LEIDSCH DAGBLAD Reagan ldopt Ford in drie staten „TAPIJT PROFIJT „TAPIJT PROFIJT" Britse aftocht bij IJsland „Conflict met specialisten blijft niet uit" iVoor Moederi Carter zet zijn zegereeks voort LEIDSCH DAGBLAD Kamerlid vraagt bollenvluchten stop te zetten VOLVO rr VEER EEN BEWIJS LAAGSTE PRIJS WOENSDAG 5 MEI 1976 OPGERICHT 1 MAART I860 34927 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bejaarde man stierf voor vakantie personeel MAASTRICHT (ANP) De 80-jarige Pieter J. Bontjes, die in Juli van het vorig jaar in de Lückerheidekliniek in Kerkrade werd verpleegd, is het slachtof fer geworden van de vakantie van het personeel. De president van de rechtbank in Maas- trocht, mr. G. Hermesdorf, las vandaag op de zevende dag van het proces tegen de hoofdver pleger Frans H. een verklaring van verdachte voor: „Ik heb het leven van deze patiënt opzettelijk verkort. De doorslaggvende re den was dat we het werk niet aankonden. Het was vakantie- tijd. We zaten met tijdelijke hulpkrachten". De hoofdverpleger ontkende deze verklaring niet. Toch be weerde hy op de zitting dat hij het leven van een patiënt nooit heeft willen bekorten. „Ik zeg de waarheid". Hy verklaarde zich een tegenstander van euthanasie. De bejaarde man, die eerst op een andere afdeling van de kli niek lag, maakte het niet lang in het paviljoen van Frans. „Ik heb me verzet tegen zijn over plaatsing" aldus verdachte, „maar ik moest hem nemen. Er was niets goeds meer aan hem". De patiënt was nauwelijks op de afdeling of Frans diende hem 80 eenheden insuline toe. „Ik dacht dat hy zou sterven". De volgende dag leefde de heer Bontjes nog. Een tweede spuit moest definitief een einde ma ken aan het leven van de oude man. De hoofdverpleger merkte echter niets bijzonders. „Hij rea geerde niet op insuline". Frans spoot voor de derde maal, maar nu valium, dat werd de bejaartïe patiënt noodlottig. Farouche van Nina Ricci de Lancöme Fidji van Guy Laroche Madame Rochas Ecusson Y van Yves St. Laurent Arpège van Lanvin Kiku Moon Drops van Revlon Charlie van Revlon Sikkum Climat Speciale aanbieding: Ecusson met navulbare tas-verstuiver Nutrix Crème (Lancöme) Moisture Response van Helena Rubinstein, nu met gratis Lip Gloss ƒ17,50 ƒ14,95 ƒ13,95 ƒ11,95 9,95 9,95 9,95 9,95 9,95 9,95 9,95 9,95 Zonnige perioden Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidoostelijke wind. In de nacht plaatselijk mistbanken en minima omstreeks 7 graden. Maxi mum temperaturen circa 19 graden maar by wind van zee ongeveer 14 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Nederlandse vereniging van ziekenhuiseconomen, de heer J. A. van den Boogert, verwacht meer conflicten tussen economisch direc teuren en medische staf, naarmate de directeuren meer maatregelen moeten uitvoeren ter beperking van de kosten. Het gaat in de ziekenhuizen niet altijd even vredig toe, zei hij vandaag in Utrecht op de ledenvergadering van de vereniging. Het harmoniemo del staat onder druk, nu het niet meer gaat om prioriteiten in de groei, maar om de groei zelf en mo gelijk om het inkrimpen van be paalde activiteiten. Specialisten en assistenten, aldus de heer Van den Boogert, hebben niet de flauwste notie van de kosten van de apparatuur waarmee zij om gaan en van de kosten die zij ver oorzaken door hun methode van werken. Hij pleitte er in dit verband voor, een hoogleraar in de bedrijfs economie of een ziekenhuiseconoom tydens de opleiding van de artsen enkele colleges te laten geven om de studenten inzicht bij te brengen in de financiële aspecten van de medi sche behandeling en de economische facetten van het ziekenhuiswezen. De toekomstige medici zou dan ook wat organisatieleer kunnen worden bijgebracht. De heer Van den Boo gert: „Voortreffelijke medici, die lei ding moeten geven s boratorium, zijn vaak slechte organi satoren en ze volgen een zeer on_ doelmatige methode van werken". Hij voegde hieraan toe. dat de zie kenhuisdirecties in de toekomst by het toelaten en benoemen van spe cialisten ook aandacht zouden moe ten schenken aan hun economische Ook bij de specialisten die al langer in een ziekenhuis werken, bestaat volgens de heer Van den Boogert nauwelijks belangstelling voor het vraagstuk van de kostenbeheersing. „Bij gesprekken daarover met specia listen ontstaat een zekere mate van geïrriteerdheid en het is vaak nauwe lijks bespreekbaar". Nog te weinig zei hij wordt onderkend dat de directie van een ziekenhuis by de aanvrage van kostbare apparatuur organisatorische door specialisten steeds goed moet afwegen dat behalve het