Indiaanse peuters in Suriname krijgen hulp Vrouwendagen in vormingscentra Soms vriest hel in de ijskast Chef moet begrip hebben voor problemen van de jeugd Vermageren tijdens een cruise vltoMis I- |1 u f:1 Stichting SVWO constateert: PAGINA n WOENSDAG 5 MEI 1976 Ine en Hedioig Kowsoleea met Benito en Gerida voor hun boerderij in Etten-Leur. Zeven jaar geleden schreef de zuster van Hedwig Kowsoleea vanuit Suriname, dat een kennis van haar, een Indiaanse net haar achtste kind had gekregen en daar echt niet voor kon zorgen- „Ik heb gezegd dat jij en'Ine het kind graag in jullie ge zin willen opnemen". Hedwig Kowsoleea, klasgenoot van Henck Arron en andere politieke grootheden, zat toen al jaren in Nederland. HTS af gemaakt, een goede baan gevonden, Ine ontmoet en getrouwd, twee kinderen maar een derde kon er best bij. En dus kwam Benito uit Kalebaskreek naar Nederland, twee jaar later ge volgd door Gerida uit Cornelis Condre, een Indiaans meisje. Door hun twee Indiaantjes raak ten de Kowsolea's geïnteresseerd in het lot van de Surinaamse india nen. In '73 gingen ze samen op „fa miliebezoek" bij de echte ouders van Benito en Gerida. Ine„Ik wilde graag zien hoe het daar toeging, wat er aan de hand was. Want er is vol gens mij niets ergers, dan ouders, die hun kind uit pure nood aan vreemden moeten afstaan. Als je eo'n stap neemt, moet er wel erg De stichting Vergelijkend Warenon derzoek (VWO) heeft twaalf koel- diepvriescombinabies onderzocht. Kasten dus, met twee aparte afdelingen: een om dingen koel te houden, en een om levensmiddelen in te vriezen en bevroren te bewaren. Al dit kasten doen het redelijk goed. Alleen als het al te warm wordt in de omgeving waar ze staan, dan wil er wel eens iets mis gaan. Dan gaat het vriezen in het koelgedeelbe. Of in het vriesgedeelte blijft het niet koud genoeg. Zolang het in kamer of keuken niet warmer werd dan 25 graden, koelden alle kasten goed, namelijk tussen 0 en 5 graden. Maar bij een omgevingstemperatuur van 32 gra den (en in de zomer wordt het soms zo warm) begon het in de koelkasten van Esta en Siemens te Bij de combinatie van Linde ging het in het vriesgedeelte mis bij omgevingstemperaturen van 25 en 32 veel mis zijn". De ongeveer 10.000 indianen in Su riname hebben inderdaad een wei nig rooskleurig bestaan. Door hon derden jaren van missie, zending en andere pogingen om hen westerse ge woonten en gebruiken aan te pra ten zijn ze tussen wal en schip ge raakt. Ze zijn vervreemd van hun ei gen cultuur en godsdienst, maar heb ben er weinig voor terug gekregen. graden. Het wordt daar dan be VWO heeft alle gegevens over de koel-diepvriescomhinaties in een tabel bij elkaar gezet. Een deel van die tabel drukken we hierbij af. U kunt er onder meer uit aflezen dat de kasten heel wat goedkoper dan de adviesprijzen van de fabrikanten worden verkocht. Ook het lijstje waarin staat hoeveel je tegelijkertijd kunt invriezen is interessant. De capaciteit van de vrieskasten loopt sterk uiteen: de ene combinatie brengt het niet verder dan 9 kilo, de ander haalt 18. Verder ziet u bij het stroomverbruik opvallende verschillen. De combina ties van Erres, Ignis en Philips hebben zeer veel stroom nodig. De Fhilips-combinatie komt per Jaar (bij een kWh-tarief van 15 cent) op 220,terwijl andere kasten ongeveer 100,kosten. VWO heeft ook de gebruiksaanwij zingen bij de combinaties bekeken. Medische zorg bijvoorbeeld,is een goede zaak maar niet als die van tijdelijke aard is. Indianen, die vroe ger uit wortels en kruiden hun eigen medicijnen maakten, hielden daar mee op toen de witte dokter uit Pa ramaribo de zieken kwam genezen. De kennis verwaterde maar geen nood, er was immers gezondheids zorg. Tot het moment waarop de wit te dokter geen trek meer had in die lange tochten door het oerwoud of over de rivier en zijn bezoeken staak te. Verschraald Met deze hulp, die geen werkelijke hulp is, zijn de Indianen overstelpt. Met als gevolg dat hun levensom standigheden verslechterd zijn. In diaan-zijn in het Suriname van nu betekent helemaal onder aan de maatschappelijke ladder staan en niemand hebben, die met je belan gen rekening houdt. In de Indianenkampen is het le Daarin ontbreken belangrijke advie zen als: Wacht een uurtje met aanzetten als de kast op zijn kant is vervoerd. Dan kan de olie naar de compressor terugvloeien. Vermijd snel achter elkaar in- en uitschakelen van de invriesschake- laar. Anders wordt de motor teveel belast. VWO vond deze kasten de beste: de Bosch KG 360 S, de Liebherr KGS 32 en de