Kabinet in ernstige zorgen Waarschuwing! Vondeling wil onderzoek Bezoek Beatrix toch met een politiek tintje Besnoeiing op defensie en kinderbijslag nodig Raad van Kerken betreurt fouten PRIJZEN WEER VERDEROMHOOG Yan Huiten ontkent lof voor binnenschippers GOED AFDEKPLAATJE Lammers en vdLek zouden band hebben met Russische dienst VRIJDAG 7 MEI 1976 DEN HAAG (SP) - Het kabinet-Den Uyl is in ernstige moei lijkheden geraakt over de bezuinigingsoperatie van tien miljard gulden. De ministers onderling zijn het oneens oven een besnoeiing op de defensie-uitgaven van 1800 miljoen gulden (voor de periode 1977-1980), het sleutelen aan de kinderbijslag (dat ruim 1 miljard gulden moet gaan besparen). Verklaring 'Drie van Breda9 Ziektekosten regeling van ambtenaren op de tocht DEN HAAG (SP) - De ziekte kostenregeling voor ambtena ren staat op de tocht. Het kabinet-Den Uyl heeft se rieuze plannen om het mes te zetten in deze regeling. Zo'n besnoeiing zou een diepin grijpende bezuiniging op de defensie-uitgaven overbodig maken. De confessionele ministers - daarin bijgevallen door de PvdA-bewindslieden Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (defensie) - staan op het standpunt dat er op defen sie niet verder bezuinigd kan worden. Dit zou de Neder landse bijdrage aan de NAVO-verdediging in ernstig gevaar brengen, menen zij. Daarom zijn deze ministers met het plan gekomen om juist op de personeelsuitgaven te besnoeien. De ziektekos tenregeling voor ambtenaren staat bovenaan de bezuin igingsoperatie. T axichauffeurs dreigen met nieuwe acties DEN HAAG (SP) - Vanavond heb ben de actievoerende taxi chauffeurs een gesprek met pre mier Den Uyl, minister Van Agt van Justitie en minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken. "Indien dit gesprek mocht misluk ken, dan hebben we nieuwe plan nen voor acties gereed. Het draai boek ligt in ieder geval al klaar", zo dreigde voorzitter Willem van Koppen, voorzitter van het Lande lijk Actie Comité ter Beveiliging van Taxichauffeurs. "De vlam brandt nu en hij brandt hard". "Het enige wat wij willen is rechts bescherming voor de taxichauf feur. Ons grootste probleem is nog steeds dat de jongens, die achter het stuur van de taxi zitten met het zweet in de handen rijden of de pas sagier wel betaalt". De taxi-blokkade gistermorgen in Den Haag noemde actieleider Van Koppen een compleet succes. De actie is in de loop van de week voorbereid. Aanvankelijk lag het slechts in de bedoeling van de taxi-chauffeurs om alleen op het Binnenhof de demonstreren, om daar een manifest aan te bieden aan de parlementariën. "We hadden deze actie geleidelijk op willen voeren tot een climax. Het hoogtepunt is echter veel eer der gekomen dan we bedoeld had den", aldus Van Koppen, die toegaf dat het allemaal een beetje uit de hand was gelopen. Vooral de kinderbijslag doet nogal wat stof opwaaien binnen het kabi net. Er bestaan plannen - afkomstig van premier Den Uyl en minister Duisenberg (financiën) - om nu ook de kinderbijslag voor het tweede kind te bevriezen. Daarnaast willen de progressieve ministers een ge leidelijke vermindering van de kinderbijslaguitkeringen aan in komenstrekkers van meer dan 30.000 gulden. Vooral de KVP is daar fel tegen. De voorgestelde defensiebezuin igingen van bijna twee miljard gul den gaan de confessionele minis ters veel te ver. Zij worden in hun verzet gesteund door de PvdA- bewindslieden Van der Stoel (bui tenlandse zaken) en Vredeling (de fensie). "Het is onze taak een aan slag op de Nederlandse defensie te voorkomen", zo zei KVP-minister Van Agt' (justitie) begin deze week al. Het kabinet-Den Uyl houdt zich 0 thans bezig met een bezuinigings- 1 operatie, die de groei van de over- heidsuitgaven en de uitgaven voor sociale voorzieningen in de ko mende vier jaar met tien miljard gulden moet beperken. De confessionele regeringspartijen KVP en ARP vinden deze be snoeiing ontoereikend. "Er zal meer moeten gebeuren", zo schrijft KVP-fractieleider Andriessen