Gezichtsvermogen van automobilist vaak bedenkelijk zravellaftd 54 Computer: Frans alleen schuldig halfboter Gevangene moet het beter krijgen Uit in de Randstad LachappeEEe parket. Massaal protest in Utrecht tegen nieuwe wet gastarbeiders Prinselijk paar bij pilaren van Salomon Kies dekwaliteit Worstmaker Stegeman. DONDERDAG 6 MEI 1976 PAGINA^ AMSTERDAM Concertgebouw: grote zaal: 7 mei, Amsterdams Philh arm et nisch Oncest olv Anton Kersjes; 8 mei, concert Alberto Colom bo; 11 mei, 21.00 uur, popconcert Rick Wakeman; 13 mei, Am sterdams Philharmoniscn Orkest olv Anton Kersjes; Kleine zaal: 8 mei, 20.00 uur, The Rambo's. Stadsschouwburg: 7 en 8 mei, Nederlands Danstheater met "Strangers"; 9 mei, 13.30 uur, De Nederlandse Operastichting met "De Barbier van Se villa; 10 mei, "Een kanibaal zoals jij en ik" een musical van Neerlands Hoop; 11 mei. De Haagse Come- die met "Zomergasten"-12 mei, Nederlands Danstheater speelt drie stukken; 13 mei. Het Nationale Ballet met "Het Zwanen- meer". Brakke Grond: 7 mei, Muziektheater "Kotz"; 10 t/m 13 mei, Nieuwe Komedie met "Voor Niks Gaat De Zon Op". Carré: 7 t/m 13 mei (beh. 10 mei), André van Duin's Lachcar- rousseL Bellevue: 7 mei, "Statements" van Athol Fugard; 8 mei, optre den van Zuidafrikaanse kunstenaars en Nederlandse artiesten; 11 mei. Poëzie Hardop. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 7,8 en 9 mei, 20.15 uur, het Amster damse Publiekstheater met "De Opgaande Zon" van Herman Heijermans; 11 mei, 20.00 uur, Nederlandse Opera Stichting met "De Barbier Van Sevilla." Hofpleintheater 7,8,9,11,12 en 13 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met het blijspel "Binnen De Perken". Piccolo Theater 7.8 en 12 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Theater, met Lorca's "In Vijf Jaren Tijds"; 11 en 13 mei, 20.15 uur, het Noorse Tesbi Theater voert "Amputasjon" op. De Doelen: grote zaal: 7 mei, 20.15 uur, 8 mei, 14.15 uur, concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest olv Edo de Waart; 8 mei, 20.15 uur, concert politieharmonie Hermandad; 10 mei, 20.15 uur, popconcert door Rick Wakeman. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 7 en 8 mei, 20.15 uur, Haagse Come- die: "Butley"; 9 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie: "Geen Haar Op 't Hoofd; 10 mei, 20.15 uur, Globe: "Lulu"; 11 mei, 20.15 uur, "De Mandarijnenkamer" onder regie van Robert Thomas; 13 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie: "Zomergasten." HOT-Theater: 7,8 en 12 mei, 20.30 uur, Haagse Comedie: "Wou tertje Pieterse"; 11 mei, 20.30 uur, toneelgroep Centrum: "As". Congresgebouw: 7 en 8 mei, 20.30 uur. Residentie-orkest olv Hans Vonk. Diligentia: 11, 12 en 13 mei, 20.15 uur, het cabaret Tweeter. Circustheater 7 t/m 12 mei, 20.15 uur, musical "De Engel van Amsterdam. Theater in de haven: 7, 8, 11, 12 en 13 mei, 20.30 uur. Toneel groep De Appeb "De Tuin Van Het Paradijs." Theater in de steeg: 7 en 8 mei, 20.30 uur. Toneelgroepen Inter nos en Consequent "Samenspelen Met Toneel"; 11 en 12 mei, 20.30 uur, Toneelgezelschap Die Haghe Spelers met drie eenak ters. LEIDEN LAK-Theater: 11 mei, 20.15 uur, Toneelgroep Baalmetnieuwste toneelstuk van Peter Handke "De Laatsten Der Onverstandi ger!." MAASTRICHT (SP) - Tegen de computer kan Frans H. niet op. Zonder tegenspartelen hoort hij de uitslag aan van een onderzoek dat is verricht door de mathematisch sta tistische adviesafdeling (MSA) van de Nijmeegse universiteit De computer beweert glashard: de 40-jarige hoofdverpleger Frans H. is de enige schuldige aan de over- sterfte op de afdeling "Nachtegaal" van de Kerkraadse Lueckerheide- kliniek. De computer is gevoed met dien stroosters van alle negen perso neelsleden van. "Nachtegaal" en met de tijden waarop en de om standigheden waaronder er zich 259 verdachte sterfgevallen hebben voorgedaan. Dat gebeurde omdat Frans sinds zijn arrestatie begin augustus vorig jaar beweert dat er meer personeelsleden van zijn af deling patiënten eigenmachtig fa tale injecties hadden toegediend. Frans noemde zelfs namen, die van zijn sub-hoofd M. Peters en die van zuster Joosten. Beiden ontkennen. De computer staat aan