'Ons vertrouwen in de overheid is ernstig geschaad' Verzet tegen parkeerders nieuwe flat Kaiserstraat Waar blijft het beleid MASSAAL mSERSPROTEST IN DEN HAAG „Drie turven hoog" geopend Herdenking 200ste verjaardag Amerika ffjmjQt PAGIN# 4 DINSDAG 11 MEI 1976 DEN HAAG/KATWIJK Tij dens het massale en rustig ver lopen vissersprotest (gisteren) in Den Haag heeft actieleider B. Daalder uit Texel duidelyk ge maakt vaar het er by de vissers om gaat. Hy stelde dat de reders ln 1971 al zelf zijn begonnen met te vragen aan de regering om het stijgende motorvermogen bij de Nederlandse visserij aan ban den te leggen. Dit omdat zij vreesden dat er anders een veel te grote vloot zou komen. De overheid, aldus Daalder, liet daar toen een keihard „nee" op horen. De actaeleider verder: „Er is toen erg veel geïnvesteerd met het devies: hoe meer vangst, hoe meer inkomen. Daarop kwam de oliecrisis. Men wilde komen tot internationale afspraken voor quotering. Uiteindelijk is het tot een overeenkomst gekomen, met als voorwaarde van onze zijde ge steld dat er een goed sanerings- beleid door de regering zou wor den gevoerd. En dat beleid is blijven steken. Daar draait alles om. Het vertrouwen van de vis sers in de overheid is geschaad". Daalder tot slot: „In 1975 heb ben we toen wat doorgerommeld met het eerste jaar van vangst beperking. Toen hadden we al onze twijfels over de rechts kracht van de voorschriften die waren gesteld. De maatregelen zoals die nu zijn getroffen heb ben ons vertrouwen in de over heid echter helemaal geschokt. Wy willen nu dat dat goede snaeringsbeleid er snel komt. DEN HAAG/KATWIJK „Wij worden het praten met de Nederlandse regering over de vangstbeperking zo langzamerhand goed moe. Velen van ons hadden vandaag hardere acties willen houden. We houden het nu echter rustig. Maar als we geen succes hebben, zullen we met hardere acties komen. Als we dan toch kapot moeten, zullen we onze huid zo duur mogelijk verkopen". Door Jos van der Meer Actieleider B. Daalder van de te gen de quoteringsmaatregelen pro testerende tongvissers in Nederland oogstte maandagmiddag op het bar stenvolle Binnenhof luid gejuich en applaus plus enige wegfluitende vuur pijlen toen hij deze woorden sprak bij het overhandigen van een petitie aan een delegatie van de volksverte genwoordiging, onder leiding van ka mervoorzitter dr. A. Vondling. Daal der maakte duidelyk dat de vissers alsnog een goed saneringsbeleid van de regering eisen nu vangstbeper king (tot 9200 ton per jaar) en in krimping van de kottervloot (met 60.000 pk) een feit worden. Ten overstaan van 1500 a 2000 vis sers, onder wie diverse Katwykers, stelde Daalder dat de zeelieden door hun massale protest blyk willen ge ven van de nood waarin ze verkeren: „Dat we hier ataan is een uitzon derlijk gebeuren, vissers lopen niet zo gauw warm voor buitenparlementaire actie. We willen nu echter dat de Tweede Kamer er by de regering op aandringt dat de kottervisserij wordt verbeterd. Daartoe moeten er premies komen voor het laten ombouwen van schepen voor de visserij in tropische wateren. Er moet een doeltreffend Europees prijsbeleid worden gevoerd ter voorkoming van marktondermy- nende import, er moet een regeling komen van oliesubsidies en de sane ringsregeling moet beter", aldua de eisen in de petitie. Overleg De heer Vondeling antwoordde niet in de positie te zijn aan de met vele spandoeken gewapende vissers toe zeggingen te doen. „U kunt er ech ter op