Huur niet omhoog in renovatie complexen Leiden heeft een nieuwe secretaris Stadskwekerij wellicht definitief project van sociale werkvoorziening MEDEDELING 'SiifiHME VERZOEK AAN VAN DAM: Mr. H. Lodder geïnstalleerd FINANCIËLE ZORGEN IN ZIJLWIJK BBK WIJST BESLUIT VOOR MUSEUM DE LAKENHAL AF DINSDAG 4 MEI 1976 LEIDEN B en W hebben aan staatssecretaris Van Dark ge vraagd om de huurverhoging van 1 april nog niet toe te passen op complexen woningen waar de renovatie nog in volle gang is-.Dit blijkt uit antwoorden van het college op vragen van het PSP-raadslid Anne van de Zande. Aanleiding tot het stellen van de vragen was voor het raadslid het feit dat voor reeds gerenoveerde wo ningen van Ons Belang in 't Haag- wegkwartier acht procent huurver hoging van kracht is, terwijl de be woners zich beroepen op' toezeggin gen dat de huur pas omhoog zou gaan wanneer het gehele complex is gerenoveerd. Bij andere complexen In de stad waar de renovatie nog aan de gang is, is de huurverhoging wel achterwege gelaten. Het college van B en W constateert dat de staatssecretaris de huurver hoging heeft vastgesteld conform de voorstellen, die hy van de woning bouwverenigingen via de gemeente heeft ontvangen. Zo stelde het bestuur van de Leidse Woningstich ting voor om voor haar complax in het Haagwegkwartier (Schimmel straat e.o.) geen huurverhoging voor te stellen: het bestuur van Ons Be lang deed het omgekeerde. De staats secretaris volgde beide richtlijnen, „hetgeen inderdaad tot een rechts ongelijkheid leidt" aldus B. en W. Op 4 maart heeft het college in een brief aan Van Dam gevraagd om gelijk te handelen als in 1975, toen complexen van Ons Belang en de LWS in Leiden-noord van huurver hoging werden vrijgesteld. De staats secretaris heeft op 30 maart geant woord dat de huurverhoging van toe passing is op woningen, die op 1 april gerenoveerd zouden zijn. Indien de verbeteringswerkzaamheden aan een woning op die datum nog niet voltooid zouden zijn, kan de huur- HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN Na bijna een jaar heeft Leiden weer een ge meentesecretaris. Tijdens een speciale vergadering van de Leidse raad werd gisteravond de uit Almelo afkom stige mr. H. Lodder door burgemeester Vis geïnstalleerd. Dat gebeurde in een bomvolle raadzaal, waar behalve de raadsleden tal van bekenden uit het oosten van het land en familie van de heer Lodder aanwezig waren. hadden", aldus burgemeester Vis, die mej. Vink uit naam van de raad een boeket bloemen over- Mr. H. Lodder wordt toegesproken door burgemeester Vis. Na het afleggen van de verkla ring van zuivering en de belofte hield burgemeester Vis de kers verse gemeentesecretaris voor „Het werk in Leiden kan nu be ginnen. Leiden is u niet onbekend en u bent een geroutineerde ge meentesecretaris. Ondanks dat zal er toch veel nieuw voor u zijn". Volgens burgemeester Vis zal vooral de bestuurlijke en ambte lijke reorganisatie veel tijd en doorzettingsvermogen vereisen. „U zult uw tijd moeten verdelen tus sen het gewone werk van een ge meentesecretaris en de taak als voorzitter van het college van co ördinatoren. Er zal dan ook niet veel tijd overschieten om daar naast nog andere taken te ver vullen. Want u bent niet naar Leiden gekomen om het makke lijk te hebben", aldus burgemees ter Vis. Tijdens de bijzondere raadsver gadering werd loco-gemeentese cretaresse mej. Vink door burge meester Vis in het zonnetje ge zet. Hij prees haar grote ijver in de periode sinds het vertrek van gemeentesecretaris dr.iJ. van der Poel in juni van het vorig jaar. „U hebt ons byna doen vergeten dat we een vacature te vervullen verhoging slechts worden opgeschort tot het tijdstip van gereedkoming. Volgens Van Dam zou ook de Leidse Woningstichting alsnog een derge lijke gedragslijn moeten volgen. Inmiddels is het bestuur van Ons Belang teruggekomen op zijn stand punt dat de huur van de complexen in het Haagwegkwartier verhoogd zou moeten worden en heeft alsnog aan de staatssecretaris om onthef fing gevraagd. B en W hebben Van Dam verzocht zijn standpunt, zoals boven beschreven, alsnog te herzien. LEIDEN De Stichting Zijlwijk, waarin zo'n acht werkgroepen actief bezig zijn, maakt zich ernstige zorgen over de financiële situatie waarin zij verkeert. Dat bleek gisteravond tij dens een goed bezochte wijkvergade ring in de kantine van de bouwkeet van Volker/Bohan aan de Zwarte- meerlaan. De stichting hoopt te kunnen reke nen op subsidies uit verschillende kleinere fondsen, omdat een grote subsidie van het ministerie welhaast uitgesloten lijkt. Allereerst staat op het programma de bouw van een peuterspeelzaal naast de school aan de