Economische dekolonisatie hoofddoel in Nairobi Israël verwerpt VN-debat Bankwerkers Ford verandert de taktiek voor rest campagne Bommen op Corsica: een nieuwe hete zomer? Tinbergen teleurgesteld over houding van EG op Unctad als u een goede baan wilt, bel dan Fokker-VFW (020) 731044 toestel 1431 [FfflXDSISB-WFWf L»ONDERDAG 6 MEI 1976 UTRECHT (ANP) - Nobelprijswin naar prof. dr. J. Tinbergen, oud hoogleraar aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam, is tele urgesteld over de houding die de EG, voorzover nu bekend, gaat in nemen op de Unctad-conferentie in Nairobi. Bij de EG-landen bestaat weinig bereidheid in te gaan op de wens van de ontwikkelingslanden: een geïntegreerde aanpak van de markten voor die grondstoffen, die voor de ontwikkelingslanden van levensbelang zijn. Prof. Tinbergen verwerpt het ar gument van een aantal industriële landen.dat door zo'n geïntegreerde aanpak van het marktmechanisme voor de afzonderlijke grondstoffen zou worden aangetast. Bij alle in het geding zijnde grondstoffen gaat het volgens hem om labiele markten, die wel geregeld moeten worden. Prof. Tinbergen gaf aan zijn teleur stelling uiting tijdens het sympo sium "voedsel voor allen", dat in Utrecht werd gehouden. Op zijn ivoorden sloot een opmerking van zijn mede-pre-adviseur en -inleider prof. dr. ir. J. de Hoogh Landbouw-Economisch Instituut) min of meer aan: een vrije markte conomie voor voedselgrondstoffen lijkt niet in het belang van de eco nomisch zwakkere landen. Dit is naar voren gekomen bij de studie, die aan de Vrije Universiteit in Amsterdam met behulp van het re kenmodel "Moira" is gemaakt naar de sociaal-economische processen die van belang zijn voor de voedsel- produktie en de handel in voedsel in de wereld. De rijke landen, aldus de Hoogh, hebben het geloof in het vrije marktmechanisme voor hun natio nale landbouwmarkten al lang la ten varen. Welk heil zou er nog van te verwachten zijn voor de wereld markt? Eerste voorwaarde voor structurele verbetering van de voedselsituatie voor de arme bevolkingsgroepen in de wereld, zo zei prof. de Hoogh ver der, is verhoging van de produkti- viteit van de landbouw inde desbe treffende gebieden. De perspectie ven daarvoor zijn, volgens de uit komsten van de studie aan de Vrije Universiteit, toeinig hoopgevend. In de periode tot 2010 zal in Zuid oost Azië de voedselproduktie de bevolkingsgroei maar net bij kun nen houden, althans bij een tame lijk snelle inkomensgroei buiten de landbouw. Bij tragere economische ontwikkeling zullen gemiddelde produktie en verbruik per hoofd in dit gebied zelfs dalen. Allerminst een rooskleurige conclu sie is, aldus prof. De Hoogh, dat de problemen van tekorten nu en drei gende tekorten straks vooral voort komen uit de gebreken van het sociaal-economisch bestel in onze wereld. INDIANAPOLIS/WASHINGTON (Reuter/UPI/AP) - Met overwinnin gen bij de voorverkiezingen in Georgia, Alabama en Indiana heeft Californies ex-gouverneur Ronald Reagan het initiatief in de ren naar de Republikeinse kandidatuur bij de Amerikaanse presidentskeuze van president Ford overgenomen. Met Texas heeft Reagan nu in vier dagen viermaal gezegevierd. De ex-gouverneur en -filmster be schikt nu voor het eerst over meer afgevaardigden naar de Republi keinse conventie dan Ford, die woensdag slechts het onbelangrijke Washington DC won. Tot dusverre hebben zich in totaal 381 kiesman nen voor Reagan uitgesproken, tegen 372 voor Ford. Voor de Repu blikeinse nominatie, in augustus in Kansas City, zijn 1.130 gedelegeer den nodig, wat Ford, volgens Rea gan, niet meer in de eerste ronde kan halen. In totaal zyn er nu 981 gedele geerden gebonden en er zijn 329 niet gebonden gedelegeerden gekozen. Woordvoerders van de president hebben verklaard dat Ford nog op zijn mededinger voorligt, het grote aantal naar hem neigende maar on uitgesproken kiesmannen in aan merking