T urfmarktsbrug Advies vervang Sumatra brug: bouw omstreden Ruimtegebrek in Leidse stadhuis Goedkornbineren met jeans Kosten bijna een miljoen weven in de Ark CASSETTES Vakschool Galgewater verbouwd Minister keurt plan Rijnsburgerweg goed Duivesteijn (PvdA): geen vrachtverkeer door Sumatra- BeVen WW66): smallere straat. bru9 houwen. LEIDEN Het vervangen van de Turfmarkts brug door een nieuwe, definitieve brug zal bijna een miljoen gulden kosten. Het uitwerken van een plan voor deze verbinding tussen Turfmarkt en Nieuwe Beestenmarkt zal minstens een half jaar duren. LEIDEN In het clubhuis "Inde Vrolycke Arke" is dït seizoen in het kader van een serie creatieve cursussen begon nen met het geven van lessen "heupweven". Een oude tech niek, die in de tijd van de Inca's al op grote schaal werd toege past en waar alle huidige weef- technieken op gebaseerd zijn. Maria Laman, textielrestaura- trice by het museum van Vol kenkunde. die in de Ark ook cursussen poppenmaken en ba- tiken heeft geleid, is met het heupweven begonnen, in eerste instantie door een soort onvrede, omdat het heupweven in Neder land, voor zover het al ooit werd beoefend, nu nauwelijks meer wordt gedaan, maar ook omdat het een simpele en goedkope manier is om met het weven kennis te maken. „In principe heb je by het heupweven alle mogelykheden die een groot weefgetouw biedit. Je bent al- leenin de breedte beperkt, maar verder is er geen verschil. Men sen. die er over denken om een groter getouw te kopen, maar die nog nooit geweven hebben, kunnen volgens my beter met heupweven beginnen. We heb ben de getouwen zelf gemaakt. Qua materiaal stelt het niet veel voor. Het kost je twintig gulden". Heupweven werd op grote schaal beoefent in Mexico, In donesië, China en Japan. Het museum van Volkenkunde heeft zowel getouwen als weefsels in zyn collectie. Het principe is eenvoudig. De ene zijde van het getouw wordt (zie foto) aan de muur, een stoel of een deur knop bevestigd. De andere kant via een band, om de heup, waar door met het lichaam de span ning op de draden gelegd kan worden. In Mexico en Indonesië wordt het heupweven veelal buiten ge daan, zittend op de grond en by een boom. „De meeste Neder landers", vertelt Maria, „hebben er moeite mee, om een paar uur lang op de grond te zitten, van daar dat hier iedereen op een stoel zit. Belangryk is dat het geweven gedeelte steeds wordt opgerold, zodat je niet enorm naar voren hoeft te buigen om by je werk te kunnen komen. Anders hou Je het niet lang vol en kryg je onvermydelyk pijn in je rug". Het heupweven zal ook het volgend seizoen op het program ma van de Ark blyven. Inlich tingen over deelname of over de bouw of aankoop van een ge touw: Pieterskerkchoorsteeg 15, tel. 123271. LEIDEN De Leidse gemeente raad moet maandag beslissen of er een bedrag van ruim vier miljoen be schikbaar zal worden gesteld voor de bouw van de Sumatrabrug over de Ryn, ter ontsluiting van het indus trieterrein De Waard. Onlangs werd bekend, dat in het kader van de aan vullende werkgelegenheid Leiden voor de uitvoering van dit werk kan rekenen op een rykssübsidie van by na 1.7 miljoen gulden. Tenminste als vóór 1 augustus van dit jaar met de bouw van de brug is begonnen. Zowel in de PvdA-fracfcievergade- ring als in de later op de avond ge houden gecombineerde vergadering van de PvdA, PPR en D'66 werd gis teren zeer langdurig stilgestaan by de vraag of de brug nu wel ruim ze ventien meter breed moet worden, zoals in de bestektekening door Pro vinciale Waterstaat is uitgewerkt. De meerderheid van de aanwezige raads leden plaatste vraagtekens by de noodzaak om op de brug drie rystro- ken aan te leggen. Laurens Beyen (PPR/D'66) wil dan ook, dat de mogelijkheden worden onderzocht om de plannen zo te wy- zigen, dat er een smallere brug wordt gebouwd. Binnen de PvdA-fractie wilden de meesten gisteravond zover niet gaan uit vrees, dat in dat geval de rykssübsidie verspeeld zal worden en er opnieuw vertraging kan optre den in de uitvoering. Gesuggereerd werd de bezwaren thegen de breedte en het aantal ry- stroken op te vangen door een nieu we indeling van het brugdek. De fiets- en