'Ik zou best burgemeester willen zijn' agenda Engbert Drenth biologisch-actief wethouder ®BEQEè®iEEBB VRIJDAG 7 MEI 1976 LEIDERDORP Alhoewel de botaniseertrommel slechts als curiositeit in zijn studeerkamer hangt is deze toch symbolisch voor de achtergrond van zijn handelen. Met die trommel let terlijk achter zijn rug buigt hij zich dagelijks over zijn tweele dige taak, het dagelijks bestuur van de gemeente Leiderdorp en het secretariaat van de voorlopige centrale raad voor de mi lieuhygiëne. Wethouder-ambtenaar-bioloog Engbert Drenth heeft achter zijn naam een vreemde serie wapenfeiten staan, twee planten dragen zijn naam, de Leiderdorpse ruimtelijke ordening draagt duidelijk zijn stempel, hij is de man die werkt aan een over zicht van de toestand van de milieuhygiëne in Nederland, het advies over het wetsontwerp inzake de geluidshinder draagt mede zijn ondertekening en hij is een uitstekende amateur- fotograaf met een voorliefde voor de natuur. Bovendien houdt hij van wijn en is gek op curiositeiten op drankgebied, zoals Chinese wijn en Thaise whisky. „Als bioloog heb ik wat aan plantjes gedaan", zo begint Drenth het gesprek, want door de aanwezigheid van de botaniseer trommel kunnen we over niets anders dan de biologie begin nen. „Dat waren plantjes van een tropische soort en ik hou me daar voor zover ik er tijd voor heb nog wel mee bezig. In het kader van de samenstelling van de Maleise flora wat gebeurt op het Rijksherbarium in Leiden, ons nationale plat geslagen planteninstituut heb ïk één familie bestudeerd, de taccaceae". Door Hans Meijer In een, van een rode kaft boekje staan ze dan, broederlijk achter elkaar: de tacca bibratea- ta drenth en de tacca plantaginea drenth. „Dat zijn inderdaad twee soorten die ik heb ontdekt. Ze be stonden natuurlijk allang voordat ik ze zag, maar men had ze onder een andere familie gerangschikt. „Drenth werkt inmiddels, nog al tijd voor de samenstelling van de flora, alweer aan een andere fa milie. een bezigheid die overigens de laatste tijd wat in het slop is geraakt, omdat er in die sector te weinig werk is: „En ik moet toch ook eten". Praten over de samenstelling van 'n Maleise flora roept toch een on wetenschappelijke vraag op: wat is nu het praktisch nut van een dergelijk boekwerk dertig jaar gewerkt wordt en dat naar alle waarschijnlijkheid over dertig jaar nog niet voltooid zal zijn? „Er zijn wel een paar dingen die van praktisch nut zijn. Zo is het prettig allerlei zaken te inventari seren dan weet je tenminste wat er in een gebied allemaal groeit. Uit het verspreidingsgebied van een plant kun je conclusies trek ken over de bodemgesteldheid en dat kan weer van belang zijn voor de exploitatie van de grond. Ken nis van de plant in het algemeen kan bovendien behulpzaam zijn bij een eventueel gebruik van de plant zelf, bijvoorbeeld in de pharma- ceutishce industrie". Koe vreemd het ook moge klinken, de plantjes hebben hem op zijn uiteindelijk doel gebracht: burge meester worden. „Ik zou best bur gemeester willen zijn. Dat is na melijk een vak waarin je erg con creet bezig kunt zijn, wat je mist bij de plantjes. Als burgemeester kun je vormend, begeleidend, be sturend werken. Je bent bezig met de ontwikkeling van een gemeente. Toch zou ik graag willen combi neren, want niet alleen van het besturen, ook van de plantjes krijg ik een „kick". Het doet je toch wel wat als je een soort ontdekt die voor jou nog niemand ontdekt heeft. Als ik burgemeester ben kan ik toch wat aan plantjes blij ven doen, dat kan ik nu niet". Drenth heeft geen speciale voorkeur: „Als ik, als knaapje van dertig, ergens een burgemeesterspost wil krijgen kan ik natuurlijk niet te veel eisen stellen. Alleen, ik ben afkomstig uit Drenthe en daar door lijkt het mij dat ik in het zuiden van Nederland minder op mijn plaats zou zijn. Bovendien spreekt een bruisende gemeente mij meer aan dan een slaapge- meente". Leiderdorp