Daling van werkloosheid mogelijk Ieder is gedraai van Frans beu Visserij: 25 miljoen Indien volledige prijscompensatie achterwege blijft Vrijlating moeder van Frans H. geëist Yan der Stee wil "gezond maken" DINSDAG 11 MEI 1976 PAGINA 7 MAASTRICHT (SP) - De Maas tnchtse rechtbankpresident mr. G Hermesdorf laat er geen misver stand over bestaan. Nog voordat de negende procesdag goed en wel een kwartier oud is houdt hij Frans H voor "U moet er goed aan denken dat we alle verklaringen die u nu aflegt en die afwijken van uw vori ge, kunnen beschouwen als leu gens". In de derde week van het proces tegen hem overtreft de veertigja rige ex-hoofdverpleger uit Ker krad c zichzelf in het ontwijken en betwisten van vragen, die op hem worden afgevuurd door de leden van de rechtbank en door officiei van justitie mr. J. Booster. Alle betrokkenen lijken het gedraai van dikke Frans zat, vooral nu ook binnen de rechtzaal de temperatu ren flink zijn opgelopen. Op vorige dagen viel men regelmatig uit tegen Frans. Nu wordt veelal volstaan met een berustend knikje of eer. schampere glimlach Op deze negende zittingsdag moet Frans H. zich verantwoorden voor het hem, naast de negen insuline- moorden en een aantal diefstallen, ten laste gelegde onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst. In vijf gevallen zou hij demente bejaar denpatiënten van zijn afdeling "Nachtegaal" van de Lueckerhei- dekliniek met valium hebben inge spoten. Ook dit vijftal is kort na de inspui tingen overleden, maar voor hun dood hoeft Frans zich niet te ver antwoorden. Het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst geeft Frans toe. De rechtbank vliegt dan ook in sneltreinvaart door de vijl gevallen heen. Op 2 januari 1973 spoot Frans de 74-jarige J. Houben in met tien mil ligram valium. De man was er al slecht aan toe. Frans, gisteren: "Hij was onrustig. Daar wilde ik wat aan doen". Mr Booster vraagt zich af: "Waarom spoot u dan geen insuli ne, zoals in andere gevallen?" Frans antwoordt nu: "Ik denk dat er geen insuline meer op mijn afde ling was". Eerder had hij verklaard dat valium volgens hem bij dit soort patiënten nog gevaarlijker was dan insuline, maar de als getuige- deskundige optredende arts me vrouw J. Vygen legt uit: "Valium is onschuldig, zo onschuldig dat zelfs zelfmoordpogingen ermee nooit lukken. Bovendien, een groot per centage van het Nederlands volk slikt valium. Frans heeft aanvanke lijk dan ook tegen mij verklaard dat hij insuline spoot om een leven te verkorten en valium om een patiënt tot rust te brengen". Dat noopt Frans tot een mini- woede-uitval: "Ik wil voor de hon derdste keer zeggen dat> ik nooit heb gespoten om een leven te ver korten, alleen maar om de pijn weg te nemen". Nog dezelfde middag is de heer Houben overleden. Vol gens prof. Ariens - hij is hoogleraar in de geneesmiddelerüeer in Nij megen en trad op de allereerste dag van het proces op als getuige- deskundige - kan de valium moei lijk als doodsoorzaak worden ge zien. Hij suggereerde dat er valium was gespoten om de krampen die optraden na insuline-injecties weg te nemen. Frans diende ook de 68-jarige P. Gehring valium toe. Mr. Booster veronderstelt dat Frans by hem ook insuline heeft gespoten omdat de heer Gehring is overleden aan een duidelijke hypoglycaemie (de zeld zame ziekte die optreedt nadat niet-suikerpatiënten flinke dose ringen insuline krijgen toege diend). Maar Frans volhardt: "Ik heb bij hem geen insuline ingespo ten". Mr. Booster, schamper: "Dan moet er tegelijkertijd een ander met een spuit insuline hebben rondgelo pen. En u met uw spuit valium, u liep ook al bijna in de weg" Frans geeft het op: "Ik weet het ook niet". Voorts diende Frans in 1974 valium toe door middel van injecties bij de 83-jarige