Bij ons worden ze allegaar oud KRO was 'Bij ons in bollenstreek" „Als dat dan heb restaurant er staat, ik mijn doel bereikt. Geldboete voor Katwijkse vissers Echtpaar y. Leeuwen (93) uit Nieuwkoop zeventig jaar getrouwd V DONDERDAG 6 MEI 1976 Generalevoor tv-programma DEN HAAG/KATWIJK ..Er staan inderdaad grote belangen voor reders en vissers op het spel. Maar wanneer een groep van hen medewerking wei gert aan de maatregelen zoals deze door de regering zijn genomen, dan zal het openbaar ministerie zorgen dat zulks wel gebeurt. Daarvoor zyn ook nog andere moge lijkheden, dan door de inspectievaar tuigen. Wanneer door een kortzichtig beleid de Nederlandse reders en vis sers niet meewerken, dan zullen straffer maatregelen volgen" aldus de officier van Justitie bij de Haagse politierechter voor economische za ken, waar twee reders uit Katwijk zich moesten verantwoorden wegens het vols invullen van aanvoerstaten van schol en tong. De vijftigjarige reder H. G. werd veroordeeld tot tweemaal tweehon derdvijftig gulden boete voor twee van deze feiten en de drieënvijftig jarige reder N. v. D. tot f 250,—, voor niet-opzettelijk nagelaten opgaven. Zevenhonderdvijftig gulden was voor hem de boete voor dat wél opzettelijk gepledgde feit. Deze strafzaken vorm den de eersten, die het gevolg zijn van de maatregelen in EEG-ver- band genomen ter beperking van de visvangst. De politierechter consta teerde dat tot dusver zodanig werd gevist, dat spoedig de Noordzee met een lege visvijver zou kunnen worden vergeleken. Zodra de vissers aan wal komen moeten zij formulieren invul len met vermelding van onder meer de vangplaats en de hoeveelheid. Deze formulieren moeten bij het kantoor van het Produkitsohap worden inge diend. Skagerrak In twee gevallen hadden de vissers dat nagelaten, omdat zij geen moge lijkheid zagen doordat het kantoor gesloten was. De laatstgenoemde vis ser bekende opzettelijk geen formu lier te hebben ingeleverd. Bovendien zouden de Katwijkers de gevangen hoeveelheid vis niet juist opgeven, waardoor hun quotum, dat voor dit Jaar bepaald wordt» er gunstiger bij zou liggen. Ook wordt vaak als visterrein het Kkagerrak vermeldt, omdat daar het visverbod niet geldt. „In zeventig tot tachtig procent zijn die opgaven vals" aldus de officier, mr. Van der Brug gen. De reder Van D. betoogde, dat zijn schepen de vis veelal in IJmui- den aanvoeren vanwege de veiling plicht. „En daar is de controle de strengste ter wereld" aldus de reder, zodat de vis niet ..zwart" kon worden aangevoerd en verhandeld. De Katwijker heeft het nut van de huidige regelingen niet kunnen in zien. Om die reden vinden binnenkort dan ook demonstraties plaats, en mogelijk blokkering van havens, mede omdat de financiële hulp van de re gering onvoldoende is. „De paraplu van de overheid zit vol gaten, ook al zijn er honderd schepen gesaneerd. Maar ook de vissers moeten in het leven blijven". Quotering De officier merkte op, dat bij enkele reohtbanken de strafzaken zyn aan gehouden totdat de quoteringsrege ling bekend is voor 1976, maar de twee vissers uit Katwijk hebben in februari van dit Jaar genoemde on juiste feiten gepleegd. Visser G. werd conform de eis veroordeeld. Tegen de tweede had de officier vyfhonderd en duizend gulden boete gevorderd. NOORDWIJK Een handjevol ca meramensen met hun camera's, tien- talen sjouwende of alleen rondlopen de mannen, artiesten met veel schmink, kabels, hitte verspreidende lampen: ziedaar de ingrediënten van een "generale repetitie" voor een te levisieprogramma. De KRO zendt sommige programma's "op locatie" uit. Gisteren was het de beurt aan Noordwyk, waar het programma "By ons inDe Bollenstreek" werd opgenomen. Oftewel "knollenstreek", zoals één van de cameramannen wat oneerbiedig opmerkte. Dit keer was restaurant "Cleyburch" aan de Hee- xeweg de eer te beurt gevallen, da genlang romslomp te hebben van af- en aanradende auto's, en rondren nende mensen. Door Miep de Graaff Leuke mensen, degenen die zorgen