in het KVP-blad 'Politiek Nieuws*. De confessionelen eisen dat - in het be lang van de werkgelegenheid - minstens 12 miljard gulden bezuin igd wordt Nu al staat vast dat de ministers er deze week niet uit komen. Aanvan kelijk was dit wel de bedoeling. Er is besloten om de definitieve be slissing over de omvang van de be zuinigingen uit te stellen tot vol gende week. Andriessen heeft al dreigend de waarschuwende vinger naar de PvdA opgestoken. Volgens hem is eensgezindheid over de bezuin igingsoperatie "de eerste en abso lute voorwaarde voor welke rege ringscombinatie dan ook". De op stelling van de PvdA noemt de KVP-leider "van wezenlijke bete kenis voor de toekomstige coalitie vorming in Nederland". DEN HAAG - In een zeer uitvoer ige toelichting op de omstreden verklaring van de Raad van Ker ken over de "drie van Breda" (die tot vrijlating adviseerde) erkent dr. A_ H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, die in de raad deze kerk vertegenwoordigt, dat de verklaring zwakke plekken had. Hy geeft deze toelichting in het blad "Hervormd Nederland" van deze week. Vooral de paragraaf over de kleiner wordende aantal len mensen die nog lijden onder de gevolgen van hun verschrik kelijke ervaringen in de oorlog, was redactioneel fout, meent hij "Wij betreuren deze fout. Zoals wij ook betreuren dat de verklaring van de raad zo dicht bij het joodse Poerim-feest is afgegeven. Wij zijn bereid vergeving te vragen bij allen die wij door deze onge wilde fouten nodeloos hebben gekwetst". Minder sterk vindt dr. Van den Heuvel het argument dat de raad met deze verklaring zich weer eens als zedemeester in het volk heeft opgesteld en beter de weg van individuele kerkelijke ver klaringen had kunnen volgen. "Dat geldt slechts als men niet wil zien, dat ook de raad zijn col- i de Prinses-Beatrix ADVERTENTIE JERUZALEM (SP/ANP) - Door de Nederlandse autoriteiten praktisch voor voldongen feiten te plaatsen heeft het plotseling gewijzigde programma van prinses Beatrix en prins Claus gisteren een wat poli tieker karakter gekregen. Na de inwijding van de prinses Beatrix- verdieping van het medisch facul teitsgebouw van de universiteit (fo- DEN HAAG (ANP) - Met in gang van morgen wordt de maximum verbruikersprijs van superbenzine met 2 cent en van gewone benzine met 1 cent per liter verhoogd. Superbenzine komt dan op 111.6 cent per liter en normale benzine op 107 cent maximaal. Met deze verhoging wordt de ontwikkeling der marktnoteringen, waarop het maximum-prijssysteem voor aardolieprodukten is gebaseerd en die op een verhoging met 4.2 cent zou uitkomen, gedeeltelijk tot uitdrukking gebracht, zo deelt het ministerie van econo mische zaken mede. Met ingang van dezelfde datum zullen de maximum verbrui- kerspryzen van stookolie met 2.7 pet. zwavel met 8.90 per ton worden verlaagd als gevolg van de ontwikkeling der marktnoteringen. Ook ziet het ernaar uit, dat de prijs van het brood met 3 cent omhoog gaat en in juni de kof fieprijzen. Enkele importeurs van perso nenauto's in ons land hebben zich genoodzaakt gezien de prijzen van hun modellen te verhogen. Fiat deed dit al in april en Datsun werd vorige maand eveneens duurder. De importeur van Mercedes Benz heeft nu een prijsaanpassing van 3.5 tot 4.5 procent aange kondigd, die op 1 juni aan staande van kracht wordt. Het zal tevens onvermijdelyk zijn dat de aardappelprijzen na eind volgende week verder stijgen. