Arme landen willen handel, geen hulp van rijke Dodental in Italië: 914 Jeremey Thorpe afgetreden Plan-Kissinger koel ontvangen in Nairobi Schandaal met runderlapjes. Rellen na dood van Meinhof wereldklasse parket: De nieuwe Mercedes serie» De nieuwe maatstaf voor perfektie» MereedeS'Benz BRITS LIBERAAL LEIDER STRUIKELT O VER SCHANDAAL DINSDAG 11 MEI 1976 BUITENLAND PAGINA 11 WASHINGTON - Een Ameri kaan wiens opdracht het was vlees te keuren dat aan Ameri kaanse soldaten moest worden voorgezet, heeft gisteren ont huld dat een vleesfirma prosti tuees ter beschikking stelde en hem douceurtjes toestopte in ruil voor stilzwijgende aan vaarding van runderlapjes van inferieure kwaliteit. Charles Reidinger, een voorma lige militaire keurmeester, ver telde dat de publieke vrouwen van de 100-dollar-per-dagklasse waren en dat de geldsommetjes moesten verhinderen dat hij zich te dicht over het vlees boog of te scherp lette op de trans portmethoden. Reidinger was een van de mili taire vleeskeurmeesters die ge tuigenis aflegden ten overstaan van een senaatssubcommissie die een onderzoek instelt naar onwettige betalingen en frau duleuze praktijken van vlees handelaren die contracten heb ben met het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Senator Lawton Chiles, die de subcom missie voorzit, zei dat er leveranciers van het Pentagon zijn die de regering voor een kwart miljoen dollar per dag zouden kunnen hebben opge licht. De vleeskeurmeesters ver klaarden dat ze dikwijls de an dere kant opkeken als de ver pakkers vlees naar de militairen stuurden dat van minder goede kwaliteit of vetter was dan de lapjes die waren besteld. Senator Chiles deelde mee dat zijn subcommissie door haar verkregen gegevens betref fende twee firma's heeft door gestuurd naar het ministerie van Justitie voor eventuele strafvervolging. Reidingers collega Manuel Pa- checo heeft tegenover de sub commissie verklaard dat hij van de Pentagonleveranciers 200 dollar per maand ontving om niet te zien wat hij had moeten Pacheco heeft gezegd dat hij en andere controleurs hun beklag bij superieuren deden, maar dat geen stappen werden onder nomen. „Ik zat in de booten had maar mee te varen', zo heeft hij verklaard. Een andere keurmeester, Nadja Booth-Hoyer, zei tegen de sub commissie dat zij verschillende keren geschenken had gekre gen van de directeis van de vleesfirma's, maar dat zij niet op de hoogte was van frauduleuze handelingen. De geschenken bestonden uit maatgemaakte pakjes, twee be taalde vakantieweekeinden, Franse parfum en kaartjes voor sportwedstrijden en vliegreis- jes. Mevrouw Booth onthulde ook dat de inspecteurs geregeld lap jes vlees die als monster hadden gediend, mee naar huis hadden genomen. „Ik besefte dat het niet juist was", aldus Nadja Booth-Hoyer na te hebben onthuld dat zij vlees was gaan keuren zonder er diepgaand voor te zijn opgeleid. „Ik stond wel even te kijken toen me geleerd werd karbo- naadjes te stelen en het met het nemen van monsters niet zo nauw te nemen. Maar het leek mij allemaal niet zo verschrik kelijk". NAIROBI - Henry Kissingers plan voor een grondstoffen- bank die ten bate van de arme landen zou moeten werken, is vorige week op de VN-conferentie over handel en ont wikkeling (UNCTAD) in de Keniase hoofdstad Nairobi zeer koel ontvangen door de afgevaardigden van de derde we reld. Het ziet er naar uit dat Kissinger de stemming van de Groep van 77 ontwikkelingslanden totaal verkeerd beoor deeld heeft. "Deze conferentie gaat over handel, niet over hulp, en Kissinger biedt ons een hulpprogramma aan", zei een afgevaardigde van een land van de derde wereld. De Groep van, 77 (inmiddels ge groeid tot 112) wil dat deze vierde UNCTAD-conferentie nu eindelijk eens een doorbreking brengt van het oude patroon van verhoudin gen: de arme landen die afhankelijk zijn van de rijke. Kissingers toe spraak ging er volledig aan voorbij dat de arme landen de ouderwetse liefdadigheid nu eens vervangen willen zien door een eerlijker eco nomische wereldorde. De Internationale Grondstoffen- bank (aangeduid met de Engelse afkorting IRB, International Re sources Bank) die Amerika voor stelt, zou een beginkapitaal van een miljard dollar krijgen om de arme landen te helpen bij de verhoging van hun