"Incident" rond prinselijk paar Frans H. wilde stoppen met de injecties SI50 'Zo kunnen we niet verder Commissie van drie kreeg in Amerika volop mede werking Lockheed OP DE EERSTE DAG VAN WERKBEZOEK AAN ISRAEL bij Schnifrler. VanAgt ziet geen heil in PvdA-programma KLJSI LK1U WEGDEK DINSDAG 4 MEI 1976 PAGINA 7 MAASTRICHT (SP) - Frans H heeft er eind januari vorig jaar ern stig over nagedacht op te houden met het eigenmachtig inspuiten met insuline van zijn demente be jaarde patiënten. Dat was na de fa tale injectie bij de 87-jarige J. H. Hermans. Op de vijfde zittingsdag van het nog dagen durende proces tegen deze 40-jarige ex-hoofdverpleger van de Kerkraadse Lueckerheide-kliniek blijkt dat Frans tijdens zyn verho ren heeft gezegd: „Ik kreeg toen veel wroeging ik nam me voor niet meer te spuiten. Ik dacht dan blij ven de patiënten maar zo liggen, zonder verzorging. Ik heb toen ook een tijd niet meer gespoten, maar de spanningen werden te groot. Er was die tijd een tekort aan ge schoold personeel, de vakanties stonden voor de deur, de patiënten werden niet goed verzorgd. Toen ben ik weer gaan spuiten". Hij had bekend dat hij in mei weer mevrouw Klausener een insuline- injectie had gegeven. De vrouw was prompt daarop gestorven. Na de insuline-injecties van Frans raakten de patiënten in een zoge naamd hypoglycaemisch coma, een zeldzaam ziektebeeld, waarna zij stierven. Vandaar ook de op merking, gistermiddag, van recht bankpresident mr. G. Hermesdorf: „Toch zijn er in die tussentijd pa tiënten aan een hypo overleden. Dat roept vraagtekens op". Frans' antwoord, iets zinniger dan op de andere procesdagen: „Bij my ook. Ik wist niet waar de hypo's vandaan kwamen. Ik heb er de arts vaak naar gevraagd". Officier van justitie mr. J. Booster maakt zich dan een beetje kwaad: „Quatsch, als er op vergaderingen of koffiebijeenkomsten hypo's ter sprake kwamen, stelde iedereen vragen, behalve juist u". Frans houdt zijn verdachtmaking, die hij ook al eerder deze dagen heeft gespuid, vol: „Als ik achteraf alles naga moeten er meer zijn ge weest die op eigen houtje insuline hebben gespoten". Mr. Booster daarop: „Je kunt met u geen gesprek voeren. Het kan mis schien wel, maar u verhindert het". En, terwijl hij wat moedeloos te rugzakt in zijn stoel: „Zo gaat het nou al een hele week". FATAAL Op deze vijfde dag van het proces behandelt de rechtbank, evenals donderdag het geval was drie door Frans toegegeven gevallen, waarin hij insuline spoot met een voor de patiënten fatale uitwerking. Hoe wel de feiten anders blijken houdt Frans ook deze dag vol dat hij al leen spoot als de patiënt al ster vende was. Ter sprake komen nu de dood van de 74-jarige Maria Schoneborn, de 83-jarige Maria Timmermans en de 87-jarige M. J. Hermans. Frans her innert zich deze patiënten nog goed. Hermans was volgens hem een uitgeleefde man. Frans zelf: „Dat is het ergste geval waarin ik heb gespoten. Vooral omdat de man nog niet in zijn allerlaatste da gen was. Ik wilde zijn leed verkor ten. Evenals in de andere gevallen wenste ik geen acute dood. Ik was ervan overtuigd dat hij in coma zou ontslapen".De getuige- deskundige, mevrouw J. Vygen, spreekt hem tegen: „Meneer Her mans moest juist gerevalideerd worden. Van een spoedig sterven was geen sprake". Tegen de schoondochter van de heer Hermans had Frans al bij bin nenkomst gezegd. „Die man is gammel". Hermans was 13 januari vorig jaar opgenomen. Twee dagen later kreeg hij van Frans een injectie en weer een dag later overleed hy. Mevrouw Schoneborn was er vol gens Frans slecht aan toe, ze was oud en uitgeleefd. Tegen de politie vertelde hij