"SF is meer dj soort lectuur: 't is 'n manier van leven 'De held heeft geen tijd voor zaken als 9 m WÊÊm Brief van Lockheed-contactman tekent sfeer steekpenning-zaak LEIDSE „KENNER" ROB VAN VOOREN: r m-J „120.000 DOLLAR PER VLIEGTUIG" Rob van Vooren: „en tiet Journaal dan? De man van zes miljoen LEIDEN Zo langzamerhand begint de Science Fiction (of SF zoals de kenner zegt) méér te worden dan een ver waarloosd zijstraatje van de literatuur. De verkoopcijfers van SF-schrijvers lopen in Nederland in de tienduizenden, terwijl een gewone schrijver blij mag zijn met een uitver kochte oplage van tweeduizend. De belangrijkste uitgeve rijen (Bruna, Meulenhoff, Born) zijn kennlijk van me ning dat de markt nog lang niet verzadigd is, want elke maand gooien ze nieuwe titels op de markt. SP in alle soorten en maten. Van de fantastische avonturenverhalen van Jack Vance tot de kleine schok kende miniverhaaltjes van Frederic Brown. Wetenschappelijk verant woorde toekomstfantasieën, geschre ven door de astronoom Fred Hoyle, en dolzinnige gevechten met de Grote Groene Gonk van Uranus. Er komt geen einde aan. Om enigszins thuis te raken in dit doolhof van titels en namen, zou Je drie Jaar lang elke dag twee SF-boeken moeten lezen. Toch is SF een zaak die tiendui zenden mensen bezig houdt. Er zijn SF-series op de TV (de voortreffe lijke „Dr. Who"; „de Man van Zes Miljoen"), op dit ogenblik draait er een SF-film in een Leidse bioscoop (Death Race 2000). Je kunt SF-pos- ters kopen, SF-shirts dragen, en het zou me niets verbazen als er ook SF- voedsel te koop is. Met de SF-lezer is het een eigenaardige zaak. Voor zover ik weet is de science fiction de enige literaire stroming waarvan de lezers zich in clubs verzamelen, tijdschriftjes uitge ven die aan hun liefhebberij gewijd zijn en ook regelmatig bijeenkomen op toogdagen. Ze hebben zelfs een eigen Jargon: een SF-liefhebber heet een fan, een SF-bij eenkomst heet een con (van conventie) en een SF-tfjd- schriftje heet een fanzine. Om in deze wonderlijke subcultuur ingewijd te worden ben ik naar een SF-kenner toegestapt: de 32-jarige Leidenaar Rob Vooren. eigenaar van 2000 SF-boeken, redakteur van het SF-blad Holland-SF, en één van de organisatoren van de Benelux-con, een driedaags science-fiction evene ment dat van 14 tot en met 16 mei wordt gehouden in Noordwij kerhout, in het congresgebouw De Leeuwen horst. SF-blaadjes Hij vertelde me dat er drie SF-clubs in Nederland zijn. met tezamen onge veer 1200 leden,- en dat er zeven SF- blaadjes worden uitgegeven met een geschatte gezamenlijke oplage van 2000 exemplaren. Dat is erg hoog. Officiële litera tuur heeft geen georganiseerde fans. „Nee", geeft Rob Vooren toe, „maar SF is niet alleen maar een soort lec tuur. SF is in heel veel gevallen, een liefde voor het leven. De meeste fans wijden al hun vrije tijd aan hun hob by. Z geven blaagdjes uit, bezoeken SF-bijeenkomsben, die overal ter we reld worden (gehouden, maken ama- teur-SF-films en ga zo maar door. SF is een manier van leven". Wat is SF nou eigenlijk precies? „Vroeger zei men domweg: toekomst verhaaltjes. Jules Verne of Daan Durf. Tegenwoordig neemt men het begrip wat ruimer. Ik zou zeggen: alle literatuur waarin de fantasie een bijzonder hoge vlucht neemt. Tolkien is je reinste science-fiction, net zo goed als A. E. van Vogt". Waarom lezen de mensen zo veel SF? „Volgens mij omdat SF prima ont spanningslectuur is. Je bent even weg uit de realiteit van iedere dag, je beleeft de meest krankzinnige avon turen in je leunstoel. Dat is toch heerlijk? De fantasie van een goede SF-acteur gaat altijd een stapje ver der dan je eigen verbeelding". Zijn er verschillende soorten? „Nou en of! 