D'66 en Resoluut werken hard aan samenwe rking Raadslid krijgt 't beter "ONNODIGE" STIJGING LDM- TARIEVEN ZET ZICH VOORT Kan Italië duurzaam evenwicht herwinnen? VIETNAM Nieuwe regeling vergoedingen AR-fractie in Senaat vóór CDA één jaar bevrijd! tuberculosebestrijding nederlands ziekenhuis Medisch Comité Nederland^//: .Vietnam WOENSDAG 5 MEI 1976 VARIA PAGINA 17 BEIDEN - De pogingen om een samenwerkingsverband tot stand te brengen tussen D'66 en Resoluut, de politieke groepering die zich rond oud KVP-voorzitter De Zeeuw heeft gevormd, duren voort. In het partijblad van D'66, Democraat, dat vandaag verschijnt, toont voorzitter Ten Brink zich een warm voorstander van een samengaan tussen beide politieke groeperingen. Volgens Ten Brink zijn er tussen D'66 en Resoluut in programma tisch opzicht nauwelijks belang rijke verschillen te verwachten. Het hoofdelement is, aldus Ten Brink, dat beide stromingen zich bij de komende verkiezingen onafhanke lijk willen opstellen. Ten Brink verklaart de wat hij noemt nieuwe krachtinspanning" van D'66, de partij die de laatste jaren zulke zware electorale verliezen leed, met de verandering in de politieke si tuatie. Hij schrijft in de Democraat: "Het CDA wordt geboren, na een olifant-dracht Het moet wel een tangverlossing worden en te vrezen valt voor enkele aangeboren afwij kingen. Maar het zal wel gaan ade men na veel wisselbaden. En daar mee stijgt de kans dat de WD weer gaat regeren". En dat is iets wat Ten Brink graag zou willen voorkomen. Hij vervolgt "Intussen hebben we drie jaar ervaring met een kabinet dat tegen onvoorstelbare verdruk king in meer nog om in leven te blijven moet vechten om een pro gressief beleid vast te houden. We zijn er veel wijzer door geworden. Wat we bij vorige verkiezingen ver geefs bij de kiezers propageerden, hebben we nu bewezen gezien: progressieve politiek is niet gelijk aan socialisme of radicalisme. Wij willen (en ik denk de meeste kie zers) dat er in 1977 een nieuw pro gressief kabinet komt Maar we zijn beducht voor een hervormingsge zindheid die gevoed wordt door ideeën die alleen uit de PvdA en de PPR afkomstig zijn", aldus de D'66-voorzitter. Ten Brink kritiseert zowel het CDA als de PvdA. Het CDA heeft een programma "waarmee je alle kan ten uitkunt, maar ook een Krui- singa die voor heel het volk model staat voor de sergeant die slechts één commando kent "rechts- richten". Over de PvdA constateert de voorzitter van D'66 dat in deze partij "de knapste economische koppen dagelijks tegen elkaar dreunen. Die zich notabene vast klampen aan economische groei en hogere winsten om hoe dan ook de werkgelegenheid te redden, al is het maar voor een paar jaar. Als ooit gebleken is dat in een democrati sche staat het overgeleverde socia listische model geen soelaas biedt voor een ongeruste en onzekere samenleving-dan nu", aldus Ten Brink. Op een vergadering van de kring Leiden van D'66 zei de Leidse we thouder Oosterman gisteravond "in principe niet afwijzend tegen over samenwerking met Resoluut te staan, mits het zin heeft". Een meer definitief standpunt zal de kring innemen nadat het congres van Resoluut, op 11 en 12 juni, bij een is geweest Volgens de Democraat telt D'66 op dit moment 667 betalende leden. Daarvan zijn er 33 uit Leiden af komstig. k Mevrouw Cornelissen rechts) van de KVP en mevrouw Van Leeuwen van de ARP kwamen gistermiddag in de Tweede Kamer tot een ontdekkingdie hen lichtelijk onthutste: ze droegen dezelfde jurk. De geesten mogen dan nog niet geheel tot elkaar zijn gekomen, aan het uiterlijk lijkt het CDA reeds gevormd DEN HAAG (SP) - De vergoeding voor gemeenteraadsleden wordt belangrijk verbeterd. Met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1975 krijgen alle 12.000 raads leden in ons land: een vaste vergoeding (waarbij hooguit twintig procent als presen tiegeld mag worden uitbetaald), een tegemoetkoming voor de gemaakte onkosten. Na de Tweede Kamer is gisteren