Bouw van ijshal aan Voncleliaan is weer onzeker zuivéiland Anna-Kliniek boos over beleid van staatssecretaris halfboter Speuren naar gat in wet' Startsubsidie voor Binnenstadstichting VRIJDAG 7 MEI 1976 Bezwaren tegen verlenen bouwvergunning Wel vroegen Ranner (PvdA) en Houtman (SGP) zich af of de ge meente by de beschikbaarstelling van een dergelijk bedrag niet wat meer inbreng in de Stichting zou moeten hebben dan wel een aantal wensen op tafel zou moeten leggen. Wethou der Van Aken zei hierop dat B en W dat wel hadden overwogen, maar ten slotte bewust hadden besloten er bui ten te blijven. Hij toonde zich zeer geestdriftig over de Stichting en wees op de georganiseerde partners, „de vele disciplines", die hier aan tafel zaten. Voor de discussie vond hij het zuiverder er nïet meteen weer ambte naren of gemeentebestuurders by te halen. „Op het gebied van de finan ciële ondersteuning zullen wy niet verder gaan". Ranner noemde Van mettiv produkt vooreen nieuwe generatie Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. De beste voegloze 14 k. ringen 1 paar met geslepen zijkant Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340 Graitds graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze ta de beste merken. Altijd voordelig. DE KONING DER VERLOVINGSRINGEN v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Vanmorgen is er een gesprek geweest tussen vertegenwoordigers van de ge meente en het ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting om uit de impasse te komen, waarin het plan voor de ijshal aan de Vondellaan is komen te verkeren. Het is hoogst onzeker of de bouw maandag zoals de bedoeling was kan beginnen. Woningen op terrein van „Sijthoff" LEIDEN Na een bezoek gistermiddag aan het Oude Sijt- hoffcomplex lussen de Doeza- straat. de Molensteeg en de Vliet ging de commissie van ruimtelijke ordening ermee ak koord dat de gemeente dit com plex opkoopt. Men wilde wel, voor verdere stappen genomen zullen worden, alle mogelijkhe den onderzocht zien waarop het terrein bebouwd kan worden. De bedoeling van B en \V was om alle bebouwing te slopen, behalve het kantoorgedeelte aan de Doezastraat dat ook niet in de aankoop is inbegrepen, en enkele monumentale panden. De commissie wil echter onder zoeken in hoeverre het mogelijk is om de bewoners van de pan den aan de Molensteeg daarin te laten wonen. Van gemeentezijde werd be twijfeld of de woningen aan de Molensteeg zouden kunnen blij ven staan. Men is bang dat dan niet het vereiste aantal wonin gen gebouwd kan worden op het aangekochte terrein om in aan merking te kunnen komen voor de tachtig procent verwervings- subsidie van het rijk. De subsi diemogelijkheden en bebou wingsmogelijkheden qua kosten zullen nu verder aitgewerkt wor den. Het kantoorgedeelte aan de Doezastraat wordt niet door de gemeente gekocht. De verwach ting is dat het bestaande kan toor zal worden afgebroken om plaats te maken voor een nieuw kantoor. Op de foto: leden van de commissie ruimtelijke ordening die gisteren een kijkje namen bij het Sijthoff-complex. LEIDEN Vijf populieren op de Zuidsingel zijn gisteren gesneuveld onder het geweld van de aan stormende nieuwbouw in het gebied HerengrachtZijlsingel. Er waren overigens al enkele bomen eerder geveld als gevolg van de stormen die zo nu en dan in ons land woeden. Langs de Zuidsingel wordt op het ogenblik volop gewerkt aan het leggen van een nieuwe riolering en ook aan het her stel van de kademuren. Voor dit laatste ivorden palen in de grond geslagen, die de wortels van de bomen raken. De populieren zijn te oud om nog te kunnen worden verplaatst. Leraren en leerlingen van de school aan de Zuidsingel toonden zich nogal verontwaardigd over ever het verwijderen van hun groene uitzicht, maar een woordvoerder van de gemeente deelde mee. dat op de Zuidsingel nieuwe bomen zullen worden geplant. Dat zullen geen populieren zijnDie groeien te snel, waardoor de werkzaamheden in Herengracht-Zijlsingel het rooien van de