Einde abortusverbod komt PvdA gekraakt in zicht Ton van Leiden voor Tour-start "ÏÏTti ™Lerl™Kamer Programma van Partij tegen de Apartheid boekte winst Triënnale in Waag geopend Oudercomité Barbaraschool voelt zich in de kou gezet Commissie voor bouw Sumatrabrug VRIJDAG 7 MEI 1976 PAGINA 19 DEN HAAG (SP) - Het abortusverbod heeft z'n langste tijd gehad. Voor het gezamenlijke voorstel van PvdA en WD dat zwangerschapsafbreking mogelijk maakt, is in de Tweede Kamer welhaast zeker een meerderheid. Ook daarin gaat enige tijd zitten. Het is dan inmiddels wel voorjaar '77 geworden en staan de verkie zingen voor de deur. Behalve de meeste PvdA- kamerleden en bijna alle VVD'crs zijn voor dit abortusvoorstel DS'70, CPN, PSP en een stuk of wat PPR-kamerleden. Dit brengt het aantal voorstanders op ongeveer tachtig. De tegenstanders zitten in de confessionele hoek. De hoofdpunten van het PvdA/WD-voorstel zijn: de strafbaarheid van artsen die een abortus uitvoeren wordt op geheven, tenzij de vrucht buiten het moederlichaam levensvat baar was; er komt geen grens waarboven zwangerschapsafbreking verbo den blijft; de behandelende arts hoeft slechts "zonodig" overleg te ple gen met één of meer deskundi gen. Hij moet er op toezien dat de vrouw deskundig en voldoende voorgelicht wordt over andere mogelijkheden dan abortus. Ook de controle op de nazorg is hem toevertrouwd; onzorgvuldigheden worden door deze commissie gemeld aan het medisch tuchtcollege, zodat stappen tegen de arts of de kli niek kunnen worden genomen; er komt een commissie van toe zicht van negen leden, die de mi nister van volksgezondheid ad viseert over de gang van zaken in abortusklinieken. Twijfelachtig Al maakt dit voorstel veel kans. toch is de abortus-kwestie die al ja renlang de gemoederen in de Ne derlandse politiek bezig houdt nog lang niet van de baan. Het is erg twijfelachtig of het PvdA/WD- ontwerp nog voor de verkiezingen van 25 mei 1977 over de eindstreep zal zijn. Het heeft nog een lange weg voor de boeg. Na goedkeuring van de Tweede Kamer (op z'n vroegst in Jligustus of september) moet de Eerste Ka mer er ook nog over beslissen. Dat zal wel begin."77 worden. Als ook de senatoren akkoord gegaan zijn met afschaffing van het abortusverbod, moet minister Van Agt van Justitie zijn handtekening onder het PvdA/WD-voorstel zetten. Pas dan heeft het wetskracht. De minis ter neemt zijn beslissing niet zon der advies van de Raad van State. Opvolgen DURBAN (Reuter) - De Progres sieve hervormingspartij in Zuid- Afrika, die fel tegen apartheid is, heeft in Durban een tussentijdse verkiezing gewonnen. Zij kreeg 4.243 stemmen. De verenigde par tij, die eveneens tot de oppositie behoort en de betrokken parle mentszetel tot dusver bezette, werd tweede met 3.919 stemmen. De re gerende nationale partij kreeg 3.139 stemmen. Volgens waarnemers duidt de uitslag erop, dat de blan ken in Zuid-Afrika zich splitsen in twee kampen, een voor en een tegen apartheid. Het ziet er overigens niet naar uit, dat de nationale partij spoedig haar parlementaire meerderheid ver liest. Zij bezit 122 zetels, de ver enigde partij 36 en de progressieve partij o.oem.. Ex-president Argentinië vraagt asiel MEXICO-STAD - Hector Jost Campora (66), die van 25 mei tot 13 juli 1973 president van Argentinit is geweest, is in Buenos Aires de Mexicaanse ambassade binnenge vlucht en heeft asiel gevraagd. Naar het Mexicaanse blad 'Excelsior' uit Buenos Aires meldt, zal Campora waarschijnlijk nog deze week in Mexico aankomen. Vorige week heeft een rechtse pe ronist Campora, die eind 1975 uit de peronistische party gestoten is, er van beschuldigd dat hij in opdracht ondermijnende groepen heeft georganiseerd. Het tegenwoordige militaire bewind neemt Campora vooral