ook de Eerste Kamer akkoord ge gaan met dit voorstel van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken). Tot nu toe kregen gemeenteraads- de nieuwe vergoedingsregeling, leden dikwijls uitsluitend presen- Hun vergoeding is de laatste tijd tiegeld. Dat is een vergoeding voor reeds fors opgetrokken, het bijwonen van vergaderingen WD en CPN waren tegen het rege- van de gemeenteraad en van raads- ringsvoorstel. WD-senator Polak commissies. Voortaan ontvangen had nogal wat bezwaren tegen de de raadsleden de uitkering ook als terugwerkende kracht. Dit kost 30 niet aanwezig waren bij de raadsvergadering. In de regel zal de nieuwe vergoeding een vijfde deel zijn van het wethouderssalaris in de gemeente. Raadsleden van de grootste ge meenten zullen, zo zei minister De Gaay Fortman gisteren in de Eerste Kamer, nauwelijks profiteren van miljoen gulden extra. "Deze uit gave is niet nodig in een tijd waarin sober geleefd moet worden", vond de WD'er. Minister De Gaay Fortman wil een einde maken aan de bevoorrech ting van de ambtenaar. Ambtena ren die raadslid worden krijgen de vaste vergoeding boven op hun Het college van diakenen van de Leidse hervormde gemeente heeft zijn relatie met de AMRO-bank verbroken. Het heeft hiermee de aanbeveling beantwoord van de Wereldraad van Kerken en van de hervormde Synode die het contact afwijzen met instellingen die in Zuid-Afrika investeren en daar door het apartheidsregime verster ken. De diakenen menen dat ver antwoord beheer van gelden van de kerkelijke gemeente méér is dan zuinig beheer. Het mag niet profite ren van het onrecht dat mensen wordt aangedaan. De Vastenaktie heeft in het rk dekenaat Zoeterwoude ruim 35.000,- .opgebracht, het dubbele van het bedrag dat voor een projekt in Roeanda nodig was. Wat over is, gaat naar Guatemala, dat lijdt on der de gevolgen van de aardbeving. „Groot nieuws voor u", het nieuwe testament in de omgangs taal, is nu verschenen met meer dan 200 kleurenfoto's, kaarten en plat tegronden. Sinds de eerste druk van „Groot nieuws" in 1972 zijn al leen in ons land 360.000 exempla ren verkocht. Op de jaarvergadering van de Zwinglibond, de vereniging van principieel-vrijzinnigen, in Amers foort, betreurde de voorzitter, ds. A. J. Roodzant (Odoorn), het zeer, dat in het nieuwe liedboek niet een aantal „vrijzinnige liederen" is op genomen. In Odoorn wordt op He melvaartsdag een vrijzinnige dienst gehouden. Daarvan zei ds. Roodzant: „Wie zich daarover ver wondert, bedenke, dat de kerst- en paasboodschap ook zijn vervat in zinnebeeldige voorstellingen". Met betrekking tot de 25 jaar bestaande „nieuwe kerkorde" van de Her vormde Kerk merkte de predikant op, dat deze de vrijzinnigheid zeer veel schade heeft berokkend, en dat terwijl de vrijzinnige interpre tatie van de bijbel veel meer gehoor vindt dan 25 jaar geleden. Herv. Kerk: aangenomen naar Dieren G. J. Embden Bodegraven. DEN HAAG (SP) - Kamervoor zitter A. Vondeling gelooft niet dat nog vóór de Tweede Kamer dit jaar met zomervakantie gaat het politieke debat over de pro blematiek van de Zuidmoluk- kers gehouden kan worden. Volgens Vondeling heeft een peiling onder de kamerleden uitgewezen dat de brief van de regering over de samenstelling van een gemengde Kamerdebat over Zuidmolukkers niet voor zomer Nederlands-Zuidmolukse commissie te weinig gegevens bevat voor een debat van de Kamer met de regering. De groep Zuidmolukse jonge ren, die cp 27 december 1974 in Den Haag tijdens een uit de hand gelopen demonstratie bij de Indonesische ambassade en in het Vredespaleis slaags raakte met de Haagse politie, is gisteren wegens openlijke ge weldpleging veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van een maand tot twee weken. normale salaris. Bij andere werk nemers wordt het in mindering ge bracht op het loon. Hier komt een einde aan. WEGSLEEPWETJE - De Tweede Kamer heeft gisteren goedgekeurd de nieuwe wettelijke regeling voor het wegslepen van