hoeft zich overigens nog niet ongerust te maken, want ook van het raadswerk krijgt Drenth een „kick"; „Als Je zo'n beleids planning ziet die we hier hebben, dat vind ik erg de moeite waard. Dan zie je ook plotseling wat je als raad en college kunt doen. Die beleidsplanning heeft de Leider- dorpse raad overigens weer ge bracht op de plaats waar hij hoort: „op de stoel van gemeentebestuur. In sommige gemeenten schiet men dat doel nog wel eens voorbij door zich in allerlei party-politieke za ken te storten". Drenth werd min of meer bij toeval wethouder: „Ik kwam in 1969 in Leiderdorp wonen en in 1970 zat ik op die §tol. Dat kwam omdat Leiderdorp er plotseling een wet houderszetel bij kreeg en mijn partij de PvdA geen ander had die in staat was die taak op zich te nemen. Vandaar dat ik er nu zit. Ik heb er nooit naar ge streefd om wethouder te worden, maar nu ik er eenmaal zit bevalt het me best". Overigens is prenth er niet de man naar om als een aanstelling als burgemeester niet door mocht gaan ten eeuwigen dage wethouder van Leiderdorp te blijven: „Ik denk erover om over twee jaar te stoppen. Dan heb ik het acht jaar gedaan en ik geloof dat het dan wel welletjes is. Dan moet iemand anders het maar gaan doen. Be stuur is naar mijn idee geen zaak voor een select groepje. Dat moet regelmatig rouleren". Bioloog Drenth en wethouder Drenth komen zelden met elkaar in con flict: „Het enige echte conflict dat ik ken is het steeds weer afwegen van de tijd, die je beschikbaar hebt. Daarom heb ik ook afgezien van een plaats in de staten. Wet houder zijn alléén is al veel werk. Als je je dan ook nog helemaal op je werk bij het ministerie wilt wer pen dan moet Je per week twee weken werken. Dat kan niet en dus moet je voortdurend belangen afwegen. Daarom is de biologie een beetje in de veredrukking geko men. Maar er zijn, biologisch gezien, na tuurlijk wel verschillende opvattin gen bij de biologen enerzijds, en de mensen van de ruimtelijke orde ning anderzijds. Als je ergens op een plaats uitbreidingsplannen van een gemeente gaat realiseren, dan vernietig je natuurlijk datgene wat er voordien was. Van de goede kant heb je er ook voordeel van wan neer je bioloog bent. Een goed voorbeeld daarvan is De Hout kamp. Daar kun je nu, als wet houder van ruimtelijke ordening, je hele biologie in kwijt, en zd iets scheppen wat op den duur wel eens natuur kan worden". Dat Drenth niet met plantjes, maar met vogeltjes begon, blijkt tegen het einde van het gesprek. Plotse ling hoort hij een vogeltje fluiten en hy heeft geen rust voor hij weet waar het dier zit en waarom het fluit. Dan komt zijn dochter bin nen en roept hem tot zijn vader lijke plicht: „Mama heeft geen zin in koken. Ga jij mee bami halen?" Winst Rabo Oegstgeest daalt licht OEGSTGEEST Gisteravond vergaderde de Oegstgeester Rabo bank in restaurant De Roode Leeuw. Voorzitter Kooloos wees in zijn ope ningswoord op het weinig opwekkend ecnomisch klimaat. De liquiditeit was het afgelopen jaar krap en de vraag naar hypotheken nam sterk toe. Op vallend was de groei in de sector va kantiereizen. Het winstsaldo van de Rabo-bank Oegstgeest daalde ten opzichte van het vorig Jaar licht, tot 70.940 gulden. De toevertrouwde middelen vertoon den een stijging. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Kooloos en Van Schaik herkozen. Voorzitter Kuipers van de Raad van Toezicht trad af. De open gevallen plaats in het bestuur is in genomen door B. C. Paddenburg. OEGSTGEEST Gisteravond hield de vereniging Inter kruis Oegst geest de jaarvergadering. Dat ge beurde in het wijkgebouw waar voor zitter mr. Walter de jaarverslagen in bespreking bracht. Er bleek een klein batig saldo te zijn; in totaal werd 75.000 gulden aan contributie ontvangen. Het aantal ledlen steeg tot ruim 3400. De begroting vertoonde een tekort van ruim 10.000 gulden. Startsubsidie trainingscentrum Aangehouden LEIDEN