Een tijdelijke commissie bekijkt ook de postrelame Uitje OP zondag Hou Venlo schoon Tulpen op zeebodem Pijn aan je kunstgebif en andere narigheid Vette wasemkap gevaarlijk bij vlam in de pan Goud zoeken in Oostenrijk Fietsen op de Veluwe Reductie Bijgewerkt Buitenshuis Op z'n drukst Lampjes DINSDAG 4 MEI 1976 PAOTNA IR Een tijdelijke commissie zal toezicht gaan houden op postreclame. Deze „codecommissie" zal klachten gaan beoordelen, in navolging van de al 'bestaande commissie die klachten over advertenties onder de loep neemt. De commissie zal bestaan uit een neutrale voorzitter, vertegenwoordi gers van het Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond, en een afgevaardigde van de sectie postre clame o sampling van ret Genoot schap voor de Reclame. Aldus het reclamevaikiblad „Adformatie". Later zal het werk van deze commissie gecombineerd worden met de al bestaande codecommissie. Het adres van de tijdelijke commissie is: Oranje Nassaulaan 17-19, Amsterdam. Daar kan men dus terecht als men gegriefd is door bepaalde reclame die in uw brievenbus belandt. „Garantie" betekent vaak fors bijbetalen Voor veel mensen is „garantie" een toverwoord. Een vol Jaar garantie op Ik noteer hier enkele 1 de nieuwe auto, vijf jaar op de gevallen uit trommel van de wasmachine of het consumentenon vat van de waterboiler, levenslange Matras garantie op een bed. „Garantie" geeft Iemand had elf jaar geleden bij je het idee dat je voor een hele tijd postorderbedrijf een binnenvering. uit de zorgen bent, dat Je niets kan matras gekocht. gebeuren. Dat wil zeggen, je gelooft binnenwerk kapot. Zij vroeg haar regeling het graag. Want het moderne leven leverancier de matras, overeenkom- matrassenfabrieken". stig zijn garanitiebeloften, te repare ren of nog liever een nieuwe te uitleg: „De bij een reparatie van de vering noodzakelijkerwijs aan te brengen nieuwe bekleding, alsmede de transportkosten, komen voor het rekening van de klant. Dit is een gezamenlijke met wasmachines, centrifuges koelkasten heeft ons intussen wel geleerd dat garantie zelden helemaal geven, gratis is. Je moet in geval reparatie toch al gauw werkloon je zelfs de peperdure vrachtkosten matrassen zitten. En in de tientallen jaren garantie krijgen, het opsturen naar de importeur postordercatalogus had erbij gestaan Maar zodra je rekening nemen. dat men „voor de volle honderd zeJa maar procent" achter de matrassen-collec- geloven dat tie stond. grote Maar wat deden ze nu? Ze boden de klant 50 gulden korting bij aankoop van een nieuwe Maar toch blijven garantie ons voor echt tegenvallers in elk geval afdoende zal behoeden, Is dat In veel gevallen niet. Juist niet in protesteerde, werd het aanbod augustus 1971 gekocht die gevallen makkelijk blindstaren op erg lange gulden vergoeding, garantietermijnen. nog maar 5 graden onder de Het Konsumenten KontaJkt, dat met dit geval te maken kreeg, conclu deerde: „Daar ben je mood mee, als Het bedrijf had etiketten met „25 consument, met zo'n garantierege- betalen, of voorrij kosten. Soms moet Jaar garantie" op deze edgenmerk- ling. Op het binnenwerk kun Je te komen moeten we door de buitenkant heen. En daar is geen garantie op, dat moet u zelf betalen''. Vrieskist Een ander geval matras. Toen de klant daartegen Iemand heeft een diepvrieskist. In verhoogd tot 40% korting ofwel 60 gulden. Met vijf Jaar garantie op „deugdelijkheid van fabricage en dat nu? Tooh geen materieel". Na vier jaar, in augustus nul. Ijlings worden de groenten vleeswaren uit de kist zolang overgebracht naar familie. Want anders zouden ze ontdooien en bederven. Er komt een monteur van de importfirma, maar die kan de kist aan huis niet repareren. Hij zal op de zaak overleggen wat er moet gebeuren. Na twee weken krijgt de consument de beslissing van de Reparatie is De monteur heeft een lek binnen het koelsys teem geconstateerd, zoiets is niet te verhelpen. Maar zoiets valt toch onder de vijf jaar garantie? Inderdaad. De consument kan zijn diepvriezer inruilen voor een nieu we...met