auto's. Het desbetreffende wet sontwerp geeft de overheid de be voegdheid auto's weg te slepen die langs de weg staan en een belem mering voor het verkeer zijn of daaraan overlast bezorgen. Na ver loop van tijd krijgt de overheid het recht weggesleepte wagens die niet zijn afgehaald te verkopen of te vernietigen. Dit mag in geen geval binnen twee weken plaatsvinden. De eigenaars van de voertuigen zul len voor de kosten van wegslepen en bewaren opdraaien. DEN HAAG (ANP) - De ARP- fractie in de Eerste Kamer meent, dat de ARP zich in eendracht binnen het grote politieke verband van het CDA moet voegen. "Dan kun nen oude idealen in nieuwe vorm verwezenlijkt worden", aldus de fractie in een gisteren uitgegeven verklaring. De partijraad van de ARP sprak op zaterdag 10 april jongstleden met overgrote meerderheid uit, dat wanneer aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, de raad in sep tember kan beslissen om mee te doen met de ene CDA- kandidatenlyst voor de tweede-kamerverkiezingen. De anti-revolutionaire kies verenigingen (plaatselijke af delingen) moeten in de ko mende weken schriftelijk la ten weten of zij al dan niet in stemmen met het besluit van de meerderheid van de partij raad. De ARP - eerste - kamer fractie heeft de kiesverenigin gen met de grootste klem aan bevolen zich te houden aan het beginselbesluit van de partijraad. De senaatsfractie zei in haar verklaring vrijmoedigheid te vinden in het verzoek, omdat en internationaal en nationaal bij de dag duidelijk wordt hoe grote christelijke staatkun dige eendracht vereist is. Het zou te betreuren zijn wanneer een binnen ons land krachtig gegroeide plaatselijke en pro vinciale samenwerking zich in nationaal kader niet zou voortzetten. De reeds gedu rende enige tijd plaatsvin dende nauwe samenwerking van de drie confessionele eerste-kamerfracties bewijst hoe het mogelijk is elkaar in de regel te vinden", aldus de verklaring van de eerste- kamerfractie van de ARP. De tweede-kamerfracties van KVP, ARP en CHU hebben gisteren besloten vanaf dins dag aanstaande elke week een gezamenlijke fractie vergadering te houden. Het onderwerp van de besprekin gen zal dan zijn de agenda van de Tweede Kamer voor de komende dagen. "Tijdens de bespreking van de kameragenda zal getrachl worden een gezamenlijk standpunt te bereiken over de onderwerpen, welke aan de orde komen", aldus zei CHTJ- fractie voorzitter Kruisinga. ADVERTENTIE Rapport: open NV noodzakelijk LEIDEN - De tarieven van de NV Leidsche Duinwater Maatschappij zullen nog verder stijgen indien de verschillen in tariefstelling tussen de gemeenten die bij de LDM zijn aangesloten, niet worden opgehe ven. Dat kan alleen als de LDM een open NV wordt. Dit is vrij vertaald de essentie van een rapport van de Leidsche Duin water Maatschappij, getiteld "Wa ter en geld". In dit rapport wordt beschreven hoe het komt dat de ta rieven van de LDM de laatste jaren zo sterk zijn gestegen en nog verder zullen stijgen. De belangrijkste oorzaak ligt blijkens het rapport in het feit d at de LDM nog steeds oude en langlopende contracten heeft met Katwijk en Rijnsburg (van resp. 1907 en 1909), waardoor de le veringen aan deze gemeenten al ja renlang verliesgevend zijn. De wa- terprijs in deze gemeenten be draagt 15 cent per kubieke meter. terwijl de gemiddelde kostprijs in Leiden in 1974 61,2 cent was. Aangezien de prijzen die in Katwijk en Rijnsburg betaald worden voor het water, in geen enkele verhou ding staan tot de produktiekosten, worden de verliezen die hierdoor worden geleden gecompenseerd door de tarieven in Leiden, Val kenburg en Oegstgeest te verho gen. Vorig jaar werden de tarieven hierdoor verhoogd met 7,2 procent meer dan eigenlijk nodig was om de normale kostenstijgingen op te vangen. Dit jaar was dat percentage 10 en als de verhoudingen zich niet wijzigen, zal dit steeds meer wor den, zo blijkt uit het rapport. De overeenkomsten met Katwijk en Rijnsburg blijven