'n Wetenschapsman als Criet Titulaer leest bij voorkeur SF die door astronauten of natuurkun digen geschreven wordt: Asimow, Arthur Clarke. Maar je hebt ook SF die, je zonder meer sprookjes voor volwaasenen kunt noemen: „Tschai" van Jack Vance bijvoorbeeld. Wist je dat veel Nederlandse literatoren SF hebben geschreven? Bordewijk, Hugo Raes, Sybren Polet, om er maar een paar te noemen". Ik wou iets vragen over die Be- neluxcon die volgende week gehouden wordt. Wat gebeurt daar? „Nou, de eerste avond worden er films gedraaid SF-films uiteraard van dr. Who onder andere. We hebben ook tekenfilms en een oude SF-film: King Kong tegen Gorilla. Er is een schrijver van de zeer suc cesvolle Perry Rhodan-reeks. Dan zijn er boeeknveilingen er ia een ex positie van SF-tekeningen door Ka- rel Thole, er worden lezingen ge houden, enzovoorts enzovoorts. Trou- wena alle films worden op bioscoop formaat afgedraaid. We hebben trou wens Dr Who uitgenodigd, maar hij was, zeer tot zijn verdriet, in Ame rika. Doodzonde. Maar goed, verder is er dus van alles te doen, en ieder een die belangstelling heeft is wel kom. Je hoeft geen lid te zijn van een SF-club, of zo". Dat is nogal groots opgezet. „SF is geen geringe zaak. Op de Perry Rhodan-dag in de RAI kwa men meer dan duizend bezoekers. En dat was dan een dag die aan één bepaalde SF-serie was gewijd''. Journaal Ik verneem nog dat seks in de SF-literatuur bijna geheel ontbreekt. „Dat is in de meeste avonturenver halen zo", zegt Rob Vooren. „De held heeft geen tijd voor zulke zwak heden hij moet draken bevechten, of marsmannetjes! Verder geen flauwekul". Op mijn vraag of hij Dr Who niet te griezelig vindt als kinderprogram ma, zegt Rob Vooren verstoord: „En het journaal dan? Is dat soms ge schikt voor kinderen? SF is in feite de moderne vorm van het sprookje, en sprookjes zijn ook niet altijd even zachtzinnig". Voor degenen die de driedaagse SF-bijeenkomst in Noordwijkerhout willen meemaken: inlichtingen bij Rob Vooren, Hoge Ryndyk 14a, Lei den. Het belooft een fascinerende bijeenkomst te worden. PAUL MARIJNIS JBÜ I. A»,. s De politieke crisis waarin Italië een brief over de omkopings- dent is. Zijn opvolger was Ma- kingen met de advocaat Ovidio verkeert, betekent niet het einde praktijken zijn aangeduid met riano Rumor, de huidige minis- Lefebre, die het onopvallend van het onderzoek naar de om- de codenaam „Antelope". ter van Buitenlandse Zaken. verstrekken van steekpenningen kopingsaffaires, die het aan- De brief die wij publiceren be- regelde, zien van de democratie in dit In de brief, waarvan wij hier- hoort tot het vertrouwelijke land nog meer hebben verslech- onder de letterlijke tekst publi- materiaal dat de commissie- De brief is gericht aan C. M. terd. ceren, wordt echter verwezen Church heeft verstrekt aan Ita- Valentine, directeur Contracten naar een codeboekje dat is ge- lië. Het document brengt iets van Lockheed Georgia (Gelac). In Italië gaat men er van uit dateerd op 15 oktober 1965. In over van de sfeer waarin de Italiaanse rechters hebben in- dat de echtgenote van de Ita- het codeboekje staat achter An- .steekpenningenaffaires zich af- middels Roger B. Smith in Pa- liaanse president Vittoria Leone telope alleen „premier" ver- speelden. De brief is op 28 maart rijs ondervraagd. Hij is nog niet nauw is betrokken geweest bij meld. In 1965 was de nu af ge- 1969 geschreven door Roger gehoord door de commissie - de steekpenningenaffaire rond treden Moro