LEIDSCH DAGBLAD 'Voorrang geven aan recht voor sociaal zwakken' Bij Nijver dal- Ten Cate 430 ontslagen Politie heeft nog steeds tekort aan mankracht Oversteek plaats niet vandaag Ambas sadeur Bolivia in Parijs vermoord MOGELIJK DEEL NAAKT STRAND IN WASSENAAR veiliger 10 vihamifbuttinger nv Baarden en gekleurd ondergoed taboe GRATIS LUNCH AFGESCHAFT DINSDAG II MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mr. H. J. Zeevalking LEIDEN „Ondanks de moeilijke economische situatie zullen we onze inspanningen ten behoeve van de zwakke groepen in de samenleving zeker niet mogen verminderen, al is invoering van nieuwe op deze groepen gerichte wetten op dit moment nauwelijks mogelijk Dit stelde staatssecretaris Zeevalking van justitie vanmor gen op een door de Raad van Europa, in samenwerking met de Leidse universiteit, georganiseerde bijeenkomst in Leiden over wetgeving en recht in Europa. In het LAK-theater wordt van avond de laatste voorstèlling van de Leidse Schouwburg gegeven. Tot de heropening van het eigen theater aan de Oude Vest zal de schouioburg geen activiteiten meer ontplooien. De voorbereiding tot de laatste schouwburgvoor stelling 'buitenshuis' is niet zon der moe ilijkheden verlopen. De decors, die de toneelgroep 'Baal' voor de opvoering van Peter Handkes J)e laatsten der onver- standigen' nodig heeft, bleken namelijk met geen mogelijkheid langs de normale weg op de LAK- zolder te krijgen. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de toneeldecors in het theatertje aan het Levendaal op hun plaats te kunnen zetten. 18 PAGINA'S r VRIJS (AP) Onbekende aanval lers hebben vanochtend de Bolivi aanse ambassadeur in Frankrijk generaal Joaquin Zenteno Anaya vermoord. Zij beschoten hem terwijl hij van de ambassade naar zijn ge parkeerde auto liep. Zenteno Anaya, die vroeger minister van Buitenlandse Zaken en chef staf van het leger is geweest, werd op Quai Kennedy in de buurt van de Seine van achteren aangevallen en in de rug getroffen. De ambas sadeur was chef-staf in de tijd, dat de Cubaanse revolutionair Ernesto Che Quevara in Bolivia werd dood geschoten. De moord van vannacht riep herin neringen op aan de moord die vo rig jaar oktober in Parijs werd ge pleegd op de Turkse ambassadeur Ismail Erez. Volgens theorieën van de Franse politie was Erez ver moord door leden van een tot dan toe onbekende groen, de Armeense bevrijdingsorganisatie. De Boliviaanse ambassadeur is in de zelfde buurt neergeschoten. Een lid van het ambassadepersoneel ver klaarde tegen een verslaggever: „Ze hebben hem precies zo neerge schoten als de Turkse ambassa deur". De politie vermoedt dat bij de moord aanslag twee mannen betrokken waren, die te voet zijn gevlucht. Mei rimers ..De verbeten»# van de Juridische hulpverlening mag niet het stiefkind van onze samenleving worden", aldus de staatssecretaris. Hij stipte aan dat in het recente verleden de opbouw van de welvaartsstaat voorrang heeft gekregen boven de uitbouw van het rechtssysteem voor de sociaal zwak keren. Hierin zal echter volgens de bewindsman, als het aan minister Van Agt van Justitie en hem ligt, verandering komen. Zeevalking zei dat in een aantal opzichten het recht eeuwenlang het exclusieve voorrecht van de rijken is geweest maar dat thans de wet en het recht toegankelijk moeten worden gemaakt voor de gewone man, wat niet alleen de ontwikkeling van een systeem van Juridische bijstand voor de gewone man inhoudt, maar ook de taak hem vertrouwd te maken met de werking van het recht, zodat hij er zijn voordeel mee kan doen. De overheid, zo vervolgde hij, heeft inmiddels ingezien dat de gangbare juridische praktijk te ver verwijderd staat van het gewone publiek. Van Agt heeft altijd op het standpunt ge staan dat de mensen van de wet en het recht de plicht hebben wegen te vinden om hun diensten dichter bij de gewone burger te brengen. De overheid heeft daarbij de taak de fi