volgens het rapport van kracht zolang de LDM concessie heeft van de gemeente Leiden en dus van deze gemeente afhankelijk is voor wat betreft de opdracht tot levering van water. "Er zijn vele besprekingen ge weest", aldus het rapport, "om een einde te maken aan deze onjuiste situatie. Beide gemeenten hebben zich tenslotte wel bereid verklaard de prijzen te herzien, maar dit ge koppeld aan medezeggenschap". In het rapport wordt om die reden bepleit van de LDM een open NV te maken waardoor de kosten kunrien worden gespreid en onnodige ta riefsverhogingen kunnen worden voorkomen. Indien de toezegging van Katwijk en Rijnsburg niet wordt gehono reerd, aldus het rapport, zal zij moe ten worden afgedwongen, "waarbij Leiden, Oegstgeest en Valkenburg tezamen sterker staan de Leiden al leen". In het rapport wordt tens lotte opgemerkt dat alle gemeenten in de regio beter vrijwillig kunnen samengaan d an, onder werking van de waterleidingwet, "een dwang van hogerhand af te wachten met mogelijk opgaan in een groter ge heel. Dit zal voor allen prijsverho gend werken zonder dat er duide lijke voordelen tegenover staan". Rectificatie Zaalberg LEIDEN - In ons bericht van giste ren over de jaarcijfers van de NV Kon. Ned. Fabriek van wollen de kens v.h. J.C. Zaalberg en Zoon zijn enkele onjuistheden geslopen. Zaalberg heeft geen 35 werkne mers in dienst, zoals abusievelijk was vermeld, maar 350. De laatste alinea van het bericht dient als volgt te worden gelezen: "Om aan de structurele omstan digheden het hoofd te bieden is be sloten de weverij in Leiden (40 man personeel) te wijzigen in een spinnerij van hoofdzakelijk ta pijtgarens en de loonweverij in Geldrop (16 man) te sluiten". Na dertig jaar oorlog kon in 1975 een voorlopige balans van het oorlogsgeweld worden opgemaakt: 2,2 miljoen doden en ver misten, 5,1 miljoen gewonden, bijna 1 miljoen weduwen, ongeveer 1 miljoen weeskinderen, 13 miljoen daklozen... Ziekenhuizen verwoest bij bombardementen, bijna geen transportmogelijkheden, gebrek aan bouwmateriaal en m de nieuw bevrijde gebieden enorme werkloosheid. De gevolgen voor de volksgezondheid: een half miljoen tuberculosepatiënten, honderduizenden lijders aan geslachtsziekten, tienduizenden aan drugs verslaafden en in Zuid- Vietnam vrijwel geen medische infra-structuur. Nu we een jaar later de eenjarige bevrijding van Vietnam herdenken zijn er ver kiezingen geweest, zal de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam spoedig een feit zijn en is de grondslag gelegd voor de opbouw en herstel op alle gebieden. In overleg met de Ministeries van Volksgezondheid in Vietnam zal het Medisch Comité Nederland- Vietnam haar steun blijven richten op de volgende taken die grote prioriteit genieten: Voor de opsporing en controle van tuberculose-patienten wordt een grootscheeps be volkingsonderzoek opgezet door middel van sputumcon- trole. Hiervoor moeten nog 400 microscopeh met toebe horen worden gezonden. Dit vergt een bedrag van 380.000 gulden De langdurige en intensieve behandeling van tuberculose- patienten maakt het zenden van onbeperkte hoeveelheden medicamenten noodzakelijk. Een deel hiervan kan worden gezonden als grondstof voor de pharmaceutische industrie in Vietnam. Het Binh Vièn Ha-Lan in Dong Ha is inmiddels vrijwel gereed. Thans wordt gewerkt aan de inrichting en de voorziening van dit in Nederland geprefa briceerde ziekenhuis met me- dicamenten e hulpgoederen Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam zal voor een aantal jaren voorzien in alle noodzakelijke instrumenten, medicamenten en gebruiks goederen voor dit 250 beds ziekenhuis, gebouwd in het noodzakelijke door de oorlog meest ver woeste gebied van Vietnarr de provincie Quang Tri. ziekenhuis lang son ROME (AFP) - De Italiaanse parle mentsverkiezingen op 20 en 21 juni moeten allereerst antwoord geven op de vraag of de communisten aan de macht zullen komen of er al thans in zullen slagen een deel van