Yan der Stoel ziet het lot EG in r, J Poging om Israel en Z.-Afrika te weren van Unctad Kritiek El Pais op hervormingen volgens Navarro Proef depaté van Patébakker Stegeman. Bol met laser- spiegels in ruimte -fleer wat lekkers van flVenken-Landbouw^/p#, Labour verzwakt door dood van Lagerhuislid Slëqèman WOENSDAG 5 MEI 19TB BUITENLAND fe&GINA 9 WASHINGTON (ANP) - Van de luchtmachtbasis Western Test Range in Californië heeft de NASA gisteren een kunst maan gelanceerd die op een grote golfbal lijkt en uiterst nauwkeurig de draaiing van de aarde en de beweging van de aardkorst moet helpen me ten. Daartoe wordt de kunstmaan, Lageos (Laser Geodynamic Satellite) geheten, in een baan op 5.900 km hoogte om de aarde gebracht, aldus de NA SA. Naar schatting zal de La geos wel vijftig jaar gebruikt kunnen worden. Het duurt acht miljoen jaar voordat deze kunstmaan in de atmosfeer verbrandt. Het instrument is een zware, passieve kunstmaan zonder bewegende delen of electroni- sche uitrusting; een alumi nium bol met een koperen kern van 60 cm doorsnee en 411 kilo zwaar. Op de oppervlakte van deze bol zijn 426 prisma's aange bracht, waardoor het "pokda lige" uiterlijk van een golfbal is ontstaan. De prisma's kunnen het licht, in dit geval laserstralen, on geacht de hoek van inval rechtstreeks naar de bron te rugkaatsen. Zij zijn van kwarts gemaakt. Door precies de tijd van de la serstraal heen en weer te me ten kan de afstand tussen het grondstation en de kunst maan worden berekend. Daardoor kunnen bewegin gen van de aardkorst ter grootte van 20 cm al worden waargenomen. Wanneer dat enkele jaren achtereen wordt gedaan kunnen de karakteris tieken van dergelijke bewe gingen worden vastgesteld, hetgeen onder meer van waarde is voor het onderzoek naar aardbevingen. Lageos komt in een cirkel vormige baan met éèn hoek van 110 graden op de i NAIROBI (UPI) - Een groep radi cale Arabische staten probeert ge daan te krijgen dat Zuid-Afrika en Israël worden geweerd van de con ferentie van cle Verenigde Naties over handel en ontwikkeling in Nairobi en dat in hun plaats de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO deelneemt. Westerse delegatiekringen vertel den dat het radicale blok landen een ontwerp-petitie in dezer voege .heeft laten circuleren onder de le den van de zogeheten groep der 77j in feite bestaande uit 110 ontwikke lingslanden. „De petitie wordt niet door de groep van 77 gesteund en het is aan twijfel onderhevig of zij haar zal steunen", verklaarde terse bronnen. Aan de Unctad-conferentie wordti door de meeste der 153 lidstaten van de Verenigde Naties deelge nomen. Zij duurt tot 28 mei. Haai' belangrijkste doel is de economi sche kloof tussen de rijke en arme landen minder breed te maken. De Westerse kringen verklaarden dat elke poging Zuid-Afrika en Is raël buiten spel te zetten en de PLQ binnen te halen, de groep van 77 zou splijten. Als de petitie in de conferentie aan de orde zou worden gesteld, zeiden ze, zou een debat worden ontke- der Wes- tend dat het conferentiewerk ern stig in de wielen zou rijden. i de Arabische spon sorlanden zijn niet bekend. Secretaris-generaal Gamani Corea van Sri Lanka van Unctad, zei in een persconferentie dat hij niet op de hoogte was van Arabische initia tieven. Hij wilde er geen commen taar op geven omdat hij het een zaak vond waarover de regeringen zich moeten uitspreken die lid zijn van de organisatie. Corea sprak de hoop uit dat de con ferentie van Nairobi in de goede sfeer zou plaatshebben die tussen rijke en arme landen ontstond op de laatstgehouden Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties en de Noord-Zuid-besprekingen in Parijs. „Het is belangrijk dat Nairobi aan die sfeer zijn steentje bijdraagt", aldus de secretaris-generaal. „Een onbevredigend resultaat zou frus tratie en ontgoocheling tot gevolg hebben". Volgens Corea zullen maatregelen die de derde-wereldlanden verze keren van stabiele prijzen en ver diensten voor de produkten die ze hebben aan te bieden, een voor-. name plaats op de conferentie- agenda innemen. Unctad steunt een voorstel tot het vormen van een voorraad van tien belangrijke pro dukten ter waarde van 6 miljard dollar als waarborg tegen prijs- schom melingen. De Verenigde Staten en enkele an dere landen in het Westen voelen meer voor een gevalsgewijze aan pak van elk produkt afzonderlijk in plaats van een algemene aanpak. Maar volgens Corea is de kloof tus sen beide standpunten niet zo breed als is voorgesteld. