ACHT VARIANTEN OMLEIDINGSWEG ROND HOOGMADE Jung heinrich neemt tweede hal in gebruik Tijdelijke verhuizing 1 Woubrugge BSB® SNELKWEEKLABORATORIUM IN ROELOFARENDSVEEN AVOND-WANDELTOCHT afwachting nieuwbouw raadhuis VRIJDAG 7 MEI 1976 Goedkoopste oplossing 6,8 miljoenduurste f 21 miljoen HOOGMADE/WOUBRUGGE De provincie heeft acht mogelijkheden bedacht voor een omleidingsweg rond Hoogmade. De "goedkoopste" omlei dingsweg gaat 6,8 miljoen gulden kosten, de duurste 21 miljoen gulden, ui:gaande van het prijspeil in 1976. Dat staat in een provinciale nota, waarin de wenselijkheid van een om leidingsweg rond Hoogmade met het tracé (waar die weg moet lopen) is onderzocht. De nota wordt vrijdag voorgelegd aan de bevolking tijdens een inspraakavond in Huize Van der Ploeg. Deze week heeft de provinciale wa terstaat vanuit een caravan die op de Van Klaverweijdeweg stond ge parkeerd. tellingen verricht van de hoeveelheid voertuigen die dagelijks de route Woubrugge, Hoogmade. Lei derdorp rijden. Het was niet voor het eerst dat die tellingen zijn gedaan. In het rapport staan de uitkomsten van eerdere tellingen en daaruit bleek dat het nog maar vrij kort ge leden is dat er in het weekeinde meer auto's reden dan door de week. Vorig jaar jakkerden dagelijks zo'n 6150 auto's door de kom van Hoog made. Op zondagen waren er dat gemiddeld zo'n 5870. En dat verkeer levert volgens het rapport zo veel geluidshinder op dat men voor de be woners langs de Kerkstraat kan spreken van een slechte wp"~^f"atie. Recreatieverkeer De provincie houdt er rekening mee, gezien de groei van Alphen, dat in de nabije toekomst naar schatting 10.000 auto's de route Woubrugge HoogmadeLeiderdorp zullen rijden. En met die prognose is dan nog niet eens rekening gehouden met het toe nemende recreatieverkeer. Komt er een beter openbaar vervoer vanuit Alphen, of komt rijksweg 11 er, dan zal dat de route ontlasten, maar de mensen van de provinciale water staat verwachen niet dat er in de wat verdere toekomst minder auto's de route Woubrugge—Hoogmade— Leiderdorp zullen rijden voor woon werkverkeer dan nn in 1976 het ge val is. En uit het feit dat het rap port vervolgens acht mogelijkheden aangeeft van hoe die omleidingsweg rond Hoogmade zou kunnen lopen, valt af te leiden dat men ook bjj de provincie ervan overtuigd is dat de huidige verkeerssituatie in de kom van Hoogmade en op de Van Kla verweijdeweg niet aanvaardbaar is. Er moet worden gekozen voor een oplossing die ook financieel binnen afzienbare tijd kan worden gereali seerd, staat in het rapport. En omdat de provincie, die de omleidingsweg moet betalen, al jaren zeer krap bij kas zit, zal de "omlediingsweg van 21 miljoen" wel niet worden gekozen. Die duurste omleidingsweg staat op het kaartje bij dit artikel aangeduid als BI. Het meest kostbare van die weg schuit in de overs'eek van De Does. In het geval van BI komt er over De Does geen vaste brug, zelfs geen beweegbare brug, maar een aquaduct dat alleen al 18,5 miljoen gulden zal moeten kosten. Aquaduct Zo'n aquaduct garandeert de scheep vaart een ongehinderde doorvaart en in 't landschap is van zo'n aquaduct weinig te zien, dus het zou best een mooie oplossing kunnen zijn, maar gezien de prijs zal dat plan er wel nooit komen. De goedkoopste om leidingsweg rond Hoogmade is op het kaartje aangeduid met Al. Die weg loopt het dichtst langs de bebouwde kom van Hoogmade en zal dus voor het dorp de meeste geluidshinder overlaten. De weg Al sluit al vrij oostelijk aan op de Klaverweijde weg. Voor die 6,8 miljoen komt er over De Does een vaste brug. Wil men in het zelfde tracé een beweeg bare brug hebben, dan