nanciële middelen hiervoor beschik baar te stellen. In de toekomst zal daarvoor een fijnmazig net van hulpverlenende instanties moeten komen. Juridische adviescentra, verspreid over het hele land, waarvan de organisatie door een centraal bureau ter hand dient te worden genomen. Enkele van der gelijke centra zijn bij wijze van ex periment al werkzaam. De eerste werd geopend in Amsterdam. Minister Van Agt heeft, zo ging de heer Zeevalking verder, in dit ver band het idee van de „Juridische huisarts" geopperd: een man die dicht bij de mensen dient te staan en er is voor hun problemen. Mo gelijk dat in de toekomst de eerder omschreven Juridische adviescentra de basis kunnen zijn voor deze „wets dokters". Zij zullen zich ook. net als de echte dokter, met het voorkomen van in dit geval „Juridische ziekten" moeten bezighouden. oefenen vannacht in I alkenburg VALKENBURG Mariniers (een amfibische gevechtsgroep uit Doorn) zullen vannacht een „verrassingsaan val" uitvoeren op het marinevlieg_ kamp Valkenburg. De aanval is tus sen zonsondergang en zonsopgang. Een Juist tijdstip kon de Marine Voorlichting vanmorgen niet geven. Wèl wist men te vertellen dat de aanval gepaard zal gaan met enig lawaai zoals ge we Minder zon Vrij vel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtempera turen omstreeks 9 graden. Maxima van 14 aan de kust tot 20 graden plaatse lijk in het binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 MEI Zon op: 4.51 uur; onder: 20.23 uur. Maan op: 18.52 uur: onder: 3.57 uur. WASSENAAR (ANP) De gemeen te Den Haag wil het naaktstrand bij Scheveningen graag uitbreiden. Het strand is nu nog 200 meter breed maar B en W van de residentie wil len er zeker 500 meter van maken: het liefst in de richting Wassenaar. Dit houdt in dat het naaktstrand ook voor een deel op Wassenaars grond gebied zou komen te liggen. Hiertoe hebben B en W aan Wassenaar ge vraagd of deze gemeente zo snel mo gelijk een besluit wil nemen over een eventuele uitbreiding. Tot nu toe heeft Wassenaar over een stuk naaktstrand op haar grondge bied nog geen standpunt bepaald, al dus een gemeentevoor lichter. Natuur lijk is er in de raad wel eens over ge sproken en toen bleek dat er geen al te grote principiële bezwaren wa/en. Alleen de praktische kant politie bewaking, beschadiging duinen door gluurders en afrasteringen gaf wat reden tot twijfel, aldus de voor lichter. Wassenaar zal zo snel moge lijk tot een besluit proberen te ko men vooral met het oog op het ko mende zomerseizoen. VOORBURG (ANP) De voet gangersoversteekplaatsen hebben het verkeer voor de voetganger niet vei liger gemaakt. Pas wanneerxbij over steekplaatsen verkeerslichten staan, loopt de voetganger minder kans om te worden aangereden. Dit conclu deert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) na een serie studies over de voetganger in het verkeer. De SWOV zal hierover een rapport uitbrengen tijdens het congres „Toekomst in veiligheid", dat op 18 mei in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. Voorlichting en propaganda voor een „beheerster" bij en op oversteek plaatsen hebben volgens de SWOV tot nu toe weinig effect gehad. Voor al oudere voetgangers blijven weinig inzicht vertonen in een veilig ver keersgedrag. Zij (en de Jonge kin deren) zijn vaker dan anderen het slachtoffer van verkeersongelukken. Alcoholgebruik blijkt bij voetgangers verrassend vaak te worden geconsta teerd, meer nog dan bij automobilis ten. De kans dat de politie een voet ganger betrapt op een verkeersover treding is uiterst gering gebleken. Een andere conclusie uit het on derzoek van de SWOV is dat ver- keerstuinen weinig of geen nut voor de verkeersveiligheid hebben. Deze tuinen geven een spelsituatie weer en die verschilt te veel van de (harde) werkelijkheid van het ver keer. Minister Van der Stee van landbouw en visserij wil de zeevisserij weer gezond ma ken. Daartoe biedt hij de