nemend. Wel werd erkend dat Reagan, met name door zijn zege in de noordelijke industriestaat In diana, 'een voordeel' heeft in de strijd om de nominatie. Zijn succes in deze staat, waar hij enige weken geleden geen sprankje hoop kreeg van opiniepeilingen, verschaft Rea gan de status van een geloofwaar dige kandidaat. Politieke deskundigen gokken op het moment dan ook op een Repu blikeinse conventie waar 'zweven de' gedelegeerden ewntueel de kans krijgen de kandidaat te bepalen. Fords nederlagen worden door zijn woordvoerders geweten aan het feit dat de prestaties van de huidige re gering "niet voldoende zyn uitge legd of begrepen". In dit verband werden onder meer genoemd de verbétering van de economische toestand, het herstel van het ver trouwen in het Witte Huis en een buitenlandse politiek, die de vrede in de wereld heeft verzekerd. Ook wees men erop dat Reagan, althans in de ogen van een aantal adviseurs van Ford, 'kunstmatige problemen' had aangeroerd om de regering om laag te halen, zoals zijn verwijten in zake het Panamakanaal en de natio nale defensie. In de Democratische strijd heeft Georgia's vroegere gouverneur, Jimmy Carter de leiding behouden. Hu won Indiana. Georgia en Was hington DC gemakkelijk, terwul Alabama zijn oud-gouverneur, George Wallace, trouw bleef. Carter heeft 11 van de 14 voorverkiezingen gewonnen ervhem lijkt de Democra tische kandidatuur met meer te kunnen ontgaan. Carter is nu zeker van 580 kiesman nen, tegen 232 voor zijn naaste con current Henry Jackson. Deze heeft zich echter uit de voorverkiezingen teruggetrokken. De succesvolle kandidaat heeft 1.505 stemmen no dig op de Democratische conventie, in juli in New York. Er zijn thans 1538 gedelegeerden gekozen, van wie 275 niet gebonden. President Ford heeft verklaard dat hij zijn campagne-strategie na vier nederlagen in de voorverkiezingen zal herzien. "We denken dat het een harde race wordt maar we verwachten te win nen", aldus Ford tijdens een pers conferentie in Washington. De pre sident kwam ook terug op eerdere voorspellingen dat hij op de Repu blikeinse conventie in Kansas na de eerste stemmingsronde al de over winnaar zal zijn. Toen verslaggevers probeerden Ford te dwingen een uiteenzetting van zijn kansen in de nog komende voorverkiezingen te geven, wei gerde hu voorspellingen van staat tot staat te doen. Hu zei echter erop te vertrouwen dat hij voor augustus genoeg stemmen zal hebben verza meld. Volgens sommige speculaties zal Ford zich in de toekomst meer be zighouden met van tevoren opge stelde redevoeringen, waarin hij punten van zijn keuze naar voren kan brengen, in plaats van openbare forums, die tijdens welke de burgers hem vragen naar voren zijn ge bracht. NAIROBI (AFP/Reuter) - Met een pleidooi tot het betonen van goede wil, van realisme en van een oprecht streven naar succesvolle onderhandelingen hebben verschillende spre kers gisteren de Unctadconferentie in Nairobi geopend. In verschillende toonaarden werden oproepen gelanceerd nu eindelijk eens tot werkelijke internationale actie te komen om de ontwikkelingslanden te bevrijden van armoede en wanhoop. Deelnemers zjjn afgevaardigden van 153 landen. overeenkomst naar de geest, zoal niet naar de letter heeft geschon den. Israëlische militairen hebben giste ren drie Arabieren neergeschoten in het bezette westelijke gedeelte van Jordanië, waar op Israel's 28ste onafhankelijkheidsdag relletjes ontstonden. Het opperbevel in Tel Aviv maakte bekend dat in de stad Jenin een 17- jarige jongen in zijn been werd ge schoten toen hij Israëlische militai ren met stenen bekogelde. In de stad Nabloes, waar een avondklok van kracht is, werden een jongeman van onder de twintig en een meisje van dertien licht ge wond. Zij hadden geen gehoor ge geven aan een bevel naar huis te gaan, aldus het opperbevel. De Israëlische radio maakte be kend dat in het Palestijnse vluchte lingenkamp