DIEPGAAND ONDERZOEK TREINRAMP Frans krijgt voor het eerst enige steun 'nWeek lang laag: «ÜnfejSS Doden herdacht op de Dam Blijken van medeleven De mooiste mode voor dag en nacht ($a/iHecke „Ik zal het nooit kunnen vergeten'' WOENSDAG 5 MEI 1976 PAGINA T MAASTRICHT (SP) - Voor het eerst tijdens het proces in Maas tricht krijgt Frans H. een beetje steun. Die komt van de kant van Jean Moons, een 42-jarige hoofd verpleger, die bijna tweeëneenhalf jaar in de Kerkraadse Lueckerhei- dekliniek heeft gewerkt. Begin de cember 1972 werd hij op staande voet ontslagen, omdat hij de arts mevrouw L. had aangevallen. Moons onderstreept de verklarin gen van Frans, die steeds heeft ge zegd dat hij eigenmachtig insuline is gaan spuiten om de patiënten rustig te krijgen omdat de artsen 's nachts toch niet kwamen. Moons: "Ook al was het nodig voor de patiënten, mevrouw L. wilde 's nachts niet gebeld worden. Ze was pas afgestudeerd, maar ze moest steeds haar man, cok een arts, bel len wat ze in sommige gevallen moest doen. Ze heeft me zelfs een keer gezegd, toen er een paar pa tiënten erg slecht lagen: geef maar geen verdere therapie meer, wapt ik heb drie lege beden nodig". Volgens de heer Moons besteedde deze arts bijzonder weinig tijd aan haar patiënten. Hij illustreert dat "Meestal keek ze om het hoekje, riep: er is zeker niets bijzonders hè, en was weer verdwenen. Ze wenste niet eens te praten met demente be jaarden". Mr. J. Booster, de strijdvaardige of ficier van Justitie in deze zaak, had de getuigenis van Jean Moons wil len voorkomen. Nog voordat Moons zijn eerste zin neeft afge maakt, bijt de officier hem toe: "U heeft toch alle klachten in een brief uiteengezet. Ze zijn tcch terecht gekomen waar dat moest. Er is toch een onderzoek geweest en bij de uitkomsten daarvan heeft u zich toch neergelegd. U weet toch dat gebleken is dat mevrouw L. geen laakbare handelingen heeft ver richt?" Eigen houtje Frans' verdediger, mr. J. Hermans uit Geleen, springt er, eigenlijk voor de eerste keer tijdens dit pro ces meteen in; "Maar die hele zaak, die hele situatie destijds in de kli niek kan mogelijk verklaren waarom Frans bepaalde handelin gen op eigen houtje heeft verricht". Na kort beraad van de rechtbank laat president mr. G. Hermesdorf weten dat het in het belang is van de verdachte dat de werksituatie in de kliniek duidelijk wordt. Moons vertelt dan nog dat de afde lingshoofden van de kliniek, indien nodig, zelf medicijnen mochten toedienen. Maar op de vraag van de president of er ook insuline of va lium mocht worden gespoten moet hij ontkennend antwoorden. Over Frans zegt Jean Moons: "Ik heb nooit direct met Frans samen gewerkt, er was wel een goede communicatie tussen ons. Bij mijn weten verzorgde hij zijn patiënten optimaal. Ach, eigenlijk was in die tijd de hele situatie in Luecker- heide fout. De begeleiding, daar mankeerde wat aan". Na het verhaal van Moons stelt mr. Booster de rechtbank voor ook me vrouw L. als getuige op te roepen. Opnieuw gaat de rechtbank in de raadskamer. Na de middagpauze laat de president weten dat in dit stadium niet nodig te vinden. De officier vraagt daarop wel of recht bankpresident Hermesdorf de vol ledige verklaringen wil voorlezen van de artsen onder wie Moons heeft gewerkt Tegenwerking Uit de tegen de politie afgelegde verklaring van mevrouw L. blijkt dat ze nagenoeg van het begin af aan heeft gemerkt dat ze werd tegengewerkt door Moons