heer H op het Veld, de 79- larige mevrouw M. Kunkels en de 72-jarige heer J. Konsten. Het ging om, volgens Frans tenminste, las tige patiënten, die de afdeling han denvol werk bezorgden. Desgevraagd blijft de ex- hoofdverpleger ontkennen dat hij heeft gespoten om hun leven te be korten (dat is hem trouwens ook ruet ten laste gelegd): "Wat had ik er aan om hun leven te bekorten, dan kreeg ik toch maar weer nieuwe pa tiënten. Het is niet eens bij me op gekomen. Als ik geweten had dat er een patiënt door mijn toedoen zou zijn gestorven, nou ik weet niet wat ik mezelf allemaal had aangedaan". DEN HAAG (ANP) - De 67- jarige moeder van de Ker- kraadse hoofdverpleegkundige Frans H.. verdacht van poging tot vergiftiging van haar tweede echtgenoot, wordt ten onrechte gedetineerd in het Rotterdamse huis van bewanng. Dit zegt haar raadsman, de Heerlense advo caat mr A. J. Hammerstein. In een kort geding tegen de staat der Nederlanden, dat gis termiddag voor de president van de rechtbank in Den Haag diende, eiste hij onmiddellijke vrijlating van zijn cliënte me vrouw M. H. H. uit Kerkrade. Volgens mr Hammerstein heeft de rechtbank te Maastricht die het onderzoek in de zaak tegen mevrouw H. op 26 februari van dit jaar schorste hierbij nagela ten de wettelijk voorgeschre ven schorsingstermijn van der tig dagen of in een uitzonder- Lichtpunten wellicht V^llenHp Die dal!në zal echter alleen mogelijk zijn als er medio 1976 geen volle- v dilCIlii-C OlCIIcMl dige prijscompensatie in de lonen plaats heeft. DEN HAAG (ANP) - De geregistreerde arbeidsreserve zal in 1977 met ongeveer 20.000 kunnen dalen tot minder dan 200.000, aldus het Cen traal Planbureau in het samenvattende eerste hoofdstuk van het cen traal economisch plan voor 1976, dat gisteren is gepubliceerd. UTRECHT (ANP) - De kans is groot, dat de lichtpuntjes die het Centraal Planbureau aan de hori zon ziet hangen in de vorm van een verminderde inflatie en een geringere werkloosheid, vallende sterren zullen blijken te zijn. De Federatie Nederlandse Vakbe weging zegt dit in een commen taar op het gisteren gepubli ceerde Centraal Economisch Plan (CEP). Het CEP 4>evat weinig nieuws, aldus de FNV, die dit overigens wel begrijpelijk vindt aangezien het om een tus senbalans over het lopende jaar gaat. Wat de mogelijk vallende sterren betreft: een rustige feit dat de voorziene daling van de werk loosheid voor een belangrijk deel samenhangt met de invoering van de algemene arbeidsonge schiktheidswet, betekent vol gens de FNV alleen maar dat het werkloosheidscyfer wordt geflat teerd door het overhevelen van een groep werklozen naar de A AW-statistiek. Bovendien is het effect daarvan eenmalig Verder stelt de FNV, dat de prog nose van het CPB op een groot aantal veronderstellingen berust: het achterbleven van de prij scompensatie. internationaal economisch herstel, eenrustige prijsontwikkeling op de interna tionale markt en achterbleven van de groei van de collectieve uitgaven door verwezenlijking van het zogenaamde 1- procent-beleid. Daaruit moet wel worden geconstateerd, aldus de FNV, dat "het CPB by deze voor spelling mihstens vier zeer be langrijke slagen om de arm houdt" Het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) is het eens met het uitgangspunt om de loonsom stijging tot 9 procent te beperken maar het Verbond betwijfelt of de koopkracht van de werknemer met een inkomen rond de 20.000 daardoor wel verwezen lijkt kan worden. Overigens is het CNV van mening dat de koop kracht van de modale werknemer (met een inkomen van 24.500) dient te worden gehandhaafd. Het Nederlands Christelyk Werk geversverbond (NCW) en het Verbond van Nederlandse On dernemers (VNO) zien in het CEP een bewijs voor de slechte situa tie waarin het