'Betere controle op declaraties Ontspanning eist machtsevenwicht Fietsdag langs Oude Rijn en boulevards Commissie adviseert Hendriks Toezicht op nevenwerk iÜSTEIN DONDERDAG 6 MEI 1976 Staatssecretaris Hendriks UTRECHT (SP) - De controle op medische verstrakkingen seerd op de gemiddelde tijdsduur en declaraties van onder andere artsen moet worden ver- per ve"ichting en niet alleen zoals scherpt. Alle pogingen om in overleg met ziekenfondsen en ™dêrenmoeten b?reid Irijnomo™ medici deze controle te verbeteren, hebben nog tot niets juistheden te melden aan de contro- Speciaal team doet onderzoek naar treinramp SCHIEDAM (SP, ANP) - Nog maar enkele verkreukelde resten van de sprinter langs de spoordijk in Schiedam herinneren aan de trein ramp, die dinsdagmorgen aan 24 passagiers het leven heeft gekost Het onderzoek naar het treinonge luk zal zeer waarschijnlijk worden opgedragen aan een speciaal team. Het team zal moeten bestaan uit functionarissen van de spoorwe- grecherche en van de Schiedamse politie, eventueel aangevuld met oD het mi^istene d*>skunrti£Tf»TY OO anHoro oohindnn f? .r geleid. Uit c slechts de helft van de ziekenfond sen de richtlijnen van de Zieken fondsraad voor de controle van de declaraties van apotheekhoudende huisartsen, Specialisten en fysio therapeuten min of meer uitvoerde waar het de huisartsen en fysiothe rapeuten betrof. De regels (uit be gin verstrekkingen voor de con trole van specialisten-declaraties werden vrijwel helemaal niet nage leefd. Dit staat in het rapport commissie-Becht, die begin 1975 op verzoek van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) is in gesteld. De "onregelmatigheden" in de zaak tegen de van fraude ver dachte Friese apotheek houdende huisarts en ziin vrouw waren mede Wa.1 betreft de specialistentaneven onderzoek is gebleken dat ziekenfondsen. De commissie vindt dat die modelovereenkom sten er zo spoedig mogelijk moeten komen en dat ze zullen moeten vol doen aan de minimale eisen die de wet stelt Voorts acht de commissie het wenselijk dat naast de zware sancties die de ziekenfondsen nu hun medewerkers kunnen opleg gen, ook lichtere sancties worden ingevoerd. Zo zou een arts die wei gert een te royaal voorschrijfpa- troon te veranderen, het goed moe de ten vinden dat er enige tijd speciaal 1 K toezicht op zijn medisch handelen wordt uitgeoefend. Ook instellin gen zouden onder toezicht kunnen worden gesteld. deskundigen op andere gebieden. Hoe lang het onderzoek zal duren is niet bekend. Erg belangrijk is na tuurlijk de machinist als getuige. Tot nu toe kon hij niet worden ge hoord. In ziekenhuizen in Rotter dam en Vlaardingen liggen de vijf gewonden van het drama. Twee van hen, onder wie de machinist verkeren nog in zorgwekkende toe stand. De anderen maken het rede lijk. zijn vrouw waren mede aanleiding om de commissie het werk te zetten. Een belangrijke aanbeveling de commissie is om de controle op te dragen aan een centrale instel ling. Behalve de Algemene Reken kamer kan een afzonderlijk bureau terie van Volksge zondheid geschikt zijn. Controle door de Ziekenfondsraad of een commissie daaruit zou niet juist zijn, omdat de raad te dicht by de partijen staat Omdat er geen modelovereenkom sten bestaan voor specialisten, apo thekers en tandartsen (wèl tariefaf spraken) is er ook geen duidelijk inzicht in het geheel van rechten en plichten (ook wat de controle be treft) van de medewerkers en de lerende instanties. De adviseert experimenten met het zenden van afschriften van nota's naar de verzekerden. De commissie wil