V erbijsterende 'overledenen...' gesprekken met „Viskaart" ter kleine visakte vervanging van de en bijdragebewijs vis sport HENGELTIP VAN DE WEEK Visma '76trok 46.000 bezoekers ZATERDAG 8 MEI 1976 PAGINA 17 Rico Bulthuis Door Zeventien jaar geleden, op een zomernacht in 1959, nam de Zweedse natuurliefhebber Friedrich Jurgenson voor zijn genoegen met een bandrecorder het gefluit van vogels op. Toen hij de band later beluisterde, ontdekte hij tot zijn verbazing een menselijke stem die hem in telegramstijl toesprak. Dat gebeurde daarna meerdere malen, en Jurgenson die wilde weten wie zijn geluidsbanden bedierf, wendde zich tot deskundigen op radio- gebied. Dat hij daarmee een deur opende naar een nieuw spiritistisch onderzoek, kon hij toen nauwelijks vermoeden. Omdat alle bereikbare zendstations het uitzenden van dergelijke stem men ontkenden, en technici bij geen benadering een verklaring konden geven voor de geluiden, wendde Jurgenson zich met een boek dat hij over zijn bevindingen schreef tot een breed publiek. Het veroorzaakte enige deining onder psychologen. Een van hen was dr. Konstantin Raudive uit Uppsala, die ook ging experimenteren en een enorm aantal van elkaar verschillende mannen, vrouwen en kinderstemmen op duizenden geluidsbanden vastlegde. Echtheid In 1970 erkende het befaamde Freiburg Instituut voor studie van de grensgebieden der psychologie, dat het zuiver wetenschappelijk bewijs voor de echtheid "van de stemmen was geleverd, en dat bedrog was uitgesloten. Het waren echt geen „kleine Jongens" die hun handtekening onder die verklaringen zetten. Topgeleer- den waaronder prof. dr. Hans Bender wensten over de heikomst van de „astrale" stemmen geen verklaring te geven. Ze schaarden zich, ook al om htm grote reputatie naet te schaden, onder de zogenaam de animisten, in tegenstelling tot de spiritisten die meenden dat ze znu een bewijs contact hadtdeu ver kregen met de doden. Over alles wat de „Paranormale stemmen" betreft, is bij de uitgeverij Fidessa te Bussum een bijzonder fraai uitgevoerd boek met inbegrip van een kleine grammofoonplaat verschenen. Het is uit het Engels vertaald door Hans F. Kennis, en werd in 1968 geschreven door dr. Raudive in het Duits. De Engelse tekst stamt uit 1971. Dat verschijnsel van de stemmen is een gloeiend heet hangijzer geworden in het kamp van de wetenschap. Er zijn geleerden die weigeren naar de resultaten te luisteren. Ze zijn doodsbang him visie op hun werk, of erger nog. hun wereldbeeld prijs te moeten geven. Bender en anderen gaan er vanuit dat t verbijsterende verschijnsel een gevolg is van reeds bekende, hoewel ook onverklaarbare eigenschappen van de proefnemers zelf. Ze wijzen op de befaamde en goed gecontroleerde ..spookversohijn- selen". waarbij meubels worden verschoven, deuren open- en dicht gaan en het keukengerei door het huis vliegt. Daar is altijd een .schuldige" voor aan te wijzen, meestal een meisje in de puberteiits- leeftijd die tot haar eigen schrik en totaal onbewust, bepaalde electrische of andere kracht uitzendt, waarover men nog darnig zit te tobben. Geluidsband Maar bij het ontstaan van de Raudive-eteinmen is er geen sprake van een onsdhuldige-sdhuldige. De stemmen kamen ook op de geluidsband als de proefnemers hun recorder in een voor radio-ontvangst volledig afgeschermde kamer hebben Overigens fascinerende stemmen Metaalachtig, zeer snel uitgesproken en meestal zijn de korte zinnen verdeeld in woorden die in verschillende talen woren overge bracht. Soms kent de proefnemer deze talen, soms ook niet. Daar worden verschillende verklaringen voor bedacht, maar elke theorie loopt stuk, want al valt er niets te bewijzen, er valt evenmin iets te ontkennen of te ontmaskeren. Wat ons voorlopig rest zijn de stemmen die bij herhaling verkondigen dat ze bewust bestaan aan de andere kant van onze werkelijkheid. Volgens alle deskundigen zijn het in de eersite plaats de technici die iets van het raadsel zullen moeten oplossen. Alex Schneider, hoogleraar in de fysika. Theodor Rudolph, hoogfrequent-dngenieur en anderen, bespreken in Raudive's boek uitvoe rig de zes methoden van onderzoek door middel van gduidsapparatuur. door middel van geluidsapparatuur. Ook het zichtbaar maken