Ton met band dikte verschil over de finish zuivelland Deel raad wil minder subsidie Tour de France halfboter Sumatrabrug: extra raad CDA: kritiek op compensatie regeling onttrekken woonruimte Spel zonder grenzen LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 11 MEI 1976 CDA'er Bosch (links): ,,Wat is het rendement van de Tour de France?". Fractiegenoot Van Zij-p (rechts) „Eddy Merckx komt bij mij geen fiets kogen". LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond nog geen besluit kunnen nemen over een compensatieregeling voor het onttrekken van woningen aan de bestemming en een daarmee samenhangend fonds. Tijdens de be handeling van de richtlijnen die tot doel hebben de woonfunctie van de binnenstad te ondersteunen en het verbouwen van woningen tot be drijfspanden tegen te gaan kwam er een groot aantal wijzigingsvoorstel len. Met name CDA-fractieleider Driessen signaleerde een groot aantal onduidelijkheden in het ontwerp. Zo wilde hij onder meer van wethouder Verboom weten wat de rechtsgrond is om van iemand een compensatiebe drag «voorstel f 150 per m2 woon- en slaapkamervloeroppervlak) te vra gen, wanneer hij een woning aan de bestemming onttrekt en geen ver vangende woonruimte schept? Ver der wees hij op de moeilijkheid om „gelijkwaardige woonruimte'' te scheppen bij onttrekking. In tegen stelling tot B en W was Driessen van mening dat ook de slechte wo ningen onder de regeling zouden moeten vallen, terwijl hij niet erg gelukkig was met de mogelijke vrij stelling van compensatie, te verlenen door B en W. „Dat zou verstoring van de concurrentieverhoudingen kunnen betekenen", aldus de CDA- fractieleider. Partijgenoot Van Zijp merkte op dat de richtlijnen de mid denstander in het centrum beperkt om uit te breiden. Een schaalvergro ting die volgens hem in bepaalde ge vallen noodzakelijk is om te kunnen blijven bestaan. Wethouder Verboom, zichtbaar ver rast door de stroom van kritiek, stelde voor de opmerkingen uit de raad eerst met de betrokken ambte naren door te spreken en de behan deling van het raadsvoorstel tot een volgende vergadering te schorsen. Dat laatste gebeurde. LEIDEN Zonder hoofdelijke stemming is de Leidse raad er gis teren mee akkoord gegaan, dat de f 115.755,- die in augustus 1974 werd uitgegeven ten behoeve van het "Spel zonder grenzen" voor rekening van de gemeente Leiden komen. Over deze uitgaven, die zonder de vereiste goedkeuringen gedaan zijn, is in het verleden tumult ontstaan. Dat leidde tot een onderzoek van voor de rekeningen naar de als "verschrijving" betitelde fouten. B en W namen het advies van i de uitgaven begrotingswijziging Wel werd op aandrang van Beijen (PPR/D'66) en Meijer (PvdA) toe gezegd door wethouder Van Dam (financiën), dat in de gemeente lijke commissie voor interne orga nisatie en beheer nog over het voorval zal worden nagepraat. Onder meer zal dan worden ge sproken over de door de commis sie voor de rekening voorgestelde maatrgelen ter voorkoming van dergelijke verschrijvingen in de toekomst. LEIDEN Gemeentelijk voorlichtingsambtenaar Jan Lelieveldt drukte het gisteravond kern achtig uit ..Let op, dit voorstel komt met twee lekke banden over de finish". Die voorspelling werd een kwartier later bewaarheid, met een neuslengte voorsprong (18 tegen 16 stemmen) besloot de Leidse gemeenteraad om maximaal een ton beschikbaar te stellen als gemeentelijke bijdrage in de kosten om de Tour de France in 1978 in Leiden te laten starten. Doorslaggevende stem was uitein delijk die van PPR D'66-raadxlid Laurens Beijen. Overigens een niet al te duidelijk gemotiveerde keuze, want in het schorsingsberaad, dat kort daarvoor werd gehouden liet hij duidelijk blijken eigenlijk niet goed te weten, wat hij wilde. Of het col lege steunen met zijn voorstel om maximaal een ton subsidie te geven, of stemmen voor het amendement van het CDA-raadslid Bosch om voor de Tour_start niet meer dan maxi maal 50.000 gulden uit de