en door Frans H. De aantijgingen van Moons ontkent ze allemaal, evenals de beschuldigingen die Frans tij dens de eerste dagen van het proces uitte. Volgens Frans zou ze 's nachts nooit zijn gekomen en zou ze sommige patiënten hebben laten uitdrogen. De president leest ook de verkla ring voor van dr. Van Hooff. Deze arts vertelde de recherche na de ar restatie van Frans: "Frans ham sterde medicijnen. D^t was me wel opgevallen, maar ik had er nooit iets achtergezocht Ik heb ook tal loze keren verklaringen gezocht voor de hypoglycaemieën die veel vuldig op Frans' afdeling „Nachte gaal" voorkwamen". Wie had kun nen denken dat er een crimineel aan het werk was. Ik heb Frans vaak betrapt met het knoeien met bestellingen van medicijnen. Ik waarschuwde hem dat het afgelo pen moest zijn. Hij keek me ver ontwaardigd aan en zei; "Wat denkt u wel dat ik ermee doe". Hoog bejaard Aan het slot van deze zesde zit tingsdag behandelt de rechtbank de zevende van de negen insuline- moorden die Frans heeft toegege ven. Het gaat om de hoog bejaarde mevrouw H. Klausener. Ze kwam 23 mei vorig jaar naar "Nachte gaal", kreeg van Frans een spuitje en overleed vier uur later. Frans vertelde de politie: "Ze was oud, bedlegerig, dement Je kon niet eens met haar praten. Ze was al bediend. Ik zag zo dat we de verzor ging van haar niet aankonden. Toen heb ik gespoten. Ze had nog zoveel pijn". Maar volgens kleinkinderen was oma bij de opname nog goed ge weest Een kleinzoon: "Toen oma net was binnengebracht vroeg Frans H. of we kleren voor haar wilden gaan halen. Toen we terug kwamen was ze totaal anders. Dat was vier uur later. Ze lag in coma. Even later ging ze dood. Een kleindochter "Tegen mij zei meneer H.: Ik begrijp niet dat ze zo'n mens hier halfdood binnen brengen. Dat doen ze wel meer in die ziekenhuizen, dan houden ze zelf het sterftecijfer laag. Ik had Frans juist nog een tientje fooi ge- gegeven, omdat hij ons zo behulp zaam was geweest". ADVERTENTIE t m woensdag 12 mei Met drukindicaior. Voorzien van riiksue Advies- prijs 35-"1 Alleen i bij AH Brillo schuursponsjes, 103 doos 12 stuksJ2r?2" ILa Green Spot. 110 fles 1 liter Pankv wafels. GI2 pak 168 gramX25" Maribel sperziebonen. Qtffe 1/1 blikX05 OU AH Spaghetti, 119 pak 500 gramJr35" 5.» ftdingworst,vacuum verpakt, yll 100 gram.89" i U Nieuw! Halfboter. 139 kuipje 200 gram.U49" Uit de diepvries: AH Koolvisfilets, graatarm, OJ9 pak 400 gram_2r5<T k AMSTERDAM - Tijdens de do denherdenking van de slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog plaatsten minister Vredeling, premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman gisteravond een krans bij het monument op de Dam. Voordien hadden Konin gin Juliana en Prins Bemhard al een krans gelegd,evenals twee nabestaanden van de dodenMet een défilé van de genodigden langs het nationale monm werd de bijeenkomst beslote SCHIEDAM (SP) - Is de treinramp bij Schiedam toe te schrijven aan een technische tekortkoming, of is de fron tale botsing, die gisterochtend het leven eiste van 24 passa giers, het gevolg van menselijk feilen? SCHIEDAM - Op het baanvak waar zich gisterochtend de ramp voltrok,konden de machinisten niet blind varen op het inmiddels op 600 km treinrails aangebrachte ATB- systeem. Een dergelijke beveiliging behoedt het treinverkeer voor een menselijke fout. Negeert de machi nist een rood licht, dan wordt hij automatisch gealarmeerd door bel- signalen. Passeert