bijbetaling voor het gebruik van de oude. Dat kan na een Jaar of vier aardig aantellen. Want de importeur trekt voor elk Jaar 10 procent van de waarde af. Dat is dus 4 x 69,90 279,60. De oude vriezer is nu voor inruil nog maar 699 279,60 419,40 waard. Was er nu nog voor de zelfde prijs garantie worden vermeld. De berekeningen komen pas op do proppen als je met de stukken zit. Op garantie wordit veel verkocht, omdat garantie vertrouwen wekt. Daarom zou er wel eens duidelijker omgesprongen mogen worden, als in 1971 een nieuwe te krijgen, zodat de klant bij het kiezen in de winkel ook de garantiebepalingen kan vergelijken. Een beetje meer eenheid in die bepalingen zou daarbij ook welkom zijn. Onlangs bleek bij een vergelijkend warenonderzoek van koel-vrieskas- ten weer eens hoe groot de verschillen kunnen zijn. Op alle merken is wel garantie, maar wat je er precies aan hebt, is voor een gewoon mens niet na te gaan. Om u een idee te geven van de heersende warboel, druk ik hierbij een stukje af uit de nieuwste testbrochure over koel-vrieskasten, van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. De garantiebepalingen over koel- vrieskasten zijn, net zoals bij zoveel andere dingen, een warboel. dan viel dat nog mee. Maar helaas is het leven sindsdien duurder geworden, en de diepvriezers werden moderner en eveneens prijziger. De oude goedkope zijn er niet meer. De consument kan er nu als vergelijkbaar type eentje kiezen van 945 gulden. (Natuurlijk voor de volle adviesprijs, dus zonder de paar honderd gulden korting die sommige winkels daarop geven!) Zodat hij nu ruim 500 gulden moet bijbetalen om zijn „garantie" to krijgen... Niet duidelijk Aoh, het is misschien niet helemaal onbillijk dat je iets bij moet betalen als je al jarenlang ergens plezier van hebt gehad. Maar het is wel vervelend dat zulke dingen zelden of nooit duidelijk genoeg bij de Een uitje op zondag was een paar eeuwen geleden kennelijk ook al een attractie. In 1780 tel de de eigenaar van de buiten plaats Velserbeek gedurende vier uur op een mooie zondagmid dag 140 rijtuigen en 38 boerenwa gens, die voor de nodige leven digheid op de straatweg tussen Haarlem en Velsen zorgden. Dat zijn iets meer dan twee passe rende voertuigen per drie minu ten. Bijna twee eeuwen later is het verkeer op die plaats nog eens geteld. Nu zijn daar de op en afritten van de Velsertunnel. En daar rijden 215 voertuigen per drie minuten over Komt u met weekeinden of vakantie in Noord-Limburg en dan in Venlo, houd er dan wel rekening mee dat ze u er kwaad kunnen aankijken als u uw lege sigarettenpakje, of fri'teszakje zomaar op straat gooit. Want Venlo gaat een fanatieke actie voeren tegen de rommel die de Duitse en Nederlandse toeristen maken. Ze doen dat met o.a. affiches en stickers, draagtassen en grote borden langs de wegen, waarop de slagzin staat: „Hou van Venlo - hou 't schoon". De Noordoostpolder streeft ernaar om een nieuwe „bollenstreek" in Ne derland te worden. Er zijn daar op de voormalige zeebodem 600 ha bolge wassen te vinden. De VW Noordoost polder (Lange Nering Promenade, Emmeloord, telefoon 05270-2000) heeft een speciale bollenroute be schikbaar. En in Emmeloord, langs de stads gracht, zullen van 7 tot en met 16 mei meer dan veertig bloemenmo- zaïken te zien zijn. Eén miljoen tul pen worden daarin verwerkt tot af beeldingen van dieren. Wij ontlenen onze „gewaarschuwde mens" deze keer aan de rubriek „Vraag en antwoord" in de Consumentengids (van de Consu mentenbond). Daarin werden on langs allerlei vragen behandeld, die betrekking hadden op gezondheids zorg. Een greep eruit: Vraag: Een half jaar geleden heeft een tandarts een gedeeltelijke prothese bij mij geplaatst. Ik heb echter steeds pijn en heb al gezegd dat ik het ge-bitje wel terug wilde geven. Mijn tandarts zegt echter dat ik nog moet wennen en dat de prothese goed is. Moet ik nu deze voor mij onbruikbare prothese betalen, of moet dik pas betalen als er een deugdelijke is geleverd? Antwoord: in de relatie patiënt- (tand)arts is