LEIDSCH DAGBLAD VVD wil 18 miljard bezuinigen DODENTAL NU OP RUIM 600 In 60 jaar niet zo n warme mei Veto president Ford over militaire hulp 't Komt inde bus vandaag Tot 1980 Avro's Top Pop disco show LEIDSCH gil DAGBLAD Moskou erkent woord sex Beslissing tweede f< luchthaven uitgesteld 2 huizen vernield in Amsterdam Waarom zoveel vrouwen bij v.d.Wiel kliëntzijn ZATERDAG O MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VENETIË (AP) De Italiaanse politie heeft gisteravond bekend gemaakt dat het aantal slachtoffers van de aardbevingsramp van don derdag inmiddels is gestegen tot 628. Gisteren is Italië opnieuw getroffen door vrij krachtige aardschokken maar volgens de berichten zijn hier bij geen nieuwe slachtoffers gevallen. De hele dag hebben reddingsploe gen, waaronder 1000 militairen, ge zocht naar mogelijke overlevenden. Ongeveer 950 gewonden zijn met helikopters naar ziekenhuizen ge bracht. De Italiaanse reddingsploe gen werden onder meer bijgestaan door Amerikaanse soldaten die voor medicamenten en water zorgden. Meer dan 100.000 mensen zijn als ge volg van de aardbevingen dakloos geworden en tienduizenden anderen brachten uit angst voor herhaling van de ramp de nacht in het open veld door. Door de enorme schokken zijn bruggen ingestort, telefoonverbindin gen en spoorwegverbindingen verbro ken. De Italiaanse regering is giste ren in spoedzitting bijeengekomen om zich te beraden over de hulp maatregelen. President Leone bracht persoonlijk een bezoek aan het ge troffen gebied. De aardbeving was de ernstigste sinds 1915, toen in centraal-Italië 30.000 mensen omkwamen. Intussen heeft de opperbevelheb ber van de NAVO, generaal Haig, een NAVO-oefening, die 10 mei in het getroffen gebied zou beginnen, afgelast. Aan de vierdaagse oefening zouden land- en luchtmachtonder delen van de Verenigde Staten, Italië en Groot-Brittannië deelnemen. De NAVO heeft laten weten dat zij bezig is met het organiseren van hulpver- Hulp voor getroffen Italië lening. Bij het vallen van de avond hadden militairen al voedsel aan 22.000 mensen verstrekt en 500 ten ten, 6000 bedden en dekens aan dak lozen beschikbaar gesteld. Hoewel de schokken in ruim de helft van Italië werden gevoeld ble ven de Italiaanse kunstschatten ge spaard. De beroemde scheve toren van Pisa en de klokketoren van de San Marco in Venetië, herbouwd na een instorting in 1902, zwaaiden maar zijn niet beschadigd. In het rampgebied zelf zijn echter onver vangbare kunstschatten in ruïnes herschapen. In het middeleeuwse stadje Coloredo di Montelbano stort te een burcht uit 1302 in. Ook in het voor tachtig procent vernielde Ge- mona is een slot uit de tijd der Lon- gobarden vernield; verder werden in Gemona de dom, die op het ein de van de twaalfde eeuw was her bouwd, en het stadhuis uit de vijf tiende eeuw zwaar beschadigd. Majano, ten noordwesten van Udi- ne, is het zwaarst getroffen. Drie kwart van de plaats, waar 4500 men sen wonen, is met de grond gelijk gemaakt; er zijn ruim vijftig doden. De daklozen in het getroffen ge bied werden na het vallen van de avond gisteren nog zwaarder op de proef gesteld toen het hard begon te regenen. Hoewel er enige tenten voorhanden zijn werd via de televisie een dringend beroep gedaan om meer. Ook de voedseldistributie is niet roos kleurig: gisteren moest 'n groot deel van de vluchtelingen voor de hele dag genoegen nemen met een brood en een glas water. Aan de Joegoslavische kant van de Italiaanse grens is een dertigtal men sen gewond bij de aardbeving van donderdag. De meeste mensen liepen verwondingen op toen ze uit het raam sprongen bij de eerste aard schok. Er is veel materiële schade en veel mensen zijn in tenten onder gebracht. De Europese commissie in Brussel heeft gisteren aan de raad van mi nisters