'Astma-kamp is 'n stuk van mezelf...' Nieuw park in Katwijk AUTO OVER DE KOP Aanrijding Bijna veertig miljoen boeken verkocht in "7 5 KOSTEN 315.000 GULDEN EXPOSITIE "Concorde" voor princes Gracia Katwijkse delegatie naar Joegoslavië POLITIE ZOEKT CHAUFFEUR BOETE VOOR GOOIENDE NIEUWKOPER ALPHENSE JUDOKA KUIPERS: DINSDAG 4 MEI 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN Het Nederlandse Astma Fonds heeft in z'n strijd te- geji astma en aanverwante ziekten (gezamenlijk vallend onder de naam CARAvo rig jaar ondermeer één mil joen gulden besteed aan het subsidiëren van het weten schappelijk onderzoek en 1,5 miljoen aan medische en so ciaal-medische zorg, waaron der de zomerkampen voor astmatische jongeren. Bij deze laatste activiteit is het Alphense echtpaar Bob en Paulien Kuipers al vele jaren nauw betrokken; waarbij Bob Kuipers vorig jaar voor het eerst judo als activiteit in voerde. In het bijgaande verhaal pra ten we met Bob Kuipers en Rutger Murk (organisatie medewerker van het Neder lands Astma Fonds) over die kampen. Meer dan één mil joen Nederlanders lijden aan astma of een andere daaraan verwante ziekte. Kenmerk van de ziekte: ademnood in sommige gevallen in zo'n ernstige vorm, dat de patiënt er geheel uitgeput door raakt. Aanvallen van benauwdheid die kunnen leiden tot bron chitis, een ontsteking van de luchtwegen. Deze ziekteverschijnselen worden beïnvloed door aller gie (overgevoeligheid voor bepaalde stoffen)luchtver ontreiniging, rokenverblijf in ruimten waar gerookt wordt, infecties en ook door geestelijke spanningen, al wordt door het laatste het ziektebeeld toch meer „ge kleurd" dan dat het er, zoals men wel eens dacht, direct door wordt veroorzaakt. Ast ma is hoe dan ook een volks ziekte. 's Kwart van de Ne derlandse bevolking heeft er felijke aanleg voor astma of de eraan verwante ziekte. Dertien procent van de inva liditeit wordt door de ziekte veroorzakt. Na hart- en vaat ziekten en kanker is het de derde doodsoorzaak. ALPHEN AAN DEN RIJN „Écht beter maken in een kamp kunnen we niet. Wel kan een goede aanvulling ge geven worden op een effectieve behandeling van jeugd- astma thuis. Vandaar ook dat de handtekening van de be handelend huisarts zo belangrijk is. Als die er niets in ziet, kan het kind beter niet naar één van onze vakantiekampen komen". Aan het woord is Rutger Murk, organisatie-medewerker van het Ne derlands Astma Fonds. Hij noemt de kinderkampen zoals die worden ge organiseerd door de stichting thera peutische kampen voor astmatische jongeren een van de belangrijkste activiteiten waaraan het Neder lands Astma Fonds (financiële en organisatorische) medewerking geeft. Niet roken „Bij jeugdastma", zo licht hij dat verder toe, „kan bij een tijdige en goede aanpak ervan veel schade voor later voorkomen worden. Dan be staat ook meer kans. dat de kinde ren er overheen groeien, zoals dat genoemd wordt. Zo'n kind houdt dan wel de aanleg, maar door een ver standig leven (vooral niet roken, eigenlijk zouden huisgenoten van astmakinderen dat óók niet moeten doen), zal het er betrekkelijk weinig hinder van ondervinden. In de kam pen leren de kinderen dat ze hun astma ten spijt bij lange na niet uit geteld zijn, eigenlijk méér kunnen dan ze zelf denken. Dat is een uit stekend^ aanvulling op de behande ling thuis". Rutger Murk legt uit, dat Juist voor astmakinderen de kans groot is dat ze in een vicieuze cirkel raken. De zieke wil nog wel eens school- achterstanden meebrengen. Dat be tekent, dat er thuis het nodige bij geleerd moet worden. Dat gaat dan weer ten koste van de tijd