vis sers, die gisteren op het Bin nenhof protesteerden, 25 mil joen aan. PAGINA 7 Nederland is nog niet kijkmoe PAGINA 5 Arme landen willen handel, geen hulp PAGINA 11 Huldigingstoernooi Max Euwe PAGINA 9 Samenwerking regionale wel zijnszorg PAGINA 13 ALMELO (ANP) Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V. is van plan op korte termijn 430 per soneelsleden te laten afvloeien. Dit om „het personeelsbestand aan te passen aan de verkleinde productie capaciteit". In maart werd gepubliceerd, dat het personeelsbestand dit Jaar met 10 tot Bewapening ongeschikt" Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voorgoede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke J Uw bezoek is beslist de moeite waard. i in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma, t.m. vrijdags van 8.3017.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.3021.00 uur. Plenty Parkeerruimte. UTRECHT (ANP) De politie wor stelt nog steeds met een tekort aan mankracht. Er zijn weliswaar in vijf jaar 6000 politiemensen bijge komen, maar in de praktijk komt het erop neer, dat dit er slechts 4800 zijn. Dat betekent dat het te kort op de organieke sterkte, dat begin 1971 ongeveer 1250 man be droeg in vijf Jaar bijna is verdub beld tot 2400 man. Aldus vice-voorzitter A. de Roon van de bond van christelijke politie ambtenaren in ons land, vandaag tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht. De bevolking heeft volgens De Roon niet ten onrechte het gevoel, dat de sterkte van de politie tekort schiet om haar werkzaamheden naar be horen te verrichten. Nlrt alleen de stijgende criminaliteitscijfers rechtvaardigen de ongerustheid bij het publiek, ook de dalende ophel deringspercentages: in 1965 loste de politie nog 51 procent van de misdrijven op, in 1970 was dat ge daald naar 40 procent en in 1975 lag bij 68 procent van de misdrijven de dader op het kerkhof. Het tekort aan mankracht is volgens de heer De Roon een 'benauwend gegeven', temeer daar de eerstko mende jaren duizenden politieman nen met pensioen gaan. De bewapening van gemeente- en rijkspolitie schiet eveneens tekort. De FN-pistolen die de 'gewone' po litieman op zak heeft en de kara bijnen waarover de mobiele een heden beschikken voor speciale anti-terreuracties, zijn op zichzelf niet slecht, maar ze zijn niet ge schikt voor de speciale eisen die de politie stelt. Dit probleem bracht hoofdbestuurder H. Kruizinga van de bond van christelijke politieambtenaren in Utrecht te berde. Volgens hem moeten de FN-pistolen worden vervangen of zodanig worden ver beterd dat er beter gericht kan worden geschoten. Ook is de vei ligheid van de politieman onvol doende gegarandeerd, omdat het wapen nogal eens weigert. Kruizinga: „Voor mensen die elke dag op de schietbaan oefenen heeft de FN geen problemen maar de gewone politieman heeft liever een beter wapen op zak". EINDHOVEN (ANP) Het Ca- tharina-ziekenhuis in Eindhoven neemt geen nieuwe medewerkers aan die een baard dragen. Ook bij het promotiebeleid ten aanzien van de nu in dienstzynde mede werkers is het dragen van een baard een factor die meespeelt. Directie en leiding van het Eind- hovense ziekenhuis hebben zich ook gekeerd tegen het dragen van fel gekleurd ondergoed en panties onder witte dienstkleding. „De huisstijl van het Cathari- na-ziekenhuis verlangt dat alle medewerkers keurig verzorgd zijn. Directie en leiding van het zieken, huis vinden dat gekleurd ondeï- goed onder witte dienstkleding en baarden daaraan afbreuk doen", aldus directiesecretaris R. Vosveld. In het verleden heeft volgens hem een aantal patiënten opmerkin gen gemaakt over het dragen van gekleurd ondergoed. Overigens gelden deze „huisre gels" niet alleen voor verplegend personeel, maar voor alle mede werkers van het ziekenhuis. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris van Lent van defensie (perso neel) wil op korte termijn overleg plegen met de belangenverenigingen van militair personeel over zijn voor nemen de gratis lunch voor vrijwillig dienende militairen per 1 Juli af te schaffen. Dat heeft het ministerie van defensie vandaag meegedeeld. In een gisteren aan de belangenvereni gingen verstuurde brief zegt de heer Van Lent dat een verder uitstel van de afschaffing van de gratis lunch om budgettaire redenen niet verant woord is. De afschaffing zal naar Het voornemen tot afschaffing van de gratis lunch werd al aangekondigd in de defensiebegroting 1975. Over het plan is daarna overleg gevoerd in het militair georganiseerd overleg. De belangenverenigingen stelden zich daarbij op het standpunt dat deze maatregel niet afzonderlijk maar in het kader van het gehele vraagstuk van de huisvesting en voeding van militairen aan de orde zou moeten worden gesteld, aldus het ministerie. Met de behandeling vaii dat gehele pakket is inmiddels een begin ge maakt. De afronding ervan zal echter naar het zich laat aanzien nog zoveel tijd vergen dat de afschaffing van de gratis lunch daarop niet kan wachten. De instelling van de gratis lunch bij de krijgsmachtdelen dateert van rond het jaar 1953. De maatregel is destijds genomen met de bedoeling om mede op deze wyze de toenmalige achterstand in salarissen enigszins te compenseren, maar de bezoldiging is sedert die tyd nogal gewyzigd. 15 pot zou moeten dalen. Daarbij werd gemeld, dat ontslagen onvermij delijk zouden zijn. In Januari van dit Jaar had het concern ongeveer 5.400 medewerkers in Nederland. Inmiddels heeft overleg met onder nemingsraden en staf plaats gehad over de vermindering van het perso neel in de produktiebedryven. Daar naast heeft beraad in een groot aan tal projectgroepen geleid tot de vast stelling van de vermindering van de „overhead"-sector. Nu de reorganisatieplannen afgerond zyn, blyken aldus Ny verdal-Ten Cate 430 personen te moeten af vloeien. van wie bijna 300 uit de niet rechtstreeks bij de produküe betrok ken afdelingen. De gedachte afvloeiing ls als volgt verdeeld over de vestigingsplaatsen van het concern: bij het hoofdkan t-oor en de bedrijven in Almelo onge veer 180, in Ny verdal zo'n 80, in Ol- denzaal om en nabij de 70 en in de overige bedrijven zo'n 15. Wat de Twentse StoomblekeriJ in Goor betreft is het overleg nog gaan de. Verwacht wordt, dat hier onge veer 90 arbeidsplaatsen verloren zul len gaan. Voor een veertigtal personeelsleden van het totaal van 430 zal gebruik gemaakt worden van de mogelijkheid tot vervroegde pensionering. Dist-riotsbestuurder Doeve van de in dustriebond CNV heeft vanochtend verklaard dat de ontslagmaatregel een noodzakelijk paardemiddel is om te voorkomen dat op den duur het voortbestaan van het hele bedrijf in gevaar zou komen. Ten gevolge van de structurele problemen in de tex- tiel-industnie zit Nyverdal-Ten Cate al Jaren in de zorgen en heeft men in een reeks van Jaren de activiteiten moeten inkrimpen. Via alle moge lijke kunstgrepen lukte dat zonder gedwongen ontslagen. In 1975 werd het personeelsbestand via natuurlijk verloop en andere maatregelen met liefst 1.000 man ingekrompen. Volgens Doeve betrof de inkrimping vooral het produktiepersoneel zodat er in de andere personeelssector (kantoorpersoneel etc.) een overbe zetting ging ontstaan. Vandaar dat nu de ontslagen hoofdzakelijk in die afdeling zullen vallen. Volgens Doeve ligt er een redelijk sociaal plan klaar voor de betrokkenen. „Het grote probleem zal zijn om de mensen elders aan een baan te hel pen. En hier wreekt zich volgens Doeve een falend overheidsbeleid. Bosbrand In de landstreek Celle, waar de Bondsrepubliek en de DDR aan elkaar grenzen, is gisteren na aanhoudende droogte een felle öos- en heidebrand uitgebroken. De brand woedt in ongeveer 100 hectare na tuurgebied. De regionale brandweer korpsen worden gesteund door colle ga's uit Hannover.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1