Unctad reageert wisselend op voorstellen Kissinger Portugal kan nu in Raad van Europa Mercury, Anarchisten van Stockholm staan aanslag terecht LseprShcw n Heme Centre Home Centre FBI bezoedelt naam Martin Luther King de betrouwbare Aanval op n spoorlij Rhodesië ®KSi Bondsdag akkoord met wet abortus ADVERTENTIE' NAIROBI (AP-ANP-REUTER) - De voostellen die Kissinger gisteren op de Unctad-4 heeft ge daan voor economische hervorming zijn in het derde wereldkamp over het algemeen goed ont vangen. Veel gedelegeerden op de conferentie waren van mening, dat zijn voorstellen de Ver enigde Staten dichter dan ooit hebben gebracht bij de eisen van de derde wereld voor een groter aandeel in de rijkdom op de wereld. Kissinger verklaarde tegenover verslaggevers voor zijn ver trek uit Nairobi optimistisch te zijn over de uit komst van Unctad IV. Hij benadrukte nog eens dat zijn land voorstander is van een vreedzame oplossing voor de problemen in zuidelijk Afrika. Kissinger deed gisteren ondermeer op voorwaarden die aanvaardbaar het voorstel tot oprichting van een zijn voor zowel de westelijke inves- internationale grondstoffenbank teerders als de arme landen die de met een beginbedrag van een mil- grondstoffen leveren. Voorts het jard dollar voor de financiëring van aanleggen van buffervoorraden de produktieverhoging van grond- van belangrijke grondstoffen om stoffen. Dat zou moeten gebeuren grote schommelingen op de markt tegen te gaan. Volgens Kissinger moet financiëring op langer termijn worden bevorderd. De eerste reacties vanuit de derde wereld waren gunstig. Veel gedele geerden-waren van mening dat de Amerikaanse suggesties een bij drage kunnen zijn aan het voorko men van een confrontatie tussen arm en rijk op de Unctad- conferentie. Mislukking van de conferentie zal vrijwel zeker bete kenen dat er van verbeterde eco- nische samenwerking jarenlang geen sprake zal zijn. LONDEN AFP/Reuter) - De Britse Kritiek op Kissingers opmerkingen regering heeft besloten nog twee kwam evenwel van enkele Wes- fregatten naar de wateren van Ijs- teree landen. Volgens de Franse land te sturen ter bescherming van minister van Financiën Fourcade is de daar vissende Britse treilers. Er de oprichting van een grondstof- zullen dan zes Britse fregatten in fenbank niet nodig omdat er al in- deze zone zijn. Dit heeft de Britse stellingen bestaan die via de we- minister van landbouw en visserij, reldbank leningen afsluiten. Hij Nog twee Britse fregatten naar wateren IJsland vond Kissingers speech filosofisch moralistisch in plaats van prag- Een Italiaans gedele geerde vond de Amerikaanse voor stellen "te tecnisch". i het Lager- i dat dit het antwoord van de regering is op het matisch, ultimatum van 15 schippers in de buurt van IJsland dat zij de om streden visserijzone zullen verlaten als zij niet beter beschermd worden Verd66ld door de Britse marine. In de afgelopen twee weken heb- Uit de redevoeringen die gisteren ben IJslandse patrouillevaartuigen °P d(; Unctad-confcrentie werden met meer dan 100 verschillende zitgroepen Home Centre presenteert de komplete Mondileder-kollektie. Nieuwe leersoorten, nieuwe leer- kleuren in de meest uiteenlopende stijlen. Een boeiende belevenis van het wonen in goudeerlijk leerl Speciale aanbieding Klassieke fauteuil in rundleder. houwd. j Mondilederzien in Home Centre, 8000m2 woongenoegenl haagse schouw I |W Voorschoterweg 45-47. JU Valkenburg Z.H. (bij Leiden) m[ Tel. 071-769325 11 sleepkabels van treilers stukge varen, wat de reders ruim 100.000 gulden aan vistuig kost Gisteravond hebben zich drie aan varingen voorgedaan tussen IJs landse patrouilleboten van de Britse marine. Dit is meege deeld door de IJslandse kustwacht. afgestoken bleek dat de deelne mers verdeeld zijn in tenminste drie