LEIDSCH DAGBLAD BIJ TREINRAMP ZEKER 19 DODEN Voorste deel „Sprinter"opengereten door D-trein Enorme ravage nabij Schiedam vandaag %jHI '-c*-- m Ook werknemers gaan delen in groei vermogen - Lasten-lichter 8% 15-JARIGE LENING - 1976 LEVENSADER' NAAR DE V.S. Personeel van bank bij overval in kluis opgesloten DINSDAG 4 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SCHIEDAM (SP, ANP) Een frontale treinbotsing heeft vanochtend bij Schiedam aan tenminste negentien mensen het leven gekost. Vele tientallen passagiers raak ten gewond, van wie enigen zeer ernstig. Rond tien minuten voor acht vloog een stoptrein, een zoge naamde Sprinter, die op weg was van Rotterdam naar Hoek van Holland met volle snelheid op de bijna tot stilstand geko men Rhein-Express uit de richting Hoek van Holland. De treinen kwamen tot stilstand ter hoogte van de op een zij spoor wachtende derde trein die eveneens werd beschadigd- Vooral de Sprinter raakte zwaar beschadigd. Het eerste rij tuig, waarin de meeste doden vielen, werd voor de helft uiteen gereten. 20 PAGINA'S Wetsontwerp I AD gereed Een beeld van de ravage op hel terrein van de ramp. Op het achterste spoor de trein, die op het moment van de botsing daar reeds stond te wachten. De stoptrein, waarin de slachtoffers vielen, kivam van links op het voorste spoor. Op hetzelfde spoor naderde de D-trein van rechts, de locomotief ervan is nog te zien. Bij de botsing stond de sneltrein zoivat stil, doch deson danks werd het voorste gedeelte van de Sprinter totaal open gescheurd. Onder de slachtoffers bevonden zich Vlaardingse scholieren. In de zwaarst beschadigde wagen troffen brand weerlieden tal van examenopgaven aan. De lichtgewonde passagiers wer den per bus afgevoerd naar een in derhaast opgericht opvangcentrum in Schiedam. Af en aan rijdende ambu lances uit Schiedam en wijde omge ving brachten de doden en gewonden naar verscheidene ziekenhuizen. Een vrouwelijke passagier die in de Rhein-Express op weg was naar München vertelde„We zaten met ongeveer vijf mensen in de restaur a- tie-coUpé toen we ineens enorm hoor den remmen en daarop een geweldige klap volgde. Alles in de coupé vloog door elkaar, alles ging kapot. Het was verschikkelijk". Van regeringswege zal geprobeerd worden de nabestaan den van de slachtoffers zo goed mo gelijk op te vangen, aldus minister Westerterp die rond elf uur in Schie dam arriveerde. Snelle hulp DEN HAAG Alle belasting plichtige ondernemingen zullen over 't boekjaar 1975 10 pet. van hun ver mogensaanwas moeten afstaan aan een landelijk fonds, beheerd door vertegenwoordigers van de vakbe weging. Voor het jaar 1976 zal het percentage 12 bedragen. Dit staat in het wetsontwerp over de vermo- gensaanwasdeling. dat nu blijkens mededelingen deze morgen van het ministerie van sociale zaken om advies aan de Raad van State is toegezonden. Van de afgedragen vermogens- san was moet dooi- het fonds een gedeelte worden bestemd voor de eigen werknemers van de on dernemingen die de vermogensaan- was hebben afgestaan. In de prak tijk zal dit neerkomen op een kwart toe een derde. Het deel van de vermogens- aanwas, dat niet bestemd is voor de "eigen werknemers" zal door het fonds collectief worden beheerd als gezamenlijke vermogen van alle in Nederland werkende arbeiders. Dit vermogen zal door het fonds ge- brufkt moeten worden voor de ou dedagsvoorziening van werknemers. De afdracht van vermogensaan- was moet in beginsel gebeuren in de vorm van aandelen of certifica ten van aandelen. Als dat niet mo gelijk is met het oog op de waarde bepaling van de aandelen, worden zgn. vermogensaanwasbewijzen af gegeven. Dit zijn schuldbrieven, die pas betaald hoeven te worden