Ulrike Meinhoff beneemt zich in cel het leven Dodenaantal Italië nadert duizend Van journaliste tot leidster van stadsguerrilla Mercury, Opschudding in West-Duitsland Prins Carel Hugo op Montejurra door zijn broer beschoten Sarkis president Libanon, maar vrede is nog ver weg Ook gisteren weer enkele aardschokken bij Udine de betrouwbare MAANDAG 10 MEI 1976 PAGINA STUTTUAKT - Ulrike Meinhof (41), een van de drijvende krachten in de gewelddadig- anarchistische beweging van de Bondsrepubliek, heeft gisterochtend vroeg in de gevan genis van Stuttgart-Stammheim zelfmoord (door ophanging met een handdoek) gepleegd. De avond tevoren had zij volgens mededeling van het ministerie van Justitie nog geruime tijd zitten schrijven en wees niets op het voornemen tot zelfmoord. Toen zij gisterochtend om half acht in haar cel werd aangetroffen, was zij volgens een arts al enige uren dood. Wat Ulnke Meinhof tot haar on verwachte wanhoopsdaad heeft gedreven liet zich gisteren nog niet vaststellen. Sinds haar arrestatie was zij (o.a. als gevolg van een maandenlange hongerstaking met de andere gevangen zittende leden van de Baader-Meinhof-groep) nog slechts een schim van de strijdbare journaliste, die in Hamburg in zo'n hoog aanzien had gestaan. Bleek en ingevallen volgde zij het proces tegen de vier hoofdfiguren van de BM-beweging, duidelijk ge kweld door concentratiestoomis- sen en moeizaam formulerend op de schaarse ogenblikken dat zij het woord nam. In Stammheim ging op tragische wijze het leven ten einde van een vrouw met onomstreden intelligen tie en van grote sociale bewogen heid, die zozeer in de maalstroom der politieke gebeurtenissen ge raakte, dat zij van pacifïste tot ge wapend activiste werd. Zwaar bewaakt Ulrike Meinhof zat gevangen in een gevangenis aan de rand van Stutt gart, Stuttgart-Stammheim. In een zwaar bewaakt gebouw in de buurt begon op 21 mei vorig jaar - onder zeer zware veiligheidsmaatregelen na twee jaar vooronderzoek het mammoetproces tegen vier lei dende figuren van de anarchisti sche Baader-Meinhof-groep, die vooral door bomaanslagen en brandstichtingen in de jaren 1970-1972 grote onrust in de Bondsrepubliek veroorzaakte. In dit grootste proces in de West- duitse geschiedenis gaat het om de zogenoemde "harde kern" van de groep, bestaande uit de toen 40- jarige Ulrike Meinhof, de 32-jangc Andreas Baader, de 34-jarige Gud- run Ensslin en de 30-jange Jan-Carl Raspe. Zij werden o.m. beschul digd van vijf moorden, 54 pogingen tot moord door middel van bo maanslagen, bankovervallen, in braken en het lidmaatschap van een misdadige organisatie. De verdachten, die hun organisatie "Rote Armee Fraktion" noemden, vonden elkaar nadat het studen- tenverzet waarvan zij deel uitmaak ten, na de aanslag op Rudi Dutschke in april 1968 was doodge lopen. De anarchistische RAF werd de bekendste van enkele kleine groepen die meenden dat het verzet tegen de kapitalistische maat schappij. desnoods met geweld moest Worden voortgezet. heid verscherpt met het oog op r gelijke acties van sympathisanten gen bestonden. Het openbaar i nisterie reageerde hiermee op i de Baader-Meinhofgroep na de bericht in het dagblad "Die Welt". zelfmoord van Ulrike Meinhof. Dit hebben officiële zegsliede gedeeld. De politie vreest dat de Een woordvoerder sprak i band van "een zekere ding" tussen Ulrike Meinhof zelfmoord van de anarchiste door Andreas Baader. politie-activiteit uiteengevallen guerrillabewegingen weer bijeen brengt en activeert. In de Franse hoofdstad Parijs zijn gisteren bomaanslagen gepleegd op de vestingen van twee West- duitse ondernemingen. Bij de ont ploffingen vielen geen slachtoffers, wel werd aanzienlijke schade aan gericht. Intussen heeft het openbaar minis terie gemeld dat tussen Ulrike Meinhof en de andere drie verdach ten in het anarchistenproces in Stuttgart al sinds weken spannin- De vertrouwensadvocaat van Ul rike Meinhof, Oberwinter, bestem pelde het bericht