Aantrekkelijk kijkspel De Generaal: De tsé-tsé- vlieg GLADDE SHOW GLADYS KNIGHT MAANDAG 10 MEI 1976 VARIA PAGINA 19 TTMIFIIL Ongeveer de helft van de auto mobilisten boven de 50 jaar heeft een twijfelachtige tot slechte gezichtsscherpteDit be richt van de ANWB grijp ik dankbaar aan om nog eens de anekdote te vertellen over Ko Arnoldidie in 1964 op 81-jarigc leeftijd overleed. Hij was een eminent acteur,met hoofdrollen in ,X>e dood van een handelsrei ziger", ,J)e vrek".en noem maar op. Tot op hoge leeftijd be stuurde hij zelf zijn auto. Op een avond, toen de scheme ring al was ingevallen, reed hij wat te veel en te lang op de lin kerkant van de weg. waardoor hij pas op het laatste nippertje zijn stuur kon omgooien om een tegenligger te ontwijken. Met zijn kraakstem zei hij toen enigszins verongelijkt tegen de- geen die naast hem zat: .Ja hoor eens. grijze auto's zie ik niet meer aankomen op dit uur van de avond" Rijk en arm In een ingezonden stuk in de Volkskrant van zaterdag vertelt Willem Mullepad dat Otelo de Carvolho, de uiterst linkse, in middels op dood spoor geran geerde Portugese officier die na de omwenteling een sleutelposi tie innam in het Portugese le ven. tijdens een bezoek aan Zweden tegen de Zweedse pre mier Olof Palme zei .Binnen een jaar hebben wij in Portugal alle rijken afgeschaft", waarop Palme geantwoord moet heb ben: .fJou, wij hebben alleen maar de armen afgeschaft". Een mooi antwoord. Maar ge zien de belastingperikelen rond Ingmar Bergman. Bibi Ander- sson en Astrid Lindgrend. die wat moeite hebben met het feit dat je in Zweden blijkbaar aangeslagen kan uxirden voor 102 procent van je inkomen (dus van elke 100 gulden die je ver dient .moet je 102 gulden aan de belasting afdragen) had Otelo de Carvalho, als hij dat toen al geweten had. kunnen antwoor den: .Maar jullie jagen de rij ken wel jullie land uit". Oof Palme had dan kunnen zeggen .Ja. ze vluchten naar zuidelijke landen als Portugal waar de belastingdruk minder is", waarop Otelo de Carvalho weer snedig had kunnen ant woorden dat hij er dus wel voor zou zorgen dat zij binnen een jaar tot de ex-rijken zouden be horen. Palme had dan kunnen zeggen ,JDan krijgen wij ze weer als armoedzaaiers terug", en dan had Otelo de Carvalho kunnen repliceren: .Maar die hebben jullie afgeschaft, dus dan zijn ze binnen een jaar weer rijp voor ons", en zo pendelen rijk en arm in een perpetuum mobile eeuwig tussen Zweden en Portugal heen en weer... Boete Op 14 april schreef ik over het schrijnende geval van een vrachtwagenchauffeur die tot 400 gulden boete werd veroor deeld (en zes maanden ontzeg ging van zijn rijbevoegdheid) nadat hij schuldig was bevon den aan het doodrijden van een jongen. Vooral zo'n boete ter waarde van 20 langspeelplaten leek me voor de nabestaanden een soort trap na. Naar aanleiding hiervan kreeg ik van een lezeres die liever anoniem wilde blijven, en te kent met „een moeder", de vol gende brief: ..Voor twee jaar terug reed een vrachtwagenchauffeur zomaar een voorrangsweg op. Te laat opgemerkt. Het was mistig, maar hij reed veel te hard en kletste met zijn bijrijder. De auto met onze dochter en schoonzoon werd links aange reden. Gevolgen: onze dochter stierf direct, onze schoonzoon zes dagen later. Nooit hebben we ook maar iets van deze chauf feur gehoord. Het gebeurde er gens in het zuiden. Van vrien den van onze kinderen hoorden we later dat de chauffeur ver oordeeld was tot 600. en geen ontzegging van het rijbewijs. Beseft u wat wij hier een ver driet over gehad hebben? Drie honderdgulden per stuk, zeggen „Heb je een hekel aan iemand, rijd hem dan maar dood. Je hoeft je zelfs niet bij de nabes taanden