Rehabilitatie kost meer dan vijf miljoen ons van stank' 'Verlos Leids inbrekersduo en helers voor de Haagse rechtbank GEVALLENEN HERDACHT IN LEIDEN EN OMGEVING WOENSDAG 5 MEI 1976 Koenesteeg 12. Het pand waar de Fa. Huisman zijn auto's afspuit. Het gebouwtje staat midden tussen de hui zen van de bewoners van de Koene- en Nieuwe Brugsteeg. LEIDEN/DEN HAAG De reeks inbraken gepleegd door een 19-jarige lasser en een 23-jarige zonder be roep, beiden uit Leiden, bracht gis teren niet alleen de beide daders voor de Haagse rechtbank, maar ook en kele stadgenoten die zich aan heling van de gestolen goederen hadden schuldig gemaakt. In de nacht van 24 januari van dit jaar werd een inbraak gepleegd in de magazijnen aan de Vestestraat. Daar werden onder andere twee kleuren-tv's gestolen. Door vernie ling van een ruit kwam het tweetal het pand binnen. Op 4 december van het vorig jaar was reeds ingebroken in de bar "La Disco Lois" aan het Wagnerplein in Leiden met. als built onder andere twee platenspelers, een cassette-recorder, een versterker, twe geluic^oxen, twee tv's, een grill, een koffiezetapparaat en twee stof zuigers. En op 19 januari werd door beide verdachten in de Haarlemmer straat een auto gestolen. Verdachten bekenden de feiten vlot. De officier eiste tegen de beroep- loze Leidenaar negen maanden ge vangenis en tegen de Leidse lasser zeven maanden. Voor beiden is de straf twee maanden voorwaardelijk. De gestolen goederen waren onder meer gekocht door een 37-jarige Leidse barkeeper. Hij kocht onder andere een tv, lakens, slopen en de kens'. Tegen hem eiste de officier zes maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardelijk. Tegen een 41-jarige droger, die een kleuren-tv had "gekocht" luidde de eis f250,- boete en een week voor waardelijke gevangenistraf. Een zelfde eis kreeg de 49-jarige lasser te horen, die ook een tv had ge kocht. Vervolgems stond terecht een 19-jarige straatmaker, die medewer king had verleend bij de inbraak in de genoemde bar en een inbraak in een meubelzaak aan de Herengracht, waar lakens en dekens werden ge stolen. Tegen hem eiste de officier van Justitie negen maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. Tenslotte was er een 20-jarige lak ser, die aan de laastgenoemde in braak had meegewerkt en tegen hem eiste de officier vyf maanden gevan genisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Tevens zal hij nog twee maanden moeten zitten voor een feit dat hij reeds eerder had ge pleegd. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse. en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horlogen v. d. WATER I Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken Door Adriaan Brandenburg LEIDEN De bewoners van de Koenesteeg en directe omgeving kunnen de firma Huisman ndet meer „luchten". Volgens hen ver oorzaakt dóit bedrijf al enige jaren een enorme stank, welke de laat ste tijd gepaard gaat met een smerige damp. Een damp die zou ontstaan bij het zogenaamde af spuiiten van nieuwe auto's Ge meente, poliitie en hinderwet, kort om alle mogelijke instanties wer den ingeschakeld; niets heeft de bewoners uit de burnt geholpen om de overlast de kop in te druk ken. De heren Verhoogt en Boonstra, zelf wonend in de Koenesteeg, een verbindingsstnaatje tussen de Ho ge woerd en het Levendaaü, hebben er huin buik inmiddels van vol. Zij vertellen: „Een tijdje terug kwam de smeer letterlijk naar binnen. Kijkt maar naar de vloerbedek king, daar zijn de sporen nog op te zien. Het wasgoed hoefde je niet buiten te drogen, want dan was het direct weer vies. En in de straat lag voortdurend een laagje teer". „Uiteindelijk werd het de firma Huisman toen toch