de man daarna nog een rood licht, dan stopt de trein automatisch. Deze automatische treinbeïnvloeding wordt in '83 of '84 aangebracht op het traject Rotterdam-Hoek van Holland. Op de vraag of het gebeuren van giste ren aanleiding geeft dit traject voorrang te geven, reageert ir.M.G. de Bruin: .JDat ligt niet voor de hand. Ik moet er daarbij op wijzen, dat nog zo'n 1200 km rails in Neder land zonder deze beveiliging zit''. Op die beklemmende vraag zal pas over enige maanden een antwoord volgen, als een diepgaand onder zoek, dat op last van minister Wes terterp door de spoorwegongeval lenraad wordt ingesteld zal zijn af gerond. „Ik pieker er niet over ook maar iets te zeggen over een moge lijke oorzaak, zolang we niet over feitelijke gegevens beschikken", aldus ir. M. G de Bruin, president directeur van de Nederlandse Spoorwegen. De NS-topman liet zich gisteren kort na de ramp evenmin uit over de al dan niet af doende beveiliging van het betrok ken baanvak. „Als ik zou zeggen, dat de ATB (een systeem, dat men selijk falen uitsluit) een dergelijk afschuwelijk drama zou hebben voorkomen, zou ik daarmee te ken nen geven dat hier sprake is ge weest van een fout van de machi nisten. Dat echter staat eenvou digweg niet vast". De ramp voltrok zich gistermorgen even voor acht uur. toen de uit Hoek van Holland afkomstige Rhein-Express frontaal botste op Slachtoffers ROTTERDAM (ANP) - De voor lichtingsdienst heeft de volgende lyst van 23 geïdentificeerde dode slachtoffers vrijgegeven. Op ver zoek van de familie wordt de naam van het 24ste slachtoffer niet gepu bliceerd: J. Dryver uit Rotterdam 57 jaar; mevr. B. E. Tobias, Rotter dam (50): mevr. C. de Heer, Den Haag (30), K. A. Gramende, Delft (31), F. N. M. de Gier, Dordrecht (37), V. Erkit, Schiedam (24), W. Visser, Dordrecht (34). F. J. van Leeuwen, Rotterdam (37), N. P. A. A. G. Burghart, Naarden (26), F. C. Verhoecks, Schiedam (20), A. de Bruin, Capelle aan den IJssel (20), J. J. M. Roode, Rotterdam (21), mej. G I. Becude, Delfgaauw (18), H. C. Klevzen, Schiedam (27), P. J. Pols, Rotterdam (29), J. R. Bakker, Rot terdam (23), M. de Jong, Dordrecht (22). H. W. Walden, Maassluis (40), K. L. B. Springborn, Den Haag (30), mevr. J. W. de Bruin, Rotterdam (42), C. Stas, Rotterdam (23) en L. C. van der Waal, Goes (29). de ongeveer 80 kilometer rijdende sprinter-stoptrein, komend uit de richting Rotterdam. De Rhein- Express, bestuurd door de Rotter damse machinist J. Timmer, had op dat ogenblik amper vaart. Timmer had luttele ogenblikken voor de beide treinen met een daverende klap tot stilstand kwamen nog krachtig geremd. Pal voor de bot sing ontvluchtte hij zijn cabine. Hij bleef ongedeerd. De machinist van de sprinter, de 49-jarige H. Kophof, eveneens uit Rotterdam, werd met cabine en al enkele meters weggedrukt. Zwaar gewond kon hij, halverwege de trein, om half elf door brandweer lieden worden bevrijd. Amputatie van zijn voet was ter plekke nood zakelijk. De twee bij de ramp betrokken treinen hebben in ieder geval beide op het goede spoor gezeten. De Rhein-Express maakt normaliter naar station Vlaardingen ongeveer zes kilometer gebruik van het lin- kerspoor om de eerder vertrokken stoptrein Hoek van Holland- Rotterdam bij Schiedam te kunnen passeren. Om 7.50 uur moet de in ternationale trein, dan weer gerug- gekeerd op het rechterspoor, bin nenlopen in station Schiedam- Rotterdam-West. Exact een minuut later