Plan voor nieuw volkstuingebied BOUWIJSHAL KOST RUIM 3 MILJOEN LEZERS SCHRIJVEN MAANDAG 10 MEI 1976 Tussen Europaweg en spoorlijn naar Utrecht LEIDEN In het stadhuis wordt op het ogenblik gewerkt aan een structuurschets voor het oostelijke deel van Leiden. Het beslaat het gebied dat gelegen is tussen het Waardeiland en het recreatiegebied-in-wording „Vlieflanden". Voor het gebied tussen de Europaweg en de spoorlijn Leiden-Utrecht gaan de gedachten uit naar recreatieve voorzieningen. Wethouder Waal (Stadsontwikke ling) lichtte zaterdag een tipje van de sluier op tijdens zyn redevoe ring op het elfde congres van de Leidse Bond van Amateurtuinders, dat In het v'olkstuinencomplex „Roomburg" werd gehouden. Vol gens de wethouder zijn er plan nen in dat gebied een nieuw volks tuinencomplex te realiseren. „We hebben daar al wat grond en de procedure zal vermoedelijk niet zo moeilijk zijn", aldus Waal. die mee deelde dat bekeken wordt of in het gebied Roomburg en Meerburg nog woningbouw zal kunnen plaatsvinden. Dat zal in elk geval niet op korte afstand van het na tuurmonument „Cronesteijn" zijn. „Daaromheen moeten dingen ko men die het beeld van de natuur daar niet verstoren", aldus de Leidse wethouder. Sprekend over de behoefte aan volks tuinen in Leiden zei weth. Waal dat de algemeen gehanteerde norm voor grotere steden vijf vierkante meter per inwoner is. Leiden zit ongeveer op de helft. „Dus we hoe ven niet bang te zijn dat we snel met een overcapaciteit zitten". De Leidse wethouder zei een tegen stander te zijn van het reserveren van gronden voor een tweede wo ning. „Grond in Leiden is al zeer schaars en ik vind het onjuist dat er ruimte geschapen wordt voor tweede woningen, terwijl er men sen zijn die er helemaal geen een hebben. Bovendien, aldus Waal, blijken die woningen in de praktijk toch permanente bewoning te krij gen, hoewel aan diverse eisen die worden gesteld aan woningen, niet wordt voldaan. We moeten probe ren de volkstuincomplexen zo dicht mogelijk bij de woningen te houden om geen onnodige verkeersproble men te scheppen. „Het moet mogelijk zijn de eigen tuin per fiets te bereiken", aldus Waal, die een regionale samenwerking bij de opzet van nieuwe complexen be pleitte. Voorzitter Haarlem van de Leidse Bond van Amateurtuinders sprak in zijn openingswoord over een „veelbewogen jaar". Hij noemde de schaderegeling die is getroffen voor Oost-vliet en Roomburg bij de aan leg van de pijpleiding uniek. „Ons Buiten" heeft nog steeds proble men met het doorgaande verkeer van en naar de Merenwijk", aldus voorzitter Haarlem, die hoopte op verbetering nu dezer dagen begon nen is met het storten van zand voor een fietspad van Merenwijk naar het zwembad „De Zijl". Verder wees hij op de vernielingen, die nog altijd op grote schaal plaatsvinden in de volkstuincom plexen. „We hebben al diverse ma len om verscherpt politietoezicht gevraagd, maar dat is tot dusver uitgebleven. Tenslotte kondigde hij de verschijning van een Leidse volkstuinennota aan, waarin onder meer zal worden voorgesteld de be staande complexen een permanent karakter te geven. LEIDEN Zeg het met een bloemetjeis de slogan die vooral rondom Moeder dag opgeld doet. Dat bracht de leiding van een kinderclub van speeltuinvereniging Noorderkwartier op het idee om dat maar collectief te doen. Zaterdagmorgen trok men met de hele groep naar de bloemenmarkt op de Nieuwe Rijn en kocht daar de bloemen in. KNELPUNTEN „NOORDVEST" LEIDEN Buurtvereniging „Noord- vest" houd; morgenavond een ver gadering in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. De vereniging, waar in bewoners uit het gebied tussen Houtmarkt, Steenstraat, Oude Sin gel, Nieuwe Beestenmarkt en Mare Singel, is een maand geleden, min of meer op initiatief van de wijk Maredorp. opgericht. Uit een eerste enquête onder de bewoners van Noordvest is een vier tal knelpunten naar voren gekomen: de verkrotting, de verkeerssituatie, de speelplaatsen en de bestemming van de buurt tussen Langegracht, Oostdwarsgracht en Oude Singel. LEIDEN Met het slaan van de eerste paal geeft schaatser Piet Kleine