bekend te maken, en je baas betaalt de boete wel. Hoe wij verder moesten en nog moe ten is bijzaak, want voor ons soort mensen is geen nazorg. Toen ik uw stukje las. kwam al mijn verbittering daarover weer boven. Ik wil liever onbe kend blijven, maar ik moest dit toch even kwijt, want het vreet aan je. zoiets. Een moeder. PS. het ongeluk was volkomen de schuld van deze chauffeur: dat is wel vastgesteld". NICO SCHEEPMAKER 'YOU NEVER CAN TELL' LEIDEN/OEGSTGEEST - Wan neer ik op deze plaats stel, dat het amateurtoneel mijn hart veroverd heeft, zullen de diverse Leidse ama teurtoneelverenigingen dit zonder twijfel bevestigen. Met veel meer plezier kijk ik vaak naar de verrich tingen van 'De Timdelerclub', 'Lit- teris Sacrum", 'Imperium' en 'eNVe-Drama', dan naar sommige professionele voorstellingen. Ik meen, dat de oorzaak gezocht moet worden in het enthousiasme, de in zet en het doorzettingsvermogen van de diverse amateurtoneel speelsters en -spelers. Zoals be kend leg ik bij amateurtoneel an dere normen aan en hanteer ik een ander uitgangspunt. Bij het profes sioneel theater moeten de beroep sactrices en -acteurs keihard bewij zen, dat zi) een artistiek hoogstaand produkt hebben afgeleverd. Bu het amateurtoneel moet men het wel bijzonder bont maken (minimale voorbereiding, geen rolvastheid. onduidelijke articulatie e.d.), wil men een slechte kritiek krijgen Za terdagavond werd in het Rijnlands Lyceum weer een voorbeeld gege ven van dat, met artistieke impul sen geijecteerde enthousiasme, waardoor een amaterutoneelvoor- stelling uitgroeide tot een aange naam en aantrekkelijk kijkspel. Ditmaal gaf niet een van de vier, hierboven genoemde, amateurto neelverenigingen een voorstelling, maar vond de 'Grote U.S.A.- uitvoering' plaats, die zoals altijd werd voorafgegaan door het (staande) te zingen lied 'Canticum In USA'. Na dit lied werd het stuk van G. B. Shaw 'Je Kunt Nooit We ten' (You Never Can Tell), een ko medie in vier bedrijven, gespeeld. De opbouw en dramatische ont wikkeling van het stuk was vrij éénvoudig, maar het was verras send. wat de spelers van het Stede lijk Gymnasium met de inhoud wisten te doen. 'Valentine' bijvoor beeld, een beginnend tandarts, ge speeld door Pieter van de Lint, speelde een zeer leuke rol. Zijn lief desverklaring aan Gloria Clandon (Sandra Minee) kwam erg goed op het publiek over. Vooral zijn con clusie 'Nu zijn we verliefd', toen hij Goria had gekust was tegelijkertijd komisch en voorbarig. Ook Dolly (Leontien Brameijer) en Philip (Carlo Beenakker) Clandon speel den met veel enthousiasme en toe wijding. Bij hen viel de rolvastheid op, die bij de anderen nog wel eens te wensen overliet 'Crampton' (Jan Winkler) was precies de wat in zich zelf gekeerde, nukkige, in de steek gelaten vader/echtgenoot. Zijn ne gatieve instelling werd goed door Winkler aangevoeld. McComas (Hape de Goed) was de wat vastge roeste procureur, die de gedach- tengang van Dolly en Philip maar met moeite kon volgen. Marcelle Kreuze had als 'De Meid' een leuke bijrol. Uit de reacties in de zaal bleek, dat men met genoegen 'Je Kunt Nooit Weten' keek. A. C. KOEKEBAKKER Jr. PANDA EN DE VREEMDE SLAAP 65 - 132 - Joris staarde verslagen naar het spuitbusje. "Leeg..." prevelde hij. "En ik had het nog wel zo nodig. Nu word ik een prooi van de wettelijke willekeur. "Je bent erbij!" riep rechercheur Snappers "Ik heb je op heterdaad betrapt bij een poging tot bespuiting van een politie-ambtenaar! Kom maar eens mee naar het bureau' Ik zal..." Zijn stem stierf weg: hij staarde glazig naar de regendruppels die op hem neer begonnen te vallen, en toen viel hij in slaap. "Ei. ei!" prevelde Joris opgelucht. "Je