van stemmen op een beefldbuds zal tot verheldering van het fenomeen kunnen bijdragen, omdat men dan kan zien of de stemmen van de proefnemers en de zogenaamde ,geesten"Van elkaar verschillen. Op initiatief van de uitgever is aan het oorspronkelijke werk een hoofdstuk toegevoegd over het Dr. Raudive achter de handrecorder. Zo heeft hij de stem opgenomen van zijn overleden leraar i filosoof Ortega v. Gasset. onderzoek in Nederland. Mevrouw Elly Regter, Hans Kennis en dr. A. D. La/verman beschrijven daarin de resultaten van hun proefnemingen. Ook de Nederlanders hadden met grote moeilijkheden te kampen, en de resultaten waren betrekkelijk gering. Naast het onvermijdelijke geruis dat de stemmen dikwijls onverstaanbaar maakt, komt er nog niet veel zinnigs vanuit het supersonisch niemandsland. Aan ,gene zijde" is prietpraat ook al geen uitzondering. En wie weinig lust heeft om zich te verdiepen in beschouwingen over hersengolven, psychokinese of deferentie-energie, moet beslist de kleine grammofoon plaat beluisteren die met commen taar van Karei Hille en Sylvia van de Akker aan het geschrevene is toegevoegd. Griezelig De meest verstokte scepticus zal wel even de adem inhouden bij het horen van de dikwijls griezelige paranormale stemmen, waarvoor geen enkele verklaring valt te leveren. Met dit alles is de parapsychologie in een nieuw stadium van onderzoek gekomen, waarvan de consequenties bij geen benadering zijnite voorspellen. Ten slotte kunnen zij die op grond van him religieuze overtuiging bezwaren hebben tegen dit onder zoek ook even hun adem inhouden: Friedrich Jurgenson, de ontdekker van de stemmen en overtuigd spiritist, werd oen de resultaten van zijn ontdekking door paus Faulus VI verheven tot Commandeur in de Orde van St-Gregorius de Grote. Parapsychologie vandaag. Een heel ander boek zal eveneens belangstellenden in de parapsycholo gie tot nadenken stemmen en daarbij tegenstanders geruststellen. Wars van alle „occulte" speculatie, Ta rotspelletjes en andere modever schijnselen met inbegrip van dikwijls zeer aanvechtbare ..popu lair-wetenschappelijke" uitgaven waar de markt van wemelt, verschijnt spoedig bij de uitgeverij Lemniscaat te Rotterdam een briljante studie onder redactie van John Beloff onder de titel „Parapsychologie vandaag". Koel werk Het betreft nieuwe onderzoek. De inleider, prof. dr. H. C. J, Duijker, zegt dat er inderdaad iets te onderzoeken valt en benadrukt de mening dat het onderscheid tussen paranormale en normale psychologie slechts een manifestatie is van onze huidige onwetendheid op beide terreinen. De inhoud omvat acht hoofdstukken waarin een achttal uiteenlopende onderwerpen uitvoerig worden be sproken. De nadruk valt dan niet meer zoals meestal het geval was op bepaalde verschijnselen, maar op de methode van onderzoek. Voor lezers van ietwat broeierige spookverhalen zal het ontnuchterend werken. In elk hoofdstuk wordt de parapsycho logie als experimentele wetenschap aan de orde gesteld, en het koele laboratoriumwerk is in de plaats gekomen van de traditionele consta tering van spontane verschijnselen die buiten het veld van onze zintuigelijke waarneming liggen. De auteurs zijn allen eminente geleerden, verbonden aan psycholo gische of andere faculteiten van universiteiten in Europa en Ameri ka. Ze weten wat er op het spel staat bij hun onderzoek. John Beloff zegt dat geen beschaafd mens zich afzijdigheid of ontkenning kan veroorloven als de zogenaamde „spi"-versohdjnselen (Spi is de eerste letter van het Griekse woord voor psychisch) onomstotelijk kunnen warden vastgesteld. De kamende generatie zal zich daar bij neer moeten leggen, wat de Helmut Schmidt schrijft over het .Gebruik van instrumenten in het parapsychologisch laboratorium". John L. Randall over „Biologische aspecten van spi". Dierproeven blijken, zoals dr. Paul Dietz dertig Jaar geleden al benadrukte, van groot belang bij het onderzoek naar nog niet te verklaren verschijnselen. J. G. Pratt neemt de proefpersonen op de korrel. Onder de auteurs bevindt zich ook Hans Bender, die uitvoerig ingaat op het „Modern polterge istonderzoek"Hij pleit voor een onbevooroordeelde benadering van dit niet meer te ontkennen fenomeen. Het nawoord is van Arthur