kwalijk, dat hij in 1973 am nestie voor politieke gevangenen afkondigde, waardoor ook talrijke doders van soldaten en politieagen ten op vrije voeten kwamen Minister Van Agt, die erg veel moeite heeft met het mogelijk ma ken van zwangerschapsafbreking, zal de abortuskwestie zeker laten rusten voor zijn opvolger. Daarmee houdt hij tegelijk de handen van zijn confessionele partijgenoten vrij. KVP, ARP en CHU kunnen in de verkiezingsstrijd staande hou den dat de nieuwe abortusregeling tegen hun wil tot stand is gekomen Dit zal hun een rijke verkiezings buit opleveren. Vooral weggelopen KVP'ers - die in 1972 op de VVD gestemd hebben, maar door die partij teleurgesteld zijn - zullen in de confessionele moederschoot te rugkeren, zo verwacht men in het CDA-kamp. Rol Dit betekent dat abortus een be langrijke rol gaat spelen in de ver kiezingsstrijd en in de daarop vol gende kabinetsformatie. Uiteinde lijk zullen KVP. ARP en CHU "de slag om abortus" toch verliezen. Uitstel is in dit geval zeker geen af stel. Een volgend kabinet - wellicht met een PvdA-minister van Justitie - zal de huidige abortuspraktijk wettelijk mogelijk maken door de regeling van PvdA en VVD in te Terugkeer van minister Van Agt is vrijwel uitgesloten. De PvdA heeft hem voor het blok gezet: tekenen of aftreden. De socialisten houden vol dat in 1973 bij de formatie van het kabinet-Den Uyl is afgesproken dat de minister het abortusvoorstel waarmee het parlement akkoord was gegaan zou ondertekenen. Minister Van Agt ontkent dit. "De afspraken van drie jaar geleden hadden betrekking op een totaal andere situatie dan thans ontstaan is door het verbond van PvdA en VVD", zei hij maandagavond op een CDA-bijeenkomst in Den Haag. Tijdens de formatie van het kabinet-Den Uyl waren er twee ab- ortusvoorstellen: één van de PvdA-kamerleden Lamberts en Roethof (uit 1970) en één van de ministers Stuyt en Van Agt uit het kabinet-Biesheuvel. Omdat pro gressieven en confessionelen het vrijwel zeker nooit over abortus eens zouden worden, kwam kabi netsformateur Burger met een compromis: KVP en ARP zouden een eigen abortusontwerp maken dat het voorstel- Van Agt/Stuyt zou vervangen. Het parlement zou dan moeten beslissen tussen de voor stellen van de PvdA en KVPijARP. Roet in het eten De grootste oppositiepartij, de VVD, gooide roet in het eten. De VVD- kamerleden mevrouw Veder-Smit en Geurtsen kwamen met een eigen voorstel. Daardoor dreigde een pat stelling te ontstaan. De kans be stond dat geen van de drie voorstel len een meerderheid zou halen. Daarom gingen PvdA en WD om de tafel zitten om de ontstane im passe te doorbreken. Na enig ge harrewar leidde dit tot het geza menlijke PvdA/WD-voorstel, dat gistermiddag bij de Tweede Kamer is ingediend. Of om met minister Van Agt te spreken: "De "wonder lijke transactie" was geslaagd". DEN HAAG (SP) - Minister dr. Wim Duisenberg van financién heeft het ontwerpprogramma ge kraakt dat het bestuur van zijn par ty. de PvdA, heeft voorgelegd aan de leden. Duisenberg deelt de kri tiek op dit programma van KVP- fractieleider mr. Frans Andriessen. „Materieel is het programma voor mij niet aanvaardbaar", oordeelt Duisenberg in het PvdA- opinieblad „Roos in de vuist". Vol gens de minister van financien kan het grootste deel van de geldkos- tende voorstellen niet worden uit gevoerd. Als de PvdA een meerderheid in de regering en in het parlement zou hebben is de party ook niet in staat het programma zoals het er nu Ligt uit te voeren, vindt Duisenberg. Volgens Duisenberg doet het par tijbestuur met dit programma meer om de PvdA buitenspel te zetten, dan dat het bijdraagt tot het door gaan van de PvdA als regeringspar ty na de verkiezingen van 1977. Duisenberg is zeer verontrust over de gevolgen van het programma voor de verkiezingen, de kabinets formatie en eventueel het doorre geren van de PvdA. Hij meent, dat de PvdA verplicht is na de verkie zingen door te regeren in het belang van „diegenen in onze samenleving voor wie wij zeggen ons in de eerste plaats in te zetten: de zwaksten". 