de regeringsverantwoordelijkheid te krijgen. Die vraag is echter niet los te zien van het veel meer omvat tende probleem: kan het land, met of zonder communisten, de een of andere vorm van duurzaam poli tiek evenwicht herwinnen? Na de crisis die het Christendemo cratische minderheidskabinet Aldo Moro tot aftreden dwong, blijkt eens te meer hoe dringend Iatlibehoefte heeft aan een nieuw 'maatschappelijk contract'. Het ge vaar dreigt echter dat de verkiezin gen niet voldoende duidelijk zullen maken hoe sterk de partners voor zo'n contract staan, waardoor het Het huidige krachtsverschil tussen beide grote partijen, de christen democraten (D.C.) en de commu nisten (P.C.) die samen meer dan tweederde van de bevolking in al haar sociale geledingen vertegen woordigen, bedraagt krap twee procent. Bij de jongste verkiezin gen, juni 1975 voor de regionale vergaderingen, kreeg de DC -35,3 procent en de PC 33,4 procent. Bij de kamerverkiezingen van 1972 waren de percentages respectieve lijk 38,8 en 27,2. In de drie jaar tus sen beide gangen naar de stembus bleek zich een spectaculaire om mezwaai te hebben voltrokken, hoewel de communisten al sinds 1948 bezig waren het gat met de DC gestaag te dichten. Tussen hun uitersten zit de Socia listische PSI, 12 procent in 1975 en 9,6 procent in 1972, in de positie waarin zij tot dusver een regering de meerderheid kan geven of ont zeggen. Veertien jaar achtereen op teerde de PSI voor centrum-linkse kabinetten met de D.C. Pas kortge leden werd dat bondgenootschap verbroken en het was de PSI die in dat kader (deels uit verlangen naar klaarheid, maar hoofdzakelijk uit rivaliteit) eiste dat de rol van de PC duidelijk zou worden omlijnd. Voor de publieke opinie betekent de PC niet alleen een politiek alter natief, maar ook de enige partij die bij alle schandalen en corruptieaf- faires haar handen schoon heeft gehouden. Dit imago van ordente lijkheid en verantwoordelijkheids gevoel is ook ontstaan doordat de PC in de regionale politiek, waar zij wel bestuursverantwoordelijkheid draagt, respect en vertrouwen heeft afgedwongen. Doordat de Ita liaanse PC stelselmatig weigert aan de leiband van Moskou te lopen, meent men ook in niet- progressieve kring dat het haar ernst is wanneer zij stelt de econo mische structuur en de internatio nale verplichtingen van Italië - zoals de NAVO - onverlet te willen laten. Bij dat alles komt nog dat de PC nadrukkelijk streeft naar een de ling van de macht, niet naar een omwenteling. De PC wil in het raam van een 'historisch compro mis' samen met de DC gaan rege ren. Een exclusief-linkse alliantie met de PSI, een 'volksfront', lokt haar bepaald niet aan. Niettemin lijkt alles in de huidige situatie mogelijk. De erosie van het leiderschap die de DC het kiezers volk vertoont zou kunnen leiden tot een enorme communistische stembusoverwinning, Is die groot genoeg, dan zouden de communis ten heel wel alsnog voor het Volksfront-model kunnen gaan kiezen. Het is echter evenzeer mogelijk dat de kiezers zich tussen nu en 20 juni, door wat men aanduidt als hun 'so ciologisch soortgelijk gewicht' op hun traditionele bolwerken terug trekken. Is die inertie voldoende groot dan zou de uitslag wel een patstelling voor DC en PC kun nen opleveren. Een dergelijke tuatie zou onvermijdelijk resulte ren in een periode waarin Italië regeerbaar is en pas eindigen met een hernieuwde gang naar de stembus. Voor dit 500 beds ziekenhuis te Lang Son in het noorden van Vietnam verzorgt het MCNV de volledige inventaris. Een deel daarvan is reeds ver zonden, maar ook dit project zal in de toekomst nog veel aandacht vragen. bulletin met verslagen over het werk, nieuws over Vietnam en verantwoording van giften en uitgaven. De uitgaven voor administratie, voorlichting en porti bedragen slechts 5'/2% van de inkomsten zodat van elke gulden bijna 95 cent rechtstreeks aan Vietnam ten goede komt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17