SS "Eenvoud" in goud LEÏDSE KANTONRECHTER Is iemands huidskleur aan zijn auto te zien? Begrafenisonderneming in Leiden "Eenvoud" aan de Hogewoerd Maandag de dag der wrake. Wie nog enig vertrouwen heeft in de mensheid moet maar komen kijken: het kantongerecht, de volgnummers, de aangehouden zaken, de verweren, de requisi- toren. Het zal u ingeprent wor den dat de mens een minimum- lijer is: hij kan regels maken en wetboeken, maar 't allemaal amper naleven. En wat het ons leert9 Dat we moeten sjacheren en schooieren om het voor el kaar draaglijk te houden. Drankenboer De Gr was er zo een van de velen. Met duizen den flessen sterke drank toog hij naar de veemarkt bij de Groenoordhal. "Ben me van geen kwaad bewust". Zonder vergunning verkocht hij drank aan alle willige boeren en bui tenlui: die wilden wel wat geestryk vocht beneden alle prys. "Het ging gewoon via de zaak. Daar bestelden ze het en ik leverde het dan af'. Op het terrein van de Groenoordhal. Getuige: "Ik hoefde het nooit van tevoren te bestellen." Poli tie erbij, alles in beslag geno men. "Welnee, de helft is maar in beslag genomen. Niks aan de hand." En dat waseen handeltje van honderdvijftig flessen wijn (goedkope, dus dat betekent weer hoofdpijn en ellende in de maag) en maar liefst 750 flessen gedistilleerd De officier had het nagerekend: verkoop waarde drie- tot vierduizend gulden "Ze willen mij hebben". En misschien is dat waar ook: is De Gr. verlinkt, het haasje etc. Maar het mag niet helpen. Wat het allemaal nog een graadje daar werd door de gastheren een biertje geschonken. Dat mag niet. En de loodgietende jeugdhonkbeheerder was for meel nog aansprakelijk Op zijn eigen verjaardag op de bon. Maar ome Joop wist de rechter duidelijk te maken dat de jeugdleider die afscheid nam van De Fuik er niets aan kon doen. Zelf had ome Joop nog verboden dat jeugdigen bene den de zestien de drank aan moeilyker maakt is dat De Gr in een faillissement verwikkeld is. Hij zou maar weinig boete kunnen betalen. Het wordt een verbeurdverklaring van alle drank met een tegemoetko ming. Dat is dan via via weer prettig voor de crediteuren (vraag uw boekhouder). Welbekende ome Joop Ver voorn uit Noord kwam nog even iemand vrijpleiten. Een loodgieter die veel vnje tijd in het jongerenwerk had gesto ken. Twee weken na zijn af scheid een afscheidsfeestje. En zouden raken. Kortom: ontsla gen ven rechtsvervolging. Ie dereen gelukkig. Het zou ook te gek zijn als zo'n hardwerkende vrijwilliger voor zijn afscheids feest had moeten boeten. Andere koek verdachte bij ver stek veroordeeld tot honderd gulden boete plus een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Deze automobilist had een voetganger overreden op de Nieuwe Beestenmarkt. Het 57- jarige slachtoffer van het onge luk dat in november '74 plaats vond liep nou nog ongelukkig met een stok. Negen maanden Elisabeth Ziekenhuis gehad. Gecompliceerde bovenbeen- breuk. De rechter achtte op grond van de verklaringen van getuigen bewezen dat de afwe zige verdachte te hard had ge reden en daardoor het ongeluk niet had kunnen vermijden. Dat het ongeluk zo slecht af was ge lopen werd in de straf verdi sconteerd. Dat is toch wel een probleem: als het ongeluk beter was afgelopen, was de straf dan minder geweest? Tot slot in het kort meneer T. Parkeerovertreding. Oosters uiterlijk. "Strijk en zet dat ik een bonnetje krijg. Omdat ik er anders uitzie. Ik ben altijd het kind van de rekening". Rechter "Maar dat is toch niet aan uw auto te zien, dat u een bruine huid hebt?" Ja maar. ze kenden hem en zijn auto "Rassendis criminatie is er, niet meer en .niet minder." En zijn getuige: "Het bonnetje was waarschijn lijk van tevoren klaargemaakt." "En wat doet de politie in de kantine van het Gravensteen?" Officier "U wilt zeggen dat ze zich laten omkopen?" "Ja!" Al deze bedenkelijke verdacht makingen natuurlijk zonder een schim van bewijs. En de ge discrimineerde T.: "Ik heb een sterk vermoeden dat op z'n minst op de civiliteit van de verbalisant af te dingen valt". Paranoia? Vijfentwintig gulden boete. Breek me de bek niet open. Tom Maas Beyers Naudé mag Z.