gemeente kas te halen. Dat hij uiteindelijk voor de ton (en daarmee tevens voor de coalitiepart ner) koos, motiveerde hij in de r*ad even later als volgt: „Ik reken erop, dat het college al het mogelijke zal doen, dat het bedrag lager wordt dan de nu genoemde 100.000 gulden". Overigens erkende hij dat de ton een even willekeurig gekozen bedrag is als de 50.000 van het CDA. Enorm bedrag CDA-raadslid Bosch, die als kop man fungeerde in het Tour-debat, noemde de ton een „enorm bedrag" gezien tegen het licht van de finan ciële ruimte, die Leiden heeft. Van het „Leiden-Promotion"-effect was hij niet overtuigd: „Het is moeilijk te bekijken wat het rendement is", aldus Bosch. „Eeri heel belangrijk aspect dat mij dwars zit is dat een eventueel batig saldo naar een lief dadig doel gaat. Ik vraag me af of dat moeten gebeuren met het geld van een armlastige gemeente als Leiden. „Hij zei dan ook veel meer voor een garantie te voelen dan voor een subsidie. VVD-er Elzenga vroeg zich af of het geld niet uit de „eve- nementenpot" van de Groenoordhal gehaald zou kunnen worden. Principieel tegenstander was SGP/ GPV-er Houtman. Hij stemde later als enige tegen een Tour-start in Lei den. ,Ik verbaas mij over de vreemde wijze, waarop in de raad over dit evenement wordt gesproken. Alsof een Tour-start iets met sport te ma ken zou hebben. Het is een puur za- gelyke business. We kunnen het geld Wandeltocht in Zuid-west LEIDEN Morgenavond wordt een wandeltocht georganiseerd door de wandelsportvereniging Zuid-West Willen is Kunnen in samenwer king met het Leidsch Dagblad, waar van de opbrengst is bestemd voor het vormingswerk geestelijk gehandicap ten afdeling muziek. De start van deze tocht is bij de kantine van voet balvereniging VTL aan de Voorscho- terweg naast zwembad De Vliet, en vindt plaats van zes tot zeven uur. In Juni wordt op de avond van de 14e, 15e, 16e, en 17e een avondvier daagse verlopen van 4 maal 10, en 4 maal 15 kilometer. De start vindt plaats vanaf de VTL-kantine van zes tot zeven uur. LEIDEN De raad is gistervand akkoord gegaan met de verkoop van een perceel grond gelegen aan de Turkooislaan voor de bouw van een bedrijfshal door de makelaardij Hop man BV in Zoetermeer. Het voorstel om een stuk grond aan de Vondel laan te verkopen aan de LIAM-gara- ge ten behoeve van een uitbreiding werd gisteravond van de agenda af gevoerd. beter aan plaatselijke verenigingen geven. Top.beroepssport moet zich zelf kunnen bedruipen", vond Hout man. Van het reclame-effect wras hij niet overtuigd: „In de Tour is zon startplaats onbelangrijk en voor de Leidse horeca is het maar een een malige opkikker". Ook PSP-raadslid Anne v. d. Zan- de zag het nu er niet van in: „Uit sportoogpunt bekeken vind ik niet, dat we geld moeten uitgeven aan zaken, waar het publiek alleen maar naar kan kijken". In de Leiden-Pro- motion zag zij al evenmin veel posi tiefs: „We krijgen er echt niet meer werkgelegenheid of toeristen door. Het zou beter zijn om voor dat be drag 250 witte fietsen te kopen. Nee, ik zie het echt niet zitten". Volgens VVD-er Van Duijn is de „promotion" bij het college als een duveltje uit een doosje tevoorschijn gekomen. „Met dit voorstel wordt het publiek bespeeld en het jaar 1978 is symbolische omdat dit college dan z'n afscheid viert", aldus Van Duijn die de ,,ton" omschreef als een „onvoor stelbaar groot bedrag". Laurens Beijen PPR D'66) hield de raad voor dat in het kernpro gramma van de ver linkse party en staat dat de voorkeur wordt gege ven aan steun voor actieve sportbe oefening boven het organiseren van grote evenementen. ,,De Tour-start kan men daarom onmogelijk als sport betitelen", aldus Beijen, die zei het toch wel aardig te vinden wanneer de Tour eens in Leiden zou starten. Limiet Wethouder Dick Tesselaar bena drukte dat het hier gaat om een principe-voorstel en niet om een fi nancieel voorstel. „Waarom er toch een bedrag is genoemd wordt, is om geen versluierde