'Op het ministerie van Financién is het conceptprogramma van de PvdA doorgerekend. Het resultaat daarvan is niet bekendgemaakt. Naar verluidt vergen de geldkos- tende voorstellen een uitgavenver hoging van de overheid van om streeks acht miljard gulden. LK1D&N- J*n van de belangrijk. tob» oan de kunstenaar is het uitbmlóen van zijntijd.het onthul len van facetten van de samenle ving. Een kunstenaar leert mensen dingen te zien, op een doorhem zelf gekozen, subjectieve, manier. Het is niet onlogisch dat kunstenaars in toenemende mate maatschappe lijk betrokken zijn geraakt. De sa menleving zou niet zonder hen kunnen en het is daarom normaal dat de overheid voorzieningen treft om het hen mogelijk te maken te blijven werken'' Een filosofie die Bert Oosterman wethouder van cultuur) gistera vond voorlegde aan de genodigden voor de opening van de derde Triënnale, een driejaarlijkse ten toonstelling in de Waag van werk van beroepskunstenaars uit de Leidse regio Oosterman verrichtte de opening en deed dit met een korte schets van de verhouding tus sen kunstenaar en samenleving In zijn betoog benadrukte hij nog maals de noodzaak om ook in Lei den een Artotheek (een uitleen - tegen geringe vergoeding - van kunstwerken) op te zetten De Waag achtte hij een uitermate ge schikte plaats voor de vestiging van de kunstuitleen en hij stelde goede hoop te hebben dat een Leidse artotheek nog voor de ope ning van de volgende Triënnale zal draaien. Door verschillende omstandighe den is de Triënnale dit keer een jaar later gehouden dan de bedoe ling was. De inzendingen zijn ech ter ook nu weer dermate groot dat, evenals vorige keer, gekozen is voor meer dan één expositie De eerste tentoonstelling, die gisteravond werd geopend, loopt tot 20 mei, de tweede van 25 mei tot 6 juni LEIDEN - Het oudercomité van de r.k. lagere Barbaraschool aan het Levendaal voelt zich in de kou ge zet door de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden. Volgens het comité heeft de directeur van deze stichting, de heer W. W. Sanders, geheel buiten de afspraken met het comité om de fusieplannen voor de Barbaraschool met de r.k Harte- brugschool aan de Haarlemmer straat in de openbaarheid gebracht Dit terwijl was afgesproken dat eerst bij het ministerie van onder wijs nagegaan zou worden of de school niet nog een jaar als zesklas- sige school zou kunnen blijven draaien. De stichting wil de Barbaraschool al per 1 augustus a.s. met de r.k. Hartebrugschool laten samensmel ten. De reden daarvan is het sterk teruglopende aantal leerlingen op de Barbaraschool - nu ongeveer honderd - en een teruggang in het leerlingen bestand op de Harte brugschool. Het oudercomité verklaarde on langs tijdens een vergadering met de directeur van de stichting en an dere betrokkenen de school te wil len behouden. Als er op grond van het bestaande leerlingenaantal vol gend schooljaar met vier leerkrach ten gestart kon worden, zouden en kele van de zes klassen gecombi neerd kunnen worden en zou de school in elk geval nog een jaar kunnen blijven functioneren. „We hebben tot nu toe negen aanmel dingen voor de eerste klas. Maar volgend jaar verwachten we er ze ventien a achttien. Dat komt heel duidelijk door de verjonging van de Haver- en Gortbuurt (omgeving Levendaal, red.). Volgend jaar zou den we de situatie dan weer op nieuw kunnen bekijken en mis schien kan de Barbaraschool dan weer normaal als zesklassige school gaan draaien", zegt het oudercomite-lid