vertrekt dan de sprinter met bestemming Hoek van Holland. De machinist van de sprinter mag - volgens de secuur opgestelde dien stregeling - pas wegrijden op het moment dat de D-trein is gearri veerd. Een eerste vluchtig onderzoek wees gistermiddag uit dat de D-trein die geregeld vertraging heeft, hooguit twee minuten later dan gebruikelijk bij de in Schiedam wachtende stoptrein aankwam. De heer K. van der Veen. chef van het rayon Rotterdam: „Het schema is zodanig opgesteld, dat er altijd enige minuten speling is". Mocht de sprinter niettemin te vroeg zijn vertrokken, dan had dat op de centrale controlepost in Rot terdam waargenomen moeten worden. „Maar tegen achten wordt men daar overstelpt met treinbe- wegingen. Het is vanzelfsprekend op dit ogenblik niet te zeggen, waar de menselijke of technische fout ligt". Minister We ster terp (rechts): "Wat ik hier zie is verschrikkelijk". In het midden de directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir. De Bruin. Schiedam (SP) - Koningin Juliana en prins Bernhard hebben telegra fisch blijk gegeven van hun mede leven met de slachtoffers van de treinramp en hun nabestaanden. "Wij zijn diep geschokt door het ontstellende bericht van het onge luk bij Schiedam, waardoor zove- len uit het leven gerukt of ernstig gewond werden. Samen met u en uw medewerkers denken wij met innig meeleven aan de getroffenen en hun nabestaanden", luidt de tekst van het telegram. "Wat ik hier zie is verschrikkelijk", zei minister Westerterp van verkeer en waterstaat op de plaats van het ongeluk. Ook de Belgische regering be tuigde in een telegram haar mede leven. Verder ontvingen de hoofddirectie en de ondernemingsraad van de NS een telegram van de federatieraad van de vervoersfederatie, die giste ren in Utrecht vergaderde over het arbeidsvoorwaardenbeleid. De raad sprak haar ontsteltenis uit over de ramp. ADVERTENTIE Lingerie draagt u 24 uur per etmaal. Een reden om uzelf te verwennen met echt móóie i négligés, house-coats, onderjurken enz. U vindt ze te kust en te keur in Zwitserse, Franse en andere kwaliteiten. Bij de echte lingerie-, foundation- en badmode-specialist. Breestraat 126 Leiden Tel. 130960 SCHIEDAM - „Ik zat rustig in d< trein. Plotseling was er een enorme klap. Wat er gebeurde wist ik op dat moment niet, ib verloor meteen mijn bewustzijn. Toen ik bijkwam was er overal gegil om mij heen. Afgrijselijk. Ik zal het nooit kunnen vergeten'* Het relaas van Irene Mak (21) uil Schiedam. Door een dubbele beenbreuk een van de zwaarge wonden. Maar ook een van de weinigen in het voorste deel van de opengereten Sprinter die de ramp overleefde. Verwrongen staal. Een treinstel samengeperst tot enkele meters schroot. „De slachtoffers kunnen niets ge merkt hebben van het ongeluk. Daarvoor Is het allemaal te vlug gegaan", zegt een verbijsterde spoorwegman terwijl hij bezig i« met het trieste bergingswerk- Luguber spitwerk naar slachtof fers. Het schrijnende gegier van snijbranders duurt tot achterin de middag; in vele gezinnen heerst dan nog onzekerheid ovei het lot van hun familieleden. In enkele seconden speelt zich op de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland ter hoogte van de Schiedamse H.enri Polakstraat een ramp af. Een ramp waarvan enkele tientallen getuigen zijn. Zij zitten in de stoptrein Hoek van Holland-Rotterdam, die op het zuidelijke spoor staat om, zoals gebruikelijk, de D-trein naar München te laten