na zijn arrestatie: „Ze had nog maar een paar uur te leven. Ik wilde haar leven bekorten, ten eerste in haar belang en ten tweede in het belang van de afdeling "Nachtegaal". Dan zaten de leerling-verpleegsters niet met haar tydens de weekeinddienst'.Vol- gens mevrouw Vijgen was deze pa tiënt wel lastig, tenminste qua be handeling, maar was er zeker geen stervensgevaar aanwezig. ONTSTELTENIS Frans had mevrouw Schoneborn vrydagmiddag omstreeks half vijf een spuitje gegeven, vlak voor hij met weekeindverlof ging. Toen hij maandagmorgen terugkwam had hij, aldus de processen-verbaal uit geroepen: „Tot mijn ontsteltenis leefde zij toen nog". Hij had haar opnieuw een injectie met insuline gegeven. Nu loopt het zeker af, had hij toen bij zichzelf gezegd, maar dinsdag leefde de vrouw nog steeds. Frans had verteld dat hij toen niet meer durfde te spuiten. Donderdag is zij overleden. Over mevrouw Timmermans zei Frans tijdens het verhoor „Ze kwam in zeer slechte toestand uit het ziekenhuis in Heerlen. Een dag na de opname op "Nachtegaal" heb ik gespoten". Frans uitte toen ook de beschuldi ging dat het ziekenhuis in Heerlen alleen maar zijn slechtste patiënten naar Lueckerheide stuurde. Vol gens hem konden ze dan zelf hun sterftecijfer laag houden. De politie had daarop een onderzoek verricht bij de St. Janskliniek in Geleen. Die kliniek was ongeveer dezelfde tijd geopend als Lueckerheide, had ook 200 bedden en kreeg op dezelfde wijze dezelfde soort patiënten toe gevoerd. Daar was echter nog nooit iemand op de d ag van opname of de dag erna overleden, zoals wel in Lueckerheide gebeurde, met name op de afdeling "Nachtegaal", waar Frans de scepter zwaaide. DEN HAAG (ANP) - De commissie van drie is weer uit de Verenigde Staten in Nederland terugge keerd, zo is gisteren officieel meegedeeld. De commissie, die de betrokken heid van prins Bernhard bij de affaire van de Lockheed- steekpenningen onderzoekt, heeft in de VS "een groot aantal openhartige gesprekken" ge voerd met huidige en voormalige functionarissen van Lockheed, aldus het communique. Dat is mogelyk geweest door tus senkomst van de directie van de Lockheed Aircraft Corporation. By haar verblijf in de VS heeft de commissie veel medewerking van Lockheed ondervonden. De commissie is ongeveer een week in de Verenigde Staten geweest. Het driemanschap Holtrop, Pe- schar en Donner, werd daarby vergezeld door een aantal mede werkers, onder wie de secretaris van de commissie mr. J. Kist. Eerder was dr. Holtrop al in de VS geweest. De commissie heeft in Amerika ge tracht meer klaarheid te krijgen omtrent de verschillende bewe ringen, die in de Lockheed-zaak zijn gedaan. Allereerst is er de ex-Lockheedemployee Emest Hauser, die in december j.l. via het Amerikaanse dagblad The Wall Street Journal uit zijn dag boek details over de steekpen ningenaffaire de wereld in zond. Daarbij bleek, dat onder meer de naam van prins Bernhard met de affaire in verband werd gebracht. Ook de naam van de Westduitse CSU-leider Frans Joseph Strauss kwam hierbij in het nieuws. Hau ser zegt zelf bij de steekpennin genzaak betrokken te zijn ge weest. Begin februari verklaarde de voormalige president van Lock heed, A. C. Kotchian, tijdens een verhoor van de senaatscommis sie voor multinationale onder nemingen (de commissie- Church), dat een hoge Neder landse regeringsfunctionaris in het begin van de jaren zestig 1,1 miljoen dollar van Lockheed had ontvangen en later ook nog eens 100.000 dollar. Ook zou een KLM-functionaris 25.000 dollar hebben gekregen van de vlieg- tuigenfabriek. Nadat de Neder landse regering concludeerde dat met de