zal dezelfde weg 8,8 miljoen moeten gaan kosten. En dat dan nog afgezien van de on derhoudskosten aan de beweegbare brug en de kosten van bediening van de brug (het salaris van de brug wachter). Alle tot nu toe genoemde kosten zijn volgens het rapport "zeer globale ramingen". De ontwerpen voor de omleidingsweg zijn zo ge maakt dat men over de omleidings weg 80 km/u moet kunnen rijden. De omleidingswegen die op de kaart met een C zijn aangeduid ontlasten Hoogmade het meest van de ver keersoverlast, alhoewel volgens de ua39Ms3urpT3iuio ajpaua ap aioutAOJd ook goed kunnen voldoen. Als men het probleem van de omleidingsweg rond Hoogmade bekijkt op land schappelijke en natuurwetenschappe lijke waarden dan zou men moeten kiezen voor een zo kort mogelijke weg, want die doorsnijdt en versnip pert het fraaie open graspolderland schap het minst. De mogelijkheden die de provincie op de kaart met een A heeft aangeduid zouden dan het best kunnen worden gekozen. Maar de keuze van Al betekent dat de wil genbeplanting langs de Van Kla verweijdeweg weg moet. omdat er wat meer ruimte moet komen voor fietsers en bromfietsers. Kosten Ten slotte nog een opsomming van de kosten van de andere mogelijkhe den voor een omleidingsweg zoals die op het kaartje staan: de weg die is aangeduid met A2 kost 7,6 miljoen met een vaste brug over De Does en 9,6 met een beweegbare brug. De weg die is aangegeven als B2 kost 8,2 milojen met een vaste brug over De MOOGMApC G~\%- WM-KtAWlWS'JBLVX voowri»** /iv»'J/f I. vitrrrolder VOÖROFi -POEDER OOtVOftlE# reoviNCIAU IAFD. HOOtDftiï rond Hoogmade in kaart gebracht. omleidi voor KATWIJK De Katwijkse Lawn Tennis Vereniging krijgt binnenkort een brief van de gemeente waarin wordt meegedeeld dat ze voor de aan leg van tijdelijke tennisbanen op grond van de Hakaf aan de Am- bachtsweg in 't Heen geen vrijstel ling had hoeven vragen aan burge meester en wethouders van Katwijk. Bovendien krijgt de KLTV toestem ming voor het oprichten van een clubgebouwtje voor een periode van maximaal vijf jaar (dan moet Hakaf daar namelijk gaan bouwen). Burgemeester mr. C. A. Bos deelde tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag, waarin dit punt werd behandeld, mee dat bij B en W. het verzoek was binnengekomen van de club om te mogen bouwen. De heer Bos: „Ik heb gisteren een gesprek ge had met de tennis vereniging en de Hakaf waarin we overeenstemming hebben bereikt over de minimale voorzieningen die daar mogen ko men. Er kan een kleedruimte komen, een doucheruimte en toiletten. Met dergelijke eenvoudige opstallen is dat terrein te gebruiken. De nadruk van ons college ligt daarbij op hst mini male omdat het gebruik voor maximaal vijf jaar zal zijn". De meningen in de raad over c deeld. De heer J. J. van Oosten PvdA) toonde zich een tegenstander van het voorstel: „Die tennisbanen konden er komen in een industrie gebied, nu zou er een clubgebouw kunnen komen en over vijf Jaar willen toch ook wel een drankje drinken na het sporten heb Je er een oompleet tennispark. En dan kun Je niet meer terug. Ik vind het een treurige ontwikkeling dat Je Je gemeentelijke plannen niet kunt verwezenlijken zoals Je wilt om dat Je blijkbaar moet toegeven aan die de regels boter kennen. dat Je zo steeds meer voor voldongen feiten komt te staan". De heer H. J. Grimbergen van de CCP was het helemaal met Van Oos ten eens. Ook de heer J. van der Plas (SGP) toonde zich een tegenstander: „Onze fractie betreurt het dat deze toestemming voor industriële grond is gegeven. Bovendien komt daar een tennisvereniging die de zondagsport gaat Tic h^b tot slot so mijn twijfels dat die banen daar in 