passeren. „We stonden stil en ik keek naai buiten. Ik zag de Rhein-Express naderen. Tegelijkertijd zag ik van de andere kant die gele NS- trein komen. Op nog geen twee meter afstand van mij vandaan botsten de treinen tegen elkaar. De klap was vreselijk", vertelt de 21-jarige Hannie de Knegt. "Die Sprinter schoof als een har monica in elkaar, mijn ruit ging aan diggelen, er was even paniek in de trein. Direct na de kap werd het doodstil. We moesten de trein uit Buiten zag ik onder de trein gewonde mensen liggen" ..Iemand vroeg of er verpleeg sters of dokters onder de passa giers waren. Er was inderdaad een verpleegster bij. Die is on middellijk gaan helpen. Ik zal nooit vergeten hoe ontzettend snel hulp ter plaatse was. Binnen vijf minuten waren overal brandweer- en ziekenwagens". Van alle kanten komen passa giers uit de twee vrij volle stop treinen en de maar gering bezette Rhein-Express. Aanvankelijk lo pen zij verdwaasd en niet begrij pend door elkaar. Ze beseffen nog nauwelijks wat er is gebeurd, we ten niet of ze hulp moeten gaan bieden of niet Sommigen hebben wat zij van hun bagage konden redden stijl geklemd in de hand. "Je kon echt wel zien, dat er nog veel mensen in paniek waren. Ze begonnen naar ons te schreeuwen en te wijzen dat we moesten bel len voor hulp. Ik greep onmiddel lijk naar de telefoon en belde de politie, maar die had al verschil lende telefoontjes binnengekre gen". vertelt mevrouw Vellinga, die vanuit haar op de vierde etage gelegen woning aan de Henry Po lakstraat alles kon volgen. Heel wat bewoners zullen zich de klap nog lang herinneren. "Ik was in de slaapkamer. Plotseling hoorde ik die knal. Mijn kapspie gel viel bijna van de muur. Ik keek eerst aan de straatkant naar buiten, omdat ik dacht, dat er een ongeluk was gebeurd. Daarna ging ik naar de andere kamer en zag die ravage", zegt een buur- In een mum van tijd is ae red dingsactie in volle gang. Uit Schiedam, Vlaardingen en Rot terdam racen tientallen brandweer- en ziekenwagens naar de plaats des onheils. Brandweerlieden, ziekenverple gers en doktoren beginnen met het redden van de gewonden en het bergen van slachtoffers. Tien tallen politiemannen houden kruispunten van wegen en zie kenhuizen in de drie steden vrij. Andere agenten dringen auto's, die op de rijksweg Hoek van Holland-Rotterdam vlak langs de plaats van het drama komen en langzaam rijden of zelfs stoppen, tot doorrijden. Om voor de zie kenwagens* een nog betere route te hebben slaan brandweerlieden pijlsnel een bruggetje in de sloot die de spoorbaan van de rijksweg scheidt. Onvermoeibaar bleven zij, gade geslagen door honderden ijlings toegeschoten belangstellenden, vechten voor de levens van de in de trein achtergebleven gewon den. De redders richtten zich uit sluitend op het voorste gedeelte van de Sprinter, die zeer zwaar werd beschadigd. Pas rond half zeven gisteravond konden de laatste drie doden uit de trein ge borgen worden. In Schiedam werd gisteren spoorslags gezocht naar een kerk die qua ligging en grootte ge schikt is om d$ doden op te baren. "Wij aanvaarden vanzelfspre kend de aansprakelijkheid ten volle", verzekerde mr. De Bruin van de NS, "en dat gaat zeker niet vanuit een minimumbasis". "Er heerst diepe verslagenheid in de spoorwegfamilie", aldus de president-directeur, "het valt ons, spoormannen, zwaar met een dergelijk drama geconfronteerd

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7