Te zuinig met veiligheid Yolvo 343 deze maand op de weg Ford speelt met een aardig idee Neem de nieuwe Autobahn AUTO-ALLERLEI ZATERDAG 8 MEI 1976 AUTO NEDERLAND 1 Tankstation aan de nieuwe Autobahm 3 Andere Autobahnen 3 Drukste Autebahn van Duitsland Wie voor zijn vakantie ver in Duitsland of nog verder naar het zuiden moet zijn kan dit jaar nog profiteren van een nieuwe snelle wegverbindingdie er vorige zo- Het is de links van de Rijn lopende A-61 tussen Krefeld en Ludwigshafen-Mannheim. Door van Arnhem (of Venlo)*Uit deze nieuwe weg te kiezen ontloopt men de beruchte overbelaste route langs Frankfurt Even vóór Keulen - bij het Lever- kussener Kreuz - moet men nu niet meer rechtdoor rijden, maar rechtsaf. Men gaat dan over de Rijnbrug via ae verkeerspleinen Keulen-noord en Keulen-west rich ting Aken Spoedig na Keulen-west ziet men borden staan die richting Meckenheim-Bad en Neuerahr- Koblenz wijzen. Wie die aanwij zingen volgt komt vanzelf op de nieuwe A-61 Een snelle route, maar ook een gloednieuwe. Dat betekent, dat er geen restaurants zijn onderweg. En nog maar drie tankstations op het hele traject van 250 kilometer: bij Mosel ten zuiden van Koblenz, bij Hünsruck ten noorden van Bingen en bij Dannstadt ten zuiden van Frankenthal. Hunsruck. Voor wie verder moet, sluit hij bij Ludwigshafen- Mannheim aan op de bestaande autosnelwegen, die via Karlsruhe verder gaan in de richtingen Freiburg-Bazel en Stuttgart- Munchen Wat dat laatste betreft: ook de oos telijke ringweg rondom Munchen - dat eeuwige oponthoud naar het zuiden - is thans voltooid en dat bespaart de autorijder een half uur ergernis en tijdx>erlies Bij de goedkopere personenau to's bezuinigen de autofabri kanten nogal eens op comfort en vooral op veiligheid. Meestal ontbreken hoofdsteunen, ach- terruitverwarming, radiaal- banden, verstelbare rugleu ning, achteruitrijlampen en armsteunen. Volgens de Neder landse Consumentenbond wordt het hoog tijd, dat de overheid het aantal verplichte veiligheidsvoorzieningen uit breidt De achterruitverwarming mag toch eigenlijk op een nieuwe auto niet ontbreken, aldus deze bond, die tezamen met zuste rorganisaties uit België, Enge land, Frankrijk en Noorwegen een onderzoek heeft uitgevoerd naar acht personenauto's uit de - populairste - prijsklasse van 10.000 tot 13.000 gulden. In het onderzoek werden be trokken de Austin Allegro 1100 de Luxe, de Ford Escort 1300 L, de Honda Civic 1200 Luxe 3-deurs, de Opel Kadett 122 N Special, de Peugeot 104 L, de Renault 5 TL, de Toyota Corolla 30 de Luxe en de VW Golf L. Opvallend is, dat de goedkoop ste auto van het achttal (de Aus tin Allegro) het minste motor lawaai maakt (74 decibel). Daarmee is volgens de consu mentenbond weer eens aange toond, dat een stille auto niet duur behoeft te zijn. Overigens bleven alle auto's over de maximaal toegestane lawaaili- miet van 84 decibel. Een groot verschil werd geconstateerd bij het produceren van giftige stof fen. Bij sommige auto's was dit twee tot driemaal zoveel als bij andere. De zuinigste auto (Renault) reed op dezelfde hoeveelheid benzine 27 procent meer kilo meters dan de minst zuinige (Ford). De langzaamste auto (Austin) deed er ongeveer 20 procent langer over om een voertuig in te halen dan de snel ste van de acht (Honda). Bij de autosloten blijkt het droevig gesteld te zijn. Een "au todief' van de consumenten bond opende alle deuren van de acht auto's in recordtijd. Alleen de stuursloten bleken meer moeilijkheden op te leveren; hij kreeg alleen het stuurslot van een Honda open. Volgens de consumentenbond zijn autoslo ten "waardeloos". Zij vormen naar de mening van deze orga nisatie voor de autofabrikanten blijkbaar de sluitpost. Wie dure spullen gauw kwijt wil zijn, moet ze in de auto laten liggen, zo wordt ironisch opgemerkt. Bij aflevering werden gemid deld acht fouten per auto ge noteerd. Alle voertuigen vertoonden lak- foutjes, zoals krasjes, deukjes of slecht gespoten plekjes. Ook bleek dat diverse onderdelen verkeerd waren afgesteld, zoals koplampen, voorwielen, carbu rateur en ontsteking. Samengevat kwam de consu mentenbond tot de volgende conclusies: Austin Allegro (zwak: motor- prestaties en comfort, sterk: milieu-aspecten, brandstofver bruik, lak en chroom) Ford Escort (zwak: milieu aspecten, sterk: besturing, weg- ligging lak en chroom) Honda Civic (zwak: comfort achterpassagiers, sterk: mi lieuaspecten, brandstofver bruik, motorprestaties) Opel Kadett (zwak: milieu aspecten, sterk: remmen, be sturing en wegligging) Peugeot (zwak: milieu aspecten, verwarming, sterk: remmen, zitcomfort) Renault (zwak: verwarming, ventilatie, sterk: brandstofver bruik, lak) Toyota (zwak: comfort voor- stoelen, sterk: milieu-aspecten, verwarming, ventilatie) VW Golf (zwak: milieu aspecten, remmen, verwar ming, sterk: motorprestaties). De consumentenbond liet nog weten, dat na het onderzoek sommige auto's op enkele pun ten kleine wijzigingen onder gingen, die in bepaalde gevallen de beoordeling enigszins kun nen beïnvloeden. Om een voor beeld te noemen: Ford heeft sindsdien een andere carbura teur gemonteerd. De nieuwe Triumph sportwagen TR-7 is thans op de Nederlandse markt verkrijgbaar. De wagen wijkt sterk af van alle tot dusver door British Leyland gebouwde sportwagens. Het wigvormig uiterlijk en een nieuwe versie van de 2-liter Dolomite-motor hebben tot een zui niger brandstofverbruik geleid. Voorts zijn opklapbare koplampen toegepast De 4-ciIinder 1998 cc motor kan de auto een snelheid geven van 183 km/uur. De acceleratie bedraagt 9,5 sec van 0-100 km/uur. Het rijklaar gewicht is 1005 kg. Ter verbetering van de wegligging wer den onder meer een starre achteras en stabilisatorstang aangebracht De prijs van de TR-7 bedraagt f20.900. De Celicalijn van Toyota is uitgebreid met een nieuw model met een derde deur. De beide typen 1600 en 2000 ST liftback - zijn uitgerust met zonwerend glas rondom, achterruitverwarming en radio. De 1600 ST is geprijsd op f 16.999,-. Ook de Carina-serie van deze Japanse fabrikant werd enigszins gewijzigd. De voornaamste uiterlijke ver andering is de toepassing van een nieuwe grille. Thans zijn vijf typen leverbaar, waarvan de 16004-deurs nieuw is. De goedkoopste uitvoer ing, de 1600 LT, kost f 14.999. Volvo 343, die het "gat" moet opvullen tussen de 66- en 240-series, zal nog deze maand in beperkte mate in Nederland lever baar worden. Deze eerste kleine personenauto van de Zweedse au tofabrikant wordt geheel vervaar digd in het Limburgse Born, waar voor in de komende maanden on geveer 200 nieuwe arbeidskrachten zullen moeten worden aangetrok ken. Voorlopig zullen er twee typen (de L en de luxere DL) verkrijgbaar zijn van deze 2-deurs middenklas ser, die met de derde deur aan de achterkant gemakkelijk toeganke lijke (royale) bagageruimte heeft. Het is op dit moment niet de bedoe ling een 4-deurs uitvoering van de 343 op de markt te brengen. Directeur Roldanus van Volvo Ne derland Personenauto BV. in Beesd (deze benaming geldt sinds 10 april en vervangt de vroegere aanduiding Daf-Volvo Personen auto Nederland B.V.), rekent erop, dat in Bom dit jaar ongeveer 80.000 personenauto's zullen wor den gebouwd. Daarvan hebben de Volvo 