voor het beeld op de tv. Eén van hen. de floor-manager (zeg maar gewoon- vloer-directeur) liep gisteren rond in de bovenzaal van het restaurant, dat uiteraard met bloemen was versierd. Hij ontving weer instructies van re gisseur Nico Hiltrop. Deze laatste zat lekker rustig buiten het restaurant (in een geleende auto van de NOS) vier beelden te ontvangen op even zoveel monitors, waaruit hy maar te kiezen had. Al die gekozen beelden zouden dan later weer aan elkaar ge monteerd kunnen worden. Roddels Joviale mensen ook. televisielui. Die ineens heel gewoontjes biyken te zyn. Zoals regisseur Nico Hiltrop, die boeiend de laatste roddels over diri gent Harry van Hoof en Lou van Rees vertelde. Dat maakt het alle maal toch wel minder afstandelyk. Maar terug naar de artiesten. Want daar ging het tenslotte om. Die moesten voor het voetlicht verschy- nen om al dan niet (maar de mees- ten wel) via een band te zingen. Er bleken maar zeer weinig artiesten bereid te zyn, de gok te wagen en zelf te zingen, met het risico dat er een valse noot tussen zou springen of dat de stem het begaf. Hulde, wat dat betreft, voor Herman Emmink, die "Tulpen uit Amsterdam" galmde of hy het nooit anders had gedaan. Henny May en Jacco van Renesse NIEUWKOOP "Een bejaarden huis? Nou voor my niet. Wat moeten wy nou tussen al die oude mensen?", dat is de verbaasde re actie van de bruid die wy komen feliciteren. Tesamen met de bruidegom zit ze in de huiskamer; de zon schynt, de koffie geurt, er zyn bloeiende planten, veel bloemen, bezoek, wat wil je nog meer? Twee kleindochters met kleine kinderen sitaan op het punt om te vertrekken en oma maakt zich duidelijk zorgen over het treuzelen van de kleindochters, „wamt de bus wacht niet" is haar mening. Wanneer je by het echtpaar A. A. van Leeuwen-Angenent bent, dan is het.moeilyk om je te rea liseren dat deze beide mensen drie-en-negentig jaar zyn, en dat zy op 17 mei hun zeventigjarig huwelyksfeest hopen te vieren. Op 17 mei 1906 wandelde Ab van Leeuwen met zyn bruidje naar het gemeentehuis. 1906, dat is by na een mensenleeftyd gele den. Een jaartal dat "prehisto risch" aandoet helemaal wanneer je bedenkt dat deze mensen, toen al volwassen, begonnen in een tyd zonder elektriciteit, met ko ken op een turf fornuis enz. Ze wonen al die jaren in Nieuw koop. Destyds Jep men nog om ergens te komen. Zo liep de heer Van Leeuwen van Nieuwkoop naar zyn werk in Boskoop, 's Morgens om vyf uur vertrok1 hy (op maandag) en was dan zo omstreeks half acht in Boskoop; bleef daar de hele week, en kwam ;er lopend thuis. Als metselaar heeft hy zoveel werk verricht, "by na de hele Chinese muur rond wanneer je ze allemaal achter elkaar zou zien", zegt hy olyk. Behalve dat de bruid zelf acht kinderen kreeg, van wie er zeven nog steeds in leven zyn, was zy ookals baker werkzaam. Veel kleine kinderen hielp zy op de wereld te komen, zelfs een paar van haar kleinkinderen. Van deze tweeëntwintig klein kinderen zyn er al weer twintig getrouwd, dus overgrootmoeder is zy al lang. Trouwens, één van de achterkleinkinderen heeft al weer kinderen, dus is deze bruid die zichzelf te jong vindt voor een be jaardentehuis al bet-overgroot moeder. Werd het vyfenzestig jarig hu welyksfeest nog uitgebreid in "De Rank" gevierd; deze bruiloft wil men toch liever "onderons" hou den, ook al omdat mevrouw Van Leeuwen deze winter vry ernstig ziek is geweest. Een ziekte, die er toe heeft ge leid dat nu één van de zonen twee nachten per week by zyn ouders op de bank slaapt. Was het vroeger hoofdzakelyk de oudste dochter die vader en moeder ver zorgde, nu worden de dagen door dochters en zonen gedeeld. Mede hierdoor staan deze beide mensen nog midden in het leven. Er komt altyd wel iemand even "aan wippen", er is altyd een dochter of schoondochter aanwe zig om hen te helpen. Zolang het maar even kan, zul len hun kinderen hun wens "niet in een bejaardenhuis" respecteren en er offers voor brengen, en.... dat kan nog wel jaren duren want zegt