UVS na 0-0 bij Hermes veilig Kees Karstens: Amateur pakt in Frankrijk veertig mille Quick Boys wil nog knokken: 2-1 winst Noordwijk doet aan klanten binding: 6-2 nn Kantine van DOCOSgaat drie ton kosten MAANDAG 10 MEI 1976 SPORT SPORT I SPORT SPORT SPORT Noord wij ker op avontuur bij Mont Lucon NOORDWIJK - Zo bleek er toch meer te schuilen achter de op merking die Kees Karstens een paar weken geleden in deze krant maakte. "We beginnen te wennen aan het behalen van titels", sprak de middenvelder/aanvoerder van Noordwijk nadat zijn team met een riante voorsprong de titel in de eerste klasse A van de zaterda gamateurs had gepakt. De Dreigende sleur die daaruit sprak heeft Karstens inmiddels zelf afgewend. Hij heeft een werkcontract getekend bij Dun- i Kees Karstens op avontuur in een duel met Ajax. Om aan de sleur te ontsnappen gaat de aan voerder van Noordwijk straks naar Frankrijk lop, de sponsor van de Franse tweedeklasser Mont Lucon waar hij volgend seizoen dan ook in dienst zal treden. Karstens gaat daar als amateur spelen, "maar", zegt hij zelf, "je weet hoe ze het "matsen" in Frankrijk. Op papier zijn ze daar amateur, maar in de praktyk pakken ze veertig, vijftig mille. Het is te gek, maar dat kan in Frankrijk. Al dat geld en de premies krijgen die voetballers van de sponsor". Karstens heeft dan ook niet met de vereniging, maar in eerste instan tie met Dunlop te maken. Bij die firma zal hij worden opgeleid tot vertegenwoordiger. "Maar twee ochtenden en twee middagen per week krijg ik vrij om te trainen. Zo is het met al die voetballers van dat elftal. Die zijn allemaal in dienst van Dunlop." Van die firma krijgt de Noordwij- ker ook een flat voor twee jaar aangeboden, in een volgens hem "prachtige omgeving". Hij: "Want dat is mede doorslagge vend geweest. Als ik nou in een vieze industriestad terecht was gekomen, had ik er nog wel even zwaar over nagedacht. Maar ik ben er vorige week zondag ge weest en het blijkt dat die plaats maar anderhalf uur afligt van het wintersportcentra. Bovendien had de club een erg gezellig sta dion, een goed veld, en goede trainingsaccomodatie. En verder deden ze me een erg leuke aan bieding." Dat was de belangrijkste reden om de stap te wagen voor Karstens, die inmiddels 26 jaar is. De voet baller die ooit aanbiedingen van Sparta (voor het C-elftal) en het Belgische Gantoise afwimpelde, meent nu financiële garantie te hebben die "een avontuurtje" rechtvaardigt. "Het is alleen rot dat ik al mijn vrienden moet achterlaten. Dat was er vroeger de oorzaak van dat ik er van afzag, maar nu hak ik de knoop maar door. Ik wordt tens lotte een jaartje ouder en finan cieel is dit erg aantrekkelijk. Het is weer eens wat anders. Met Noordwijk en het Nederlands amateurelftal heb ik alles mee gemaakt, wat ik wilde meema ken. Dat werd zo langzamerhand gewoon, vanzelfsprekend. Dit is weer iets nieuws. Hoe ik aan ze gekomen ben? Je kunt beter vra gen, hoe ze aan mij gekomen zijn. Zelf heb ik me niet aangeboden, dat heb ik trouwens nog nooit gedaan. Maar ik heb van die jon gens gehoord dat ze speciaal een Nederlander willen hebben. Via Hans Venneker, die daar vlak bij trainer is, en een middenvel der van het Franse amateurelftal hebben ze me toen in de gaten laten houden. Daarbij hebben ze contact met me opgenomen. Tus sen 25 juni en 5 juli ga ik er nu heen om de overschrijvingen te regelen en om de flat in te richten. Eerst nog een paar leuke kam pioenswedstrijden met Noord wijk voetballen, dan naar Frank rijk. Ik zie het wel zitten. Frank rijk is een opkomende voetbalna tie. Kijk naar de amateurs, kijk naar St. Etienne. Op het moment wordt het peil van het voetbal daar zwaar onderschat, maar ik hoop er als voetballer e injectie te krijgen