66 en 343 elk ongeveer 40 procenten het enige nog in produk- tie zijnde DAF-model (de 46) circa 20 procent. Volgens de prognoses van directeur Roldanus zullen in 1976 in ons land zo'n 7.000 auto's van het type 343 worden verkocht, een evengroot aantal grotere Vol vo's, ongeveer 8.000 eenheden van het type Volvo 66 en van de DAF 46 rond 9 000 stuks. I De tijd van de "convertibles" is voorbij. In Amerika is de laatste van die luxe-limousines met open dak gebouwd Het wordt niet meer lonend geacht met zulke kleine series door te gaan. Cadillac in Detroit was de laatste fabriek, die deze wagens maakte. Meer uit prestigeoverwegingen dan uit winstoogmerk. Daarom is dezer dagen de laatste van de band gerold. Een Fleetwood El dorado. Pers, televisie en notabe len waren ervoor naar de fabriek gekomen. Velen hebben een bod op dat laatste model gedaan. Ze visten achter het net, want de fa briek heeft het zelf gehouden. Het krijgt een plaats in de fa- briekscollectie I Mitsubishi - u weet wel, die "ge staalde perfectie", welke door de Sassenheimse firma Hart Nibbig en Greeve wordt geïmporteerd - gaat de capaciteit uitbreiden. In juli wordt in de Japanse stad Okazaki begonnen met de bouw personenwagen- fabriek. Ruim een jaar later moet het zaakje daar draaien en dan kan de capaciteit van Mitsubishi met 10.000 eenheden per maand worden verhoogd. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat het dit Japanse merk niet alleen in ons land voordewind gaat. Dat blijkt ook wel in Amerika. Chrysler importeert daar de wagens onder eigen naam. De coupé Celeste wordt daar Plymouth Arrow ge noemd. En in het eerste kwartaal Het is nog niet concreet. Nog maar een idee, waar Ford mee speelt. Maar wel een belangwekkend idee. De vrucht van een samenwerking tussen Fords Ghia Studio in Turijn en Fords Ontwerpcentrum in Dearborn. Te zamen kwam men op papier tot een autootje, dat voor vier doeleinden te gebruiken zou zijn, all een tweezits sportcoupéals 'n normale familieauto met een derde (leur, als een stationwagen en als een zp. pick-up. De tweezits pick-up is de basisTxrrm. De gedaantewisselingen worden be reikt door verschillende afneembare carrosseriedelen aan te brengen. Die delen zijn van metaal. Ze kunnen heel gemakkelijk worden bevestigd, namelijk op dezelfde manier, waarop het dak van een open wagen aan de lyoorruit wordt bevestigd, met enkele clips. Het is niet meer dan wat Ford noemt "een concept voor een auto". Deze wagen is niet bestemd voor produktie. Maar de daarin verwerkte ideeën kan men wellicht in de toekomst ergens anders terugvinden. Zoals de dwarsliggende motor voorin en de voorwielaandrijvingBij vele merken al een gegeven, bij Ford nabije- toekomstmuziek, want de Fiesta, die in september gaat uitkomen, zal al zo zijn uitgerust. Als tweezits pick-up (basisvorm) De Volvo 343 - volgens de fabriek het belangrijkste project van de laatste tien jaar-is zoals destijds al geschreven ontwikkeld op basis van de DAF 66. Het onderstel is identiek aan dit model en ook werd de De-Dion-as toegepast De 4-cilinder Renaultmotor (van de R 12) levert 70 DIN-pk en maakt een topsnelheid van 145 km per uur mogelijk. De auto is uitsluitend verkrijgbaar met automatische transmissie en heeft een veilig heidscarrosserie, bekrachtigd en gescheiden remsysteem, achter ruitverwarming en achterwie laandrijving. Volvo kreeg door de overneming van DAF - personenauto's in 1972 de beschik king over- de technologie voor kleinere voertuigen en daardoor kon men zich op een tot nu toe nog onbekende markt begeven. De Volvo 343 is een ruime en com fortabele