bomen wellicht andermaal noodzakelijk zouden kunnen maken. De populieren die op de Zuidsingel stonden waren dertig jaar oud. LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad zal van de gemeenteraad een eenmalige (start)subsidie krijgen van 15.000 gulden. Het desbetreffen de B en W voorstel ondervond gis teravond by de behandeling in de ge meenteraadscommissie voor Econo mische Aangelegenheid in elk geval nauwelijks enige tegenstand. Akens betoog „een optimistisch ver haal" en hoopte dat de Stichting nïet alleen mooie woorden zou produce ren, maar concreet zou aangeven wat er nu werkelijk kan gebeuren. Bij de stemming verklaarde alleen Anne v. d. Zande (PSP) zich tegen de subsidieverlening. Weliswaar heeft de gemeente aan de miitiaitdefnemer van de ijshal, Ton Menken een bouwvergunning ver leend, maar de bewoners uit de buurt van de Vondellaan hebben aan mi nister Gruyters verzocht gebruik te maken van zijn bevoegdheid de bouw vergunning in te trekken. Van amb telijke zijde heeft de minister het advies gekregen nog geen beslissing te nemen e voorlopig tot schorsing van het verlenen van de bouwver gunning over te gaan. In concreto Buren nemen eerste duik in De Zijl LEIDEN De bewoners van de Ti- morstraat, Paramaribostraat. Soem- bastraat, Balistraat, Corantijnstraat en een deel van de Atjehstraat kun nen als eersten een duik nemen in het gloednieuwe zwembad „De Zyl". De Sportstichting Leiden heeft de „buren" uitgenodigd om op zaterdag middag het nieuwe zwembad te ko men bezichtigen en een drankje te drinken in het restaurant, als een soort „vergoeding" voor de overlast die de buurt de afgelopen maanden werd aangedaan. Het openluchtgedeelte van het zwem bad zal op 1 juni voor het publiek worden opengesteld. De officiële ope ning van de „De Zyl" zal plaatsvin den wanneer ook het overdekte zwembad gereed is. Verwacht wordt dat dit medio september van dit jaar gereed zal zijn. betkent dit dat de minister nog niet zou moeten beslissen of er nu wel of geen bouwvergunning verleend mag worden. Het is onduidelijk wanneer er dan wel een beslissing van Gruy ters te verwachten walt. Daarmee wordt het hele project van de ijshal onzeker. Ton Menken, die op het ogenblik met een keelaandoening in het ziekenhuis verblijft, heeft steeds volgehouden dat de zaak snel ge bouwd moet worden, omdat anders de kosten te hoog worden en de ex ploitatie in gevaar komt. Officieel is de bouw overigens nog niet stilgelegd. In de afgelopen pe riode is gewerkt aan het bouwrijp maken van de grond. Wethouder Tesselaar zegt: „Daar hoef je geen bouwvergunning voor te hebben. Je mag zelfs palen de grond inheien als je maar geen funderingen legt of een muur metselt". In de brief, die aan het ministerie is gericht, beroepen de protesterende bewoners zich op het feit dat de bouwhoogte van de ijshal niet in overeenstemming zou zijn met het bestemmingsplaa Van de zijde van de bewoners, die de afgelopen maanden steeds actie hebben gevoerd tegen de komst van de ijshal aan de Vondellaan, wordt overigens ontkend dat men de hand zou hebben in het verzoek aan Gruyters. Mevrouw Avis zei gisteravond: „We zijn nog wel De bouw was net lekker op gang gekomen. Nu moest plotseling de heistelling worden afbesteld. Er zou zelfs in de bouwvakvakantie worden doorgewerkt. Die vertraging gaat handenvol geld kosten". De gemeenteraad heeft op 12 april toestemming gegeven voor het bou wen van de ijshal, ondanks bezwaren van bewoners, die o.m. parkeerover last vreesden. Op 27 april heeft het college van B. en W. aan Menken een bouwvergunning verleend. De offi ciële eerste paal zou op 15 mei de grond ingaan. LEIDEN „De gemeente moet speuren naar een gat in de wet om af te komen van die langlopende, zeer ongunstige contracten die de Leidse Duinwatermaatschappij met andere gemeenten, vooral Rijnsburg en Katwijk, heeft. We kunnen niet tot in het oneindige doorgaan met diie zwaar verliesgevend verbintenis sen. Er moet wat aangebeuren". Dat zei het WD-raadslid Van