sprake van een inspanningsovereenikamst en tniet van een resultaatsovereenkomst. Dit betekent dat de behandeling niet per se het gewenste resultaat hoeft op te leveren. Het is voldoende dat de (tand)arts gewoon zijn best doet. En het is nu eenmaal moeilijk aan te tonen dat hij dat niet heeft gedaan. Tenzij hij kiezen op de plaats van tanden zou hebben gezet, om nu maar eens een extreem voorbeeld te noemen. Mocht uw tandarts niet bereid of in staat zijn verder nog iets aan de prothese te doen, dan raden wij u toah aan de bemiddeling in te roepen van de Ned. Mij tot Bevordering der Tandheelkunde, Lomanlaan 103, Utrecht. Speciale voedig Vraag: Ons kind van een Jaar leed aan een virusziekte en hield geen voeding binnen. Een kinderarts schreef speciale flessenvoeding voor. die ik bij de apotheek haalde. Nu kreeg ik een rekening met de mededeling dat het ziekenfonds die voorgeschreven voeding niet ver goedt. Kan dat zomaar, eerst de dingen afgeven en dan maanden later een nota sturen? Antwoord: Voedingsmiddelen vallen niet onder de ziekenfondsvoorzienin gen. De apothekersassistente heeft daar waarschijnlijk niet aan ge dacht toen ze u de flessen mee gaf. Vraag: Door een val tijdens een sohoolwedstrijd verloor mijn dochter twee tanden. Een tandarts zette twee jackets. Nu zijn deze na twee jaar uitgevallen. Een andere tand arts heeft twee nieuwe jackets gezet. Kan ik de eerste tandarts nu voor de schade aansprakelijk stellen? Antwoord: U had de eerste tandarts in de gelegenheid moeten stellen zijn mogelijke fout te herstellen. Nu u zich zonder dit te hebben gedaan, tot een andere tandarts hebt gewend, hebt u volgens ons uw rechten ten aanzien van de eerste tandarts verspeeld. Vraag: Mijn doohtertje werd met een gebroken arm 's avonds om zeven uur opgenomen in het ziekenhuis en kon de volgende morgen om halfnegen weer naar huis. Nu krijg ik een rekening toegestuurd voor twee verpleegda- gen, terwijl ze er slechts 14 uur is geweest. Klopt dat? Antwoord: Elke kalenderdag waarop voor 's avonds acht uur opname plaatsvindt, wordt aangemerkt als verpleegdag. Dit systeem is goedge keurd door het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. Wij kunnen ons voorstellen dat u dit vreemd en onredelijk vindt. Wij ontvangen trouwens vele soortgelijke reacties. Echter, de kosten van het zieken huis -moeten uit de lengte of uiit de breedte komen. Vraag: Op advies van een pedicure heeft mijn man steunzolen aange schaft. Nu blijkt dit niet onder de ziekenfondsverstrekkingn te vallen, ook niet onder onze aanvullende verzekering. Familie van ons, die in een andere stad woont, heeft ze echter wel vergoed gekregen. Hoe kan dat? Antiwoord: Steunzolen komen niet voor in de ministeriële beschikking Kunst- en Hulpmiddelen Zieken fondsverzekering, en komen daar door niet voor vergoeding volgens de hoofdverzekering in aanmerking. Er zijn ziekenfondsen die een tege moetkoming verlenen uit de aanvul- lingsfondsen, maar hieromtrent be staat geen gelijkluidende landelijke regeling. Het kan dus van zieken fonds tot ziekenfonds verschillen of en hoeveel tegemoetkoming er wordt gegeven. Vraag: Mijn zoon van zestien is in behandeling geweest bij een ortho pedisch chirurg. Deze wilde hem niet vertellen wat hem scheelde; -hij schreef slechts aspirine voor. Toen ik de chirurg telefonisch wilde vragen wat mijn zoon mankeerde, werd mij gezegd dat ik maar op het spreekuur moest komen. Daar kreeg ik te horen dat er niets aan de hand was en dat mijn zoon aan sport moest doen. Voor deze inlichting, die m.i. bij het afgesloten en reeds in rekening gebrachte onderzoek behoorde, kreeg ik nog eens 25 gulden te betalen. Kan dat zomaar? Antwoord: Het in rekening brengen van een consult voor inlichtingen over uw zoon, vinden wij -niet Juist. Het is ons bekend dat meer specialisten dit doen. Maar we vinden dat bij het behandelen van een minderjarig kind de ouders zonder extra kosten op de hoogte moeten worden gesteld. Wij raden u aan deze kwestie toch eens voor te leggen aan de Landelijke