Koestier, die de gegeven stof zeer kritisch benadert en aan het geheel een strikt persoonlijke, bewogen bijdrage toevoegt. Een schitterend boek! Vrij van sensatie en een wapen tegen de nog niet zeldzame academische vijandig heid, dom geloof en botte ontken ning. Op de grammofoonplaat worden enkele voorbeelden gegeven van stemmen die dr. Raudive, Hans Kennis en Jos Spijkstra registreer-» den. Mevrouw Petrautzki die niet geloof de aan een voortbestaan riep na haar overlijden: „Bedenke, ich bin!" Denk eens in, ik besta Een andere stem in Lets en Duitsi „Koste, tu tik nah (Koste, je beiït zo dichbbij Raudive hoort zijn vroegere leraar, de beroemde filosoof Ortega y Gasset. Die r~Dr>t verstaanbaar en met herkenbare stem: „Entrojas muouao w.o.iones!" De beroemde professor Gebhard Frei die tijdens zijn leven intensief aan het onderzoek meedeed, roept vanuit da onbekende sfeer; zeer duidelijk in Zweeds en Duits Dr. Konstantin Raudive: .Paranor male stemmen" Uitgeverij Fidessa - Bussum. Prijs, fraai gebonden met grammofoonplaat: ƒ39,50. John Beloff: „Parapsychologie van daag". Nieuwe vormen van onder zoek. Uitg. Lemniscaat - Rotterdam. Verschijnt medio med. consequenties daarvan ook zouden zijn. Het is bovendien de bedoeling de parapsychologie los te maken van lieden, die er hun persoonlijk heil in zoeken. Zolang deze wetenschap bestaat, heeft zij helaas een fatale aantrekkingskracht .uitgeoefend op onevenwichtige, weinig wetenschap pelijk ingestelde personen. Proefpersonen Als u zaterdag 29 mei weer naar het binnenwater trekt, zorg er dan voor, dat uw hen- geluitrusting in orde is. Een van de belangrijkste onderdelen is de lijn. Nylon heeft de eigen schap om wanneer het lange tijd aan licht, lucht en water is blootgesteld te verliezen aan rekkracht en sterkte. Inspecteer daarom nauwkeurig of uw tuig jes nog wel de toets der kritiek kunnen doorstaan. Het zou jam mer zijn wanneer u juist met lijnbreuk te kampen krijgt op het ogenblik dat u een flinke vis aan de haak heeft. Wan neer u nieuwe nylon-lijnen aan schaft, koop die dan bü een hengelsportwinkel, die veel klan ten heeft. U heeft dan een goe de kahs dat u nylon koopt van recente datum. Immers zaken met een flinke omzet, kopen steeds nieuwe lijnen in. Koop nooit teveel nylon tegelijk. Be kijk wat u de eerstkomende maanden denkt nodig te heb ben, en haal dat in huis. Be waar de klosjes, die u niet di rect nodig hebt in het donker. Zorg er ook voor dat u op ge zette tijden de lijn van uw werp- molen vernieuwt. Gooi het oude nylon niet direct weg. maar ge bruik dat als „ondergrond" voor de diepe spoelen. Tenslotte nog één advies: neem u bij de start met een iets dunnere lijn te vis sen. De kwaliteit van het nylon is de afgelopen jaren steeds ver der verbeterd. De trekkracht van de meeste lijnen is toegeno men. Ten gevolge daarvan kunt u een dunnere lijn gebruiken, die toch even sterk is als de dikkere lijn van jaren geleden. In de weken voorafgaand aan het nieuwe visseizoen zijn er de laatste jaren in ons land diverse tentoonstellingen waarop nieuw hengelsportmateriaal wordt geëxposeerd, en waar infor matie wordt verstrekt over allerhande hengelsportzaken als vergunningen, hengelsportreizen. Een van die exposities is inmid dels achter de rug. De „Visma'76" in het Rotterdamse Ahoy complex trok van 22 tot en met 27 april J.l. 46.000 hengelsportenthousiasten. Tot de nieuwtjes op de Visma behoorde on der meer een ruime collectie hengels vervaardigd van carbon fiber. Een materiaal dat voor het eerst bij de ruimtevaart werd gebruikt en koolstof bevat. Als positieve eigen schappen van het carbon fiber wor den genoemd dat het steviger is dan glasvezel, maar wat in de hengel sport nog veel belangrijker is ook veel lichter is. Voorlopig zullen we deze hengels in nog niet al te grote aantallen langs de waterkant zien. want ze zijn uiterst kostbaar. De goedkoopste hengels, waarin carbon fiber is verwerkt, kosten zo'n zeven- éi achthonderd gulden en dat kan oplopen tot tweeëneenhalfduizend piek. Uit dat grote prijsverschil kan men afleiden dat er carbon fiber is een carbon fiber, zoals ook het glasvezeldoek grote verschillen kent in kwaliteit. Terug naar de tentoonstellingen* vandaag en morgen kunt u nog