produktie van grondstof fen. Kissinger vertelde er niet bij dat hogere produktie waarschijn lijk tot lagere prijzen voert. Produktieverhoging zonder prijs garanties is iets waar de landen van de derde wereld niets voor voelen. Kissinger hoopt met zijn plan de aandacht af te leiden van ons stre ven naar een meer algeméhe bena dering van het probleem van grondstoffen en economie, zegt de Groep van 77. Hoeksteen Een gezamenlijk fonds is de hoek steen van die benadering in ruimer verband. Het fonds zou door rijke en arme landen samen gefinancierd moeten worden en een beginkapi taal van drie miljard dollar moeten krijgen om grondstoffenafspraken te ondersteunen. Dit UNCTAD- plan zou naar alle waarschijnlijk heid ook prijsafspraken omvatten. De arme landen verwachten dat zij met dit plan kunnen rekenen op een betere opbrengst voor de grondstoffen die een van de grondslagen van hun bestaan vor- Men is het er algemeen over eens dat er van die grondstoffen buffer voorraden aangelegd moeten wor den om de prijzen te stabiliseren. Die voorraden zouden in tijden van schaarste verkocht worden en in tijden van overvloed ingekocht. Kissinger zei dat zijn IRB mis schien ook wel buffervoorraden FRANKFORT (DPA/AFP) - In Frankfort is het gisteren tot felle straatgevechten gekomen tussen politie en een duizendtal sympathi santen van de Baader-Meinhof- groep Een politieman moest met ernstige brandwonden, veroor zaakt door een molotow-cocktail, worden overgebracht naar een ge specialiseerd ziekenhuis in Lud- wigshafen. Hij verkeert in leven sgevaar. Een andere agent moest eveneens met brandwonden in het gezicht naar een ziekenhuis. Op aanplakbiljetten, die zondag nacht waren aangeplakt in de bin nenstand, staat "Meinhof, slachtof fer van moord". De minister van justitie van de deelstaat Baden-Württemberg, Traugott Bender, heeft dergelijke beschuldigingen van de hand ge wezen. Nadat familieleden van Ul- rike Meinhof en haar advocaten twijfels hadden geuit over de dood soorzaak kenschetste Bender die uitspraken als "aanvallen op de staat en de gevangenisautoritei ten". Gisteren werd Meinhofs cel in de Stuttgartse gevangenis onder zocht op aanwijzingen die haar mo tieven voor zelfmoord kunnen ver duidelijken. Er is echter niets ge vonden. Op kantoren van Duitse onderne mingen in Parijs, een Duits kultu- reel instituut in Toulouse en een Duits reisbureau zijn gisteren aan slagen met springstof gepleegd die door de politie in verband worden gebracht met de dood van Ulrike Meinhof. De straatgevechten braken uit toen de politie een eind wilde maken aan de betoging, waarvoor geen ver gunning was verleend. Verwarring De voornaamste verwarring heerst op het ogenblik onder de landen van de Europese Gemeenschap. De Negen zijn het niet eens kunnen worden over het gemeenschappe lijke fonds. Engeland wil het niet "in zijn huidige vorm". Het Britse standpunt is dat het fonds geen hulp zou betekenen voor de alle rarmste landen - hoewel die alle rarmsten zelf het plan merkwaar dig genoeg wel steunen. Morgen na de algemene inleidin gen, beginnen de onderhandelin gen over bijzonderheden. Met zo sterk uiteenlopende standpunten is er van alles te verwachten. De afge vaardigden geven er zich wel re kenschap van dat het er met de be trekkingen tussen de rijke en de arme landen slecht voorstaat als deze UNCTAD-conferentie niets oplevert. Er is van vele zijden al ge zegd dat een mislukking in Nairobi het Parijse overleg over internatio nale samenwerking in gevaar brengt. Er is misschien een compromis mogelijk. Kissingers bank en het algemene plan staan niet helemaal lijnrecht tegenover elkaar. De kernvraag is echter of Amerika zijn IRB wil laten gebruiken om het ge zamenlijke fonds te financieren. Volgens een van de Amerikaanse afgevaardigden is daar beslist geen enkele kans op. Hulp In hun openingstoespraken heb ben de rijke landen eensgezind verklaard dat zij de arme landen willen helpen om aan de armoede te ontsnappen. Maar zij zijn vrijwel even eensgezind geweest in hun verzet tegen de aangewezen maat regel om de arme landen snelle hulp te bieden - namelijk verlich ting van hun schuldenlast. Arme landen zien zich nu gedwon gen om zeer veel geld niet aan hun strijd tegen de armoede te beste den, maar aan rente en afbetaling