voorgesteld om 110.000 dollar te schenken aan Italië als begin van de hulp, terwijl op korte termijn een gezamenlijke hulpactie op gang ge bracht zou moeten worden. ROTTERDAM (SP) De fractie van de WD in de Tweede Kamer wil tot 1980 18 miljard gulden bezuinigen op de sociale voorzieningen en overheidsuitgaven- Dat is nodig om de inves teringen in het bedrijfsleven aan te wakkeren. De werkloosheid kan daardoor van 210.000 personen worden terugge bracht >tot 125.000. Dat heeft de financieel-economlsche specialist van de VVD-tweede ka merfractie, drs. G. van Aardenne, vanmiddag op een congres van zijn partij in Rotterdam duidelijk ge maakt. Van die 18 miljard moet 9 miljard worden bezuinigd in de sfeer van de sociale verzekeringen en 9 miljard in de sfeer van de overheidsuitga ven. De bezuinigingsvoorstellen die Van Aardenne lanceerde komen neer op een stijging van de overheidsuit gaven met 0.125 procent per jaar. In totaal mogen die uitgaven tot 1980 met niet meer dan een half procent stijgen. Dat is aanmerkelijk minder dan de regering wil. Deze mikt op een stijging van 1 procent. Het CDA op 0,7 en de werkgevers op een stij ging van 0,6 tot 0.7 procent. De veel grotere beperking van de TELEFOON 134000 - LEIDEN Warm en zonnig mi komende uit zuidelijke tot zuid oostelijke richting. In de middaguren kan wind vanuit zee de temperatuur (Opgemaakt om 9.00 uur). groei op de overheidsuitgaven is volgens Van Aardenne niet alleen nodig om de investeringen te sti muleren, maar ook om de inkomens van de doorsnee werknemers in de komende jaren te kunnen verbete ren. „De nul-lijn is voor langere tijd onhaalbaar n ongewenst". Van Aardenne verwacht dat de stimulering van de investeringen uiteindelijk zal leiden tot een groei van het nationaal inkomen van 4 procent. Het kabinet mikt op 3,75 procent. De bezuiniging op de stijging van de overheidsuitgaven moet derhalve voor stimulering van de investerin gen ook worden aangewend op de belastingen en sociale premies voor de burgers te verlagen. Ook moet extra aandacht worden besteed aan de zelfstandigen. Eén van de middelen om op de overheidsuitgaven te bezuinigen is volgens Van Aardenne een beperking van de groei van het overheidsper soneel. Deze groei moet worden te ruggebracht tot evenredigheid met de groei van de bevolking. Nederlandse vrouwen in Frankrijk gearresteerd PARIJS (AP) De politie van de Franse luchthaven Le Bourget heeft twee Nederlandse vrouwen van Su rinaamse afkomst gearresteerd na dat in hun bagage 15 kilo heroïne was gevonden. De politie gaf de namen van de twee vrouwen op als Mianda M. (26) en Marie Lou A. (20). De twee wa ren Frankrijk via een chartervlucht vanuit Paramaribo binnengekomen. LEIDEN In tal van plaatsen in ons land zijn vanochtend de deelnemers vertrokken van de Nationale Fietsdag. Het fraaie zomerweer zorgde ervoor iSat al in de vroege ochtenduren velen de fiets p\kten om een van de vele routes te rijden. Op de foto: het Leidsevertrekpunt: het VVV-kantoor aan het Stations plein. ZONDAG 9 MEI AANVANG 8.30 UUR Bar Dancing Duna Deli TEL. 01719—12600 NOORDWIJK AAN ZEE Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer. 214, Leiden, 9? MOSKOU (Reuter) Een woord dat dezer dagen de Rus sen in de mond bestorven ligt „sex" heeft officiële erkenning gekregen. „Cekc", sex in het Cyrillische schrift, is opgenomen in de nieuwe editie van de grote Sow- jët-Encyclopedie. Toen de encyclopedie ruim twintig jaar geleden voor het laatst werd gepubliceerd, werd er veel in vermeld over sextan ten en zelfs vluchtig over sexua- liteit, maar „sex" kwam er niet in voor. Sindsdien is het importwoord gemeengoed van de Russen ge worden. Het jongste deel van de encyclopedie dat deze weekuit- kwam, erkent het in één para graaf en schakelt vervolgens over op „sexuologie", waaraan een pagina wordt gewijd. „Cekc", zo heet het, „is de combinatie van geestelijke reacties, ervaringen, intenties en handelingen verbonden met de expressie en bevrediging van de sexuele aandrang". LEIDEN Mei levert iin deze eer ste week een topprestatie, want in de laatste 130 jaar is slechts eenmaal eerder in de eerste week van mei een temperatuur van 30 graden gemeten en wel in 1916. Gisteren was dot het geval in Noord-Limburg, Br abant en Utrecht. Vandaag is opnieuw een zeer warme meidag te vrwachten, met ongeveer gelijke temperaturen, maar morgen zal het enkele graden minder warm zijn. Het hoge-druk- gebied dat met een zuidoosten wind de warme lucht aanvoert, trekt lang zaam naar Polen weg. Een andere rug van hogedruk komt via Zuid- Engeland naderbij, waardoor de wind in liet weekeinde naar west tot noord zal draaien. Er wordt dan van de Noordzee minder warme lucht aangevoerd. Op de Wadden en in de kustgebieden zal dit morgen het eerst merkbaar zijn, later ook landin waarts. De da-oogte gaat opnieuw parten spelen, want ook in de ko mende drie tot vijf dagen is er nog geen neerslag van betekenis te ver wachten. Sinds februari heeft het slechts mondjesmaat geregend en dit water is vrijwel direct weer verdampt, voordat het goed in de grond kon doordringen. Ook de Belgen hebben het in tij den niet zo warm gehad als gisteren, toen de temperatuur in Brussel tot 30 graden Celsius steeg. Hoewel de meeste mensen van de warme zon genoten maken de boeren ziöli dn toenemende mate zorgen over de grote droogte. De afgelopen winter is namelijk ook al ongewoon droog geweest. Vrees voor inkrimping WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse president Gerald Ford heeft gisteren zijn veto uitgesproken over het begrotingsvoorstel voor militaire hulp aan het buitenland. In dit voorstel is ruim 3 miljard dollar opgenomen voor het Mid den-Oosten en in het bijzonder voor Israël. De president zei dat 't voorstel nieu we en ongrondwettelijke beperkin gen bevat die hem zouden hinde ren bij het uitvoeren van zijn bui tenlandse beleid. Ford zei dat het voorstel een poging van het Congres is om als het ware in de schoenen van de pre sident te gaan staan. Sommige punten van het voorstel zijn in strijd met de grondwette lijke scheiding van de macht tus sen de uitvoerende en wetgevende organen van de regering, zo zei Ford. Het Congres zou krachtens het voor stel veel nieuwe bevoegdheden krij gen om toezicht te houden op de wapenverkoop aan het buitenland. Ondermeer zou het zijn veto uit mogen spreken over voorgestelde onvoorwaardelijke hulp en kredie ten aan landen die hun Ameri kaanse leveranciers wegens hun ras of op religieuze gronden dis crimineren of aan landen die in eigen land de rechten van de mens schenden. In een boodschap aan het Congres noemde de president een aantal „onwijze beperkingen" ondermeer maakt hij bezwaar tegen het vast stellen van een maximum voor de hoeveelheden wapens die verkocht mogen worden. Voorts noemde de president de eis dat landen die hulp willen, aan de internationale maat- staten voor de rechten van de mens moeten voldoen, de moge lijke opheffing van de handelsbe perkingen met Noord- en Zuid- Vietnam en de beëindiging van on voorwaardelijke militaire hulp na het fiscale jaar 1977. Het voorstel was met 215 tegen 185 stemmen aangenomen door het Huis van Afgevaardigden en met 51 tegen 35 door de Senaat. In beide gevallen is de (kleine) meerderheid niet voldoende om het veto ongedaan te maken. 