hoge regeringsfunctiona ris prins Bernhard werd bedoeld, werd overgegaan tot het instellen van de onderzoekscommissie, de commissie van drie. Op 21 april j.l. bevestigde de com missie, dat zij reeds enige tyd het resultaat in handen had van nas peuringen van Westduitse jour nalisten. Volgens het materiaal, dat die journalisten de commissie verstrekt hebben, zou de voorma lige verkoopchef van Lockheed voor Europa, Afrika en het Midden-Oosten, Fred C. Meuser, op 23 mei 1962 876.327,89 dollar in contanten op Schiphol hebben overhandigd aan de toenmalige chef public relations van Fokker, de heer G. Aalbertsberg. Dat geld zou voor prins Bernhard bestemd zijn geweest. Half april kreeg de commissie van drie de beschikking over de do cumenten van de commissie- Church en van de Security and Exchange Commission, de Ame rikaanse beurscommissie. Dat gebeurde op grond van een over eenkomst die de commissie eind maart had gesloten met het Ame rikaanse ministerie van Justitie Afgelopen week werd bekend, dat de commissie nieuw mate riaal krygt. Deze gegevens heeft de commissie-Church afgelopen w eek overgedragen aan het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Het ministerie van Justitie inventariseert deze gege- drie erover kan beschikken voor zover ze op Nederland betrek king hebben. De letterlyke tekst van het com munique dat de commissie giste ren heeft bekendgemaakt luidt als volgt "De commissie van drie is uit Los Angeles teruggekeerd. Door tus senkomst van de directie van Lockheed Aircraft Corporation is de commissie in staat gesteld een groot aantal openhartige ge sprekken te voeren met huidige en voormalige functionarissen van dat bedryf. De commissie heeft tydens haar verblyf in de Verenigde Staten veel medewer king van Lockheed ondervon den". Röntgenologen andermaal in beroep tegen hun vervolging DEN BOSCH (ANP) - De twee röntgenologen van het St. Jo- sephziekenhuis in Eindhoven zijn bij de Hoge Raad in be roep gegaan tegen de be schikking van de raadkamer van het gerechtshof in Den Bosch die hun zaak voor be handeling verwezen had naar de rechtbank. Het hof heeft vorige maand de beschikking van de raadkamer van de rechtbank in Den Bosch be vestigd, die de bezwaarschrif ten van de röntgenologen tegen hun dagvaarding onge grond hadden verklaard. De röntgenologen hadden ver zocht hen buiten vervolging te stellen. Aan de röntgenologen P.K. en J. van Z. uit Val- kenswaard is valsheid in ge schrifte, subsidiair oplichting met declaraties in 1972 ten laste gelegd. De Bossche offi cier van justitie mr. J.H.M. Peijnenburg, heeft uit het to taal van de uit 1972 onder zochte declératies een kleine 200 gevallen in de dagvaar ding verwerkt. In juli 1973 maakten vier Eindhovense ziekenfondsen bekend dat uit een onderzoek van de accountantsdienst van de ziekenfondsraad was ge bleken dat in 1972 de röntge nologen 675.000 teveel bij hen zouden hebben gedecla reerd. Daarvan had 435.000 betrekking op de honoraria en f 240.000 op kosten. TE, AVOV (ANP) - Op de eerste dag van het werkbezoek dat prinses Beatrix en prins Claus aan Israèl brengen deed zich in het gebouw van de Knesseth (Israëlische volksver tegenwoordiging) een incident voor. AMSTERDAM (ANP) - Vrouwen van taxichauffeurs zijn gisteren de werkkamer van de secretaresse van Amsterdams burgemeester Sam- kalden binnengedrongen om een gesprek met de burgemeester af te dwingen. Na een kwartier stonden ze op straat met een afspraak voor 5 Kijk wat u voor duur parket betaalt Lachappclle Berken breedstrook ongelegd f si,50 Sthnitzler presenteert Lachappelle parket inal zijn filialen. Op het programma