ook de verstrek king van geneesmiddelen aan ban den leggen. Gebleken is dat een aantal apotheekhoudende huisart sen bij de ziekenfondsen merkarti kelen declareert, terwijl de patiën ten vervangende en dus goedko pere middelen krijgt. Het vermoe den bestaat dat ook apothekers zich daaraan schuldig hebben gemaakt. De commissie adviseert om de "regelingen-klapper" (richtlijnen voor een medisch en economisch verantwoorde verstrekking van geneesmiddelen) verplicht te stel len voor alle artsen, zodat het assor timent geneesmiddelen waaruit de arts kan kiezen kleiner wordt en ook de mogelijkheid om te fraude- k LEIDEN - Het Leidse aannemersbedrijf Du Prie B.V. houdt morgen van vijf uur tot half acht open huis. Dat gebeurt in het gloednieuwe complex aan de Admiraal Banckertweg in het industrieterrein De Waard dat onlangs werd betrokken. Het nieuwe bedrijfspand is een ontwerp van het architectenbureau ir.M.P. Schutte in Leiden en bestaat uit een kantoor- en een bedrijfspand. Het kantoorpand bestaat uit twee bouwlagen, het bedrijfspand heeft slechtseen bouwlaagmaar een hoogte van ongeveer zes meter, waardoor ze in hoogte gelijk zijn. De bouw van het complex heeft ongeveer acht maanden in beslag genomen. De oudste directeur, de heer P. M.Du Prie kwam kort na de ingebruikname van de nieuwbouw bij een verkeersongeval om het leven.De leiding van het bedrijf werd overgenomen door zijn zoon ir. M. J. M. Du Prie. Het bedrijf van Du Prie tvas voorheen gevestigd aan het Utrechtse Jaagpad. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Klein van Onderwijs en Weten schappen komt binnenkort met mededelingen over richtlijnen voor de controle op de nevenwerkzaam heden van al het wetenschappelijk personeel in Nederland. De richt lijnen houden in dat de staatssecre taris regels gaat stellen onder an dere ten aanzien van de neven werkzaamheden. De regels gaan gelden "voor iedereen die zijn pri maire werk bij een universiteit heeft en volgens de wet zijn volle werkkracht daarvoor moet geven". Henk Molenberg weg bij Globe AMSTERDAM (ANP) - Toneelspe- Ier Henk Molenberg (50), die 15 jaar verbonden is geweest aan de stich ting Zuidelijk Toneel Globe, heeft om persoonlijke redenen by dit ge zelschap zijn ontslag ingediend. Hij wil het ontslag laten ingaan by de aanvang van het nieuwe toneelsei zoen in september. Hij heeft nog geen ander vast enga gement Volleybal - Johan van Doorn en Jaap Akkerhuis zijn door de Ne- vobo aangetrokken als trainers voor de Nederlandse damesploeg. Zeilen - Geert Bakker is gisteren in Genève als twaalfde geëindigd in de zesde race om het Europees kampioenschap in de Solingen- klasse. In het algemeen klassement staat hij zevende. Een groep van de Raad ken in Amsterdam dringt e brief aan de Tweede Kamer op a marxisme-communlsme heeft aartsbisschop Benelli, na kardinaal Villot de belangrijkste i de zogenaamde "antie-kraakwet" Vatikaanse staatssecretariaat te verwerpen, die volgende week i voordracht wordt behandeld. Volgens de groep rijkse Genootschap het Oosten- buiten landse politiek en internationale Betrekkingen, in Wenen, een opval lend pleidooi gehouden. Hy zei, dat onmaat- het bij het marxisme gaat om de het eigen- mensen en dat het de kerk uitdaagt stelling te nemen over onderwer pen als de mens, de natuur, de ge schiedenis, werk, vryheid en toe komst onderstelt bij de christenen een duidelijke geloofsovertuiging. De christelijke gesprekspartners mo gen zich niet laten verleiden tot compromissen die kunnen leiden tot het prijsgeven van wezenlijke waarheden over de