aanstaande zaterdagmiddag om drie uur het sein voor de bouw de eerste overdekte ijsbaan in Nederland met een aparte inrichting het hardrijden. De ijsbaan, die begin november gereed moet zijn, bestaat uit twee delen: een midden- baan voor ijshockeyers en kunstrij ders, en daaromheen een aparte baan voor de snelle schaatsers op stalen Noren. Het zal ook de enige over dekte ijsbaan zijn in Nederland die door de gemeente, of door een stichting beheerd wordt, maar door een particuliere firma op commerciële basis gerund. Met de bouw van deze hal is een investering gemoeid van 3,2 miljoen gulden. Voordat Ton Menken de plannen de hal uitwerkte, heeft hij een haalbaarheidsonderzoek laten uit- Op grond daarvan meent hij dat een eenvoudige baan zonder ver liezen kan draaien. „Wij zijn uitge gaan van een eenvoudige, maar wel comfortabele baan voor recreatie schaatsers. Zit er meer in, dan is dat prachtig, maar het hoeft niet. Er is bijvoorbeeld geen vaste tribune gepland. We beginnen met 700 de montabele tribuneplaatsen, die we vrij gemakkelijk uitkunnen breiden". Het technische gedeelte van de baan is volledig geautomatiseerd en kan door één man bediend worden. De hardrijbaan heeft een lengte van 225 meter. De totale hal heeft een capaciteit van 1200 bezoekers. De entree, voor drie uur schaatsen, zal drieëneenhalve gulden bedragen voor volwassenen en twee gulden voor de jeugd. Vanaf de eerste verdieping van de hal kan men vanuit een res taurant neerkijken op het schaats- gebeuren. t de beste wensen gaan vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist weeter alles van! De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise. LEIDEN Het consulaat Leiden van de Nederlandse Bergsport Vereniging heeft gisteren met enig feestelijk vertoon de Leidse brandweertoren in gebruik genomen. De toren, die al geruime tijd door het consulaat als klimoefentoren wordt gebruikt, heeft een flinke opknapbeurt gehad en is ookwat de klimmogelijkheden be treft, aanzienlijk uitgebreid. Dat laatste geldt trouwens ook voor het Leidse consulaat zelf, waarvan de leden elke zondag wel op het brandweerterrein zijn te vinden. Gisteren mochten die leden hun krachten beproeven op de nieuwe routes. En daar iverd dankbaar gebruik van gemaakt (zie foto). Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover Y, voorradig).'t Scheelt aanzienlijk (I in tijd en geld. 2D De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.Y., Breestraat73, Leiden, TeL: 071 -12 20 07 Tour de France Met gemengde gevoelens heeft on dergetekende de laatste weken di verse mededelingen gevolgd over de start van de Tour de France 1978 in Leiden. Ondergetekende vindt het zeker een groots plan. Maar wanneer het voorstel van B en W om hiervoor een bedrag van honderdduizend gul den ter beschikking te stellen aan de "Stichting Tour de France in Leiden 1978" zou worden aangenomen is dat onverteerbaar Wanneer B en W en de raadsleden, alvorens zy een besluit nemen, zich eerst oriënteren op de prioriteitenlijst welke de Sportstichting heeft doen uitgaan, dan ben ik van mening dat by velen van hen enige twijfels rijzen over een dergelijke uitgave van hon derdduizend gulden. Als de stichting de Tour de France in 1978 zo graag in Leiden wil organiseren, oké, dan zullen de organisatoren zeker een za- kenman(nen) kunnen vinden, die te gen een evenredige reclame zeker deze honderdduizend gulden op tafel kan brengen. Uiteindelijk hebben we te maken met een beroepssport. laat. deze zich dan ook financieel beroepsmatig op lossen. Het verontrust my bijzonder dat de commissieleden van sport en recreatie, economische aangelegenhe den en interne organisatie en beheer Jl. 7 mei zich zo luchtig met deze zaak bezighielden. PvdA-, PPR- en eëB deel van de VVD-leden zyn voor de subsidie van honderdduizend gul den. Weinig enthousiasme bij de CDA-leden, alleen de heer Van Zijp was in deze fractie een warm voor stander. (Is de heer Van Zijp wel neutraal genoeg, hy heeft immers een rijwielhandel?) Volgens wethou der Tesselaar gaat het hier om gra tis dienstverlening van diverse ge meentelijke