Marijnen 864. De Siemenskast wordt als onveilig beschouwd, omdat er vla het bovenblad vocht op de temperatuur- regelaar kan worden gemorst. Dat kan kortsluiting geven. Wie het volledige onderzoek wil lezen kan het bestellen bij de stichting Vergelijkend Warenonder zoek, Leeuwendaallaan 10 in Rijs wijk. U moet dan 2,storten op giro 1477321, of 2,extra postzegels op de adreskant van een briefkaart plakken. ven sterk verschraald. Doordat de visstand achteruit is gegaan en de bossen op verschillende plekken zo zijn uitgedund dat de jacht bijna niet meer mogelijk is, kost het de Indianen veel meer moeite dan vroe ger om aan de kost te komen. De luxe van bezig zijn met hun kin deren kennen ze niet. Maar in de ontwikkeling van het Indiaanse ind zijn de eerste paar levensjaren net zo belangrijk als bij ieder ander kind. Ine Kowsoleea zag de kleintjes in de Indianendorpen alttijd een beetje verloren in een hoekje zitten en ver geleek ze met haar eigen levenslus tige kinderen die alle aandacht kre gen. „Ik had toen heel sterk het ge voel, dat het oneerlijk was om twee kinderen zoveel te geven en al die anderen helemaal niets. Want, ze zijn dan wel door ons geadopteerd, toch horen ze voor mijn gevoel ook nog bij die gemeenschap". Ze ging praten met de „kapitein" van het dorp, een soort burgemees ter, om hem te bewegen zijn steun „Begrip voor de problemen van de jeugd" dit verwachten Duitse school meisjes in de eerste plaats van de man of vrouw die in hun toekoms tige werkkring hun chef zal zijn. Het Door Christl Visser te geven aan een opvangcentrum waar kinderen overdag bezig gehou den konden worden. Dat was het allereerste begin van de „Stichting Kalebas" die nu in vier dorpen sa men met de Indianen kinderopvang centra heeft opgericht en financieel steunt. De leiding is in handen van de dorpelingen zelf. Hedwig Kowsoleea: "Het gaat ons er eigenlijk om, de Indianen via die centra iets weerbaarder te maken zodat hen niet overkomt wat zoveel andere Indianen is overkomen. De ontwikkeling valt toch niet tegen te houden. Alleen van de Jacht en de visvangst kunnen ze over een paar jaar niet meer leven. Indianendor pen die in een industrieel ontwik kelingsgebied liggen worden be dreigd met verpaupering. De kans is groot dat dat de vuilnisbeltbewoners De New Yorkse ontwerpers zien de vrouw voor deze zomer toch nog wel met een hoed op. Van Frank Olive is de hoed links bo ven. De „pothoed" die hij van stro vervaardigde ivordt opgesierd door een enorme roos. Rechtsbo ven een mannelijk aandoende creatie van Fabiani van ruw stro en links beneden een Derby-hoed, dat een lente-achtig accent krijgt door de bloem die uit de strik op rijst. vrouwenblad Freundin heeft een grote groep zestien jarige schoolmeis jes in West-Duitsland ondervraagd over hun verwachtingen van die toe komstige werkkring en vrijwel alle maal noemden ze bovenstaand punt als een van de belangrijkste. Tachtig procent wil „rechtvaardig en goed" behandeld worden, ruim zeventig procent verlangt een „eer lijke verstandhouding" met de toe komstige superieuren. „Breed van opvattingen" moet de baas zijn, vindt een derde van het aantal on dervraagden, en ruim twintig pro cent hoopt op een „vriendelijke chef vindt een bijna «ven groot aantal van de meisjes. Geld Meer dan de helft vindt de sala riëring van een toekomstig beroep erg belangrijk en zegt, in de eerste van de toekomst worden. En dat kan alleen worden voorkomen door hen bewust te maken van hun rech ten". Nadat de Kowsoleea's jaren van uit hun fraaie boerderij in Etten- heur het werk van de stichting. Kalebas Nederland hebben geor dineerd, gaan ze dat binnenkort in Suriname zelf doen. Hedwig Kowso leea heeft een funktie aanvaard bij Billiton. "In het kader van de Surinamise- ring van grote bedrijven wilden ze mij graag hebben. Voor de onaf hankelijkheid zou ik er misschien niet naar toe zijn gegaan, maar nu wil ik echt wel meehelpen mijn land op te bouwen". „Een grote stap, ach nee. Het is mijn land en het land van de kinde ren. Bovendien, er valt daar zoveel te doen. Niet alleen voor de India nen, al is dat wel de bevolkings groep waar wij ons het meest voor zullen inzetten. Gewoon, omdat nie mand anders dat doet". plaats goed te willen verdienen. Maar veel groter blijkt de groep die „ple zier in het beroep" op de eerste plaats zet: vierennegentig procent van de ondervraagde meisjes. Drie kwart van het aantal meisjes vindt het belangrijk om ook tijdens het huwelijk geld te kunnen verdienen, tweederde verlangt „een vast inko men