om te spelen. Waardoor het kind gespan nen en nerveus wordt. Die gemoeds toestand werkt weer negatief in op de ziekte, is er overigens minder de oorzaak van zoals vroeger vaak ge dacht. Veel „kriebeliger" werkt de in het gewone huisstof voorkomen de huisstofmijt; een diertje dat op een zomerkamp door het vele ver blijf in de buitenlucht en speciaal Die factor alléén kan (met op dat „kan" de nadruk) meespelen in het uitblijven, of althans minder vaak voorkomen van de slopende aanval len van benauwdheid. Maar vooral positief is de uitwerking van het be sef dat de kinderen wordt bijge bracht dat ze eigenlijk meer kunnen dan ze vaak zelf voor mogelijk had den gehouden. In dat opzicht is de verscheidenheid van kampen groot: er is een zeilkamp; een kamp waar veel nadruk ligt op ademoefeningen; een sport-kamp. Over dat laatste kamp zwaaien Bob en Paulien Kui pers al sinds het bestaan ervan (1969) de scepter. Zinnig werk (Judo)sportleraar Bob Kuipers had, voordat het Nederlands Astma Fonds in 1969 ontstond en de organisato rische werkzaamheden rond de kam pen op zich nam, al kennis gemaakt met astma-kampen. Via het CIOS vroeg men om vrijwilligers voor een dergelijk kamp. Bob gaf z'n zomer vakantie er aan en bleef dat sinds dien doen. „Het is zo langzamerhand een stuk van mezelf geworden, dat kan je eigenlijk niet meer missen. Bovendien is het dankbaar en ont zettend zinnig werk". Binnen zekere grenzen (medische en financiële) is de kampleiding vrij in het bepalen wat er in het zomer kamp gebeurt. Bob Kuipers nam vo rig jaar in het kamp in Driebergen het initiatief om met judo te begin nen. nadat de medische begeleiding had verklaard daartegen geen be zwaar te hebben. De Alphenaar over dit intiatief: „Het is per slot van rekening m'n vak om judo te geven". En de kampeerdeelnemertjes bleken ervan gecharmeerd te zijn. „Het heeft NOORDWIJK Op de Langevel- derslag in Noordwijk is gisteren, ver moedelijk als gevolg van te hoge snelheid, een personenauto over da kop geslagen. De bestuurder, een twintigjarige chauffeur uit De Zilk, liep hoofdletsel op en moest naar het Elisabeth Ziekenhuis worden ge bracht. De wagen werd zwaar be schadigd. KATWIJK Op de ventweg langs de Katwijkse Hoorneslaan werd gis teren mevrouw M. E. van der P. ge grepen en aangereden door de bromfietser A. v. D. Zij stak plotse ling over b\j de oversteekplaats ter hoogte van de Boekhorstlaan. Ze kwam er met schaafwonden en lichte verwondingen af. evenals de bromfiets. TERRORISTEN GEDOOD Argen tijnse militairen hebben gasteren vier linkse terroristen gedood tijdens een vuurgevecht even buiten de Zuidar- gentijnse stad Bahia Blanca. echter pas op lange termijn eventueel gebeuren, zodat B en W die grond toch in hun plannen hebben opgeno- AMSTERDAM (ANP) Volgens cijfers van de stichting "Speurwerk betreffende het boek" zijn vorig jaar in Nederland ruim 39 miljoen algemene boeken (exclusief encyclo- pediën, naslagwerken, school- en studieboeken) verkocht met een tota le waarde van 580,5 miljoen gulden. Het jaar daarvoor werden drie mil joen boeken meer verkocht met een gezamenlijke waarde van 516 mil joen gulden. Volgens een onderzoek, dat het NIPO in opdracht van de stichting heeft uitgevoerd over de verkoop cijfers van de eerste negen maanden van 1975 blijkt, dat de gemiddelde prijs van een boek f 15,15 bedroeg. Van het totale aantal algemene boe ken vond volgens het onderzoek 44 procent zijn weg naar de consument via de boekhandel en 19 procent via de boekenclubs, tien procent werd in warenhuizen verkocht, de rest werd op andere manier in de han del