Duyn gisteravond in de gemeente- ra ads-commissie voor Economische Aangelegenheden bij de behandeling van de nota „Water en Geld" van de LDM. Van Duyn rekende voor dat de Katwijker en de Rijnsburger in ver gelijking met de Leidenaar een aan- zienilijk lager bedrag per kubieke meter betaalt. Het gaat hier om oude contracten die Leiden niet kan openbreken. Van Duyn noemde het absurd dat de Leidse waterafname relatief afneemt maar door het gro ter gebruik elders de prijs voor de Leidenaar toch steeds oploopt omdat de vergoedingen van die andere ge meenten eenvoudig niet kostendek- ken dzijn. „Als het zo doorgaat" al dus Van Duyn „dan zullen de prij zen in de toekomst nog exorbitant stijgen voor uitgerekend de minst draagikrachtigen de Leidenaars". Van Duyn vroeg zich af of er geen deel tussen) overeenkomst met Rijnsburg en Katwijk kan worden gesloten, zolang de LDM nog geen streekbedryf is. Directeuur De Jong. van de LDM zei dat Katwijk en Rijnsburg wel tot iets bereid zijn. maar in ruil daarvoor medezeggen schap vragen. Keukenhof nu op z h kleurrijkst Gezellig dagje uit7 Maak er wat moois van. Bezoek de Keukenhof in Lisse. Miljoenen bollen nu in volle bloei. Een wereld van kleuren en geuren. Kom dat gebeuren snel beleven. Blijft u altijd bij. Kiek die kleuren met Kodak fil m iets van plan, maar mijn man heeft de afgelopen weken geen ty'd gehad zich met de zaak bezig te houden". Ook het advocatenkantoor, dat door de bewoners is ingeschakeld, heeft volgens mevrouw Avis tot dusverre niets ondernomen. Een andere buurtbewoner, de heer B. M. A. M. de Boekhorst noemt het stopzetten van de voorbereidingen een „schandalige zaak". Hij heeft enige tijd geleden een handtekenin genactie georganiseerd, die achthon derd handtekeningen opleverde pro ijshal. „Dat bewoners van twee stra ten kunnen tegenhouden wat heel Leiden wil, is schandalig. Ze zien zelfs kans de gemeente voor paal te zetten. Om van verliesgeven LDM-contracten af te komen LEIDEN Het bestuur, de directie en de onderne mingsraad van de Anna-Kliniek zijn zeer verbolgen over het beleid van staatssecretaris Klein (onderwijs en we tenschappen). Zij verwijten de staatssecretaris dat hij zonder enige vorm van overleg de sluiting van de Anna- Kliniek heeft bevorderd zonder zich om het personeel van de kliniek te bekommeren. „Er is duidelijk sprake van een overheidsingrijpen", zegt de economisch direc teur van de Anna-Kliniek, mr. J. H. J. Zwaart. „Maar de verantwoordelijkheid voor het personeel legt de staatssecretaris bij ons- Wij staan daar afwijzend tegen over. En we zullen er ons ook beslist niet bij neerleggen" Geen rekening gehouden met personeel Vorig jaar december liet staatssecre taris Klein weten dat er op het terrein van het Academisch Zie kenhuis in Leiden een orthopedi sche afdeling kon worden gebouwd met 48 bedden. Dit ter vervanging van de Anna-Kliniek, die al een plan had ingediend by de staats secretaris van Volksgezondheid om haar gebouwen op te knappen. De Anna-Kliniek, zo werd door staats secretaris Klein bevestigd, kon nog vóór het eind van dit jaar geslo ten worden. Het bestuur van de Anna-Kliniek ging daar in principe mee akkoord, maar stelde o.m. als voorwaarde dat de overheid dan garant zou staan voor de rechtspositie van het personeel van de Anna-Kliniek. In een gesprek met 't bestuur van de Anna-Kliniek op 24 december 1975 J'et staatssecretaris Klein weten dat hij een goede regeling voor het personeel van de kliniek van groot DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mevrouw E. Veder-Smit (WD) maakt zich ongerust over de positie van het personeel van de Anna-Kli niek. Zy zal hierover schriftelijke vragen stellen aan de regering. Mevr. Veder-Smit vindt het onjuist dat on derwijskundige redenen stichting van een orthopedische afdeling in het academisch ziekenhuis waardoor de Anna-Kliniek zal worden geslo ten leiden tot een achteruitgang voor het personeel. belang vond en „dat het ryk zich niet kon ver oorleven om minder