. Deze twee ren ners waren op de laatste helling uit het peloton gesprongen en hadden een voorsprong van 20 seconden op het peloton, waarvan de sprint werd gewonnen door de Oostduit ser Gerhard Lauke. De beste Ne derlander was Wil van Helvoirt met een vijfde plaats. De Rus Sergej Morosov nam de leiding in het al gemeen klassement. Van Helvoirt is ook hier de beste Nederlander met een vijfde plaats. EEESTU& V£PEZICWTI<3 Frans Roth, maker van het enige Bayem-doelpunt, neemt de Franse aanvoerder Larqué in de tang. In de 58ste minuut - juist nadat de Fransen weer een serie aanvallen hadden opgezet - stelde Franz Roth de premie van 30.000 mark per spe ler voor Bayern veilig. Piazza be ging een overtreding tegen de weinig indrukwekkende Müller en Beckenbauer bracht Roth met een kort tikje in stelling. De bal sloeg langs de Franse muur en de wan hopig uitvallende Curkovic in het net. Het grote doel van de West duitsers, waarvoor niemand in de herfst van het vorig jaar nog een cent gaf toen Bayern een enorme inzinking doormaakte, was dan toch bereikt. Aanleiding voor trainer Dettmar Cramer om on middellijk na afloop te zeggen: "Wij zullen ook nu zeker niet op onze lauweren gaan rusten. Als Europa cuphouder en professionals heb ben we tegenover het publiek een morele plicht te vervullen". Beweeglijk Bavern München had gedurende vrijwel de gehele eerste helft grote moeite de beweeglijke Fransen in bedwang te houden. Vooral van de voet van linksbuiten Saramagna daalden onophoudelijk bijzonder gevaarlijke voorzetten voor het doel van de 32-jarige Sepp Maier. De Westduitse goalie kreeg dan ook veel meer werk op te knappen dan zijn Joegoslavische collega Curko vic. Tweemaal mocht "Der Sepp" zich gelukkig prijzen toen Bathe nay en Patrick Revelli boven zijn hoofd de lat raakten. Dit gebeurde in de laatste tien minuten voor de pauze, het meest aantrekkelijke deel van de eerste periode. Robert Herbin van Saint Etienne was dan ook enorm teleurgesteld. Bayern had vandaag alle geluk van de wereld. Had een van dit schoten tegen de lat maar doelgetroffen, dan was alles anders gelopen. Ik kan alleen maar alle spelers lof toe zwaaien. Zij hebben tegen een grootse tegenstander reusachtig partij geboden". IN RONDE VAN SPANJE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15