auto geworden met ge makkelijke bedieningspanelen, een goede afwerking, uiterst korte draaicirkel en redelijke wegligging. Een negatief aspect van deze 4.19 meter lange auto is echter de te ge ringe motorprestatie. De accelera tie laat te wensen over en ook de schakeling is nog niet optimaal. Voorts is de auto vrij duur, vooral als het erom gaat in deze klasse te concurreren met andere automer ken. De L-versie kost f 16.900 en de DL-uitvoering is f 1000,- duurder. t Als tweezits coupe Als normale gezinswagen van dit jaar werden er al 25.000 exemplaren in de Verenigde Sta ten geïmporteerd. In de fabrieken van Chrysler France in Poissy is vorige maand de honderdduizendste Simca 1307/1308 al van de band gelopen. Dat is nauwelijks zeven maanden nadat dit model - dat tot auto van het jaar 1976 werd uitverkoren - werd gelanceerd. De export is onmiddellijk daarna begonnen, Nederland stond in april met bijna zesduizend exemplaren op de vierde plaats. Duitsland was de grootste afnemer. Als stationwagen Een weekje in de kostelijke Matra Bagheera S zou voor diepzinnige denkers wellicht aanleiding kunnen zijn tot bloemrijke be schouwingen over de menselijke psyche. Want het is wonderlijk te zien hoe sommigen reageren op die schijn van luxe, snelheid en sportiviteit. Zij verlekkeren zich zichtbaar op dit stuk speelgoed- voor-volwassenen. Verlekkeren zich meer op schijn dan op werkelijkheid. Want dit produkt van Matra en Chrysler France mag dan een sierlik ge lijnd vat van luxe lijken, een soort torpedo barstens vol explosieve snelheid en een voortdurende bron van sportieve inspiratie, het is het niet. Zeker, het is een ui terst geraffineerd geconstrueerd wagentje, dat door zijn uitge kiende vormgeving en licht ge wicht (930 kilo) lekker snel uit de voeten kan, maar het doet eerder denken aan een gracieuze hinde dan aan een brullende racewa gen. Het kan ook nauwelijks anders. Het leuke carrosserietje van deze Bagheera S is gebouwd om een motor van nog geen 1500 cc in houd, die heus niet meer dan 90 DIN-pk kan leveren. Door dat superlichte gewicht en door die grappige torpedovorm kan men de naald van de snelheidsmeter in de buurt van de 190 kilometer krijgen, maar voor een echt snel heidsmonster gaat dat té moei zaam en té langzaam. Het duurt een hele tijd voor men die uiterste top onder het gaspedaal vandaan heeft geperst. Wij willen niets afdoen aan deze al leraardigste auto. maar het is niet zoveel als velen schijnen te den ken, al diegenen, die zich ook nu nog - drie jaar rijdt deze wagen al rond - de lippen aflikken bij het zien van het gestroomlijnde ve hikel. Alleen de 23 duizend gul den, die ervoor op tafel moeten' komen, weerhoudt hen ervan deze auto aan te schaffen. Een macht geld. Maar toch ook weer niet zoveel, dat men er vandaag de dag in de autowereld "alles" voor kan verlangen Men begrype ons goed: ook wij vinden 23 mille een fors bedrag. Maar als men de angstwekkende snelheid in ogenschouw neemt, waarmee de autoprijzen de laatste jaren om hoog zijn gegleden, dan worden toch ook zulke fikse prijzen in Want iedereen zal moeten toege ven, dat men voor die 23 mille een erg leuk en zeker zeer apart kar retje krijgt. Twee jaar geleden hebben wij geschreven over de "gewone" Matra, die met de 1294 cc motor. Toen hebben we het al uitvoerig gehad over de onge bruikelijke vormgeving, zo laag en zo breed. Met drie stoelen voorin, omdat de constructeurs het bij zo'n wagen niet verant woord vonden ergens achterin passagiers weg te moffelen. We hebben toen ook gesproken over de beperkingen van die drie ze tels ondanks de breedte van