SCHIEDAM - Zo brak de fijd aan om de balans op te maken. Nadat zijn ploeg via de 0-0 bij Hermes DVS het behoud van het hoofdklasserschap defini tief in veiligheid had gebracht bekende UVS-trainer Gerard Desar. „Ik had niet gedacht dat ik hier vandaag zo zou zitten met jullie. Na die wedstrijd tegen VUC geloofde ik er voor mezelf niet meer in. Dat was een duel waarin Sloos als doelman weer terug was, waarin we goed voetbalden, maar waarin we toch verloren. Toen dacht iA: echt dat alleen een wonder ons nog zou kunnen redden". Nu het kleine mirakel zich had voltrokken en UVS het laatste duel met AFC zorgeloos tege moet kan zien omdat in leder geval SDW niet meer tot aan het Leidse puntentotaal kan reiken, blikte Désar nog eens achte rom. Stelde hij: „Elf wedstrij den geleden is de ploeg zich na eerdere problemen positief gaan opstellen, omdat de rotte plekken eruit weggesneden wa ren. Daarna was te zien waartoe we toch nog in staat waren. Vijf tien punten hebben we toen nog gepakt. Met een bepaalde speelwijze kun je toch verder komen dan je denkt als je alleen op het materiaal afgaat". Slechts éénmaal in de tweede helft van de competitie week UVS af van het gedicteerde risi coloze voetbal. Toen het echt nodig was bleek de ploeg in staat tot een spectaculaire krachtsexplosie die de rollen tegen SDW (zondag een week geleden) in de laatste minuten volledig omdraaide. Het effect van de winst in dat cruciale duel was dat UVS in de confrontatie bij Hermes weer terug kon grij pen op de "oude" speelwijzen. Onder tropische omstandighe den op het Schiedamse sport park Harga werd dan ook weer gevaarloos vanuit de defensie gevoetbald, werd er weer wij kend verdedigd en werd slechts als de mogelijkheden zich echt aanboden het aanvallende avontuur gekozen. De meeste gelegenheid daartoe kreeg UVS diep in de tweede helft van het door logische loomheid gety peerde duel. Op het moment dat allang duidelijk was geworden dat Hermes nauwelijks enige ambitie kon opbrengen bleken Lagendijk, Verver en Filippo echter bepaald niet gelukkig in hun acties. Filippo zorgde daarbij voor zowat het enige hoogtepunt van het treffen door vanaf de middenlijn een solo te ondernemen. Zijn ren bracht hem in laatste instantie langs Hermes-ausputzer Piet v. d Burg die verkeerd uit het hart van zijn verdediging wegtrok daarmee het gat creeërde i Filippo gretig kon dui ken. Te graag wellicht, want de Leidse voorstopper mikte langs doelman Edwin Overdijk op de binnenkant van de paal en de bal spreng het veld weer in. La- gendijk (met afstandsschoten) en Verver (na één-twee combinaties) hadden daarvoor al de, wat mindere mogelijkhe den gehad de afhankelijkheid van UVS 'taniet te doen. Het kon nauwelijks toevallig worden genoemd dat die drie spelers zich ook gisteren weer het meest in de kijker speelden. Dat trio immers bleek door de hele competitie heen het meest stabiel, waardoor UVS in ieder geval telkens weer op een lengte-as kon steunen. Filippo werd vaak "een kanjer van een voetballer" genoemd (met als hoogtepunt het duel bij Zilver meeuwen), Lagendijk bleek een constante keiharde werker op het middenveld, Verver werd door vrijwel iedere hoofdklasse-trainer bewonderd om zijn actie-radius als punt- speler. Aanvankelijk leverde dat nog niet al te veel rende ment op, er waren problemen voor nodig om UVS te injecte ren. Toen moeilijkheden met Verver, Koos Hannaart en John Verschoor eenmaal elk op hun eigen wijze waren opgelost, werden de punten pas gecollec teerd. In de laatste elf wedstrij den zat UVS (met 15 verza melde punten) kampioen CW (17 punten uit de laatste 11 duels) zelfs op de hielen. Teke nend voor de allengs betere sfeer was bijvoorbeeld ook dat laatste man Koos Hannaart zich niet meer onttrok aan