Van der Kroft: 'Dit is een enorme optater' Time is méér dan een filtersigaret 'Met Willem is het nog niet afgelopen' Croon tekent bij NEC zaal voetbal krijgt 'n kans Veel Canadezen op de fiets naar Montreal FIFA schrapt scheidsrechter van lijst Olympisch voetbaltoernooi Betaald 20 voor Dé 120 mm filtersigaret VRIJDAG 7 MEI 1976 MONTREAL Het gaat goed met de Olympische loterij in Ca nada. De 7.5 miljoen lootjes voor de achtste trekking, die op 16 mei wordt gehouden, zyn inmiddels uitverkocht. Hïermee is een be drag van 75 miljoen dollar ge- moid, een nieuw wereldrecord voor nationale loterijen. Meer dan 1300 politiemensen en militairen zullen tijdens de Olympische zeilwedstrijden in Kingston (ongeveer 300 km van Montreal) in touw zijn om de vei ligheid van atleten, begeleiders en toeschouwers te waarborgen. De eerste minister van de pro vincie Ontario, William Davis, heeft besloten dat de maand juni in zijn gebied tot „Olympische maand" wordt verklaard. Er zul len dan talrijke sportieve en cul- turele evenementen worden ge houden. Vele Canadezen zullen per fiets de tocht naar Montreal maken. Op 3 mei is een groot aantal wielrijders ïn Brits Colombia van start gegaan, om het traject van 5600 kilometer af te leggen en op 7 juni vertrekt een andere groep uit Saint Jean Terre-Neuve voor een afstand van 2400 kilometer. In totaal 6.000 personen hebben zich bij de organisatoren, Cycle Canada 76, opgegeven. NIJMEGEN - Hans Croon heeft gisteren een tweejarig contract getekend bij de eredivisieclub NEC. Croon, die woensdag met zijn ploeg Anderlecht de Europese beker voor bekerwinnaars ver overde, wordt de opvolger van Piet de Visser. Voordat Croon naar Anderlecht ging, waar hij wordt opgevolgd door Raymond Goe.thals, was hij twee jaar werk zaam bij Wareg'em en een jaar bij Lierse. In Nederland heeft hij onder andere drie jaar Volendam getraind. De eredivisieclub Roda JC zal ook de komende twee seizoenen over spits Dick Nanninga kunnen beschikken. De jeugdinternational tekende gisteren bij. ZEIST Rene Notten van Ajax is gisteren door de tucht- commissie van de KNVB ge schorst voor één wedstrijd naar aanleiding van de gele kaart, die de middenvelder zondag in de wedstrijd tegen NEC opliep. Hij kreeg tevens een boete van twee honderd gulden. De NEC-er Sije Visser, die in dezelfde ontmoeting een gele kaart kreeg, werd ge straft met een wedstrijd voor waardelijk en dezelfde geldboete als Notten. Het Poolse nationale voetbal elftal heeft voor de tweede keer in twee weken een nedrrlaag ge leden. Na de nederlaag tegen de Fransn (0-2), moesten de Polen gisteren in Athene hun meerdere erkennen in Griekenland: 0-1 (0-1). De Poolse bondscoach Gorski had voor deze wedstrijd spelers, die een belangrijk aandeel had den bij het behalen van de derde plaats bij de wereldkampioen schappen in München, zoals Dey- na, Gorgon, Szarmach en Kas- perczak uit de selectie gehaald. Het had weinig succes. In de 22ste minuut schoot Georgios Koedas de bal van zeventien meter on houdbaar in na goed voorberei dend werk van aanvoerder Pa- paionanoe. DEN HAAG Hij probeert opgewekt te klinken. Z'n stem komt zonder trillingen over, hij reageert zo luchtig mogelijk. Maar het verbijsterende nieuws wat hem uiteindelijk gisteren in de namiddag trof. sneed als door zijn ziel. De scheidsrechters-commissie van de FIFA heeft Deo van der Kroft van de lijst voor het Olympisch voetbaltoernooi in Montreal geschrapt. Voor hem in de plaats is Charles Corver aangewezen. Als reden voor deze maatregel wordt door de FIFA de omstreden leiding