instanties (begroot op honderdduizend gulden). Dat bete kent dat een aantal ambtenaren we ken aan hun normale werk worden onttrokken en op de dag van de start tientallen ambtenaren, en dat uit het toch al onderbezette Leidse ambtenarenkorps. De wethouder vond het belangrijk voor het Leiden- promotion-effect. Wat zijn de ga ranties van deze uitspraak? Als wer kelijke realisten in de commissies be schouw ik mevrouw Van de Zande (PSP) en de heer Bosch (CDA), hun redenatie is zondermeer reëel. Deze honderdduizend gulden zou, gegeven aan de Leidse sportgemeen- schap (Sportstichting) wellicht vele jaren sportgenoegen betekenen voor velen. Ik hoop dat een socialistisch georiënteerd gemeentebestuur zijn steun ontzegt aan een kapitalistische organisatie als de Tour de France. Ik hoop te spreken namens de gehele Leidse sportgemeenschap (met ex cuus aan mijn sportvriend Joop Riet hoven). H. ZIRKZEE, Paramaribostraat 111, Leiden. (lid Raad van Beheer Sportstichting). i V -V - LEIDEN Een hoogtepunt in het gisteren gevierde feest rond het 50-jarig bestaan van de oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudse- singel was de predikatie tijdens de hoogmis van de ruim 80-jarige oud-pastoor G. A. Smit uit Alkmaar die er een halve eeuw geleden in Leiden voor moest zorgen, dat de oud-katholiekennadat ze hun pand aan de Hooigracht hadden verlaten, een nieuw onderdak kre gen. De kleine bejaarde bouwpastoor staat hier naast zijn rijzige 31- jarige collega J. V. Kinneging, de huidige voorganger der Leidse oud katholieken. Zij recipieerden na de hoogmis in de gemeentekamer. De viering werd gistermiddag besloten met de vespers van dankzeg ging. Meer clan 1000 deelnemers aan Leidse fietsdag LEIDEN Meer dan duizend fiet sers hebben zaterdag meegedaan aan de tocht die rond Leiden was uitge zet als onderdeel van de landelijke fietsdag. Er deden zeer veel gezin nen mee aan deze tocht en allen waren op tijd terug om het jaar speldje of de medaille in ontvangst te nemen. Het was de derde keer dat deze tocht gefietst werd. Verle den jaar bedroeg het aantal deelne mers ongeveer 840, dit jaar waren er 1011 toerfietsers. De tocht verliep zonder incidenten, geen der deelne mers liep enig letsel op; gelukkig ook niet het jongetje dat in de duinen te snel heuvel-af ging en uit de bocht vloog. Rectificatie LEIDEN In het artikel in deze krant van afgelopen zaterdag over het nieuwe centrum voor geboorte regeling in Leiden is een storende fout geslopen. Er stond dat er in Engeland zwangerschappen van 4 weken worden onderbroken. Dit moet zyn 24. LEIDEN Ondanks de bijna tropische temperaturen hebben 153 deelnemers afgelopen zaterdag de zesde „Zuid-West"-wandeltocht ge lopen. Er werd gewandeld over vijf verschillende afstanden en hoewel iedereen de eindstreep zonder blaren heeft bereikt, waren met name de deelnemers van de veertig kilometer op het einde van hun krachten. opent buurt centrum in Slaaghwijk LEIDEN Wethouder Dick Tesselaar mocht zaterdagmiddag rond een uur of half een met het plakken van een sticker op de ingang van de grote zaal de voor malige Korti-markt in de Meren wijk omdopen tot buurtcentrum. Ondanks de uit de hand gelopen temperatuur ging de opening in de Slaaghwijk, voor wie het club huis is bestemd, gepaard met gro te festiviteiten. Carnavalsvereni ging "De Jolige Hutspotten" trok vergezeld van majorettes en een muziekkorps door de wijk. Om twee uur werd een open huis ge houden met diverse attracties, waaronder een rad van avontuur. De bewoners van de Slaagh wijk, verenigd in een wijkcomité hebben hun nieuwe onderkomen voor een aanzienlijk gedeelte zelf opgeknapt. Wethouder Van Aken kon het bestuur als tegemoetko ming in de kosten voor gordijnen een bedrag van duizend gulden geven, dat door de Korti-markt by de opening van hun super markt in het winkelcentrum "De Kopermolen" de woners van hun noodwinkel, wa geschonken. Het buurthuis is be- tydelyke behuizing. Begin augus tus wordt op een terrein aan de Milanhorst de eerste paal ge slagen voor een wijkcentrum voor de Merenwijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3