W. van Houten. Volgens Van Houten zou directeur Sanders op het ministerie nagaan of het mogelijk was op grond van het bestaande aantal leerlingen (dus ongeveer honderd) het vol gend schooljaar vier leerkrachten te krijgen. „Als dat kon, dan zouden ?rder praten. Maar v meebeslissen. Ze hebben de fusie buiten ons om gewoon doorgezet". „We voelen ons duidelijk geno men", voegt mevrouw P. J. Bijl er aan toe. „Zonder enig overleg zijn de fusieplannen in de krant (deze krant, red.) gekomen, terwijl we het er nog lang niet over eens waren dat moest komen. Want wij gebeurd, dat kan gewoon niet. Er willen de school behouden. Het i Geen poelier in dagwinkel 5-Meiplein LEIDEN - In de nog reste rende dagwinkel in het win kelcentrum van het 5-Meiplein zal zich geen poe- hermogen vestigen. Nationaal Grondbezit N.V. had B. en W. gevraagd de Haagse poelier Krijgsman de bewuste winkel toe te wijzen. De winkeliers vereniging was daarmee ak koord gegaan omdat deze branche nog niet in het win kelcentrum is vertegenwoor digd. Maar vrijwel alle leden van de gemeenteraadscommissie voor Economische Aangele genheden spraken zich giste ravond tegen de komst van de Hagenaar uit. Men wees er op dat er al een poelier is gevestigd op korte afstand van het winkelcen trum, aan de Aaltje Noorder- wierstraat, en men toonde zich huiverig voor een "verdun ning van de markt" in deze branche. RAADSLID MEIJER: OPKIKKER VOOR EEN PRIKKIE LEIDEN - Het is zo goed als zeker dat de Leidse gemeenteraad voor maximaal 100.000 gulden subsi die zal verlenen aan de Stichting "Tour de France in Leiden 1978". De raad moet er maandag offi cieel een beslissing over nemen, maar gezien de stemming in de gemeenteraadscommissies voor Sport en Recreatie, Economische Aangelegenheden en Interne Or ganisatie en Beheer, die zich gis teren over het voorstel van B en W bogen, kan over de afloop nauwelyks nog twijfel bestaan. PvdA. PPR en een deel van de WD zijn voor en daarmee bestaat er al een meerderheid voor de subsi die die (mede) nodig is om de Tour in 1978 in de Groenoordhal van start te laten gaan. Weinig en thousiasme was er bij het CDA voor het financiële voorstel van B en W. Alleen Van Zijp toonde zich LEIDEN - De Commissie voor Ruimtelijke Ordening ging gistera vond akkoord met de aanleg van een voet- en fietspad langs de Zijl Achter de flats aan de Paramaribo- straat zal het alleen voor voetgan gers toegankelijk zijn, verderop langs het zwembad De Zijl zal het ook toegankelijk zijn voor fietsers. een warm voorstander van de subsidie. Wethouder Tesselaar (onderwijs en sport) zette uiteen dat de Stich ting "Tour de France in Leiden 1978" eigenlijk geen subsidie, maar gratis medewerking van talrijke gemeentelyke diensten had gevraagd (gebruik Groe noordhal, beschikbaarstelling terreinen, beveiliging parcours, energievoorziening enz.) De wethouder vond een dergelyke verkapte manier van subsidiëren onjuist. Hij wilde een bepaald bedrag ter beschikking stellen en alle door de Stichting gevraagde gemeentelyke diensten gewoon in rekening brengen, Wethouder Tesselaar vond de Tourstart en al les wat er bijkomt aan manifesta ties van "groot belang", vooral met het oog op het Leiden- Promotion effect. Bos (CDA) deelde het enthou siasme van de wethouder niet. Hij vond de 100.000 gulden een enorm bedrag "zeker als je ziet hoeveel moeite het ons kost voor de Leidse sport wat geld vrij te maken". Hij vroeg zich af of dit evenement voor zo'n "arme stad" zoveel geld waard was. "Het zal misschien wat meer mensen tot fietsen aanzetten". Bos onthield zich overigens van stemming. Duivenstein (PvdA) bestreed de mening van de CDA-er. Hij on derstreepte de recreatieve waarde van het spektakel. Veel van de voorgestelde 100.000 gul den zou in