voetpaden zouden dan bre der moeten worden, terwyl het aan tal rystroken tot twee teruggebracht zou kunnen worden. Bovendien zou den de rijstroken versmald moéten worden. Wethouder Waal (stadsont wikkeling) toonde zich bereid te in formeren hoe „Den Haag" staat te genover wyziging van de plannen in dit stadium. Wethouder Van Aken (economi sche zaken) vreesde omdat het hier om een projectsubsidie gaat dat in dat geval de subsidieverlening niet zal doorgaan. In de fractievergadering werd gis teravond ook uitvoerig gesproken over de verkeerstechnische gevolgen van de bouw van de brug. PvdA- raadslid Duivesteyn liet weten het een onaanvaardbare zaak te vinden, wanneer het zware vrachtverkeer voor De Waard door de Sumatra- straat zou worden geleid. Volgens hem ligt een route via Lage Ryndyk en Zyldyk het meest voor de hand. „Het enige probleem dat moet wor den opgelost is de aansluiting van de Zyldyk op het Engelendaal in Lei derdorp". Laurens Beijen (PPR/D'66) vond, dat by de behandeling van de bouw van de brug in de raad ook gespro ken zou moeten worden over het ver keerscirculatieplan voor de Zeehel denbuurt (om te voorkomen dat er via de nieuwe brug een sluiproute naar het centrum ontstaat) en over maatregelen voor de Sumatrastraat. Beyen dacht daarbij aan asfaltering, beveiligde oversteekplaatsen en spe ciale voorzieningen naby de scholen. In het voorstel van B en W aan de raad wordt vermeld, dat in augustus '74 werd beslist om ruim 2.2 miljoen gulden uit te geven voor de bouw van de Sumatrabrug en 175.000 gulden voor de plaatsing van verkeerslich ten op het kruispunt Lage Ryndyk— Sumatrastraat. Het college stelt voor om deze raadsbesluiten in te trekken en te vervangen door een nieuw. Volgens B en W moet het profiel van de Admiraalsweg (op de Waard) gedeeltelyk worden aangepast om te kunnen aansluiten op de nieuwe brug. Verder zullen voor het maken van de oprit naar de brug de pan den Lage Ryndijk 96a en b, 100 en 102 gesloopt moeten worden. Deze panden zyn op dit ogenblik nog be woond. Lage Ryndyk 192 werd al enige tijd geleden ontruimd en dicht gemetseld, terwijl 'n brandspuithuisje en het pand Lage Ryndyk 98 al eer der gesloopt zyn om ruim baan te maken voos de Sumatrabrug. Voor de verkeersafwikkeling rond om de Sumatrabrug zyn naar het oordeel van B en W verschillende al ternatieven. Dat kan onder meer ge beuren via Sumatrastraat, Zyldyk, Van der Valk Bouwmanweg of Kooi- laan. „Voor de Zeeheldenbuurt zal een verkeerscirculatieplan worden gemaakt, waarby het doorgaande verkeer zoveel mogelyk wordt ge weerd en de woonfuctie in dit gebied wordt versterkt", zo zeggen B en W. Aan de te nemen beslissingen zal een inspraakprocedure vooraf moeten gaan, die het Leids college onmid dellijk wil beginnen nadat het be sluit in de raad is genomen. HAARLEMMERSTRAAT 181 Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor vj-raius er oy. 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert LEIDEN Het gebruik van het openbaar vervoer in Leiden is in de afgelopen periode iets toegenomen. Leiden volgt daarmee niet de lande- ïyke tendens, waar Juist een lichte teruggang valt te constateren. Wet houder Waal deelde dat gisteravond mee in de fractievergadering van de PvdA. Hoewel een tydelyke voorziening sneller voorbereid zou kunnen wor den en minder duur zou zyn (een kwart miljoen) wordt in een ambte- lyke nota aan B en W toch de aan-, leg van een definitieve brug aanbe- volen wegens de financiële conse- quenties: het ryk zou de aanleg van een noodbrug niet subsidiëren, en het investeren van een kwart miljoen in eeri noodbrug die na enkele jaren weer moet verwdynen zal ongetwy- feld als kapitaalsvernietiging worden aangemerkt. De huidige Turfmarkts - brug is zo slecht dat herstel onmo- gelyk is. De brug ia begin dit jaar afgeslo ten voor gemotoriseerd verkeer omdat de oude constructie de verkeersdruk niet meer kon verdragen. De omlei ding van het verkeer, na de afslui ting van de brug, over de Blauw- poortsbrug, heeft een storm van kri tiek veroorzaakt. Vooral de winke liers van de Steenstraat waren ver ontwaardigd over het tweezydige busverkeer in hun