stond dat het prinselijk paar daar gisteren de be roemde gobelins van Shagall zou den bekijken. Na ontvangen te zijn door de voor zitter van het parlement Yisrael Yeshayahu, liepen de prinses en de prins naar een van de deuren die toegang geeft tot een van de verga derzalen. Op dat moment was daar een byzondere commissieverga dering aan de gang over de ernstige economische problemen waarmee het land worstelt. Toen ambassa deur Arriens merkte dat de prinses een kijkje in de vergaderzaal wilde nemen vroeg hij prins Claus om dat met te doen. Deze zorgde ervoor dat de deur, die juist voor de prinses was geopend, weer werd gesloten en dat het gezelschap rechtsom keert maakte. Ambassadeur Ar riens verklaarde later toen hem naar deze duidelijke verwarring werd gevraagd: "Den Haag wil niet dat dit bezoek aan Israël ook maar enig demonstratief karakter krijgt". Het bezoek aan de Knesseth was overigens ook al erg onverwachts begonnen toen bij aankomst een groep Nederlandse toeristen, die als uit het niets te voorschijn waren gekomen, luid het Wilhelmus aan hieven. Droeve rondgang De lange dag begon voor prinses Beatrix en prins Claus zo rond ne gen uur toen zij een kort beleefd heidsbezoek aflegden aan presi dent Ephraim Katzir. Daarna volgde een langdurig bezoek aan "Yad Vashem", het grote herden kingscentrum voor de zes miljoen Joodse slachtoffers van de nazi- concentratiekampen. De prinsesen de prins maakten, tussen honder den Israëli's, een droeve rondgang door de expositie die het Israëlisch oorlogsdocumentatiecentrum in het herdenkingscomplex heeft in gericht. Heel ontroerd bekeken prinses Beatrix en prins Claus tien tallen afschuwelijke herinneringen (foto's, voorwerpen, kleding en dergelijke) aan de massamoorden van de nazi's in de concentratie kampen. Aan het eind van het be zoek aan dit herdenkingscentrum, gebouwd op het hoogste punt van Jerusalem, de Herzelberg, legde het prinselyk paar in de herden kingshal een krans. Op de vloer van deze hal staan de namen van alle nazi-concentratiekampen met de aantallen slachtoffers (Joden en niet-Joodse) die daar vielen. Daar voor hadden prinses Beatrix en prins Claus de boeken te zien ge kregen, waarin de afdeling oor logsdocumentatie van Israel vrij wel alle namen van de 150.000 Ne derlandse Joden die in de Tweede-Wereldoorlog omkwamen bijeen heeft gebracht. Na het bezoek aan het herden kingscentrum reden Beatrix en Claus door naar het Israëlisch na tionale museum. Ze werden daar anderhalf uur lang rondgeleid door de Nederlandse hoofdconservator Martin Weyl. een van de leerlingen van de "grote" Sandberg. Sandberg zelf zette destyds zelf dit museum op poten. Golda Meir Prinses Beatrix en prins Claus lunchten met premier Rabin, waarna ze het bezoek aan de Knes seth brachten. Aan het eind van de middag ontvingen zij in het King Davidhotel in Jerusalem ex- premier Golda Meir, die vandaag haar 78ste verjaardag vierde. Voor Golda Meir in het hotel binnen kwam ontdekte een groep Ameri kaanse toeristen in de hal ex- minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban. Eban werd onstuimig begroet door de Amerikanen, waarvan de Israëlische fotojourna listen dankbaar gebruik maakten. De eerste dag van hun bezoek aan Israël, dat zaterdagmorgen aan staande eindigt werd besloten met een diner in het huis van ambassa deur Arriens. t Oud-premier Golda Meir kwam prinses Beatrix en prins Claus gistermiddag in Jerusalem opzoeken. Vanwege politieke gevoeligheden had "Den Haag liereer gezien dat er geen J'oto's van dit bezoek zouden worden gemaakt. Mevrouw Meir stapte echter over de politieke bezwaren van de