de gemeentekas te rugvloeien, omdat de gemeente lijke diensten er van moeten worden betaald. Meijer (PvdA) sloot zich by hem aan. "Je geeft het economisch leven van Leiden een opkikker voor een prikkie Het zou dom zijn die kans niet te grijpen.". Elzenga (WD) stond wel even stil bij de grootte van het bedrag, maar noemde het evenement "zeer de moeite waard voor Lei den". Hij zou wel een exactere schatting van de kosten willen hebben en vroeg zich verder af of er geen beroep kon worden ge daan op het evenementenfonds van de Groenoordhal. Anne v.d. Zande (PSP) liet de we thouder schriftelyk het volgende weten: "Heeft het college geld te veel? Laten de mensen maar be talen die zo graag de Tour in Lei den van start willen zien gaan. We moeten geen commerciële sport subsidiëren. Bovendien ben ik bang voor verdere kosten voor de gemeente als de afspraken een maal gemaakt zijn". Van Duvn (VVD) sprak over "de simpelheid waarmee dat zeer grote bedrag ter beschikking wordt gesteld". Hy betitelde het evenement als "ad-hoc promo tion voor Leiden" en als "een plotseling opkomende luchtbel". Hij zou met een krediet niet ver der willen gaan dan 50.000 gul den Dat leverde hem een wat af keurende blik op van zijn partij genoot Wessels die betoogde "dat de Leidse bevolking het ons kwa lijk zou nemen als we dit plan niet ten volle zouden steunen" Wethouder Tesselaar zei dat hij vast zou houden aan een bepaald maximum bedrag om nare ver wikkelingen als destijds by "Spel zonder grfenzen" te voorkomen. Van Duyn: 'Dit is dus een spel mét grenzen". r Leo Meijer (PvdA) Nederlanders hebben geen gevoel voor humor Nederlanders hebben geen ge voel voor humor" is het onderwerp, dat zaterdagavond in de voorlaat ste seizoenuitzending van het NOS- tv-programma „Frontaal" als dis cussiepunt geldt. De stelling wordt verdedigd door Karei Jonckheere lste l.), Belgisch acteur,Drs. P.(3de l.) en Peter Hofstede fide l.). Tegen pleit de schrijver Eli Asser (5de l.), met behulp van journalist Simon CarmiggeL r.en de showman Peter Knegjes (2de l LEIDEN - Mits er maar een goed plan komt voor de verkeersafwik keling in de Kooi en in de Zeehel denbuurt, mag de Sumatrabrug aangelegd worden, aldus de me ning van de overgrote meerderheid van de commissie voor ruimtelijke ordening gisteravond. Het maken van plannen voor een smallere brug dan voorgesteld, en het eerst nog organiseren van een inspraakpro cedure zou teveel tijd vergen: men is bang dat dan de projectsubsidie van het rijk gemist wordt. Voor waarde voor die subsidie is dat vóór 1 augustus met het werk aan deze nieuwe brug tussen de Waard en de Lage Rijndijk begonnen wordt. De voorzitter van het wijkkomitee De Kooi de heer Werter drong aan op uitstel: hij verzocht de commis sie het voorstel aan te houden, al werd er dan subsidie verspeeld, om eerst te overleggen met mensen die last kunnen hebben van het ver keer dat van de brug gebruik gaat maken. Momenteel gaan er ruim duizend motorvoertuigen per dag naar het industrieterrein de Waard, dat voor een kwart bebouwd is. Wethouder Waal zegde toe dat zo snel mogelijk met de bewoners overlegd zal wor den over de mogelijke aan- en af- Het ontwerpen van een smallere brug dan de nu zeventien meter brede oeververbinding zou drie maanden vergen. Daardoor zou de voor de subsidie gestelde termijn overschreden worden. Hoeveel rij stroken op de brug komen kan al tijd nog later bepaald worden, al dus Waal. Houtman (SGP/GPV) toonde zich verbaasd over de oppo sitie die de laatste tijd tegen de brug ontstaan is; hij wees erop dat de gemeenteraad al in augustus 1974 besloten had de brug aan te leggen. "We hebben tijden gewacht op sub sidie uit de pot voor aanvullende werken".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19