gebracht. Ruim een op de tien verkochte boeken was een jeugd- of kinder boek. S4SSENHEIM Het resultaat van waarmee de creatieve werk- gioep van Sikkens zich de afgelo pen maanden heeft beziggehouden is sinds gisteren in de hal van het kantoorgebouw te bewonderen. Daar werd een tentoonstelling ge opend, van door personeelsleden vervaardigde kunstwerken. Deze werkgroep heeft zich de afgelopen maanden beziggehouden met pot tenbakken, het maken van wand kleden, batikken en stofdrukken. Directeur Zaal (foto boven) her innerde zich bij de opening een de finitie van kunst, die hij op de mid delbare school had geleerd: "Kunst bestaat uit mooie dingen". Hij stel de hier tegenover, dat over smaak niet te twisten valt. De heer Zaal was ervan overtuigd, dat veel deel nemers aan de cursussen, door de creatieve werkgroep georganiseerd, tot betere resultaten waren ge le/men dan ze aanvankelijk voor mogelijk hadden gehouden. Tenslot te sprak hij de hoop uit, dat de creatieve werkaaamheden de vol gende vijf jaar net zo positief zou den verlopen als dat in de afgelo pen jaren het geval Op de tentoonstelling zijn diverse wandkleden te zien, die met veel originaliteit en waarschijnlijk met veei geduld zijn vervaardigd. De keramische werken zijn in een kast geplaatst. De vazen en kruiken, die hier staan tentoongesteld, verdie nen extra bewondering omdat ze zonder hulp van een draaischijf zijn vervaardigd. Voor het nieuwe seizoen heeft Sikkens, behalve de vier bestaande, drie nieuwe cursussen georga niseerd. Men kan zich aanmelden voor sieraden maken, plastic vorm geving met klei (abstracte vormen) en het maken van poppen in oude stijl, onder leiding van mevrouw Merks. Vooral voor deze laatste cur sus verwachten de organisatoren erg veel aanmeldingen, in verband niet de heersende belangstel ling voor "grootmoeders tijd". De curssussen, bestaande uit acht les sen, worden gedeeltelijk gesubsi dieerd door Sikkens en beginnen in oktober. KATWIJK Er komt een nieuw Katwijks park langs het Uitwate ringskanaal tussen de Noordwijker- weg en de provinciale weg. Met men. de aanleg van deze voorziening is een bedrag gemoeid van 315.000 gul- in verband met de noodzakelijke den. Burgemeester en wethouders aanleg van een ontbrekend deel van stellen de gemeenteraad van Kat- sen de Noordwijker- en de provin- wijk voor het benodigde geld ten ciale weg naar de zuiveringsinstal- latste te laten komen van het fonds iatie in 't Heen, besloot de Katwijk stadsuitbreiding. De raad beslist hier- se gemeenteraad enige tijd terug over tijdens zijn vergadering tot de afkoop van pachtrechten op van donderdag 6 mei (aanvang 19.30 die grond van de heer P. van der uur). Boon. De aanleg van het ontbre- kend stuk van de leiding is nu in Het park zal naast de wandelpaden een aodanlg stadium gekomen dat die er komen eer. trapveld voor er moet worden beslist over het ai de jeugd omvatten en enkele terras- dan nlet aanleggen van het betref- vormig aangelegde speelweiden. Het fendede park. Daardoor kunnen de zal worden aangekleed met banken. diverSe te verrichten werkzaamheden picnic-tafels, speelwerktuigen en der- namelijk goed op elkaar aansluiten, elijke. Door het park komt een fiets pad te lopen (B en W hebben de voorkeur voor een pad waarover de wijken Cleijn Duin en Schutters- wei met elkaar verbindt. Langs het Uitwateringskanaal zal gedeeltelijk een voetpad komen. De mogelijkheid bestaat dat pro vinciale waterstaat - die de grond in eigendom heeft en deze aan de gemeente Katwijk zal gaan verhu ren - ten westen van het aari te leggen fietspad grond wil gaan