van de spannin gen als "lage leugens". Oberwinter zag er een poging in "de dood van Ulnke Meinhof in de schoenen van Andreas Baader te schuiven". verdediger van mede- Gudrun Ensslin, Schily, keerde zich tegen het zelfmoord-idee. Hij eiste een onaf hankelijke, internationale commis sie van onderzoek, die de juiste toedracht van de dood van Ulrike Meinhof moet ophelderen. Ulrike Meinhof, op 7 oktober 1934 in Oldenburg geboren, verloor al op betrekkelijk jeugdige leeftijd haar beide ouders, beiden kunsthistorici, die de dochter in een duidelijk anti-nat ion aal-socialist ische gezindheid hadden opgevoed. Op 14-jarige leeftijd werd zij pleegkind van de familie vriend en pacifiste, prof. dr. Renate Riemeck, oprichtster van de Deutsche Friedens Union,die onder meer reeds in de jaren vijftig verzoening met de DDR bepleitte. Mevr. Riemeck heeft grote in vloed uitgeoefend op Ulrike Meinhof, die als studente in de pedagogie, de germanistiek en de wijsbegeerte blijk gaf van uitzonderlijke begaafdheid. Omstreeks 1955 onbtplooide zij steeds grotere politieke ac tiviteit. Zij sloot zich aan bij de socialistische studenten- bond, SBS, nam deel aan pro testbetogingen tegen de koude-oorlogspolitiek van de CDU-regering en, atoombe wapening en voor een betere verstandhouding met de DDR. In die tijd leerde zij in Ham burg Klaus Rainer Röhl ken nen, hoofdredacteur van het half-mcmdainehalf- proletarische weekblad ,Jton- kret", die later haar echtge noot werd. In dat blad schreef zij tien jaar lang haar in kor zelige en karige stijl opgetrok ken hoofdartikelen tegen al UDINE - Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft gisteravond bekendgemaakt dat er in het gebied van Italië dat door aardschokken is getroffen, tot dusver 812 lichamen zijn geborgen. Van deze 812 heeft men er maar 231 kunnen identificeren. Men neemt aan dat het dodencijfer uiteindelijk de 1.000 zal overschrijden. De Italiaanse politie liet weten der er zo'n 1.300 mensen gewond zijn geraakt. Waakzaam Er deden zich gisteren weer enkele schokken in deze streek voor. Stor tregen, die de wegen in modderpoe len verandert en de kans op aarver schuivingen met zich meebrengt, heeft gisteren het reddingswerk in Udine het noordoostitaliaanse aardbevingsgebied, vertraagd. De regen droeg bovendien nog bij aan de wanhoop van de ongeveer 15.000 daklozen, onder wie volgens func tionarissen zo'n 25.000 tenten zijn verdeeld. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft meegedeeld dat er voldoende hulpkrachten zijn ingezet. Anderzijds groeit de kritiek op het vaak duidelijke gebrek aan overleg achter de reusachtige reddingsope ratie. Hele dorpen zouden aan zich zelf zijn overgelaten, omdat de tele foonverbindingen zijn doorgesne den en de toegangswegen nog altijd geblokkeerd. Kisten vol medicij nen blijven ongeopend - niemand weet hoe ze gebruikt moeten wor den of waarheen gezonden. Minister van Binnenlandse Zaken Cossiga heeft gisteravond dringend verzocht om giften voor de aardbe vingsslachtoffers. De minister ver klaarde dat de heropbouw van hui zen in het rampgebied een top prioriteit voor de regering is. Daarom wees hij het idee van tijde lijke behuizingen van de hand. De waarnemend premier van Italië Aldo Moro heeft dit weekeinde een bezoek gebracht aan de getroffen streek. Ook hij beloofde de vluchte lingen die in tengen wonen snelle en royale hulp. Maar velen waren niet onder de indruk. In het achterhoofd van de mensen hier speelt dat slachtoffers van een aardbeving op Sicilië, een achttal jaren geleden, nog steeds proviso risch wonen, doordat geld van de overheid in Rome aan strijkstok ken bleef hangen. (Italianen in het buitenland zullen nieuws over hun familieleden kun nen krijgen door zich tot alle consu laire bureaus te wenden. Er zijn speciale verbindingen gelegd om deze bureaus te informeren) ESTELLA, NAVARRA (AFP) - Bij de jaarlijkse Carlisten- bijeenkomst op de berg Monte jurra in Spanje zijn