Nederlandse regering heen en dankzij haar bemiddeling konden de foto-journalisten toch hun plaatje schieten. geen bijdrage aan het noodzake lijke proces van gewenning aan versobering, waartoe premier Den Uyl tydens de olie-boycot heeft op geroepen", zei hy op een AR- byeenkomst in Leeuwarden. "Een teleurstellend, zvVeverig stuk", zo luidt het commentaar van CHU-leider Kruisinga. "Er wordt een waslijst van wensen gemaakt, waarvan van te voren vaststaat dat het niet te realiseren is", zei hij op een CHU-spreekbeurt in Hilver- Vooral de "forse" besnoeiingen op de defensie-uitgaven die de PvdA eist, wyzen KVP. ARP en CHU ronduit af. AR-fractieleider Aantjes zag niet in hoe christen democraten en progressieven het hierover ooit eens moeten worden. "In plaats van veiligheid, solidari teit en loyaliteit hanteert de PvdA voor defensie de wens van bezuin igingen", zei hij. De PvdA bezuinigingseisen wer den door minister Van Agt als „een grote onwysheid" bestempeld. Net als de PvdA-ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (Defensie) staat Van Agt op het standpunt dat defensie by de komende bezuinigingsoperatie ontzien moet worden. "Het is de taak van de christen democratische ministers in het kabinet-Den Uyl om een aanslag op onze defensie te voorkomen. De grootste oppositieparty, de WD, heeft ook geen goed woord over voor het nieuwe verkiezingspro gramma van de PvdA VVD-fractieleider Hans Wiegel vindt het een "laf' programma. "Een hoop wensen, maar er wordt niet by verteld hoe het allemaal moet worden betaald", zei hy giste ravond. "Voorwaarts, bergafwaarts", zo vatte mevrouw Hava van Someren - de toekomstige voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer - gisteravond in Den Bosch haar kri tiek op het PvdA-programma sa men "Wie kan er met zo'n party regeren"'" vroeg ze zich af. "Het CDA niet, dacht ik." Voor Wiegel is het "volstrekt on aanvaardbaar" dat er na de verkie zingen van 1977 weer een kabinet met de PvdA komt. DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt (Justitie) heeft keihard uitge haald naar de Partij van de Arbeid, de grootste regeringspartij. "Op basis van het nieuwe PvdA- verkiezingsprogramma voor de ja ren 1977-1981 kunnen we niet sa men regeren", zei de KVP-minister gisteravond op een christen democratische bijeenkomst in Den Haag. Het PvdA-programma noemde mi nister Van Agt (vice-premier in het kabinet-Den Uyl) "een onbetaal bare wensenlyst". Volgens hem leed de PvdA aan een grenzeloos gebrek aan realiteitsbesef. "De christen-democraten proberen de kiezers te geven wat we ze beloofd hebben", zei hij. Tegelyk met zyn scherpe aanval op de PvdA zette minister Van Agt uitdrukkely k de deur naar de WD open. "De liberalen zijn zeker niet uit ons gezichtsveld verdwenen", verzekerde hij. "KVP, ARP en CHU schamen zich niet voor het goede beleid dat zij samen met de WD in de kabinetten-De Jong en Biesheuvel gevoerd hebben". Het nieuwe verkiezingsprogramma van de PvdA is in het hele confes sionele kamp bar slecht gevallen. Na de ongezouten kritiek van KVP-leider Andriessen noemde AR-fractieleider Aantjes het giste ravond "geen reëel program". "Een kostenberekening ontbreekt. Het is gisteren een aanrijding plaatsgevonden waarbij een personenwagen en twee vrachtwagens betrokken waren. Een van de vrachtwagens, gela den met 11.000 'liter sojaohe raakte lek. waardoor de kleverige substan tie op het wegdek terecht kwam Brandweer en reinigingsdienst zijn uren bezig geweest om het wegdek te reinigen. Twee inzittenden van de personenwagen raakten bij het ongeluk gewond.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7