de bruidegom niet trots; "By ons worden ze allegaar oud". deden wat dat betreft niet voor hem onder. Maar daarmee had je het. voor wat het live-zingen betreft, wel gehad. Barbara en Bas, De Zangeres zonder Naam, Euson, Rita Hovink, Sandra en Dimitri van Toren zongen braaf met de band mee. Sandra rag er trouwens moe uit. Dat was ze kenne- lyk ook, want ze kwam net van een songfestival uit Majorca. De regis seur merkte meteen geruststellend op, dat de muziekmaatschappy de overtocht wel zou betalen. Een hele zorg minder. LEIDERDORP/OUDE WETERING „Dat ding in Leiderdorp is myn levenstaak. Ik geloof, als dat er staat, dat ik myn doel bereikt heb". Res tauranthouder R. van Kuivenhoven „ziet het helemaal zitten". Wat hy gaat doen is het volgende. Medewerking „Op een goede dag liep ik in het park De Houtkamp in Leiderdorp te wandelen en zag daar die vervallen boerderij. Toen schoot het me te binnen dat zoiets dé lokatie is voor een restaurant en ik stapte niet wetend dat er tot dan toe vruchte loos met die boerderij geadverteerd was naar de gemeente Leiderdorp. Daar kreeg ik alle medewerking en nu staan de plannen dan op papier". In de boerdery komt een restau rant. Dan komt er in de hooiberg er zal, met subsidie van de gemeente Leiderdorp, een zeskantige hooiberg neergezet worden een soort pan- nekoekenhuis komen voor hen die in De Houtkamp wandelen. Als alles volgens plan verloopt dan moet het geheel op 1 oktober open zyn. Het ontwerp is van de Leiderdorpse architect Van der Sterre. De buiten, kant van de boerdery zal helemaal in originele staat gebracht worden. Binnen komt een modern ingerichte open keuken, met een grote bar. „Ik ben ondertussen al overal dingen aan het kopen paardehoofdstellen en zo want het moet er ook allemaal een beetje ouderwets uitzien natuur- lyk". Zangeres Producer Rens van Dorth had voor dit programma gezorgd om in de sfeer van de Bollenstreek te blyven, door artiesten te vragen die in deze contreien geboren en/of getogen zijn, dan wel een liedje zingen dat be trekking heeft op bloemen, verliefd heden en meer van deze lente-ach- tige uitingen. Voor de Zangeres zon der Naam ontaardde deze repetitie ln een ware familie-reünie. Zo ver telde zy opgetogen dat deze uitzen ding DE gelegenheid was om haar familiein Leiden weer eens op te zoeken. De Zangeres zonder Naam, met glitterjurk, tij dens de opnamen voor het tv-programma „Bij ons in de Bollenstreek". Van broodnyd of vyandigheid tussen de deelnemers bleek gistermiddag niet of nauwelyks sprake te zyn. De zangeres iedereen weet nu toch over wie we het hebben en Her man Emmink zaten, de armen ver trouwelijk om elkaar heen, gezellig te praten. Rita Hovink nodigde Bar bara en Bas uit voor een strandwan deling. Zangeres Sandra, toch al een tikje zenuwachtig door de moeheid, begon wat schutterig tegen de achtergrond van deze "kleine, intieme gelegen heid" (zoals Pierre van Ostade het weer eens treffend karakteriseerde). Dat was snel voorby toen de Zange res dat probeerde te doorbreken met een Leids en Limburgs accent door vlochten "Meid. misschien word je wat mat blimlachend repliceerde: nog wel ontdekt". Waarop Sandra, "Ja, als dat zou kunnen Enfin, na goed drie kwartier was deze generale repetitie zonder al te veel schokkende gebeurtenissen voor by. Voor deze vyf tig minuten duren de uitzending (op 15 mei) zyn echter wel zo'n tachtig mensen dagenlang in de weer geweest, 't Is maar, dat u het weet, als u rustig naar de kyk- kast gluurt. Van Kuivenhoven in de keuken van zijn restaurant in Oude We tering: „hier zal een andere kok moeten komen. Van Kuivenhoven zal ook zyn bei de restaurants aan de Braassemer- mere blyven exploiteren: „Alleen zal er 'n andere kok moeten komen, want hie sta ik zelf in de keuken en straks wil ik graag in Leiderdorp gaan koken. Maar ik heb myn zoon al in opleiding", aldus Van Kuiven hoven. In Leiderdorp wordt druk gewerkt aan de restauratie Echtpaar

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4