-Afrika niet verlaten AMSTERDAM (ANP) - Domi nee C. F. Beyers Naudé. de Zuidafrikaanse predikant en strijder tegen de apartheidspo litiek van premier Vorster, mag zijn land niet verlaten. De heer Beyers Naudé zou op uitnodi ging van de stichting,.J'accuse" spreken op de 4- mei-bijeenkomst van deze or ganisatie in Amsterdam In december 1974 werd het pas poort van de heer Beyers Naudé ingenomen toen het christelijk instituut, waarvan hij directeur is, tot „besmette organisatie" werd verklaard. Sindsdien heeft hij twee keer tevergeefs een poging gedaan zijn pas poort terug te krijgen. Na de uitnodiging van .J'accu se" wachtte de Zuidafrikaanse theoloog, totdat zijn collega Roelf Meyer zijn uitreispapie ren zou hebben gekregen. Meyers verzoek werd tegen de verwachting in afgewezen. ..Ik moet", zo schrijft de heer Beyers Naudé aan „J'accuse". „met tegenzin concluderen, dat het geen zin had voor mij om nogmaals te proberen mijn paspoort aan te vragen". De heer Beyers Naudé liet zijn bnef vergezeld gaan van een bandje, waarop hij zijn toe spraak heeft opgenomen. Deze band zal vanavond op de her denkingsbijeenkomst in Kras- napolsky worden afgedraaid. rouwkamer aan de Hogewoerd geopend. En na weer ruim twintig jaar, in 1968, liet zoon Ben, die eerst boekbinder bij Samsom in Alphen was geweest, maar ongeveer 25 jaar geleden zijn vader bij het begraaf- werk ging assisteren, het pand in grijpend verbouwen tot wat het nu is. Zakelijk versterkte "Eenvoud" haar positie door de overneming van de Eerste Leiderdorpse Begra fenisonderneming, het bedrijf van de heer Duijzers in Voorschoten en Memento Mori in Leiden. Ben van Ingen Schenau is zich er van bewust, een kwetsbaar beroep te hebben. Daarom vindt hij woor den als "jubileum" en "receptie" niet gepast. Wel zal de familie deze week "in zeer besloten kring" een moment bij deze halve eeuw stil staan. Juist omdat in haar gevoel het begraven van mensen niet maar alleen een zakelijke aangelegen heid is. Ben daarover "Het is in hoge mate afhankelijk van de persoonlijke sfeer die je erin brengt. Deze her denking geeft ons de gelegenheid uiting te geven aan de gevoelens die wij hebben voor onze vriendschap pelijke en zakelijke contacten". omukte; LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zullen promoveren tot doctor in de geneeskunde B. W. Ongerboer de Visser (5 mei) uit Wassenaar, tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen G. H. Th. C. Hoog- ervorst (12 mei) uit Leiden en me vrouw M. S. T. Leij-Euwe (12 mei) uit Oegstgeest, tot doctor in de so ciale wetenschappen J. C. Hoorweg (19 mei) uit Woubrugge, tot doctor in de geneeskunde C. F. M. van Valkenburg (19 mei) uit Leiden, tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen J. F. de Bock (25 mei) en P. van der Marei (26 mei) uit Leiderdorp. Duitsers waren in Leiden op rooftocht LEIDEN - De politierechter in Den Haag heeft twee Duitsers, die in Leiden diefstallen hadden ge pleegd, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Het tweetal was destyds „duidelijk op roof tocht uit", zo constateerde de offi cier van