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger zal morgen in een toespraak voor stellen een internationale midde- lenbank op te richten voor het bij eenbrengen van het kapitaal voor ontwikkeling, produktie en export van ruwe grondstoffen in ontwik kelingslanden. De secretaris-generaal van Unctad' wilde op dit plan geen visie geven, zeggende dat hij er alleen in de pers over had vernomen en niet op de hoogte was van zijn details. Uit andere bron in Nairobi werd evenwel gehoord dat Corea het plan onlangs in Washington heeft besproken met hoofdambtenaren in het ministerie van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE Goedbetaald werk in een klein team Hoogovens heeft dat werk In ploegendienst voor mannen tot 45 |aar. Zoekt u een Interessante baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510-94000 ol schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel). Antwoordnr. 94000, IJmulden. mm HOOGOVENS IJMUIDEN BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Max van der Stoel, heeft zich gisteren in Brussel uiterst pessimistisch uitgelaten over de huidige situatie in de Europese Gemeenschap. "Ik heb het benauwende gevoel, dat we niet verder ko men", zo zei hij tijdens een Europese ministerraad, die voor de zoveelste maal geen enkel positief resultaat opleverde. i- Het komende half jaar heeft Neder land het voorzitterschap van de EG. We maken ons geen illusies dat de meeste EG-lidstaten nu wil den innemen. Het Nederlandse standpunt over de het bereiken van resultaten in dat twee genoemde onderwerpen i het eerste Spaanse nationale dagblad "El Pais" i de allereerste ADVERTENTIE fruyodrink K honing halfjaar, aldus de Nederlandse be windsman, maar we willen wel tot het uiterste gaan om het uiteenval len van de gemeenschap te verhin deren en om alle positieve krachten te mobiliseren. De minister ver heelde overigens niet dat Neder land verwacht in het komende half jaar weinig te kunnen bereiken. In Italië komen er binnenkort verkie zingen en in oktober zijn er in Duitsland verkiezingen en ieder een weet, dat men in verkiezings periodes tot weinig zaken komt. Maar we weigeren de moed op te geven, omdat het in het belang van geheel Europa is te proberen de impasse te doorbreken, aldus Van der Stoel. MADRID (UPI) - Het Spaanse landelijke oppositiedag blad 'El Pais' nam in zijn eerste nummer, krachtig stelling tegen het beleid van de Regering-Arias Navarro. 'De hervormingen die de regering nu wil verkopen aan het publiek verdedigen slechts de pri vileges en de belangen van groepen die praten over voortzetting van een verleden zonder horizon'. In het hoofdartikel op de voorpagina wordt premier Arias Navarro ver geleken met de afgezette Portugese premier Marcello Caetano „Vreed zame hervormingen zijn nog moge lijk, vooropgesteld dat ze onder nomen worden door een andere re gering", aldus El Pais. Het blad ging grif van de hand. Dergelijke onverbloemde kritiek op de regering zou kort geleden niet mogelijk zijn geweest in Spanje, waar sinds de burgeroorlog geen persvrijheid meer bestaat. De cen suur heeft niet ingegrepen in het eerste nummer van El Pais, dat on der zijn aandeelhouders zowel mi nisters uit de regering-Arias als communistische en socialistische kopstukken telt. Naast het hoofdartikel staat op de voorpagina een openingsverhaal over de politieke voorwaarden die de EG stelt aan een Spaans lid maatschap: volledige erkenning van de rechten van de mensen en politieke vrijheid. El Pais doorbrak in het eerste nummer nog meer ta boes: in verslag over de moord op een politieman door