mens en zijn be stemming, maar dat sluit niet uit dat christenen in communistische landen loyaal staan tegenover hun doet de voorgestelde strafbaarstel ling van het kraken ruimte niets anders dan bescher ming bieden aan schappelijk gebruik domsrecht, namelijk het laten leeg staan van woonruimte. Dat leeg staan belemmert de groep in haar bemiddeling tot het verkrijgen van woonruimte voor sociaal- zwakkeren. Z(j vindt het onrecht- De;e dialoog^ «el moeilik vaardig als een gemeenschap de - schaarste aan een primaire be hoefte afwentelt op een klein deel van de gemeenschap. "Wij noemen dit een zonde tegen wat in de bijbel het grote gebod wordt genoemd. Strafbaarstelling van mensen die deze onrechtvaardigheid trotseren is de bezegeling van die zonde". Al dus de brief. Zonde Met "zonde" heeft ook de rk mo raaltheoloog prof. dr. B. Haring, docent aan de pauselijke Late- raanse universiteit in Rome en aan het Kennedy-instituut voor bevol- kingsvragen en medische ethiek in Washington, zich beziggehouden toen hij in Berlijn moest spreken over wat zonde vandaag nog bete kent Volgens hem moeten ophit sers tot oorlog, wapenfabrikanten, sociale uitbuiters en getrouwde mannen die er een jongere vrouw bij nemen zich eerder afvragen of ze niet zwaar gezondigd hebben, dan mensen die op seksueel gebied dwalen. Hij waarschuwde voor een gewetensonderzoek dat alleen ge richt is op de "tien geboden". Be langrijker is de vorming van een "bijbelse moraal". Fel ging hij in tegen de opvatting dat zonden niet te vermyden zijn en dat men er dus niet tegen hoeft te vechten. De christenen hebben de plicht zich in te zetten voor een rechtvaardige samenleving en de publieke opinie te verbeteren. Marxisme dialoog met het Volgens waarnemers in Wenen en Rome is het mogelijk, dat Benelli bij zijn toespraak in Wenen ook ge dacht heeft aan Italië, waar de communistische invloed toeneemt en volgende maand verkiezingen worden gehouden. Berijming Hervormde Kerk: beroepen te Sneek J. de Gier te Oudeschild, te Vlieland J. G. Bouwman te Velsen, te Bleiswyk R. P. Ytsma Middel burg, te Giesen-Ryswyk A. Jon kers, leraar te Ede; aangenomen naar Exloërmone kand. W. de Graaf Utrecht; bedankt voor Beilen J. L. Ravesloot Oostermeer. Geref. Ker ken: bedankt voor Rotterdam B. Schelhaas Enter. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Emmeloord N. W. Schreuder Goes, voor Moerka- pelle J. W. Verweij H. I. Ambacht. De Geref. Gemeente in Krab- bendijke (Zeeland) heeft besloten tot invoering van een "nieuwe" psalmberijming. Daarmee wordt niet "de" nieuwe berijming, maar die van 1773 bedoeld, die verschei dene kerken allang hebben afge schaft. Tot dusver zong men in Krabbendijke nog de berijming van Datheen (uit 1556). STRAATSBURG (ANP) - Er is al leen maar sprake van ontspanning op militair gebied twee supermachten. Dit gegeven was eerst het uitgangspunt voor de co-existentiepolitiek, nu is het ook de basis geworden voor de ont- co-existentie geen absolute vrede Volgens Kreisky hebben de demo- zicht bereikt wordt tussen de cratische Europese landen op het Oostenrijkse bondskan selier dr. Bruno Kreisky voor het parlement van de Raad van Europa in Straatsburg. Andere uitganspunten zijn er niet om een echte ontspanningspolitiek te voeren, zo ging hij verder. Maar hadden we nog de koude oorlog dan zouden vele zaken die de afge lopen jaren zijn gebeurd een veel dramatischer karakter hebben ge had. Men mag echter niet vergeten dat de ontspanning net zoals de gebied van de ontspanning slechts een opgave en dat is zich niet altijd