patiënten belang ook andere belangen een rol kunnen spelen. De heer Van den Boogert verwacht voor de economische directeuren een toenemende druk, omdat zy bimien de directie speciaal met de kostenbe waking zijn belast en omdat zij zo nodig impopulaire maatregelen moe ten treffen. Hy herinnerde eraan dat de rechtspositie van de ziekenhuis directeuren vaak slecht is geregeld. Er wordt nu gewerkt aan een mo del-overeenkomst. WASHINGTON (UPI/REUTER) President Ford heeft gis teren bij de voorverkiezingen voor de presidentskandidatuur bij de Republikeinen drie gevoelige klappen gekregen, door dat zijn concurrent Reagan hem versloeg in de staten Indiana, Georgia en Alabama. Daardoor schijnt Reagan hem al voorbij gestreefd te zijn in het aantal stemmen waarvan hij zich ver zekerd kan weten tijdens de nationale conventie, die uiteinde lijk de Republikeinse kandidaat voor het Witte Huis zal aan wijzen. Bij de Democraten zette Carter zijn overwinningsreeks voort in Indiana en Georgia, terwijl Wallace de zege in Alaba ma in de wacht sleepte. De definitieve uitslagen in de drie sta ten zijn nog niet bekend. Ontspannen en met de glimlach van de overwin naar op zijn gezicht kijkt Jimmy Carter met echtge note en kinde ren naar de televisie, waarop hij de uitslagen van de voorver kiezingen volgt De drievoudige zege heeft de behou dende Reagan vier vooi-verkiezings- overwinmdingen achter elkaar opgele verd en het is nu wel zeker dat het op de Republikeinse nationale con- centie van augustus in Kansas City tot een touwtrekken tussen hem en Ford komt, zo de beslissing niet eer der valt. Reagans drie zeges hebben hem meer gedelegeerden-stemmen opgeleverd dan Ford. maar deze heeft grote aan tallen „zwevende" gedelegeerden ach ter zich, zo mag men althans aanne- Dat de president zich in de komende voorverkiezingen in West-Virginia en Nebraska kan revancheren is twijfel achtig De landbouwstaat Nebraska is conservatief. De overwinning die Reagan in In diana heeft behaald, is zijn eerste zege ten noorden van de Mason- Dixonlinie en is bevochten zeven we ken na zyn grote nederlaag tegen Ford in het aangrenzende Illinois. President Ford heeft zijn nederlaag toegegeven. Zijn campagneleider Ro- gers Morton schreef haar wat India na betreft toe aan lieden die met de In- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 20 mei 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad* antwoordnummer 214, Lelden. tegenpartij hebben meegestemd, in sommige staten mag. Computer Toen 80 procent der stemmen diana was geteld, lag Reagan by de Republikeinen 51-49 op Ford voor. Een computervoorspeUiimg maakte de kloof 53-47 iin het voordeel van de oud-gouverneur en voormalige film acteur. In Alabama leidde Reagan met 41 en iin Georgia met 21. Bij de Democraten verloor Carter in Alabama in een nek-aan-nekrace van gouverneur George Wallace, die na zijn vorige nederlagen in het zui den waarvan hij het zou moeten hebben eigenlijk alleen nog in naam meedoet. Carter heeft nu ruim 500 gedelegeer denstemmen in zijn mars van de 1.505 die hij moet hebben wil hij op de conventie van zijn partij de pre- sidentsnomiTiatie in de wacht Slepen. Een aantal van de toekomstige zeven tien voorverkieziingen vindt plaats in het zuidwesten en westen van de Ver enigde Staten en wordt op voorhand aan Reagan toebedeeld omdat de Re publikeinen daar tot de rechtervleu gel behoren. De nederlaag van president Ford in Indiana komt des te harder aan, om dat hij er aanvankelijk duidelijk favo riet was. Nog pas maandag had hij in Indianapolis ten besluite van zijn campagne iin de staat gezegd dat hy verwachtte er bij de Republikeinen de overwinning in de wacht te sle pen. LONDEN (Reuter) Een IJslandse woordvoerder in Londen heeft van ochtend bekendgemaakt dat alle Britse treilers uit de omstreden 200- mijlszone rondom IJsland zijn terug getrokken. Een zegsman van het Britse minis, terie van defensie zei dat de 15 trei lers gisteravond begonnen met weg varen maar dat volgens zyn laatste berichten één schip was achtergeble ven in de beschermde zone op onge veer 15 mijl ten zuidoosten van IJs- Fregatten van de Britse marine en andere Britse protectieschepen blij ven in de omstreden viswateren ge stationeerd. De treilerbemanningen stelden de Britse regering deze week het ultima tum dat zij zich uit de viswateren zouden terugtrekken als zy niet doel treffender tegen IJslandse acties werden beschermd. Volgens de IJslandse woordvoer der in Londen bevindt de Britse trei- lervloot zich nu tussen de Far-Oer en IJsland. Woordvoerder