rekenen dat alle leden van de Kamer kennis zullen nemen van uw petitie en dat daar deze middag Katwijk nog overleg over wordt gevoerd", al dus de kamervoorzitter. stig geschaad. We hebben door het uitblijven van compensatiemaatrege len te maken met een verval van de vloot en een bedreiging van de werk gelegenheid. De verwarring in onze gezinnen is erg groot, de vissers ver keren in gewetensnood. De minister zegt moeilyk anders te kunnen han delen, hy heeft internationale ver plichtingen. Daar hebben wy begrip voor, maar laat hy dan ook begrip hebben voor onze verplichtingen aan banken en dergelijke. Het rendement van de visserij wordt te klein door het uitblijven van de toegezegde re geringssteun. Die is beperkt geble ven tot begeleiding naar het failli- sement, een leiden naar de slacht bank". De heer Daalder had tevoren nadat de met rond 40 bussen naar Den Haag gekomen vissers een korte en bedeesde protestmars (op uitdruk kelijk verzoek van de actieleiders) door de stad hadden gemaakt in krachtige bewoordingen gezegd dat de visserij er door het regeringsbeleid slecht voorstaat. „Het vertrouwen van de vissers in de overheid is ern Onder de vissers die de toe spraak van Daalder af en toe door spekten met een felle hartekreet on der het motto "Met Van der Stee kunnen wij niet in zee" bevonden zich zo'n honderd Katwykers verge zeld van VVV-directeur Chr. Ver- plancke. De 31-jarige Katwykse vis ser Cees Glasbergen van de KW 88 van rederij H. van Duyn vertelt ons dat het protest uit het diepst van zyn hart komt: „We kunnen niet leven van wat we door die quotering mogen van gen. In drie maanden hebben de meeste vissers al voor een half jaar gevangen sommigen zijn nu al aan hun quotum toe. Daarvan eten we toch geen brood, van nu al stilliggen! Als we geen hulp krijgen, moeten we maatregelen gaan treffen". Visser Wim van den Oever (21) uit Katwijk (van de KW 145 van rederij Nic. van Duyn) voegt daar de vol gende klacht aan toe: „Door die quoteringen kunnen we niet normaal meer vissen. En er worden nu ook bekeuringen uitgedeeld als we ons er niet aan houden. Daardoor worden nog bang ook. Degenen die pas nieuwe kotters hebben ge kocht zitten zwaar in de schulden en dan komt die quotering er nog eens overheen Glasbergen gaat verder: „Van der Stee zit natuurlijk met handen en voeten vast aan die EEG, wij hebben de grootste tongvloot. Er moet wat gebeuren, dat begrijpen wy ook wel. Maar dan kun je bijvoorbeeld toch ook vier, in plaats van vyf dagen gaan vissenOf drie weken varen en één week stil. Daar moeten dan weer subsidieregelingen voor komen, d'r moet in ieder geval w&t gebeu renKyk hè, er hadden al veel eerder maatregelen getroffen moeten worden. We zitten nu met reders die schepen van drie miljoen gulden heb ben en die moeten 30.000 gulden per week aan besommingen hebben om uit de kosten te komen. Nou, met deze quotering komen ze daar by lange na niet aan toe", aldus Glas bergen die al 14 jaar tongvisser is. Visser Huib Noppen (20) van de KW 88 uit Katwijk zegt tot slot te geloven dat er van overbevissing van de Noordzee geen sprake is, de quo tering dus niet nodig is: „Als ik de visserij van nu zie dan vangen we nog redelijk. Je kunt nog lekker tong vangen. Tja, en dan zullen we iets moeten inboeten, dat geloof ik zeker. Maar de werkgelegenheid in de vis serij moet wel zeker blyven! ZOETERWOUDE De driejarige Saskia Vermeulen heeft vanmorgen de officiële opening verricht van de peuterspeelzaal