kampen: de arme landen die tweederde deel van de wereld ver tegenwoordigen, de Verenigde Sa- fregatten ^n, en Europa. Washington (AFP) - TJè Ameri kaanse federale recherche (FBI) heeft aktief geprobeerd de na gedachtenis van negerleider ds Martin Luther King te bezoede len. Dit blijkt uit deel drie van het rapport over de inlichtin gendiensten van de senaatscommissie-Church. King, drager van de Nobel- vredesprijs en apostel van de geweldloze rassenintegratie, werd in 1968 vermoord. Een jaar daarna zond de FBI een rondschrijven aan haar agenten, waarin deze werden opgewekt een campagne te openen onder de parlementa riërs in Washington. De leden van het Congres, aldus deze cir culaire, moest aan het verstand worden gebracht dat „King niets anders dan een smeerlap was geweest". De Filippijnse president Marcos zei dat de wereld een nieuw zwart tijd- De Britten waren op zeker ogenblik P?,rk .tegemoet gaat tenzij arm en begonnen furieus op de IJslanders rijk zich verenigen in de strijd tegen in te werd patrouilleboot Baldur ramde. Het fregat Mermaio armoede en honger, beschadigd toen het de Europese sprekers benadrukten - - - hervorming van de bestaande eco nomische stelsels in plaats van de creatie van nieuwe instellingen zoals voorgesteld door Kissinger. De Luxemburgse premier Gaston Thorn, die namens de Europese gemeenschap sprak, verklaarde dat de E.G. tegen een gemeenschappe lijk grondstoffenfonds en de prijs- indexering is. Hij voegde eraan toe dat de bestaande tarief-regelingen voor de export produkten van de arme landen moeten worden verbe terd. De Europese Gemeenschap is, aldus Thorn, niettemin voorstan der van internationale economi sche hervorming. De E.G. ver trouwt erop dat de noord-zuid dia loog in Parijs, die gedurende de Unctad-conferentie is onderbro ken, vruchten zal afwerpen. Aan deze dialoog nemen 29 landen deel. Thorn moest in zijn rede herhaalde lijk stellen dat de negen geen eens gezind standpunt hadden bereikt allerlei belangrijke zaken. Dat de kwestie van de schuldenlast van de ontwikkelings landen en de vorming van het ge meenschappelijk grondstoffen- fonds. Tijdens de EG-ministerraad van begin deze week in Brussel bleek een compromis hierover niet mogelijk, met name omdat Neder land hier een afwijkend standpunt inneemt. SALISBURY (AP) - Afrikaanse na tionalistische guerrillastrijders hebben een stuk van de secundaire spoorwegverbinding tussen Rho desië en Zuid-Afrika beschadigd. Voor deze actie moesten de guerril lastrijders diep op Rhodesisch grondgebied doordringen. Het vernielde stuk spoorbaan lag in de gold met buurt van de grens met Botswana. Volgens het communiqué was de beschadiging, die woensdagavond werd aangericht, gering en kon het treinverkeer gisteren gewoon doorgaan. In het communiqué werd verder gezegd dat Rhodesi-, sche troepen opnieuw acht guerril lastrijders hebben gedood. Aan Rhodesische zijde vielen twee manschappen. De actie tegen de spoorwegen was de tweede poging van guerrilla- Minister Kissinger heeft zyn 13- Het hollandse wei is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Teteto"01714-2408 De DUSSELDORP - Bijna een jaar na de geruchtmakende overval dooi: zes anarchisten op de Westduitse ambassade in Stockholm staan de vier overlevenden van dit "com mando Holger Meins" in een voor drie miljoen mark omgebouwde Dusseldorfer politiekazerne te recht. Een van hun advocaten, Klaus Croissant, zorgde gisteroch tend tijdens de eerste procesdag voor het gerechtshof voor een kleine verrassing. Hij deelde mee dat Lutz Manfred Taufer (student, 32), Karl Heinz Dellwo (24), Be- rnhard Maria Rössner (fotograaf, 29) en Hanna Elisa Krabbe (studen te, 30) na een langdurig zwijgen tij dens dit proces uitvoerige verkla ringen over de gebeurtenissen in Stockholm