van vroegere leningen. De meeste rijke landen (Zweden, Nederland en Noorwegen uitgezonderd) hou den strak vol dat schulden en de hoogte van die schulden geheel op zichzelf bekeken moeten worden, naar de cijfers. Er is weinig sprake van zelfs maar een bescheiden her verdeling van de rijkdommen vap de wereld ten bate van de armen en de hongerigen. De rijke landen doen voor de hongerigen niet veel meer dan geduld preken. Interessant Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking heeft gisteren ge zegd, dat de voorstellen die Kissin ger, op de wereldhandelsconferen tie in Nairobi heeft gedaan, zeer nauwkeurig dienen te worden be studeerd. Hij noemt deze voorstele len een zeer interessante poging om binnen de bestaande internationale economische orde de ontwikke lingslanden toch meer perspectief te bieden. Het standpunt van het bestuur van de Partij van de Arbeid over de om vang van de Nederlandse ontwik kelingssamenwerking noemde Mi nister Pronk een "zeer gebrekkige analyse." Hij kan aanvaarden, dat het plafond van de totale uitgave voor de ont wikkelingssamenwerking (dat is de eigenlijke hulpverlening plus de fi nanciering van alle andere activi teiten in het kader van de ontwik kelingssamenwerking, zoals 'de herstructurering van de Neder landse industrie, de vergemakke lijking van de invoer van prod uk- ten uit de arme landen enz) de eerstkomende jaren niet boven de anderhalf procent van het nationale inkomen zal kunnen stijgen. Op wat langere termijn moeten we ech ter blijven streven naar 2 procent. UDINE (UPI/Reuter) - Terwijl reddingsploegen in de verwoeste steden en dorpen van noord- Italië doden bleven vinden, maakten de autoriteiten gisteren bekend dat het dodental van de aardbevingsramp wellicht boven de aanvankelijke schatting van 1000 zal blijken te liggen. Gisteravond waren er voor zover bekend 914 doden geborgen. Het zal echter nog enkele dagen du ren voordat enkele geïsoleerde dorpen in de getroffen regio vol ledig zijn gecontroleerd. "Nu we het cijf er 1000 naderen moeten we vrezen dat we het aan tal slachtoffers nog te laag heb ben geschat", verklaarde een zegsman van de prefectuur in Udine. Terwijl de reddingsploegen hun werk voortzetten werden er in de regio opnieuw twee zwakke aardschokken geregistreerd. Ex perts beschouwden dit als stuip trekkingen van (ie verwoestende beving van donderdag. Berichten over nieuwe slachtoffers of schade bleven uit. Volgens de gezondheidsdienst is het gevaar voor tyfus en andere epidemieën in het warme en vochtige gebied wat afgenomen. Thans vreest men echter het ge vaar dat gifslangen, door de aardbeving en het warme weer uit hun winterslaap gewekt, voor de in het vrije veld kamperende bevolking gevaar kunnen gaan opleveren. Het aantal gewonden werd gisteren rond de 1300 geschat. Op basis van een onderzoek in de regio be cijferde het communistische par tijblad L'Unita dat er door de ramp tenminste 7000 arbeid splaatsen verloren zijn gegaan. Dit betaalt u bij Schnitzler voor Lachappelle; Berken smalstrookparket per m2 (ongelegd) Lachappelle parket, te zien in alle vestigingen van Schnitzler. De centrale overheid in Rome is van mening dat men de daklozen beter in tenten kan huisvesten dan in semi-permanente onder komens, zodat er geen uitstel kan optreden bij de herbouw van de getroffen plaatsen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee dat er grote hoeveelheden tenten naar het gebied onderweg zijn. Een be langrijk deel daarvan is afkom stig van NAVO-bases in West- Duitsland. De Europese commissie in Brussel is in overleg 'met Rome en de overheden in het rampgebied zelf over een adequate EG-hulp bij de wederopbouw van het getroffen gebied. De Europese gemeen schap heeft het afgelopen wee kend reeds 350.000 gulden als di recte hulp vrijgemaakt. Het Italiaanse consulaat in Am sterdam deelt mede, dat de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia aan Italianen die geboren zijn in de door de aardbeving ge troffen plaatsen gratis luchtver voer aanbiedt naar Venetië of Triëst. Alitalia mag dit aanbod slechts gestand doen tot en met 13 mei a.s. De nieuwe Mercedes. Kijk naar z'n tijdloze styling: dynamisch, elegant en sportief. Let op z'n technische per fektie, dank zij tal van elfektieve