de aanhan gers van prins Carel Hugo en prinses Irene zaterdag bescho ten door een groepering van Ca rel Hugo's rechtse broer, prins Sixto. Een 19-jarige arbeider werd daarbij gedood en een aantal personen gewond. Prins Carel Hugo en prinses Irene bleven ongedeerd en vertrokken korte tijd later met onbekende be stemming. Beiden waren in het geheim Spanje binnengeko men. Prins Carel Hugo werd in 1968 door het toenmalige Spaanse staatshoofd Franco verbannen voor activiteiten die tegen de regering waren ge richt. In maart van dit jaar kwam hij per vliegtuig in de Spaanse hoofdstad aan, maar de politie zette hem toen op een toestel terug naar Parijs. De bij eenkomst van zaterdag op de Montejurra was door de rege ring verboden. Ooggetuigen zeiden dat de eer ste aanval van prins Sixto en zijn aanhang werd uitgevoerd toen de Carlisten zich bij een klooster verzamelden voor de tocht naar de top van de berg. De aanvallers schoten en sloe gen enkele demonstranten met ijzeren staven. De mars ging volgens plan door. Maar toen de eerste Carlisten de top nader den, wachtte daar een groep ex tremisten die schreeuwden dat de Carlisten terug moesten. De aanhangers van prins Carel Hugo aarzelden. Er werden schoten gelost die enkele deel nemers die voorop liepen trof fen. Anderen werden door stukken rots getroffen. Een woordvoerder van een zie kenhuis in Pamplona zei dat de 19-jarige arbeider Ricardo Til- legro uit Estella omkwam en dat "veel" anderen gewond werden, van wie enkelen er ern stig aan toe zijn. Volgens ooggetuigen stonden honderden politiemannen die naar het gebied waren overge bracht om de orde te handha ven, werkeloos toe te kijken toen de extremisten de demon stranten aanvielen. Vlak voordat de schietpartij be gon had prins Sixto geprobeerd van de top van de berg via een luidspreker zich tot de aanhan gers van prins Carel Hugo te richten. Hij werd door de me nigte overschreeuwd die riep: "Vrijheid voor Carel Hugo". Prins Sixto, die in Madrid woont, verzet zich al lange tijd tegen "de linkse politiek" van zijn oudste broer. Deze ver klaarde later over de rechtse aanvallen: "Dergelijke mooT- den zullen helpen het regime (van Juan Carlos) ten val te brengen". Prins Carel Hugo voegde zich bij de Carlisten halverwege de bergtop. Hij sprak zijn volge lingen toe toen die nog 400 me ter verwijderd waren van de top. Daarna leidde hij de Carlis ten terug naar de stad Estella. Carel Hugo eiste in zijn toe spraak democratische vrijhe den en een socialistisch, feder aal Spanje. BEIROET - Dreigementen van Libanons linkerzijde de open lijke strijd te hervatten, hebben de inwoners van de hoofdstad Beiroet er gisteren van weer houden de straat op te gaan. Elke kans op vrede hangt af van een akkoord tussen de zaterdag als opvolger van president Franjieh gekozen Elias Sarkis en socialistenleider Kamal Jumblatt. In politieke kringen is men het er over eens dat Sarkis, de keuze van rechts en Syrië, er slechts in kan slagen een eind aan de nu 13 maanden oude burgeroorlog te maken, wan neer hij Jumblatt achter zich krijgt. De socialist heeft nog geen commentaar gegeven op Sarkis' uitverkiezing. Sarkis kreeg 66 stemmen van de 69 parlementsleden die tijdens de zitting aanwezig waren. Hij behaalde daarmee een grote overwinning op zijn naaste ri vaal Raymond Edde, de man die op de steun van linkse groe peringen in Libanon kon reke- Linkse strijders hadden vanaf zaterdagochtend vroeg het be trokken gebied onder zwaar vuur gelegd om de presidents verkiezing te boycotten. Een progressieve Libanese par lementariër, Mansour, heeft gis teren afgevaardigden ervan be schuldigd bedragen van tussen de 150.000 en 4 miljoen Liba nese ponden (van 135.000 tot ongeveer 4 miljoen gulden) te hebben opgestreken in ruil voor hun stem ten gunste van Sarkis. Intussen is zware strijd uitge broken, in het gebied van de berg Libanon, in het oostelijk deel van het land. Volgens de linkse radio hadden rechtse