van Van der Kroft bij de wedstriid Real Madrid-Borussia Mönchenglabach 'kwartfinales Europa Cup I) opgegeven. Van der Kroft, aanvankelijk. „Ik hen in hoge mate teleurgesteld". Door Wim Schild Later, terwijl de telefoon in zijn wo- tinig aan de Melis Stokelaan in Den Haag nauwelijks de gelegenheid krijgt af te koelen: „Dit is voor mij een enorme optater. Ik denk dat ik wel •een tijdje nodig heb om dit te ver werken". De Olympische Speten 1976 in Cana da, ze hadden voor Leo van dier Kroft het hoogtepunt van zyn glanzende rfoheidsrechtersloopbaan moeten wor den. Hij: „Ik heb dit seizoen zes be- langrijke internationale wedstrijden te leiden gekregen. Voor alle zes heb tk de hoogste waardering gekregen. Daarom werd ik door de FIFA voor Montreal uitgenodigd, niet omdat ik ©p grond ran de Nederlandse leef tijdsgrens (47) afscheid moet nemen". De hetze van met name de Duitse pers heeft de FIFA echter doen be zwijken de aanstelling van Van der Kroft is door de hoogste interna tionale voetbalinstantie alsnog onge daan gemaakt. Een telefoontje gisteren in de vroege ochtend deed al enige nattigheid doorsijpelen. Van der Kroft: ,Jk werd opgebeld door een journalist. Hij ver telde mij' in BUdzedtung te hebben ge lezen dat myn naam was geschrapt. Ik wist van niets, 's Middags heb ik contact opgenomen met mr. Kern kamp, de v oorzitter van onze scheids- rechters-commiiBsie. Ook hem was niets bekend. Hij zou de zaak uitzoe ken. Om half vijf belde hy mij terug op kantoor: hij moest de mededeling helaas bevestigen, We zijn geschokt door dlit bericht, Leo", zo zei hij me". De KNVB liet het niet uitsluitend by deze woorden van medeleven. De bond zond onmiddellijk een' protest telegram naar de FIFA. De inhoud: „Nemen met veroautwaardaging kennis van het bericht dat de openlijk in het FIFA-ndeuws gepubliceerde aanwij zing van de Nederlandse scheidsrech ter Leo van der Kroft voor Montreal is herroepen. Stop. Protesteren met alle macht tegen deze beslissing, waarbij niet alleen scheidsrechter Van der Kroft geschaad wordt, maar Timeislangsrdaneen gewonefiltersigaret Time is slankeren Time is bruin Timetiektaangenaam licht Time heeft méér milde smaak. Proef het grote Time-verschil. waardoor het intrnationale scheids- reohterswezen in discrediett wordit ge bracht. Stop. Behouden ons alle rech ten voor uw beslissing ter verdere discussie te stellen, na ontvangst van uw schiriftelyke bevestiging. Einde". Van der Kroft: „Ik vind het erg pret tig dat de KNVB onmiddellyk voor my in het geweer is gekomen, verder moet ik maar afwachten". Niet-begrypend: „In het FIFA- ndeuws dat om de twee maanden verschijnt, is in het maart nummer nog een hoofdartikel aan die hele af faire gewijd. Daarin distancieerde die FIFA zich van die hetze dte tegen my werd gevoerd. Men had het zelfs over een zeer hoog aangeschreven in ternationaal scheidsrechter. Maar niemand ontkomt er nu eenmaal aan fouten te maken", zo was de strek king van dat commentaar", aldus Van der Kroft. Onvermijdelijk Verwijzend naar de eerdere nasleep: „Borussia diende een protest in bij de UEFA (de Europese Voetbal Uude). Dat werd afgewezen. De zaak diende ook in hoger beroep en weer werden de Duitsers in het ongelyk gesteld. En dan nu ineens dit. Fouten, Ja, elke scheidsrechter maakt ze. Da's nu eenmaal ouvermydelyk. Glöokner by FC Den Haag West Hom United, Linemayr by PSV Hajduk Split, woensdagavond nog Wurz by Ander lecht West Ham. Dat de FIFA nu echter voor zo'n hetze door de knie- en gaat. diat vind ik een bijzonder gevaarlijke ontwikkeling". Mr. Kernkamp: „Dit is voor de KNVB onverteerbaar". Charles Corver. de Voorburgse arbi ter die vorig jaar in Argentinië de strijd om de wereldcup floot tussen Independiiente en Afthletioo Madrid, had tot het middernachtelijk uur of ficieel nog niet vernomen dat hy in de plaats van Van der Kroft naar het Olympisch voetbaltoernooi zou moeten gaan. Corver: „Als het In derdaad waar is, moet ik zeggen dat dit een uitnodiging is waar ik het minst op heb zitten wachten. Ik had die uitnodiging graag willen verdie nen, maar Leo werd aangewezen en ik gunde hem de reis graag. Krijg ik nu toch nog het verzoek naar Canada te reizen, dan zal ik daar lang en grondig over moeten nadenken. Ik wil eerst wel eens uitgeplozen willen zien waarom Van der Kroft ineens niet mag. En waarom ze mij aanstel len. Ik kan notuurlyik wel roepen dat ik solidair ben met Leo, maar dat kan erg onverstandig zijn. Ik behoor tot de selectie voor de WK *78 in Ar gentinië. Ik wil daar graag naar toe. Een weigering kan kansequenties hebben. Dat zal ik goed moeten over wegen. Uiteindelijk heb ik nog zeven Jaar voor de boeg. Moet ik myn eigen Leo van der Kroft: uit het zadel gewipt. glazen gaan ingooien? Als ik niet Van der Kroft, een wereld is voor naar Montreal ga, lachen tóenduizen- hem in duigen gevallen. De klap is den in Europa. Maar voorlopig heb ik te hard aangekomen. Hy had voor mooi de zwarte piet in handen ge- het Olympische evenement (van 13 speeld gekregen. Er zyn nogal wat juli tot 3 augustus) uiteraard zyn va- mensen geweest die my vanavond de kantie opgeofferd. Hy kan nu naar hand wilden drukken, me wilden fell- een andere bestemming gaan. Hy citeren. Maar dlie gelukwensen heb .Mensen die me kennen weten dat ik als zijnde absurd van de hand ge- ik altijd erg goed criitiek heb kunnen wezen. Deze eventuele aanstelling is incasseren. Maar ditja, dit is een geen felicitatie waard"', aldus Corver. optater. Ik zal de KNVB morgen (vandaag. Red.) dan ook laten weten dat ik in elk geval afschrijf voor NAC—FC Twente die ik dit weekein de had moeten leiden. Er staan voor beide clubs te grote belangen op het spel. En ik heb óók altijd gezegd dat een scheidsrechter niet aan een wed strijd moet begannén als hy niet ze ker weet voor honderd procent fit te zyn. Zowel liohame&yk als geeste- iyk". Feyenoord wil Van Hanegem kwijt, maar H.I. AMBACHT Willem van Hanegem heeft gisteren ver rast kennisgenomen van krantenberichten, als zou hij door be stuursleden van HSV zijn benaderd. Zijn verbaasde reactie? „Ik heb met niemand gesproken". ,,Er is een tijd van komen en van gaan", ook voor Willem van Hanegem. Ook niöt met iemand van Roda JC, zoals ook wel wordt gesuggereerd. Van Hanegem zegt in het bezit te zyn van een brief van Feyenoord, waarin hem wordt medegedeeld dat Feyenoord zyn huidige contract op zegt. Dat wil niet zeggen dat Feyen oord Van Hanegem geen nieuwe ver bintenis zou aanbieden, maar dat de Rotterdamse leiding zijn lastige nummer tien kwijt wil, mag wel wor den aangenomen. Het contract dat Feyenoord Van Hanegem aanbiedt zal dan ook vrijwel zyn afgestemd op 't vergoedingsbedrag, dat Feyen oord voor zyn sterspeler verlangt. Van Hanegem: „Ik ben de mening toegedaan dat ze me liever kwyt zyn dan ryfc. Dat is voor my toch nog tamelyk onverwacht gekomen. Het zal er ook wel mee te maken heb ben dat een aantal spelers zich tegen my heeft gekeerd, iets wat ik niet begryp. Ikzelf heb altyd geprobeerd anderen te helpen. Toen Joop van Daele uit de gratie was, heb ik nog geprobeerd Brox tot andere gedach ten te brengen. Sommige