bedryfsleven in 1975 terecht is gekomen. Veel hangt af van internationale in vloeden. Volgens het NCW mag alleen op verbetering worden ge rekend indien de concurrentie kracht van het bedrijfsleven wordt hersteld. Een aanzet daar toe zou zijn de loonkostenstijging in 1976 te houden binnen de doel stellingen van de regering (8 lls a 9 procent). Taxibedrijf wil geen Surinaniers meer vervoeren ARNHEM (ANP) - De Nijmeegse taxicentrale zal voortaan geen Su rinaamse klanten meer vervoeren. De directie heeft hiertoe besloten, omdat Surinaamse passagiers her haaldelijk problemen zouden ver oorzaken. Volgens directeur B. van Loef was het conflict met twee Su rinaamse klanten, het afgelopen weekend, de druppel die de emmer deed overlopen Het tweetal wei gerde de ritprys te betalen - 21 gul den - met als gevolg dat zij een pak slaag kregen van een aantal te hulp geschoten taxichauffeurs. „Minister Van Agt onderneemt metsen wy moeten steeds knokken voor ons geld. En dat doen we niet meer", aldus directeur Van Loef. De verbetering van de werkgelegeheidssituatie zal teniet worden ge daan als de volledige prijscompensatie medio dit jaar wel plaats heeft, zegt het Centraal Planbureau. De prognose voor het jaar 1976 is nagenoeg gelijk aan wat voorspeld wordt in de macro-economische verkenning, die in september van het vorige jaar werd gepubliceerd. De geregistreerde arbeidsreserve zal dit jaar 220.000 bedragen en dus geen enkele verbetering te zien ge ven. De werkgelegenheid in het bedrijfsleven zal achteruit gaan. Dit zal in vrijwel alle sectoren van de industrie het geval zijn. De totale daling van het aantal arbeidsplaat sen zal ongeveer 30.000 bedragen De Nederlandse industrie zal de produktie, zoals die voor de reces sie was veelal niet bereiken dit jaar. Niet uitbundig Het economisch herstel zal dit jaar niet uitbundig zijn, verwacht het Centraal Planbureau. Het Centraal Planbureau gaat ervan uit, dat het volume van de wereldhandel dit jaar met ongeveer zes procent zal groeien. Het bureau tekent daarbij evenwel aan, dat het wel eens mee zal kunnen vallen. Uitgaande van de veronderstelling dat de groei zes procent zal zijn, verwacht het Cen traal Planbureau, dat de Neder landse goerenuitvoer dit jaar met acht a negen procent toe zal i Modaal inkomen De werknemers met iets n het minimumloon zullen er procent op vooruit gaan en die in 1975 een inkomen hadden van 20.000 gulden zullen er niet op vooruit gaan of mogelijk zelfs 0,5 procent op achteruitgaan. De men sen met. een modaal inkomen zul len hun reeël beschikbare inkomen met een half procent zien dalen. De mensen met tweemaal het modaal inkomen hebben een daling te ver wachten van 1 a 1,5 procent met een inkomen, dat vier maal het modaal inkomen bedraagt, hebben rekening te houden met een daling van 1,5 a 2 procent van hun feeël beschikbare inkomen m 1976. Pronk verft Tropenmusea De inflatie zal vooral later in het jaar belangrijk kunnen afnemen en daarmee zal tevens een verbetering van de concurrentiepositie in ter men van loonkosten per eenheid produkt worden bereikt. De reële arbeidskosten zullen slechts weinig toenemen, namelijk met 1 a 1,5 procent, wat het Centraal Plan bureau gunstig noemt voor de werkgelegenheidsontwikkeling op middellange termijn. AMSTERDAM - Minister Pronk van ontwikke ling ssamenwer king geeft met het han teren van de ver- lo+ fkwast voor een decoratieve wan dschildering het startsein voor de verbouwing van het Tropenmu seum in Amster dam. Op aanwij zingen van een leerlinge van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Monika Rotgans, vult de minister de kleu- ingsgeval, wanneer een klem mende reden aanwezig is, een termijn van 90 dagen vast te stellen. "Mijn cliënte is het slachtoffer van de publiciteit