in Zoeterwoude. Zij deed dat door de, door haar moeder bedachte, nieuwe naam voor de speel zaal „Drie turven hoog" te ont hullen. De speelzaal draait overigens al sinds augustus 1974, maar omdat er nog al tijd geen naam bedacht was, kon de zaal niet eerder geopend worden. „Drie turven hoog" zit nu nog in een houten onderkomen. De verwachting is echter dat de speelzaal een ruimte in het nieuw te bouwen centrum in Zoeterwoude zal krijgen. LEIDEN In een brief aan de Leid- se gemeenteraad heeft een aantal be woners van de Kaiserstraat e.o. erop aangedrongen geen bouwvergunning af te geven voor de bouw van een studentenflat door de Stichting Stu dentenhuisvesting aan de Kaiser straat. De bewoners willen dat er al thans niet eerder een vergunning wordt verstrekt dan nadat er gega randeerd is dat er op het eigen ter rein van de flat voldoende parkeer gelegenheid komt. De Stichting Studentenhuisvesting heeft zoals bekend plannen om aan de Kaiserstraat een flat te bouwen voor ongeveer 200 studenten. De flat zou moeten komen op de plaats van de voormalige fabriek Van Beuth, waarvan de panden zullen moeten worden gesloopt. De bewoners vrezen nu dat de nieuwe flat nog meer par keerders zal aantrekken. „Bij de bouw van de mensa is hier ook al achteloos aan voorbij gegaan. Zelfs al is het maar 1 procent, dit heeft onze buurt al de das om gedaan", aldus de be woners in hun brief. De bewoners wij zen erop dat de bouwverordening een artikel 258 kent. waarmee B. en W. edsen kunnen stellen by het afgeven van een bouwvergunning. De bewo ners herinneren verder aan de nota „Leidse Binnenstad", waarin voor het KaiserstraatVlietcorriplex van stu dentenhuisvesting ruimte wordt gela ten voor parkeerders. „Dat er op het Witte-Singelterrein geparkeerd kan worden gaat natuur lijk niet op, daar is by voorbaat ook al een tekort", aldus de bewoners. LEIDEN De PV „De Kerkduif" hield een tweetal wedvluchten. Van uit Eindhoven met 126 duiven. Uit slag: 1, 7, 8, 9, Th. Goeman, 2. C. Oudshoorn, 3. W. Belt sr.. 4. P. de Eisen, 5, 6 J. Kappetein. 10. C. On derwater. En vanuit Roermond met 151 stuks 1, 4, 5. 8 W. Belt jr., 2, 3 P. de Eisen, 6. W. Belt sr., 9. B. van Dijk, 10. Th. Goeman. PV Het Oosten hield een vlucht van af St. Ghisiafn. In concours 202 dui ven, 1, 5, W. Fokker, 2, 6 D. Koet, 3. T. van As. 4, 9, B. Singellng, 7. H. van Klaveren, 8. P. Juffermans, 10. J. van Polanen. De Snelvlieger hield een wedvlucht uit. St. Ghislain met 318 duiven. Uit slag: 1, 6 J. Degen en zn., 3. M. de Lange en zn., 3, 4 F. Heemskerk, 5. A. Wïtteveen, 7, 10 A. Compier, 8, 9. comb. Montanje. lain. Uitslag: 1. A. v. d. Dop en zn., 2. 10 C. v. d. Nieuwendyk, 3 tot en 7 W. v. d. Nieuwendyk, 8. A. J. Pracht. 9. W. Sïera. De Reisduif hield een wedvlucht uit St. Ghislain met 325 duiven. Uitslag: 1. 5 K. v. d. Berg. 2, 8 W. Kop. 3. A. Singerling, 4. H. Scheurwater, 6, 9, 10 W. Tolboom. 7. P. Mooten. De Leïderdorpse postduivenvereni ging De Rijnklievers hield een wed vlucht uit St. Ghislain met 303 oude duiven. Uitslag: 1, 2, 3, 4, 6 gebr. Kok, 5, 9, P. van Griensven, 7. J. van Alphen, 8. W. Jacobi, 10. J. v. d. Wal. DEN HAAG In het weekeinde van 2. 