hun zijde, want hij had geen verband gelegd tussen de 259 verdachte gevallen in de periode van 1 december 1969 tot 4 augustus vorig j aar en de diensten van het tweetal. Integendeel! Dat verband bestond alleen bij F^ans. Ook op de aller laatste dag van het proces, dat in Maastricht wordt gehouden, waren uitkomsten van de computer van de MSA ter sprake gekomen. Ook die waren voor Frans H. zeer belas tend. Toen werd ondermeer duide lijk dat als Frans dienst had de pa tiënten bij bosjes stierven. Was hij met vakantie, dan was er geen en kel overlijd ensgeval op de afdeling "Nachtegaal", waar demente be jaarden werden verpleegd. Het was de eerste keer dat de com puter van de MSA werd aangewend voor een onderzoek van Justitie. Gewoonlijk werkt de MSA op het gebied van het medische begelei- dingsonderzoek ten behoeve van het academische St Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Ook de me dische faculteiten van de universi teit in Rotterdam en Amsterdam hebben een dergelijke adviesafde ling. Op de ochtendzitting van de ze vende procesdag behandelt de rechtbank de achtste van de negen door Frans toegegeven insuline- moorden. Het gaat om de 82-jarige P. J. Bontjes, die 30 juli vorig jaar overleed. Voor de zoveelste maal tijdens dit marathonproces zegt Frans: "Ik heb nooit een leven willen bekor ten, alleen maar iemands pijn wil len verlichten". De president, mr. G. Hermesdor£ valt hem in de rede: "Maar u hebt regelmatig verklaard: ik wilde hem uit zijn lijden verlossen". Frans: "Daarmee bedoelde ik dat ik de pijn wilde wegnemen. Echt, ik ben tegen euthanasie. Ja, we zijn eens met vijf man naar een congres in Nijmegen over euthanasie ge stuurd door de kliniek, maar dat was ter informatie. In Nederland zijn we zover nog niet dat we ie mand helpen een zachte dood te sterven". Er volgt dan wat gedraai over al dan niet anders afgelegde of bedoelde verklaringen van Frans, waarna de rechtbankpresident verzucht "En zo gaat dat nou maar door". Hij laat daar meteen op volgen: "En u spoot maar door". Frans, verontwaardigd: "Maar niet om de patiënten te willen doden". Dan komt officier van justitie mr. J. Boosten er tussen: "Maar bij pa tiënt Bontjes kwam de arts toen u belde dat het slecht met hem was. Een uur later, net toen de arts zijn hielen had gelicht, pakte u weer de spuit. Houdt u nou nog steeds vol dat u alleen spoot als de arts niet kwam?" Frans houdt vol. De presi dent merkt op: "Hier hebben we een concreet geval waaruit blijkt dat u liegt". Raadsman mr. J. Hermans springt ertussen. Hij vraagt zijn cliënt "Heeft u het leven van patiënt Bon tjes willen verkorten?" Frans: "Nee". Mr. Booster fet "Heeft u het dan willen verlengen?" Frans, gepikeerd: "Dat vind ik een hatelijke opmerking". wv w\ w Bij Schnitzler betaalt u minder voor écht Lachappelle Eiken Rustique breedstrookparket (ongeTegd) Alles van Lachappelle op alle Schnitzler adressen. Leiden, Haarlemmerstraat 54, DEN HAAG (ANP) - Van vele honderdduizenden automo bilisten in Nederland is het gezichtsvermogen twijfelachtig tot slecht. Met name geldt dit voor de leeftijdsgroep boven 50 jaar van deze wekelijks aan het verkeer deelnemende ruim één miljoen automobilisten heeft ongeveer de helft een twijfelachtige tot slechte gezichtsscherpte. De slechtste resultaten (in alle leef tijdsgroepen) kwamen tot uiting bij het dieptezien (10-15 procent van alle automobilisten haalt hier geen voldoende) en bij de gezichts scherpte van beide ogen (19 pro- ™Ter blijkt uUdelS b«de38 nrrvon» van Hocronon hm Gebleken is, dat er ten aanzien van de onderzochte oogfuncties grote verschillen bestaan tussen de leef tijdsklassen. Over het algemeen kan worden geconcludeerd, dat het gezichtsvermogen vanaf on geveer 40 jaar snel verslech- tertEen - -- gevens, die de ANWB heeft kregen uit sinds 1969 gehouden onderzoeken van duizenden au tomobilisten. De ANWB is van oordeel, dat de zeer slechte scores van de personen boven de 50 jaar. die in vergelijking met de jongere leeftijdsklassen op tal van punten veel slechtere resul taten boekten, te denken geeft Ook degenen boven de 50 Onderzoek De ANWB is van mening, dat de overheid snel moet bevorderen dat