rondom haar jongste kind, de hoofdver pleegkundige Frans", aldus mr Hammerstein. Volgens mr H. A. Groen, die voor de staat optrad, heeft de rechtbank in Maastricht gis termorgen een verzoek tot in vrijheidstelling van Maria H. afgewezen. Appèl hiertegen is niet mogelijk, aldus de raads- Als klemmende, door de recht bank Maastricht opgegeven re den noemde mr Groen een tweede psychiatrisch onder zoek van mevrouw H., dat zal worden uitgevoerd door de psychiatrische observatiekli niek in Utrecht. De moeder van Frans H. trachtte in februari 1975 haar tweede echtgenoot te vergifti gen. Zij deed dit door hem een beschuitje met thalium, een verdelgingsmiddel voor mui- n, toe te dienen. De man, die n de vergiftigingspogingen ernstige verlammingsver schijnselen overhield, rekent zijn echtgenote deze daad niet en hoopt op haar terug komst. Volgens het eerste psychia trisch onderzoek, dat gunstig voor mevrouw H. uitviel, is de poging tot vergiftiging de vrouw niet toe te rekenen. Zij zou tot deze daad zijn gekomen omdat zij zich door haar echt genoot verwaarloosd voelde. Ook zou, volgens het onderzoek op geen enkele wijze verband bestaan tussen de moordpoging van de moeder en de inspuiting op geestelijk demente bejaar den, waarvoor de zoon momen teel terechtstaat. Maria H her trouwde na de dood van haar eerste echtgenoot in 1973. Frans H. is haar jongste zoon uit haar huwelijk. President J. H. Blaauw wijst vrijdag 14 mei Ons land kreeg er tweeduizend miljonairs bij DEN HAAG (ANP) - In twee jaar tyd, van 1971 op 1973, is het aantal miljonairs in ons land met bijna tweeduizend toegenomen. In 1971 waren er in ons land 8.309 perso nen, die een miljoen of meer gulden bezitten, in 1973 was hun aantal volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gegroeid tot 10.302. Ons land komt zo langzamerhand ook dik in de multimiljonairs te zit ten, als men de mensen, die meer dan 10 miljoen gulden bezitten, zo zou willen betitelen Hun aantal steeg van 151 in 1971 tot 193 in 1973. Hun gezamenlijk vermogen groeide van 2,9 miljard tot 4,1 mil jard in 1973, dat is gemiddeld ruim 20 miljoen vermogen per rij kaard in deze categorie AD\ ERTENTIE De investeringen van het bedrijfs leven zullen dit jaar over het geheel genomen zes a zeven procent lager zijn dan in het afgelopen jaar. Het Centraal Planbureau ziet een mogelijkheid van enig herstel van de investeringen van het bedrijfs leven voor het einde van het jaar. De woningbouw zal zich stabilise ren, mede dankzij de expansie van de vernieuwbouw. De particuliere consumptie zal met drie procent stijgen. Dit drie procent hogere ni veau is overigens momenteel al be-, reikt. De produktie van bedrijven zal met 4,5 procent stijgen. Dit cijfer ligt boven de huidige trend en wijst dus op een conjunctureel herstel, dat overigens niet uitbundig is. Herstel Vooreen aantal industriële bedrijf stakken is dit jaar wel sprake van een herstel, maar de kledingindus trie en de transportmiddelenindus trie (waaronder de scheepsbouw) zullen niet in het herstel delen. De bouwnijverheid zal evenmin in het herstel delen. De chemische en de elektronische industrie springen eruit met een herstel. Uitgaande van een beperkte op trekking van het minimumloon zal de loonstijging, inclusief de sociale lasten, uitkomen op 8,5 a 9 procent in 1976. Hierin is dus geen tweede pnjscoimpensatie begrepen, want slechts dan wordt de 9 procent niet overschreden. Onder deze omstan digheden mag tot een prijsstijging' van de gezinsconsumptie van 7,5 a 8 procent worden geconcludeerd, al dus het Centraal Planbureau. Het reeël beschikbare inkomen van de werknemers met minimumloon zal v ka 1 Leuke )apon m meerkleurig streepdessin Met leuke ceintuur en originele streepverwerking 100ü/o katoen Met rood of marine afgebiesd M 38 t/m 46 33* 2 Vlotte doorknoopiapon met leuke Leiden: Haarlemmerstraat schouderpas. 