gevaar lijke situaties en een treffend staaltje leverde Cor Pennen- burg gisteren af. Eerder dit sei zoen had de vleugelverdediger zich nog ontzettend boos ge maakt toen hij was gepasseerd, gisteren stelde hij zelf zijn plaats ter beschikking toen hij licht geblesseerd was. Hens- kens kwam hem na de pauze vervangen. Pennenburg: "Ik heb een lichte liesblessure. Niet erg, maar in dit stadium kon je natuurlijk geen enkel risico nemen. Will was fit, dus moest die er maar in". Na de 0-0 op Harga en de zeker heid dat UVS ook volgend sei zoen hoofdklasser is, rees de vraag of het Leidse team nu niet op sommige plekken moet gaan verjongen. Désar kon er nog geen zinnig woord op zeggen: "De elf besten gaan erin". Voor lopig wilde hij na zijn eerste jaar als trainer enkel vieren dat hij uit de zorgen was. "Dit is een feestdag voor mij". -tL.f Arie Kuik duikt vergeefs. Albert Spaanderman (niet zichtbaar) tekent voor 1-0. BARNEVELD - Het kan verkeren. Deze spreuk is dit seizoen al vele malen op Quick Boys van toepas- siming geweest en kon ook na af loop van het treffen tegen SDVB weer uitgesproken worden. De minder geslaagde opvoering tegen Bennekom van vorige week werd opgevolgd door een heel wat betere vertoning tegen degradatiekandi daat SDVB. Met 2-1 pakte Quick Boys de winst, en daarmee demon streerde de kustploeg de gezonde mentaliteit om ondanks de veilige ranglijstpositie toch te willen knokken voor een positief resul taat. Ondanks de verzengende hitte slaagde SDVB en Quick Boys erin een aanvaardbare pot op de ver schroeide mat te leggen. SDVB speelde al zijn troeven uit in het eerste part van de eerste helft. Dc Barneveldse formatie zocht toen met veel elan de aanval maar dat kwam de ploeg in de tweede helft duur te staan. Het conditineel ster kere Quick Boys had na rust weinig moeite meer de wedstrijd naar zijn hand te zetten. De thuisclub, die de hete adem van het degradatiespook in de nek voelt, startte erg furieus. Al in de 12de minuut leidde dat openingsoffensief tot een knap doelpunt. Een breed opgezette aanval werd tenslotte door Kluistra met een onhoudbare treffer afge rond. Quick Boysdoelman Arend v. d. Oever, die de plaats innam van de geblesseerde Floor Schaap speelde een sterke partij, maar had op het zuivere schot van Kluistra geen kijk Het openingsoffensieve moest echter de matige kwaliteiten van het thuisclubteam camoufle ren. Halverwege de eerste helft kon Quick Boys orde op zaken stellen en toen bleek ook dat de Katwijkers over aanzienlijke meer doorzet tingsvermogen beschikten dan de thuisclub, die 1-0 blijkbaar al vol doende vond. Alleen doelman Ad Heemskerk kon Quick Boys voor rust van scoren afhouden. Schoten van Wim v. d. plas en Leo Hoek werden door klassedoelman Heemskerk bekwaam onschadelijk gemaakt. Het duo v. d. Pias-Hoek verzorgde echter vlak na de hervat ting de verdiende gelijkmaker. Wim v.d. Plas leverde in de 6e mi nuut de voorzet en „opkomende spits" Leo Hoek maakte het werk v. d. Plas met een omhoudbaar schot af. SDVB kon daarna niet het zelf- vertrbuwen opbrengen om Quick Boys opnieuw voor problemen te zetten. Quick Boys ging rustig spe lend op zoek naar een nieuwe goal. En met succes. Na een kwartier was het invaller Ben de Waal, die bij een scrimmage de beslissende dreun uitdeelde 1-2. Quick Boys vond het daarna welletjes, maar gaf SDVB weinig gelegenheid tot gevaarlijke aanvalsdaden te komen. De beste kansen waren in het laatste ge deelte zelfs nog voor de Katwijkers, maar doelman Heemskerk toonde zijn kwaliteiten bij een enorm schot van leo Hoek. Ook Wim v.d. Plas en Ben de Waal konden het doel met harde knallen niet meer vinden. In de slotfase kwam SDVB nog heel even opzetten, maar Arend v. d. Oever maakte zijn uitverkiezing