te doen dan in het bedrijfsleven". Op 29 december stelde het bestuur van de Anna-Kliniek het personeel van de plannen op de hoogte en garandeerde dat een groot deel van hen naar de nieuwe afdeling in het Academisch Ziekenhuis zou overgaan. Staatssecretaris Klein deelde ver volgens aan het bestuur van de kliniek mee dat hij een adviesgroep wenste die een interim-rapport ter tafel moest brengen om een beeld te geven van „alle aan een overgang verbonden aspecten, in het bijzonder van het personeel". In deze adviesgroep zouden verte genwoordigers van de Anna-Kli niek, het Academ. Ziekenhuis, de Leidse universiteit, en de ministe ries van onderwijs en wetenschap pen en van volksgezondheid zitting moeten hebben. In februari J.l. werden vragen van personeel over hun toekomstige po sitie aan de adviesgroep voorge legd, die in april het door de staatssecretaris gevraagde interim- rapport klaar had. Tijdens een ver gadering van de adviesgroep op 21 april distancieerde staatssecretaris Klein zich in een reactie op het rapport van enige verantwoorde lijkheid voor de rechtspositie van het personeel van de Anna-Kliniek. „Als uitgangspunt wil de staatssecre taris met nadruk stellen", als een memo die staande de vergadering werd voorgelezen, „dat hy akkoord is gegaan met de vorming van een volwaardige universitaire orthope_ dische afdeling van 48 bedden in het Academisch Ziekenhuis Leiden teneinde de orthopedische afdeling veilig te stellen. Hieruit volgt dat hy van mening is dat het niet aangaat te spreken van een „door ingrijpen van het Rijk veroor zaakte opheffing van de Anna- Kliniek" en dus overname door de overheid (het Ryk), c.q. O. en W. van alle functies en van het in dienstneming van het gehele per soneel van de Anna-Kliniek". Klein toonde zich weliswaar bereid om mee te werken aan een over gang van het personeel naar de nieuwe afdeling orthopedie in het AZL, maar vond dat het tot de verantwoordelijkheid van de Anna- Kliniek behoorde om bijvoorbeeld in verband met eventueel pensioen en afvloeiingsregelingen zelf een oplossing te zoeken. Mr. Zwaart: „Tegen de tijd dat dat gebeurt, wordt de kliniek geliquideerd. Hoe kunnen wy daar dan voor zor gen? Wy hebben dan immers geen geld meer. waar moeten we het geld vandaan halen?" Op 26 april J.l. besloot de onderne mingsraad de zaak naar buiten te brengen, na het personeel van de Anna-Kliniek hierover te hebben ingelicht. De onrust onder het per soneel is intussen danig vergroot. Diverse hoog gekwalificeerde me dewerkers hebben ontslag aange vraagd. De medische zorg en de opleiding van orthopeden, waar in het gehele land grote behoefte aan is, zyn hierdoor ernstig in gevaar gebracht. Er was al een wachtlijst van ongeveer 240 patiënten en de verwachting is dat die lijst bin nenkort aanzienlijk langer zal zijn geworden. „Het zou er zelfs toe kunnen leiden dat de Anna-Kliniek vroegtijdig gesloten wordt", zegt dr. W. A. J. Zwart, orthopedisch chirurg en lid van de ondernemingsraad. „Want het is echt een onhoudbare toe. stand geworden. We zien het ge woon niet meer zitten. Dat geldt ook voor de opleiding. We hebben hier een opleiding voor zeven or thopedische chirurgen. Dat is van landelijke betekenis, want er is grote behoefte aan orthopeden. Maar als er geen garanties zijn voor de stafmedewerkers, dan den ken die ook: ik ga weg. En dan loopt de opleiding ernstig gevaar". Het bestuur van de Anna-Kliniek heeft intussen een telegram ver stuurd aan de staatssecretarissen Klein en Hendriks. In dat tele gram wordt aangedrongen op een persoonlijk onderhoud vóór 15 mei. Ook wordt in het telegram ge vraagd om vóór 5 mei hierover uit sluitsel te geven. Tot op heden heeft het bestuur evenwel nog steeds geen reactie ontvangen. Overigens zyn ook de vakbonden in geschakeld. Naar verwacht wordt zullen zij er bij de staatssecretaris op aandringen op korte termijn een oplossing te zoeken voor de moei lijkheden by de Anna-Kliniek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3