1980 weg zullen zijn". De tegenstanders vonden echter de heren J. J. Timmermans (CCP) en R. D. Buitendijk (WD) tegenover zich. Buitendijk: „Het sport.belang moet hier het zwaarst wegen. Mijn complimenten voor B. en W. dóe heb ber gerelativeerd door dit voorstel te doen". Wethouder dis. J. Bergman (CHU) tot slot beloofde dat de KLTV zich aan de vijf jaar zal houden: „De club en de gemeente gaan ijveren voor een andere voorziening. Ik hoop al over vier Jaar ergens anders tn Katwijk een definitief sportpark voor i te hebben»,,- ALPHEN AAN DEN RIJN Van daag heeft Jungheinrich Neder land BV in Alphen aan den Ryn, precies twee Jaar na de officiële opening van het bedrijf aan de Eikenlaan, de tweede bedrijfshal in gebruik genomen. Op het industrie terrein van 5.141 vierkante meter is nu nog plaats voor drie hallen die naar de mening van commer cieel directeur V. W. Schwing in de komende vijf tot tien jaar ge bouwd zullen worden. Ligging Twee jaar geleden, tien Jaar na de oprichting, vestigde Jungheinrich zich in Aphen aan den Rijn. „Een stap waar we ook achteraf bezien erg gelukkig mee zijn", aldus Schwing. De voordelen die men toen zag, waarvan de centrale ligging van Alphen in de randstad als de voornaamste werd be schouwd, bleken te kloppen. Welis waar liep vorig jaar de omzet iets terug (volgens verwachting, omdat men zich in het jaar ervoor erg had ingespannen om een goede start te maken), maar de winst steeg. Zowel in procenten van de omzet (betere kostenbewaking) als absoluut. Jungheinrich BV (een dochter van het succesvolle Duitse bedrijf dat in 1949 met vijf man personeel werd opgezet door dr. ing. Frie- drich Jungheinrich en inmiddels behoort tot de 250 grootste Duitse bedrijven), is vooral bekend van de Ameise vorkheftrucks en andere magazijntransportmiddelen. Het zijn electro-transportmiddelen en op dat terrein behoot het bedrijf tot de grootste in Europa. Behalve constructeur en leverancier van deze transportmiddelen: in Jung heinrich ook leverancier van indus trie veeg-zuig machines: magazijn stellingen: industriële nat-veegma- chines. Daarnaast adviseert het bedrijf ook op het gebied van het beheer van goederenstromen. Volgens Schwing is de groei van het bedrijf te herleiden tot een aan tal factoren. „We staan bekend voor onze kwaliteit, we zijn niet altijd de goedkoopste. De klant kan terugvallen op een goed georgani seerde servicedienst met twaalf re gionaal werkzame buitendienst monteurs. Passend in onze filoso fie; als je een goed produkt ver koopt moet Je zorgen dat het over vijf Jaar nog goed is". Bovendien is de vraag naar magazijn-trans portmiddelen erg groot. „We heb ben de eerste vier maanden van dit Jaar zo'n vijftig prooent meer ver kocht dan we hadden gepland, en ook heel het vorig Jaar lag de vraag boven de planning", aldus Schwing.- Verkoopkantoor Jungheinrich Nederland BV in Al phen is de centrale werkplaats voor Nederland (onder meer voor fa- brieksrevisies) en het centrale ver koopkantoor. Bij het bedrijf zijn 60 mensen in dienst. Daarvan werken er 29 in de technische dienst en behoort het overig personeel tot de verkoopafdeling, de boekhouding en het onderdelenmagazij n. De huidige bebouwde bedrijf sopper- vlakte is 1.200 vierkante meter. Het kantoorgebouw beslaat in drie la gen in totaal 945 vierkante meter. Alles wordt in dozen gedaan. mmmm ROELOFARENDSVEEN In het bedrijfslaboratorium van de Neder landse Algemene Keuringsdienst voor Siergewassen in Roelofarendsveen, zal een weefselkweek-laboratorium worden ingericht. Het laboratorium zal dienstbaar zijn aan de toepassing in de prak tijk van de weefselkweekmethode voor het snel