specialis ten Vereniging, Lomanlaan 103, Utrecht. Aldus de adviezen in de Consumen tengids. te beperken door een aantal zaken in acht te nemen: Een wasemafzuigkap mag beslist niet lager dan 60 tot 70 centimeter boven het gasstel of de kookplaat worden opgehangen. Het vetfilter dient heel regelma tig te worden schoongemaakt. Als men vel bakt eens per maand en anders zo om de twee maanden. Verstandig is om een wasemkap te kiezen met een metalen onder- klep, die het inwendige van de kap tegen vlammen beschermt. Het is beter om een afvoerbuis te Mezen van aluminium in plaats van het veel toegepaste plastic. Slaat de vlam in de pan, dan moet onmiddellijk de mefcor van de wasemkap worden afgezet. Daarna komen de bekende handelingen: gas onder de pan uit, deksel erop (vlam men met deksel van zich af „du wen" bij het sluiten), en in geen ge val de vetpan wegdragen. Kunststof Er zijn nogal wat mensen die een wasemkap hebben waarop het vetfil ter bestaat uit een plaat kunststof geïmpregneerd met een brandwe rend materiaal, „viledon" is bijvoor beeld zo'n materiaal. Zo'n vetfilter is meestal gevat in een plaat geperforeerd metaal. Een -paar afzuigkappen zijn van on deren afgedekt met 'n dichte roest vrij stalen afdekplaat. Het afzuigen gebeurt dan aan de randen via spleten. Eventele vlammen kunnen dan het binnenwerk van zo'n kap niet of nauwelijks bereiken. Melaalglas Het vetfilter bestaat in dat geval ook niet uit een kunststof, maar uit een onbrandbare en onverslijtbare laag -metaalgaas (zoiets als de ouder wetse metalen pa-nnensponzen) Ook dit vetfilter moet heel regel matig worden schoongemaakt. Let er bij aankoop dan wel op dat het fil ter niet zo groot is dat het bijvoor beeld niet in een afwasbak past. De „Viledon"-filters kunnen ook in een sopje gewassen worden en daarna in de centrifuge gedroogd worden na een extra spoelbeurt in schoon water. Zelf maken Van het Veiligheidsinstituut kre gen we de tip zelf zo'n kunststof filter te maken als het regelmatig kopen van een nieuw origineel fa- brieksfil-ter te duur is. Een der medewerkers maakt ze van schuimplastac van ongeveer 2 centimeter dik. Vooral de randen moeten dan goed aansluiten. Omdait het toCli het vet in het fil ter is en nagenoeg nooit het filter zelf, dat gaat -branden ziet het Vei- ligheidsinstiuut geen bezwaren -tegen zo'n „doe-het-zelf'-filter. Geleidescherm Soms wil bij een brandende pan ook het kunststoffen geleidescherm aan de voorkant van de wasemkap smelten. De kans op dergelijke scha de kan men voorkomen door een me talen geleidescherm te kiezen, maar veel mensen vinden dat erg lelijk. Omdat bij brand de wasemkap de vlammen via de ventilator naar bin nen kan zuigen, waardoor het af voerkanaal waarin veel vet en vuil zit -in brand kan raken, is een me talen afvoerbuis beter dan een plas tic pijp. Als de vlam in de pan slaat kan er brand ontstaan, maar als dat ge beurt -terwijl de wasemkap aanstaat, is de kans op flinke brandschade groter. Veel komt -het niet voor, zegt de brandweer, maar brandverzeke- raars verklaarden dat ze de laatste tijd nogal eens met dergelijke scha declaims te maken krijgen. Bij zo'n „vlam in de pan" wil het vuur soms hoog oplaaien en het is dan ook meestal het vetfilter in de wasemkap dat in brand raakt. Of ei genlijk niet het filter zelf, dat is meestal van brandwerend materiaal gemaakt, ma'ar de webben opge hoopt vet in het filter. Weinig veilig De Stichting Vergelijkend Waren onderzoek heeft enige tijd geleden 26 wasemkappen onderzocht. Bij la boratoriumproeven bleken toen maar 3 wasemkappen filters te hebben die goed tegen brand bestand waren. Maar nogmaals ook een filter van zelf dovend materiaal kan gaan bran den als het door vetdelen vervuild is. Medewerkers van het Veiligheids instituut in Amsterdam het Natio naal Brandpreventie Instituut in Den Haag en enkele importeurs en fabrikanten van wasemafzuigkappen wezen ons daar met klem op. Wat fe doen Al zijn er geen officiële voor schriften, dergelijke ,/vebbranden" zijn te voorkomen of in elk geval Al