plaksproeisel werkt dus toch. Het moest alleen vermengd worden met regenwater. Dat had ge toch aardig uitgevondenbaaske. Kom -laten we ons terug trekken in het huis van de heer Vermot. Daar moogt ge meer van dit aardige mengseltje maken!" AVOCADO-IJS ze uit. Wrijf het vrucht vlees door een zeef of druk het met een vork fijn. Meng er het ge zeefde sap van 1 citroen door en 1 theel citroen rasp. Klop 2 eieren op kamertemperatuur, samen met 150 g suiker, 1 mespunt zout en 1 theelepel vanillesuiker boven de damp van heet water met een hand mixer. tot het mengsel als een dik lint van een lepel loopt en de kleur heel licht is geworden. Roer de avocado-puree erdoor en 1 eetl rum, en als laatste 1 niet al te styf geklopte slagroom. Schep het mengsel in een vrieslaatje en zet dit enkele uren in het vries vak van uw koelkast. Zorg dat de koelkast vry is van ysafzetting en dat de laagste vriestempe ratuur is ingeschakeld. Roer tijdens het vnezen het ysmengsel nu en dan eens door. Dit us behoort geserveerd te worden als de Italiaanse „semi-freddo", dus niet geheel stuf bevroren. WINA BORN urr DE WEG JJ' LOOP NIET ALTDP WAAC JE NIET WEZEN /WDET.' SHHLA ZAL AJU PE V_>/ÖA1^EAJC I BEKTE lüliHOOPil 'TBl/EAli Leidse Bioscopen Geluidshinder Schiphol Luxor 'Cleopatra Jones and the Casino of Gold", dag 1430. 19.00 en 21 15 uur, zo 14 30. Klachten over geluidshinder van vliegvt 16 30, 19 00 en 21 15 uur van en naar Schiphol kunnen dag en 2000er* Mt>0rd 'n de °nént E*Pres5"- da« luidshinder Schiphol (020-175000). kindermatinec "De avonturen van Pietje Bell. ??ach"vooi^èuingU'Tjie°Geta'wayvr u^enxat. Bezoekuren ziekenhuizen 2330 Diaconesenhuis Middagbezoekuur 13.. Studio "Sherlock Holmes slimmere broer", "-30 dag 14 30. 19 00 en 2115 uur. zo. 14 30. 16.45, 19 00 en 21.15 uur, a l. leem ovenge familieleden. Kinderen beneden 14ji Lido "One flew over the Cuckoo's Nest", dag hebben neen toeaana od de kinderafdelina 14 30.19 00en 21 15uur. zo. 14 30,16 45,19.00en 21.15 uur, 18 jaar. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dage- luks van 13 30-14 15 uur en van 18.30 tot 19.30 Tnanon. "De premiejager", dag 14 30.19.00 21 15 uur, zo. 14.30. 16.30. 19 00 en 21.15 uur. icmdermaUnee "Sneeuwwitje en de zev dwergen", zat. en woe. 14 30 uur. J-jJjJ J&30 Rejc "Maak een soldaat met een Chalotdag van 14 15 tot 14 45 uur van 19 00 tot 19.30 uur 14 30,19 OOen 21.lóuur.zo. 14.30.16 30.19 .00cn Intensieve verpleging dag van 14 00 tot 14 30 21.15 uur uur en van 1&30 tot 19 00 uur Nachtvoorstelling "Harde mannen en zachte Sport-Medisch Adviescentrum Spreekuur ma. poesjes vru en zat 23 30 uur en do 19 30-20.30 uur in het St Eüsabeth- Ongevallendienst Lndegeest. dinsdag en vrijdag 13-14 30 uur 's ziekenhuizen Leiden »j^£MuurenI4aSuur;eei*tektaBe:d« On gevallemlie mt elke dag Academisch Zii kenhuis behalve van dinadag 13.00 uur U* Klasse afdeling van 13 00-14.30 woensdag 13 00 uur (Diaconeaaanhuisj en van 20.00 uur slechts een gedeelte van het val- sche haar dat. verwerkt, door Frankrijk in den handel wordt gebracht. In het geheel bedraagt dit 130.000 kilo. Al dat haar, af komstig van levenden en dooden. gekamd, gekaard, gekroest. in chignons (wrongenRed.), vlech ten, krullen, bandeaux toupets enz. geeft een uitvoer ter waarde van 1,5oo.OOOfr., die meerendeels bestemd is voor Engeland en Amerika. - Spaansche troepen, 10.000 man sterk, onder bevel van generaal Malcampo, gouverneur van de Philippijnsche eilanden, hebben zich meester gemaakt van Soeloe, de hoofdplaats van de Soeloe- eilanden, met een verlies van 500 man aan dooden en gewondenAl de forten der Maleische zeeroov- ers werden stormenderhand overmeesterd, de kanonnen