Baskische se paratisten veroordeelde de krant politiek geweld, maar met de toe voeging dat alleen democratische hervormingen en een politieke op lossing voor het probleem van de Baskische minderheid een eind kan maken aan terreur. Tot dusver beperkten krantenberichten over politieke gewelddaden zich tot ver oordelingen en eisen voor een krachtig politie-optreden. El Pais heeft er drie jaar over ge daan om een verschijningsvergun ning van de regering te krijgen. De eerste oplage telde 250.000 exem plaren. Pessimistisch De minister kwam ir zijn pessimistische uitspraken, dat de Europese ministerraad er opnieuw niet in geslaagd was enig positief resultaat te boeken. Het voornaamste punt tijdens de raad (die maandag was begonnen) was het bepalen van het EG-standpunt op de vandaag in Nairobi begin nende nieuwe Unctad-conferentie. Op twee belangrijke punten heeft Nederland de besluitvorming in de raad geblokkeerd, omdat, zo legde staatssecretaris Brinkhorst (Euro pese Zaken) later uit, het geen ge noegen wilde nemen met een mi nimale positie van de EG. Die punten waren het schulden- vraagstuk, waarmee de armste lan den in de wereld kampen en de zaak van het aanleggen en financië- ren daarvan van grondstoffenvoor- raden om arme landen in staat te stellen hun inkomen te stabilise ren. "Ik heb in uiterste gemoeds rusteen minimaal gemeenschappe lijk EG-standpunt over die kwes ties tegengehouden, omdat ik ge loof dat zo'n standpunt in Nairobi de geloofwaardigheid van de ge meenschap op het spel zou hebben gezet", aldus Brinkhorst. het kort het volgende: Nederland voelt ervoor dat er een algemene overeenkomst komt, die het moge lijk maakt grondstoffenvoorraden aan te leggen die door de producenten- en consumentenlan- den gezamenlijk worden gefinan cierd. Wat de kwestie van de schul den betreft vindt Nederland dat er een opschorting van de aflossing en rentebetaling moet komen voor die arme landen die het water nu tot de lippen gestegen is. Plafond De EG-raad is er gisteren ook niet in geslaagd het eens te worden over de financiële hulp aan landen waarmee men nog onderhandelt over akkoorden, of over wijziging of aanvulling van bestaande ak- Brussel tot koorden. Het gaat hier om Grieken land, Turkije, de Machrak-landen, Israël, Portugal, Cyprus en Joegos lavië. De ministers van financiën hebben al vastgesteld, dat het plafond van de hulp die de Europese invt ringsbank aan die landen kan ge ven, op 2400 miljoen gulden over vijf jaar tijd moet liggen. Het debat in de raad ging nu voornamelijk over een bijkomende hulp (even tueel te betalen uit de Europese be groting) van nog eens 1350 miljoen gulden. De permanente vertegen woordigers van de EG-lidstaten in Brussel zullen deze zaak opnieuw moeten bestuderen. Paspoort Hoop De Nederlandse staatssecretaris (en eerder ook minister Van der Stoel) gaf er blijk van de hoop te hebben dat in de loop van de confe rentie in Nairobi - vooral als bij voorbeeld de Verenigde Staten daar hun goede wil tonen - de EG- landen tot een standpunt kunnen komen, dat de arme landen meer armslag geeft dan het standpunt De permanente vertegenwoordi gers zullen ook de kwestie van de invoering van een uniform Euro pees paspoort verder bestuderen, evenals het probleem van de in voering op eenzelfde datum in de meeste EG-landen van de zomer tijd. Over dat laatste zei staatssecre taris Brinkhorst nog, dat als er bin nen vijftien dagen geen EG-besluit valt, de Beneluxlanden en Frank rijk zullen besluiten die zomertijd volgend jaar op 3 april te laten in gaan. Verdedigers Stuttgart willen Nixon als getuige STUTTGART (DPA) - De eigen verdedigers van de verdachten in het proces-Baad er-Meinhof heb ben voorgesteld de vroegere Ame rikaanse president, Richard Nixon, en andere vooraanstaande politici en militairen uit de tijd van de Vietnam-oorlog als getuige te ho- Otto Schily, advocaat van Gudrun Ensslin, gaf als motief voor het ver zoek dat Nixon, alsmede de voor malige Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird, diens toe nmalige plaatsvervanger