Zwartemeerlaan. De palen zitten al in de grond en men heeft de be schikking gekregen over een bouw keet. Het opni'euw opbouwen van deze keet, waarvoor men vrijwilligers wil oproepen, zal waarschijnlijk zo'n f 7.000 gaan kosten. Een groot ge deelte van dit bedrag zal door de bewoners zelf moeten worden opge bracht. Er werd gisteravond ook een werk groep „woon- en leefsituatie" samen gesteld, die zich zal gaan bezighou den met de verkeersproblematiek in de Merenwijk. In het algemeen heerst hierover grote ontevredenheid en met name het zg. woonerf-prin cipe wordt heftig gekritiseerd. In een dergelijke situatie worden de verschil len tussen rijwielpad, voetpad en rij baan niet door borden aangegeven. De bewoners vinden dat hoogst on bevredigend en ook zeer gevaarlijk. De bedoeling is dat de nieuw opge richte werkgroep de verkeerssituatie in de Merenwijk gaat bestuderen en vervolgens eventuele klachten en sug gesties gaat verwerken in een voor stel om tot verbetering van de situatie te komen. LEIDEN Midden in het gebied dat is opgenomen in de plan nenmakerij rondom de structuurschets Leiden-West, ingesloten door de Anna-kliniek, de universiteitsgebouwen aan de Wasse- naarmseweg en Endegeest, ligt de stadskwekerij een in de ja ren dertig door de gemeente gesticht bedrijfje, dat rond 1950 bloeiend genoemd kon worden, maar dat er nu verpauperd bij ligt. Drie hectare grond, waarop dagelijks twaalf WSW-ers on der leiding van twee werkmeesters aan de gang zijn. Namens de raad werd de nieu we gemeente-secretaris verwel komd door het CDA-raadslid Ham. Hy bracht in herinnering dat de benoeming van mr. Lodder heel wat voeten in de aarde heeft gehad, en dat hy pas by de twee de stemming in de raad werd be noemd. „U hebt dat alles over leefd. En daarom heten we u van harte welkom, ook namens die raadsleden die niet op u gestemd hebben". Ham hoopte op een goe de samenwerking met de ambte naren, „want het personeel heeft soms de indruk in de reorganisa tiedrift te worden vermalen". Voor mr. Lodder en zyn echt genote betekende de installatie een weerzien van Leiden. „Veer tig jaar geleden vertrok myn vrouw uit Leiden, omdat haar vader (de toenmalige wethouder Romijn) werd benoemd tot bur gemeester in het noord van het land. Twintig jaar geleden ver trokken ze gezamenlijk uit Leiden naar de VNG (Ver. van Ned. Gem.) in Den Haag en maakten vervolgens een tocht langs ver schillende steden. „Het sollicitatiepad is lang ge weest", aldus mr. Lodder, „en door de selectie- en inspraak commissie is me het hemd van het lyf gevraagd. Eén vraag vind ik zo belangrijk dat ik hem in het openbaar wil herhalen: „Hoe denkt u over de verhouding amb tenaar en politiek? Wel, soms kan het gevoel onstaan, dat een amb tenaar zich zou moeten beperken op politiek gebied. Maar ik vind. dat het de overheid in de laatste plaats zou moeten zyn om bur gers in de uitoefening van hun grondrechten te beperken". Vol gens mr. Lodder staat de ambte- lyke ethiek in ons land op hoog peil en gaat het om een goed sa menspel tussen destuurders en medewerkers. „Politiek als de kunst van het openbaar bestuur en de ambtenaar als dienaar van het openbaar belang. Er moet door die twee niet onder één hoedje worden gespeeld. Ik zelf ga graag blootshoofds en vind het goed om rond voor de eigen mening uit te komen". Aan het slot van zijn toespraak besteedde hy even aandacht aan de politieke bezwaren, die waren gerezen tegen zijn benoeming als PvdA-man in epn links program college. Lodder: „Aan iedere koe zit wel een vlekje. Maar of het nu roodbont is uit d estreek, waar ik nu vandaan kom, of zwartbont, dat maakt niet veel uit. Het gaat erom of het beestje melk geeft.". Na afloop van de speciale raadsvergadering werd in de bur gerzaal van het stadhuis een re ceptie gehouden. drijf van de gemeentelyke plantsoe nendienst, de afdeling die zorgt voor de verfraaiing van het stadsgezicht, voor zover daar uiteraard met bloe men, bomen en heesters nog wat aan te doen valt. In de praktijk betekende dat, dat de plantsoenendienst de vol ledige opbrengst van de kwekery, ge bruikt. Vorig jaar augustus werd de stads kwekerij een proefproject van de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) voor de duur van een jaar. In het kader van deze wet worden mensen te werk gesteld, die. door bij hen zelf LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteren een bezoek gebracht aan Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat in Leiden. Hij ging daar op visite bij mevrouw J. Lacourt-Viele die op die dag haar honderdste verjaardag vierde. In het week einde was het heuglijke feit al in de familiekring gevierd en