het huidige oogonderzoek naar de verschillende oogfuncties in wette- de leeftijdsklasse van 40-50 jaar gaf kite regelingen inzake het verknj- overigens al een opmerkelijk slech- 8en ?n verlengen van het rijbewijs ter beeld te zien. Er werden zes oog- -wordt opgenomen. De njbewysbe- functies onderzocht gezichts scherpte, breedte van het gezichts veld, oogspierbalans, diepte zien, samenwerking van beide ogen en kleuronderscheidingsvermogen. UTRECHT (SP) - Vandaag wordt op het Domplein in Utrecht een grote demonstratie gehouden tegen het wetsontwerp „Arbeid Buitenlandse Arbeiders". In het actiecomité, dat deze mani-. festatie organiseert, zitten zo'n vij fentwintig organisaties, die zich bezig houden met de behartiging van de belangen van de buiten landse werknemers in ons land. De eisen die tijdens de demonstra tie centraal staan zijn: Intrekking van het wetsontwerp buitenlandse werknemers; gelijke rechten van buitenlandse en Nederlandse arbeiders; geen afwenteling van de crisis- lasten op buitenlandse en Neder landse werknemers; uitbreiding in plaats van aantas ting van de sociale voorzieningen en geen aantasting van het recht op passende arbeid. De landelijke demonstratie in Utrecht vormt de afsluiting van een aantal plaatselijke acties. „Maar ook na vandaag zullen we door gaan". Het Wetsontwerp Buitenlandse Werknemers werd in het najaar van 1975 door minister Boersma van sociale zaken bij het parlement in gediend. Via die wet wil de regering het aantal gastarbeiders in ons land trachten te beperken. De kern van het ontwerp is dat de werkgevers, die buitenlandse arbeiders in dienst hebben, over een vergun ning moeten beschikken van het ministerie van sociale zaken. Is die vergunning er niet, dan is de werk gever strafbaar. Nu moet de gastarbeider zelf voor een arbeidsvergunning zorgen. Door de werkgever te verplichten een vergunning aan te vragen, meent de regering dat een effectie vere controle mogelijk is, met name ook op de illegaal in ons land ver blijvende buitenlandse arbeiders. De eis van het bezitten van een te werkstellingsvergunning, die wordt gesteld aan de werkgever, geldt niet wanneer het gaat om werknemers uit de EG of om bui tenlanders, die al een vestigings vergunning hebben. Van het begin af aan is het wet sontwerp fel aangevochten door het Nederlands Centrum Buiten landers, dat het een .zwarte blad zijde in de sociale geschiedenis van ons land" noemde. Gevolg van de nieuwe wet is dat d€ buitenlandse werknemers nog meer in de tang komen van de on dernemers, aldus het actiecomité Ingeval van een overtreding zullen de arbeiders veel zwaarder gestraft worden dan de ondernemers. Van de buitenlander wordt namelijk zijn verblijfsvergunning ingetrok ken en hij wordt over de grens ge zet, terwijl de werkgever een boete krijgt met weinig andere conse quenties. Bovendien gaat niet de rechtei maar de vreemdelingenpolitie be slissen of er sprake is van een straf baar feit, waardoor deze nog meei macht krijgt, aldus het actiecomité. zitters wordt op deze wijze gewezen op hun gebrekkige oogfuncties, die kunnen worden gecompenseerd (bijvoorbeeld met een goede bril), hetgeen de verkeersveiligheid ten goede komt. Naar schatting 5.3 mil joen Nederlanders zijn thans in het bezit van een rijbewijs. Daarvan zijn er ongeveer 2.1 miljoen jonger dan 31 jaar, 1.2 miljoen tussen 30-40 jaar, 1 miljoen tussen 40-50 jaar en ruimte 1 miljoen ouder dan 50 jaar. Van deze 5.3 miljoen mensen met een rijbewijs rijdt wekelijks onge veer 45 procent (circa 2.5 miljoen). Ir. G. R. de Regt, chef van de ver- keersafdeling van de ANWB, noemt de resultaten van de ogen- test "vry somber". Hij is dan ook een groot voorstander om in het wegenverkeersreglement het oo gonderzoek naar meerdere oog functies verplicht te stellen, zowel bij de aanvrage voor het eerste rij examen als bij het vernieuwen van het rijbewijs. "Deze hele problema tiek inzake het onjuist of onvol doende waarnemen zal veel meer aandacht worden ingevoerd bij de oudere leeftijdsgroepen", aldus ir. De Regt. Het verplichte oogonder zoek dient overigens beschouwd te worden als een advies. Volgens hem zou het Centraal Bureau Rij bewijzen