Daniël James en de ex-chef van de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam, Creighton Abrams, uitspraken zouden kunnen doen over de bete kenis van bomaanslagen in de Ver enigde Staten en in andere landen. De genoemden zouden kunnen aantonen dat dergelijke bomaans lagen hadden bijgedragen tot de te rugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam. Daarnaast vroeg Schily een onder vraging van de chef van het Ameri kaanse leger in Europa, generaal Michael Davison. Deze zou in Schi- ly's ogen kunnen bevestigen dat de aanslag van mei 1972 op het Ameri kaanse hoofdkwartier in Heidel- berg, welke de Baader- Meinhofgroep ten laste is gelegd, tot een belangrijke verstoring van de militaire operaties in Indo-China heeft geleid. De vier sinds een jaar in het West- duitse Stuttgart terechtstaande lei ders van de Baader-Meinhofgroep voelen zich "verantwoordelijk" voor de bomaanslagen in mei 1972 op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg, het hoofdkwartier van het Amerikaanse vijfde leger in Frankfurt en op de torenflat van het Springer-concern in Hamburg. Verdachte Gudrun Ensslin heeft dit gisteren verklaard. ADVERTENTIE Enorme bosbranden in Siberie MOSKOU (AFP) - Enorme bos branden die al verscheidene dagen in het oosten van Siberië woeden hebben al meer dan 40.000 hectaren aan naald- en berkenbossen ver woest. Een aantal dorpen dat door de branden is ingesloten wordt ern stig bedreigd. Dit meldt de Russi sche pers. Ten zuiden van de stad Krasnoiarsk zijn op een twintigtal plaatsen nieuwe branden ontstaan die dage lijks 275 hectaren bosgebied ver woesten. De Siberische stad Tsjita, die meer dan 200.000 inwoners telt, is ternauwernood aan het vuur ont snapt, doordat plotseling een felle storm opstak die een groot gebied rond de stad onder een laag sneeuw van een meter bedekte. MADRID - Mannen, kinderen vluchten in paniek alle richtingen uit, toen tijdens een stieregevecht in de arena van Madrid de woedende stier over- de houten schutting sprong. Gelukkig voor het publiek werd het geplaagde dier door de tweede schutting gekeerd. FIJNE/VLEESWAREN IX- kwaliteit die vroeger V zo gewoon was. LONDEN (DPA&AFP) - Door de plotselinge dood van een Labou- rafgevaardigde is de fractie van premier Callaghan, die toch al de absolute meerderheid in het La gerhuis had verloren, vérder ver zwakt. Kort na aankomst in het Lagerhuis zakte de socialist Delargy gisteren ineen. Enkele uren later overleed hij in een ziekenhuis. Labour komt nu drie zetels te kort voor de vol strekte meerderheid. De Labour- fractie telt overigens nog wel 38 ze tels meer dan die van de Conserva tieve oppositie. Delargy speelde in het Lagerhuis een belangrijke rol als voorzitter van de commissie, die de samen stelling van de andere parlemen taire commissies bepaalt. Hij had juist maandagnacht in een stor machtige zitting van het Lagerhuis het besluit van zijn commissie ver dedigd om, ondanks het feit dat Labour niet meer over de absolute meerderheid beschikt, toch de be staande samenstelling van de di- niet te wijzigen. Voor dit besluit was Delargy zelf verantwoordelijk omdat hij de doorslaggevende stem uitbracht. In een stemming over deze omstre den zaak bleef Labour overwin naar. Voor deze uitslag hadden drie Britse ministers en staatssecreta rissen halsoverkop de belangrijke EG-vergadering in Brussel moeten verlaten om in Londen de regering te kunnen steunen. Daarop kondigden de Conservatie ven aan dat zij gisteren een motie van afkeuring tegen de regering zouden indienen. Met het oog op het overlijden van Delargy zagen zij echter van dit voornemen af. Van de 633 Lagerhuiszetels worden er nu nog 313 bezet door Labour en 316 door afgevaardigden van de overige partijen. De voorzitter en zijn drie plaatsvervangers - twee socialisten en twee conservatieven - stemmen normaal niet mee. Een nieuwe samenstelling van de commissies zou een ernstige be lemmering vormen voor het wet gevende werk van het Lagerhuis.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9