gistermiddag was er voor de bekenden van mevrouw Lacourt een receptie. Mevrouw Lacourt heeft vier dochters (Riek, Cor. Mien en Sien) en tioee zoons (Henk en Pietdie allen nog in leven zijn. De honderdjarige heeft 19 kleinkinderen en 22 achterkleinkinderen. beeld), moeilyk aan de slag komen. Afspraak was dat de gemeente in dat Jaar normaal grondstoffen en mate rialen bleef leveren en dat de plant soenendienst de opbrengst kreeg. Chef buibenobjecten bij de dienst Sociale Werkvoorziening, de heer Bakker, gaat er inmiddels van uit dat de proeftyd dit jaar overgaat in een overdracht van de kwekerij van de gemeente aan zijn dienst. Vraag is echter of een beter functioneren van de stadskwekerij hiermee gewaar- „Als de huidige tydelyke regeling", zo zegt Bakker, „per 1 augustus in een permanente wordt omgezet, gaat er voor ons wel het een en ander veranderen. De hele exploitatie komt voor onze rekening en daarnaast is het zo dat de Plantsoenendienst dan voor onze produkben moet gaan be talen. Dat betekent dat wy door hen in grote lijnen wel als normale le verancier behandeld zullen worden en dat aan onze produkten ook de algemeen geldende eisen worden ge steld. Om die kwaliteit te kunnen bereiken, moet er wei het een en ander gebeuren". Met name de kassen zyn hard aan vernieuwing toe. Gedurende de laat. ste decemberstorm werd op de kwe kery al aanzienlyke schade aange richt, terwyl werkmeester Van der Poel „zyn hart vasthoudt" voor de volgende. De Dienst Sociale Werkvoorziening heeft inmiddels bij het consulent schap voor Land- en Tuinbouw in Lisse een verzoek ingediend om voor de kwekery een „project' 'te ontwer pen. Anders gezegd: om te bekijken welke gewassen er het beste in welke hoeveelheid kunnen worden gekweekt en op welke manier het beste ge draaid kan worden om enigszins ren dabel te zijn. Rendabel betekent voor een project van de WSW echter iets anders dan voor een normaal bedrijf. „Met een bedrag van 250.000 gul den, dat we zeker nodig zullen heb ben voor de bouw van nieuwe kas sen, komen we een eind. We kunnen meer WSW-ers aan het werk zetten en dat is een belangryk streven, evenals de kans die we deze mensen straks op wat grotere schaal willen geven, om voor zover dat mogelijk is, een aangepaste opleiding te vol genaldus Bakker. LEIDEN De afdeling Leiden van de BBK Beroepsvereniging Beel dend Kunstenaars) heeft grote be zwaren tegen het besluit van de com missie voor het stedelyk museum De Lakenhal om het overgrote deel van het Rembrandtfonds te gebruiken voor de aanschaf van schilderijen- rekken voor dit museum. Het Rembrandtfonds, een door de gemeente gevormd potje waarin jaar lijks vyfduizend gulden wordt ge stort, werd aanvankelijk gebruikt voor de elk jaar aan een zich onderschei dende Nederlandse kunstenaar uit te reiken Rembrandit prijs. Een paar jaar geleden echter, heeft men be sloten de prys af te schaffen en hettheek Leiden, een instelling, waarby zowel particulieren als bedryven kunstwerken tegen een geringe ver goeding kunnen lenen en eventueel in sommige gevallen kunnen kopen. Het voorlopige bestuur van de BBK aan (de Leidse afdeling is er een in op- het richting) is bereid om een werkgroep ook in te stellen, eventueel in samenwer- on- king met de Culturele' Raad, om de mygelykheden voor de stichting van een artotheek te bekyken. De Culturele Raad, voor B en W en de gemeenteraad ad viseerde in 1971 het fonds alleen aar te wenden voor bevordering va: werk van Leidse kunstenaars ei voor het stimuleren van goede con tacten tussen kunstenaars en burge- ry. De BBK nu, verwyst in zyn protest naar dit advies, waarop door B en W nooit is geantwoord. De BBK acht Aan al onze relaties, waarvan er velen zijn die wij 35 jaar lang tot onze vaste afnemers mogen rekenen, delen wij mede besloten te hebben onze Banketbakkerij en winkel per 26 juni a.s. te gaan sluiten. Dit tengevolge van het feit dat er geen opvolging in de traditionele zin gevonden kon worden om het bedrijf voort te zetten. Jammer, maar de feiten liggen zo. Aan alles komt een einde helaas. Wij menen er in geslaagd te zijn U altijd het beste van het beste te hebben aangeboden en hopen dat dit een prettige herinnering zal blijven, zowel voor U als voor ons. Naast onze banketbakkerij hebben wij ook nog de U bekende afdeling UITZENDING VAN KOUDE BUFFETTEN, DINERS, COCKTAILPARTIES enz. Deze afdeling blijft onveranderd functioneren en daarvoor blijven wij voor U bereikbaar onder het vertrouwde telefoonnummer 071-12.66.05. De keuken is en blijft gevestigd op Langebrug 14 te Leiden. Directie FIRMA A. VAN DER HEIJDEN Breestraat 83 Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3