justitie. Sensatie ontbrak daarbij niet, want toen de Duitsers waren betrapt bij een poging tot in braak in een juwelierswinkel aan de Breestraat volgde er een woeste achtervolging. Een van de verdach ten sprong by de Houtwerf in het water. Eerder had het tweetal, van wie éen ter zitting verscheen, in Leiden een auto gestolen. De officier van justitie merkte op dat de Nederlandse maatschappij het recht heeft ook beschermd te worden tegen dit soort bezoek van buitenlanders en eiste tegen beide Duitsers zes maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde con form de eis. D. Jasperse gehuldigd LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan Dirk Jasper- se. Dat gebeurde in de directieka mer van de Stedelijke Licht Fa brieken omdat de heer Jasperse veertig jaar werkzaam was bij de SLF. DINSDAG 4 MEI 107 Luthersen over Noord-Ierland .AMSTERDAM - De generale ker kelijke vergadering van de Evangelisch-Lutherse kerk heeft zich in Amsterdam bezig gehouden met de situatie in Noord-Ierland. De kerkeraad van de lutherse ge meente van Weesp had aan de sy nodale commissie van de kerk ge schreven dat het naar zijn mening noodzakelijk is aan de partijen in Ierland te vragen op te houden met de strijd en op grond van het geloof in Jezus Christus om de tafel te gaan zitten. De kerkeraad van Amstelveen was het daarmee eens en zou willen dat er vanuit de Raad van Kerken in itiatieven werden genomen en een gebedsactie werd georganiseerd. De generale kerkelijke vergadering verzocht de synodale commissie daar positief tegenover te staan en daarom ook deel te nemen aan de actie van de stichting Hulp aan Noord-Ierland in september. Deze stichting zal de kerken en de ban ken steun vragen om gastvrijheid te bewijzen aan volwassenen en kin deren uit Noord-Ierland. LEIDEN - De heer B. G. van Ingen Schenau herdenkt deze week met zijn familie, dat vijftig jaar geleden de Leidse begrafenisondernemin gen B. G. van Ingen Schenau (zijn grootvader van vaders kant) en N. Korenhoff (idem van moeders kant) een fusie aangingen met zijn vader, de heer W. van Ingen Sche- Clubhuis Slaaghbuurt gaat open LEIDEN - De Stichting voor buurt en clubhuiswerk "Slaaghbuurt" organiseert op zaterdag 8 mei een aantal festiviteiten ter opluistering van de opening van het buurthuis in de voormalige Kortimarkt in de Merenwijk. De officiële opening zal om twaalf uur 's middags worden verricht door wethouder Tesselaar. Daaraan voorafgaand gaat er een optocht door de Slaaghbuurt met medewerking van tamboer- en pij perkorps, de RH Harmoniekapel, de carnavalsvereniging "De jolige hutspotters" en het majoretten- korps "De Kooigirls". Alle kinde ren uit de Slaaghbuurt kunnen aan deze optocht deelnemen met ver sierde fietsen en steppen. Na de officiële opening is er van twee tot vijf uur 's middags een open huis met stands van diverse groeperingen uit de wijk en een fancy-fair, 's Avonds is vanaf half acht een feest voor jong en oud met medewerking van het Super combo Cornelia met Zuidamen- kaanse muziek en top-40- successen. In de pauze is er een bingo-spel. nau, die het bedrijf toen voortzette onder de naam "Eenvoud". Een bijzonderheid is wel, dat vader W. van Ingen Schenau, die al in 1965 zijn zoon Ben de eerste zelf standige begrafenis toevertrouwde en die nu 81 jaar is, nog elke begra fenis meegaat, ook al heeft hij geen zakelijke bemoeienis meer met de onderneming. Zó is hij met dit werk en bedrijf vergroeid. Wie in hem de verpersoonlijking ziet van een bepaalde begrafenis- stijl, zich kenmerkend door waar digheid, precisie en rust, zal begrij pen, dat velen zijn vertrouwde aanwezigheid