premier. Hij werd Bixie Smith, een gepensioneerde Donner, hoewel zijn naam ook de leverentie van Hercules- opgevolgd door Leone, die toen onderdirecteur van Lockheed is opgedoken in de steekpennin- vliegtuigen door Lockheed- voor de tweede keer enkele jaren die na zijn 65e in Parijs ging genaffaires waarin prins Bern- Georgia aan Italië. Zij zou in het kabinet leidde en nu presi- wonen, en handelt over bespre- hard is genoemd. Vittoria. en president Leone: betrokken bij het Lockheed-schandaal? Beste Charlie, Neem me niet kwalijk dat ik Je op kladpapier schrijf in mijn afschu welijke handschrift, maar ik verkeer niet in de positie om tegenover derden ter plaatse de inhoud hiervan uit te leggen en het duurt nog enkele dagen eer ik terug ben op kantoor in Parijs. Schok Houd je goed vast, want wat nu volgt kan een schok voor je zijn. (Ik ben er enigszins aan gewend, dank zij de P-3 zaak). Om je in de juiste stemming te brengen dien je te weten dat Ovidio Lefebre (dit is zuiver zijn afdeling) verklaart dat Gelac (Lockheed-Georgia-red.), in dien men de maximale kans op succes wil maken, bereid moet zijn tot wel 120.000 dollar per vliegtuig te gaan terwille van de cumshaw-pot. (Chinees woord voor gift om iemand gunstig te stemmen - red.). Hij hoopt dat het minder zal zijn en hij zal proberen het lager te houden (en ik geloof dat hij hierin oprecht is) maar hij zegt dat dit een akelige kwestie is in het strijdperk waarin we proberen hetzelfde soort taktiek te neutraliseren door een combinatie (ditmaal) van zowel de Fransen als de Duitsers. (De laatste keer hebben de Fransen ons met een hand verslagen Ik kan me tegenover Ovidio niet arm voordoen omdat iemand anders (zoals hij me heeft meegedeeld) hem heeft ingelicht over de korting van 6 procent die, volgens hem, rond 150.000 dollar per vliegtuig oplevert boven de nominale winst, tenzij dat bedrag wordt uitgegeven voor doelen die geen verband houden met het vervaardigen en assembleren van het vliegtuig. Bovendien zei hij dat er, anders dan in de P-3 zaak, geen onderhandelin gen vis-a-vis zullen worden gehou den tussen een vertegenwoordiger van „derden" en vertegenwoordigers van Lockheed, maar dat hem zal worden verteld, waarschijrlijk door de „penningmeester" van Antelope hoeveel de „derden" verlangen. Verder zijn er dan nog de „penningmeester" zelf en Pun en verschillende andere minder belang rijke maar hooggeplaatste personeels leden. Verzegelen In dit verband zegt hij dat hij namen en getallen slechts aan een persoon van Lockheed zal geven. Hij zegt dat hij wil dat ik dat ben (waarschijnlijk omdat ik de enige Amerikaan van de P-3 zaak in de buurt ben). Als jij wilt dat het iemand anders wordt, moet het iemand zijn die in staat is hier persoonlijk aanwezig te zijn als het nodig is, en hij zal géén enkele informaties per post versturen. Als ik de informaties krijg zou ik willen voorstellen deze te verzegelen en, aldus vergezeld, aan een Parijse advocaat in bewaring te geven, met instructies ze te overhandigen aan dep resident-directeur van Lockheed in geval van mijn dood, onbe kwaamheid of verdwijning. Overi gens zei hij dat hij wilde dat ik het zou worden van de figuren waar hij mee te maken heeft gehad, omdat ik advocaat ben. (Maakt dat jou niet beschikbaar als bewaarder van misdadige kennis? Als je wilt dat ik er in deze fase van de zaak uitstap, laat het me dan s.v.p. weten, maar wijs dan tegelijkertijd zo spoedig mogelijk iemand anders aan om in persoonlijk contact met Ovidio te treden. (Ik zzou zelfs het voorafgaande niet op schrift moeten stellen, maar