3 en 4 juli zal in het Haagse Congresgebouw de tweehonderdste verjaardag van Amerika's onafhan kelijkheid worden gevierd. Hoogte punt in dit door de Amerikaanse gemeenschap in Nederland, georga niseerd festyn vormt een herdenking zondagmiddag om vyf uur in de Prins Willem Alexanderzaal. Gast sprekers tijdens die herdenking zijn professor Schulte Noordholt en pro fessor Black. Schulte Noordholt, hoogleraar in de geschiedenis en cul tuur van Noord-Amerika in Leiden, zal in zyn rede zyn visie als Euro peaan op Amerika geven. Professor Black, die hoogleraar is aan de Yale universiteit, zal in zijn speech de be tekenis van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring en de Grondwet toelichten. Verder op die zondag een optreden van de Ameri kaanse zanger Henry Blackmon. De avond daarvoor vindt een voor ieder een toegankelijk, gecostumeerd dans feest plaats. Verschillende bekende orkesten zullen daaraan meewerken en er zullen specifiek Amerikaanse gerechten worden geserveerd. Ook vermeldt het programma een lezing van de Amerikaanse astronaut dr. Henry Gibson, die meevloog met de recordruimtevlucht van de Skylab 4, van 16 november 1973 tot 8 februari 1974. De cabaretier Paul van Vliet zal zijn medewerking geven aan het amusementsgedeelte. VALKENBURG Ook dit jaar hebben leerlingen van de twee Val- kenburgse basisscholen gisteren een bloemenhulde gebracht ter herden king van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. De plechtigheid, die zowel op de algemene als de militaire begraafplaats plaatsvond, werd be sloten met het Wilhelmus. Ook bur gemeester Van 't Wout, evenals een vertegenwoordigster van het school bestuur waren aanwezig. Zakennieuws LEIDEN Aan de Teunis bloem 10 in de Merenwyk is Baro Plastic gevestigd. Baro vervaardigt plastic naamborden en letters. Eigenaar is J. G. t Berge Henegouwen. Aan de Lammensohansweg 265 draait sinds l^ort Van Weeren BV, een betonaf wer- kingsbedryf en in de Aken- werf 24 is melkwinkel van C. G. P. van Rhyn gevestigd: Aan het Noordeinde 14 is in middels opgeheven 2de Hands Josje, een winkeltje in twee dehands goederen van J. M. v. d. Linden. Isolatiebedrijf Isolco is ver plaatst van Maredijk 88 naar Gortestraat 56. Aan de Zoeterwoudseweg 23 is in de leegstaande garage van Van der Velde, de werk plaats van autobedrijf Devl- lee-Reizevoort bv gevestigd. De afdeling verkoop blijft op Levendaal 71—79; Aan de Breestraat 122—124 zal ABC-herenkleding wor den opgeheven. In verband daarmee werd onlangs een opheffingsuitverkoop begon- And ré Cuvclier is ren zaak in verlichtingsartikelen begon nen aan de Korte Mare 12. Tot dusver zat in het pand Iran-Europe Trading Com pany BV, een kleinhandel in Perzische tapijten. De toonkamer van Houtwerf BV, tot dusver gevestigd aan de Haarlemmerweg 49a is verplaatst naar Lammen schansweg 130. Bas Studentenwerkburo, tot dusver zittend aan Breesitraat 53, heeft zijn intrek geno men bij Evro uitzendburo aan het Kort Rapenburg 14. LEIDEN Deze week zal het eerste tochtje plaatsvinden met de ,,Zuydtwijck"de boot die pa tiënten, familie en personeel van het gelijknamig verpleeghuis in Zuid-West bij elkaar hebben gespard Met alle mogelijke acties, o.a. een bazar voor de wijk, en giften van buiten is het geld voor de ruim elf meter lange boot bijeen gespaard. Er kon een casco worden aangekocht dat door het personeel in eigen tijd is betimmerd, geschilderd en gestoffeerd waarbij de geneesheer directeur de grote animator was. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de steiger aan de Haagweg. Met de boot zullen tochtjes in de omgeving van Leiden gemaakt worden waarbij er ruimte is voor 16 tQt 18 rolstoelpatiënten. VALKENBURG Door de post duivenvereniging Valkenburg werd weer aan een wedstrijdvlucht deelge nomen en wel vanaf St. Ghislain met 155 duiven. Aankomst le duif was te 9.32 uur. De uitslagen waren als volgt: J. Hoekstra 1, Comb. Jojo 2; A. Ros molen 3; G. Noteboom 4 en 9; B. Knegt 5-6 en 7; Gebr. Slootweg 8; en A. de Vries 10. NOORDWIJK De Noordwljkse politie heeft een controle op het ge bruik van alcohol door automobilis ten gehouden. In twee gevallen werd een rijverbod opgelegd. Bovendien werden verschillende gebreken aan de technische staat van de voertuigen vastgesteld. Morgen brengt de aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke Kerk mgr. M. Kok. een werkbezoek aan de Leidse parochie, die het afge lopen weekeinde het vijftigjarig be staan van het kerkgebouw herdacht, 's Avonds wordt een gemeenteverga dering gehouden. Op een gisteren in Den Haag gehouden vergadering van Evang. Lutherse synode heeft de voorzitter, ds. W. Bleij, ernstige kritiek geoefend op het standpunt van de rk kerk Inzake de positie van de vrouw. „Het ia de meest wezenlijke discriminatie van de vrouw als ze geen priester mag zijn. De reformatorische kerken moeten tegen het standpunt van de rk kerk veel feller protesteren". Zo meende ds. Bleij. Men heeft in de Raad van Kerken te veel gezwegen bij de behandeling van het rapport over communie en ambt. Dat deed men uit beleefdheid. Bij de behandeling van het rapport over de vergadering van de Wereld raad van Kerken in Nairobi zei de lutherse president dat hy zich •mach teloos' voelt over wat 'Nairobi' heeft gedaan. Als hy de stapel rapporten ziet, ziet hy slechts 'vormingsinsti tuten'. 'Nairobi' maakt van hem een 'maatschappelijke betuttelaar'. Alles moet je kritisch bekyken. Ds. Bleij staat op het standpunt, dat hy niet anders kan in de kerk dan 'dopen'. Dat is belangryker dan wat 'Nairobi' allemaal aan de christenen voor schrijft. In een brief aan de secretaris generaal van de Unctad-conferentie in Nairobi, waar de handelsbetrek kingen tussen de ontwikkelingslanden en de geïndustrialiseerde landen on derwerp van discussie zyn, onder steunt paus Paulus nadrukkelijk het streven der ontwikkelingslanden ac tief by te dragen tot een meer soli daire wereldsamenleving. De paus acht het de allereerste taak van de Unctad-conferentie de in diskrediet geraakte dialoog tussen de rijke en de arme landen weer op gang te brengen. „Want" zo besluit hy, „de materiële rykdommen zyn er om het de mensen mogeiyk te maken zïch te voeden, te kleden, woningen te bou wen, elkaar te helpen en 'n broeder- lyke samenleving op te bouwen, die gekenmerkt wordt door echte levens vreugde". De Bisschoppelyke Vastenaktie heeft gisteren f242.000 overgemaakt voor wederopbouw in het door een aardbeving getroffen Guatemala. President Neto van Angola heeft de kerkelyke autoriteiten verzekerd, dat de missionarissen die het land tydens de recente binnenlandse oor log hebben verlaten, spoedig kunnen terugkeren. Hervormde Kerk: beroepen te Veenendaal en te Nykerk J. E. de Groot Neerlangbroek. Geref. Kerken: aangenomen naar Culemborg B. Schelhaas Enter. Chr. Geref. Ker ken: bedankt voor Damwoude J. Westerink Nunspeet. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Almelo A. Ver- gunst Veen. De vissersdemonstratie in Den Haag. Kamer voorzitter Vondeling en de voorzitter van de Kamer commissie voor Visserij, de heer Roels, ontvan gen uit handen van de heer C. Bakker, vice-voorzit- ter Visserijbelangen Urk een petitie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4