zullen afleggen. Meinhofgroep los te laten. De terro risten zetten hun eis kracht bij door achtereenvolgens de militaire atta ché Von Mirnach en enkele uren la ter de handelsattaché dr. Hillegaart te vermoorden. Door nog onopgehelderde oorzaak ontplofte 's avonds laat de explo sieven die de overvallers overal hadden aangebracht Een van hen, Ulrich Wessel, werd daardoor ge dood, een tweede, Siegfried Haus- ner, overleed later na uitlevering in West-Duitsland aan zijn verwon dingen. De vier overigen werden bij een poging om ongezien uit de brandende ambassade te ontsnap pen door de Zweedse politie gegre pen. Door het indienen 1 i reeks Te\et°°n 0muW-«!ïSS »°<ilCn^-122265 In de Zweedse hoofdstad had het verzoeken aan het gerechtshof ging commando "Holger Meins", ge noemd na een na hongerstaking ge storven lid van de Baader- cesdag de tijd met procedurele Meinhofgroep) op 24 april 1975 de Westduitse ambassade bezet en ge dreigd ieder uur een van de 13 gijze laars dood te schieten als de regen ring in Bonn weigerde de 26 gevan gen zittende leden van de Baader- kwesties verloren. De verdachten- die elkaar en een deel van de advo caten bij het begin van het proces onstuimig omhelsten, kregen toe stemming naast elkaar plaats te nemen omhun Verdediging beter te kunnen voorbereiden. De doör de; vier verdachten gekozen advocaten gaven er al dadelijk blijk van ook dit proces in de reeks van Baader- Meinhofzaken meer als een poli tieke dan als een juridische aange legenheid te zullen beschouwen en uit spelen. Croissant, ervaren BM-advocaat, zelf nog steeds bedreigd door een arrestatiebevel, sprak al van de Stockholmer overval als een reactie op "imperialistische onderdruk king" en protesteerde tegen de "isolatiefolter" waaraan ook deze gevangenen onderworpen zouden zijn geweest. De aanklacht vermeldt gemeen schappelijk begane bedreiging met geweld, gijzelname en moord. Dat laatste te bewijzen zal overigens niet zo eenvoudig zijn. Deze formu lering heeft de procureur-generaal gekozen omdat het zeer moeilijk zal blijken vast te stellen wie van de zes de beide Duitse diplomaten heeft doodgeschoten. De daders zouden weieens op het kerkhof kunnen liggen - in de meest letterlijke zin van het woord. Bepaalde kringen in de FBI wilden ook Kings weduwe Co- retta, die zijn werk tot op de dag van vandaag voortzet, in dis- crediet brengen. Deze sugges tie, afkomstig van het FBI- bureau in Atlanta (Georgia), werd echter afgewimpeld door de toenmalige directeur J. Ed gar Hoover. Hoover is inmid dels overleden. Het rapport richt stevige kritiek op het feit dat de presidenten John F. Kennedy en Lyndon Johnson de FBI hebben toeges taan tegen ds. King te ageren. De commissie heeft ondermeer ontdekt dat Robert Kennedy, in 1963 toen hij minister van justi tie was in het kabinet van zijn broer, toestemming gaf tot het plaatsen van electronische af luisterapparatuur in woonhuis en werkvertrekken van ds. King. Deel drie van het rapport ont hult voorts dat de FBI een waar schrikbewind heeft gevoerd Itegen de militante „zwarte panter"-beweging. Zij lokte daartoe gevechten uit waarbij panters werden doodgescho ten, vermoord of afgeranseld. Hoewel de FBI heeft verklaard dat haar optreden tegen de pan ters was gericht op het in de kiem smoren van geweld, con stateert de senaatscommissie dat bepaalde handelwijzen „duidelijk op het uitlokken van geweld" waren gericht. Opgetogen strijders binnen een maand om dè daagse reis langs zes Afrikaanse r spoorwegverbindingen tussen ties gisteravond afgesloten Rhodesië en Zuid-Afrika te sabote ren. De Rhodesische import en ex port geschiedt voor het belangrijk ste deel via de verbinding met Zuid-Afrika. Intussen wordt, om beter het toe nemend aantal guerrilla-overvallen vanuit Angola in Zuid-West-Afrika