28 PAGINA'S ZWOLLE (ANP) Staatssecretaris Van Huiten (PPR) heeft meege deeld dat de beslissing over de bouw de tweede nationale luchtha ven, die rond 1970 elk ogenblik leek te kunnen worden genomen, uit de kabinetsperiode is weggeschoven naar de volgende, omdat ook in de lucht een veranderend vervoersge- drag optreedt, zodat mogelijk die luchthaven zelfs niet meer nodig is. Hij sprak op een in Overijssel ge houden provinciecongres van de PPR over vervoer- en verkeersproble matiek. Naar de mening van de staatssecretaris klinken veel hoofd lijnen uit het PPR-program duidelijk in het kabinetsbeleid door. Volgens hem wordt door het kabi netsbeleid „voldoende" getrokken in de door de PPR gewenste richting. De staatssecretaris concludeerde, dat onder het huidige kabinet de ver keersveiligheid duidelijk „aan de winnende hand" is. Volgens hem zijn de grenzen bereikt ten aanzien van de snelheid, omvang en zwaarte van de vervoermiddelen. Hij deelde mee, dat de maximale asbelasting en het ma ximale totaalgewicht van de vracht auto's eerder omlaag zal gaan (naar respectievelijk 10 en 40 ton) dan nog verder omhoog. De trekkracht zal beperkt blijven tot maximaal 6 pk per ton. In de binnenscheepvaart zal de zes-duwbakkenvaart niet worden toegelaten. De staatssecretaris wees er op, dat dit vaststellen van een plafond van snelheid, grootte en zwaarte maatschappelijke gevolgen zal hebben, anders dan de tot nu toe ervaren voortdurende schaalver groting, die diende om onder meer stijgende bedrijfseconomische kosten op te vangen. 0 De man die burgemeester was van Amsterdam in de roerige jaren zestig, de hoogtijdagen van Provo, heeft zyn memoires geschreven. Gijsbrecht van Hall: bemind, ver guisd, slachtoffer PAGINA 21 De vergissing van Arie Groene- velt PAGINA 7 0 Links Libanon maakt vuist om verkiezing van nieuwe president te beletten PAGINA 9 0 Joop Zoetemelk over de start van de Tour de France in Leiden: „De proloog kan uniek worden". PAGINA 11 0 „Dertig jaar geleden danste ik met Onassis" PAGINA 15 0 Verbijsterende gesprekken met overledenen PAGINA 17 0 Indiaanse peuters in Suriname krijgen hulp PAGINA 19 0 De naïeve schilder Willem West broek: „Bij my moet het altijd voorjaar zijn" PAGINA 21 4 lichtgewonden AMSTERDAM Twee woonhui zen in Amsterdam-oost zijn van_ nacht geheel uitgebrand, nadat zich even na drie uur in een benedenwo ning in de Eerste Coehoornstraat een hevige explosie had voorgedaan. Volgens getuigen werd de buiten muur eruit geslagen en stond het vier verdiepingen tellende pand bin nen enkele ogenblikken tot aan het dak in lichterlaaie. Het vuur sloeg aan de achterzijde over naar een pand in de Czaar Peterstraat dat eveneens in vlammen op ging. Ook de aangrenzende woonhuizen liepen schade op. Door de ontploffing sneu velden aan de overzijde van de Eerste Couhoornstraat diverse ruiten. Volgens de politie werden vier mensen licht gewond, onder wie een bewoner die in de Czaar Peterstraat van twee hoog op straat sprong. Het huis waarin zich de ontploffing voordeed zou niet bewoond zijn ge weest. Het is nog niet zeker of alle bewoners zich in veiligheid hebben kunnen brengen. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, houdt rekening met de mogelijkheid dat zich nog slachtoffers bevinden onder het puin van de ingestorte wonin gen in de Eerste Coehoornstraat. Vanochtend was men nog hard aan het werk. Wat de oorzaak betreft gaan de vermoedens uit naar een gasontploffing. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. teL (01718) - 21955 Circa 2! miljoen aan rijzen bij ruim 1Ö0.000 winnaars ADVERTENTIE Ja, het is duidelijk waarom zoveel vrouwen een bril van v.d. Wiel kiezen. Zij weten, dat een bril modieus moet zijn. En u heeft keuze uit de aktuele kollekties van Rodenstock, Silhouette en bijv. Metzier. Voor een bril, die een vrouw méakt. Flatteert. Exclusief. Anders. Daarom: V H Ufipl uw adviseur in modebrillen V.UVVIbl encontactlenzen. Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.: 071-124108.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1