volledig waar, zodat de verdiende 2-1 gehandhaafd bleef. NOORDWIJK - Ruud Bröring liep hevig transpirerend, maar zicht baar tevreden richting kleedkamer. De rossige spits van Noordwijk die op de tropische zaterdagmiddag twee van de zes goals tegen Hol- landscheveld (het werd 6-2) voor zijn rekening had genomen, had groot gelijk met zijn opmerking: "We hebben vandaag aan klanten binding gedaan". De ongeveer 500 toeschouwers zouden het de Eelman-pupillen be slist niet kwalijk hebben genomen, wanneer ze zaterdagmiddag een la ger toerental dan normaal zou heb ben gedraaid. Immers, de omstan digheden, waaronder de wedstrijd tegen Hollandscheveld gespeeld moest worden, waren verre van ideaal. Behalve de abnormaal hoge temperaturen kampten de Noord- wijkers bovendien nog met het feit, dat men de avond tevoren de kam pioensreceptie had gehouden. Ruud Bröring: "De receptie was nogal ongelukkig gepland. Ik wil met het oog op de wedstrijd om de landstitel tegen IJsselmeervogels in mijn ritme blijven. Ik ben daarom om half elf al naar huis ge gaan". Trainer John Eelman gaf na afloop toe, dat het moeilijk was ge weest om na het behaalde kam pioenschap de spelers voor deze wedstrijd nog te motiveren. De sondanks wensten de Noordwij- kers hun sportieve plicht jegens hun Drentse tegenstander op waardige wijze te vervullen. Nadat in de derde minuut de Drentse middenvelder Lambert Kats met een hard schot de capaciteiten van doelman Ted de Boer had getest, rolde de ene na de andere Noord- wijkse aanval op het doel van Arie Kuik af. Zo bracht Cor Vreugdenhil met een doorkopbal Jan Willem Bogers - hij zou later de schrik van de Drentse defensie worden - in kansrijke positie, maar Kuik kon nog redden. In de 15de minuut was het echter wel raak, toen Albert Spaanderman op 25 meter van het doel alle gelegenheid kreeg om te schieten (1-0). Daarna ontstonden verschillende kansen voor de Noordwijkers, maar Cees Spaan derman, die een kopbal net naast het doel zond en Albert Spaander man, die finaal onder een voorzet van Vreugdenhil doorkopte, maak ten van de hen geboden mogelijk heden geen gebruik. Nadat Hans Westgeest bijna succes had met een als voorzet bedoeld schot, tilde Bo gers rechtstreeks uit een hoek schop de stand naar 2-0. In de tweede helft bleek het Drentse ver zet volledig gebroken. De Drenten, die in deze wedstrijd bewezen te recht onderaan de ranglijst te staan. lieten zich gewillig afslachten. De zichtbaar teleurgestelde trainer Veurink verklaarde later, "de mo tivatie om iets te presteren is bij mijn spelers al weken zoek. Je kan praten als Brugman, maar ze ver dommen het eenvoudig". De goed- spelende Albert Spaanderman kreeg alle vrijheid links en rechts loepzuivere passes rond te strooien, Jan Willem Bogers maakte rechts back Anne Anninga tot een hulpe loze figurant en Bröring toonde zich - als vanouds - bij elk kansje attent. Bröring knalde in de 49ste minuut op de lat, wat een minuut later werd nagedaan door de over igens matig spelende Arie Weyers. In de 53ste minuut probeerde Jaap van Kesteren het maar weer eens met een hoge voorzet en omdat Kuik een en ander bewonderend aanschouwde, kon Bröring rustig inkoppen (3-0). Hans Westgeest - hij zal aan het einde van het seizoen waarschijnlijk stoppen, omdat hij een zaak gaat openen - kon al dit Drentse leed blijkbaar niet langer aanzien, want een voorzet van Klaas Lichtendonk kopte hij op schitterende wijze in eigen doel (3- 1). Na dit tegendoelpunt, dat op nogal goedkope wijze tot stand was gekomen, illustreerde de actieve Bröring nog eens het Noordwijkse overwicht door keihard in te kop pen. Slechts met uiterste kracht sinspanning kon centrale verdedi ger Jan Kikkert redden. In de 66ste minuut lanceerde Albert Spaan