vermeerderen van sier gewassen, die is uitgewerkt in het Laboratorium voor Tuinbouwplan- tenteelt van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Voor het beheer van het nieuwe laboratorium in Roelofarendsveen is een Stichting opgericht. Daarin zijn vertegenwoordigdde Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse, het proefstation voor Bloemisterij in Aalsmeer, de Bloembollenkeuringsdienst, de Ned Alg. Keuringsdienst voor Siergewas sen en de Vereniging van de Neder landse Tuinbouwstudiegroepen. De inrichting van het laboratorium en de exploitatie in de eerste drie jaar gaan naar schatting een half miljoen gulden kosten. Het ministe rie van Landbouw zal daarvan de helft voor zijn rekening nemen. Het Produktschap voor Siergewassen be taalt de andere helft. Voorwaarde daarbij is dat het Laboratorium zich binnen drie jaar zelf zal moeten be druipen en dat het openbaar moet zijn, zodat iedere individuele kweker van zijn diensten gebruik kan ma ken. 't Principe van de weefselkweekme thode is dat kleine stukjes weefsel uit een plant worden gesneden en in een reageerbuis op een voedingsbodem geplaatst. Met plantehormonen, stik stof, mineralen als fosfor en kalium, vitaminen, suikers en vele andere verbindingeen kan men die stukjes weefsel er toe brengen weer volledig nieuwe plantjes te vormen. Van anthurium, freesia, gerbera en hya cint kan men met behulp van deze methode veel sneller dan op andere wijze een grote hoeveelheid planten van een gewenste kwaliteiit op de markt brengen. Een aantal grote kwekers past de methode al in de praktijk toe. Het LEIDSCH DAGBLAD organiseert in samen werking met De Wandelkring Leiden op woensdag 12 mei: een Afstanden: 5, 10, 15 km. Start vanaf 18.00 uur. Start: Kantine V.T.L. Voorschoterweg te Leiden. Inschrijfgeld: f 2,p.p. Inschrijving: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Sin gel 1Leiden. C. Verstraaten, Zoeter- woudseweg 25, Leiden en vanaf 17.30 uur aan de start. Alle deelnemers ontvangen een fraaie medaille. WOUBRUGGE Inwoners van Woubrugge en Hoogmade kunnen niet meer voor gemeen telijke zaken op het raadhuis te recht. Gisteren is de verhuizing van de inboedel begonnen, een karwei dat ook vandaag nog zal voortduren. Alleen voor de bur gerlijke stand kan men zich tot de ambtenaren wenden. Vanaf maandag werkt alles bij de ge meente weer „normaal", zij het dat het merendeel van de ge meenteambtenaren zal zijn te vin den in het oude gebouw van de christelijk nationale school aan de Van Hemessenkade. Zoals be kend wordt het raadhuis gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. In die tijdelijke behuizing zal geen kostbare telefooncentrale ko_ men. Daarom zijn de diverse diensten via aparte nummers be reikbaar. Telefoonnummer 8100 moet men draaien als men de burgemeester wil spreken, of de afdeling algemene zaken, waar onder bevolking, rijbewijzen, pas poorten, woningwet, bouwverorde ning en collecten vallen. Wie 8296 draait krijgt ook de afdeling algemene zaken, maar dan voor algemeen bestuurlijke en Juridische aangelegenheden. Via dat nummer zijn ook de afdeling sociale zaken en de administra teur van het gemeentelijk grond en woningbedrijf bereikbaar. De afdelingen financiën, onderwijs en personeelszaken kan men berei ken via telefoonnummer 8525. Het nummer 8540, dat men tot nu toe kon draaien om het raadhuis te bereiken vervalt. Trouwerijen zullen, net als de raadsvergaderingen, gebeuren in de bovenzaal van restaurant Het Oude Raedthuys. Commissiever gaderingen, en het spreekuur van ae burgemeester zullen in het oude schoolgebouw zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4