verbo den door te gaan met het tectile- ren. Ze kochten echter het pand Koenesteeg 12 en gingen met het werk door alsof er niets gebeurd was. Hoewel er nu niet meer ge- tectileerd wordt, hebben we nog steeds veel last van het schoon spuiten van de wagens". De heer Huisman ontkent, dot hij zich met praktijken zou bezighouden die schadelijk voor het milieu zijn. Hij zegt: „In de eerste plaats teotile- ren we niet meer en ten tweede, gebruiken we voor het afspuiiten van de wagens een middel, dat in het geheel niet schadelijk is". Iets dot de heer Van der Geer van de Leidse politie (Bijzondere Wetten) inderdaad bevestigde: „Het spul is niet lidhit ontvlambaar en kon zelfs in het riool gespoeld wor den". Hij bekende overigens wel, dat het middel op het moment nog onderzocht wordt en dat ook een hinderwetvergunning nog ver leend moet worden aan de firma Huisman. In beide gevallen zag het er volgens de heer Van der Geer voor Huisman niet ongun stig uit. Moohit de hinderwetver gunning inderdaad verleend wor den, dan zullen zich met name de heren Boonstra en Verhoogt op nieuw hiertegen verzetten. „Ik heb het idee dan de heer Huisman steeds de hand boven het hoofd gehouden word't door de gemeen te en daar moet maar eens een eind aan komen", aldus de heer Boonstra. En de heer Verhoogt voegt daar aan toe: „Desnoods schrijf ik naar alle fracties". Te rugkomend op het pand aan de Koenestraat 12, waartegen in eer ste instantie de bezwaren gericht zijn, vertelt de heer Boonstra: „Toen het huis gekocht werd, heeft de heer Huisman eerst de gehele achterkant weggebroken. Begon daarna in dit pand met het afspuiiten van wagens met een vies spulletje. Wij dachten, dat hij daar zijn vergunningen voor had, maar toen we op het stad huis uitgenodigd werden onze be zwaren naar voren te brengen bleek dit ndet zo te zijn. De heer Huisman ging echter gewoon door met zijn werk, totdat er op 17 april brand uitbrak, sindsdien is het hier opvallend schoon, maar binnenkort zal het zaakje wel weer gaan draaien". De heer Huis man zelf legt alle kritiek naast zich neer. „Ze stoken elkaar al leen maar op". De gebouwen van Huisman omarmen de daar lig gende huisjes praktisch, waardoor de buurtbewoners zich afvragen hoe het toch mogelijk is. dat het garagebedrijf Huisman zich steeds opnieuw mag uitbreiden. Mevr. Verhoogt tenslotte: „De gemeeh- te zegt milieu-bewust te zijn, nou, ik merk er weinig van". LEIDEN In de Leidse regio werden gisteren op diverse plaatsen de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In Leiden gebeurde dat met een korte herdenkingsdienst in de Marekerk, waar het woord werd gevoerd door burgemeester dr. A. J. Vis. Verder verleenden de hoboïst Han Ka- paan, de organist Jan van der Meer, de alt Vera Verzijden en de sopraan Esther Hïllinga medewer king aan de dienst. Na afloop iverd er een Stille Tocht gehouden naar het verzetsmonument nabij molen ,J)e Valk". Bij het monument werden kransen gelegd door burgemeester Vis namens de gemeente Leiden zie foto) en door prof. dr. A. E. Cohen, namens de Leidse universiteit. De bijeen komst werd onder andere bijgewoond door leden van het voormalig verzet en nabestaanden van oor logsslachtoffers. In Voorschoten kwamen gisteravond ongeveer 300 inwoners bijeen voor een korte herdenkings plechtigheid bij het moiïUment voor de gevallenen. In Oegstgeest vond de herdenking plaats in het Bos van Wijckersloot. i In gebied Oostdwarsgracht-Emmastmat LEIDEN Rehabilitatie van het gebied Oostdwarsgracht- Emmastraat zal meer dan vijf miljoen gulden kosten. De dienst gemeentewerken heeft voor dit kleine gedeelte van de binnen stad, tussen Langegracht, Pelikaanstraat en Oude Singel, een