te recht op een hqngelsporttentoonstel- ling in de Jaap Edenhal in Amster dam. „Hengelsport'76" is een expo sitie van hengelsportfabrikanten en -importeurs, organisatoren van hen gelsportreizen en detailhandelaren met zelfbouwhengels. Met ingang van het nieuwe vis seizoen zult u de oude vertrouwde lichtblauwe kleine visakte moeten missen. Ook het traditionele witte bijdragebewijs is uit de roulatie ge nomen. In de plaats daarvoor is de nieuwe viskaart gekomen. Dit alles is voortgekomen uit een beslissing die de Tweede Kamer op 18 februari van dit jaar nam. Op voorstel van minister Van der Slee (Landbouw en Visserij) gingen de kamerleden akkoord met een wijziging van de Visserüwet, die het mogelijk maakt dat visvergunningen voorlaan op postkantoren en postagentschappen alsmede via de postgirodienst te ver kregen zijn. Tot dusver was daar steeds een bezoek aan het stadhuis of het politiebureau voor nodig. Voor men in Leiden overging tot het openen van een apart loket beteken de dat vaak lange wachttijden. Simpeler De zaak is nu veel simpeler ge worden. U kunt nu naar het dichtst bijzijnde postkantoor of postagent schap gaan. Daar ligt een blanco viskaart voor u klaar. U vult naam, adres, woonplaats en geboortedatum in (met vulpen of ballpoint) en koopt aan het loket een rode of een blauwe zegel, die op de viskaart wordt ge plakt en afgestempeld. Het rode zegel vervangt het vroegere bijdragebewijs en kost vijf gulden. Vier gulden als bijdrage en één gulden voor de ad ministratiekosten. tc vergelijken met de legeskosten die u vroeger op het stadhuis betaalde. Visavontuur „ter zoute Wie in de' gesloten tijd toch een hengeltje teil uitgooien heefi daartoe ruimschoots de gelegen heid. Vanuit Scheveningen, IJ- muiden en Den Oever, om maat eens een paar havens te noemen varen dagelijks sportvisserijsche- pen uit voor een visavontuur ,.tet zoute". Mocht u een dagje gaar, vissen op de Noordzee of het Wao zorg dan wel dat u een bonafidt schipper heeft. Er zijn er ook dit uitvaren wanneer de weersom standigheden te bar zijn om eet hengeltje uit te gooien. f33.(incl. f 1.admin.kosten), maar daar heeft u als sportvisser nooit mee te maken. Deze zogenaam de „grote vergunning" is namelijk voor beroepsvissers die gebruik ma ken van speciale vistuigen als fui ken, netten, aalkistjes en dergelijke. WÊÊÊ De nieuwe viskaart. Helemaal boven: de rode, blauwe en gele zegel. Een viskaart met het rode zegel moet iedereen hebben die ouder is dan 14 jaar en met één gewone hengel wil vissen in vlot- en bevaar baar water. Als u met twee gewone hengels tegelijk wilt vissen of met een speciale hengel dan hebt u een viskaart met een blauwe zegel nodig. Die kost f 11.75 en is te vergelijken met de vroegere kleine visakte. Bij deze vergunning schuilt er echter een addertje onder het gras. Om <a mogen vissen mei twee hengels of een speciale hengel heeft u namelijk toestemming nodig van de bezitter van het visrecht van dat water. In de meeste gevallen is dat een hengelsportvereniging of hen- gelsportbond. Om erachter te komen wie het visrecht bezit kunt u het best informeren bij het dichtstbij zijnde politiebureau of gemeente huis. Voor de houders van een postgiro rekening is het zelfs mogelijk een viskaart te krijgen zonder een be zoek aan een postkantoor. Men ge bruikt daarvoor een gewone giro kaart, waarop f5.— of f 11.75 wordt overgemaakt. Rekeninghouders van het girokantoor in Den Haag moe ten dat doen op postgirorekening- nummer 528851 t.n.v. Visakten en bijdragebewijzen en rekeninghou ders van het kantoor Arnhem op 3542200. Let er wel even op rekening op twee namen gesteld is. Dan moet u in het vakje „mededelingen" vermelden voor wie de viskaart bestemd is. Hetzelfde geldt voor aanvragen van viskaar- ten voor anderen dan de rekening houder. Als u na enkele dagen de viskaart met zegel ontvangt, behoeft u alleen nog maar de geboortedatum in te vullen. Controle Cent u niet van plan om een nieu we viskaart te kopen en toch te gaan vissen, houdt er dan wel rekening mee dat de controle op „zwartvis- sers" dit jaar zal worden geïnten siveerd. Bedenk goed dat een vis vergunning nog altüd goedkoper is dan een bekeuring

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17