is het een nogal kledderig" werkje, een kunststof vetfilter kan in een sopje gewassen wor den. Een fabrieksfilter kost 10 tot 20 gulden, maar zelf maken is goedkoper. Wie denkt er bij goud zoeken aan Oostenrijk? Niemand. En toch kan dat daar. Het wordt zelfs een nieuwe toeristische attractie genoemd. Het Oostenrijkse goudzoekers-centrum is Heiligenblut, aan de voet van de Grossglockner. Toeristen die goud vinden mogen het houden en uitvoeren met een speciale vergunning van de Natio nale Bank van Oostenrijk. Maar Je moet wel eerst lid worden van een organisatie van goud- en zilverzoe kers, want illegaal „goudwassen" is in Oostenrijk verboden. Overigens moet je je natuurlijk niet al teveel voorstellen van die goudzoekerij. Honderden jaren lang is er in de buurt van Heiligenblut jaarlijks zo'n vier ton goud wegge haald. Wat er nu zit is te weinig om zaken mee te doen. Deskundigen schatten dat elke kubieke meter ri vierzand nu tussen 0,4 en 0,7 gram goud oplevert. Maar misschien zien avontuurlijke toeristen er toch nog wat in. Inlichtingen bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam, Sin gel 464, telefoon 030-255933. De stichting Op Wielen organiseert dit jaar dertig fietstochten op de Zuidwest Veluwe en in de Gelderse vallei. Al die tochten zijn verzameld op een „fietskalender". Er is een wildtocht van 30 km, op 27 mei vanuit Ede, een zwerftocht op 7 Juli vanuit Otterlo, een „Midzomertocht" op 31 juli vanuit Ede, enz. De fiets kalender is gratis te krijgen bij de VVV van Ede, postbus 234, telefoon 08380-14444. De Zwitserse Bondsspoorwegen hebben voor toeristen een brochure met alle reductiemogelijkheden voor trein en bus in Zwitserland gemaakt. Er zit ook een kaart in, met alle lijnen van het openbaar vervoer. Het boekje heet „Grüe'zi mitenand" en is gratis te krijgen bij het Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11 in Am sterdam, telefoon 020-222033. Van het boekje „Reisinlichtingen voor Zwitserland" is een nieuwe druk verschenen. Het is bijgewerkt en uit gebreid met beschrijvingen over de verschillende vakantiegebieden in Zwitserland. Verder staat er informatie in over verkeersregels, stijgingspercentages van paswegen, reductie op trein en bus, openingstijden van banken en winkels, sneeuwkettingen enz. „Reisinlichtingen voor Zwitserland" is gratis te krijgen bij het Zwitsers verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam, telefoon 020-222033. Veel vakantiegangers huren een kamer, een appartement of een bun galow, omdat ze zich daar vrijer voe len dan in een hotel. Het nadeel is dat je dan toch zelf eten moet koken. In Engelberg (Centraal Zwit serland) heeft de VVV daar wat op gevonden. Daar kun je voor 50 Zwit serse francs een „eetabonnement" kopen, waarmee je vijf keer bui tenshuis kunt eten, in twintig res taurants. Zo'n maal bestaat uit twee gangen; een hoofdschotel met soep of dessert. Bij de hoofdschotel zit vlees en minstens twee soorten groenten. Voorzover u in de gelegenheid bent er rekening mee te houden: hier zijn nog eventjes de preciese data van de vakantiepiek van deze zo mer. De grootste drukte wordt ver wacht in de periode 3 tot en met 23 juli, want dan gaat de hele bouw vak in ons land dicht. Tussen 10 en 23 juli zal het helemaal bar zijn, want dan komen er ook nog massa's Duitsers uit Noordrijnland-Westfalen bij, omdat daar de schoolvakanties dan zijn begonnen. De politie op de Parijse luchthaven Orly gebruikt sinds enige tijd een computer bij de passagierscontrole. Daarmee kan in 30 seconden wor den gecontroleerd of iemand in de politieboeken voorkomt. Er gaat een rood lampje branden als men wordt gezocht. Loopt er nog een zaak tegen iemand, dan gaat' er een oranje lampje aan. En groen licht betekent: schone lei. De computer die dat alle maal zo snel uitzoekt, staat op het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Dus hij put alleen maar uit Franse misdaadgegevens en uit in ternationale die via Interpol staan gesignaleerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15