De kans is groot dat het tratotogscenitruim voor vrjjwoiLMge hulpverlening dit jaar van de ge meente Leiden een startsubsidie, groot f 4800, ontvangt. De commissie voor sociale zaken en maatschappe lijke aangelegenheden is tijdens een gisteravond gehouden vergadering met een voorstel to deze richting ak koord gegaan. De commissieleden boven zich gister avond over de onlangs gereed geko men statuten van het trainingscen trum, dat nog tot 1 juli is onderge bracht by de Welzijnsraad, maar dat daarna zelfstandig zal gaan draaien. Met name het PvdiA-inaadslid Duive- steijn plaatste achter het subsidiever zoek een aantal vraagtekens. Hij vroeg zich af to hoeverre allieen Led den voor tekorten op zou moeten draaien, welke andere instanties tot het verlenen van geldelijke steun kunnen overgaan en of de subsidie to die toekomst niet sterk zou moeiten worden verhoogd als het centrum vaste krachten gaat aannemen (de staf bessbaat nu nog louter uit perso neel dat in het 'kader van de wet so ciale werkvoorziening is aangetrok ken). Zowel hij, als zijn partijgenoot Höp- pener en de WD-er Schoute wens ten niet verder te gaan dan een voor lopige steun tot 1 januari '77, waar na het door hen als experiment ge kenschetste project wellicht nog een maal voor de duur van een jaar geld zou moeten krijgen. Daarna zou pas moeten worden besloten aan de hand van een evaluatie of tot een Jaar lijkse terugkerende subsidiëring moet worden overgegaan. Een standpunt dat door de commissie werd over ge- Of de subsidiëring werkelijk een feit wordt hangt af van de uitspraak der gemeenteraad. na pogmg tot diefstal Zaalvoetbal Vanavond wordt in het Hille- gomse Treslong een groot zaal voetbaltoernooi gehouden voor bedrijven uit Hillegom en War mond. Voor Warmond spelen teams van de gemeente, Van Dam en Schuifie. De toegang is gratis, mede dankzij de sponsoring van drogist Van Bentem uit War mond. Nog meer nieuws uit Warmond. Morgenavond is daar disco, in hotel De Zon. Voor muzikale medewerking zorgt de groep Sil ver Machine en iedereen tussen dertien en achttien jaar is wel kom. Voetbal Nog meer voetbalnieuws. Maar dan van de groen velden. In Ma- riahoeve. Daar werd de Leidse Pacellischool kampioen. Dat ge beurde afgelopen woensdag waar men achtereenvolgens met 61, 3—1. 3—0. 2—2 en 2—0 won. Nut Het Wassenaarse Nut offi cieel maatschappij tot nut van het algemeen, departement Was senaar geheten vergadert. Op 11 mei, dinsdag dus, in het Astra - theater. Alle bestuursleden zijn herkiesbaar en na de vergade ring is er een wijn- en kaas avond. De polder in De werkgemeenschap „De Ra tel" gaat de polder in: naar Lelystad om precies te zyn. Daar was men een jaar of achttien ge leden ook al en nu gaat een groep kijken hoe het zich ontwikkeld heeft. Men vetrekt aanstaande zaterdag vanaf het Volkshuis. Op de terugtocht wordt een route langs het IJsselmeer gevolgd. Wandelen Vijf, tien, vijftien, twintig en veertig kilometer zyn de afstan den die gelopen kunnen worden tijdens de zesde Zuid-west tocht in Leiden, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De start is a.s. zaterdag tussen 9.00 en 14.00 uur bij ,,'t Ontmoetings centrum" aan de Vijf Meilaan. Ter herinnering ontvangt iedere deelnemer een medaille. Inschrij ving is mogelijk bij mevrouw Pol, telefoon 766137. Poppen pen week te gast geweest in het Leidse jeugdcentrum De Korte Vliet. Ze hebben daar een deel in etaleursop- de praktijk kunnen brengen worden: het fabricere: ge-poppen (zie foto), is het resultaat van zaamheden o.a. te zii leiding in Utrecht zijn de afgelo- wat uiteindelijk hun beroep moet Din Leiden. van etala- Binnenkort hun werk- n by V en VRIJDAG i Vrije Tijclsoentrum, 20.00 uur. n iazz session. Ledenvergadering Ten Katesbraat (speeltuingebouw) Bejaardensociëteit 1 b, Wereldwinkel. 9.30 65, Oegstgeest. sociëteit voor kaïnerbewoners en alleenstaanden Noordeinde 2a, Troef. Open-Soos- avond. 