ge bruiken als opslagterrein. Dat zal BOSKOOP Prinses Gracia van Monaco krijgt morgen de in Boskoop gekweekte nieuwe rodo dendron „Concorde" aangebo den. Het is een cadeautje van de redactie van het tijdschrift „Vorsten Vandaag". Redactrice Hiltje Kolner had onlangs een interview met de prinses over de koninklijke tui nen. Peinzend over een cadeau kwam zij op het idee de „Con corde". het pronkstuk van de Nederlandse sierteelt, aan te bieden. De plant is gisteren zorgvul dig verpakt in een mandje naar Schiphol vervoerd. Zoals gezegd, vandaag zal het exemplaar wor den aangeboden. De opdracht om de „Concorde" naar Mona co te verzenden kreeg de Bos- koopse firma G. C. Stolwijk en VIJFTIEN JAAR In de Joegoslavi sche stad Kraljevo is een buschauf feur tot vijftien Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij bestuurde in novem ber een bus met 49 passagiers, die in zuid-Servië in een rivier stortte. Daarbij kwamen vijf personen om het leven en werden er 23 gewond. De rechtbank stelde vast, dat de 35-Ja- rige chauffeur alcohol gedronken had en te snel gereden had. KATWIJK De heer G. C. Th. v. Dorp uit Leiden is gisteren als directeur van de Chemische Industrie „Katwijk" aan de Prins Hen drikkade te Katwijk aan Zee benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van de heer Van Dorp bij dit bedrijf. Burgermeester mr. C. A. Bos van Katwijk reikte de ridderorde mede namens de burgemeester van Leiden uit in het gebouw van de Chemische Industrile „Katwijk". De heer Van Dorp kwam op 1 mei 1936 bij het bedrijf in dienst en werd in 1942 tot directeur benoemd, een functie die hij nu ruim 35 jaar vervult. Naast dit hoofdberoep was de onderscheidene 25 jaar bestuurslid van de Neopharm en gedurende vele jaren lid van de commissie voor de rechtspraak van deze organisatie (economische rechtspraak)Bovendien ivas de heer Van Dorp vier jaar lang be stuurslid van de Leidse Vereniging van Industriëlen en zit hij mo menteel als deskundige in de provinciale milieucommissie voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. KATWIJK Een Katwijkse de legatie brengt van 7 tot 14 mei een bezoek aan de Joegoslavische plaats Ohrid, één der partnergemeenten in het buitenland van dit vissers dorp. De delegatie zal bestaan uit vijftien leden en partners van de schaakvereniging „Katwijk" onder leiding van C. Bergman en achttien dansers met negen partners van zangvereniging „Jubilate" ondere leiding van mevr. A. Harten uit Den Haag. Hiermee wordt deze laatste groep, enige tijd geleden opgericht voor het toernee van "Jubilate" naar Cana da, weer nieuw leven ingeblazen. Namens de gemeente maken de volgende heren met hun dames deel uit van de delegatie: burgemeester mr. C. A. Bos, wethouder drs. J. Bergman, leco-gemeente-secretaris G. Verheule en de raadsleden A.C. Berkheij (CHU), K. van der Mey (SGP) en D. van Duyn (PvdA). In verband hiermee houdt de bur gemeester geen spreekuur op maan dag 10 mei. Met wethouder Berg man (openbare werken en volksge zondheid) zal men in de periode van 7 tot 21 mei geen afspraken voor een gesprek kunnen maken, daar de heer Bergman aan 't officiële bezoek een week privé-vakantie zal vastkno pen. In het kader van het uitwisselings programma tussen Katwijk en Ohrid zal er in augustus een waterpolo- team uit Katwijk naar Joegoslavië gaan om deel te nemen aan het "Ilinde"-toernooi daar. Tijdens het onlangs gehoudetn Tulip Time In ternationaal Muziek festival in Kat wijk trad de Joegoslavische dansgroep „Biseri" uit Ohrid diverse malen op, omdat deze toen net in het vis sersdorp op bezoek was. KATWIJK