defensief op te stellen maar een ac tieve politiek te voeren. Het begrip ontspanning (detente) was ook de leidraad van het debat in het parlement dat zich gisteren boog over de slotakkoorden van de conferentie voor Europese veilig heid en samenwerking welke vorig jaar zomer in Helsinki plechtig door de Europese staatshoofden en die van de Verenigde Staten en Ca nada werden ondertekend. Men waS het er in het algemeen dat het nu nog te vroeg is ten definitief oordeel te vellen de wijze waarop de slotak koorden van Helsinki worden na geleefd. Het parlement drong erop aan dat de ministers van buitenlandse za ken van de Raad van Europa re gelmatig met elkaar zullen praten over de uitvoering van de slotak koorden van Helsinki, een oor spronkelijk voorstel van de Neder landse staatssecretaris van buiten landse zaken, mr. L.J. Brinkhorst. Verder dat zij de samenwerking zullen voortzetten met het oog op de conferentie van volgend jaar van alle deelnemers van Helsinki in Belgrado, waar men officieel zal nagaan wat er van de slotakte in de werkingsorgaan van achttien Eu ropese democratische landen op het gebied van de cultuur, de eco nomie, sociale en juridische zaken. grote debat dat de verwachtingen noemde hij een evenwichtig docu- die sinds Helsinki zijn ontstaan tot ment en hij zei niet te geloven dat nog toe niet zijn uitgekomen. In- dit document alleen maar gezien tegendeel, zo betoogde hij, de moet worden als een Russische Sowjet-Unie gaat voort met op ver- succes, ontrustende wijze de bewapening op te voeren en de uitspraken van de Sowjet-partijleider Leonid staat ook Brezjnew op het vijfentwintigste nisters De uitwerking van deze akkoorden de agenda van de mi- •uitenlandse zaken v congres van de communistische de Raad van Europa die vandaag in partij van de Sowjet-Unie in maart Straatsburg bijeenkwamen. Ver noemde hij bepaald verontrustend, dere onderwerpen op de minister- "Men kan zich afvragen of ont- sagenda zyn de voortgang van de spanning in de Sowjet-Unie welde- Europese samenwerking, waarbij zelfde betekenis heeft als in de rest ook de voorzitter van de Europese de wereld". Hij was er ondanks Commissie (het dagelijks bestuur alles echter tussen Oost opdat men nog enige hoop kan de gesprekken van het Europa van de negen West voort te zetten Brussel) Francois-Xavier Ortoli wezig zal zyn, de situatie in Por- LEIDEN - De ANWB organi seert zaterdag voor de derde naai in successie een zg. Lande lijke Fietsdag. Verspreid over iet hele land zyn zeventig toe ristische fietsroutes uitgezet Drie trajecten lopen tussen Leiden, Katwijk en Noordwijk. In vorige jaren werden in deze regio routes gekozen naar en door het plassengebied. Dit jaar is, door samenwerking tussen de VW-kantoren van Leiden, Katwijk en Noordwijk gekozen voor een traject langs de Oude Rijn, Rijnsburg, de boulevards van de badplaatsen, de duinen en een deel van het bollenge- bied. Traject I loopt van Leiden naar Katwijk, als volgt start by het VW-kantoor in Leiden, bij stoplichten oversteken en link saf gaan (zuidelijke richting), rechtsaf onder het spoorweg- viaduct de Plesmanlaan op, tot de stoplichten. Oversteken en rechtdoor rijden, Vondellaan, Damlaan, Diamantlaan tot de Smaragdlaan. Hier linksaf tot het einde ryden en vervolgens rechtsaf de Aquamarijnstraat in, die overgaat in de Hoge Morsweg. Deze weg blijven we volgen tot de Haagse Schouw- weg, oversteken, even links en dan rechts de Rhijnhofweg in, deze en de Valkenburgseweg volgen tot de voorrangskrui sing in Rijnsburg. Oversteken en linksaf gaan, richting