82 uur nam. Willem de Zwijgerlaan. Koningskerk, ruilavond 7.3010 i ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel 's morgens geopend. Leidse Hout, Instituut voor 11.30 uur excursie Leidse Hout, In stituut voor Nat Besch.. educatie, verzamelen t/o ingang Diaconessen- Vrije Tijdscentrum, 8 uur nam. Voorschoten. Dorpscentrumfeesten: ANWB-fletstocht, kinderruilbeurs, 10 13 uur parachutespringen, IJsbaanter- rein, Ant. v. Leeuwenhoekkade 14.00 u. ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen 811 u. Geversstraat 65. Oegstgeest, sociëteit kindervoorstelling, 2.30 tel. Artsen Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekeinddienst van zaterdag 10 u. door de volgende artsen: Wijk^ (Mors- wegkwartier, binnenstad tot 91tyrl:?g) wijk. Tuinstadwijk) dr. Tegelaar, Burg- gravenlaan 14. telef. 134002; Wijk IV (Zuid-West. Haagwegkwart.) dr. Lahr, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 121463; zat. zond. spreeku— Oegstgeest E. W. F. van Walche ren. Oranjelaan 29. tel. 152130. nlaan 6. tel. 071- Veurseweg 20, t 10. Warmond, tel. 01711- Apotheken t zondagsdienst waargenomen LEIDEN BjJ de Leidse politie kwam gistermiddag omstreeks vier uur de melding binnen, dat twee jongemannen bezig waren materialen weg te halen uit het gebouw van de voormaliigie Rotogravure aan het Gal gewater. Agenten betrapten er inder daad itwee jongelui, diie echter kams zagen om te vluchten. Het tweetal liet een bestelauto achter, die gela den was met enkele stalen kasten en een hoeveelheid buizen. Eén van de daders kon 's avonds aan de hand van het kenitekennummer van de auto warden aangehouden. Het bleek een 19-jarige Leidenaar te zijn. mei door: Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Wijkverpleging Stichting Interkruis, Mid- Hitweg Voorschoten Gezondheidscentrum V. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond Zr. Posthuma, Kager- plein 308, Sassenheim. telef. 02522- Burgerlijke stand van Leiden Dijk; Erik Vincent, Linderink; Erik. GETROUWD M. M. Walenkamp ei i Noort; J. B. Wielders t Geschonden neus sos-dienSt LEIDEN Een 56-jarige Leide naar kwam te vallen toen hij gister middag met zijn brommer van de Kanaalweg komende, bij het nemen van de bocht naar de Hoge Rijndijk, de achterkant van een fiets raakte. De bromfietser, die zijn evenwicht verloor, kreeg een heohtwond aan de neus. Hij moest naar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht. De fietser, een 35-jarige Leidenaar, bleef ongedeerd. ZOETERWOUDE Sjaak v. d. Salm, voorzitter van de bloeiende jongerenorganisatie K.P.J., en als zodanig in het verleden de grote ani mator van talrijke activiteiten, treedt vanavond (vrijdag) af. Dat gebeurt tijdens de jaarvergadering welke in het Don Boscohuis wordt gehouden. Ook José v. d. Hoeven en Rineke Borst stellen zioh niet meer herkiesbaar. Wel kunnen Nel Ver- steegen, Anja Berg, Mar ja v. d. Lub- be, Jan Berg en Jan Beukeboom her kozen worden. WASSENAAR KVP-er T. Brouwer uit Wassenaar wordt op nieuw lid van de Tweede Kamer. Hij neemt binnen de K.V.P.-fractie de plaats in van de onlangs overleden A. C. M. Weyters. Brouwer is land bouwdeskundige. OEGSTGEEST - Gisteren heeft de heer Sitter zijn veertig-jarig Ju bileum by het Marine Eleotroniisch Bedrijf in Oegstgeest gevierd. Hy werd toegesproken door kolonel H. A. Rijks en ontving uit diens handen de medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau to zilver. 1 Telefonische hulpdienst. Tel. 0<1-125202. Voor allen die In moeilijk Dierenhulpdienst Anna Paulownastr. 18, Leiden Vooi hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d ■*- Leiderdorp Dat en nacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder.. Hoofdkantoor Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon071—144941. Telefoon redactie: 071—121507. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratië- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2