vernieuwingen. Ontdek z'n rustgevende rijkwaliteiten en komfort, die rijden tot relaxen maken. Besef, dat Mercedes nu een nog grotere voorsprong in veiligheid heeft. Oordeel zelf over dé nieuwe Mercedes. Hij staat in onze showroom. U kunt hem rijden. Blijvende voorsprong in perfektie B.V. L.I.A.M. Leiden.Vondellaan45,tel.071-769303-Alphena d Rijn,Go tel.01720-7 3344 - Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124 LONDEN (Reuter) - Jeremy Thor pe, leider van de Britse Liberale Partij, is afgetreden. Het heengaan van Thorpe houdt direct verband met een onverkwikkelijk schan daal waarin is beweerd dat hij ooit een homosexuele affaire heeft ge had. Door die aantijgingen heerste er in de Liberale partijtop al weken lang een crisissituatie. De 47-jarige Thorpe was sinds ja nuari 1967 leider van de Liberalen, na Labour en de Conservatieven de derde partij des lands. Het schandaal ontstond toen Nor man Scott, een vroeger mannelijk fotomodel, en tweederangsschrij ver, in januari tijdens een tegen hem gevoerd proces beweerde dat hij vijtien jaar geleden een verhou ding met Thorpe had gehad. Thorpe ontkende ooit enige homo sexuele relatie te hebben gehad en is steeds hardnekkig blijven ont kennen. De partij stelde zich in eer ste instantie publiekelijk achter haar leider op, maar volgens inge wijden was men binnenskamers van mening dat Thorpe's imago in het voor homofilie nog steeds uit erst gevoelige Verenigd Koninkrijk teveel had geleden om hem als par tijleider te handhavnen. Vorige week donderdag behaalde Thorpe's partij bij tussentijdse ver kiezingen in Engeland en Wales povere resultaten. De Liberalen brachten dit volgens ingewijden rechtstreeks in verband met het schandaal rond Thorpe's persoon. Zelfs de Liberale Lagerhuisleden die geen woord van Scotts verhaal geloofden waren van mening, dat de partij Thorpe niet zou kunnen handhaven omdat het verhaal in de pers voor vette koppen bleef zor gen. In zijn ontslagbrief zegt Thorpe tot zijn besluit te zijn gekomen "na een defamerende campagne, die drie maanden heeft geduurd". "Niemand", schrijft Thorpe, "kan een partij leiden als hij het leeu wendeel van zijn tijd moet beste den aan het tegenspreken van be schuldigingen en aan het vechten tegen intriges". In zijn brief ont kent Thorpe andermaal en catego risch de waarheid en de tegen hem ingebrachte aantijgingen. Scott heeft dezer dagen laten weten dat hij Thorpe zal aanklagen we gens laster. Thorpe is tweemaal ge trouwd geweest en vader van een zeven-jarige zoon. Bij de algemene verkiezingen van 1974 behaalde de Liberale Partij niet minder dan 5,3 miljoen stem men (tegen 2,3 miljoen bij de vori ge) maar door het Britse kiesstelsel betekende dit dat de partij die 18,3 percent van de stemmen had ge haald slechts 13 van de 635 zetels van het Lagerhuis kreeg toegewe- zou financieren, maar dat zou er toch maar een bijkomstige rol van zijn. Het is de toehoorders in Nai robi opgevallen dat Kissinger in zijn rede helemaal geen toezeggin gen heeft gedaan omtrent de Ame rikaanse bijdrage aan de nieuwe bank. De Amerikaanse afgevaar digden proberen nu arme landen ervan te overtuigen dat zij beter af zouden zijn als zij het IRB-idee steunen. Maar voorlopig lijkt er nog geen deuk te komen in het ver enigde front van de arme landen, die de voorkeur blijven geven aan het algemene plan. PAMPLONA - Prinses Irene met haar schoonzuster Maria de las Nieves in gesprek met Carlisten voor de protestmars die gisteren in het Baskenland werd gehou den tegen het doden van een Car- list tijdens de jaarlijkse manifes tatie op de berg Montejurra. En kele duizenden personen namen aan de protestmars deel. In Estella werd al het werk stilge legd en bleven alle winkels dicht tijdens de stille mars. De politie hield zich afzijdig. Javier Garcia Pellejero (20) kwam om het leven toen enkele gewa pende mannen het vuur openden op de mars van 5000 socialistisch gezinde Carlisten naar de top van de berg Montejurra. De jaar lijkse mars wordt gehouden ter herdejiking van de Carlisten die in de Spaanse burgeroorlog om het leven kwamen. Bij de schietpartij werden tevens vier andere deelnemers gewond. Twee van hen zijn in een ernstige toestand in een ziekenhuis opge-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11