bij faillissement of liquidatie van de onderneming. Voor de drie jaren volgend op het Jaar 1976 is een stelsel ontworpen met de mogelijkheid dat het per centage vermogensaanwas dat afgedragen moet worden verder kan stijgen en wel tot maximaal 18 in 1979. Als vermogensaanwas wordt in de VAD beschouwd de fiscale winst na belasting, verminderd met een aantal correctieposten, waarvan als belangrijkste genoemd wordt 'n vergoeding voor het in de onderne ming werkzame eigen vermogen. Weinig wind Van het zuiden uit wulking met slechts 1 gelijk wat regpn. Me anderliike wind. Mlnir graden, maximumtent veer 15 graden, mn (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 MEI ALPHEN/TER AAR De Alphense politie heeft gis termiddag abrupt een einde gemaakt aan de collecte-activi teiten van een achtentwin tigjarige Ter Aarder. De man liep in de Plutostraat te collecteren met een bus waarop stond: "Draagt elkan ders lasten". Het was echter de bedoeling van de Ter Aarder louter en alleen zijn eigen las ten te verlichten. Zelf had hij in de bus f7.50 gestopt om er mee te kunnen rammelen. Toen de politie hem aanhield bleek, dat er nog maar weinig mensen bereid waren ge weest om de lasten van an deren te dragen. Hij had op dat moment slechts vier dub beltjes geïncasseerd. Te weinig om daarvan de be keuring te betalen, die een ge volg zal zijn van het pro ces-verbaal. dat de politie hem uitreikte. Want collecteren zon der vergunning is nu eenmaal niet toegestaan. r Met zeer veel moeite konden uit alle richtingen toegesnelde hel pers slachtoffers uit de verwrongen staalresten halen. Voor ze ker negentien personen mocht deze hulp niet meer baten. STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte S mei 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionaïr in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen DEN HAAG (SP) Er bestaat een goede kans dat ruim driedui zend hartpatiënten, die door open- hart-chirurgie zouden kunnen wor den gered, maar in Nederland niet worden geholpen, met een speciale luchtlijn - de nu al genoemde "le vensader" - naar de Verenigde Sta ten gaan. De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Ver. H. S. Fievet is vandaag voor afrondende bespre kingen naar Houston vertrokken. Hij zal daar nader in contact tre den met prof. Denton Cooley van het Lucas Medical Centre, die zich eerder bereid toonde Nederlandse hartpatiënten te opereren. gens, brandweerauto's en politiewa gens waren snél ter plaatse om eer ste hulp te bieden. De politie zorgde voor afzetting van de wegen naar het Vlaardingse Holy-ziekenhuis, de No- let-stichiting in Schiedam en het Rot terdamse D ij kzi gt-ziek enh uis. De ra vage in het voorste gedeelte van de Sprinter was bijzonder groot. De ca bine van de bestuurder werd zodanig geraakt dat die halverwege de trein in werd gedrukt. De bestuurder kon pas rond half elf, zwaar gewond, uit zijn benarde positie worden bevrijd. De bestuurder van de Rhein-Express die de snelheid van de trein danig wist te verminderen, sprong tijdig uit de cabine en bleef ongedeerd. Tot laat in de ochtend was de brand weer doende gewonde passagiers, die bekneld waren geraakt, uit te zagen. Oorzaak Over toedracht of oorzaak was van morgen nog niets te zeggen, aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen. De treinen die frontaal met elkaar in botsing kwamen zaten allebei op het spoor waar ze volgens de dienstregeling moesten rijden. Het tijdstip waarop dat gebeurde klopte echter niet. De Sprinter Rotterdam-Hoek van Holland pleegt normaal op het sta tion Schiedam-Rotterdam West te wachten tot de internationale trein is gepasseerd. Is één van beide te laat, zoals