subsidie te geven zo als in het verleden wel gebeurde. De kosten moeten zichtbaar gemaakt worden en we moeten een limiet stel len. Wat er uiteindelijk voor exact bedrag uit de bus komt zullen onder handelingen met het comité moeten bepalen. Dan zal er ook een clausule komen dat eventuele overschotten niet naar een liefdadig doel gaan. We erkennen dat het een hoop geld is. Maar in het verleden hebben we voor en evenement dat één avond duurde („Spel zonder grenzen" red tweemaal zoveel geld uitgege ven. En nu duurt het een week", al dus Tesselaar die meedeelde, dat de begrotingsraming van de organise rende stichting ongeveer acht ton be draagt. Geschat wordt dat de gemeente een bedrag van 150.000 tot 180.000 gulden zal terug ontvangen voor de verhuur van de Groenoordhal, de recette van de hélesmaah en toch halfvet Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. j In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. mann heeft besloten om het gak- huis aan de Aalmarkt 17 te slo- gen. Het hoekige grijze gand moet verdwijnen om ruimte te maken voor een ogen glaats voor het la- Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens Is. weJ in te korten. den en lossen. Er zal een ogen ruimte ontstaan van ongeveer dertig bij ti en meter ivaar het laden en lossen kan glaatsvinden, zodat dit niet meer og de Aal markt en in de Mandenmakers- steeg hoeft te gebeuren. De oude ganden die V en D in de Manden- makersstr.eg in bezit heeft blijven in de huidige staat gehandhaafd. Aan de Technische Hogeschool in Delft zyn geslaagd voor het docto raal examen natuurkundig ingenieur J. G. M. Bakker (Voorhout) en M. v. d. Berg (Voorschoten). Tour (2) Met belangstelling heb ik het stukje gelezen in deze krant van 10 mei 1975 van de heer H. Zirkzee, lid van de Raad van Beheer Sportstichting. De heer H. Zirkzee stelt het voor alsof er een potje beschikbaar is met f 100.000,- welke niet aan de Tour de France organisatie maar aan de Sportstichting gegeven moet worden. Dit is een onjuiste voorstelling van zaken. Deze f 100.000,- vormen een bestanddeel van in rekening te brengen huren en diensten van de gemeente Leiden welk bestanddeel by het niet doorgaan van de start van de Tour de France 1978 niet aan wezig zal zyn. Men zou het kunnen noemen de vestzak-broekzak metho de De heer H. Zirkzee moet ook we ten, dat de gemeente Leiden dit jaar een bedrag van ongeveer 2'i miljoen aan de Sportstichting ter beschikking stelt, een bedrag dat natuurlijk niet aan alle verlangens tegemoet komt, maar het niet inwilligen van alle verlangens mag niet als argument gebruikt worden om de komst van een evenement als de start van de Tour de France te verhinderen. Inmiddels heeft de raad van de gemeente Leiden beslist dat deze start in 1978 in Leiden kan plaats vinden waarbij een belangrijke sti mulans is gegeven om Leiden positief in het daglicht te plaatsen. De heer H. Zirkzee vraagt zich af of ik wel neutraal genoeg ben. Ik dacht niet dat een door de bevolking van Leiden gekozen raadslid zich neutraal behoort op te stellen. Er wordt een mening gevraagd en mijn mening is dat een wereldevenement als de Tour de France voor een stad als Leiden belangrijk genoeg is om deze f 100.000.- in huren en diensten beschikbaar te stellen. Dat ik rij wielhandelaar ben is een bijkomstig heid welke niet in de discussie be trokken mag worden. De stichting Fiets maakt al genoeg reclame voor de fiets zodat myn bijdrage daarbij toch niet zou opvallen. Belangrijk is dat er, ook economisch, prikkels aan Leiden worden gegeven tot groei en bloei van de stad waarvan velen houden. J. VAN ZIJP Gemeenteraadslid CDA Spreeuwenplaats 1 Leiden Tour (3) Leiden stelt f 100.000 beschikbaar voor het starten van de Tour de France. Dit heeft my en naar ik hoop vele sportvrienden een bittere smaak in de mond gegeven. Hoelang is er niet gepraat over verbetering van de sintelbaan in de Leidse Hout en is er steeds weer geen geld