met pensioen". Ruim de helft van de ondervraagden kijkt uit naar „zelfstandig werk en veranwoorde- lijkheid", en zevenentwintig procent van de meisjes zoekt werk waar je „mensen kunt helpen". Voorbereiding, op een toekomstig beroep betekent voor veertig procent van de meisjes dat ze informaties hebben ingewonnen over de moge lijkheden van hoger onderwijs en vakscholen. Ruim driekwart van hen heeft op school al eens met advi seurs bereopenkeuze gesproken en meer dan de helft van hen wil dat nog eens doen, alleen of met de Wie er de centjes voor (over) heeft kan in Frankrijk op een allerple zierigste manier vermageren. De Pa- rijse dr. Bargheon (volgens week blad Paris Match een specialist in de dieetleer) heeft namelijk kans gezien om het cruise-wezen te interesseren voor zijn opvatting dat een ver mageringskuur alleen succes kan hebben als de patiënt volledig be schikbaar, ontspannen en van zijn dagelijkse omgeving losgemaakt is, en niet de indruk heeft dat hij een grote dosis morele en lichamelijke inspanning moet leveren om te kun nen vermageren. Het eerste varen de dieet-experiment is intussen ach ter de rug: ruim honderd passa- giers-op-vermageringsdieet hebben een cruise van dertien dagen tussen Marseille en de Noordafrikaanse kust gemaakt. Programma: laag-calori sche maaltijden, sauna- en massa gebehandelingen, groepsgymnastiek algen- en parafinebaden, discussies met het medisch team, voedings voorlichting over de dagelijkse me nu's, zwemmen, fietsen op de home trainer. Resultaat: negen van elke tien kuurders bleken na het einde van de reis één tot negen kilo te zijn afgevallen, en iedereen had be grepen waarom men te dik was en hoe men gewichtstoename kan voor komen. In augustus 1976 wordt op nieuw een vermageringscruise geor ganiseerd. De prijzen variëren, al naar gelang de accommodatie, van ruim tweeduizend tot vijfentwintig honderd Franse francs per persoon. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven ouders. Met de leraar van de klas wordt in bijna zeventig procent van de gevallen over plannen voor een beroep gesproken. En hoe hebben de Westduitse meis jes het op school gevonden? „Ver velend", roep drieëntwintig procent. Maar de overige zevenenzeventig procent zegt, nog lang niet „school- moe" te zijn. ADDVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR AAT I08a-ll2 LEIDEN kcei-ciïepvriescombinaties netto inhoud tm#rio7An ®l&kirlc.l!ett»- invriezen verbruik per - - - 24 uur merk on type a- i •C CL z 5 T3 "O E.e o S ca./ Lier liter >9 kWh BAUKNECHT PC 2951 V 1409 1000 157 98 - 15 2.5 redelijk BBC KG 3540 1474 172 .100') 16 2,8 matig BOSCH KG 360 S 1577 1130 ->n 103 18 1 8 ERRES ARD 601 ER 1628 1000 207 J23 9 3.8 ESTA KV 3503 1426 1000 172 100') -15 3.0 matig IGNIS 6312 1505 900 208 123 9 3.7 matig LIEBHERR KGS 32 1595 1130 186 32 11 1.8 1.8 goed LINDE 16/20 W 1798 1260 190 100 16 matig MARIJNEN 664 1169 600 154 91 13 1,9 goed PHILIPS AAB 016 1628 1000 208 123 9 4,1 matig SIEMENS KG 3300 1525 1000 173 107 12 2.4 onveilig ZANU5SI SL 20/15 C 1278 920 190 113 17 1.9 goed exclusrof do deur-vakken 5) gemeien bii W C omgevingstemperatuur Door de stormachtige ontwikkeling, die de emancipatiebeweging op het ogenblik doormaakt, hebben veel vrouwen er behoefte aan om met elkaar over hun maatschappelijke situatie te praten. De vrouwencafé's en praatgroepen voorzien al in een behoefte, maar voor vrouwen die wat dieper op de zaken in willen gaan, worden er op de volkshogescholen in Oisterwijk en Baam spe ciale vrouwendagen over de positie van de vrouw in onze maat schappij gehouden. De volkshogeschool in Baarn heeft twee discussieseries op het programma staan: van 26 tot en met 30 mei en van 14 tot en met 18 Juni. Informaties bij Truus Pinkster telefoon 02150—53045. In de volkshogeschool in Oisterwijk komen van 23 tot en met 27 augustus dezelfde onderwerpen aan de. orde. Informaties bij Tillie van der Poel telefoon 0215053045. Voor alleenstaanden en echtparen, die een volledig cursuspro gramma wat te zwaar vinden, omdat ze ook nog graag wat genieten van de natuur, worden er deze zomer in het vormingscentrum „De Born" in Bennekom speciale vakantieweken gehouden. Overdag is men vrij en 's avonds wordt een afwisselend programma geboden. Door de grote belangstelling is het niet mogelijk om voor meer dan één week in te schrijven. De prijzen van de cursussen van 3 tot juli, van 10 tot 17 Juli en van 1 augustus tot 7 augustus lopen uiteen van f 140,tot f 185,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19