tegen te gaan, aan de grens over een lengte van 500 kilometer lengte een 1.000 meter brede zone zonder mensen geschapen. Dit heeft de Zuidafrikaanse algemeen commis saris voor Zuid-West-Afrika, Jan- nie de Wet, meegedeeld. De daar in het deels autonome Ovamboland levende zwarte grensbevolking wordt in het achterland opnieuw gevestigd en schadeloos gesteld. Parijs vertrokken. Tijdens een persconferentie voor zijn vertrek verklaarde hij dat hij zich door zijn reis bewuster is geworden van de problemen van Afrika. Tijdens een kort verblijf in Parijs zal hij besprekingen voeren met president Giscard d'Estaing. Kis singer toonde zich opgetogen over de wijze waarop hij in Afrika was ontvangen. Hij benadrukte nog maals dat zijn regering voorstander is van een vreedzame oplossing voor de problemen van het Afri kaanse continent en met name voor de moeilijkheden in zuidelijk Afri ka. Kissinger is de afgelopen 13 da gen in Kenya, Tanzania, Senegal, Zambia, Liberia en Zaire geweest. Straatsburg (ANP) - Sinds de ver kiezingen welke in april in Portugal zijn gehouden, voldoet Portugal aan de democratische eisen om lid te worden van de Raad van Europa. Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren in de raad van ministers van de Raad van Europa in Straatsburg ver klaard. Of Portugal de negentiende lidstaat gaat worden van de raad van Europa kon de Nederlandse minister niet zeggen: "dat moet Portugal zelf uitmaken", zo zei hij na afloop. Overigens werkt de Raad van Europa al samen met Portugal. In juni vorig jaar besloot de Raad tot een hulpprogramma van 475.000 gulden voor technische bijstand op het gebied van sociale zaken, juri dische aangelegenheden, onder wijs, pers en voorlichting. Het is onwaarschijnlijk dat ervoor juli nog een nieuwe Portugese re gering zal komen. En deze r regering zal, de Europese conferentie voor v ligheid en samenwerking welke rig jaar zomer plechtig in Helsinki werd ondertekend door alle Euro pese landen uit oost en west (be- rhet i aanvraag moeten doen v lidmaatschap. De ministerraad van de achttien democratische Europese landen besprak ook de nauwere samen werking tussen de EG (het „Europa dit wil, zelf halve Albanië) plus de Verenigde Staten en Canada. Minister Van der Stoel heeft in de ministerraad duidelijk als zijn me ning te kennen gegeven dat de achttien democratische europese landen hecht kontakt met elkaar moeten blijven houden over de uit- de negen) en de andere negen voering van de slotakte van Heisin- Guerrilleros doden tien politiemannen MEXICOSTAD (DPA) - Bij twee overvallen, naar vermoed wordt door stadsguerrilleros zijn gisteren in Mexi-pstad tien politiemannen doodgesenoten. Twee onbekende jongemannen en een vrouw open den in een restaurant met machi nepistolen het vuur op een groep van acht politiemannen die daar dineerden. Deze waren op slag dood. Enkele minuten later werd een overval gepleegd op een bureau Politiekringen spraken het ver van het ministerie van Financiën, moeden uit dat de daders behoren Daarbij stierven twee politieman- tot de ondergrondse organisatie nen in een regen van kogels. "communistische liga 23 septem- De politie sluit niet uit dat het in ber" waaraan tal van aanslagen van beide gevallen dezelfde daders be- de afgelopen twee jaar zijn toege- treft. Na de tweede overval vlucht- schreven. ten de drie onbekenden in het na- De in het restaurant doodgescho- burige gebouw van het polytech- ten politiemannen hadden de op- nisch instituut dat vervolgens door dracht een bekende sportfunctio- de politie werd omsingeld. naris te beschermen. Europese landen die geen lid zijn van de EG. By deze besprekingen was ook de voorzitter van de Euro pese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese gemeen schappen, Francois-Xavier