derman de in duidelijke buiten spelpositie staande Cor Vreugden hil, die vervolgens Bröring in staat stelde te scoren (4-1). Nadat in de 71ste minuut veruit de beste speler van Hollandscheveld, Kats, na een imponerende solo nog op De Boer was gestuit, passeerde vier minu ten later op eenvo'udige wijze West- geest, waarna hij rustig doelpuntte (4-2). De Drentse ellende werd in de 80e minuut door Bogers en een ei gen doelpunt van Lichtendonk nog vergroot (6-2). Trainer Eelman toonde zich na afloop tevreden: "Alles is nu afgestemd op het landskampioenschap." Eelman, zal ook het komend seizoen de succes volle Noordwijkse formatie leiden. Behalve Hans Westgeest zullen hoogstwaarschijnlijk echter nog twee belangrijke krachten ontbre ken, want Constant Smit wil stop pen en Kees Karstens, die wegens een blessure ontbrak, wil zijn geluk in Frankrijk gaan beproeven bij een amateurclub, die nauwe connecties heeft met het Dunlopconcern. "Wat dit voor consequenties zal hebben, zien we komend seizoen wel", al dus John Eelman. GERARD VAN PUTTEN LEIDEN - De Leidse voetbalvereniging DOCOS hoopt medio juni met de bouw van het clubhuis op het nieuwe sportcomplex in het Morskwartier een aanvang te nemen. De totale kosten van deze nieuwbouw, die uit besteed is aan de firma Schouten uit Leid- schendam, zijn voorlopig begroot op drie honderd duizend gulden. Het clubhuis zal gebouwd worden onder het bestaande via duct op het sportpark. Dit voor-oorlogse monument heeft het be stuur van DOCOS sinds de definitieve toe wijzing van de sportterreinen in januari 1975 voor grote problemen'gesteld. Omdat het nieuwe clubhuis alleen onder dit ontsie rende obstakel gebouwd kon worden moest de vereniging diep in de geldbuidel tasten. Vanwege de extra kosten, die aan deze ver plichte bouw verbonden zijn, heeft het be stuur van DOCOS dan ook bij het gemeen tebestuur van Leiden een verzoek voor aan vullende subsidie ingediend. In eerste instantie legde het Haagse archi tectenbureau Den Haring een ontwerp op tafel, waarvan de totale kosten op ruim een half miljoen geschat werden. Een duidelijk utopisch voorstel gezien de financiële mid delen van Leidens grootste voetbalvereni ging. Het bestuur wenste de verantwoorde lijkheid voor een dergelijke uitgave niet te dragen en ging met goedkeuring van de al gemene ledenvergadering op zoek naar een goedkopere oplossing. Terwijl in de loop van het nu aflopende voetbalseizoen in korte tijd een noodkan- De beschikbare ruimte onder het viaduct zal voor drie-vierde gedeelte benut worden, waardoor de totale bouwkosten konden worden teruggebracht tot driehonderddui zend gulden. De financiering van dil ont werp is momenteel rond. De vereniging heeft met gemeentegarantie een lening van 150.000 afgesloten en beschikt uit eigen middelen over 55.000. Aan subsidies van gemeente, provincie en Nederlandse Sport Federatie hoopt DOCOS voorlopig 40.000 binnen te krijgen, terwijl het door uitgifte van certificaten reeds 25.000 heeft ontvan- Het bestuur van DOCOS houdt echter wel rekening met een verhoging van de bouw kosten i.v.m. de vloerconstructie. Een bo demonderzoek van de FUGRO heeft uitge wezen, dat volgens de bestaande plannen een verzakking van ruim vijf centimeter zal optreden. Dergelijke risico's wil het bestuur uiteraard liever niet nemen, maar gezien de huidige financiële situatie zal het met die goedkope oplossing toch genoegen moeten De oplevering van het nieuwe clubhuis zal plaatsvinden in november. Omdat het be stuur van DOCOS de bouw niet wil stagne ren heeft het besloten alleen het schilder werk in eigen beheer uit te voeren. Voor eventuele bijdragen heeft DOCOS een speciaal gironummer geopend: 573009.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13