beschikbaar? Vele scholen en sportverenigingen maken gebruik van een in myn ogen armzalige accommodatie. Goede at leten willen in Leiden geen wedstry- den lopen op zo'n slechte baan. Als er nu wel zo vlot 100.000 gulden besteed kan worden, lykt het my als leek toch duurzamer dit geld aan de sin telbaan. te besteden. MEVR. C. POLITIEK A. Schweitzerplantsoen 8 Voorschoten een kermis en door de dienst Ge meentewerken verrichten diensten. Wethouder Tesselaar zei de Tour- start. te zien als een spektakel: deels een sportevenement, deels promotion en deels een circus. Tijdens een korte schorsing betitel de PvdA-fractieleider Leo Meyer het Inmiddels door CDA-er Bosch inge diende amendement als „kinderach tig gekruidenier". „Als we op 50.000 gulden waren gaan ritten, dan had het CDA 25.000 gulden voorgesteld". By de stemming werd het CDA- amendement om niet verder te gaan dan 50 mille verworpen met 1618 stemmen. Dezelfde verhouding was later goed voor de aanvaaarding van het B en W-voorstel. Voor een ton stemde de volledige PvdA.fractie, het college, Beyen (PPR/D'66) en Van Zyp (CDA). De laatste: „Ik stem voor omdat het voor het zakenleven een goede stimu lans kan betekenen en echt niet uit commerciële motieven", aldus de Leidse rijwielhandelaar, „want ik veronderstel niet dat Eddy Merckx by my een fiets komt kopen". LEIDEN De Leidse raad komt vanavond om half acht voor een extra vergadering bijeen. Als punt op de agenda staat het beschikbaar stellen van een krediet van ruim vier miljoen gulden voor de bouw van de Sumatrabrug, die de Lage Rijndijk verbindt met het industrieterrein De Waard ter hoogte van de Sumatra- straat. De spoedvergadering is nood zakelijk omdat de aanbesteding vóór 25 Juni moet plaatsvinden en de bouw voor 1 augustus gestart moet zyn. Zoals bekend krijgt de gemeen te Leiden voor de bouw een subsidie uit de „rijkspot voor de aanvullende werken". worden, niet nagekomen is. Dc bewo ners van de Sumatrastraat uiten in de brief hun ernstige bezorgdheid over de verkeersdrukte, wanneer de Sumatrabrug eenmaal is gebouwd. Er wordt op gewezen dat de huizen nu al zoveel te lijden hebben van het verkeer, dat muren scheuren verto nen en verzakken. Men vreest dat renovatie van de woningen en reha bilitatie van de wijk weinig zinvol is wanneer straks een belangrijke toe neming van het verkeer zal plaats vinden. Dc Sumatrastraat-bewoners vinden dat de brug die de Waard moet ontsluiten op een andere plaats moet komen en adviseren de raad om het plan dat B en W nu hebben voorgelegd niet te accepteren. In verband met de extra raadsver gadering, gaan de voor vanavond op de agenda staande vergaderingen van de commissies Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden en Volks huisvesting niet door. De Leidse raad besloot gisteravond wel dat bij de discussie zullen wor den betrokken de brieven die door het wykcomité De Kooi en door de bewoners van de Sumatrastraat aan de gemeente zijn toegestuurd. In de brief van het wijkcomité wordt ge dreigd met „harde acties" wanneer geen rekening wordt gehouden met een aantal wensen uit de buurt. Die voorstellen zijn onder meer: de Su matrastraat niet meer dan een twee- ba answeg en goed geasfalteerd. Het aanbrengen van voetgangerstun nels, verkeersdrempels en het weren van verkeer dat zwaarder is dan drie ton. Het wykcomité verwijt wethou der Waal, dat hij toezeggingen, dat het plan nog een aantal malen met de wijkbewoners doorgesproken zou Og deze glaats moet de Sumatrabrugdit jaar noggebouwd ivorden. Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt Ga dan snel even naar Luba. het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Min. leeftijd 16 jaar). T (f tjrp Leiden: Nieuwe Rijn 35. telefoon 071-14 0341 Y->~, Alphen a/d Rijn: Aarhof 67, telefoon 01720-94645 Gouda: Lage Gouwe 12, telefoon 01820-23311 Zoetermeer. Croesingkplein 19, telefoon 079-31 1515

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3