Ortoli, aanwezig. Impasse EG Ortoli toonde zich over de proble men waarin de EG zich bevindt gematigd optimistisch, aldus de Nederlandse bewindsman. Hijzelf had, zo zei minister Van der Stoel, niet verbloemd dat de Europese gemeenschappen in een duidelijke impasse verkeren. De ministers van buitenlandse za ken van de achttien Europese lan den hebben zich ook gebogen over de uitvoering van de slotakte van ki. Hij herinnerde eraan dat echter naar Nederlandse opvatting vol gendjaar herfst in Belgrado pas van werkelijke voortgang kan worden gesproken, wanneer er een door braak komt in Wenen. In Wenen vergaderen de landen van de NAVO en het Warschaupakt over een evenwichtige en wederzijde troepenvermindering in Centraal Europa. Stroef Betreurenswaardig bleef minister Van der Stoel het vinden dat wat de vrijheid van verkeer van personen tussen oost en west betreft de uit voering van deze overeenkomst van Helsinki maar zo moeizaam en stroef verloopt bij een aantal Oos- teuropese landen. Oud-ambassadeur beraamt aanslag president Leone ROME (AP)-In Rome zijn gis teren de vroegere Italiaanse ambassadeur in de V.S. Ed- gardo Sogno, leider van de rechtse vleugel van de liberale partij, en zijn assistent Luigi Cavallo naar de gevangenis overgebracht. De twee man nen zijn gearresteerd door de anti-terrorisme brigade. Zij zijn beschuldigd van "samen zwering tegen de staatsinstel lingen." Volgens de politie behoorden Sogno en Cavallo tot een groepering die onder andere van plan zou zijn ge weest president Leone te ont voeren. Ook worden de gan gen van 10 andere personen nagegaan. Een extreem linkse terroristi sche groepering heeft inmid dels de verantwoordelijkheid voor de aanslag op de bekende Romeinse officier van jusitie Paolino dell'Anno opgeëist. Dell'Anno werd woensdag be schoten toen hij met zijn auto door Rome reed. Hij raakte slechts licht gewond. Dell'Anno heeft bekendheid verworven door zyn strijd tegen de gewone criminaliteit en politiek extremisme. (van onze correspondent) BONN - Na langdurige parlemen taire strijd is de nieuwe abortus wetgeving in West-Duitland er door. De wijziging wordt ver moedelijk midden-juni van kracht en betekent een aanzien lijke verruiming van de ruim 100 jaar oude strenge bepalingen. Volgens de nieuwe regeling zal ab ortus mogelijk worden bij een drietal indicaties, een medische sociale indicatie geval e is. De door ee verkrachting sprake touw is verplicht zich i arts te laten adviseren, een andere arts de in greep in een ziekenhuis moet ver richten. Vooral tegen de vaag gestelde "so ciale indicatie" hebben de christen-democratische opposi tie en ook de Westduitse rooms- katholieke bisschoppen storm gelopen. Zij menen dat daardoor de algehele liberalisering van de abortus, die door het constitutio neel gerechtshof als grondwette lijk was afgewezen, door een ach terdeur weer wordt binnenge haald. Daardoor zal volgens de CDU het beginsel van de be scherming van het ongeboren le ven op grote schaal geweld kun nen worden aangedaan. In de Bondsraad, de eerste kamer, waarin de CDU-CSU een meer derheid hebben, was het nieuwe ontwerp voor de abortuswetge ving afgewezen. Maar door een eenvoudige meerderheid van stemmen hebben de regerings partijen (sociaal-democraten en liberalen) in de Tweede Kamer, de Bondsdag, ifiet 275 tegen 170 stemmen het ontwerp definitief tot wet kunnen verheffen. Brand bij Fiat - Een grote brand heeft gisteravond in Turijn een op slagplaats van de Fiat-fabriek Mira-. fiori, de voornaamste afdeling van' de Italiaanse maatschappij, geheel vernield. Enkele arbeiders in de nabijheid hebben gezien dat aan de brand enkele ontploffingen waren voorafgegaan. Niemand was in het gebouw toen dat gebeurde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9