ik heb geen andere keuze). Als je je met me in verbinding stelt wat betreft de formulering van de wettige honora riumovereenkomst, voeg er dan s.v.p. ook aan toe (a) de verklaring „goedgekeurde maximale bijkomende kosten" (wat ik zal opvatten als te betekenen dat Gelac bereid is tot 120.000 dollar per vliegtuig bij van cumshaw te gaan indien dat noodzakelijk blijkt) en (b) de verklaring „goedgekeurde bijkomen de kosten van XXX" (wat ik zal opvatten als te betekenen dat het getal dat jij invult waar ik de drie XXX-en heb gezet het maximum per vliegtuig is waar Gelac bereid is zich op vast te leggen voor de cumshaw-pot, of het nu winst, verlies of een gelijk spel wordt. Ik zal het dan mondeling doorgeven. Ik weet hoe groot de verleiding zal zijn en ik kan alleen maar zeggen dat (a) we niet onderhandelen met Ovidio maar slechts grenzen vast leggen waarbinnen hij namens ons kan onderhandelen, (b) onze eerste verplichting wellicht de enige verplichting is die we kunnen aangaan. De gebeurtenissen kunnen ons er van weerhouden later het bedrag te verhogen, (c) degenen die de beslissing nemen mogen wel aan het oude gezegde over „penny-wise", pound-fooli'sh (hetgeen men zou kunnen vertalen met „dood vallen over een cent, maar het er aan de andere kant met bakken uitgooien" red.) denken en (d), als laatste, heb ik de indruk dat het verkrijgen van de verkoop van de C-130 aan Italië van aanzienlijk groter belang is voor Lockheed dan de verkoop van een X-aantal vliegtuigen, tenminste op dit mo ment. Adviseer me hier s.v.p. over. Te jouwer informatie, ACK (Kot- chian - red.) heeft me opdracht gegeven hem bij zijn terugkeer van zijn aanstaande reis naar Japan een voorstel voor te leggen met betrekking tot een algemene (wetti ge) honorariumovereenkomst met de Studio Legale L.d'O. Ik heb dit met hen besproken en zal, zoals verzocht, rapport uitbrengen aan ACK. Ik vermeld dit omdat de Lefebres zeer geinteresseerd zijn in het handha ven van een voortgezette relatie met LAC en deze gelegenheid om hun mogelijk een dergelijke regeling aan te bieden kan Gelac een .enigszins betere overeenkomst met betrekking tot de C-130 geven dan we mogelijk van hen zouden hebben gekregen (zie het bijgesloten tegenvoorstel) indien ze het zouden hebben overwogen. Het is slechts een eenmalige zaak en misschien betekent het een eind van het contact met LAC. Overigens, als de honorariumrelatie is vastgelegd, zou Gelac aan bezoekende personeelsle den van Lockheed een kantoor en vergaderzaal aanbieden, benevens telefoons, secretaressen met vijf talen en afsluitbare stalen dossier kasten voor documenten, als daar prijs op wordt gesteld. Het spijt me dat de Lefebres mijn voorgestelde schriftelijke overeen komst niet naar de letter hebben overgenomen. Ze zijn niet goedkoop, maar ik geloof dat, ware het niet door wat ze gedaan hebben en nog zullen doen, Gelac wel afgeschreven zou kunnen worden en verder ben ik er van overtuigd dat zonder hen ACK en andere verkoopheren in verschillende gebieden (en ik geloof dat ze het er mee eens zouden zijn) vermoedelijk met hun hoofd tegen een stenen muur van Italiaanse onverschilligheid zouden lopen, om het uiterst voorzichtig te zeggen. Ik verontschuldig me voor de lengte van deze brief. Ik hoop dat Je deze brief op een strikt vertrouwelijke basis houdt met betrekking tot Je landgenoten. Wat de compensatie voor derden betreft, we hebben te maken met dynamiet dat Lockh-ed regelrecht uit Italië zou kunnen blazen, met verschrikkelijke reper- Beste groeten, Roger

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21