100°'o katoen Kleuren 163 a, NX'inkelcentrun rood en groen ZT/T'» Leidsenhage M 36 t/m 46 33* mantelspecialist DEN HAAG (SP) - Voor de ge zondmaking van dezeevisserij stelt de regering nog 25 miljoen gulden beschikbaar. Deze sanering houdt in, dat veel vissers hun schepen aan de kant doen. "Wij moeten de ar moede verdelen. Ik kan niet an ders", zei minister mr. A. P. J. J. M. van der Stee tijdens een vergader ing van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de visserij. Volgens Van der Stee zou de hui dige Nederlandse visserijvloot tweemaal zoveel vis kunnen van gen dan nu krachtens internatio nale afspraken is toegestaan. De minister zei, dat het onvermijdelijk is, dat Nederland viscapaciteit af stoot. "Het is volslagen uitgesloten, dat er ooit weer vrij kan worden ge vist", meende Van der Stee. In overleg met het bedrijfsleven wil de minister daarom meewerken aan de afbouw van voornamelijk de kottervloot. Dat kan via het ont- Koffie duurder AMSTERDAM (ANP) - Voor de derde maal dit jaar gaat de koffie prijs omhoog. Met ingang van mor gen 12 mei moet de consument voor gebrande koffie 0,15 per pakje van 250 gram meer betalen. Deze prijsverhoging is het gevolg van de sterke styging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. De tariefswij ziging is tot stand gekomen in over leg met het ministerie van Econo mische Zaken, zo heeft de Vereni ging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepakkers bekendge maakt. Op 21 januari steeg de koffieprys met gemiddeld 0,13 per pakje van 250 gram, op 31 maart kwam daar nog eens f 0,20 bovenop en met in gang van morgen zal de koffie .t 0,48 per pakje duurder zyn dan aan het begin van het jaar wikkelingen en saneringsfonds en via het nieuwe tong- en scholfonds. Het tong- en meeste Kamerleden, is erop gericht de vissers op deze vissoorten het aantrekkelijk te ma ken ermee op te houden. Door bij dragen van de overheid, de banken en het bedrijfsleven zelf wordt het mogelijk 4500 gulden per ton per schip beschikbaar te stellen. "Een aantrekkelijk bedrag om ermee op te houden", vonden de meesteKa- merleden. De minister deelde mee, dat 95 be drijven met 118 schepen een aan vraag hebben ingediend voor een overbruggingskrediet. Toewijzing van zo'n krediet is afhankelijk van de voortgang van de sanering. Van der Stee waarschuwde voor maat regelen die elkaar tegenwerken. De overheid zou niet aan de ene kant moeten meewerken aan sanering van de vissersvloot en aan de an dere kant via uitkeringen vissers in de vaart moeten houden. De minister kondigde aan, dat hij onverbiddellijk vasthoudt aan de internationale afspraken die zyn gemaakt over de hoeveelheden vis die morgen worden gevangen. Hij wees op de activiteiten die de justi tie ontwikkelde om vissers die de regels overtreden voor de rechter te brengen. Volgens Van der Stee gaat het in ternationale overleg in de richting van een tweehonderdmijl-zone. Nederland streeft ernaar, dat Eu ropa wat dit betreft als een geheel wordt beschouwd. "Een Europese zee", zei Van der Stee. Nederlandse vissers halen thans 36 procent van hun vangst uit een ge bied van de Noordzee dat zou val len binnen een tweehonderd-mijl zone van Nederland. Vrijwel de rest van de vangst (op drie procent na) komt uit een gebied bestreken door een tweehonderd-mijl-zone van de andere EG-landen. "Nederland heeft het grootst moge lijke belang bij een Europese op lossing", zei minister Van der Stee. De plannen voor een exclusieve zone van twaalf mijl voor de afzon derlijke staten vond Van der Stee niet aantrekkelijk. "Nederland is daar tegen", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7