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) de Houtrusthallen ontkent dat hij in de Houtrusthal- aangepakt dat len in Den Haag op 27 april tijdens een bijeenkomst van binnenvaart schippers zou hebben gezegd dat hij bewondering had voor de vast beraden houding van de binnen schippers tijdens hun blokkade actie vorig jaar. Deze ontkenning heeft Van Huiten neergelegd in antwoorden op schriftelijke vragen van het DS'70-kamerlid Koningh. Van Hui ten zegt dat hij bedoeld heeft op te merken dat de binnenschippers tot meer eenheid moeten komen, om dat anders niet van de regering kan worden verlangd dat er een doel treffend beleid wordt gevoerd. De staatssecretaris erkent dat hij in n boek heeft de blokkade handelt. Hij meent echter niet dat hij op enige wijze steun heeft ver leend aan onwettige acties en wijst er op dat hij blokkadeacties scherp heeft afgekeurd. „Tijdens zijn toespraak in de Hou trusthallen stal Van Huiten het ap plaus, vertelde gisteren het Kamer lid Koningh, „toen hij de schippers opriep tot meer eenheid. Ik stond zelf in de zaal. Van Huiten heb ik gevraagd of hij heeft gezegd dat so lidariteit gehandhaafd moest wor den. Hij praat nu over meer een heid, dat is vrijwel hetzelfde. Ik overweeg aanvullende vragen te stellen". Het ministerie var sche zaken deelt dit mee in een gisternamiddag uitgegeven communiqué, waarin het giste rochtend door minister Lub bers genomen besluit tot ver hoging van de maximumprijs voor bintjes bekend wordt ge maakt. Bij de verhoging met 30 cent per kilo is volgens het communiqué overwogen, dat een te groot verschil tussen de maximum consumentenprijs in ons land en de internationale marktprijs tot een verder toenemende schaarste van consumptie aardappelen zou leiden. Zo zou de aanvoer van nieuwe aardap pelen uit het buitenland wor den beperkt. Om dezelfde reden wordt het nodig geacht de aan de grossiers gegeven toeslag na eind volgende week te vermin deren of af te schaffen, zodat de consumentenprijzen dan ver der zullen stijgen. Minister Lubbers heeft blijkens het communiqué zy n beslissing genomen op grond van overleg met het produktschap voor aardappelen en in overeen stemming met minister Van der Stee van landbouw en visserij. De prys waarvoor de grossier aan de detaillist moet, leveren om de op 60 cent per kilo ge handhaafde toeslag te krijgen, wordt ƒ1.30 per kilo voor ver pakte en ƒ1.25 voor losse aar dappelen. to) van Tel Aviv werd in plaats van de plichtmatige bezichtiging van archeologische opgravingen een ontmoeting met joodse immigran ten uit de Sowjet-Unie en met de secretaris-generaal van de Histad- roet, het Israëlisch vakverbond, in gelost Bovendien liet het prinselijk paar zich over de militaire situatie in het Midden-Oosten voorlichten door de persoonlijk adviseur van minister van Defensie Peres. Verder spraken prinses Beatrix en prins Claus uitvoerig met enkele uit Rusland geëmigreerde vrouwen. Vandaag, op de voorlaatste dag van hun bezoek aan Israël, gaan de prinses en de prins onder andere naar de kibboets Nes Amien, het stadje Nazareth en enkele heilige plaatsen bij het meer van Galilea. Verder zullen zij een boom planten in het Koningin Julianabos en op de kibboets Ginossar, minister van buitenlandse zaken Allon ontmoe- HETGAAT Door een montagefout bestaat de mogelijkheid, dat bij enkele Philips stoomstrijkijzers type HD1207, gekocht na 15februari 1976, een afdekplaatje aan de onderzijde van de strijker ontbreekt. Hierdoor is het apparaat niet aanrakingsveilig en dient men het niet te gebruiken. Om elk risico te vermijden verzoeken wij de bezitters van zulk een Philips stoomstrijker HD 1207 hun apparaat te controleren en bij het ontbreken van het afdekplaatje zich onmiddellijk te wenden tot de handelaar waar het apparaat gekocht is of tot een Philips Technisch Service Centrum. Philips Nederland B.V. 6-5-1976, r Dr. Van den Heuv andere wegen lectief geweten kent. Wy hadden natuurlijk op meer begrip ge hoopt van het hele verzet en de hele joodse gemeenschap". Geen intrekking De meesten in de raad menen dat de verklaring niet kan worden te ruggenomen, iets waarom rab bijn Soetendorp en anderen heb ben gevraagd. "Uiteraard zal er nog veel gespro ken moeten worden met hen die door de verklaring diep zijn ge kwetst. Daarbij gaat het van onze kant om het hele debat, dat wil zeggen niet alleen om de vragen van de slachtoffers maar ook om het verdedigen van de rechtsor de, om de grond en de betekenis van het recht en de zin van straf, het bijna niet te bediscussiëren element van barmhartigheid, voor