de wagen. En over het beperkte uit zicht naar achteren door de vrij wel horizontaal liggende achter ruit en de hoge rugleuning van de stoelen. We zullen dat met allemaal herha len. In de nieuwe S-versie is er wat luxe bijgekomen. Zoals elek trisch te bedienen zijruiten. Dat de knopjes van die ruiten niet gewoon op het dashboard zitten is op zichzelf volledig onbelang rijk. Maar het bevordert merk waardig genoeg toch dat gevoel van exclusiviteit, dat men steeds weer in deze auto ondergaat. Ook die verstelbare voetensteun voor .de passagiers hadden we nooit eerder gezien. Andere bijzonder heden als by voorbeeld getint glas en een kaartleeslampje waren we al wel eens tegengekomen. Maar hoe grappig op zichzelf ook, het zijn niet die kleine bijzonder heden, die de waarde van deze automobiel bepalen. Het zijn de grotere pluspunten als die onge looflijk prettige fauteuils. Het zou bijna onjuist zijn van stoelen te spreken bij die knappe, anato misch gevormde zetels. Alleen vonden wij het ook nu weer jam mer, dat er zo weirug ruimte voor het hoofd is. Althans, wij hadden er moeite mee, terwijl wij toch niet zo verschrikkelijk uit de kluiten zijn gewassen. Deson danks moesten wij diep op ons stuitje gaan zitten. Eigenlijk meer liggen dan zitten. Een ideale auto voor bijvoorbeeld de Ja panse markt. Geschapen als het ware voor kleinere mensen, die er waarlijk vorstelijk in terecht kunnen. Nu kan dat een kwestie van wen nen zijn. Na een week vonden wij dat stuitje-rusten al prettiger dan in het begin. Maar toch -.we zouden het niet erg hebben ge vonden als we ons hoofd gewoon kwijt hadden gekund en de rug leuningen wat meer recht-op hadden kunnen halen. Dat de ruimte met drie personen naast elkaar aan de krappe kant is wis ten we al twee jaar, dat was dus geen meuws. De Bagheera S is gebouwd volgens hetzelfde concept als de normale Bagheera: middenmotor, aan drijving op de achterwielen en een uit polyester hars vervaar digde carrosserie. Het onder scheid zit zoals gezegd in een wat completere uitrusting en afwer king (zoals tweed bekleding op de fauteuils en aan de kleur van de wagen aangepast tapijt), maar vooral in die nieuwe motor. Een 1442 cc krachtbron, die een groter rendement bij lage toerentallen heeft verkregen dankzij een grondige studie van de inlaat- stroom van het gasmengsel, spe ciaal luchtfilter en de toepassing van een nieuwe cilinderkop en nokkenas. De motor wordt gedirigeerd door een goedzittend en prettig in de hand liggend pookje, dat men echter wel veelvuldig moet han teren om soepel te kunnen rijden. Het is uiteraard geen rustige krachtbron. Het driftkikkertje moet toch al flink wat presteren en zittend in zo'n karretje is men allicht geneigd nog iets meer dan het gewone te verlangen. Dat gaat natuurlijk gepaard met het no dige geluid, maar binnen de aan vaardbare proporties. Het is wel verrassend, dat men on danks het pittig rijden, waartoe dit middel noodt, toch tot een al leszins redelijk benzineverbruik komt. In de buurt van 1 op 11 1/2 vinden wij een levensgroot com pliment voor de constructeurs. Die er trouwens ook in zijn ge slaagd een waarlijk voortreffe lijke wegligging te bereiken. On afhankelijke wielophanging, een laag zwaartepunt, een brede wielbasis en een uitstekende ve ring zijn voor het resultaat ver antwoordelijk. Men spreekt zo vaak over "als een blok op de weg". Dit cliché past precies op deze Matra Bagheera S, die bo vendien achteloos neerziet op elke zijwind. Die heeft geen vat op het gladde carrosserietje van deze kostelijke auto.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19