straat. De ge meenteraad nam een motie aan waarin B en W gevraagd werd om vóór 1 september met een voortsel te komen tot vervanging van de brug. eventueel tydelyk. Een ander argu ment om zo spoedig mogelyk voor zieningen te treffen is het feit dat volgens de dienst gemeentewerken de grotere verkeersbelasting ook voor de Blauwpoortsbrug nadelige gevolgen kan hebben. Uit een onderzoek dat enige tyd geleden is gehouden is ge bleken dat een groot aantal bruggen in de binnenstad er slecht aan toe is. Volgens genoemde nota is het fi nancieel aantrekkelyker onmiddellyk een nieuwe, definitieve Turfmarkts- brug te construeren. Deze nieuwe brug zou ongeveer twee meter breder moeten worden dan de voorgaande, kelyk gereserveerd Als verder de doorvaarhoogte zou worden vergroot zou de Oude Singel in de rondvaartroute kunnen worden opgenomen. Er zou geen noodzaak zyn om de nieuwe brug beweegbaar te maken. De kosten van de aanleg zou men willen dekken door gebruik te maken van het geld dat oorspron- de asfal tering van de wegen over het Schut tersveld. Verder rekent men op een rykssübsidie van tenminste f 80.000. In de kostenberekening is men er van uitgegaan dat herstel en aan passing van de aansluitende walmu- ren op de vier hoeken, totaal onge veer dertig meter, nodig is. LEIDEN Wethouder Van Dam is bezorgd over de huisvesting van het gemeentelijk apparaat. Het stadhuis zit helemaal vol en de enige werkelijke oplossing zou de bouw van een tweede stadskantoor zijn. De financiën zijn echter niet toereikend om dat op korte termijn te verwezenlijken. ,,We hebben op dit moment nog geen plaats voor personeelswerkers", aldus Van Dam, die op- .i al zeker twintig panden'had be de zes coördinatoren i merkte dat hij het afgelopen ja zocht. Symptomatisch voor de ruimteproblemen waarmee de gemeente kampt is het niet doorgaan van de aankoop van een oud pand met een oppervlakte van duizend vierkante meter. In dat gebouw zouden volgens de plannen de afdeling Onderwijs, de Onderwijsinspectie en de School Advies Dienst worden ondergebracht. ,Dat plan is op het allerlaatste moment afgesprongen omdat de School Advies Dienst sterk hmg aan een eigen identiteit en vreesde voor verwarring met bijvoorbeeld de inspectie voor het onderwas", aldus de wethouder. Volgens PvdA-fractieleider Leo Meijer waren er bij de bestuursraad van de SAD, waarvan hij deel uitmaakt, geen principiële bezwaren, maar was de beschikbare ruimte nauwelijks meer dan waarover nu kan worden beschikt. „Het aanbod was gewoon niet aantrekkelijk genoeg", aldus Meijer. Partij v. d. Arbeid LEDENVERGADERING 7 mei De Burcht 20.00 uur Over fraiDtievenslag en procedure nieuwe verikiezingsprogira/mma. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een aantal financiële meeeval- lertjes gehad. Dat deelde wethouder Van Dam gisteravond tydens de fractievergadering van de PvdA mee. Volgens de wethouder is het voor schot van de verfyningsregeling voor steden met een zwakke sociale struc tuur meer geweest dan werd ge raamd. Ook de vergoeding diie de ge meente heeft gekregen voor de ge stegen pry zen, de zogenaamde prys- compensatie, is meegevallen. „We be_ raden ons op het ogenblik op een by- stelling van de begroting", aldus wet houder Van Dam. LEIDEN De r.k. vakschool voor lager huishoud- en nyverheidsonder- wi.is aan het Galgewater heeft in de achterliggende maanden een gron- diee verbouwing ondergaan. Vrijwel alle lokalen - in totaal zeventien - zijn opgeknapt en tot een aantal van Vijftien teruggebracht. Daarnaast is ook de keukenaccommodatie vergroot en de inventaris vernieuwd. Met de hele verbouwing, waarmee in oktober vorig Jaar werd begonnen, is een be drag gemoeid van ongeveer f250.000; Nieuwe keukenaccommodatie, vergroot en van nieuwe appara tuur voorzien. de nieuwe inventaris, waaronder splinternieuwe keukenapparatuür, ta fels en stoelen, kostte een halve ton. De verbouwing was volgens de di rectrice van de vakschool, mej. Huy- bers, dringend noodzakelyk om te kunnen inspelen op de eisen die het bestaande lager beroepsonderwys stelt. „Vóór de verbouwing hadden we hier byvoorbeeld nog een lokaal met ik weet niet