Jon Magnussen van de IJslandse kustwacht zei tegen het Britse persbureau Reuter: .Wat ons betreft is er geen kabelJauwoorlog meer daar alle Britse treilers de IJs landse viswateren nu hebben verla ten. De kabeljauwoorlog is vandaag afgelopen met een volledige Britse overgave". BOLLENSTREEK Het PvuA- kamerlid Rienks heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volks gezondheid en Milieu gevraagd of zy de vluchten boven de bollenvelden (door de NLM) willen stopzetten. Wanneer de bewindslieden hiertoe niet bereid zouden zijn dan wil het kamerlid, dat er grotere beperkingen worden opgelegd "om maatschappe lijke neveneffecten te voorkomen". Het kamerlid stelt, dat de NLM de vluchten, die tydens de paasda gen enorm veel mensen lokten, in de komende weekeinden en op feestda gen op grote schaal wil organiseren. Rienks: „Het leefmilieu in de rand stad en in het by zonder in de bol lenstreek, wordt, door deze activitei ten verder verpest". i Miniser Max van der Stoel van Buitenlandse Zaken is uitermate somber over de toekomst van de Europese Gemeenschap. In Brussel konden Weer geen spijkers met koppen worden geslagen als gevolg van onenigheid ojn. over het EG-standpunt voor de Unctad-conferentio in Nairobi, die moet leiden tot betere en stabielere ver houdingen tussen dc rijke en arme landen PAGINA 9 i Naar de oorzaak van de treinramp, die gisteren bij Schiedam aan 24 mensen het leven kostte, zal een diep gaand onderzoek worden in gesteld PAGINA 7 i Conflict dreigt in turnwereld PAGINA 13 Het wetsontwerp voor de gensaanwasdeling is niet met al te veel geestdrift ontvangen. Vakbeweging en progressieve partijen vinden dat het niet ver genoeg gaat; de christen democratische regeringspart ners zetten vraagtekens bij de uitwerking van de VAD, maar hebben zich wel achter de por- tée van de zaak gesteld. Een vorm van VAD zal dus ongetwijfeld door de volksvertegenwoordiging ko men en daarmee wordt dan een heel wezenlijk punt bereikt in de ontwikkelingsgeschiedenis van de geïndustrialiseerde sa menleving in dit land. Immers, de werknemers gaan straks via de vakbeweging participeren in het wel en wee van de onderne mingen. Dat mag zeker een nieuwe essentiële fase In de emancipatie van de factor 'ar beid' worden genoemd. Het is alleszins verklaarbaar dat de ondernemersorganisaties tot nu toe nogal negatief tegenover het instituut van een VAD staan en de voorkeur geven aan in dividuele winstdelingsregelin- gen per bedrijf. In die laatste opzet wordt immers structureel niet aan de machtstoedeling van 'kapitaal' en 'arbeid' ge tornd, er komen geen potten kijkers van buiten. Het zou trouwens best kunnen dat me nige werknemer vooralsnog ook meer voelt voor boter bij de vis en geld in het handje dan voor een voorlopig wat schimmige VAD met veel open vragen. Een groot deel van het geld dat pro fijtelijke bedrijven straks voor de VAD moeten reserveren, krijgt een collectieve bestem ming en dat trekt een grote wissel op de solidariteit van de werknemers met elkaar. Als er tenminste al zoiets als solidari teit bestaat; de geleerden zijn het daarin met elkaar niet eens. De VAD geeft de vakbeweging de ruimte om directe looneisen te matigen. Dat is een heel posi tieve kant van de zaak. Diege nen die verslechtering van 't ii> vesteringsklimaat vrezen ma ken zich zeker niet helemaal onterecht zorgen maar moeten wel worden gewezen op het feit dat het geld van het VAD- flonds niet in een oude kous ver dwijnt. maar gewoon als een aanspraak van het VAD-fonds (als aarddeel of certifi caat) in het bedrijf blijft. Daar bij is natuurlijk wel te voor zien dat de beheerders van het fonds via hun aldus verkregen invloed prioriteiten bij werkge legenheid en welbevinden zullen leggen, maar anderzijds ook niet om een gezond rendement van het geïnvesteerde vermo gen heen kunnnen, omdat men anders de waarde van de eigen 'VAD-portefeuille' zou aantas ten. Dit laatste in aanmerking nemende moet men zich ervoor hoeden, au te roepen, voordat men Voor goed auto-onderhoud ook voor goede gebruikte wagen. Van Ulden auto's b.v. De kisten met de stoffelijke overschotten van d.e slachtoffers van de treinramp bij Schiedam ston den vanmorgen in een halve cirkel opgesteld in de Grote oj Sint Janskerk in Schiedam. De kisten waren bedekt met vele kransen en bloemstukken. Onvoorstelbaar-mooie SLAAPZAK- SLECHTS KEN. Pracht-kleuren, rits rondom, m- zelf te wassen etc. Normaal 54,p«S. OOSTERDWARSSTRAAT 7 LEIDEN 'S MAANDAGS GESLOTEN PARKEERRUIMTE GENOEG

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1