wie en waarom, en zeker ook om de zorg aan slachtoffers. Als daar niet voldoende zorg voor is, zal de raad zich graag melden by de overheid om meer mogelyk- heden. In 1972 was er een grote overeen stemming om de zaak niet meer op te rakelen. De laatste jaren is gebleken, dat dit niet kan. Er zijn te veel mensen - slachtoffers zelf, juristen, politici, kerkelijke lei ders en anderen - die om des ge wetensvol niet kunnen zwygen. Wij zullen dus met elkaar andere wegen moeten gaan. Daarop zul len wij uiterst behoedzaam met elkaar dienen om te gaan, eerst met de slachtoffers en hun eisen, dan met hen die menen dat wij op boze wegen zijn aangeland, en ten slotte zelfs met de oorlogs misdadigers zelf'. Zaak zat vast Dr. Van den Heuvel deelt in zijn toelichting nog mee, dat de Raad van Kerken overal is afgeraden, tot een openbare bespreking te komen met de joodse gemeen schappen en het verzet "Het besluit om niet te spreken met de direct betrokkenen is geen vanzelfsprekend besluit geweest. Politiek zat de zaak vast. Het ka binet is verdeeld, de volksverte genwoordiging ook. Het verzet en de joodse gemeenschap even- Lammers "ooit een poot voor welke ge heime dienst dan ook te hebben uitgestoken" en noemt het "een belachtelyke insinuatie". Op het lijstje, dat volgens een pu blicatie van Elsevier afkomstig was van de Amerikaanse ge heime dienst CIA, komt ook de naam voor van de socialist Han Lammers, de ex-wethouder van Amsterdam. Deze was gistera vond niet bereikbaar voor com mentaar. DEN HAAG (SP) - De voorzitter van de Tweede Kamer, Anne Vondeling, heeft minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) om opheldering gevraagd over de beschuldiging, dat de PSP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Bram van der Lek, banden zou hebben met de Het bekend worden Russische geheime dienst KGB. Het Kamerlid heeft gistermorgen aan zijn collega's in de fracties van de PSP en de PPR bekend gemaakt dat hij degene is die voorkomt op het lijstje namen dat het weekblad Elseviers Magazine aan de minister overhandigde. Van der Lek ontkent overigens deze twee rzaakte grote op schudding in politiek Den Haag. Daarby werd er rekening mee gehouden dat het feit dat de na men van Van der Lek en Lam mers op een lijstje staan niet wil zeggen dat ze ook inderdaad rela ties hebben met de KGB. Gistermiddag voerde de PSP- fractievoorzitter overleg met Kamervoorzitter Anne Vonde ling. Daarna besloot Vondeling een brief te sturen aan de minis ter van binnenlandse zaken. De Gaay Fortman. In de brief ver zoekt de voorzitter van de Tweede Kamer, de zaak "zeer snel op te helderen". Na de publicatie in Elseviers Maga zine, waarby overigens geen per sonen bij naam werden genoemd, weigerde Elseviers hoofdredac teur Ferry Hoogendijk in te gaan op een verzoek van de Kamer fracties van de PSP en de PPR om de naam van het betrokken kamerlid (progressief, maar geen lid van de PvdA) bekend te ma ken. Hoogendijk stuurde daarop een brief aan minister De Gaay Fortman, die belast is met de binnenlandse veiligheid, waarin de namen werden genoemd. Van der Uk In een gesprek met een verslagge ver benadrukte Van der Lek dat hy het ook prettig zou vinden als de minister snel opheldering zou verschaffen. "Ik heb nog nooit een vertegenwoordiger van de geheime dienst gezien", aldus Van der Lek. Hij kon ook geen enkele zinnige verklaring geven voor het voor komen van zijn naam op het lijstje. "Misschien dat myn extreem-linkse opstelling de re den is. Maar iedereen die mij kent, weet dat het absurd is. Het is zo absurd, dat ik me er eigenlijk niet eens over kan opwinden", zo vertelde de PSP-voorzitter. ADVERTENTIE Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gskeuru. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miela wasautomaat en trommeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken va tl èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. fcfim©!© erisgeeriDetere

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7