rehabilitatieplan gemaakt met twee mogelijkheden; een waar bij de Oostdwarsgracht afgesloten wordt door nieuwe bebou wing langs de Langegracht, en een tweede mogelijkheid waar bij de oude stratenloop behouden blijft. De grenzen van het rehabilitatie, gebied worden gevormd door de westelijke bebouwing van de Oost dwarsgracht aan de ene kant en de Pelikaanstraat aan de andere kant, en verder de Langegracht en Oude Singel; het gebied bestaat dus uit twee „plekken": de Oostdwars gracht met aanliggende huizen, en het hele bouwblok rond het bin nenterrein aan de Emmastraat. Dat voor dit geheel de vorm van een rehabilitatieplan gekozen is, verklaart de dienst Gemeentewer ken uit twee voordelen: een reha bilitatieplan kan snel gemaakt worden en zo'n plan geeft goede subsidiemogelijkheden. Zonder deze rehabilitatiesubsidies van het rijk zou het volgens Gemeentewerken bijvoorbeeld onmogelijk zijn om de nu onbewoonbare monumentale huizen van de Stichting Studen tenhuisvesting te herstellen. Het rehabilitatieplan gaat ervan uit dat eerst een aantal nieuwe wonin gen gebouwd worden, welke als wisselwoning gebruikt kunnen wor den waarna de oude wo ningen hersteld worden. In het ge bied van iets meer dan een hec tare staan 37 huizen en 21 bedrij ven. Er zouden zeventien wonin gen bijgebouwd kunnen worden. Door te bouwen langs de Pelikaan straat en dé Langegracht, waarbij onder andere het oude pand van de Leidse Machinefabriek moet verdwijnen, ontstaat om de Emma straat een groen binnenterrein. Aan de Oostdwarsgracht zal een aan tal huizen opgeknapt moeten wor den en gedeeltelijk moeten worden vernieuwd. De huidige indeling van de straat kan daarbij gehandhaafd blijven. Als nadeel noemt de dienst Gemeentewerken dat de nabijheid van de drukke Langegracht erg onveilig is. Als de Oostdwarsgracht door nieuwe bebouwing gescheiden wordt van de Langegracht ontstaat een veiliger woongebied, „meer be schut en lekker op de zon". Voor een dergelijke ingreep zou wel een bestemmingsplan nodig zijn. Het rehabiliitabieplan zou in drie fa sen voltooid kunnen worden. In de eerste fase zouden de huizen van de Stichting Studentenhuisvesting aan de Oude Singel gerestaureerd kunnen worden, en zouden vijf nieuwe huizen aan de Pelikaan straat gebouwd kunnen worden. In de tweede fase zou de Leidse Ma chinefabriek afgebroken worden en zouden in die hoek veertien nieuwe huizen gebouwd kunnen worden. Tevens zou een begin gemaakt kunnen worden met de renovatie of nieuwbouw van zes huizen aan de Oostdwarsgracht. De bewoners van deze woningen zouden de nieuwgebouwde huizen als wisselwoning kunnen gebruiken tijdens de renovatie. In de derde fase zou een begin gemaakt wor den met het opknappen van de overige, particuliere, woningen. In het Plan van Actie voor de bin nenstad staat over het rehabiüta- tiêplan dat in het investerings schema 1977—1980 zal worden na gegaan hoe de nodige financiële ruimte kan worden gevonden. In die Jaren zou het plan dan kunnen worden aangevat, als de gemeente raad ermee akkoord gaat. Het re. habiliitatieplan zal aan de orde ko men tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening die morgenmiddag om zes uur be gint. Bewoners van Koenesteeg: Vanaf de studentenflat aan de Pelikaanstraat heeft men dit beeld van het rehabilitatie- gebied Oostdwarsgracht-Em mastraat: op de voorgrond de Or.de Singel, links de helft van de Oostdwarsgrachtde ande re zijde van de Oostdwars gracht behoort ook nog tot het rehabilitatieplan. Het binnenterrein bij de Emmastraat: een klein perkje waar twee paarden lopen, en de achterkant van dichtgemetselde en vervallen huizen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3