nog steeds op prijs stellen. In de geheel eigen sfeer van het begraven legde hij op een on opgesmukte wijze zekere accenten die nabestaanden aanvoelden als een gebaar van meeleven. Zoon Ben doet geen moeite, zijn vader te imiteren, maar hij weet zich wel de voortzetter van een bijna negentig jarige Leidse begrafenistraditie. Die begon dus met de grootvaders Van Ingen Schenau en Korenhoff. Ze woonden tegenover elkaar aan de Hooigracht, in de schaduw van de gereformeerde kerk die in de buurt van de Ir. Dnessenstraat heeft gestaan. De eerste was alleen begrafenisondernemer, de tweede beoefende ook het timmervak. Timmerman en begrafenisonder nemer waren vroeger van elkaar afhankelijk. Het kwam ook wel voor, dat beiden in één persoon verenigd waren. Na vertegenwoordiger bij de Zil- verfabriek in Voorschoten te zijn geweest, begon de heer W. van In gen Schenau in het bekende pand aan de Hogewoerd een lijstenzaak annex kunsthandel. In die tijd legde hij ook de grondslag vooreen eigen begrafenisonderneming, die dus in 1926 bij de samenvoeging van de drie de naam "Eenvoud" kreeg. Twintig jaar later, in 1964, werd de SCHIEDAM - Tu-ee beelden van de gruwelijke treinramp, die vanoch tend omstreeks acht uur in Schiedam plaats had en waarbij zeker ne gentien doden vielen te betreuren.Op de bovenste foto een goed overzicht van de wijze, waarop de stoptrein "Sprinter") open gereten was door een D-trein. Op de onderste plaat kan men zien hoe helpers met de grootste moeite slachtoffers van deze fatale botsing uit de verwrongen wrakstukken trachtten te bevrijden. Ondanks de grote inzet van deze mannen kwam voor een niet gering aantal deze hulp te laat. Zaterdag 8 mei houdt de her vormde gemeente van Oudshoom-Ridderveld in Alphen aan den Rijn, van 11 tot 5 uur, een "kerkedag". Een werkgroep is ge ruime tijd met het programma en de organisatie bezig geweest. De bedoeling van de dag is, zo schreef ds. N. J. M. Hoogendijk ons, dat er een wezenlijke ontmoeting tussen de deelnemende gemeenteleden tot stand komt. Het programma vermeldt onder meer een kennis- makingsspel, een broodmaaltijd, een lekespel, gesprekken in groe pen en een sluitingsdienst. Er wor den ook een boekentafel en infor matiestands ingericht Via muur kranten kan men kritiek, wensen en ideeén doorgeven. Voor jonge ren is een speciaal programma ge maakt en er is een kresj voor de jongsten. Ook op zaterdag 8 mei, om 8 uur. is er een "grote zangavond" in de hervormde kerk te Koudekerk aan den Rijn" ten bate van de restaura tie van het kerkdak. Medewerken den: de organist D. E. Cnossen. een kwartet uit het plaatselijk fanfare korps, het hervormd kerkkoor, het chr. gemengd koor Soli, een combo en de heer F. L. Timm verbindende tekst. De interkerkelijke evangeli- satiecommissie heeft deze avond georganiseerd. Ria van der Meer-Aartman sop raan, Thea van der Meer gitaar en zang. Martin Ut gitaar en Dick van der Meer orgel geven vrijdagavond om kwart over 8 in de remon strantse kerk in Oude Wetering een concert bij kaarslicht ten bate van de restauratie van het uit 1640 date rende kerkje. Herv. Kerk: beroepen te Veen- endaal P. Vermaat Vlaardingen; aangenomen naar Huizen J. van Rossem Meeuwen. Geref. Kerken: beroepen te Werkendam C. Zee man Birdaard. Chr. Geref. Kerken, bedankt voor Aalsmeer B. van Smeden Amersfoort. Geref. Ge meenten: bedankt voor Oosterland C. Molenaar Kapelle. voor Zeist en voor Clifton «Ver. Staten) D Hak kenberg Lisse, voor Tucht R. Boogaard Leiden. Oud-Geref. Ge meenten: aangenomen naar Rhe- nen J. van Prooycn Stavenisse.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16