vanochtend het geval was, dan is er voor de Sprinter tussen Schiedam West en Oost nog een uit wijkmogelijkheid. Vanmorgen werd echter niet op de Rhein-Express ge wacht. Wat daar de reden van is, was vanmorgen nog niet opgehelderd. Op het bewuste baanvak is een normale beveiliging met lichtseinen. De z.g. automatische treinbeïnvloeding is hier nog niet ingevoerd. Bij een der gelijk systeem zou de machinist wan neer lxij door rood licht rijdt meteen via belsignalen worden gewaar schuwd. Zou hij ook die signalen ne geren dan stopt de trein automatisch. Voorheen Het meest recente treinongeluk ge beurde vorig Jaar op 8 augustus bij Amsterdam. Daar raakten 15 mensen gewond bij een botsing tussen twee personentreinen. De machinist van één van de treinen had een stopsein genegeerd. De grootste treinramp in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen vond op 8 Januari 1962 bij Harmeien plaats. Bij een botsing tussen twee reizigerstreinen vielen toen 93 doden en 151 gewonden. In de Eerste Kamer zijn vanmorgen enkele minuten stilte in acht geno men ter nagedachtenis aan de slacht offers van de treinramp. Kamervoor zitter Thurlings zei: ,De deelneming van de Kamer gaat uit naar degenen die zo plotseling in leed zijn gedom peld". Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken sprak „over het verschrikkelijke ongeluk". „De gevoelens van de regering gaat uit naar degenen die door de ramp in leed en levensgevaar gedompeld zijn", aldus de bewindsman. De Schiedamse politie heeft meege deeld, dat de stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de treinramp naar het Noletziekenhuis in Schie dam zullen worden overgebracht waar de identificatie zal plaatsvinden. In een van de Schiedamse kerken zal een chapedle ardente worden inge richt. Omstreeks één uur is de stoptrein van Hoek van Holland naar Rotter dam weggesleept van de plaats van de ramp. Het treinstel heeft slechte lichte schade opgelopen. Op dat moment waren er nog doden in de trein. Naar verwachting zal pas vanavond begonnen kunnen worden met de opruimingswerkzaamheden. Tussen Schiedam en Vlaardingen wordt in beide richtingen met bussen gependeld. Minister Van Agt heeft hei verkiezingsprogramma xmn de Partij van de Arbeid een .onbetaalbare wensenlijst' ge- noemd. „Op die basis kunnen we niet verder regeren", zei hij in Den Haag. Er is meer kritiek. Wiegel (VVD): „Een laf stuk". Krui- singa (CHU): „Zweverig". Aantjes (ARP): Irreëel". PAGINA 7 Koos Post erna praat met on. bekende Nederlanders. PAGINA 5 Buit f318.000 in Amstelveen AMSTELVEEN (ANP) Twee ge maskerde mannen hebben van morgen bij een gewapende over val op het bijkantoor van de Am- ro-bank in Amstelveen f 318.000 buitgemaakt. Pas een half uur na het gebeurde werd de politie ee- waarschuwd. mogelijk door een van de daders. Het personeel zelf was opgesloten in de kluis. Het tweetal bevond zich al in het ge bouw toen omstreeks kwart over zeven de eerste personeelsleden binnen kwamen. Aangenomen wordt dat de daders binnen dron gen via een leegstaande woning boven de bank De mannendie gewapend waren met een karabijn en een revolver, namen de employés onder schot en wachtten vervolgens ongeveer anderhalf uur tot alle (ongeveer zestien) personeelsleden wa ren gearriveerd. Degene., die da sleutel had, ,-r«— opdracht de kluis te openen. De overvallers, die Nederlands spraken, ontferm den zich daarna over het aan wezige geld en dwongen het per soneel de kluis in te gaan. Volgens de politie verzekerden zij hun slachtoffers, dat zij niet lang opgesloten zouden blijven. De overvallers verdwenen omstreeks negen uur in een witte Saab,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1