zich met dit oogonder zoek moeten gaan bezig houden. Posten De ANWB heeft thans - met het komende vakantieseizoen in zicht een poster "test uw gezichtsvermo gen" met een aantal medische ad viezen samengesteld, die in alle ANWB-kantoren en technostations en in alle door de ANWB erkende autorijscholen gratis verkrijgbaar is. Op eenvoudige wijze kan de au tomobilist met deze poster een oog functie - de belangrijke gezichts scherpte - zelf controleren. nieuwe lijn :n roomboter Mommersteeg Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. terug in kamer De oud-staatssecretaris van defen sie, mr. J. A. Mommersteeg wordt opnieuw lid van de Tweede Kamer. In februari 1974 trad hij af wegens gezondheidsredenen. De gezond heid van de heer Mommersteeg is nu dusdanig dat hij meent weer Kamerlid te kunnen worden. Hij vervult de vacature die is ontstaan door het overlijden van de heer A. C. M. Westers. E1LAT (ANP) - Prinses Bea trix en Prins Claus bezochten gisteren op de derde dag van hun zesdaagse bezoek aan Israel de pilaren van koning Salomon. In Eilat bezochten zij onder andere een installatie voor het ontzilten van zeewater. Na een lunch met de burgemeester van de stad maakten prinses Beatrix en prins Claus een korte boottocht in de baai. Gisteravond dineerde het prinselijk paar in het Plaza hotel in Jeruzalem als gasten van de Israëlitische minister voor Polietiezaken Shlomo Vandaag gaan Prinses Bea trix en Prins Claus naar Tel Aviv waar de prinses de nieuwe, naar haar genoemde vleugel van de medische facul teit officieel zal openen. Van Israëlische zijde werd gis teravond op een inderhaast bijeengeroepen bijeenkomst voor de Nederlandse pers de Knesseth-affaire als een mis verstand 'afgeschilderd. Dat de Nederlandse ambassadeur prinses Beatrix bij het betre den van de vergaderzaal van het Israëlische parlement heeft teruggeroepen werd een spij tig incident als gevolg van een niet erg gelukkige reactie op een onverwachte situatie ge noemd. Door Den Haag was met het Knesseth-bezoek van het kroonprinselijk paar inge stemd voor zover dit gebouw ter bezichtiging van de wan dkleden louter als een museum zou worden bezocht. Dat de Knesseth in buitengewone vergadering zou zijn teas een onvoorziene omstandigheid. De Israëlische regering heeft het privékarakter dat Neder land zo nadrukkelijk aan dit kroonprinselijk bezoek wil ge ven in alle opzichten gerespec teerd Kameel bij UTRECHT-Een kameel werd gisteren in Utrecht ingeschakeld om een J demonstratie van de werkgroep Israël kracht bij te zettenDe werkgroep demonstratie et "oor "ede in h£' ver genoeg. Dit is gisteren gebleken tijdens het tweede-kamerdebat over dit voorstel, dat beoogt de af schaffing van disciplinaire straffen als sluiting in boeien, verstrekking van alleen water en brood, en ont houding van bezoek, lectuur en kantinebezoek, en de invoering van een beklagrecht over beslissingen van gevangenisdirecties. "Gedetineerden moeten als mon dige mensen behandeld worden", zei Van der Lek (PSP, mede na mens PPR). De dames Cornelissen (CDA) en Haas-Berger (PvdA) wa ren eveneens deze mening toege daan en daarom vroegen zij naar mogelijkheden voor verdere uit breiding van de rechtspositie, als bijvoorbeeld toekenning van actief kiesrecht. Mevrouw Cornelissen sprak een goed woord voor het recht op rela tie, in het bijzonder voor het recht op voortzetting van een sexuele re latie met de huwelijkspartner. Zij vroeg minister Van Agt en staatsse cretaris Zeevalking van Justitie op beperkte schaal een experiment toe te staan bij langdurig gestraften. Dan kan worden nagegaan welke invloed dit heeft op de gedeti neerdeen zijn relatie tot zijn gezin", aldus mevrouw Cornelissen. Mevrouw Haas-Berger bepleitte niet alleen langere bezoektijden. "Het moet een recht worden, dat de echtgenoot of echtgenote of part ner regelmatig de gelegenheid krijgt te overnachten in de strafin richting", aldus de socialiste. DEN HAAG (ANP) - De door de regering voorgestelde en door de Tweede Kamer in het algemeen met instemming begroete verbete ring van de rechtspositie van gede tineerden gaat menig kamerlid niet ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7