spelers hebben vaak gedacht dat ik iets tegen ze had, maar dat is onzin. Jan Boskamp dacht altyd dat ik het was, die hem buiten de basis hield. Toen ik hem daar later eens over aansprak, keek hy stomverbaasd, maar uiteindelyk geloofde hy me. Ik schryf een gedeelte toe aan kinne sinne, maar één ding kunnen myn tegenstanders van me aannemen: met Willem is het nog niet afgelo pen". Van Hanegem over een heel goede prestatie tegen FC Den Haag, die Feyenoordbestuurders alsnog tot an dere gedachten zou kunnen brengen: „Onzin, wanneer ze nu nog niet we ten wie Van Hanegem is, zullen ze dat nooit weten. Persooniyk denk ik dat het by Feyenoord gedaan is voor Feyenoord-manager Guus Brox: „Willem is, mede gelet op zijn leef- tyd, aan de trage kant geworden. In de praktyk brengt dat overtredingen met zich mee, die weer tot gele kaar ten leiden. Er is nu eenmaal een tyd van komen en een tyd van gaan, al zullen we Willem nog, wel een con tract aanbieden". ROTTERDAM De studiecom missie betaald zaalvoetbal zal dé KNVB adviseren volgend seizoen met de huidige 37 profclubs zaalvoetbal te gaan spelen. De commissie, die bestaat uit mr. G. W. Kernkamp, Henk Zon en Dé Stoop, is van me ning dat men het „wilde" zaalvoet bal in wat voor vorm dan ook, moet verdringen, door zo snel mogelijk de betaalde clubs zaalvoetbal te la ten spelen. Eén en ander werd vast gelegd in een rapport, dat binnen kort aan de sectie betaald voetbal zal worden overhandigd. De studiecommissie stelt voor deze zaalvoetbalcompetitie één jaar op proef te houden. De clubs, die geen stedenteams mogen vormen, worden in regionale poules ondergebracht. De poulewinnaars spelen aan het eind van het seizoen een competitie om het kampioenschap. De studie commissie ziet vooral mogelykheden voor het betaalde zaalvoetbal, omdat waarschynlyk komend seizoen voor de veldcompeititie een drieweekse winterstop wordt ingelast. De KNVB zal de nieuwe profzaal- competitie onder de huidige regle menten laten verspelen en geen extra attracties inbouwen, zoals in het NCRV-minivoetbal. Hoewel de NCRV een belangryke bijdrage heeft ge leverd aan de huidige populariteit van het zaalvoetbal, zal het geen optie krijgen ook de nieuwe compe titie op televisie te mogen uitzen den. De omroepen zullen vrijelijk mogen inschrijven, waarna de hoogst biedende omroep de wedstrijden mag uitzenden. De betaalde verenigingen zyn nog niet met de plannen van de studie commissie op de hoogte gebracht. Binnenkort zal een opiniepeiling worden gehouden. Dé Stoop, die vroeger zich als een fel tegenstander van het zaalvoetbal opstelde, maar nu ook positief reageert: „Ik vraag me sterk af of de topclubs wel be langstelling zullen hebben. Maar in West-Duitsland is bewezen, dat het betaalde zaalvoetbal erg belangrijk is. We moeten in ieder geval attent zyn op deze ontwikkeling". Judotitels voor twee Russen KIEV Op de eerste dag van de Europese kampioenschappen judo in Kiev zyn Jan Bosman (halfzwaarge wicht) en Theo Knegjens (midden gewicht) al in de eerste ronde uit geschakeld. Bosman verloor op be slissing van de Pool Bielawski, Knegjens werd uitgeschakeld dooi de Oostduitser Heinke. De Fransman Jean Paul Coche werd Europees kampioen in het middengewicht door finalewinst op de Pool Adamzyk. In het halfzwaargewicht ging de titel naar de Rus Hoeboeloeri. Hy ver sloeg in de eindstrijd de Belg Robert v. d. Walle. Serge Ncvikov (Sowjet Unie) werd Europees kampioen in het zwaargewicht door een zege op zyn landgenoot Onasjvili

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13