De Katwijkse poli tie is op zoek naar de vrachtwagen chauffeur, die gistermorgen, moge lijk onbewust, betrokken is geweest bij een dodelijk ongeluk op de He renweg (oude Noordwijkerweg) in Katwijk. De negentienjarige W.C.A. Heemskerk uit Noordwijk kwam hierbij om het leven. De vrachtwagenchauffeur reed omstreeks aoht uur vanuit de rich ting Noordwijk naar het industrie gebied 't Heen. Op de Herenweg wil de een bromfietser hem inhalen maar botste frontaal tegen een vracht wagen, die uit tegenovergestelde rich ting naderde. De bromfietser was op slag dood. NIEUWKOOP Voor vernieling heeft de Haagse politierechter een 20-jarige broodbezorger uit Nieuw koop tot f 200.- boete veroordeeld. De mann slingerde op 23 november een bierflesje door de ruiten van een ge bouwtje in zijn woonplaats. Bij de politierechter liet de Nieuw- koper verstek gaan, maar ook de officier was van oordeel, dat de zaak wel met genoemde geldbopte kon worden afgedaan. "De drank in het flesje, zal de nodige invloed wel hebben doen gelden", waagde de officier te veronderstellen. Uit cle bocht LISSE Op de Ruyghornlaan in Lisse is gisteravond om tien voor acht de 22-jarige Van V. uit Lisse met zijn personenauto uit de bocht gevlogen. HU raakte daarbij op de linkerweghelft van de rübaan waar hij tégen de 19-jarige wielrijdster R. botste. Deze is met een gebroken linkerbeen in het ziekenhuis opge nomen. De bestuurder hield aan het ongeluk een zware shock over. Judoka Bob Kuipers: is met zijn vrouw sinds '69 leider van een sportkamp voor astma-patientjes: „Dankbaar en ontzettend zinnig werk. een heel bijzondere plaats ingeno men in het kampleven, het heeft een goede sfeer teweeg gebracht". Judo De 24 kinderen in het kamp kre gen vijf dagen per week zes weken lang twee keer per dag les van judo ka Bob Kuipers. Ik geef ze een op leiding, net als de leden van mijn sportschool. In die zes weken krijgen ze net zoveel, zo niet meer judo. als de leerlingen van m'n sportschool. Ik kon dus de zaak afronden; met examens en een officieel diploma. En reken maar dat het juist voor die kinderen wat is, zo'n officieel door de bond erkend diploma". Een diplo ma en de gekleurde slippen, voor twee zelfs de gele band, waarmee ze zo bij willekeurig welke sportschool in Nederland terecht kunnen. In een aantal gevallen is dat ook gebeurd. Acht kinderen vroegen het judo-pak op na het eind van de kampweek, een aantal van hen .meld den zich bij een sportschool in hun woonplaats en werden er hartelijk welkom geheten. Volgens Bob Kui pers heeft het judo, een inspannen de sport, een aantal specifieke voor delen. „De kinderen zijn erg indivi dualistisch ingesteld. Judo is een in dividualistische sport, maar toch moet je je tegelijk kunnen verplaat sen in de gedachten van je tegen stander. Bovendien ben je ook ver antwoordelijk voor je tegenstander. Als je iemand werpt moet je ervan overtuigd zijn, dat hü z'n val kan breken. Bovendien kun je je aan judo niet onttrekken. Als je niet echt zin hebt om te voetballen kun Je langs de lijn wel een beetje mee- hobbelen zonder er echt mee bezig te zijn. By judo moet je meedoen". Initiatief Gezien zijn ervaringen gaat Bob Kuipers ook de aanstaande vakantie in het kamp in Driebergen weer judoën met de jeugdige' astma patiëntjes. Aan alles, ook de reacties achteraf heeft hy kunnen merken dat zijn initiatief goed viel. Een uniek initiatiefnog niet zo gek lang geleden zou men een voorstel in deze richting met het bekende ge baar van de wysvinger-tegen-het- voorhoofd hebben afgedaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4