buit gemaakt en de steden verbrand. (Sue/ 9tn ici/tro 10 T i 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Een der Parijsehe bladen deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den handel in valsch haar. In het vorig jaar werden er te Marseille 75.000 kilo van aan gevoerd, uit de Levant, Klem- Azie, Egypte, Indostan, China. Italië, Spanje en andere landen. Maar deze 75.000 kilo is nog Vijftig jaar geleden: - De havenpolitie te New-York is den laatsten tijd weer buitenge woon ijverig in haar actie tegen dranksmokkelaars en zij heeft daarmee succes. Al een paar da gen lagen er aa n een havenpier ft? Edgewater (New Jersey) twee lichters. De schuiten waren ge camoufleerd als kolenbooten, maar toen de politie - op verzoek van de regeering - een onderzoek instelde, bleek dat er voor een waarde van 800.000 dollar aan graanalkohol m de booten ver scholen lag. Natuurlijk werd het verboden vocht onmiddellijk in beslag genomen. Eenige dagen te voren was een aanhaling ge schied bij Yonkers New-York). Daar was het een Noorsch ss., de Eker.die meteen dranklading ter waarde van 1.200.000 dollar werd aangehaald Soul uit de jaren zestig De meeste indruk die Gladys Knight The Pips ooit in ons land achterlieten, dateert uit de tijd dat het Grand Gala du Disque nog tot een jaarlijks terugkerend tv- evenement kon wordengerekend. De enerverende vertolking van ..Heard It Through The Grapevine" ligt in elk geval nog in het geheu gen. Helaas was slechts een minder sterke kopie van dit nummer te be luisteren op het concert dat Gladys Knight en haar drie Pips gistera vond gaven in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Het Amerikaanse soulgezelschap werd tijdens dit concert begeleid door een twintig man tellend orkest met strijkers, koperblazers en een rit mesectie. De immense entourage op het podium stak, schril af tegen een slecht gevulde zaal.De show van Gladys en naar Pips ademde een zeer Amerikaanse sfeer uit. De grappen, vaak erg flauw, de uitste kende timing en het zeer gladde verloop van het geheel leken zo over te zijn gevlogen uit Las Vegas, waar het verwende publiek slechts een dergelijk uitgebalanceerd ge heel kan waarderen. Gladys Knight is een showvrouw. Zelfs haar bolle buik - ze is enkele maanden zwanger - weet ze te ge bruiken in de show door daarop te zinspelen tijdens een korte babbel. Daarnaast kan haar als compliment worden meegegeven dat ze zich niets aantrekt van huidige stro mingen in de pop, zoals funk. Gla dys en haar toch wel wat suikerzoet opererende Pips brengen de soul uit de jaren zestig zonder zich iets aan te trekken van modegrillen. En het effect werkt nog steeds: een aantrekkelijke sound, die mede door het uitstekende stemgeluid van Gladys nog volop te pruimen is en naar meer blijft smaken. Zeer zeker na een toch wel wat te korte show. In het voorprogramma ston den Billy Jones o Soldat, een wat merkwaardig gezelschap, opge bouwd uit een zeer jazzy spelende keyboardspecialist met op soul en funk gespecialiseerde compag nons. YVONNE PARRE. Pulchri Studio in Oegstgeest OEGSTGEEST - Het Haagse pulchn opent deze week een vestiging in Oegstgeest. De nieuwe galerie van het be kende schildersgenootschap is te vinden in de Passage bij de Kempenaèrstraat. De offi ciële ingebruikneming zal donderdagmiddag a s. om vijf uur worden verricht door bur gemeester jhr. T. A. J. van Ey- singa. De kunstenaars, die er voor het eerst zullen expose ren, zijn Theo Bitter, Dirk Bus, Willem Minderman, Bram Roth en Sierk Schroder. De galerie 'Pulchri Studio' is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 - 16 uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19