nabij Jenin een aantal arrestaties is verricht en volgens Arabische zegslieden kwam het ook in het vluchtelingenkamp El- Amari even buiten Ramallah tot ongeregeldheden. De vierde Unctad-conferentie duurt tot 28 mei. Ze wordt voorge zeten door de Keniase minister van Industrie en Handel Eliud Mwamunga. Hoofdthema's van de conferentie zijn de mogelijkheden om de grondstoffenmarkten te stabiliseren, de overdracht van hulpbronnen en technologie aan de derde wereld en de enorme schuldenlast waarmee veel ont wikkelingslanden kampen. Beroep Tijdens de openingsplechtigheid deed de Keniase minister van Bui tenlandse Zaken Mbiyu Koinange een krachtig beroep op de geïn dustrialiseerde landen, de socia listische landen en de ontwikke lingslanden een "handvest van Nairobi" op te stellen, d.w.z. te komen tot een nieuwe internatio nale economische orde. "U hebt de gelegenheid", zo sprak de be windsman tot de conferentie, "die zich wellicht niet zal herhalen, om een tastbare doorbraak te berei ken in de economische gang van zaken in de wereld, gericht op ge lijkheid en voorspoed van de mensheid als geheel". Koinange sprak namens de Keniase presi dent Jomo Kenyatta, die als staatshoofd van het gastland de openingstoespraak had moeten houden. Veel gedelegeerden toon den zich in de wandelgangen ver rast over de afwezigheid van de Keniase leider. De enige verkla ring die Koinange gaf was dat Ke nyatta niet kon komen wegens "onvermijdelijke zaken". Waldheim De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, legde eveneens de nadruk op het belang van de conferentie van Nairobi. "Wij moeten ons bezig houden met het verwezenlijken van de economische dekolonisa tie", aldus Waldheim. De VN- leider heeft goed vertrouwen dat de conferentie concrete resultaten bereikt, doch hij liet niet na te wij zen op de geringe voortgang die is geboekt, in 12 jaar onderhandelen, ter verbetering van het lot van de ontwikkelingslanden. "We kun nen en moeten de gelegenheid die deze conferentie ons biedt niet la ten voorbijgaan. Er is geen tijd voor een nieuwe herhalingsronde. We moeten samen, onverwijld, een redelijk pakket maatregelen tref fen dat ons althans één stap dich ter brengt bij ons gezamenlijk doel". In het kader van een her structurering van de wereldeco nomie stelde Waldheim het vol gende voor: dat deelname van de ontwikke lingslanden aan de industriële acti viteit voor het eind van de eeuw aanzienlijk wordt vergroot; dat, wat de voedselvoorziening betreft, de ontwikkelingsgebieden in een redelijke spanne tijds tot het punt komen dat ze in de eigen be hoeften kunnen voorzien; dat de lokale capaciteit inzake wetenschap en techniek wordt ontwikkeld; en dat aanzienlijke voortgang wordt geboekt naar het uitbannen van armoede en werkloosheid Agendapunten De openingszitting eindigde tegen 18.00 uur, zonder dat men had kun nen spreken over de agenaapunten en andere procedures. Dit zou van daag geschieden,naast toespraken van de Filippijnse president Mar cos, namens de groep van 77, en van Henry Kissinger. Kissinger had gis teren een lunchbijeenkomst met delegaties uit een aantal OESO- landen. Hij zei dat Amerikaanse plannen niet in een solistisch kader tot effekt kunnen leiden, maar dat ze afhangen van de samenwerking van alle andere OESO-landen. Kis singer heeft de afgelopen dagen al onderstreept dat er grenzen zijn aan wat Amerika kan doen. Twee hoofdrolspelers tijdens de Unctad in Nairobi, de secretaris generaal van de VN Kurt Waldheim en i Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger ontmoetten elkaar tijdens de openingszitting in h Kenyatta-congrescen tru m ADVERTENTIE B ASTIA (Reuter) - Corsica is giste ren opgeschrikt door 14 bomont ploffingen die, verspreid over het eiland, alleen materiële schade van ruim één miljoen gulden veroor zaakten. De explosies, zyn moge lijk het beginsignaal voor een nieuwe "hete zomer". Het "nationale bevrijdingsfront" dat de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de aanslagen, heeft een verklaring uitgegeven dat de beweging gevormd is door een ge heime overeenkomst tussen voor heen elkaar bestrijdende afschei dingsbewegingen van het eiland. Voorts werd in de verklaring ge zegd dat de beweging ten doel heeft de Franse heerschappij over Cor sica te beëindigen. Volgens de ver klaring zit de bureaucratische overheersing de Corsicanen erg dwars. Ook zijn zij boos over het feit dat Parys hun negeert Corsica is volgens hen "een verslagen natie die herboren moet worden". De doelwitten van de aanslagen waren in hoofdzaak gebouwen van de overheid en een voormalig doorgangshuis voor uit Algerije re patriërende "pieds noirs". Over 12 dagen begint in Parijs het proces tegen dr. Edmond Simeoni, leider van een andere verboden or ganisatie van nationalisten, de Ak- tiegroep voor de Corsicaanse We dergeboorte (ARC). Simeoni zal terecht staan in ver band met de door de ARC vorig jaar augustus georganiseerde bezetting van een wijnopslagplaats. Bij de politiebestorming van dit depot werden twee agenten doodgescho ten. De Corsicaanse prefect, Jean Rio- lacci, deed een poging de 14 explo sies te bagatelliseren. In een ra diointerview deed hij ze af als "mini-incidenten". De doelwitten lagen over heel Corsica verspreid: vier in Bastia, vier in Ajaccio en de rest in kleinere plëatsen. In alle ge vallen werden staven dynamiet uit rydende auto's naar het doel ge gooid. Het is geen toeval dat het "Algerijn se" doorgangshuis ook een mik punt was. Èen grote brief van degenen die au tonomie nastreven, is dat de Franse overheid de uit Algerije terugke rende kolonisten in staat heeft ge steld om via een gulle subsidierege ling grote percelen grond op Cor sica te kopen. De "pieds noirs" hebben zich zodoende een flinke greep verschaft op de Corsicaanse wijnbouw. De afgelopen 20 jaar stonden op Corsica in het teken van een mas sale bevolkingsvlucht waarbij 50.000 mensen het eiland verlieten. De "autonomisten" verwijten de Franse overheid dat zij Corsica, waar Napoleon Bonaparte vandaan kwam, voort laat vegeteren als een achterlijke plattelandsgemeen schap. NEW YORK, (AP/Reuter) - Israel heeft Egypte er van beschuldigd dat het de Veiligheidsraad mis bruikt in een politieke machtsstrijd met Syrië. "Dit debat is onderdeel van een Egyptische poging de positie van Cairo in de Arabische wereld te verstevigen en Syrië de loef af te steken", aldus ambassadeur Chaim Herzog op de tweede dag van het raadsdeba't over het Midden- Oosten. Egypte had maandag om het debat verzocht en de beschuldiging geuit dat Israel in de bezette gebieden van de Strook van Gaza en Cis- Jordanie wreedheden begaat tegen de Arabische bevolking. De Egyptische ambassadeur. A. Esmat Abdel Meguid verklaarde dinsdag dat Israel in de bezette ge bieden een terreurbewind voert en annexatie en kolonisering na streeft. In antwoord op de redevoering van Mequid en de drie andere Arabi sche ambassadeurs die dinsdag aan het woord kwamen, zei Herzog gis teren dat de Arabieren "het te druk hebben met de sporadische relle tjes op de westelijke Jordaanoever om hun aandacht te richten op massale slachtpartijen en de desin tegratie van een hele natie". Herzog doelde met die opmerking op de burgeroorlog in Libanon en de weigering van de Arabische lan den om de kwestie-Libanon voor de raad te brengen. "Is er ooit een duidelijker staaltje van internationale hypocrisie ge weest?", vroeg Herzog. De Israëlische ambassadeur uitte felle kritiek op de houding die Egypte in het afgelopen jaar heeft ingenomen. Hy liet duidelyk door schemeren d at volgens hem Egypte de in september afgesloten Egyptisch-Israelische tussentijdse De debutant: Ober, heeft u een glaasje Berenburg voor mij? De gevorderde: Piet, mag ik eenSonnemaatje?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9