troepen getracht op vier fronten door te breken, maar waren zij, met grote verliezen, teruggesla gen. "De lichamen van meer dan 100 isolationisten liggen nog op het slagveld, terwijl het aantal martelaars van de natio nalistische beweging en de Pa lestijnse revolutie 16 1 aldus het radiostation. De nieuwe president van Liba non, Elias Sarkis (51), is een pu bliciteitsschuwe technocraat die negen jaar lang gouverneur was van de Libanese centrale bank. Hij verloor op het nip pertje de presidentsrace van 1970 tegen Franjieh, maar heeft Elias Sarkis zich over het algemeen verre gehouden van de luidruchtige arena van de Libanese politiek. Sarkis heeft op geen enkele wijze in het openbaar zijn kan didatuur pogen op te poetsen toen Franjieh onder steeds gro tere druk werd gezet om af te treden. Degenen die hem steu nen wijzen op zijn staat van dienst als efficiënt bestuurder met weinig politieke vijanden. wat rechts en reactionair was in de Bondsrepubliek en daarbuiten. Zij bevond zich als het ware op de grens van twee werelden. Terwijl zij het kapitalisme te lijf ging,genoot zij toch ook van haar rol als ster-journaliste, die haar door de Hamburgse "in-crowd" bewonderend werd toegekend. Maar gaandeweg groeide het besef, dat goedgeformuleerde teksten aléén te vrijblijvend waren om maatschappelijke veranderingen te bewerkstel ligen. In de Westduitse studentenbe weging heeft zij, toen al tien jaar ouder dan de meeste kop lopers van deze actie, zich sterk doen gelden. Zij verliet Röhl, wiens halfhartigheid haar steeds weer tegen de borst stuitte, en brak met enkele geestverwanten in haar oude Hamburgse woning in, om bij wijze van symbolische daad een paar kostbare meubels te vernielen: afrekenen met, af scheid nemen van het weelder ige, burgerlijke verleden, overgang naar een leven dat haar zelfs zo ver zou brengen lampekappen als overbodige luxe te beschouwen. Zij bleef echter schrijven in "Konkret". Zij deelde nu mee dat "misdadig handelen zin volle politieke actie" kan zijn. Maar nooit had zij zelf nog naar de wapens gegrepen. De nieuwe, gewelddadige fase in haar bestaan, werd haar op gedrongen toen Ulrike Mein hof in mei 1970 deel had aan de bevrijding van de brandstich ter Baader in Berlijn. Bij die actie werd een beambte door een pistoolschot leven sgevaarlijk gewond. Dat was zeker niet Meinhofs oogmerk geweest - maar zij zag zich nu gesteld voor de keuze zich bij de politie te melden of in de gewapende ondergrondse te gaan. Zij koos voor het laatste. Ul rike Meinhof, later voor die Berlijnse bevrijdingsactie tot acht jaar veroordeeld, werd een van de drijvende krachten van de stadsguerrilla, die de maatschappelijke orde van de Bondsrepubliek gewelddadig bestreed en tenminste zes men senlevens heeft geëist. Ulrike Meinhof, van wie haar pleeg moeder Renate Riemeck later verklaarde: .jZij is altijd bang geweest voor wapens en ook nu nog is zij geen revolverheldin" EWOUTJANSE Italiaanse CP: relatie met VS ROME (AFP) - De Italiaanse com munisten zijn van mening dat de "politieke,economische en cultu rele samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten, en tussen Italië en de Verenigde Staten on ontbeerlijk is". Dit heeft Giorgio Napolitano, lid van de partijleiding, verklaard. Napolitano gaf verder aan dat het Italiaanse lidmaatschap van de NAVO voor de communisten "een zeker punt" is, "voor zover dit lid maatschap deel uitmaakt van een politiek en militair evenwicht in Europa, een evenwicht dat niet eenzijdig kan worden verstoord". Tenslotte: "Een Italiaanse regfering met een communistische deelne ming zal een absoluut onafhanke lijk oordeel moeten bewaren, ook tegenover Moskou". ADVERTENTIE U ruimte. En de Mercury buitenboordmotor brengt U waar U wilt. Zuinig en veilig Ga gelijk eens kijken bij Uw erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. BikScheWnge^ TPtetoo n° oe '0 l Telefoon

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7