Kat wijk, over de brug tot Baron Wijckersloothlaan. Hier recht saf en vervolgens linksaf, Burg- gravenlaan, Overrijn, linksaf de brug over, de borden door gaand verkeer volgen. Rijn straat in en vervolgens de Zee weg op. Bij de derde verkeers lichten (de eerste staan bij de overgang provinciale weg) link saf de Koningin Julianalaan in. Bij het Bosplein rechtsaf en de Boslaan en Parklaan volgen. Daarna het bord boulevard en de fietser arriveert op het meest zuidelijke punt van de Kat- wijkse Boulevard. Deze in noordelijke richting afrijden tot het WV-kantoor op Boulevard Traject II van Katwijk naar Noordwijk gaat als volgt start bij het VW-kantoor in Katwijk en in noordelijke richting de boulevard afrijden. Aan de landzijde, direct naast Hotel Savoy begint het fietspad naar Noordwijk dat tot de aankomst in Noordwijk op de Boerhaav- eweg wordt afgelegd. Hier link saf en op de Koningin Astrid Boulevard aangekomen recht saf tot het einde. Daarna om ho tel Huis ter Duin rijden via de Rudolph Tappenbeckweg tot de Grent Hier linksaf tot het VW-kantoor in Noordwijk op de Grent nummer 8. Traject Hl ziet er zo uit start bij het VW-kantoor in Noordwijk. De Grent afrijden, rechtsaf de Koningin Wilhelminaboule- vard in noordelijke richting tot het einde volgen. Bij hotel Zin- ger rechtsaf en direct daarna linksaf, de Bosweg op. Deze uit rijden, daarna het fietspad op. Rechtdoor gaan, over de Oor- logsweg. Deze blijven volgen tot de kiosk/rywielstalling by ANWB-paddestoel nummer 21633. Hier rechtsaf, richting De Zilk/Noordwijkerhout, bij de parkeerplaats rechtsaf gaan en d aarna met een bocht naar links het rijwielpad blyven volgen. De Duinweg vervolgens over steken en de Duindamseweg blijven volgen tot het Westein de. Deze weg rechtaf ingaan en blyven volgen, achter het con grescentrum Leeuwenhorst om tot de Northgo Dreef. Daar link saf tot de Gooweg. Vervolgens rechtsaf het fietspad bleven volgen tot de stoplichten, waar men eerst rechtdoor en daarna linksaf oversteekt, richting Voorhout Het rijwielpad blij ven volgen tot de brug bij Voor hout na de brug het rijwielpad links van de weg richting War mond nemen, onder het viaduct van de ryksweg door rechtsaf en linksaf de Leidse Vaart af. Na het tolhek rechtsaf de Abts- poelweg op en het rijwielpad blyven volgen tot de tweede stoplichten. Hier linksaf de Oegstgeesterweg op (tegenover de Hofdijck) en deze onder het spoorweg-viadüct recht sa an houdend blyven volgen. Men komt dan bij het NS-station en vervolgens bij het VW- kantoor, voorbij het Bureau Rijksuniversiteit Leiden. Deelnemers uit Leiden dienen eerst route I, daarna route II en tenslotte route III te rijden; deelnemers uit Katwijk de tra jecten in de volgorde II, III en I en deelnemers uit Noordwijk III, I en II. Inmiddels is de voor verkoop bij de ANWB- en VW-kantoren, waar men rou tebeschrijvingen kan afhalen, op gang gekomen. Een gedeelte van het inschrijfgeld zal worden besteed aan een goed doel, dat in de sfeer ligt van recreatiefaci liteiten voor gehandicapten. De TROS-radio zal zaterdag aan de Landelijke Fietsdag enkele uit zendingen wyden. ADVERTENTIE MENEER STERBAND WEEKAANBIEDING Sprint rójSRijTubeless voor BMW 1600/1602/1800/1802/ 2000/2002, Chrysler 160/180, Opel Ascona, Manta.Simca 1301/1501. Fiat 124.Toyota Corolla, Ford Taunus, Capri. "All-In: BTW+advies+ni^nfjge-nrillingvrn balanceren ♦garende Daardoor n betrekking tot het tugal en Spanje en het jarenplan van de Raad van Europa. STERBANVm TSBANDENSERVICE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13