hoeveel stopcon tacten in het plafond en daar ston den de meisjes dan twee uur achter elkaar te stryken. Dat komt nu niet meer voor. Ze krygen nu veel meer algemeen vormende vakken. De leer lingen worden ook allang niet meer opgeleid voor huisvrouw, maar kry gen een voorbereiding tot een be roepsopleiding". Dat het accent nu op de algemeen vormende vakken valt een ont wikkeling die mej. Huybers overigens toejuicht is zichtbaar terug te vin den in het uit 1933 daterende school gebouw. Daar de algemee nvormende vakken voordien by wyze van spreken tus sen de gasfornuizen moesten worden gegeven, zyn nu zes lokalen voor al gemene vorming ingericht. Daarnaast is er nieuw materiaal aangeschaft voor o.m. de kennis der natuur en handenarbeid. Het terugbrengen van de zeventien lokalen tot vyfien is gebeurd met het oog op de keuzepak ketten by het lager beroepsonderwys. De klassen, waarvoor nu een leer- lingenschaal geldt van twintig, kun nen dan eventueel worden gesplitst. Het verbouwde en nieuw ingerichte pand kan overigens door de ouders van de 280 leerlingen en overige be langstellenden worden bezichtigd op 26 mei. De school houdt dan open huis met o.m. een kermis in het ge bouw, voorafgegaan door een disco avond voor de leerlingen. Uiterste datum: 15 mei LEIDEN Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft de gemeente Leiden per brief laten we ten dat de reconstructie van de Rynsburgerweg door kan gaan. Wet houder Waal (stadsontwikkeling) deelde tydens de gisteravond gehou den PvdA-fractievergadering mee, dat de bewindsman akkoord is ge gaan met het bestek. Er rest nog één klein probleem: minister Westerterp vindt namely k dat de verlegging van de riolering die f 32.000 gaat kosten niet by het project hoort. In zyn brief merkt de minister op dat de kosten van de riolering alleen voor subsidie in aanmerking zouden ko men voorzover het vervroegde af schrijving betreft. Wethouder Waal: „Zelf vind ik het nogal dubieus of het er wel of niet by hoort". In de brief van de minister staat verder dat de oorspronkelyke voor waarde, dat het werk op 1 februari in uitvoering moest zyn genomen, is gewyzigd, ook uit het oogpunt van werkgelegenheid. Gelet op het feit dat het project nog in de loop van 1976 in zyn geheel kan worden uit gevoerd is nu 15 mei als uiterste da tum gesteld. Kosten die gemaakt worden na 31 januari 1977 zullen niet meer vergoed worden. Verder heeft de minister als algemene voorwaarde gesteld dat het openbaar vervoer bij de verkeerslichten, naar het oordeel van het ryk, voldoende voorrang zal krygen. Wethouder Waal maakte verder melding van een onderzoek van de Werkgroep Milieubeheer. Het betreft hier een vooronderzoek waarvan de Werkgroep momenteel enkele voor. lopige resultaten heeft. Uit deze re sultaten, waarover nog contact zal worden opgenomen met de betrokke nen, onder andere de Werkgroep Rynsburgerweg, blykt dat by een af sluiting van het tweede gedeelte van de Rynsburgerweg en de Endegees- terstraatweg er een grotere verkeers druk zal ontstaan op het eerste ge deelte van de Rynsburgerweg. By een afsluiting van de twee wegen in beide richtingen zouden, volgens deze voor lopige resultaten, busbanen op het eerste gedeelte des te harder nodig zijn. Voor runderhal: 570.000 gulden LEIDEN Voor de bouw van de runderhal achter de huidige Groen- oordhal aan de Willem de Zwyger- laan is een EG- en landbouwsub sidie verleend. Wethouder Van Aken deelde gisteravond in de fractiever gadering van de PvdA mee dat hy informeel te horen had gekregen, dat de subsidies in totaal een bedrag van 570.00 gulden bedragen. Binnenkort, zo zei hij, zullen voorstellen worden gedaan over de precieze besteding van dit bedrag. Met zo'n fijn T-shirt bijvoorbeeld. En omdat ze daar ook uitstekende jeanspantalons en rokken hebben (natuurlijk van Lois en Levi's), kun je je eigen favoriete kombmatie meteen uitpro beren. Pas dan ook eens zo'n bloese of shirt bij je blue denim of witter-dan-wit talon of rok. Zo kun je ja eigen winnende kombmatie (de hoofdprijs) samenstellen, aantrekken en jezelf zijn. Botermarkt 11 Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3